במתחם התסבוכת האסטרטגית - לחתוך הפסדים ולפדות שבויים

איתמר בן גביר, שלמה קרעי ואריאל קלנר מובילים בריקודים את משתתפי כנס הכיבוש וההתנחלות בעזה שנערך בבנייני האומה, ירושלים, ב-28 בינואר 2024 (צילום: חיים גולדברג/לע"מ)
חיים גולדברג/לע"מ
איתמר בן גביר, שלמה קרעי ואריאל קלנר מובילים בריקודים את משתתפי כנס הכיבוש וההתנחלות בעזה שנערך בבנייני האומה, ירושלים, ב-28 בינואר 2024

למרבה הזוועה, משפחות החטופים והחטופות יהיו חשופות כעת עוד יותר מבעבר הן לכזבים ולספינים נבזיים מצד חמאס והן (כמה נורא) לשקרים וספינים מצד בנימין נתניהו והשופרות.

חובתנו לעמוד לצדן יותר מאשר עד כה. המשחק ברגשות של בני המשפחות הוא מזוויע. מותר ולעתים צריך לדון על המחיר. אך לא לשקר. בטח לא למען אינטרס פוליטי.

חובתנו לעמוד לצד משפחות החטופים יותר מאשר עד כה. המשחק ברגשות של בני המשפחות הוא מזוויע. מותר ולעתים צריך לדון על המחיר. אך לא לשקר. בטח לא למען אינטרס פוליטי

דוגמה לשקר שכבר מעורר פיהוק ואף אחד לא יודע שהוא שקר: איתמר בן גביר פצח בקמפיין הפוליטי שמתנגד לעסקת חטופים "מופקרת", כלשונו. הוא הבהיר שיתנגד לשחרור "2000 רוצחים", כלשונו.

אפשר גם לכתוב 20 אלף רוצחים. 200 אלף רוצחים. אפילו 2 מיליון רוצחים. ואז לקרוא לטיהור אתני של כל הרוצחים ואפילו להוצאתם להורג (דבר שמכונה: רצח עם).

אך כעת לעובדות: כמה מהפלסטינים שמרצים מאסר במדינת ישראל הורשעו ברצח עד 7 באוקטובר 2023 (כלומר: לא כולל רוצחי ההמונים מהנוח'בה)?

תשובה: 559 פלסטינים הורשעו ברצח. בדרך כלל הם הורשעו בבתי משפט צבאיים בגדה (דבר בעייתי כשלעצמו). חלקם הורשעו ברצח חיילים (זוועה איומה שלצערנו יכולה להיחשב לגיטימית במשפט הבינלאומי). בכל מקרה, 559 הורשעו ברצח (אליהם ניתן להוסיף את מאות רוצחי ההמונים מהנוח'בה שנלכדו מאז 7 באוקטובר).

חלקם רצחו אזרחים (הלב שלנו נקרע, כמובן, בין אם הנרצח אזרח ובין אם חייל, חרף ההבחנה המובהקת ביניהם במשפט הבינלאומי). וכמה עשרות מהם השתתפו במעשי טבח מפלצתיים שהמיתו עשרות ישראלים. מה שמכונה בפינו רבי מרצחים (פיגועי תופת באוטובוסים, במסעדות, בבתי קפה, בקניונים או במלון פארק).

בן גביר מתנגד לשחרור "2000 רוצחים", כלשונו. אפשר גם לכתוב 20 אלף, 200 אלף או 2 מיליון רוצחים. לעובדות: 559 פלסטינים הורשעו ברצח עד ה-7.10. אליהם ניתן להוסיף את מאות רוצחי הנוח'בה שנלכדו

קיים סיכון בשחרור חלק מהם. זה מובן. וקיימת הזדהות עמוקה ומוצדקת עם כאבן של משפחות שכולות שיצפו ברוצחי יקיריהן משתחררים. זה אכן בלתי נסבל.

ייתכן גם שמסתתר ביניהם יחיא סנוואר חדש: פסיכופת סדיסט ונבון שמבין היטב את החברה הישראלית, ניחן בכושר ארגון ובכריזמה ומסוגל לנסוק לראש הזרוע הצבאית של חמאס. ייתכן שמסתתרים ביניהם כמה סנווארים.

אגב, מנהיגים פוטנציאליים של ארגוני טרור וגרילה מצויים לא רק בבתי כלא. וזרעי השנאה והנקמה נטמנים בנפשותיהם ככל שההרס והחורבן רבים יותר במקומותיהם. וככל שהייאוש עמוק ונורא יותר.

אבל כאן המקום לחזור למושכלות היסוד: בניגוד לשקר הנפוץ, לא עסקת שליט הובילה לשחיטת 7 באוקטובר. מתוך 1027 פלסטינים ששוחררו, היו פחות מ-300 שהורשעו ברצח. זה קשה ונורא. זה התחולל בשנת 2011. זה לא יצר את זוועת 7 באוקטובר כעבור יותר מ-12 שנים.

שחיטת 7 באוקטובר התחוללה בשל כישלון מודיעיני בלתי נתפס, הפקרה צבאית של גבול עזה בצורה שאין לתאר – והתעלמות זחוחה, נפשעת, פתולוגית, חסרת תקדים, בזויה ומבישה מכל צלצולי פעמוני האזהרה (והיו כה רבים כאלה) מצד ראש ממשלה שחולל הפיכה משטרית וחתר לייצר דיקטטורה כדי להימלט מהכלא, במחיצת כנופיית אפרטהייד ביביסטית-כהניסטית חסרת כישורים מינימליים לניהול חנות מכולת.

שחיטת 7 באוקטובר התאפשרה גם בשל קונספציה רבת שנים של מימון חמאס  כפרטנר חמוש, ושל טיפוח סנוואר כבן ברית לניהול הסכסוך, הסבבים והסכמי הפסקת האש, ולהפיכת עזה למעצמת טרור תת קרקעית שאין שני לה.

מנהיגים פוטנציאליים של ארגוני טרור וגרילה מצויים לא רק בבתי כלא. וזרעי השנאה והנקמה נטמנים בנפשותיהם ככל שההרס והחורבן רבים יותר במקומותיהם. וככל שהייאוש עמוק ונורא יותר

האם עסקת חטופים תמורת אסירים והפסקת אש תחזק את מעמד חמאס בעיני הפלסטינים וחלקים בעולם הערבי? ברור. האם ניתן לקבל זאת? ברור שלא.

אך במתחם התסבוכת האסטרטגית חסרת התקדים אליה הובילו אותנו חברי הממשלה הגרועה, הבזויה והנפשעת בתולדות המדינה – צריך לצמצם נזקים. לחתוך הפסדים. לפדות שבויים. להחזיר לחיים חטופות וחטופים שקבורים חיים מתחת לאדמה.

ואז לבחור הנהגה שאינה נפשעת, זחוחה, בורה, גזענית, מנותקת, מושחתת, חסרת בושה וחסרת כישורים. הנהגה שאין בה אף פשיסט בארומה יהודיסטית שקורא לכונן מחדש משטר אפרטהייד בעזה, לבצע טיהור אתני ואף לבצע רצח עם.

ואז לראות כיצד אפשר לשלב בין מהלכים צבאיים נבונים ומאופקים (בלי לנטוע אשליות בציבור על איזה מיטוט מוחלט או ניצחון מוחלט או ניצחון סופי או שקר כלשהו אחר), שבהם ניתן לפגוע במנהיגי חמאס ובכוחו הצבאי אך לא בהמוני חפים פלסטינים – לבין מהלך מדיני אמיץ שבו המושגים "עצמאות פלסטינית" או "ריבונות פלסטינית" מונחים על השולחן.

וזאת בלי לשקר לעצמנו, עם נכונות לממשם בתנאים של סידורים ביטחוניים נוקשים (ובלתי מתפשרים), תקווה מדינית ועידוד הגורמים הפלסטינים המתונים, ובמיוחד אופק כלכלי.

מומלץ מאד, אגב, לקרוא מעט על המצוקה הכלכלית העצומה בגדה מאז 7 באוקטובר, לאחר הקפאת עבודתם של עשרות אלפי פלסטינים בישראל, בה תלויים לחלוטין מאות אלפי פלסטינים לצורך פרנסתם וקיומם.

במתחם התסבוכת האסטרטגית חסרת התקדים אליה הובילו אותנו חברי הממשלה הגרועה בתולדות המדינה – צריך לצמצם נזקים. לחתוך הפסדים. לפדות שבויים. להחזיר לחיים חטופים שקבורים חיים מתחת לאדמה

ברור שאין אשליות: חמאס הוא ארגון טרור שקורא להשמדת מדינת ישראל. הרשות הפלסטינית חלשה (לאחר שנות החלשה רבות מטעמנו לטובת טיפוח חמאס) וגם מושחתת. מיליוני הפלסטינים בעזה מרוסקים ושונאים. מיליוני הפלסטינים בגדה במצוקה אנושית איומה. ומיליוני ישראלים מבועתים ובצדק מכל מחשבה על נסיגה מאז 7 באוקטובר 2023.

אבל בלי אופק מדיני וכלכלי ואנושי בין מדינת ישראל לפלסטינים בתמיכה של ארצות הברית, מדינות אירופה, מדינות ערב המתונות ובמשא ומתן ישיר בין ישראל לאש"ף, מובטח לנו המשך של גיהינום.

קודם נחזיר את החטופים. קודם נחליף את ממשלת הבלהות וקואליציית הזוועות. ואז נצטרך לפעול בתבונה וברגישות. הן צבאית. הן מדינית. והן אנושית. גם אז, לא מובטח דבר. אבל אחרת, כאמור, הגיהינום יימשך. לרבות בידוד בינלאומי, חרם מדיני וגם פגיעה בתמיכה הצבאית מצד ארצות הברית ומדינות אירופה – בלעדיה, איך נאמר זאת, נתקשה לשרוד.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 857 מילים ו-1 תגובות
סגירה