בלי נוכחותו של נתניהו

מרכז הליכוד אישר שראש הממשלה הוא יו"ר הליכוד

צוותי המו"מ של כחול-לבן והעבודה נפגשו ● נתניהו ובכירי הליכוד לא הגיעו לאירוע התמיכה בראש הממשלה ● ליברמן: נתניהו מדבר בעד אחדות אבל עושה הכל כדי להכשילה ● בליכוד הגיבו: "מי שבולם את האחדות הוא ליברמן שמתואם עם לפיד" ● עודה אחרי הפגישה עם ארדן: "יש התקדמות, אבל אנחנו רחוקים מלהיות שבעי רצון"

 • ח"כ מיקי חיימוביץ' (כחול-לבן) השתתפה היום בעצרת של תנועת "המרד-בהכחדה" במחאה על משבר האקלים העולמי (צילום: תומר נויברג / פלאש 90)
  תומר נויברג / פלאש 90
 • שיירת מכוניות ליד מג'ד אל כרום, במחאה על אוזלת היד בטיפול באלימות בחברה הערבית. השיירות יצאו מיישובים ערבים בכל הארץ לכיוון ירושלים (צילום: פלאש 90)
  פלאש 90
 • הנשיא ריבלין וראש הממשלה נתניהו היום בהר הרצל, בעצרת לזכר חללי מלחמת יום כיפור. מרכז הליכוד אישרר בערב החלטה לפיה נתניהו הוא מועמד הליכוד לראשות הממשלה (צילום: פלאש 90)
  פלאש 90
 • הנשיא ריבלין מקש סוכה עם ילדים במעונו בירושלים. חברי הכנסת יצטרכו להמתין עד כשלון המועמד השני עד שיוכלו לאסוף 61 חתימות להטלת הרכבת הממשלה על אחד מחברי הכנסת (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90)
  יונתן סינדל / פלאש 90
07:10 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה, לקראת הפגישה עם השר לביטחון פנים גלעד ארדן, לגלי צה"ל: "דורשים שיעוגנו בחוק עונשי מאסר וקנסות כבדים על כל אזרח שמחזיק בנשק לא חוקי ולהעמיד לדין את ראשי כנופיות הפשע. זה מאבק על הזכות הבסיסית ביותר של כל אזרח".

07:15 עריכה

הרשימה המשותפת תיפגש היום עם השר לביטחון פנים ארדן. החברה הערבית תפגין בירושלים. הפגישה תיערך למרות הכל, לאחר המתיחות בעקבות דבריו של השר ("האלימות בחברה הערבית היא חלק מהקוד התרבותי שם") והאיומים לביטול.

למפגש בין השר לנציגי הרשימה המשותפת יצטרף מ"מ מפכ"ל המשטרה מוטי כהן. אמש הודיע יו"ר הסיעה, אחמד טיבי על קיומה של הפגישה כסדרה: "נציג את דרישותינו והצעותינו למיגור הפשיעה ביישובים הערביים", כתב טיבי בטוויטר.

07:27 עריכה

שיירת מחאה של ערבים ישראלים תצא מהצפון ומהדרום תגיע למשרד ראש הממשלה בירושלים. ככל הנראה, במהלך ההפגנה כביש 6 ייחסם לתנועה. יו"ר הרשימה, איימן עודה, הבטיח כי המחאה תימשך עד שיענו דרישות המפלגה. "ביום חמישי תהיה חסימה של כביש 6" אמר, "אנחנו ממשיכים בהתמדה ולא נרפה עד שיהיה ביטחון אישי לאזרחים הערבים – ולכלל האזרחים".

08:05 עריכה

המחאה החלה: שיירת המחאה של המגזר הערבי יצאה לדרך ממג'ד אל כרום לכיוון ירושלים, ולוקחים בה חלק למעלה מ-100 כלי רכב הנושאים דגלים שחורים. היא אמורה לנוע על כביש 6 לעבר משרד ראש הממשלה בירושלים. שיירות דומות אמורות לצאת מצומת שוקת בנגב ומיפו.

08:23 עריכה

ח"כ גדעון סער (הליכוד): "ישראל צריכה להשמיע קול ערכי ברור וצלול מול התוקפנות של ארדואן והפגיעה בכורדים בצפון סוריה ולהציע עזרה הומניטרית".

08:54 עריכה

ח"כ יאיר לפיד (כחול-לבן): אני קורא לשר המשפטים אמיר אוחנה להעלות את הצעת החוק שלו להכרה ברצח העם הארמני שביבי מנע ממנו להעלות.

08:58 עריכה

על פי דיווח ברשת ב', בכירים ביהדות התורה הציעו פשרה כדי לגשר בין כחול לבן לליכוד: לגנץ ולנתניהו תהיה זכות וטו על כל החלטה בכנסת. ההצעה אמורה לפתור את העובדה שכחול לבן יהיו במיעוט בכנסת בתוך הקואליציה.

על פי המתווה הממשלה תהיה שוויונית בין הליכוד לגוש הימין הן בחלוקת התפקידים והן ביכולת למנוע חוקים או החלטות שאינן לרוחה. ההצעה הגיעה לאחר שבכחול לבן הביעו דאגה מכך שאם הם יהיו מיעוט בתוך גוש הימין יהיה רוב להצעות חוק שאינן עולות בקנה אחד עם מצע המפלגה. כחול לבן טרם הגיבו להצעה החדשה.

09:08 עריכה

ח"כ ניר ברקת (הליכוד) מצהיר: "ביום שאחרי עידן נתניהו אציג את עצמי לראשות התנועה ולראשות הממשלה". ברקת אמר את הדברים בריאיון ל-7 ימים (ידיעות אחרונות), שיתפרסם מחר (שישי).

בתשובה לשאלה האם ינצח את גדען סער, אמר ברקת: "כן. כשאני יוצא למרוצים, אני יודע להצליח ולהגיע ראשון. אני יזם בנשמתי. אילו עסקים סער וכ"ץ ניהלו? מתי הם הביאו הון מהעולם הרחב? עם כל הכבוד, אני לא חושב שיש להם או למישהו אחר בצמרת הליכוד את היתרון של חשיבה יזמית עסקית".

לגבי הנאמנות לראש הממשלה נתניהו, אמר ברקת: "אני חונכתי שבשדה הקרב מתלכדים יחד ותומכים במנהיג. הכי קל זה לתמוך במנהיגים כשהכל טוב. האתגר הגדול הוא לתמוך בהם בתקופות לא פשוטות ולא להתעסק באינטרסים אישיים. אני לא חושב שצריך לקפד ראשו של מנהיג. זה לירות לעצמך ברגל. אני לא אתמודד לראשות הממשלה כל עוד נתניהו בשלטון. אני מאחל לו אריכות ימים בתפקיד. בבוא העת, כשיחליט לפרוש, אני אהיה ראש הממשלה הבא".

ניר ברקת (צילום: פלאש 90)
ניר ברקת (צילום: פלאש 90)
09:11 עריכה

בכיר בליכוד אמר למעריב כי במתווה שהציג אתמול יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן "אין שום חדש ואין שום התקדמות. בעינינו מדובר במריחה חסרת משמעות. ליברמן דורש לשבור את הברית של 55 שותפים. זה אולי נוח לו, אך לא מתאים לליכוד".

09:12 עריכה

האם ימינה תתפצל היום? לאחר שבתחילת השבוע הבקשה של ימינה להתפצל לשתי סיעות, האחת הימין החדש והשנייה הבית היהודי-איחדו לאומי, נדחתה בעקבות אילוצים טכניים, היום הבקשה צפויה לעשות לוועדה המסדרת של הכנסת, אלא אם כן ימינה תחליט ברגע האחרון למשוך את הבקשה.

09:15 עריכה

ח"כ יועז הנדל (כחול-לבן), לכאן רשת ב', בנוגע למגעים עם הליכוד לאחדות: "התחושה שלנו היא שבכל רגע נתון רוצים לברוח ולעסוק בדברים איזוטריים".

יועז הנדל (צילום: גילי יערי פלאש 90)
יועז הנדל (צילום: גילי יערי פלאש 90)
09:16 עריכה

בן כספית ב"אל מוניטור": לפחות ארבעה בכירי ליכוד פתחו לאחרונה מטות אישיים שקטים והם עושים הכנות, כורתים בריתות, מגייסים תמיכות ומתכננים איך ומה יעשו ברגע שבו יתברר שתם עידן נתניהו.

09:25 עריכה

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין לגלי צה"ל, בעקבות הפלונטר הפוליטי: "יש לקיים חשבון נפש לאומי. אפשר ליצור שיתוף פעולה בין שבטים שונים".

09:27 עריכה

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ (ימינה) ברדיו קול חי, על מתווה ליברמן: "זה בדיחה. הוא לא מפסיק לעלות על עצים וכנראה גורר אותנו שוב לבחירות. ליברמן היחיד שלא מסוגל להתגמש. מעריך שבכל קונסטלציה הוא ישאר מחוץ לקואלצייה".

09:29 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה: "אנחנו דורשים מעצרים של ראשי ארגוני הפשע ומאסרים וקנסות כבדים על כל אזרח שמחזיק נשק לא חוקי".

09:31 עריכה

ח"כ יעקב מרגי (ש"ס): "מי שהצליח להימלט מטבח העם הארמני עושה שוב טבח עם בסוריה".

09:35 עריכה

ח"כ לשעבר ג׳מאל זחאלקה: “מה שעושה הממשלה, או יותר נכון לא עושה, בעניין הפשיעה והאלימות בחברה הערבית הוא הזנחה פושעת ולפחות גרימת מוות ברשלנות״.

09:39 עריכה

בכחול-לבן התייחסו לדיווח בכאן ב', לפיו בכירים ביהדות התורה הציעו פשרה כדי לגשר בין המפלגות הגדולות, לפיה לגנץ ולנתניהו תהיה זכות וטו על כל החלטה בכנסת במטרה לפתור את העובדה שכחול-לבן תהיה במיעוט בקואליציה עם בלוק הימין.

בכיר בכחול-לבן אמר כי "אם קיימת הצעה כזאת, היא לא מקובלת עלינו. הנקודה היא לא ההצעה הספציפית. אנחנו לא מנהלים משא ומתן עם בלוק. הליכוד יכולים לבוא למו״מ עם כל הצעה באשר היא, ונדון בה".

09:56 עריכה

שר החוץ ישראל כ"ץ מגיב בפייסבוק לדבריו של אביגדור ליברמן, שכינה אותו "שקרן" בריאיון לבן כספית במעריב: "זו המחמאה הגדולה ביותר שקבלתי לשנה החדשה, מפי אדם שכל הקריירה הפוליטית שלו מתבססת על שקר והפכפכות".

"כשטענתי אחרי בחירות אפריל שליברמן היה חלק ממזימה להעברת המנדט מנתניהו לגנץ למרות התחייבותו המפורשת לבוחריו לתמוך בנתניהו, הוא טען שאני משקר ואיים בתביעת דיבה", הוסיף השר כ"ץ, "עברו חודשים והתביעה לא הוגשה. היום כבר ברור מדוע".

אביגדור ליברמן כינה אותי שקרן. זו המחמאה הגדולה ביותר שקבלתי לשנה החדשה, מפי אדם שכל הקריירה הפוליטית שלו מתבססת על שקר…

פורסם על ידי ‏ישראל כ״ץ – Israel Katz‏ ב- יום רביעי, 9 באוקטובר 2019

10:45 עריכה

יו"ר כחול-לבן בני גנץ: "אני מברך על הפגישה הצפויה היום בין השר ארדן לח"כ איימן עודה והנהגת הציבור הערבי. האלימות בחברה הערבית היא בעיה לאומית – ולכן זהו אתגר קודם כל של המדינה אבל גם של החברה הערבית עצמה. כולם חייבים להירתם, לקחת אחריות ולעשות כל מאמץ כדי למגר את האלימות".

10:47 עריכה

הוועדה המסדרת אישרה את פיצול סיעת ימינה. הסיעה תפוצל לשתי מפלגות: הימין החדש (שבה יהיו חברים נפתלי בנט, איילת שקד ומתן כהנא) והבית היהודי  פלוס האיחוד הלאומי (שבה יהיו חברים בין היתר רפי פרץ, בצלאל סמוטריץ', אופיר סופר ומוטי יוגב).

ההצעה אושרה פה אחד, ללא מתנגדים. ח"כ מתן כהנא, נציג הימין החדש, אמר בתחילת הדיון כי הבקשה להתפצל נובעת מהבטחה והסכם שנחתם בערב הבחירות הקודמות. לדבריו, "אנחנו מבקשים כמו שהבטחנו בכל מערכת הבחירות לבוחרים שלנו להתפצל".

ראשי ימינה אחרי היוודע תוצאות המדגמים, ב-17 בספטמבר 2019 (צילום: פלאש90)
ראשי ימינה שקד, סמוטריץ ופרץ (צילום: פלאש90)
11:01 עריכה

יו"ר ש"ס השר אריה דרעי, בריאיון לביטאון המפלגה: "על פניו זה נראה שאנחנו הולכים לקראת עוד בחירות". "אני לא רואה פיתרון", הוסיף דרעי, "כל אחד מתחפר בעמדתו ומתעקש ולא מוכן לוותר. והכל בגלל אינטרסים אישיים, שנאות אישיות, מריבות של מי ימלוך ומי בראש. אנשים שהם כביכול ידידים, פועלים אחד כנגד השני".

11:03 עריכה

ח"כ עופר שלח (כחול-לבן): "ארה"ב ממשיכה להתרחק מהמזרח התיכון. מחיר הכישלון של ביבי יהיה ציר רשע שמקיף את ישראל".

11:35 עריכה

סלפי עם קהל של משתוללים: יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה מצטלם עם מפגינים נגד אלימות בחברה הערבית ואומר כי "אין פשרות במאבק על חיי ילדינו".

11:37 עריכה

ח"כ יוסף ג'בארין קורא להקמת ועדת חקירה ממלכתית שתבחן "לא רק את אזלת ידה של המשטרה אלא גם של היעדר משאבים חינוכיים ורווחתיים".

11:39 עריכה

ח״כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) חוסם את כביש 6 סמוך לקלנסאווה:

11:45 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו, בטקס האזכרה לחללי מלחמת יום הכיפורים בהר הרצל: "איראן חותרת להדק את אחיזתה בלבנון, סוריה, תימן ורצועת עזה. היא מתחמשת ללא הרף ומאיימת למחוק אותנו מהמפה. ישראל תגן על עצמה מפני כל איום".

12:21 עריכה

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ הביע את מורת רוחו נוכח החלטתה של עיריית תל אביב מהבוקר שלא להמתין להחלטה ממשלתית ולממן בעצמה תחברורה ציבורית בשבת: "צעדים כוחניים שרק מגדילים את השסע בתוך הציבור הישראלי".

עוד אמר סמוטריץ: "אני כואב את ההרס הפופוליסטי וחסר האחריות של המרקם העדין שבו הצלחנו כאן לחיות ביחד משך 70 שנה. השבת היא לא של הדתיים ולא של החרדים. היא של עם ישראל ושל המדינה היהודית. יותר מששמרו ישראל על השבת, שמרה השבת על ישראל.

"בימים אלה אני בוחן את הסוגיה בכללותה ואת הצעדים הנדרשים בכדי לשמור על הסטטוס קוו".

הבוקר פורסם כי עיריית תל אביב תפרסם בתוך שבועות ספורים מכרז לבחירת זכיין שיפעיל מטעמה שירות תחבורה עירוני בשבתות ובחגים. השירות יורכב מחמישה קווים שיפעלו מהשעה שמונה בערב שבת ועד שתיים לפנות בוקר, ומהשעה 9 בבוקר ועד מוצאי יום השבתון.

12:27 עריכה

ערן סויסה חושף בישראל היום: 15 תלונות הגיעו לרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו נגד פרשן החדשות אמנון אברמוביץ', על כך שהשתמש במילה "ילידים" כהתייחסות למצביעי הליכוד.

המתלוננים טענו כי מדובר במילה פוגענית והיו גם כאלה שאף דרשו להשעותו או להדיחו. נציב התלונות ברשות, דוד רגב, בדק את הטענה ולא מצא בה פגם. מארגון "בצלמו", שהיה בין המתלוננים, נמסר: "לצערנו הנציב בחר לדון לכף זכות גדולה מאוד את מר אברמוביץ'. אין כל ספק שמר אברמוביץ' התכוון לזלזל במצביעי הליכוד כמו עמיתתו רינה מצליח, שכינתה אותם 'עדר'.

"אנחנו נמשיך לפעול לכך שאנשי התקשורת יכבדו כל אדם ואדם, גם אם אינם מסכימים עם דעותיו  הפוליטיות".

בחברת החדשות לא הגיבו לדברים.

12:32 עריכה

לקראת החזרת המנדט לנשיא, מרכז הליכוד יתכנס הערב בתל אביב כדי להצביע על תמיכה ונאמנות לראש הממשלה בנימין נתניהו גם בהמשך תהליך הרכבת הממשלה. נתניהו עצמו טרם החליט אם ישתתף בכינוס.

לפי הצעת ההחלטה של יו"ר המרכז חיים כץ, נתניהו יהיה מועמד תנועת הליכוד לראשות הממשלה לכל כהונת הכנסת ה-22 והליכוד "יהיה שותף אך ורק לממשלה שבנימין נתניהו יעמוד בראשה, בין אם לכל תקופת כהונתה או לחלק מכהונתה במסגרת רוטציה".

ההחלטה נועדה בין השאר כדי להבטיח את שלטונו של נתניהו גם בתקופה של ה-21 יום שיחלו במידה שגנץ לא יצליח להרכיב ממשלה במסגרת הזמן שיוקצב לו. בפרק הזמן הזה, כל ח"כ יכול לנסות לגייס 61 חתימות להרכבת ממשלה והחלטת המרכז אמורה למנוע מבכירים אחרים בליכוד את האפשרות לעשות זאת.

לפי ההערכה בליכוד, אחרי כינוס המרכז נתניהו צפוי להודיע לנשיא המדינה כי לא עלה בידו להרכיב ממשלה, אולם בסביבת ראש הממשלה אמרו היום כי הוא טרם החליט אם ומתי להחזיר את המנדט.

12:53 עריכה

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, לרדיו 103fm, על ראש הממשלה בנימין נתניהו: "זה ייקח חודש או חודשיים אבל הוא סיים, הוא לא יקים את הממשלה הבאה".

עוד אמר אולמרט: "מה שקורה היום בליכוד זה ערב רב של אנשים שאין להם קשר למורשת ולתנועה של מנחם בגין ויצחק שמיר. זו לא התנועה של אריק שרון, הרי לדברים כאלה אף אחד לא הגיע. יש להסיר את העננה הכבדה שמשרה נתניהו ובני משפחתו. צריך שכחול לבן תהיה המפלגה הגדולה ביותר. יש לזה חשיבות פוליטית ופסיכולוגית".

13:47 עריכה

כמו ח"כ אחמד טיבי, גם יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה השתתף במחאה נגד האלימות בחברה הערבית וחסם את כביש 6 יחד עם המפגינים.

13:57 עריכה

ח"כ דוד ביטן (הליכוד) לתחנת הרדיו החרדית קול ברמה: "סביר להניח שנתניהו יחזיר את המנדט לפני החג. כרגע אין סיכוי להרכבת ממשלה – לא לנו ולא לכחול לבן. אנחנו בדרך לבחירות".

14:04 עריכה

יו"ר המחנה הדמוקרטי ניצן הורוביץ מן הסתם תומך ביוזמת התחבורה הציבורית בשבת של עיריית תל אביב ומפרגן לה במיוחד על החינמיות.

14:34 עריכה

מוקדם יותר היום צייץ ח"כ לשעבר ינון מגל שהוא מתרשם לטובה מהח"כים הערבים שגינו את האנטישמיות בעקבות הפיגוע בגרמניה, אבל מציע להם להתחיל בגינוי הנהג (צעיר ערבי מרמלה) שדרס למוות בתל אביב את איתי פרגי ז"ל, בן השמונה. עכשיו ח"כ אחמד טיבי (ככל הנראה) מגיב לזה:

"מזועזע וכואב את קטילתם של שני ילדים זכים, שסה״כ רצו לרכב על אופניים ונקטלו ע״י נהגי פרא. מקווה שבתי המשפט ימצו את מלוא חומרת הדין עם הפוגעים".

והתגובה של טיבי:

14:42 עריכה

שר האנרגיה יובל שטייניץ (הליכוד), באולפן ynet: "כמו שאני מבין, מתווה הנשיא אומר 'יתחיל משפט – ראש הממשלה ייצא לנבצרות'".

על הסיכוי להקמת ממשלת אחדות לפי המתווה שהציג אתמול יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן (הליכוד יוותר על הבלוק, גנץ יסכים להיות שני ברוטציה), אמר שטייניץ: "מה שהציע ליברמן זה מתווה מפלג שקורא להחרמת כל המפלגות הדתיות".

עוד אמר שטייניץ: "נתניהו הסכים למתווה רק כי זו האלטרנטיבה היחידה לא להיגרר לבחירות שלישיות. מי שמסרבים למתווה הנשיא אלה לפיד וליברמן, כי גנץ בהתחלה הסכים ואז עשה אחורה פנה".

15:27 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו מגנה את הפלישה הצבאית של תורכיה למחוזות הכדורים בסוריה: "מזהיר מפני טיהור אתני של הכורדים. ישראל תעשה כל מאמץ להגיש סיוע הומינטרי לעם הכורדי האמיץ"

16:26 עריכה

גדעון סער: מברך על הודעתו הברורה של נתניהו הן לעניין גינוי הפלישה הטורקית והן לעניין הסיוע ההומינטרי לכורדים

16:31 עריכה

ח"כ דודי אמסלם מהליכוד מגיב לדבריה של השרה לשעבר לימור לבנת בתכנית "הליכדוניקים": "לא ידעתי אם לצחוק או לבכות. "לא מספיק שלימור מגדפת ומטנפת על חברי הליכוד, היא אף מגדילה לעשות וממציאה סיפורים פרי מוחה הקודח", כתב בחשבון הטוויטר שלו.

עוד הוסיף אמסלם: "חבל שכרגיל ערוץ 12 לא טרח לבקש תגובה. לימור כנראה חושבת שכל הליכודניקים הם גם פראיירים, אבל היא נפלה על הליכודניק הלא נכון. גברת לבנת המתחסדת צפויה לקבל בקרוב מאוד תביעת דיבה, ואולי תלמד להבא לא לירוק לבאר ששתתה ממנה".

16:51 עריכה

יהדות התורה מערערת על תוצאות הבחירות. בערעור שהגישה הסיעה לבית המשפט המחוזי בירושלים, נכתב כי היא סבורה שקרו שיבושים בספירת הקולות. התיקון לפיהם יביא לכך שלסיעה יגיעו 8 מנדטים ולא 7, על חשבון הליכוד, שתקבל 31 מנדטים. ח"כ קטי שטרית שוב בלחץ.

17:18 עריכה

פעילי ימין הפגינו בנמל התעופה בן גוריון נגד עו"ד ליאת בן ארי שנעדרה מהשימוע של ראש הממשלה בנימין נתניהו בעקבות חופשה שנקבעה מבעוד מועד

18:25 עריכה

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, התראיין הערב בשש עם בחדשות 12, ותקף את נתניהו: "הוא מדבר בעד אחדות אבל בפועל עושה הכל כדי להכשילה. נחכה שהמנדט יעבור לבני גנץ".

עוד אמר ליברמן: "הספירה לאחור החלה. כולם בליכוד עמוק בתוך המרוץ. כינוס מרכז המפלגה לתמיכה בנתניהו לא יעזור". כמו כן, התייחס לכך שכינה את מירי רגב "בהמה" וטען כי הוא לא חוזר בו מהדברים, "הייתי עדין מאוד", אמר.

18:29 עריכה

הליכוד מגיבים לדבריו של יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן. "הוא מודיע שהוא מחכה שהמנדט יעבור לגנץ וממשיך לסרב להתחייב בקולו שיצביע נגד ממשלת מיעוט של השמאל שתיתמך בהקמתה על ידי המפלגות הערביות".

עוד נמסר: "הליכוד פועל להקמת ממשלת אחדות לאומית רחבה, וכפי שהציע הנשיא, בלי פסילה של אף מפלגה. מי שבולם אותה זה ליברמן שמתואם לחלוטין עם יאיר לפיד".

19:10 עריכה

בעקבות עתירת יהדות התורה, הליכוד הגישו ערעור נגדי על תוצאות הבחירות לכנסת. מהליכוד נמסר: "ע"פ הבדיקות שנערכו, הליכוד זכאי להישאר עם המנדט ה-32 ויהדות התורה עם 7 מנדטים כפי שהציגה ועדת הבחירות בתוצאותיה הרשמיות"

19:11 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה, לאחר הפגישה עם השר גלעד ארדן, פגישה שנמשכה שלוש שעות: "אפשר לומר שיש התקדמות מסוימת חשובים, אבל זה עדיין רחוק מלהשביע את רצוננו"

19:24 עריכה

משה בוגי יעלון, מתייחס לפלישה לסוריה: "הפקרת הכורדים למתקפת טורקית על ידי הממשל האמריקאי היא טעות מוסרית ואסטרטגית. ישראל צריכה להשמיע קול מוסרי ולמצוא דרכים לעזור לכורדים בעת צרה"

20:08 עריכה

רק 200 חברי מרכז ליכוד הגיעו לאירוע שמטרתו לאשרר את התמיכה בראש הממשלה ויו"ר המפלגה בנימין נתניהו. נתניהו עצמו נעדר מהאירוע שמתקיים בגני התערוכה בתל אביב, וכך גם צמרת הליכוד.

כל החברים שכן נכחו אישררו את ההצעה של יושב המרכז חיים כץ: "המרכז מאשרר כי יושב ראש הליכוד וראש הממשלה הוא מועמד תנועת הליכוד לכהונת ראש ממשלת ישראל".

20:26 עריכה

ניר ברקת באירוע התמיכה בנתניהו: "גאה להצביע בעד החלטת מרכז הקובעת שבנימין נתניהו ימשיך לכהן כראש הממשלה וכיו"ר בתקופת הכנסת ה-22"

ואסף זמיר מכחול לבן עוקץ בחריפות:

21:40 עריכה

ח"כ עיסאווי פריג' ממרצ מתייחס למספר הגבוה של ערבים בהרכב נבחרת ישראל בכדורגל:

22:04 עריכה

צוותי המו"מ של כחול-לבן והעבודה נפגשו כדי לדון בקווי היסוד של ממשלה משותפת, אם וכאשר:

22:12 עריכה

ח"כ חיימוביץ' מכחול-לבן השתתפה במחאת "המרד בהכחדה" בככר הבימה בתל אביב.

עוד 51 עדכונים
כל הזמן // יום חמישי, 17 באוקטובר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ראשי מפלגות הימין התחייבו שלא להצטרף לממשלה צרה בראשות גנץ, אם וכאשר תוקם

ח"כים בכחול-לבן מסרבים לשבת בממשלה כזאת ● ליברמן מסרב להצהיר שלא יעשה כן ● שקד ובנט לא הצטרפו להתחייבות של הבלוק ● לדברי מקורבים, גנץ לא שולל את מתווה הנבצרות והרוטציה ● יו"ר כחול-לבן והרמטכ"ל נפגשו היום לאור האתגרים הביטחוניים ● השופט מלצר דורש חקירה פלילית של אי סדרים בעשרות קלפיות

עוד 35 עדכונים

עשיתי את ניו יורק ואת דויד לה שאפל

אבא ז״ל היה לו מנהג. היה לוקח מפתח וחורץ על הקיר סימן של איקס. סוג של  חותמת שעם. היום בו עברתי לגור לבד קיבל גם הוא חריץ שכזה. ״אתה עושה טעות ותחזור הביתה בלי כלום כמו שאתה עוזב״, אמר לי. אבא צדק. ההורים תמיד צודקים.

כבר בכיתה א׳ הרגשתי משיכה לבנים. לא, לא שיחקתי בבובות. אני לא חושב שהיו לאחיותיי בובות. לא היה כסף למותרות כמו צעצועים. מעולם לא ביקשתי מהוריי דבר.

לא קינאתי בבני הדודים כשרכבו על האופניים החדשות שקיבלו. זה לא עניין אותי. אני לא אדם של שופינג. יריב שלי ממש מכריח אותי לקנות בגדים. אהבתי מאוד לצייר. תמיד ציירתי וכתבתי. להיות צייר היה תמיד במחשבות שלי. הציור היה חיים.

כבר בכיתה א׳ הרגשתי משיכה לבנים. לא, לא שיחקתי בבובות. אני לא חושב שהיו לאחיותיי בובות. לא היה כסף למותרות כמו צעצועים. מעולם לא ביקשתי מהוריי דבר

עד שהגעתי לצבא לא הכרתי הומואים. בחטיבה הייתה לי חברה. הייתי בן 15. זה לא החזיק. בצבא הכרתי בחורה. קיבוצניקית. היה לנו רומן קצר. שירתתי בצריפין. בה״ד 6. בית ספר לתחזוקה, לשם הגעתי אחרי טירונות אי שם בדרום. תחזוקה זה אפסנאות. עברתי קורס בנושא. מרתק (סתם). בבסיס זה למדו חיילים להיות נהגים של, ולהפוך טבחים של סירי ענק.

נשארתי בבסיס כחלק ממחלקות ההדרכה. בשל לימודי האמנות והגרפיקה בתיכון שילבו אותי כשרטט בהוצאה לאור. סיפקנו שקפים וחומרים מודפסים למחלקות ההדרכה בבסיס. את כישרון הציור שלי ניצלו לקישוט הבסיס.

היו מצמידים לי חיילים טריים (אם התמזל מזלי היו בהם חתיכים). שירטטתי להם קווי מיתאר ומילאו אותו בצבע. ממש כמו בגן ילדים. העיקר לא לצאת מהקווים. את סיכת חיל תחזוקה אני עיצבתי. נדמה לי שיש כבר אחרת במקומה.

בהוצאה לאור הכרתי את מי שיהיו חברים שלי וילוו את חיי בעשורים הבאים. היינו רביעייה. נותרתי עם אחת, את השניים האחרים שיחררתי מחיי. השתחררה המועקה שלא רצתה לצאת. בסוף יצאה והיום אני משוחרר, בעיקר מביקורת

את כישרון הציור שלי ניצלו לקישוט הבסיס. היו מצמידים לי חיילים טריים (אם התמזל מזלי היו בהם חתיכים). שירטטתי להם קווי מיתאר והם מילאו אותו בצבע. ממש כמו בגן ילדים. העיקר לא לצאת מהקווים

בצבא הכרתי את א׳. ההתוודות שלו שהוא הומו הייתה קסומה. חדשה. מרגשת. יום אחרי אמרתי שגם אני חושב שאני ״כזה״. למ׳ לקח הרבה מאוד זמן לצאת מהארון. אני תמיד אומר שצריך לתת לכל אדם את הזמן שלו להיפתח. לכל אחד התפרחת שלו.

דרך א׳ ידעתי שיש דבר כזה מועדונים. קודם לכן לא יצאתי לבלות. גם לא כשהייתי בתיכון. עם חברים בחטיבה שהיתה בשכונה הקרובה אלינו נהגנו ״להסתובב״ בדיזנגוף, ואולי הייתה גם גלידה אמריקאית על הדרך.

לא יצאתי קודם לכן למועדון גם לא כשלמדתי בתיכון הצפונבוני. א׳ מסתבר הכיר את עולם הבנים כבר מגיל 15. לי היה זה עולם חדש. לא היו לי הרבה עולמות מלבד ספרים וכן ציור. גם ״כן״ לא בטוח שהיה לי. אחרי הצבא כן.

בצבא הכרתי את א׳. ההתוודות שלו שהוא הומו הייתה קסומה. חדשה. מרגשת. יום אחרי אמרתי שגם אני חושב שאני ״כזה״

״דיווין״, מועדון ריקודים להומואים, היה אז מקום מפגש יחיד. חיים כהן (הזמר אדם) היה התקליטן. אחרי הצבא הכרתי את ״גן העצמאות״ שהיה ה״מקום״ למצוא בו זיון, ואם התמזל המזל יותר מסקס.

ב״דיווין״ הכרתי את האהבה הראשונה שלי. קראו לו ג׳קי. יעקב טלבי. מעולם קודם לכן לא התרגשתי בבטן כמו עם היפה הזה. היו עוד יפים. תמיד אזכור לו את הרגשות הראשונים שלי.

תמיד ידעתי שאני נמשך לגברים. בנעורי היו התנסויות. מעולם לא שאלתי את עצמי יותר מדי שאלות על הזהות המינית שלי. התמזל מזלי וניחנתי באופי אדיש, שקיבל את החיים כי שהם בלי התפלספויות.

כשהשתחררתי מהצבא עברתי לגור עם א׳ ומ׳ בדירה שכורה ברחוב סירקין פינת מנדלי מוכר ספרים. יריקה מהים והליכה קצרה מבן יהודה וממועדון ״התיאטרון״. שם הכרתי בחור בשם דויד לה שאפל שעצר בתל אביב בדרכו ממצרים. אז צילם עבור הנשיונל גי׳אוגרפיק. ״בילינו״ לילה אחד במלון שלו.

עבדתי במלצרות, הייתי ברמן, מנהל משמרת״. תמיד פיטרו אותי. אהבתי את אורח החיים החדש. עבודה בשעות שמאפשרת לחוות לעתים את היום לרב את הלילה והייתי איש של לילה.

כשהשתחררתי מהצבא עברתי לגור בדירה שכורה ברחוב סירקין פינת מנדלי מוכר ספרים. שם הכרתי בחור בשם דויד לה שאפל שעצר בת"א בדרכו ממצרים. אז צילם לנשיונל ג׳אוגרפיק. ״בילינו״ לילה אחד במלון שלו

לא פעם מצאתי עצמי חוזר (אחרי משמרת בקפה בו עבדתי) עם האופניים מ״גן העצמאות״ אחרי סקס או בלי סקס. היו לילות שהבאתי לדירה השכורה בחורים והיו לילות לבנים של ציור. הרבה לילות לבנים של ציור.

בלי שרציתי או תכננתי, מצאתי עצמי בזוגיות מוזרה עם עולה חדש מאמריקה, צעיר ממני בכמה שנים. הייתי אז בן 23.

אחרי שנפרדנו הוא שב לארצו והתגורר קרוב לבוסטון בעיירה של הומואים מזדקנים. אמנים ומשוררים. פרובינסטאון קראו לה. הוא שלח לי כרטיס טיסה הלוך ושוב. וזו הייתה הנסיעה של אחריי צבא. לבד. פעם ראשונה בארץ זרה. עם אקס ממנו ברחתי אחרי חודשיים הישר לניו-יורק. העיר הגדולה.

הוא שלח לי כרטיס טיסה הלוך ושוב. וזו הייתה הנסיעה של אחריי צבא. לבד. פעם ראשונה בארץ זרה. עם אקס ממנו ברחתי אחרי חודשיים הישר לניו-יורק. העיר הגדולה

אני זוכר את הלילה הראשון. הייתי רשום במועדון הלוהט באותם ימים ״ליים לייט״. רשם אותי מעצב תפאורות שהכרתי בעיירה ההיא. לקחתי איתי את האיש הנחמד שנתן לי לישון בדירתו. הבחור הכי יפה, מוקף בנות, הביט לעברי.

בשירותים מול המראה כבר הבטנו אחד לשני בעיניים. והיו לי עיניים. שלחתי את הנחמד הביתה ומצאתי את עצמי נוסע בארבע לפנות בוקר בסאבווי ל״ברונקס״ עם היפיוף האיטלקי שהדבר הראשון שעשה כשירדנו מהרכבת היה לקנות דלי ענק של קנטאקי פרייד צ׳יקן.

הקשרים שיצרתי בעיירה הציורית חיברו אותי לצלמים והפכתי חבר של הצלם דויד אמסטרונג ז״ל ונאן גולדין, היום צלמת מאוד ידועה בעולם, אז היתה מורה באוניברסיטת ניו יורק. היא היתה המורה הרוחנית של דויד. שניהם צילמו אותי הרבה. אני מופיע במספר ספרי צילום, מיצגי צילום ב״מומה״ בניו יורק, אפילו רכשו פורטרט שלי בגלריה בלונדון. הייתי מוזה. מוזה יפה.

אפי אליסי (צילום: דיויד ארמסטרונג)
אפי אליסי (צילום: דיויד ארמסטרונג)

כשהזכרתי את השם דויד לה שאפל שהכרתי בלילה תל אביבי, דחקו בי כולם לחדש את הקשר עימו וכך עשיתי. לה שאפל, מגדולי הצלמים של דורנו, ניהלנו רומן קצר. אפילו עבדתי איתו. זה נמוג כמו שזה בא. הייתי קישוט לא יותר.

הצלם דויד אמסטרונג ז״ל והצלמת נאן גולדין צילמו אותי הרבה. אני מופיע בכמה ספרי צילום, מיצגי צילום ב״מומה״ בניו יורק, אפילו רכשו פורטרט שלי בגלריה בלונדון. הייתי מוזה. מוזה יפה

איזה כיף שמגדת עתידות צועניה וקשישה שישבה בחלון ראוווה בוילג׳ של מנהטן, אמרה לי לחזור לישראל, שם מחכה לי אהבה גדולה. היא צדקה. יריב ואני בזוגיות בריאה כבר כמעט 27 שנים. אנחנו מגדלים את רואי (20) ואת יאן (מכשפה בת 13). בסוף בסוף אין כמו הבית. אין כמו משפחה. למזלי היא טובה. לא לכולם יש המזל הזה ועדיין, תעשו הכל כדי להיות מאושרים. חגים שמחים.

אפי אליסי, בן 53, בזוגיות עם יריב מזה 26 שנים, מגדל את רואי בן ה-20 ואת יאן בת ה-13. מייסד ועורך אחראי של מגזין אופנה Fashion Israel, מרצה על בריאות הנפש מטעם ״אנוש״, ״נגישות ישראל״ ובאופן פרטי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,037 מילים

תקווה חדשה-ישנה למאבק במלריה: קוטל חרקים מימי הנאצים

חוקרים אמריקאים גילו מחדש קוטל חרקים יעיל במיוחד, שהיה בשימוש הנאצים ונעלם לאחר מלחמת העולם השנייה ● למרות יעילותו, השימוש בדי-אף-די-טי הופסק מסיבות פוליטיות - והעולם אימץ את הדי-די-טי ● לפי ארגון הבריאות העולמי, בכל שתי דקות מת בעולם ילד ממלריה

עוד 621 מילים

הכנסייה האתיופית בירושלים נסגרה למתפללים

פרסום ראשון הכנסייה המפורסמת בירושלים נסגרה למבקרים ומתפללים, לאחר שאירעו בה עימותים אלימים בהם עורבו מאבטחים ושוטרים ● ברקע למאבק על המוסד הוותיק עומד הקרע האתני-דתי המחריף באתיופיה, שראש ממשלתה זכה לאחרונה בפרס נובל לשלום

עוד 764 מילים

ככה עובדת אלימות משטרתית

בכל מקום שהיס"מ מופיע בו – תדע שמישהו הולך לספוג אלימות. מי? פשוט מאד: מי שבצד הלא-נכון. איך יודעים איפה הצד הלא-נכון? הצד שעומדים בו מפקדי המשטרה הבכירים באירוע.

במוצאי-שבת האחרונה עמדו מפקד מחוז מרכז של המשטרה, עמי אשד; מפקד משטרת פתח-תקווה, ברק מרדכי, וסגנו, שי גז; והתובע במשטרת פתח-תקווה, גרגורי פוקס  – בצדה המערבי של כיכר גורן בפתח-תקווה. הצד בו מתנהלת כבר שלוש שנים בקביעות המחאה נגד השחיתות השלטונית והרס הדמוקרטיה. מנגד, ביציע המזרחי, היתה ההפגנה בהזמנת הליכוד, למען ראש-הממשלה, בהשתתפות ראש מערך ההסברה בליכוד ואחרים.

ככה זה נראה בפועל: אדם מעוכב בידי המשטרה. איש יס"מ אוחז בו. הוא אזוק. הוא לא מנסה להשתחרר. הוא לא מביע התנגדות. הוא לא מוציא מילה. מגיע איש יס"מ מימינו ומאגרף לו את הפרצוף, כמו שרואים בסרטים

ככה זה נראה בפועל: אדם מעוכב בידי המשטרה. איש יס"מ אוחז בו. הוא אזוק. הוא לא מנסה להשתחרר. הוא לא מביע התנגדות. הוא לא מוציא מילה. מגיע איש יס"מ מימינו ומאגרף לו את הפרצוף, כמו שרואים בסרטים.

אדם אחר, איש שקט ומהוגן, מוחזק בידי שוטרים כשהוא שכוב על הכביש ופניו לאספלט. הוא לא מנסה להתנגד, הוא לא הפעיל אלימות. הוא מנוטרל. עוברות כמה שניות. ראשו מוטח באספלט. השניים נוטרלו מלכתחילה, כי נשאו שלט ענק "CRIME MINISTER". המשטרה קבעה שאסור להניף את השלט, רק לפרוש אותו על הכביש.

קרוב לחודשיים אני עם דלקת חריפה בשריר הכתף. שוטר הגיע מאחורי הגב שלי בהפגנה שקיימנו בבת-ים מול רדיו בלה-בלה-רגב מארח את שרה נתניהו, העבריינית המורשעת, עיקם אותה מאחורי הגב שלי (נוהל משטרתי ידוע). בכח, בסיבוב. לא הפעלתי אלימות על איש, לא החלפתי דברים קשים עם אף-אחד. למעשה, להיפך: איש ליכוד, ממארגני האירוע בבת-ים, ואני, דיברנו בינינו. בכבוד וברוח טובה. הבהרנו שמה שלא יהיה – אלימות משני צדדי הנוכחים (ליכוד ואנחנו) לא תהיה.

לא הפעלתי אלימות על איש, לא החלפתי דברים קשים עם אף-אחד. למעשה, להיפך: איש ליכוד, ממארגני האירוע בבת-ים, ואני, דיברנו בינינו. בכבוד וברוח טובה

הנסיון העשיר שיש לי עם המושג "משטרת ישראל: אבטחת שלום הציבור" לימד אותי שעל המשטרה אסור לסמוך. אז אני מסתובב באירועים מסוימים עם אמצעי הגנה עצמית. כדי לא להבהיל את איש הליכוד או ליצור תחושת איום כלפיו, החזקתי אותו מאחורי הגב. זה לא היה דיאלוג ראשון שלנו באירוע. השוטרים שחצצו בין שתי הקבוצות ראו את זה. יש היגיון ששוטר יבקש לדעת מה פתאום בנאדם מחזיק אמצעי הגנה עצמית באירוע עם פוטנציאל רגיש. אבל ההיגיון אומר שהגיוני שאזרח יחזיק ברשותו אמצעי כזה באירוע כזה. אפשר לברר, אפשר לבקש. לא חייבים לקרוע שריר בכתף.

באירועים מהסוג הזה, המשטרה חוצצת בין קבוצות המפגינים. הגיוני. איש ליכוד חצה את קו השוטרים והגיע אלינו. "אם לא תסתלקו תוך דקה…", הוא לחש באוזנו של חברי להפגנה, ישי הדס, שבאותו רגע היה עם מיקרופון הגברה ביד. "אם לא נסתלק תוך דקה, יקרה מה? ספר לנו", חזר אחריו הדס למיקרופון.

ההיגיון אומר שאחד כזה צריך להרחיק מיידית מהזירה. אולי אפילו לעכב אותו. ודאי לא להתיר לו להסתובב אחר-כך שוב ושוב בשטח ההפגנה שלנו. אז ההיגיון אומר, אז מה. ההיגיון הרי חייב להיעצר איפה שהוא. והוא לעולם נעצר איפה שאזרחים שומרי חוק מאוימים בו.

יש היגיון ששוטר יבקש לדעת למה בנאדם מחזיק אמצעי הגנה עצמית באירוע עם פוטנציאל רגיש. אבל הגיוני שאזרח יחזיק ברשותו אמצעי כזה באירוע כזה. אפשר לברר, אפשר לבקש. לא חייבים לקרוע שריר בכתף

בכלי-נשק אוטומטי שלופים, אחד עם אצבע על ההדק, עמדו השוטרים ואנשי היס"מ שחצצו בין הצדדים באירוע בבת-ים. עם הפנים אלינו, עם הגב לאנשי הימין.

סוף יולי האחרון. הפגנת מחאה קבועה ביום שישי שעה שהיועץ-המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, עושה דרכו לבית-הכנסת. מפגין מוכנס בידי שוטר לניידת וממנה לתחנה.

הוא סירב להזדהות בפני השוטר, כיוון שלא התקיימה עילה בדבר חשד סביר לביצוע עבירה, כמתחייב בחוק. מאחר והמפגין שידר לייב לפייסבוק תוך כדי הליכה ברחוב, אפשר להיווכח שהסירוב להזדהות מוצדק.

מפגין אחר שהגיע למקום ותיעד במצלמת הטלפון את השתלשלות האירוע, מעוכב גם הוא. מופעל עליו כח רב, כדי אלימות, בידי מספר שוטרים, הוא מוכנס לניידת. הוא מתנדב במשטרה, למרבה האירוניה. הוא נושא אקדח. אבל כשאין שיקול דעת או היגיון – זו עילה לאלימות חסרת פרופורציה ומעצר מיותר. מה זו אלימות חסרת פרופורציה? זעזוע מוח, כאבים עזים, בחילות וסחרחורות, יום בבית-חולים.

מפגין אחר מעוכב, ומופעל עליו כח רב, כדי אלימות, בידי מספר שוטרים. הוא מתנדב במשטרה, למרבה האירוניה. מה זו אלימות חסרת פרופורציה? זעזוע מוח, כאבים עזים, בחילות וסחרחורות, יום בבית-חולים

הלאה. שבע שנים אחורה. קיץ 2012. מוצאי-שבת, שעת לילה מאוחרת. צומת עזריאלי חסום במסגרת הפגנה נגד השחיתות ויוקר המחייה. הצומת חסום כמה שעות במסגרת נוהל לא-כתוב שנוצר בין המשטרה למוחים: מאפשרים לשחרר קצת לחץ באמצעות חסימת צומת.

עמדנו כחמישה אנשים בלב הצומת. לידינו שוטר. אווירה רגועה, אין עימותים. השוטר מדבר עם אחד מהחמישה. אחרי רגע הוא שולף תרסיס גז ומתיז על כולנו. סתם ככה. בנונשלנטיות. כאילו מדובר בעניין טבעי.

שישי. 16 אוגוסט, לפני כחודשיים. שעת לילה מאוחרת. שישה אנשים מוחזקים בכלוב העצורים במשטרת פתח-תקווה, נעולים מאחורי סורג ובריח. הרקע: עיכוב אחד מפעילי המחאה נגד השחיתות והרס הדמוקרטיה, והובלתו למעצר בתחנה.

הפעיל לא עבר על החוק. גם לא על הוראות מפקד מחוז מרכז, אשד. דווקא הוראות מפקד המחוז הן אלה שבמובהק מנוגדות לחוק ולפסיקת בג"צ. הפעיל הלך ברחוב. הוא "נשלף" ממנו למעצר כי ככה בא לה, למשטרה.

אחריו מעוכבת ונלקחת פעילה אחרת. בעקבות מעצר השניים, כבר הגיעו עשרות פעילים למחות מחוץ לתחנת משטרת פתח-תקווה. אז כבר עלה מניין המעוכבים והעצורים לעשרים. אנשים הוטחו לכביש, אחרים הורמו ממנו כאילו הם סחבות. הפעיל שעוכב? הוא אני. זאת לא עדות שמיעה; אני יודע מה היה שם.

עמדנו כחמישה אנשים בלב הצומת. לידינו שוטר. אווירה רגועה, אין עימותים. השוטר מדבר עם אחד מהחמישה. אחרי רגע הוא שולף תרסיס גז ומתיז על כולנו. סתם ככה. בנונשלנטיות. כאילו מדובר בעניין טבעי

ניגש שוטר לכלוב, מצביע על אחד העצורים ובקול רם ומאיים אומר לו:

"אתה צילמת אותי. אתה העלית לפייסבוק את התמונה. אתה עוד תשלם על זה. אתה עוד תראה מה יקרה לך".

אני נצמד לסורג ואומר לשוטר, "מה אתה עושה?! אתה מאיים על עצור ועוד לפני חקירה. אתה לא יכול לעשות את זה!"

"סתום ת'פה, מי דיבר אליך?!", הוא עונה. עצור נוסף, יוסף זרניק, מצטרף לוויכוח. הוא אומר לשוטר, "מה זה צריך להיות? זה איום על עצור!"

"בוא אתה לחיפוש", אומר מייד השוטר לזרניק.

הוא פותח את התא ומוציא אותו משם לחיפוש. לא חודרני, לשם ההבהרה. אגב, כל העצורים, איש בתורו, נלקחו לחיפוש. מגיעים שני שוטרים, האדיב והקשוח, שמים על הידיים כפפות לייטקס, מתייצבים מחוץ לכלוב. המסר מהכפפות ברור לעצורים. הם לא יודעים בשלב זה שהחיפוש לא יהיה חודרני.

החיפוש נעשה בתא שירותי נכים. שואלים את השוטרים למה בשירותים. השוטר האדיב אומר שזה כדי לשמור על הפרטיות שלהם. "לא", ענינו בחיוך, כל אחד בתורו, "זה בגלל שזה החדר היחיד בלי מצלמות"

אחד-אחד מוציאים אותנו משם. החיפוש נעשה בתא שירותי נכים. זרניק ואני, כל אחד בתורו (ייתכן וגם אחרים), שואלים את השוטרים למה בשירותים. השוטר האדיב אומר שזה כדי לשמור על הפרטיות שלהם. "לא", ענינו בחיוך, כל אחד בתורו, "זה בגלל שזה החדר היחיד בלי מצלמות".

יוני 2017. עוד הפגנה בכיכר גורן יוצאת לדרך. הצעדה מתקדמת במעלה אחד הרחובות. המשטרה כבר נערכה מראש: היא הביאה איתה אוטובוס לאסוף משם עצורים. מי אמר שיהיו עצורים? מי אמר שבכמות שתצריך אוטובוס(!)? אבל הביאו. ואוטובוס שמגיע ריק במערכה הראשונה להפגנה, יעזוב מלא במערכה האחרונה. כי צריך למלא מכסות.

המשטרה כבר נערכה מראש: הביאה איתה אוטובוס לאסוף משם עצורים. מי אמר שיהיו עצורים? מי אמר שבכמות שתצריך אוטובוס(!)? אבל הביאו. ואוטובוס שמגיע ריק במערכה הראשונה להפגנה, יעזוב מלא במערכה האחרונה

סגן-מפקד משטרת פתח-תקווה אז, סהר שיין, ניגש לאחד המפגינים בצעדה, חוסם אותו ושואל:

"תגיד, אתה אמרת לי קודם 'עוד פעם אחת אתה קורא לי זרניק ואני נותן לך…'?" אני לא זוכר בוודאות מה הקצין אמר שההוא איים שייתן לו, אבל לצורך העניין נניח שמדובר ב"סטירה". כלומר, קצין המשטרה פנה למפגין בשם של מישהו אחר והמפגין ענה לו שלא יקרא לו ככה. הגיוני.

עונה המוחה: "כן, אני אמרתי. אני באמת לא זרניק".

עונה השוטר: "אז למה אמרת את זה? בשביל מה הפרובוקציה?"

מתנהלים חילופי דברים קצרים ביניהם שבשפת הכדורסל קוראים לזה, השוטר נעמד לסחוט "עבירת תוקף" (אני אוציא ממך עבירה בזמן שאני שומר עליך), ניגש מפגין אחר ושואל את שיין:

"רגע, הוא (קרי מי ש"נחשד" כזרניק) מעוכב או עצור?"

"לא", עונה השוטר.

"אה", אומר המפגין שאיננו זרניק, "אז אני יכול ללכת", והולך.

אומר השוטר למפגין שהתערב והכניס היגיון לשיגעון: "הוא לא, אבל עכשיו, אתה מעוכב",

ומפקיד אותו בידי שוטרים שהפקידו אותו באוטובוס העצורים. מספר דו-ספרתי של מפגינים עזב את אזור כיכר גורן באותו ערב באוטובוס שהביאה המשטרה.

כל הסיפורים כאן, לא יותר מדוגמיות, מייצגות אמנם, אבל דוגמיות ספורות, הם המחשות להתנהלות המשטרה והיס"מ, מי הפרובוקטור האמיתי, ועל מי (ליתר דיוק, על מה) באמת מגנה המשטרה בישראל.

כל הסיפורים כאן, לא יותר מדוגמיות ספורות, הם המחשות להתנהלות המשטרה והיס"מ, מי הפרובוקטור האמיתי, ועל מי (ליתר דיוק, על מה) באמת מגנה המשטרה בישראל

אף לא אחד מהם הוא במסגרת "התנגשויות אלימות" עם משטרה. "התנגשויות אלימות" עם משטרה הן עניין נפרד. הכלל "כשלוקחים סיכון, עלולים לחטוף", שרלוונטי ל"התנגשויות אלימות" עם המשטרה, לא מתקיים כאן.

לילה במעצר, שחרור בערבות, הליכים משפטיים, העמסה על אוטובוסים כמו גרעינים במשקל. בימוי הגבלות שלא מתיישרות עם החוק (אסור להניף שלט; אבל לפרוש מותר! אותו שלט, אגב, הונף ללא הפרעה בפתח-תקווה ובערים רבות אחרות בארץ עד אותו יום). זו אלימות. אלימות חמורה. היא כזו כיוון שהיא שוללת בהינד עפעף עצמאות מאזרחים שלא עברו על חוק, שהופכת את החופש שלהם לבן-ערובה. הטחת ראש באספלט, אגרוף לפרצוף, זעזוע מוח, עיקום יד. זה כבר נגזרת. מובן מאליו, דבר של מה בכך.

לילה במעצר, שחרור בערבות, הליכים משפטיים, העמסה על אוטובוסים כגרעינים במשקל – זו אלימות, השוללת חופש מאזרחים שומרי חוק. הטחת ראש באספלט, אגרוף לפרצוף, זעזוע מוח, עיקום יד – זה כבר נגזרת

משטרה פועלת על-פי חוק. למשטרה יש מרחב מסוים שנקרא "שיקול דעת". שיקול דעת מופעל לעולם לטובת האזרח. הוא מתקיים במקרים שבהם אזרח עשה מעשה שלא עולה בקנה אחד עם החוק, אבל הנסיבות (אי-ידיעה, "חוסר דרמה", פעם ראשונה, וכדומה) מצדיקות את הפעלתו. אחרת זה לא היה "שיקול דעת", אלא היצמדות להוראות החוק.

גם בתי-משפט מפעילים שיקול דעת. למעשה, כל גוף ציבורי או ממשלתי בעל סמכויות ענישה ואכיפה פועל ככה. בישראל, המשטרה פועלת שלא על-פי חוק ואת שיקול הדעת מפעילים לרעת האזרח. היגיון הפוך.

חיים שדמי עושה סרטים, כותב ספרים והרבה שנים שהוא עיתונאי (לרוב בפרינט או בכתובה, אבל גם בטלוויזיה). הוא פיראט מחבורת הקריים-מיניסטר גאנג ובסוף יפליג בנחת אל האופק, אבל עד אז – יש לו כמה עניינים לסדר

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
4
הכי גרוע , הכל אמת פה משטרת ישראל מליציית מנדלבליט , עובדת קשה מאוד כדי לכתוב ספר חוקים חדש. למזלי , אני אשכנזי , טיפה מגודל , יודע לדבר , חייכן , והכי חשוב , תמיד הידיים שלי מונפו... המשך קריאה

הכי גרוע , הכל אמת פה
משטרת ישראל מליציית מנדלבליט , עובדת קשה מאוד כדי לכתוב ספר חוקים חדש.
למזלי , אני אשכנזי , טיפה מגודל , יודע לדבר , חייכן , והכי חשוב , תמיד הידיים שלי מונפות בגובה 2,40 , הרבה מעל כולם , שהמצלמות יראו שאני לא "מתעמת" עם השוטרים .
אין הפגנה שאני לא מקבל לפחות 4 איומי מעצר עיכוב לתחנה ושאר ירקות .
אני מחייך , מושיט ידיים לאזיקים , אבל הם יודעים שזכותי לשוטט שם , זה נכתב בפסק דין בהחלטת שופטת שראתה את האיוולת המשטרתית .
אני לא רואה את האור שבקצה המנהרה .
בעתיד יאלצו לעשות המון סמינרים כדי ללמד את פיקוד המשטרה לכבד את האזרחים , לתת להם את הכבוד , כי המשכורת של השוטרים מגיעה מהכיס שלנו

במדינה דמוקרטית מתוקנת השלטון מגן על האזרח והמשטרה מגנה על האזרח. רק במדינות דיקטטוריות ובמדינת ישראל השלטון מתעמר באזרח והמשטרה מגנה על השלטון. מדינת ישראל היא מזמן כבר לא דמוקרטיה. כא... המשך קריאה

במדינה דמוקרטית מתוקנת השלטון מגן על האזרח והמשטרה מגנה על האזרח.
רק במדינות דיקטטוריות ובמדינת ישראל השלטון מתעמר באזרח והמשטרה מגנה על השלטון. מדינת ישראל היא מזמן כבר לא דמוקרטיה. כאשר אזרח הגון פוחד משוטר, משהו רע וגרוע קיים הן בשלטון והן במשטרה. ולא אמרנו כלום על רמת השוטרים והמפקדים והיסמניקים שמגוייסים למשטרה.

עוד 1,584 מילים ו-4 תגובות

למקרה שפיספסת

עודכן אתמול
גיא זהר גיא זהר
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הקהילה היהודית הקטנה של האלה, גרמניה, מורכבת ברובה מיוצאי בריה"מ לשעבר ● אחרי ניסיון הפיגוע בבית הכנסת שלהם ביום כיפור, שבמהלכו נורו למוות שני אנשים שאינם נמנים עם חברי הקהילה, הפך המקום לאתר עלייה לרגל ● יעקב שוורץ השתתף בתפילות הראשונות בבית הכנסת שהיה היעד למתקפה

עוד 1,163 מילים

מיהו יהודי? גרסת המעבדה

חשיפה הרבנות הראשית מבצעת בדיקות דנ"א שנויות במחלוקת, בחיפוש אחר דם יהודי כאישור ליהדותו של אדם ● השיטה החלה במוסקבה כיוזמה פרטית שנועדה להוכיח את יהדותם של יוצאי ברית המועצות לשעבר ● כעת, תומכיה של השיטה מתמודדים עם תביעה בבג"ץ ועם ביקורת חריפה

עוד 4,918 מילים

דרוש מנהיג ספר חדש משווה את נתניהו לקודמיו - וזה לא מחמיא לו

האם ישראל תוכל לחזור לעידן המנהיגים ההרואיים? ● בספר חדש, נזכרים דניס רוס ודייויד מקובסקי ברגעים איקונים של קבלת החלטות בישראל, ושואלים אם יש לישראלים את מה שצריך בשביל להיפרד מהפלסטינים

עוד 2,218 מילים

טיול לחג מסע בעקבות ליידי טונשוק והמלכה רוקסלנה

הטיול הקצר בעקבות חגיגות נבי מוסא יוצא מרחוב הדגל הזעיר ברובע המוסלמי ● בדרך אפשר לפגוש את עקבותיהם של נביאים, ממלכים, מצביאים ופילגשים ● טיול לירושלים - חלק חמישי

עוד 749 מילים

רגע לפני החגים, כניסת התיירים לישראל זינקה לגבהים חדשים ● בממשלה מתמוגגים, אבל אם התיירים ימשיכו לנהור לכאן בלי היערכות חדשה, תל אביב וירושלים ייפרדו מעוד דירות לטובת airbnb, נתב"ג יקרוס תחת העומס והפריפריה לא תיהנה מהשגשוג ● בתעשייה מזהירים: "ישראל יכולה למשוך 10 מיליון תיירים בשנה, אבל צריך לשאול אם זה טוב ומשרת את כולם"

עוד 1,740 מילים

נתניהו העביר לפוטין בקשה רשמית לחנינה לנעמה יששכר

יו"ר ישראל ביתנו: "היחיד שחתם על הסכמים עם הערבים זה נתניהו, אנחנו עדיין מחכים לתשובה מצוות המו"מ של הליכוד, יש לנו סבלנות" ● לפיד: על ישראל לסייע לכורדים "בכל דרך" ● מטה המאבק למען שחרור נעמה יששכר יקיים הפגנה מול שגרירות רוסיה בישראל ● שר החינוך פרץ: אין מקום לשוברים שתיקה ולמחסום ווטש בבתי הספר

עוד 24 עדכונים

מחקר ענק טוען: הקהילה היהודית בארה"ב היא עדיין הגדולה בעולם​

בניגוד לשמועות, הקהילה היהודית בארה"ב חיה, בועטת - ואפילו מתרחבת ● על פי מחקר רחב היקף, יהדות ארה״ב גדלה בשבע השנים האחרונות ב-10% ומספר היהודים שם מוערך ב-7.5 מיליון, לעומת 6.74 מיליון בישראל ● ניו יורק היא עדיין המרכז היהודי הגדול ביותר בעולם

האוכלוסייה היהודית בארצות הברית גדלה ב-10% ב-7 השנים האחרונות והיא הגדולה בעולם, כך עולה מפרויקט מחקר שאסף מידע מ-150 סקרים נפרדים.

המחקר, שערך המכון למחקרים חברתיים על שם סטיינהרדט באוניברסיטת ברנדייס, בחן את האוכלוסייה היהודית ב-48 מדינות ארה"ב (הוואי ואלסקה לא נכללו בסקר) וכלל השוואות למחקרים דומים שערך המכון ב-2012 וב-2015.

הנתונים מראים כי ארצות הברית היא כיום המדינה בעלת האוכלוסייה היהודית הגדולה ביותר בעולם, ובה כ-7.5 מיליון יהודים. בישראל, לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, חיים כעת 6.74 מיליון יהודים.

"הציניות בנוגע ליהדות ארה"ב והסברה שאנחנו אוכלוסייה שהולכת ומתכווצת, שאנו אוכלוסייה שהולכת ונעלמת, אינה נכונה", אומר לאונרד סאקס, מנהל מרכז סטיינהרדט. "הנבואה של יהדות ההולכת ונעלמת עדיין לא התגשמה".

המחקר אינו קובע מספר מוחלט לגבי מספרם של היהודים בארצות הברית, זאת מכיוון שבניגוד לישראל, מרשם האוכלוסייה אינו כולל שאלות לגבי השתייכותם הדתית של האזרחים ולכן הנתונים מתבססים על סקרים והערכות.

לפי המחקר האחרון, מספר היהודים בארה"ב עשוי לנוע בין 7.1 מיליון ל-7.8 מיליון. יהודים מהווים כ-2% מהאוכלוסייה בארה"ב. ההגדרה בה השתמשו החוקרים לשאלת מיהו יהודי היא גמישה יותר מכפי שמקובל בישראל.

כ-4.4 מיליון מבוגרים בארה"ב מגדירים את עצמם כיהודים. בנוסף יש כ-1.5 מיליון מבוגרים נוספים "הרואים עצמם כבעלי רקע יהודי, או יהודים על פי קריטריונים אחרים". כמו כן, ישנם 1.6 מיליון ילדים שגדלים כיהודים בארה"ב.

מיהם האמריקנים הרואים עצמם בעלי רקע יהודי אך לא מזדהים עם דת משה?

"יותר מקובל כיום לומר, אם אינך יהודי דתי, שאתה יהודי חסר דת", אומר סאקס. "יותר אנשים, במיוחד צעירים שאינם שומרי מצוות, הינם חסרי דת, אבל אין זה אומר שהם אינם מעורבים או שהם אינם הופכים למעורבים יותר בתור מבוגרים".

הבדל מרכזי נוסף שעולה מהמחקר בין הקהילות היהודיות בישראל ובארה"ב נוגע לפוליטיקה. בעוד בישראל רוב הציבור היהודי נוטה לימין ולשמרנות, הרי שבארה"ב, לפי המחקר, היהודים היו ונותרו מבצר של ליברליזם פוליטי.

המחקר מצא ש-51% מיהודי ארה"ב מזדהים כדמוקרטים (לעומת 34% מכלל האמריקאים). רק 17% מהם מזדהים עם הרפובליקנים. יש יותר מפי שניים יהודים ליברלים (42%) לעומת יהודים שמרנים (20%). כל הנתונים מעידים כי הקהילה היהודית שם נוטה שמאלה באופן מובהק ביחס לכלל האוכלוסייה האמריקנית.

נתונים אחרים שנבדקו במחקר חיזקו את ההנחה שיהודי ארצות הברית נותרו כשהיו תמיד: ליברלים, משכילים ולבנים.

בנוסף, המספרים מראים כי הקהילה היהודית האמריקנית מוסיפה להיות מבוגרת יותר מהאוכלוסייה הכללית. 26% מיהודי ארצות הברית הם בני 65 ומעלה, בהשוואה ל-20% בלבד בקרב כלל הציבור. שיעור היהודים המבוגרים הגבוה ביותר נמצא, באופן לא מפתיע, בפלורידה, שם שליש מהיהודים הם מעל גיל 65.

בהסתכלות על הפיזור הגאוגרפי של היהודים בארצות הברית, נמצא כי ניו יורק היא עדיין המרכז היהודי הגדול בארצות הברית, ובעולם כולו.

באזור המטרופולין של ניו יורק, הכולל את העיר והפרברים סביבה ובניו ג'רזי, חיים כ-1.8 מיליון יהודים. בתוך העיר ניו יורק, היהודים מתרכזים בברוקלין ובמנהטן, שבהם נמצאים 678,000 יהודים המהווים 16% מהאוכלוסייה.

המדינה בעלת מספר היהודים הקטן ביותר בארצות הברית היא וויאומינג, שם מתגוררים לפי המחקר רק 2,200 יהודים.

עוד 445 מילים

בלי סודות "בגיל 18 גיליתי שאבי הביולוגי הוא אפרו-אמריקאי"

לייסי שוורץ דלגאדו תמיד נראתה שונה, ובבית הכנסת שאלו אותה אם היא ממוצא אתיופי ● אבל רק בגיל 18 גילתה שאמה ניהלה רומן עם גבר אפרו-אמריקאי ● היום היא מסתובבת בארה"ב עם הסרט התיעודי שעשתה על סיפור חייה ● ובחתונה שלה השמיעו מוזיקת סול והורה

עוד 641 מילים

טיול לחג שווה לגלות את המקומות המונגשים בעיר העתיקה

מתגלגלים בעיר הקודש: אתרים בעיר העתיקה נגישים כעת למטיילים בכיסא גלגלים ● לאחר פרויקט שיפוץ בן 9 שנים, מטיילים עם מוגבלות יכולים להגיע לרוב האטרקציות המפורסמות של הבירה, ועשויים למצוא הפתעות נוספות בדרך ● טיול לחג בירושלים - חלק רביעי

עוד 824 מילים

מסעות טיפוליים בחו"ל הפכו ללהיט בקרב חיילים משוחררים שחוו טראומה בעת שירותם הצבאי ● בליווי מקצועי, יוצאים עשרות משלחות בשנה לטיול מגבש ● "כדי למצוא ריפוי, הם צריכים לחבור לעוד אנשים שראו את מראות הקרב לשבוע ברומניה, רק כדי שהם יוכלו להיות האחד עם השני ולא יחושו שמסתכלים עליהם כתמהוניים" ● טיול אחרי צבא מסוג אחר

עוד 2,883 מילים ו-2 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה