בוקר טוב אזרחי ישראל, הקיצוץ שלכם חזר

מחאת המורים, יוני 2022 (צילום: תומר נויברג/פלאש90)
תומר נויברג/פלאש90
מחאת המורים, יוני 2022

עברו ארבעה חודשים מאז השבת הנוראית של ה-7 באוקטובר, ובכסות המלחמה והמצב הקשה בעורף, החליטה ממשלת ישראל בראשות אגף התקציבים באוצר, למרות הכול, לחסל את רשת הביטחון האזרחית של כולנו.

בימים אלה הונחה על שולחן הכנסת הצעת התקציב המעודכנת לשנת 2024. בהצעה מושם דגש על הגדלת תקציב הביטחון בהיקף של מיליארדים רבים, שיתווספו באופן קבוע לתקציב המדינה. אך בניגוד גמור לכך, הצעת התקציב מקצצת בתקציבים של כלל השירותים האזרחיים כמו חינוך, תחבורה, בריאות ורווחה, שנמצאים במשבר עמוק ושבלעדיהם לא תוכל להשתקם החברה הישראלית מהמשבר הנורא שפקד אותה.

הצעת התקציב המעודכנת ל-2024 שמה דגש על הגדלת תקציב הביטחון בהיקף מיליארדים רבים, שיתווספו בקביעות לתקציב המדינה. בניגוד גמור לכך, מקוצצים תקציבי כלל השירותים האזרחיים

בשבועות האחרונים מתחילות לזרום עדויות ישירות של תושבים מפונים מהעוטף והצפון, של אנשי מקצוע הפועלים עימם, גופי התנדבות וראשי רשויות מאזורים אלו. התיאורים קשים ומתארים משבר קיומי של ממש.

תיאורים של מי שנותקו באחת, לעתים בעקבות טראומה קשה, מביתם, עבודתם וקהילתם. מצבם הרגשי, הנפשי ולעתים אף הפיזי של רבים מהמפונים מתדרדר מיום ליום, מתחמי הפינוי סובלים מתופעות חמורות של התמכרויות וחוסר מוגנות, וההורים מדווחים על ריסוק התא המשפחתי, פגיעה בסמכות ההורית ועל נשירה בלתי נתפסת ממסגרות החינוך הזמניות.

אך המשבר אינו נגמר שם: כלל האזרחים זקוקים למערכת אזרחית חזקה שתתמוך בהם בשעתנו הקשה, והעובדות היבשות קשות לעיכול.

טבח ה-7 באוקטובר והמלחמה שפרצה בעקבותיו חשפו בפנינו את המערכות האזרחיות במדינה כשהן מורעבות, חסרות ופגיעות. אם נדבר במספרים, ישראל נמצאת בפער בהוצאותיה האזרחיות, שנפער לאורך שני עשורים, בכל הממשלות, בהיקף מוערך של מעל ל-170 מיליארד ₪ – בהשוואה להשקעות של המדינות המפותחות באותם שירותים. תת-השקעה שגם כל הכספים הקואליציוניים, שמהווים אחוז מזערי ממה שנדרש להשלים, לא יוכלו לכסות.

תקציב 2024 מבקש לבצע קיצוצים נוספים בדיוק באותה מערכת אזרחית מורעבת וחסרה.

טבח ה-7 באוקטובר והמלחמה שפרצה חשפו בפנינו את המערכות האזרחיות במדינה כשהן מורעבות, חסרות ופגיעות. תקציב 2024 מבקש לבצע קיצוצים נוספים בדיוק באותה מערכת אזרחית מורעבת וחסרה

לכל מי שמאמין בכוונותיהם הטובות של קובעי המדיניות, צר לי לבשר: זו לא טעות, זו מדיניות. כך, ובניגוד גמור לתובנות הכלכליות מעשרות משברים לאומיים במאה השנים האחרונות בכל העולם המפותח, ישראל בוחרת היום ללכת בדרכן של המדינות הכושלות ביותר ביחס שלהם כלפי אזרחיהן.

אלו מדינות שהובילו דווקא בשעת משבר להחרפת אי-השוויון (החריג ממילא בישראל), להעמקת העוני, להתעשרותם של מעטים, ובעיקר – לריסוק רשת הביטחון האזרחית ולהפיכת כל השירותים הציבוריים לאזרחים לסחורה הנקנית (או לא) בכסף. זו הדרך בה ניסח תקציב 2024 את סדרי העדיפויות במדינת ישראל בשעתנו הקשה ביותר.

מדינת ישראל אומרת בריש גלי – הדרך לצמוח היא דרך הרעבה של המערכת האזרחית, ולא חלילה דרך השקעות בתשתיות כלכליות וחברתיות להתאוששות בריאה מהמשבר שפוקד כל אחד ואחת מאזרחי המדינה.

במקום להשקיע היום בתחבורה ציבורית איכותית שתחלץ את ישראל מהמחדל התחבורתי שממשלות ישראל הובילו אליו – תקציב המדינה מקצץ מיליארדים (!) מתקציב זה.

במקום להשקיע בקליטת עשרות אלפי העובדים החסרים במגזר הציבורי – רופאים, אחיות, עובדות סוציאליות, פסיכולוגיות ועוד – מקצצת המדינה בתקני כוח האדם בשירות הציבורי שטרם אוישו. זאת כאשר היא יודעת, כי הסיבה לתת-האיוש היא במדיניות שלה עצמה, שהובילה אנשים טובים ומוכשרים להדיר את רגליהם מהשירות הציבורי.

בניגוד גמור לתובנות הכלכליות מעשרות משברים לאומיים במאה השנים האחרונות בכל העולם המפותח, ישראל בוחרת היום ללכת בדרכן של המדינות הכושלות ביותר ביחס שלהם כלפי אזרחיהן

מדיניות הצמצום התקציבי בזמן משבר היא חץ בליבה של הדמוקרטיה הישראלית המסוכסכת, בממלכתיות הישראלית, ובעיקר – בתחושת הערבות ההדדית אשר עם ישראל מתפאר בה כל כך בקריאותיו "ביחד ננצח".

האם ביחד נכין את ילדינו לחזית מלחמתית, אך נשמוט מתחת לאותם אזרחים את רשת הביטחון החברתית והכלכלית שלהם?

האמת צריכה להיאמר: מדינת ישראל עלולה למצוא את עצמה במשבר כלכלי בעקבות המלחמה. לצערי, זה אפילו כמעט בלתי נמנע. אך אם נמשיך ליפול לתיאוריות הרגילות, לא נצליח לצאת ממנו חזקים יותר.

למדיניות הכלכלית של עשרים השנים האחרונות יש מחיר – מעטים התעשרו, רבים נדחפו לעוני, הפערים העמיקו, המחירים האמירו ומדינת ישראל לא נקפה אצבע לעצירת ההשתוללות הזו.

נהפוך הוא – מדינת ישראל דחפה את כלכלתה אל מעבר לצוק, קידשה את "החוב הנמוך" והסיתה נגד כל מדיניות שביקשה לחלק את פירות הצמיחה והעושר בישראל בצורה הוגנת יותר באמצעות מיסוי הוגן בהרבה מהקיים.

אסור להסכים לזה. תקציב 2024 הוא תקציב שמפקיר את האזרחים בהווה ומנוכר למצבם ולעתידם. תקציב שעומד בניגוד גמור לרטוריקה המלחמתית המגייסת לאמונה בכוחנו המשותף.

אסור להסכים לזה. תקציב 2024 הוא תקציב שמפקיר את האזרחים בהווה ומנוכר למצבם ולעתידם. תקציב שעומד בניגוד גמור לרטוריקה המלחמתית המגייסת לאמונה בכוחנו המשותף

אז מה המסקנה? כי אנחנו טובים למלחמה, אך שוב נישאר מחוץ להישגי הכלכלה?

לא ולא – תקציב 2024 חייב להשתנות ועכשיו.

עו"ד בועז גור מנהל המחלקה הציבורית בפורום ארלוזורוב. לשעבר מזכיר איגוד העובדות והעובדים הסוציאליים וחבר מועצת העיר חיפה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 705 מילים ו-1 תגובות
סגירה