יו"ר ש"ס אריה דרעי (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)
חיים גולדברג/פלאש90
יו"ר ש"ס אריה דרעי

המרוץ של דרעי לראשות ממשלת הרשויות המקומיות

מי שלא רצה את אריה דרעי כשר בממשלה עלול לקבל אותו בשליטה על שורה של ערים חשובות ● שר הפנים לשעבר עוסק בפרויקט החיים הזה בלי הפסקה ● הוא רץ מעיר לעיר, ממועצה למועצה, רוקח דילים ומריץ מועמדים ● וברגעי מצוקה, הוא גם יורה בנשק העדתי האולטימטיבי ● מחר יתברר איפה הצליח והיכן נכשל ● פרשנות

יו"ר ש"ס אריה דרעי לא יישן הלילה, ולא בגלל אירועי המלחמה בעזה ובצפון או דלקת הריאות שתקפה אותו השבוע. שנה וחודשיים, מאז פוטר מהממשלה בינואר 2023 בעקבות החלטת בג"ץ, דרעי עובד על הבחירות לרשויות המקומיות שיתקיימו מחר, אחרי שנדחו פעמיים בגלל המלחמה.

דרעי עוסק בפרויקט החיים הזה בלי הפסקה. הוא רץ מעיר לעיר, ממועצה למועצה, רוקח דילים, סוגר פינות, תוקע טריז בין שותפים היסטוריים, מחבר בין מועמדים וסיעות יריבות שלא יכלו לשאת זו את זו, מריץ מועמדים בלי להודיע להם מראש.

דרעי חוזר לימים הטובים שלו כפוליטיקאי-על, גם במגרשים קטנים. ברגע מצוקה, הוא גם יורה בנשק העדתי האולטימטיבי. קבלו את אריה דרעי, מתמודד על תפקיד חדש: ראש ממשלת הרשויות המקומיות.

ברחוב החרדי אומרים שדרעי השתגע. הסיבה היא אלעד, עיר חרדית גדולה, קרוב ל-50 אלף תושבים שמוציאה אותו מדעתו מזה שנים.

אלעד, מדרום לראש העין, הייתה תמיד המעוז של ש"ס בזכות הרוב הספרדי המובהק בעיר. לפני חמש שנים, בבחירות 2018, חבר דרעי לדגל התורה במסגרת עסקה כלל-ארצית ותמך במועמד המפלגה, יצחק פינדרוס. בתמורה הבטיחו בדגל התורה לתמוך במועמד ש"ס בבחירות שיתקיימו מחר.

ראש עיריית אלעד ישראל פרוש בכניסה לעיר, מאי 2022 (צילום: יוסי אלוני/פלאש90)
ראש עיריית אלעד ישראל פרוש בכניסה לעיר, מאי 2022 (צילום: יוסי אלוני/פלאש90)

פינדרוס לא נבחר בסוף. ראש העיר באלעד הוא ישראל פרוש מאגודת ישראל, בנו של השר מאיר פרוש.

דרעי חיכה בסבלנות לממש את ההסכם. בינתיים התחלפה ההנהגה הרבנית בדגל התורה הליטאית, הרב חיים קנייבסקי נפטר ואת מקומו הולך ותופס הרב דוב לנדו. הרב החדש החליט כי המועמד של דרעי, הרב יהודה בוטבול, עלול לפגוע בצביון האדוק של העיר ובחירתו "תסכן את התפתחותה הרוחנית של העיר". ההסכם הופר.

דרעי השתולל. הוא נשבע להביס את ראש העיר הנוכחי ישראל פרוש, והחליט במקביל לשבור את כל ההסכמים ולהציב מועמד משלו על כל מועמד של דגל התורה בערים האחרות.

דרעי נשבע להביס את ראש העיר הנוכחי ישראל פרוש, והחליט במקביל לשבור את כל ההסכמים ולהציב מועמד משלו על כל מועמד של דגל התורה בערים האחרות

דרעי חדר לתוך העולם החסידי המפוצל וכרת ברית פוליטית מעניינת עם השר יצחק גולדקנופף, איש חסידות גור הענקית, ויריבו המובהק של פרוש. השניים צירפו אליהם גם את חסידות ויז'ניץ הגדולה.

אם דרעי יפסיד מחר את אלעד, הוא יוכתר כלוזר. ראשי דגל התורה יחד עם בני משפחת פרוש לא מוכנים לוותר. כמקובל בעולם החרדי, הציעו לפרוש בתחילת הדרך לנדוד לעיר אחרת ולהתמודד שם, אך הוא סירב.

המלחמה באלעד מחר תהיה על כל קול. אפשר להתחייב כי אחוזי הצבעה בעיר יכפילו או ישלשו את האחוזים בכל עיר חילונית מקבילה. בתוקף המצב אפשר גם לומר שאלה הן בעיקר הבחירות של החברה החרדית, שמונה 1.2 מיליון איש.

הבעיה באלעד מבחינת דרעי היא הכוחות הספרדיים שחברו לפרוש אחרי חמש שנים בראשות העיר. אתמול (ראשון) בראיון לאתר החרדי "כיכר השבת" היה לדרעי מה לומר גם על זה, בטקסט עדתי שנלקח מהימים של תחילת ש"ס במאה הקודמת.

"מאות נערים ונערות שלנו מהספרדים מתדרדרים ומסתובבים ברחובות, נשמות קדושות ביותר", נאנח דרעי, "אף אחד לא מתייחס אליהם. הקימו להם גן חיות עם כמה קופים, אבל אין טיפול אמיתי. הנושא של המקוואות, התשתיות, ההקצאות לספרדים – יש כאן אפליה אדירה".

"מאות נערים ונערות שלנו מהספרדים מתדרדרים ומסתובבים ברחובות, נשמות קדושות ביותר. אף אחד לא מתייחס אליהם. הקימו להם גן חיות עם כמה קופים, אבל אין טיפול אמיתי. יש כאן אפליה אדירה"

אתמול בלילה דרעי זכה למענה מפחיד למדי על הטענות הללו מהרב לנדו בכבודו ובעצמו. לדברים נילווה גם איום מרומז. לנדו הופיע בעצרת באלעד וכך אמר:

"כל מי שטוען שאנחנו פועלים בגזענות או מאשים אותנו בחילול השם, אוי לו ואוי לנפשו! חובה על כל אחד הוא ובני ביתו להצביע עבור הרב ישראל פרוש לראשות העיר אלעד, כי הוא פועל לכבוד שמיים וליידישקייט של העיר אלעד וכל מי שאומר אחרת טועה ומטה".

יו"ר ש"ס אריה דרעי בכנס בחירות בירושלים, 19 בפברואר 2023 (צילום: Arie Leib Abrams/Flash90)
יו"ר ש"ס אריה דרעי בכנס בחירות בירושלים, 19 בפברואר 2023 (צילום: Arie Leib Abrams/Flash90)

אלעד היא ספינת הדגל, אבל דרעי רוצה לנצח גם בבית שמש, עיר עם 225 אלף תושבים, שקרוב ל-70% מהם הם חרדים מכל הפלגים והסיעות, עם תקציב חלומי של 850 מיליון שקל וכוח עצום שמחכה לש"ס, אם תצליח במשימה.

לצורך העניין ציווה דרעי לפני כמה שבועות על סגן שר החקלאות משה אבוטבול להתמודד לראשות העיר. אבוטבול היה ראש עיריית בית שמש במשך עשר שנים, עד 2018.

בבית שמש הסיפור יותר מסובך. ראשת העיר עליזה בלוך, אשת הציונות הדתית, פופולרית ובנתה לעצמה מוקדי תמיכה בכל השכונות. גם הציבור החילוני המתמעט תומך בה רובו ככולו.

בבית שמש הסיפור יותר מסובך. ראשת העיר עליזה בלוך, אשת הציונות הדתית, פופולרית ובנתה לעצמה מוקדי תמיכה בכל השכונות. גם הציבור החילוני המתמעט תומך בה רובו ככולו

המועמד של דגל התורה, שמואל גרינברג, היה במשך 12 שנה סגן ראש העיר. מפלגתו נחשבת למפלגה החזקה ביותר במועצת העיר, אבל דרעי מתעקש. הבריתות המסועפות שלו עם גולדקנופף, הליכוד, הפלג הירושלמי והיחסים הטובים עם בצלאל סמוטריץ' נועדו להעלות את אבוטבול לסיבוב השני, אם לא לראשות העיר.

הקרב צמוד. במקרים כאלה דרעי שולף את הקלף העדתי ומעורר את תחושות האפליה כדי לעודד את הנהירה לקלפי. אתמול, למרות דלקת הריאות הקשה, זימן דרעי לביתו את ישי כהן, העיתונאי החביב עליו מ"כיכר השבת".

קמפיין הבחירות של ראשת עיריית בית שמש עליזה בלוך, אוגוסט 2023 (צילום: אורן בן חקון/פלאש90)
קמפיין הבחירות של ראשת עיריית בית שמש עליזה בלוך, אוגוסט 2023 (צילום: אורן בן חקון/פלאש90)

"הספרדים בבית שמש מאד לא רוצים את גרינברג בגלל הניסיון שלו במחלקת החינוך בירושלים. הוא הפלה והתעמר בספרדים", טען דרעי בריאיון לכהן.

"מה שחשוב לדרעי בבית שמש זה שדגל התורה ופרוש יעופו גם משם", מסביר בכיר בש"ס. "הוא מוכן לוותר על הכול, רק שלא יראה את גרינברג המועמד שלהם מנצח".

דרעי לא הפסיק לערבב גם בערים אחרות, גדולות וקטנות. אשדוד היא דוגמה מצוינת. אין טעם להיכנס לתוך המאבק היצרי שמתחולל שם יותר משנה ואל כל המהפכים במערכת הבחירות הזו.

נזכיר רק שדרעי רצה להדיח מתפקידו את ראש העיר יחיאל לסרי והריץ לתפקיד את דוברו ואיש סודו בשנים האחרונות, ברק סרי. באשדוד קרה לו פנצ'ר. סרי לא תפס, והעסקנים המקומיים של רוב המפלגות החרדיות התעקשו לתמוך בלסרי.

דרעי רצה להדיח מתפקידו את ראש העיר יחיאל לסרי והריץ לתפקיד את דוברו ואיש סודו ברק סרי. באשדוד קרה לו פנצ'ר. סרי לא תפס, והעסקנים המקומיים של רוב המפלגות החרדיות התעקשו לתמוך בלסרי

בני הברית של דרעי, השר גולדקנופף ועוזרו הממולח מוטי בבצי'ק – שיכול ללמד גם את דרעי קורס מתקדם בפוליטיקה – הבינו לאן הרוח זורמת בעיר והחליטו לתמוך בלסרי. דרעי החליט בצעד של נקמה להריץ את שר הבריאות אוריאל בוסו מול המועמד של חסידות גור בבני ברק.

יו"ר ש"ס אריה דרעי בכנס בחירות בירושלים, 19 בפברואר 2023 (צילום: Arie Leib Abrams/Flash90)
יו"ר ש"ס אריה דרעי בכנס בחירות בירושלים, 19 בפברואר 2023 (צילום: Arie Leib Abrams/Flash90)

לבוסו אין סיכוי, וסביר להניח שהוא רק מייחל להפסד שיחזיר אותו לממשלה. גם כאן יש לדרעי הסבר עדתי, שרק מלמד על האיבה הבסיסית שלו לאליטה האשכנזית:

"הליטאים אמרו שאסור להכניס את ש"ס לרוטציה בבני ברק כי אסור לספרדים להגיע שם להנהגה. יש לי עול של למעלה מ-400 אלף ספרדים. אני אשב בצד ולא אעשה כלום?"

וכך, אחרי שדרעי הודיע באמצעות מועצת חכמי התורה שלסרי אינו ראוי, הוא ארגן מכתב הפוך בסוף השבוע שעבר, ולסרי זכה בתעודת כשרות. "זה נראה שאריה דרעי הפסיד", מודה דרעי בפעם הראשונה בראיון ל"כיכר השבת", "לא משנה, שיגידו מה שהם רוצים".

בינתיים הזמין דרעי את אויבו המר לסרי לביתו, ובנה איתו כמה הסכמים תמורת התמיכה של ש"ס. דרעי צריך רק לקוות שלסרי ינצח, כדי שלא לספוג מפלה נוספת.

בינתיים הזמין דרעי את אויבו המר לסרי לביתו, ובנה איתו כמה הסכמים תמורת התמיכה של ש"ס. דרעי צריך רק לקוות שלסרי ינצח, כדי שלא לספוג מפלה נוספת

כולם מוכנים להודות כי עיר אחת תיפול בידי דרעי כפרי בשל. זוהי צפת המתחרדת, שתיפרד כנראה מראש העיר החילוני שלה, שוקי אוחנה איש הליכוד, לטובת מועמד ש"ס, יוסי קקון. דרעי סגר שם את כל הפינות, ומנצל גם את העובדה שהמצביעים החילונים המעטים לא יגיעו בהמוניהם לקלפיות בצפת.

משה גפני ואריה דרעי בכנסת, מאי 2023
משה גפני ואריה דרעי בכנסת, מאי 2023

אבל במקרה של דרעי אין רק טוב, כפי שראינו. אתמול הוא חטף עוד מכה מהצד. ח"כ משה גפני מדגל התורה הופיע בכנס ברכסים, עוד מקום שבו מתנהלת מלחמת עולם פנים חרדית. דרעי לקח את אחד ממנהלי הישיבה במקום, יצחק ויזגן שמו, ומריץ גם אותו מול המועמד הוותיק של דגל התורה, יצחק רייך.

גפני לא חסך במלים. "בא מישהו שהוא לא מגדולי התורה והעלה את כל הארץ בלהבות", אמר. "בשביל מה היינו צריכים מערכת בחירות כה סוערת פה ובבית שמש בגלל שמישהו החליט שהוא נוקם בגדולי הדור?"

"בא מישהו שהוא לא מגדולי התורה והעלה את כל הארץ בלהבות. בשביל מה צריכים מערכת בחירות כה סוערת פה ובבית שמש בגלל שמישהו החליט שהוא נוקם בגדולי הדור?"

גפני התנצל אמנם על הדברים בפני דרעי, וטען שהם נאמרו בלהט נאום הבחירות שלו, אבל המסר כאן עמוק יותר: לציבור החרדי ולמנהיגיו אין אינטרס במערכת בחירות סוערת.

בימים האלה, כאשר החרדים נתונים במוקד המחלוקת בגלל חוק הגיוס וחוק התקציב, מערכת בחירות משולהבת וכנסים המוניים רק מבדלות את האוכלוסייה הזו.

גפני התכוון אתמול לומר לדרעי – תראה מה אתה עושה: יוצר מחלוקות פוליטיות ומעורר עניין, וכולם באים אלינו ואומרים שוב 'תראו במה אתם עוסקים כאשר כולם נלחמים בעזה'.

עוד 1,313 מילים
סגירה