הערכות: נתניהו יבקש ממרכז הליכוד תמיכה בו כמועמד בלעדי להרכבת ממשלה

ריבלין: "יש רגעים שבהם הנשיא נדרש לכוון את המערכת" ● לפיד: אם תהיה ממשלת אחדות, אוותר על הרוטציה עם גנץ ● נתניהו: אני שוקל לערוך פריימריז בזק לראשות הליכוד; גדעון סער: "אני מוכן" ● ישראל כ"ץ ומירי רגב הודיעו על תמיכתם בנתניהו ● גנץ נועד בכנסת עם עמיר פרץ ואורלי לוי-אבקסיס ● במשרד המשפטים נערך יומו השני של השימוע לנתניהו בתיק בזק-וואלה

03/10/2019 04:05
חברי הכנסת ה-22 בהשבעת הכנסת, 3 באוקטובר 2019 (צילום: הדס פרוש/פלאש90)
06:57
עריכה

בוקר טוב, לוח זמנים פוליטי ליום זה

– 9:30 – פגישה בין ראש הממשלה ויושב ראש הליכוד בנימין נתניהו לבין יושב ראש ישראל ביתנו אביגדור ליברמן

– 10:00 – יום השימוע השני של נתניהו בפני היועץ המשפטי לממשלה

– 16:00 – השבעת הכנסת העשרים ושתיים

– לאורך היום – שביתה ביישובים הערביים במחאה על האלימות הגואה בחברה הערבית

07:39
עריכה

שמונה מבין 120 הפוליטיקאים שיתמנו היום לחברי כנסת – יעשו זאת היום בפעם הראשונה: וליד טאהא, ג'אבר עסאקלה וסאמי אבו שחאדה מהרשימה המשותפת, אלכס קושניר ומרק איפראימוב מישראל ביתנו, יאיר גולן מהמחנה הדמוקרטי, משה אבוטבול מש"ס ומתן כהנא מימינה.

חברי הכנסת החדשים ביום עיון בבית הנבחרים (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

חברי הכנסת החדשים ביום עיון בבית הנבחרים בשבוע שעבר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

כהנא יהיה חבר הכנסת האלף בתולדות בית המחוקקים. מקום המדינה ועד היום כיהנו בכנסת 994 חברי כנסת. עם מינוים של שמונת חברי הכנסת החדשים – יעבור מספר האישים שכיהנו כמחוקקים בבית הנבחרים הישראלי ממספר תלת ספרתי למספר ארבע ספרתי. כהנא הוא הח"כ האלף – לפי סדר אלפביתי של שמות המחוקקים שמתמנים היום.

עם סיום כהונתה של הכנסת העשרים ואחת, תסתיים חברותם בכנסת של 17 פוליטיקאים: אלי בן-דהן ועידית סילמן מאיחוד מפלגות הימין, יוראי להב-הרצנו ועידן רול מכחול לבן, אבי גבאי, שלי יחימוביץ' וטל רוסו מהעבודה, מאי גולן, עוזי דיין, פטין מולא, אוסנת מארק ואריאל קלנר מהליכוד, עבד אלחכים חאג' יחיא מרע"ם, רועי פולקמן מכולנו, עיסאווי פריג' ומיכל רוזין ממרצ ויצחק פינדרוס מיהדות התורה.

חברי הכנסת הוותיקים ביותר הם בנימין נתניהו ועמיר פרץ. שניהם נבחרו לראשונה בבחירות 1988 – לכנסת ה-12. שניהם גם עזבו מאז את הכנסת, אך שבו אליה. פרץ כיהן עד היום כשלושים שנה כחבר כנסת, ונתניהו – 26 שנה.

08:22
עריכה

שרת התרבות והספורט מירי רגב הגישה ערעור על פסק הדין של בית משפט השלום בירושלים, שדחה את תביעתה נגד ערוץ 10, ספי עובדיה וברוך קרא – כך מדווח בתאגיד השידור כאן.

ביולי האחרון דחה בית המשפט את תביעתה של רגב, שביקשה לקבל מיליון שקלים כפיצוי על הוצאת דיבה בשורה של פרסומים שהופיעו בשנת 2015. בכתבות ששודרו הושמעה שיחה שבה דנה רגב עם יועציה בקמפיין "לא לדאוגוסט" ובכך ששני מיליון שקלים וחצי הועברו, לכאורה, ללא מכרס למשרד הפרסום יהושע TBWA.

השופט עבאס עאסי קבע גם כי על רגב לשלם 25 אלף שקל הוצאות משפט לנתבעים.

08:45
עריכה

לקראת השבעת הכנסת העשרים ושתיים היום, התראיין יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין לכאן רשת ב' ולגלי צה"ל. אדלשטיין אמר בראיונות שראש הממשלה נתניהו הסכים לצאת לנבצרות.

בראיון לאילנה דיין בגל"צ אמר יושב ראש הכנסת כי האפשרות שמישהו בליכוד יקרא תיגר על נתניהו ויחליף אותו "לא קיימת במציאות". בראיון לירון דקל ועמית סגל אמר אדלשטיין כי יהיה מוכן לרוטציה בתפקיד יושב ראש הכנסת.

יושב ראש הכנסת, יולי אדלשטיין (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

יושב ראש הכנסת, יולי אדלשטיין (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

הראיון המלא בכאן רשת ב', הראיון המלא בגלי צה"ל.

08:55
עריכה

לרגל השבעת הכנסת מודיעה ישראל ביתנו על שורת חוקים שבכוונתה להניח היום על שולחן הכנסתחוק הגיוס, כפי שאושר בקריאה ראשונה בכנסת ה-20 ובהתאם לנוסח שקידם משרד הביטחון; ביטול חוק המרכולים ומתן הסמכות לעיריות ולמועצות המקומיות לקבוע את אופי החיים ביישוב ובכלל זה האזורים בהם ניתן לפתוח עסקים בשבת; הסמכת רבנים עירוניים לקיום הליך גיור – כפי שהיה נהוג עד לשנות ה-90; ברית זוגיות היוצרת מסלול מקביל ושווה זכויות וחובות; חובת לימודי ליבה כתנאי לקבלת תקציב למוסד חינוכי; העלאת הבטחת ההכנסה לקשיש לסכום של 70% משכר המינימום; מתן אפשרות לתחבורה ציבורית, ובכלל זה רכבת, בסופי השבוע.

09:32
עריכה

מנכ"ל הכנסת, אלברט סחרוביץ', פותח במסורת חדשה: עם השבעתה של כנסת חדשה יינטע עץ או פרח נדיר לכבודה. לרגל השבעת הכנסת העשרים ושתיים יעניק הגן הבוטני לכנסת פיקוס בת שקמה – העץ הנדיר בישראל. בטבע ישנו רק עץ בודד ממין זה, שגדל בדרום הארץ. כך דיווח גדעון אלון ב"ישראל היום".

09:48
עריכה

לקראת יום השימוע השני של ראש הממשלה נתניהו, הגיע פרקליטו, עורך הדין יוסי אשכנזי, למשרד המשפטים –

אמוץ שפירא גם דיווח בתאגיד השידור כאן שעורך הדין עמית חדד אמר שתיקי ראש הממשלה חייבים להיסגר – והם ייסגרו.

עמית חדד (צילום: פלאש 90)

עמית חדד, הבוקר בדרכו למשרד המשפטים (צילום: פלאש 90)

09:53
עריכה

במליאת הכנסת תיכנס היום לשימוש מערכת אלקטרונית, המבוססת על זיהוי קולי, שתתמלל את הדיונים ותחליף את עבודת הקלדניות – כך מדווח עמיחי אתאלי ב"ידיעות אחרונות". מערכת דומה פועלת בפרלמנטים של צרפת, בריטניה ואיטליה.

המערכת החדשה אמורה לקצר את הזמנים להפקת פרוטוקול של ישיבות הכנסת. עם השבעת הכנסת יוזמנו חברי הכנסת לתת דגימות קול, וכך המערכת תדע לזהות אותם.

10:01
עריכה

בלשכת ראש הממשלה החלה פגישתם של יושב ראש הליכוד, בנימין נתניהו, ויושב ראש ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן.

10:31
עריכה

ראש עיריית טבריה רון קובי הגיש עתירה לבג"ץ נגד שר הפנים דרעי בשל ההחלטה לזמנו לשימוע לפני פיטורים

10:44
עריכה

אחרי פחות משעה, פגישת נתניהו-ליברמן בלשכת ראש הממשלה הסתיימה.

10:51
עריכה

לקראת השבעת הכנסת העשרים ושתיים היום אחרי הצהריים, החלו חברי הכנסת להגיע למשכן.

10:53
עריכה

דובר ראש הממשלה על פגישת נתניהו-ליברמן: "לא הושגה פריצת דרך". בפגישה הציע נתניהו לליברמן להצטרף לממשלה מהר ככל האפשר. כתב זמן ישראל נתי יפת מעדכן כי ראש הממשלה הודיע שידווח על תוצאות הפגישה לראשי ש"ס, יהדות התורה וימינה.

11:05
עריכה

דוברות ישראל ביתנו על פגישת נתניהו-ליברמן:

הסתיימה הפגישה בין יושב ראש המפלגה, חבר הכנסת אביגדור ליברמן, לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו. בפגישה ציין חבר הכנסת ליברמן, שלאור האתגרים הביטחוניים והכלכליים, ממשלת אחדות היא צו השעה ובחירות נוספות לא ישנו את המפה הפוליטית באופן מהותי. הדרך הנכונה היא גיבוש קווי יסוד משותפים בין ישראל ביתנו, הליכוד וכחול לבן, ורק אחר כך נדון על חלוקת התיקים והרוטציה על ראשות הממשלה.

11:24
עריכה

יושב ראש הכנסת לשעבר, דן תיכון, לענת דוידוב ב-103 אף-אם:"נתניהו עדיין לא חצה את הקו האדום, הוא קרוב מאוד להיות לא דמוקרט". תיכון, איש הליכוד, שכיהן כחבר כנסת בשנות השמונים והתשעים, אמר שבעבר נשמעו במפלגה מגוון קולות, וכיום ישנו קול אחד בלבד.

11:47
עריכה

איילת שקד מגיבה לדברים שאמר הבוקר יאיר גולן –

11:54
עריכה

בני גנץ: "לא אפסו הסיכויים להגיע להבנות עם הליכוד. אסור לאבד תקווה"

12:05
עריכה

היועץ המשפטי לממשלה לשעבר ושופט בית המשפט העליון בדימוס אליקים רובינשטיין קורא להקמת תנועה חוץ פרלמנטרית שתלחץ על הפוליטיקאים להקים ממשלת אחדות

12:21
עריכה

דפנה ליאל מחדשות 12 מדווחת שאחרי כישלון המגעים עם ליברמן בליכוד שוקלים להודיע לנשיא שכשלו מאמציהם לכונן ממשלה.

בתוך כך מספקת ליאל לעוקביה בטוויטר את הפריים הבא –

12:28
עריכה

מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית, אורלי עדס, הודיעה שתיעדר מהשבעת הכנסת העשרים ושתיים היום, במחאה על כך שבשונה מבעבר, קיבלה רק הזמנה אחת לטקס ולא כעשרים הזמנות, עבור בכירי הוועדה – כך פירסם אמוץ שפירא בתאגיד השידור כאן.

אורלי עדס מתדרכת במשל"ט הוועדה (צילום: תני גולדשטיין)

אורלי עדס (צילום: תני גולדשטיין)

12:35
עריכה

יאיר גולן מהמחנה הדמוקרטי לעיתונאי עמית סגל: "תפסיק לרדוף אותי".

13:02
עריכה

בערוץ כנסת מציג עידן קוולר את מקומות הישיבה של חברי הכנסת

13:10
עריכה

נתניהו החל להיערך לפריימריז בזק בליכוד, כדי לקבע את מעמדו כיושב ראש המפלגה – כך מפרסמת דפנה ליאל מחדשות 12.

13:14
עריכה

יושב ראש ראש כחול לבן בני גנץ ערך בכנסת פגישה עם עמיר פרץ ואורלי לוי-אבקסיס מהעבודה-גשר – כך דיווח יובל קרני מ"ידיעות אחרונות".

13:18
עריכה

לא כל חברי הכנסת העשרים ואחת יושבעו היום לכנסת העשרים ושתיים. בין מי שמצאו עצמם מחוץ לכנסת – מיכל רוזין ממרצ, שהוצבה במקום ה-13 ברשימת המחנה הדמוקרטי לכנסת.

13:24
עריכה

יושב ראש הרשימה המשותפת, חבר הכנסת איימן עודה: איננו מחרימים את השבעת הכנסת, אנחנו נמצאים ביום הזה בקרב בני עמנו. לדבריו, ממשלת ישראל והמשטרה לא פועלות מספיק כדי לעצור את האלימות בחברה הערבית. עודה קורא למשטרה לפעול נגד הפשע המאורגן ולאסוף את הנשק, שמגיע ברובו מהצבא.

לשיטתו, המשטרה לא פועלת בגלל גזענות. "מבחינתם זו חצר אחורית. מבחינת ארדן, כשהוא שומע ששם ההרוג הוא מוחמד הוא מרגיש הקלה. למה הקלה? כי אין אחד שמתחשבן איתו". עוד אמר עודה: "במדינה מתוקנת אחד כמוהו צריך להתפטר. נקודה".

עודה גם הסביר את סירובו להיפגש כעת עם השר לביטחון פנים גלעד ארדן: "ארדן ארבע שנים לא הסכים לשבת איתי. שנתיים מנע מהמפכ"ל לפגוש אותי". עודה אמר שיהיה מוכן להיפגש עם ארדן ביום ראשון או שני, לא חצי שעה לפני השביתה ביישובים הערביים.

את הדברים אמר עודה בראיון לקרן מרציאנו ואודי סגל בגלי צה"ל.

13:27
עריכה

בכחול לבן החליטו שגבי אשכנזי יעמוד בראש הוועדה הזמנית של הכנסת לחוץ וביטחון – כך מעדכן כתבנו נתי יפת.

13:28
עריכה

עמית סגל משיב ליאיר גולן –

13:30
עריכה

הודעת דובר ראש הממשלה יונתן אוריך: "ראש הממשלה ויושב ראש הליכוד בנימין נתניהו שוקל אפשרות לקיים פריימריז בזק לראשות הליכוד. מטרת המהלך היא ניפוץ אשליית "המרד בליכוד" שלו מייחלות מפלגות אחרות, דבר שמעכב אותן מלהצטרף לממשלת אחדות".

13:36
עריכה

לקראת השבעת הכנסת, פעילי סביבה העלו מייצג מחאה בסמוך למשכן –

13:44
עריכה

או כמו שהצעירים קוראים לזה היום – "בום!": זמן קצר אחרי שנתניהו הודיע שהוא שוקל לערוך פריימריז בזק לראשות הליכוד, כתב חבר הכנסת גדעון סער בחשבון הטוויטר שלו

14:00
עריכה

שר החוץ ישראל כ"ץ הודיע על תמיכתו בנתניהו לראשות הליכוד. כמותו, אגב, אמר גם חבר הכנסת שלמה קרעי מהליכוד.

14:03
עריכה

ישנה טענה במערכת הפוליטית שאביגדור ליברמן ויאיר לפיד מתואמים ביניהם. בינתיים במזנון החלבי בכנסת –

14:11
עריכה

כוכבי הנוער שגיא ברייטנר, מישל טרוני, אייל ברקובר, דניס צ'רקוב וליאל אלי הגיעו לכנסת וצפויים להעלות פוסטים על השבעת הכנסת לחשבונותיהם ברשתות החברתיות. לדברי יושב הכנסת אדלשטיין, מטרת היוזמה היא להעלות את מודעות הנוער לדמוקרטיה הישראלית.

14:17
עריכה

אחרי התמיכה של ישראל כ"ץ ושלמה קרעי בנתניהו – חברת הכנסת מיכל שיר, המזוהה עם סער, מודיעה על תמיכתה בו לראשות הליכוד.

14:25
עריכה

יאיר לפיד יוותר על הרוטציה עם בני גנץ על ראשות הממשלה, אם תכונן ממשלת אחדות – כך פורסם בשורה של כלי תקשורת.

14:41
עריכה

לפיד בישיבת סיעת כחול לבן: "לא תהיה רוטציה של שלושה אנשים. זה לא רציני".

יאיר לפיד (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)

יאיר לפיד בישיבת סיעת כחול לבן, היום (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)

14:47
עריכה

דברים שכתב שמעון ריקלין וזכו לריטוויט מיאיר נתניהו –

14:50
עריכה

תגובות להודעת לפיד על ויתור על הרוטציה –

14:56
עריכה

ברשת מגיבים לציוצו של גדעון סער "אני מוכן" –

15:11
עריכה

מירי רגב על רקע הפריימריז האפשריים לראשות הליכוד בין נתניהו לסער: אתמוך בראש הממשלה לתפקיד.

15:16
עריכה

נתניהו נשא דברים בפתח ישיבת הסיעה של הליכוד, אך נמנע מלהתייחס לכך שלפיד הודיע שיוותר על הרוטציה אם תוקם ממשלת אחדות וכן לא נדרש להודעתו של גדעון סער, שכתב שהוא "מוכן", אחרי שראש הממשלה הודיע שהוא שוקל להקדים את הבחירות לראשות הליכוד.

15:27
עריכה

הטקס שאמור היה להתחיל בשעה 15:00 ברחבת הכנסת מתעכב – בשל ישיבת הסיעה של הליכוד.

16:07
עריכה

מצייץ תוך כדי טקס השבעת הכנסת. עמיר פרץ לבני גנץ: "אל תחכה לעוד מנדט של נתניהו. בואו נראה רצינות"

16:17
עריכה

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, במהלך טקס השבעת הכנסת: "יש רגעים בודדים שבהם נדרש הנשיא לכוון את המערכת כשהיא מתקשה לחזור למסילה". 

יקירותיי ויקיריי, קריאתי לממשלה רחבה זכתה לביקורת ממה שקרוי מימין ומשמאל. אני קשוב לביקורת הזאת. זאת ביקורת לגיטימית שיש בה הרבה מהצדק", אמר הנשיא והוסיף כי הוא יודע שהמצב הנוכחי הוא לא "הפתק ששלשלו כל אזרחי ישראל".

הנשיא ציטט את הנשיא השישי, הרצוג, שאמר: "קיימת סכנה לדמוקרטיה שלנו וללא משטר דמוקרטי המבוסס על רצון רוב העם, אין עתיד למדינת ישראל. האיום הגדול האורב לנו הוא מבית. הוא נובע מחוסר הידברות והסובלנות בין דתי לדתי, בין דתי לחילוני, בין עדה לעדה, בין עם לעם".

הנשיא אמר כי "נדמה לפעמים שדיבר על ימינו אנו. גם אני כוחי מוגבל. אין לי אלא פי. אני יכול רק להציע אולי לנסות לגשר ואני גם לא יודע אם אני המגשר המתאים ביותר למשימה. עת חירום לחברה הישראלית, עת חירות לדמוקרטיה הישראלית וכל הדברים שיקרים לנו. הקמת ממשלה איננה משאלת לב חברתית. בימים אלה יותר מתמיד, היא צורך כלכלי-בטחוני שכמוהו לא ידענו כבר שנים רבות ויודעים זאת חברי ועדת החוץ והביטחון".

16:37
עריכה

יו"ר הכנסת הזמני, יולי אדלשטיין, קרא בנאומו לכונן ממשלת אחדות והציע לגנץ ונתניהו לחדש את המגעים.

"אני פונה מכאן אליך, אדוני ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואליך, חבר הכנסת בני גנץ. עוד לא מאוחר. לשכתי – מטרים ספורים מכאן – עומדת לרשותכם, עוד היום. שבו! שוחחו! אל תותירו אבן על אבן עד שתמצאו את נוסחת הפתרון. אפשר לגשר על הפערים. אפשר לאחות את הקרעים. אפשר להגיע לאחדות", אמר אדלשטיין על דוכן הכנסת.

17:08
עריכה

השר אמיר אוחנה מתלוצץ על חשבון ביבי

17:14
עריכה

במקביל לטקס השבעת הכנסת, ממנה נעדרו, חברי הרשימה המשותפת הגיעו למג'דל כרום כדי להפגין נגד האלימות בחברה הערבית.

17:24
עריכה

מרכז הליכוד צפוי להתכנס ביום חמישי הבא כדי לאשר את יוזמת ראש הממשלה לקיום פריימריז בזק לראשות התנועה.

18:08
עריכה

נתניהו ביקש מליברמן להצטרף אליו מתוך מחשבה שכחול-לבן יצטרפו, אך יו"ר ישראל ביתנו לא נענה להצעה.

18:43
עריכה

גנץ חושב שיש סיכוי לאחדות, בתנאי אחד:

19:02
עריכה

הפגנת מחאה נגד האלימות בחברה הערבית. זו הסיבה שחברי המשותפת נעדרו מההשבעה:

19:19
עריכה

ראשי הימין נאמנים לנתניהו.

19:25
עריכה

ארדן מנסה לשכנע שהמשטרה כן פועלת לאיסוף נשקים מהציבור הערבי.

19:45
עריכה

דרעי תומך בנתניהו.

19:57
עריכה

משה גפני נשאר יו"ר ועדת הכספים, גבי אשכנזי יו"ר ועדת חוץ ובטחון.

20:18
עריכה

לא יהיו פריימריז בליכוד:

21:32
עריכה

הסתיים היום השני מתוך ארבע לשימוע בתיקי נתניהו.

22:44
עריכה

אם כך הם פני הדברים, גדעון סער יצטרך לחכות: