נתניהו איבד את דירוג האשראי שלו, ישראל צריכה מדינאי

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם ג'ו ביידן בשולי עצרת האו"ם בניו יורק, 20 בספטמבר 2023 (צילום: Jim WATSON / AFP)
Jim WATSON / AFP
ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם ג'ו ביידן בשולי עצרת האו"ם בניו יורק, 20 בספטמבר 2023

בשעה שישראל חווה לראשונה בהיסטוריה הורדה בדירוג האשראי שלה, צריך לומר ביושר: גורל דומה פקד את מנהיגה. בנימין נתניהו, מר "ליגה אחרת", שפעם נחשב למדינאי מוערך בזירה הבינלאומית, איבד את דירוג האשראי שלו. ובדומה לתחזית של מודיס, התחזית להמשך דירוגו היא שלילית.

*  *  *

עד השנה האחרונה תפס העולם החופשי את בנימין נתניהו כמדינאי, כזה שאפשר לעשות איתו "עסקים מדיניים". הוא היה מוערך, מוכר כידען גדול, היה לו שם עולמי מכובד, עם אנגלית מצוחצחת וכריזמה אישית כובשת.

עד השנה האחרונה תפס העולם החופשי את נתניהו כמדינאי, כזה שאפשר לעשות איתו "עסקים מדיניים". הוא היה מוערך, מוכר כידען גדול, היה לו שם עולמי מכובד, עם אנגלית מצוחצחת וכריזמה אישית כובשת

כשהחליט על מטרה מדינית, הייתה לו יכולת להוביל הסכמים, להעמיק בריתות, לקדם מהלכים גיאו-פוליטיים. דיוקנו כיכב לא פעם על מגזינים בינ"ל נחשבים, ונאומיו האייקונים על בימת האו"ם סוקרו בהתלהבות.

לא תמיד הסכימו איתו, עם מדיניות החוץ שהוביל, עם הדחיינות שלו סביב חזון שתי המדינות ועם הבריתות הפנים-פוליטיות שכרת. לעיתים אף פקפקו בכוונותיו, אבל עדיין העריכו אותו, מאוד.

כי במבחן התוצאה, התפיסה הרווחת היתה שתחת הנהגתו, כלכלת ישראל איתנה, שבתוך המזרח התיכון הסוער ישראל מצליחה להוות מגדלור של ערכים דמוקרטים-ליברליים, וכי יש לה יכולת מופלאה להתאושש במהירות מסבבי הלחימה העיתיים שנכפו עליה. התפיסה הייתה, כי לפחות חלק מהצלחות אלה הן בזכות הנהגתו של בנימין נתניהו, המדינאי.

הסימנים הראשונים להורדת דירוג האשראי של נתניהו הגיעו כבר לפני ה-7 באוקטובר. הרפורמה המשפטית הפתיעה רבים ממנהיגי העולם החופשי. הם התקשו להבין לאן הוא חותר.

הוא התחיל לקבל כתף צוננת מאוד מהבית הלבן. הם הביעו דאגה עמוקה מניגוד העניינים בו הוא מצוי בעקבות משפטו, והתחילו להטיל ספק בערכים המשותפים שלהם עימו. "האם אפשר להמשיך להתייחס אליו כשותף לדרך? או האם הוא איבד את דרכו וירד מערכו?", הם שאלו את עצמם.

הסימנים הראשונים להורדת דירוג האשראי של נתניהו הגיעו כבר לפני ה-7 באוקטובר. הרפורמה המשפטית הפתיעה רבים ממנהיגי העולם החופשי, והוא התחיל לקבל כתף צוננת מאוד מהבית הלבן

ואז הגיע ה-7 באוקטובר. אירוע שתפס את מנהיגי העולם החופשי בהלם מוחלט. הם, כמו רוב אזרחי ישראל, מעולם לא דמיינו איזה מחדל עצום יקרה תחת המשמרת שלו.

אחרי השוק הראשוני, הם ציפו, אולי, כמו שנהוג בעולם החופשי – שייקח אחריות ויתפטר. הרי זה מה שמדינאים עושים. במדינות שלהם נהוג להתפטר על הרבה פחות מכך. אך זה לא קרה. ובהתגייסות מהירה ומסירות אין קץ – הם החליטו שהם שמים הכל בצד ומחבקים אותו. אחרי הכל, ידידות אמת נמדדת בעת משבר. והמשבר היה גדול מדי מכדי להסס.

זה לא עזר. התנהלותו בארבעת החודשים האחרונים נתנה את אותותיה. מנהיגי העולם החופשי מתבוננים כעת בתדהמה ואכזבה עמוקה – איך ייתכן כי עומק המשבר, ההזדמנות ההיסטורית והושטת היד הבינלאומית לא גרמה לנתניהו לשנות כיוון?

כיצד הוא ממשיך בהצהרות חלולות על ה"ניצחון המוחלט", ללא כל מוכנות לחזור על מחויבותו לפתרון שתי המדינות? כיצד הוא שותק סביב התבטאויות קיצוניות של שרי הממשלה והשתתפותם בכנסים הקוראים להתיישבות בעזה וטרנספר?

איך תגובותיו רפות סביב הצהרות תוקפניות של שרי ממשלה כלפי הנשיא ג'ו ביידן, המחבלות ביחסים המיוחדים עם ארה"ב? כיצד הוא מחזיר את המשלחת מהפסגה בקהיר, למרות כל המאמצים הבינ"ל לתיווך, ולא ממנף את ההצעות המצריות והסעודיות להסדרה אזורית?

כיצד הוא לא עומד בלחצים פוליטיים אל מול תקציב סקטוריאלי ומתווה גיוס שרק יעמיקו את אי-השוויון בישראל? ואיך הוא עדיין מסרב להציג ולתאם תוכנית ל"יום שאחרי", לקראת תמרון צבאי ענק ברפיח, שישפיע על מעל מליון אזרחים עזתים?

ה-7 באוקטובר תפס את מנהיגי העולם החופשי בהלם מוחלט. כמו רוב אזרחי ישראל, הם לא דמיינו איזה מחדל עצום יקרה תחתיו. אחרי השוק הראשוני, הם ציפו, כנהוג בעולם החופשי – שייקח אחריות ויתפטר

עסקים דיפלומטיים, כמו גם עסקים מסחריים, עושים בראש ובראשונה עם שותפים, על בסיס אמון. ומנהיגי העולם החופשי איבדו את אמונם בנתניהו.  האשראי של נתניהו נגמר.

כמו מודיס, גם מנהיגי העולם החופשי מתרשמים ביתר שאת מהחברה האזרחית בישראל ומהמוסדות הדמוקרטיים שלה. אך כדי להחזיר את אמונם בה כשותפה לדרך, כדי להעלות בחזרה את דירוג האשראי שלה ושל מי שמוביל אותה, דרוש מנהיג – בעל חזון, אומץ, תבונה מדינית, יושרה וערכים משותפים. כזה שהם יוכלו לראות בו שותף. דרוש מדינאי.

ליאן פולק-דוד היא יועצת אסטרטגית לממשלות ולמנהיגים ויזמית חברתית. עבדה בחברת ייעוץ לממשלות של טוני בלייר, ושימשה בעברה יועצת במשרד ראש הממשלה ובמל"ל - חברת "פורום דבורה״.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 631 מילים
סגירה