היום ה־69 ללחימה ● 139 חטופים עדיין בעזה

גנץ נגד נתניהו: "גם בימים אלו יש מי שמייצר מחלוקות מדומות בעם ופוגע ביחסים עם ארה"ב"

הניו יורק טיימס: היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית אמר לחברי קבינט המלחמה שהממשל מצפה שהלחימה במתכונתה הנוכחית תסיים בסמוך לסוף השנה; לשכת ראש הממשלה: נתניהו הבהיר שהלחימה תימשך עד שיעדיה יושגו ● דיווח: הוכתרו בהצלחה ניסויים של צה"ל להציף מנהרות תת־קרקעיות ברצועה ● דיווח ב"אל־ערבי אל־ג'דיד": ישנה התחלה של משא ומתן לשחרור החטופים

 • פגז נורה מטנק ישראלי לרצועת עזה, 14 בדצמבר 2023 (צילום: JACK GUEZ / AFP)
  JACK GUEZ / AFP
 • פעילי טרור שנעצרו על ידי צה"ל ברצועת עזה, 14 בדצמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
  דובר צה"ל
 • כוחות צה"ל ברצועת עזה, 14 בדצמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
  דובר צה"ל
 • מסוק של צה"ל בשמי צפון רצועת עזה, 14 בדצמבר 2023 (צילום: JACK GUEZ / AFP)
  JACK GUEZ / AFP
 • קרוביו ומוקירי זכרו של רב-סרן בן שלי, שנהרג בקרב ברצועת עזה, מלווים אותו למנוחות בבית העלמין במושב קדרון, 14 דצמבר 2023 (צילום: לירון מולדובן/פלאש90)
  לירון מולדובן/פלאש90
 • פלסטינים באתר ברפיח שהופצץ על ידי ישראל, 14 בדצמבר 2023 (צילום: AP Photo/Hatem Ali)
  AP Photo/Hatem Ali
 • תקיפה ישראלית בחאן יונס, כפי שנראתה מרפיח, 14 בדצמבר 2023 (צילום: MAHMUD HAMS / AFP)
  MAHMUD HAMS / AFP
 • שלט במרכז תל אביב, שהוצב במסגרת המחאה לשחרור החטופים המוחזקים ברצועת עזה, 14 בדצמבר 2023 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
  מרים אלסטר/פלאש90

דובר צה"ל התיר לפרסם כי רס"ר (מיל') אלישע לוינשטרן, בן 38 מחריש, לוחם שיריון בגדוד 8104, עוצבת ראם (179), נפל אתמול (רביעי) בקרב בדרום רצועת עזה.

כמו כן, באותו קרב נפצע באורח קשה לוחם שיריון מגדוד 8104, עוצבת ראם (179). הודעה נמסרה למשפחותיהם.

רס"ר (מיל') אלישע לוינשטרן, בן 38 מחריש שנפל בקרבות ברצועת עזה, 14 בדצמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
רס"ר (מיל') אלישע לוינשטרן, בן 38 מחריש שנפל בקרבות ברצועת עזה, 14 בדצמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)

 

מנהיג חמאס איסמעיל הנייה אמר הלילה כי כל תוכנית מדינית לעזה לאחר המלחמה שמוציאה את חמאס מהמשוואה היא "אשליה".

בנאום בטלוויזיה הדגיש הנייה כי הוא פתוח למשא ומתן שיוביל לסיום המלחמה בעזה ויעשה "סדר בבית הפלסטיני הן בגדה המערבית והן ברצועת עזה".

בנוסף, טען הנייה כי חמאס מוכן להשתתף בשיחות רק אם הם יכולים ליצור "דרך פוליטית המבטיחה את זכותו של העם הפלסטיני למדינתו העצמאית עם ירושלים כבירתה".

כמעט מחצית מהתחמושת הישראלית שהוטלה על עזה היא 'פצצות טיפשות' לא מדויקות, כך מגלה הערכת המודיעין האמריקאי לפי דיווח ב-CNN.

לפי הדיווח, הערכת מודיעין אמריקאית חדשה  שנערכה על ידי לשכת מנהל המודיעין הלאומי ותוארה ל-CNN על ידי שלושה מקורות שראו אותה, אומרת שכ-40-45% מתוך 29,000 טילי האוויר-קרקע שבהם השתמשה ישראל לא היו טילים מונחים. השאר היו תחמושת מונחית מדויקת, אומרת ההערכה.

עוד דווח כי דובר צה"ל ניר דינר, שהתבקש להגיב על ההערכה, אמר ל-CNN: "אנחנו לא מתייחסים לסוג התחמושת שבה נעשה שימוש".

רס"ן קרן חג'יוף, דוברת ישראלית, אמרה ביום רביעי כי "כצבא המחויב לחוק הבינלאומי ולקוד התנהגות מוסרי, אנו מקדישים משאבים עצומים למזעור הפגיעה באזרחים שחמאס אילץ את תפקידם של מגנים אנושיים. המלחמה שלנו היא נגד חמאס, לא נגד תושבי עזה".

אבל מומחים טענו ב-CNN כי אם ישראל משתמשת בתחמושת לא מונחית בקצב שארה"ב מאמינה שהם עושים, זה מערער את הטענה הישראלית שהם מנסים למזער אבדות אזרחיות.

"אני מאוד מופתע ומודאג", אמר בריאן קסטנר, קצין לשעבר בסילוק מטעני חבלה (EOD) המשמש כעת כיועץ המשבר הבכיר של אמנסטי אינטרנשיונל בנושאי נשק ופעולות צבאיות.

"זה מספיק גרוע להשתמש בנשק כשהם פוגעים בדיוק במטרות שלהם. זו בעיית פגיעה אזרחית מסיבית אם אין להם את הדיוק הזה, ואם אתה לא יכול אפילו לתת תועלת מהספק שהנשק אכן נוחת במקום שבו התכוונו הכוחות הישראליים", הוסיף קסטנר.

השר אבי דיכטר התראיין הבוקר (חמישי) בגל"צ והתייחס לביקורת האמריקאית על התנהלות ישראל ברצועת עזה ולאמירתו של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, שאמר כי ישראל מאבדת תמיכה בינלאומית בגלל ההפצצות חסרות ההבחנה ברצועה.

דיכטר טען כי "ביידן ניזון מאנשים שהעבירו מידע לא בדוק. יש פצצות שנופלות באחוזים בודדים לא בדיוק במקום שכיוונת אליו. אין מצב שצה"ל יורה לעבר מטרה שאינה מטרת טרור. יכול להיות שהמטרה פוספסה,  מה לעשות, זה החלק הקשה והעצוב והכואב במלחמה".

היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית, ג'ייק סאליבן, שצפוי להגיע היום לישראל, נפגש בריאד עם ראש ממשלת ערב הסעודית ויורש העצר, מוחמד בן סלמאן, כך עדכן הבית הלבן.

בהודעה נמסר כי בפגישתם, השניים עסקו בנושאים שונים הנוגעים ליחסים ועניינים דו-צדדיים ורב-צדדיים, כולל דרכים שבהן ניתן יהיה להשיג שלום "בר-קיימא" ו"מתמשך" בין ישראל לפלסטינים.

עוד דנו במאמצים ההומניטריים ברצועת עזה, כאשר עיקר הדיון הוא המאמצים הדרושים להגברת זרימת הסיוע הקריטי, ודיברו גם על העמקה אפשרית של היחסים הבילטרליים בין ארה"ב וסעודיה.

סגירה