ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר בני גנץ במליאת הכנסת, 12 באוקטובר 2023 (צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90)
נועם רבקין פנטון/פלאש90

המחנה הממלכתי יצביעו נגד תיקון התקציב, אבל לא יצאו מהממשלה

למרות אי־העברת הכספים הקואליציוניים למטרות המלחמה ואי־סגירת ממשרדי ממשלה מיותרים, במחנה הממלכתי החליטו לא לשבור את הכלים ● מתישהו בזמן הקרוב גנץ יאלץ לממש את הציפייה בקרב תומכיו, להתקדם לשינוי פוליטי בתוך הרכב הכנסת הנוכחית – ולהביא סוף לממשלה ההזויה והקיצונית ביותר בתולדות ישראל ● פרשנות

סיעת המחנה הממלכתי – המונה 12 חברי כנסת – צפויה להצביע השבוע נגד תיקון תקציב המדינה לשנת 2023. קואליציית טרום המלחמה, הכוללת את הליכוד, ש"ס, יהדות התורה, הציונות הדתית ועוצמה יהודית, תחזור להרכבה המקורי – 64 ח"כים – נגד אופוזיציה של 56 ח"כים.

ההצבעות על חוק התקציב החדש – שמשמעותו שינויים בכספים המיועדים לחודש דצמבר וכמה שינויים הנוגעים לשנת 2024 – לא יפילו את הממשלה ולא יפרקו אותה, אבל הם מסמנים את המעבר בין השלבים: משלב ההלם, כשהציבור היה מבועת מהמידע המחריד על הטבח ומספר הקורבנות, לשלב הלחימה.

מעתה המלחמה בעזה תהיה מתישה, שוחקת ואפילו תיכנס לסוג של שגרה – והחרב הפוליטית על הממשלה הנוכחית תורגש מדי יום. במחנה הממלכתי החליטו לא לשבור את הכלים. הם יצביעו נגד התקציב משום שאין שינוי יעד משמעותי של הכספים הקואליציוניים ואין סגירת משרדים מיותרים.

אולם, הם לא מתכוונים להתפטר מהממשלה. על פי הכללים, ראש הממשלה רשאי לפטר שרים המצביעים נגד התקציב במשך שבועיים לאחר ההצבעה. קמה לו עילה, לכאורה. אך ההנחה של שרי המחנה הממלכתי שהוא לא יעשה את זה. הוא יעביר את שינויי התקציב וידפדף הלאה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ובני גנץ, 12 באוקטובר 2023 (צילום: חיים צח / לע"מ)
ראש הממשלה בנימין נתניהו ובני גנץ, 12 באוקטובר 2023 (צילום: חיים צח / לע"מ)

במחנה הממלכתי מניחים שההתנגדויות בתוך הליכוד – למשל של השרים אופיר אקוניס וניר ברקת ושל חברי הכנסת דני דנון וטלי גוטליב – יושתקו בימים הקרובים. "הם כולם גיבורי מקלדת. נחכה ליום שלישי. ההנחה היא שהם יתיישרו", אמר לזמן ישראל גורם במחנה הממלכתי.

ההצבעה תתחיל ביום שני בקריאה ראשונה, ובימים שלישי ורביעי יכינו את החוק להצבעה בוועדת הכספים לקראת הקריאה השנייה והשלישית, שצפויה להתקיים ביום שני הבא.

התקציב הדו שנתי לשנים 2023–2024 עבר בחודש מאי. מדובר בהצבעה על חוק תיקונים. התיקונים חלים על שלהי שנת 2023 ויש כמה תיקונים לקראת 2024

לא מדובר בהצבעה על תקציב המדינה, שאז הכנסת מפוזרת אוטומטית אם לא עובר התקציב. התקציב הדו שנתי לשנים 2023–2024 עבר בחודש מאי. מדובר בהצבעה על חוק תיקונים. התיקונים חלים, כאמור, על שלהי שנת 2023 ויש כמה תיקונים לקראת 2024.

כמו כן, בשבועות הקרובים הממשלה והכנסת אמורות להכין תיקונים גדולים גם לתקציב 2024, שם הוויכוח יפתח מחדש. סלע המחלוקת נוגע לאותם כספים קואליציוניים שלא הועברו במלואם לטובת יעדי המלחמה.

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' במשרד האוצר בירושלים, 19 באוקטובר 2023 (צילום: נעם ריבקין פנטון / פלאש 90)
שר האוצר בצלאל סמוטריץ' במשרד האוצר בירושלים, 19 באוקטובר 2023 (צילום: נעם ריבקין פנטון / פלאש 90)

בנימין נתניהו סיפק אתמול תשובות – עם אמת חלקית – לגבי ההחלטה להעביר עוד כ־4.8 מיליארד שקל של כספים קואליציוניים. הוא אף טען שנושא העברת השכר למורי החינוך החרדי הוא רק "אלפית" מהתקציב.

"כל הדיון הזה רווי בפופוליזם ושנאת חינם. מדובר בתקציבים שכבר אושרו, וכפי שלא עשיתי קיצוץ בתקציב התיאטרון, ולא קיצצתי בדברים אחרים, כך לא [אקצץ] בשכר למורים חרדים", הוא אמר. לדבריו, התקציב הנוכחי מאפשר העלאת שכר למורים חרדים, "כך שבמקום 5,000 שקל הם יקבלו 6,000 שקל, שגם זה משכורת רעב.

הכסף הזה הוא סופר פוליטי, מסייע לחזק מערכת חינוך המעודדת השתמטות מצה"ל וסגרגציה. זה רחוק מאוד מהמטרה של חקיקת שינוי התקציב – התמודדות עם המצב המלחמתי הקשה שנוצר במדינה

"מורה חרדי הוא חצי מורה? ילד חרדי הוא חצי ילד?" שאל נתניהו ודילג לשבח את אנשי זק"א, שעסקו בפעולות הקשות של איסוף גופות הקורבנות מבתי הקיבוצניקים בנגב המערבי. כמובן שאין קשר בין העבודה הקדושה של אנשי זק"א ובין ביטול הכספים הקואליציוניים. וממילא הסכום שזק"א מקבלים הוא פעוט – כארבעה מיליון שקל.

אולם, בניגוד לדברי נתניהו בנושא תקצוב תוכנית "אופק חדש", לא מדובר ב־30 מיליון שקל אלא בסכום גדול בהרבה משום שהעלאות התקציבים לאוכלוסיות שאינן מלמדות ליבה נכנסות לבסיס התקציב – ויגיעו לעלויות של מיליארדים. 30 מיליון זה הסכום לחודש אחד, ולמעשה מאז אישור התקציב של 2023, מדובר כבר ב־177 מיליון שקל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת עיתונאים בקריה בתל אביב, 2 בדצמבר 2023 (צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ)
ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת עיתונאים בקריה בתל אביב, 2 בדצמבר 2023 (צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ)

יתרה מכך, הכסף הזה הוא סופר פוליטי, מסייע לחזק מערכת חינוך המעודדת השתמטות מצה"ל וסגרגציה. זה רחוק מאוד מהמטרה של חקיקת שינוי התקציב – התמודדות עם המצב המלחמתי הקשה שנוצר במדינה.

נתניהו ציין שתיקון התקציב מאפשר העברת 30 מיליארד שקל לצרכי מלחמה, אבל הסכום הזה מגרד בקושי את הנחוץ. לפי הדיונים במשרד האוצר, המלחמה הזו תעלה למדינה מאות מיליארדים. נתניהו לא טרח להציב דוגמה אישית ולהכריז על ביטול משרדי ממשלה מיותרים, הידוק החגורה ושליחת כל הלשכות המנופחות והבזבזניות לעבוד בחקיקה ובסיוע לציבור הרחב מתוך הכנסת.

מתישהו בזמן הקרוב גנץ יצטרך לממש את ציפיית תומכיו להתקדם לשינוי פוליטי בתוך הרכב הכנסת הנוכחית – ולהביא סוף לממשלה ההזויה והקיצונית ביותר בתולדות ישראל

ומה יוותר מהמהלך של בני גנץ? ברגע שהוא יצביע נגד התקציב, שרי הליכוד הבכירים יחזרו לקמפיינים המוכרים על ראשו (מי שכח את ה"לא אפוי" של מירי רגב, שהתחילה בחיסולו הפוליטי של גנץ בממשלת החליפין הראשונה?).

אם יצביע בעד התקציב ו/או יישאר בממשלה התומכת בתקציב המעוות הזה, גנץ יחטוף מהבייס שלו, שלא מרוצה מתפקוד הממשלה. מתישהו בזמן הקרוב גנץ יצטרך לממש את ציפיית תומכיו, להתקדם לשינוי פוליטי בתוך הרכב הכנסת הנוכחית כדי להביא סוף לממשלה ההזויה והקיצונית ביותר בתולדות ישראל.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
עוד 714 מילים ו-3 תגובות
סגירה