הדוחות הסודיים מיום כיפור נחשפים לראשונה

דדו אמר לגולדה: "תדעי פשוט שזה הולך טוב מאוד"

דוחות סודיים חושפים את הפחדים, ההערכות והמאבקים הפנימיים בצמרת צה"ל ובהנהגת המדינה במלחמת יום כיפור ● משה דיין חשש מתבוסה כוללת, וממרד של ערביי ישראל - שבפועל סייעו למדינה ● בצה"ל שקלו לגייס צעירים מתחת לגיל 18 ● אריק שרון נתפס בצה"ל כשקרן ● ישראל רצתה להסלים את המצב לפני השגת הפסקת אש ● יותר מ-2,500 חיילים ישראלים מתו ואלפים נפצעו במלחמה, לצד אלפי חיילי אויב

חיילי מילואים עומדים על משאית במהלך מלחמת יום כיפור בחצי האי סיני ב-6 באוקטובר, 1973 (צילום: אבי שמעוני, במחנה, ארכיון משרד הביטחון)
אבי שמעוני, במחנה, ארכיון משרד הביטחון
חיילי מילואים עומדים על משאית במהלך מלחמת יום כיפור בחצי האי סיני ב-6 באוקטובר, 1973

משרד הביטחון התיר לפרסום היום (ב') שורת פרוטוקולים ודוחות ממלחמת יום כיפור. המסמכים שופכים אור על החששות, השיקולים והשיחות הפנימיות הכואבות בין הקצינים הבכירים בצה"ל וההנהגה הפוליטית הבכירה, במהלך עימות שאפילו בזמן אמת סברו כי ההכנה אליו והניהול שלו בוצעו באופן כושל.

ארכיון המשרד חשף את הפרוטוקולים של הפגישות של רמטכ"ל צה"ל במשך חמשת הימים הראשונים של המלחמה, כמו גם את דוח המודיעין הסופי שניתן לרמטכ"ל דוד (דדו) אלעזר ולשר הביטחון משה דיין ב-5 באוקטובר 1973, יום אחד לפני פרוץ המלחמה שהפתיעה את ישראל.

במבט נדיר אל המאבקים הפנימיים בתוך הקצונה הבכירה, משרד הביטחון התיר לפרסם שיחת טלפון של אלעזר עם מפקד פיקוד דרום, אלוף שמואל (גורודיש) גונן, שהוחלף בחזית הדרומית על ידי הרמטכ"ל לשעבר חיים בר-לב.

גונן הואשם לאחר מכן ברבים מהכשלים הראשוניים של המלחמה על ידי ועדת אגרנט מ-1974 וזמן קצר לאחר מכן עבר לאפריקה שם בילה את שארית חייו.

דוח המודיעין מציין כי הצבא המצרי מעביר נשקים נוספים לכיוון הגבול וסימנים אחרים לכך שקהיר עשויה להתכונן למלחמה: שינוי חריג של קודי רדיו, ביטול קורסים של חיל האוויר, גיוס של קצינים בכירים בחיל האוויר וחיילים מצרים שקיבלו אישור שלא לצום במהלך חודש הרמדאן.

העמוד הראשון של דוח המודיעין שניתן לרמטכ"ל ולשר הביטחון יום לפני פריצתה של מלחמת יום כיפור, ב-5 באוקטובר 1973 (צילום: ארכיון משרד הביטחון)
העמוד הראשון של דוח המודיעין שניתן לרמטכ"ל ולשר הביטחון יום לפני פריצת המלחמה (ארכיון משרד הביטחון)

"בשלב זה אין סימנים להכנות קונקרטיות לפעולה יזומה ע"י חיל אויר המצרי, אם כי הצעדים שננקטו משרים את יכולתו לעבור לפעילות מבצעית", כך נכתב בדוח.

גם בסוריה, הדוח מציין כי ישנה "תחושה בקרב קצינים וחיילים סוריים, כי צפויה לחימה בקנה מידה גדול, מבלי שיוסבר מי עתיד ליזום אותה ומהו הרקע לה".

עם זאת, הדוח מציין כי "הסבירות שהמצרים מתכוונים לחדש הלחימה היא נמוכה… סבירותה של פעולה סורית עצמאית (ללא מצרים) נשארת נמוכה"

המצרים והסורים החלו במתקפה שלהם, ותפסו את צה"ל לא מוכן. המלחמה הייתה קשה ומתישה עם כישלונות משמעותיים בימים הראשונים, מה שהוביל להבעת חשש ישיר מצד מנהיגי ישראל באשר ליכולתה לנצח

ביום שלאחר מכן, המצרים והסורים החלו במתקפה שלהם, ותפסו את צה"ל לא מוכן. המלחמה הייתה קשה ומתישה עם כישלונות משמעותיים בימים הראשונים, מה שהוביל להבעת חשש ישיר מצד מנהיגי ישראל באשר ליכולתה לנצח בקרב.

"ממה אני מפחד יותר מהכל בתוך לבי?- שמדינת ישראל תישאר בסופו של דבר עם לא מספיק נשק להגן על עצמה…. לא חשוב איפה יהיה הקו. לא יהיו לה די טנקים ולא יהיו מטוסים ולא יהיו אנשים ולא יהיו אנשים מאומנים פשוט להגן על ארץ ישראל….", אמר דיין לרמטכ"ל על פי הפרוטוקולים שפורסמו כעת.

שר הביטחון דאז אמר כי על הצבא לשקול גיוס של אנשים שהיו זקנים מידי לביצוע שירות מילואים או צעירים מאוד שעדיין לא גויסו.

"לבדוק אפשרות של גיוס כל אלה ששחררנו, גיוס של צעירים, מילואים כדי להכניס לשריון לאוויר כל מה שצריך. נקבל טנקים ולא יהיו אנשים. לקחת גילאים קשישים ששחררנו, לקחת גילים צעירים שלא לקחנו מגיל 17", אמר דיין לקציניו.

שר הביטחון משה דיין על נגמ"ש, מעביר מפות בביקור בצד המערבי של תעלת סואץ. 20.10.1973 (צילום: באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון, במחנה)
שר הביטחון משה דיין מבקר בצד המערבי של תעלת סואץ. 20.10.1973 (צילום: ארכיון צה"ל במשרד הביטחון, במחנה)

שר הביטחון דאז משה דיין מבקר בחצי האי סיני במהלך מלחמת יום כיפור, ב-20 באוקטובר, 1973. (באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון, צילום: במחנה)

דיין הביע גם חשש לפיו האוכלוסייה הערבית בארץ, שחיה תחת ממשל צבאי עד 1966, תילחם מול הממשלה, ותגרום לבעיות נוספות במדינה במהלך המלחמה.

"הערבים שבפנים. אז הם בוודאי, כש-הדם יעלה להם לראש ומחדש נצטרף לטפל בהם בכל מיני פעילויות – לא בהפגנות אלא זה הממשל הצבאי והמשטרה והמג"ב – כי הם יכולים לנדנד על צירי תחבורה ועל כל דבר להעסיק אותנו", אמר.

ההתקוממות מעולם לא התרחשה. ולמעשה, ערבים-ישראלים רבים הציעו עזרה במאמץ המלחמתי: החלפה של חיילי מילואים בעבודה, תרומת דם, רכישת אגרות חוב ממשלתיות ועזרה בהגנה האזרחית.

הלחימה בחצי האי סיני מול הצבא המצרי ובגולן מול הסורים – וללא העליונות האווירית ממנה ישראל נהנתה במלחמת ששת הימים ב-1967 בעקבות מערכות הגנה אווירת מתקדמות של ברית המועצות – מתחה את הגבולות של צה"ל ואיימה למצות את התחמושת של המדינה היהודית.

ישראל קיוותה כי ארצות הברית ומספר מדינות אירופאיות יספקו נשקים ויתמכו במהלך המלחמה. ב-8 באוקטובר, אלעזר אמר לצבי צור, קצין בכיר לשעבר בצה"ל ועוזרו של דיין, כי ישראל הייתה צריכה 300 עד 500 טנקים, 48 מטוסי קרב מסוג פאנטום ו-24 מטוסי סקייהוק. "אנחנו זקוקים להם די מהר", אמר אלעזר.

הרמטכ"ל רב-אלוף דוד אלעזר בזמן מלחמת יום הכיפורים (צילום: באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון, אבי)
הרמטכ"ל רב-אלוף דוד אלעזר בזמן מלחמת יום הכיפורים (צילום: באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון, אבי)

עם זאת, צור הזהיר כי ארצות הברית עשויה להיות אטית באספקת סיוע צבאי, מתוך מחשבה כי ישראל רושמת ביצועים טובים מידי במלחמה.

"ההתרשמות שלי שהם חיים על אינפורמציה לא כל כך רעה, ואומרים: היהודים האלה יסתדרו", אמר צור.

ראש אמ"ן, האלוף אלי זעירא, אמר כי הוא תדרך את האמריקאים בכל לילה על מאמצי המלחמה, "ואתמול נתתי להם תדרוך די עגום."

בסופו של דבר, ארה"ב סיפקה 22,325 טונות של טנקים, מטוסים, תותחים ותחמושת במהלך המלחמה במבצע "ניקל גראס" של חיל האוויר האמריקאי.

כישלונות בסואץ, הצלחה בסוריה

במהלך המלחמה, חלק מהקרבות הקשים ביותר היו מול הצבא המצרי של אנואר סאדאת בחצי האי סיני. בימים הראשונים של מלחמה, דיין חשש באשר לאופן בו המדינה תגיב להפסדים הראשוניים של ישראל. "מי שלא קבל עדיין שוק יקבל עכשיו שוק וזה שהגענו לכמות הטנקים שלנו (שאבדו) בששת הימים", אמר דיין.

בימים הראשונים של הלחימה נרשם ניהול לא טוב והוראות מבלבלות מהמפקדים בחצי האי סיני. האלוף דאז אריאל שרון, שהובא בחזרה לצבא כדי לפקד אל אוגדה 143 בתחילת המלחמה, נתפס בתור אדם בלתי צפוי שהיה מיומן אבל כזה שלא ניתן לסמוך עליו בביצוע הוראות.

בימים הראשונים של הלחימה נרשם ניהול לא טוב והוראות מבלבלות מהמפקדים בחצי האי סיני. אריאל שרון, שהובא בחזרה לצבא כדי לפקד אל אוגדה 143 בתחילת המלחמה, נתפס בתור אדם בלתי צפוי שלא ניתן לסמוך עליו

נקודת מבט זו התחזקה כאשר הוא פעל נגד הרצון של גונן וביצע תקיפות על עמדות מצריות ב-9 באוקטובר עם אוגדה 143 – מהלך שכשל בתחילה אבל מאוחר יותר הפך לניצחון כשהאוגדה שלו הדפה את מתקפות הנגד של המצרים.

בתוך התעוז ששימש כמפקדה של המח"ט אריאל שרון. עומד מימין: אל"מ יהושע שגיא, אלוף אריאל שרון. מעליו, רוכן- אל"מ יעקב עקנין, לימינו ומאחורי מפקד האוגדה – אל״מ יהושע שגיא. 1.10.1973 (צילום: במחנה, באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון , אלי חן)
עומד מימין: אל"מ יהושע שגיא, אלוף אריאל שרון. מעליו, רוכן- אל"מ יעקב עקנין, לימינו ומאחורי מפקד האוגדה – אל״מ יהושע שגיא. 1.10.1973 (צילום: במחנה, באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון , אלי חן)

"זה פשע מלחמה. אני לא אמרתי שום דבר ב…פקודה, הוא, היום, בניגוד לפקודה, הלך למים, עשה קרב גדול, בניגוד לפקודה, שיקר לגורודיש, והלא אני מאזין לו לרשת, אני רואה שהוא משקר לי. ועכשיו הוא מבקש רשות לצלוח לגדה השנייה (של תעלת סואץ)", אמר אלעזר.

וכך לאחר מספר ימים של הפסדים כבדים והכוונה גרועה בחזית הדרומית, דיין ואלעזר החליטו שהם צריכים להביא את הרמטכ"ל לשעבר בר-לב על מנת לקחת את הפיקוד של פיקוד דרום משמואל גונן.

"אני חושש מאוד שמפה לא דדו ולא אני נעשה את זה, לא נוכל לעשות את זה, ואלה שנמצאים שם, אם זה גורודיש, אם זה אריק וכן הלאה, אינני סומך עליהם", אמר דיין לבר-לב בשיחת טלפון.

בר-לב, שהיה שר התעשייה והמסחר, הסכים לקח את התפקיד, כך שאלעזר היה צריך לבצע שיחת טלפון לא נעימה כדי ליידע את גונן על כך שהוא מוחלף.

"שמוליק, יש לי הודעה לא נעימה בשבילך. בר-לב יורד אליך ומעליך. הוא יבדוק גם את כל העניינים עם אריק היום. הוא ישוחח אתך והוא יחליט, גם ישמע לפי רצונך אם אתה רוצה להישאר אתו, או בעצם אגדיר אחרת: אם הוא רוצה שאתה תיקח את 143 ואריק ילך הביתה, או שאתה תישאר סגנו ואריק יישאר. זה בהחלטת שר הביטחון, ראש הממשלה, ואני רוצה שתקבל את זה טוב", אמר אלעזר.

התגובה של גונן לא מתועדת בפרוטוקולים שנחשפו, אבל מהתגובות של אלעזר, היה נראה שהאלוף לא קיבל היטב את החדשות. במאמץ בולט להפחית את המכה, אלעזר אמר לגונן שהוא עושה זאת רק משום שבר-לב היה רמטכ"ל לשעבר, מה שהופך את ההחלטה שלו לפחות להיראות פחות גרועה.

"תראה, אילו זה היה אלוף לא הייתי עושה את זה, אבל זה רב-אלוף, רמטכ"ל, ואתם יחד זה יהיה מצוין, שמוליק בסדר, הוא יהיה עוד מעט אצלי והוא בלילה ירד למטה. ואני מאוד ממליץ שתישאר. טוב, תחשוב על זה", אמר אלעזר.

בנוסף לחיפוש אחרי דרך לתמוך בפקוד שלו, אלעזר הביע חשש מכך שהציבור עשוי לאבד אמון בצבא אם גונן היה נוטש את המאמץ המלחמתי באופן מוחלט.

חיילי מילואים עומדים על משאית במהלך מלחמת יום כיפור בחצי האי סיני ב-6 באוקטובר, 1973 (צילום: אבי שמעוני, במחנה, ארכיון משרד הביטחון)
חיילי מילואים עומדים על משאית במהלך מלחמת יום כיפור בחצי האי סיני ב-6 באוקטובר, 1973 (צילום: אבי שמעוני, במחנה, ארכיון משרד הביטחון)
"הוא (גונן) אמר לי: אני הולך הביתה, ואז יכול להיות שאנחנו אומרים לעם ישראל: נכשלנו בהתקפת נגד על המצרים בגלל המפקד, לא בגלל זה ש-… יש לזה אימפקט ציבורי חמור", אמר אלעזר.

גונן נשאר בסופו של דבר אלוף פיקוד דרום במהלך המלחמה, אבל הפעילות הובלה על ידי בר-לב.

זמן קצר לאחר מכן, הלחימה בדרום החלה להשתפר על רקע ההדיפה של התקיפות המצריות על ידי צה"ל והתחלת מתקפות נגד משלו.

בתחילת המערכה, צה"ל פיתה את המצרים למלכודת על ידי שיחה של אלעזר עם בר-לב על גבי גלי רדיו ניתנים למעקב בקלות, אשר שכנעה אותם כי המצב חמור ועומד לקרוס, כשלמעשה צה"ל היה מוכן למתקפת נגד

בתחילת המערכה, צה"ל פיתה את המצרים למלכודת על ידי שיחה של אלעזר עם בר-לב על גבי גלי רדיו ניתנים למעקב בקלות, אשר שכנעה אותם כי המצב חמור ועומד לקרוס, כשלמעשה חיילי צה"ל היו מוכנים להתחיל מתקפת נגד עוצמתית.

"הוא יגיד לי שמצבו די קשה והוא מקווה שהם לא יתקפו אותו עוד פעם. ואני אתן לו אישור שאם יתקפו אותו עוד פעם, שייסוג. ואז אולי הם יתקפו עוד פעם כאשר ישמעו את השיחה הזאת. אז אנחנו מתחכמים פה מה שאפשר, ובינתיים שתדעי פשוט שזה הולך טוב מאוד", אמר אלעזר לראש הממשלה דאז, גולדה מאיר.

אבל לאחר הדיפה של מתקפת הפתע הראשונית, ב-9 באוקטובר אלעזר החליט כי זה הזמן להתחיל בלחימה נגדית עזה, והפציץ עמוק בחזית הסורית.

"הצבא הסורי… אני רוצה מחר לשבור…סליחה: היום", הוא אמר.

"אני רוצה תפנית דרמטית, אני רוצה שמישהו יצעק געוואלד, נהרגים עמים, הפסיקו את האש. כולם יפסיקו את האש…".

הפסקת אש הושגה ב-25 באוקטובר, כאשר ישראל שמרה על שליטה על חצי האי סיני ורמת הגולן, אשר נכבשו במהלך מלחמת ששת הימים.

מעל 2,500 חיילים ישראלים מתו ואלפים נפצעו במלחמה, לצד אלפי חיילים מצרים, סורים ועיראקים.

עוד 1,435 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 15 באוקטובר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בלי סודות "בגיל 18 גיליתי שאבי הביולוגי הוא אפרו-אמריקאי"

לייסי שוורץ דלגאדו תמיד נראתה שונה, ובבית הכנסת שאלו אותה אם היא ממוצא אתיופי ● אבל רק בגיל 18 גילתה שאמה ניהלה רומן עם גבר אפרו-אמריקאי ● היום היא מסתובבת בארה"ב עם הסרט התיעודי שעשתה על סיפור חייה ● ובחתונה שלה השמיעו מוזיקת סול והורה

עוד 641 מילים

אסטרטגיה חדשה מול איראן - עכשיו

בעקבות מכירת-החיסול (כן, תרתי משמע) של הכורדים ע"י טראמפ, התהפך באחת הטון התקשורתי העברי כלפי האדם, שהרוב המכריע של הפרשנים והאנליסטים כינו "הידידותי ביותר לישראל שישב אי-פעם בבית הלבן".

בבסיס המנח האסטרטגי הישראלי שעוצב ב-13 שנות שלטונו של נתניהו עמדו איראן וארה"ב. נתניהו הוא איש של נראטיבים ודימויים, ישראלי-אמריקני בעל חשיבה מורכבת ויכולת הפשטה ופישוט של אסטרטגיות סבוכות לכדי נוסחאות קליטות. מ"Better no deal than a bad deal" ועד "לא יהיה כלום כי לא היה כלום".

נתניהו מפשט אסטרטגיות סבוכות לנוסחאות קליטות. מ"Better no deal than a bad deal" ועד "לא יהיה כלום כי לא היה כלום". כך לוהקה איראן לתפקיד הנבל האולטימטיבי, הג'וקר של באטמן, וארה"ב ל"שריף הטוב"

כך, איראן לוהקה לתפקיד הנבל האולטימטיבי, הג'וקר של באטמן אם תרצו, וארה"ב כמובן כ"שריף הטוב". מקומה של ישראל בדרמה הנוסחתית הזו? מעודדת מן הקווים, שלעיתים גם חוצה אותם ומשתתפת במשחק.

בימי אובמה פעל נתניהו במגוון דרכים כדי לדחוף – שלא לומר לאלץ – את ארה"ב להתעמת צבאית עם איראן. בימי טראמפ יכול היה להסתפק בעידוד פומבי נמרץ, ובסיוע מאחורי הקלעים, שיש להניח שלא כולו כבר נחשף.

עכשיו, כשהולך ומתברר שטראמפ שינה את הכללים ושבר את הכלים, נתניהו ייאלץ לחשב מסלול מחדש, לפחות כל עוד ימשיך למלא תפקיד (זמני?) של ראש ממשלה או שר.

אולם הכישלון של נתניהו כל כך מובהק ובוהק ומסנוור, עד שהפך כמעט מיידית למובן מאליו ואף… כמעט משעמם.

מעניין יותר לבדוק את צידה האחר של המשוואה הישראלית. אבל רגע, יש כזה? הרי השר לשעבר והמועמד לשעבר לראשות הממשלה ח"כ יאיר לפיד אמר ש"בעניין האיראני אין ימין ואין שמאל". ואם תגגלו את המשפט הזה תמצאו נוסחים כמעט זהים בפיהם של כל מנהיגי ה"אופוזיציה" לדורותיהם.

כפי ששאג אריאל שרון ז"ל במרכז הליכוד בשעתו "מי בעד חיסול הטרור? ירים את ידו!" והקהל כולו הרים את התיקרה – כך בעשורים האחרונים, בעיקר בעקבות נתניהו, התיישרה הפוליטיקה הישראלית כולה עם המנטרה של "איראן היא איום קיומי".

כפי ששאג שרון ז"ל במרכז הליכוד "מי בעד חיסול הטרור? ירים את ידו!" והקהל הרים – כך בעשורים האחרונים, בעיקר בעקבות נתניהו, התיישרה הפוליטיקה הישראלית עם המנטרה "איראן היא איום קיומי"

וכפי שפורסם, עשרות מליארדים כבר הושקעו בהיערכות צבאית מולה ע"י ראשי הממשלה שרון, אולמרט, ברק, וכמובן נתניהו, שהשבוע ביקש מליארדים טריים נוספים למטרה זו.

האם בנקודת הזמן הנוכחית, בקרוס הקונספציה שלפיה ארה"ב היא ש"בסופו של דבר תעשה את העבודה", יש סיכוי למהפיכה חשיבתית גם בחלקים של המערכת הפוליטית והממסד המדיני-בטחוני הישראלי? האם יכולה להיות תפישה אלטרנטיבית להתמודדות עם האיום האיראני?

בניית אסטרטגיה מתחילה בהנחות-יסוד. הנחות היסוד לאסטרטגיה אלטרנטיבית שכזו יכולות להיות:

איראן איננה איום קיומי על ישראל, ואין בכוחה להשמיד אותה או אפילו ליצור איום אמין שכזה.

אין בכוחה של ישראל להפיל את המשטר האיראני, אבל יש בכוחה ליצור איום אמין על תפקוד המדינה והכלכלה האיראנית.

איראן איננה איום קיומי על ישראל, ואין בכוחה להשמיד אותה או ליצור איום אמין שכזה. אין בכוחה של ישראל להפיל את המשטר האיראני, אבל יש בכוחה ליצור איום אמין על תפקוד המדינה והכלכלה האיראנית

איראן וישראל הינן שתיים מתוך שלוש המעצמות האזוריות החזקות במזרח התיכון, וכך יהיה בעתיד הנראה לעין (לתוהים – טורקיה היא המעצמה השלישית).

ארה"ב – לא תחת טראמפ ולא תחת נשיא אחר – לא תהיה עריבה בלעדית לבטחון אזורי במזרח התיכון.

השיח הציבורי הישראלי זקוק בדחיפות להמשגות ולתפישות חדשות באשר להתמודדות עם איראן, והחשיבה והעשייה האסטרטגית הלאומית נדרשות לעיצוב מערכת בטחון אזורית חדשה ועמידה, שלא תהיה תלויה רק בארה"ב ולא מבוססת על הרתעה צבאית בלבד.

ברור שנתניהו אינו האדם המתאים למשימה, אבל ספק רב האם מחליפיו הפוטנציאליים ערוכים ומעוניינים להיענות לאתגר. עד כה לא נשמע מכיוונה של כחולבן, או מכיוון גורם אחר במערכת הפוליטית, איתות כלשהוא שיעיד אחרת.

ערן עציון הוא יזם מדיני ופוליטי, דיפלומט בכיר לשעבר, כיהן כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, וכראש התכנון המדיני במשרד החוץ. המוטו שלו הוא: Speak Truth to Power. מאמין שהמפתח לעתיד ישראל, והעולם החופשי, הוא מהפיכה בשיטה הדמוקרטית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 563 מילים

טיול לחג שווה לגלות את המקומות המונגשים בעיר העתיקה

מתגלגלים בעיר הקודש: אתרים בעיר העתיקה נגישים כעת למטיילים בכיסא גלגלים ● לאחר פרויקט שיפוץ בן 9 שנים, מטיילים עם מוגבלות יכולים להגיע לרוב האטרקציות המפורסמות של הבירה, ועשויים למצוא הפתעות נוספות בדרך ● טיול לחג בירושלים - חלק רביעי

עוד 824 מילים

מסעות טיפוליים בחו"ל הפכו ללהיט בקרב חיילים משוחררים שחוו טראומה בעת שירותם הצבאי ● בליווי מקצועי, יוצאים עשרות משלחות בשנה לטיול מגבש ● "כדי למצוא ריפוי, הם צריכים לחבור לעוד אנשים שראו את מראות הקרב לשבוע ברומניה, רק כדי שהם יוכלו להיות האחד עם השני ולא יחושו שמסתכלים עליהם כתמהוניים" ● טיול אחרי צבא מסוג אחר

עוד 2,883 מילים ו-2 תגובות

מכת השחצנות המקדימה

נתניהו יודע שהרמטכ"ל יודע וראש המוסד בטוח יודע וכל חברי הממשלה יודעים – גם ההזויים והמופקרים מביניהם – וכל אזרחי ישראל יודעים ש…איראן זה לא עניין של מכה מקדימה.

איראן היא מעצמה אזורית. היא יכולה להקריב מיליונים במלחמה של 8 שנים או יותר למען מטרה אידאולוגית. איראן מצויידת בצבא ענק מכף רגל ועד ראש ובמיטב הטכנולוגיה עד יכולות חלל וטילים ארוכי טווח וגרעין.

נתניהו, ראש ממשלת המעבר, יודע היטב שכל דיבור וכל התגרות באיראן מקרבים את המכה שאיראן תנחית עלינו. לא רק התקיפות של מתקניה בסוריה וגניבת ארכיון הגרעין, אלא הדיבורים השחצניים יחייבו את איראן להחזיר מנה אחת אפיים והיא תבוא שקטה וכואבת. מהירה וחדה ואכזרית.

כמו אז בארגנטינה.

מכה מקדימה או מכת תגמול…הביטוי לא חשוב. התוצאה תזעזע.

נתניהו יודע היטב שכל התגרות באיראן מקרבת את המכה שאיראן תנחית עלינו. לא רק תקיפות מתקניה בסוריה וגניבת ארכיון הגרעין, אלא הדיבורים השחצניים, יחייבו את איראן להחזיר מנה אחת אפיים

נתניהו יודע היטב שישראל לא תוכל להכניע את איראן. הוא יודע היטב שלא סתם הלכו ראשי הממשלה והמוסד הקודמים על בהונות ודרשו להרחיק את ישראל מעימות ישיר עם איראן, ולהשאיר את הבעיה האיראנית לאמריקאים או לעולם כולו.

אבל נתניהו רוצה להכשיר את הלבבות למלחמת גוג ומגוג, שבה יינצל מכתבי האישום שלו. מלחמה כזו תתרחש במהירות אם מחר איראן תתקוף את ישראל בטילי שיוט מעיראק או בהפצצת רקטות מלבנון או בפיצוץ שגרירות ישראלית בחו"ל.

עמוק בפנים הוא יודע זאת ולמרות זאת הוא ממשיך להתגרות ולנאום ולשחק באש. דיבורים מאיימים של ראש ממשלת ישראל הרי לא ירתיעו את איראן אבל תדמית פגועה בעולם השיעי, עלולה לדרבן אותה לפעול.

בזמנים שבהם ארה"ב הגדולה נרתעת מעימות עם איראן אחרי התקפה איראנית קשה על מתקני הנפט של סעודיה – בת בריתה העיקרית באזור, גם נתניהו מבין שארה"ב לא תתעמת עם איראן על אדמת ישראל או למען ישראל.

גדול ידידיו טראמפ הנוטש בדרכים, לא יתאמץ להביא חיילים ונשק אמריקאי למען שלט ברמת הגולן או בניין ריק בירושלים. גם לא למען ראש ממשלה שעלול לסבך את האמריקאים בעוד מלחמה במזרח התיכון.

נתניהו רוצה להכשיר את הלבבות למלחמת גוג ומגוג, שתציל אותו מכתבי האישום. וגם הוא מבין שארה"ב לא תתעמת עם איראן על אדמת ישראל או למען ישראל

בעולם האמיתי שבו מתנהלים איומים ומתרחשות מלחמות אין מקום לדמגוגים קפריזיים מסוגם של טראמפ ונתניהו, אלא למנהיגים זהירים. אנשים שמכלכלים את חיי מדינותיהם על פי סיכונים ויכולות, אינטרסים חיוניים ולא תעמולתיים ובוודאי לא עבור הימלטות מכתבי אישום על שוחד מרמה והפרת אמונים כלפי אזרחיהם.

נתניהו יודע שהרמטכ"ל יודע וראש המוסד יודע וכל מערכת הביטחון יודעת וכלל אזרחי ישראל יודעים את כל השיקולים הללו…אבל הוא ממשיך לסכן את קיומה של ישראל. ממשיך להחזיק בתפקיד שר הביטחון ובתפקיד ראש הממשלה ואין מי שיסכור את הפה חסר האחריות.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 420 מילים ו-3 תגובות

למקרה שפיספסת

עודכן אתמול
גיא זהר גיא זהר
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

בגיל 30, ישי ריבו הוא אחד הזמרים המצליחים והאהובים בישראל, למרות - ואולי בזכות - הרקע הדתי שלו ● בראיון לחג הוא מדבר על העלייה מצרפת, הקהל המגוון שלו וההימור שנטל על הקריירה ● "אמרתי לאשתי, 'הצ'קים מהחתונה לא מספיקים כדי לקנות דירה, אז בואי נוציא את זה על מוזיקה'"

עוד 890 מילים

שוב אלימות משטרתית נגד מפגינים בפתח תקווה

תיעוד שהגיע לידי זמן ישראל מראה כיצד מפגין שנעצר אמש בפתח תקווה סופג אגרוף משוטר, בעודו כבול ומובל למעצר ● מפגין נוסף אשר נעצר נדרש לטיפול רפואי אחרי שלטענתו, שוטרים הטיחו את ראשו בכביש ● השניים שוחררו אחרי מעצרם ● תגובת המשטרה: "בעקבות תקיפות שוטרים והפרת הסדר הציבורי, בוצעו מעצרים והחשודים הובאו לחקירה בתחנת המשטרה"

אמש, במהלך ההפגנות בכיכר גורן בפתח תקווה, שוב עצרה המשטרה מפגינים שבאו למחות נגד היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט – ושוב בוצעו המעצרים באמצעים אלימים.

אחד העצורים, חיים טריווקס, ספג אגרוף משוטר בעודו כבול ומובל למעצר. הפעולה האלימה נקלטה בווידאו שצילמה אחת המפגינות במקום. עצור נוסף, יצחק זרבין, נסע עם בתו לבית החולים לטיפול בפגיעת ראש, לאחר ששוחרר מהמעצר. על פי זרבין, השוטרים הטיחו את ראשו בכביש על אף שלא עשה דבר, ואילו בתו הוטחה לעבר הגדר. שניהם פנו לבית חולים לטיפול בחבלות.

טריווקס וזרבין מיוצגים על ידי עו״ד דניאל חקלאי. שניהם שוחררו אמש ולא שהו במעצר לילה. טריווקס זומן לחקירה אחרי החג. עו״ד חקלאי העריך כי הוא יגיש תלונה במחלקה לחקירות שוטרים ואף יתבע את המשטרה בעקבות תקיפתו בעודו אזוק.

ממשטרת ישראל נמסר: "בעקבות תקיפות שוטרים והפרת הסדר הציבורי, בוצעו מעצרים והחשודים הובאו לחקירה בתחנת המשטרה. משטרת ישראל תאפשר את חופש הביטוי והמחאה אך לא תתיר תקיפת שוטרים והפרת החוק בשום מקרה".

ההפגנות נגד מנדלבליט מתקיימות בפתח תקווה מזה שלוש שנים. בשבועיים האחרונים, בארגון הליכוד, החלו להפגין במקום גם תומכי ראש הממשלה בנימין נתניהו, הקוראים ליועץ המשפטי לממשלה לסגור את התיקים נגדו.

מעצרו של טריווקס, הווידאו המלא:

עוד 183 מילים

טיול לחג בעקבות הרגלי השתייה של משה מונטיפיורי

קברים, ארמונות, עוני ומגיפה: לפני שהגיע לבירה והקים את משכנות שאננים, משה מונטיפיורי ערך מסעות הרפתקניים בארץ הקודש ● ועם כל הכבוד לטחנת הקמח בשכונה, ייתכן שדווקא טעימות היין שנערכות שם נאמנות יותר לאופיו וזכרו ● טיול לחג בירושלים - חלק שלישי

עוד 995 מילים

טוויסט חדש בתסבוכי העלילה? נפתלי בנט ויועז הנדל נפגשו

אשכנזי מתעקש: בני גנץ צריך להיות ראש הממשלה הראשון במקרה של רוטציה ● הנשיא ריבלין מתערב במשבר נעמה יששכר: ביקש מפוטין להעניק לה חנינה ● מאבק הירושה ליום שאחרי נתניהו כבר כאן: ניר ברקת מצהיר בראיון ל-ynet על הכוונה להחליף את נתניהו, וראש המוסד יוסי כהן מצוטט על כוונה דומה במגזין "משפחה"

עוד 14 עדכונים

ראיון "לפחות מיליון איש עשויים להפוך לפליטים"

ג׳ונתן ספייר, אחד המומחים המובילים בנושא העם הכורדי ומי שבילה זמן רב בצפון-מזרח סוריה, מזהיר כי ללא התערבות בינלאומית מהירה, התקיפה הטורקית עלולה להוביל למשבר פליטים חמור ● ואחרי שמנהיגה כורדית-סורית הוצאה אתמול להורג, ספייר מזהיר: "זו אינדיקציה של סוג הכוחות שהטורקים עובדים עמם בשטח ושל מה עתיד לקרות באיזור"

עוד 1,815 מילים

נשים באדום מחאת האקלים הגיעה ללונדון

בשבועיים הקרובים נגלה אם תנועת מחאת האקלים XR תצליח לפרוץ את גבולות הבועה הבריטית, ולגייס לשורותיה גם אנשים ממעמד הפועלים ומהימין ● בינתיים, היעד של מחאות האקלים הוא להלום בתופים ולשתק 60 ערים

עוד 1,208 מילים

אוחנה: ישראל תחליט בתוך ימים אם להסגיר את ההאקר הרוסי לארה"ב

שלושה מפגינים נעצרו במחאת פעילי הליכוד בפתח תקווה ● השר ארדן: גזר הדין של נעמה יששכר לא החלטה שיפוטית טהורה ● ח"כ ברביבאי: "נתניהו רוצה לבוא למשפט שלו מבלפור" ● ח"כ אבידר: "נתניהו צריך להחזיר את המנדט, צוותי המו"מ לא נפגשים" ● ח"כ ביטן: "קודם שכחול-לבן יסכימו למתווה הנשיא ואז יידברו על בלוק ה-55"

עוד 18 עדכונים

טיול לחג הכי רחוק מבלפור - סיור בבית לוי אשכול בירושלים

ההוד וההדר נשמרו בשדרות בן מיימון בבירה, ביתם של ראשי הממשלה הראשונים ● סיור במרכז המבקרים המחודש של בית לוי אשכול, גלריית האמנות הוותיקה במדינה ולצפות באדריכלות משנות ה-1930 ברחוב שעוצב בהשראה אירופאית ● טיול לחג בירושלים - חלק שני

עוד 921 מילים

טעים להכיר המדריך לאוכל ישראלי ויהודי בברלין

מאפיות כשרות, חומוסיות היפסטריות, מסעדות ערביות-ישראליות ומטבחי שף תוצרת הארץ ● סיור קולינרי בעקבות הסצנה הקולינרית הישראלית והיהודית בברלין, כולל כל ההמלצות וכל הכתובות

עוד 1,335 מילים

חייה של לין גבאי - מורה יהודיה משכונה חרדית בניו יורק - החלו בדרך אחרת לגמרי ● היא נולדה וגדלה בעיראק של סדאם חוסיין בשנות המלחמה שם, וסבלה מיחס בעייתי של הסביבה ● היום היא מגדירה את עצמה כ"יהודיה-ערביה" ומחנכת את התלמידים שלה לסובלנות

עוד 824 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה