סנקציות ציוניות

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בהצהרת תמיכה בישראל בעקבות מתקפת הפתע של חמאס, 10 באוקטובר 2023 (צילום: Brendan SMIALOWSKI / AFP)
Brendan SMIALOWSKI / AFP
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בהצהרת תמיכה בישראל בעקבות מתקפת הפתע של חמאס, 10 באוקטובר 2023

לפני מספר שבועות חתם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן על צו נשיאותי אשר הטיל עיצומים על מתנחלים ישראלים, שלטענת מחלקת המדינה של ארה"ב היו מעורבים בפעילות אלימה נגד פלסטינים ביהודה ושומרון.

לאחד מהם יוחסה הובלת קבוצות מתנחלים שתקפו פלסטינים ובדואים ושרפו את שדותיהם. לחברו – יוזמה והובלה של הצתת כלי רכב ומבנים, תקיפת פלסטינים וגרימת נזק לרכוש שכתוצאה ממנה מצא תושב מקומי את מותו.

האחד הגיב באומרו, שמדובר בחלק מקמפיין שקרי ואנטישמי שמובילים גורמי ה-BDS ואויבי ישראל. השני – שמדובר בממשלת אמריקאי עוין ובלחצים שלו ושל ארגוני שמאל קיצוני. תגובות נציגיהם בממשלה לא היו מתונות יותר או מופרכות פחות, וכוונו אל הבייס מתוך אדישות מוחלטת לאוזניים אחרות, כולל אלו האמריקאיות.

לטענת המתנחלים שספגו עיצומים – זה חלק מקמפיין שקרי ואנטישמי, פרי ממשל אמריקאי עוין ולחץ ארגוני שמאל קיצוני. תגובות נציגיהם בממשלה לא היו מופרכות פחות וכוונו לבייס, מתוך אדישות לאוזניים אחרות

בצלאל סמוטריץ', הידוע גם בכינויו "שר האוצר" (הקרדיט לבנימין נתניהו), אמר שביידן משתף פעולה עם קמפיין אנטישמי ושהוא, סמוטריץ', יקיים "דיון מעמיק" עם המפקח על הבנקים במטרה ברורה למצוא דרך לעקוף, הלכה ולמעשה, את הצווים האמריקאיים.

בנק ישראל הבהיר בתגובה כי פעולה כזאת תחשוף את הבנקים הישראלים לסיכונים משמעותיים ביותר, וכי שמירה על הניהול התקין (היינו ציות לצווים האמריקאיים) נחוצה לעצם פעילותו הסדירה של המשק, למערכת היחסים עם הכלכלה העולמית ולתפקודה התקין של הכלכלה הישראלית. שיקולים שכידוע, אינם מעניינו של שר אוצר.

איתמר בן-גביר הידוע בכינויו "השר לביטחון לאומי" (קרדיט – כנ"ל) אמר מצידו כי הגיע הזמן שאמריקה תחשוב מחדש על המדיניות שלה ביהודה ושומרון.

ומה בדבר מי שמינה את צמד המצליחנים המופלאים שמטיפים לנשיא ארה"ב ומשיאים לו עצות? נתניהו השיב כי "ישראל פועלת נגד מפירי חוק בכל מקום, ולכן אין מקום לצעדים חריגים", היינו לאלה שנקט הנשיא האמריקאי.

אך המציאות היא שישראל, וליתר דיוק ממשלתה, אינה פועלת נגד מפירי החוק באיו"ש. לא לפני השבת השחורה. בוודאי שלא אחריה. למעשה, ההפך הוא הנכון.

סמוטריץ', הידוע גם בכינויו "שר האוצר" (הקרדיט לנתניהו), אמר שביידן משתף פעולה עם קמפיין אנטישמי ושהוא, סמוטריץ', יקיים "דיון מעמיק" עם המפקח על הבנקים כדי למצוא דרך לעקוף את הצווים האמריקאיים

את ההתפרעויות בחווארה ושריפת הבתים שם שאף עלתה במותו של תושב מקומי, מעשים נפשעים שנענו בהתעלמות גמורה ואפס אכיפה מצד רשויות החוק הישראליות – כולנו זוכרים. אך מאז שואת העוטף הפכו התקיפות והפרעות למדיניות.

חלקים מזו המכונה "ממשלת ישראל" פעלו כבר החל ממחרת הטבח כדי להרחיב את העימות ולהצית תבערה כוללת לא רק באיו"ש, בין מתנחלים לפלסטינים, אלא אף בין אזרחים יהודים וערבים בתוך תחומי הקו הירוק.

לשם כך, בין השאר, טרח בן-גביר לחלק לתומכיו, בדגש על מתנחלים ונוער גבעות, עשרות אלפי כלי נשק בעזרת קריטריונים שעוצבו במיוחד עבורם. אירוע רב נפגעים וחמור הרבה יותר מבשל השר לביטחון לאומי לקראת הרמדאן, עת יאסור על מתפללים ערבים לעלות להר הבית, יעלה לכולנו בדמים כמה שיעלה. כידוע, נציגי המל"ל והשב"כ אינם אורחים רצויים בלשכת השר בדיונים בנושא זה. הם עלולים לפעול להגנה על חיי אדם, יהודים וערבים כאחד, חס ושלום.

התמונה הייתה ברורה לממשל האמריקאי מהרגע הראשון. פעם אחר פעם הפצירו בנתניהו מזכיר המדינה ושר ההגנה ואף ביידן עצמו, לפעול למניעת אותם מעשים. בקשותיהם נפלו על אוזניים אטומות.

בין בן-גביר וסמוטריץ' ליחסים עם ארה"ב ונשיאה; בין שרידותו הפוליטית לבין האינטרסים של המדינה אותה הוא עדיין מתיימר להנהיג; בין שמירה על חיי אדם לבין הקרבתם לצרכיו – ברור היה מה תהיה בחירתו של נתניהו. ביידן קיווה, כי לנוכח צו השעה ישנה נתניהו את חברבורותיו. עד מהרה התברר לו שלא היה שחר לתקוותו זו.

בין בן-גביר וסמוטריץ' ליחסים עם ארה"ב ונשיאה; בין שרידותו הפוליטית של נתניהו לבין האינטרסים של המדינה שהוא עדיין מתיימר להנהיג; בין שמירה על חיי אדם לבין הקרבתם לצרכיו – ברור היה מה תהיה בחירתו

שאיפת ארה"ב לעשות את המרב כדי שהמצב באיו"ש לא ייצא משליטה הייתה גם אחת הסיבות לתמיכתה בכניסת המחנה הממלכתי לממשלה. אך גם בני גנץ לא סיפק את הסחורה.

מי שאץ לשאת את האלונקה של נתניהו ולא ראה לנכון להיחלץ מתחתיה גם כשראש הממשלה הסית נגד הצבא וחלקים גדולים בעם, חמס למטרותיו הקואליציוניות את כספי האזרחים הקורסים, הפקיר את משפחות המפונים והתיר את דמם של החטופים ובני משפחותיהם – לא ראה לנכון לעשות כן גם לנוכח "זוטות" כליבוי האש באיו"ש על ידי שותפיו לממשלה.

מתחנונים ובקשות עברו האמריקאים להתראות, ומשגם אלה לא הועילו – לשלב המעשים. לפי דו"ח פנימי של משרד החוץ – הממשל האמריקאי נערך להטלת סנקציות גם על חיילים המעורבים באותם מעשי אלימות.

יש מי שתוהים על עצם קיומה של סמכות אמריקאית לפעול נגד חיילים או אזרחים ישראלים, ועל נחישותם להפעילה במידה וזו אכן קיימת. תנוח דעתם. סמכות השיפוט של ארה"ב היא הרחבה ביותר בעולם.

סמכותה הפרוטקטיבית מאפשרת לה לאכוף את דיניה נגד כל מי שפוגע באינטרסים שלה, ולו המופשטים ביותר, ובכל רחבי תבל. נחישותה עזה לא פחות. רשויות אכיפת החוק הפדרליות ממתינות לשעת כושר, ומכות. בכל מקום. בכל זמן.

מתחנונים ובקשות עברו האמריקאים להתראות, ומשגם אלה לא הועילו – לשלב המעשים. לפי דו"ח פנימי של משרד החוץ – הממשל האמריקאי נערך להטלת סנקציות גם על חיילים המעורבים באותם מעשי אלימות

ישראל הקפידה בעבר שלא לשחק באינטרסים אמריקאיים. כששיחקה – חטפה, ובענק. אם כשהפרה את אמנת ההסגרה עם ארה"ב ועמדה בפני סכנה לאובדן הסיוע הביטחוני (פרשת סמואל שיינביין), ואם כשהפעילה מרגל בשטחה (פרשת יונתן פולארד). ישראל של היום מתעלמת מלקחי העבר ומשוקעת all in ברולטה רוסית, אך הקליעים החיים מכוונים לראשה בלבד.

לפי הפרסומים, התקיים בישראל דיון בין-משרדי במטרה לבחון כיצד ניתן יהיה למנוע את הרחבת הצווים האמריקאיים והחלתם על חיילים. בעידן אחר, בעולם אחר – ניהלתי הרבה דיונים כאלה. היה זה בזמנים שנראים היום רחוקים עד דמיוניים, כשהאינטרסים של ממשלות ישראל חפפו לאלה של מדינתם.

במציאות ההזויה בה אנו נתונים, לעומת זאת, אנשי המקצוע לא יוכלו למנוע דבר וחצי דבר שעה שחיילי צה"ל וההגנה עליהם, ביטחון המדינה וכלכלתה, שמירה על חיי אדם, ציות לחוק והיחסים עם ארה"ב – מעניינים את ממשלתם כקליפת השום. כל המלצה של הדרג המקצועי תיתקל בהתעלמות ודחיה במקרה הטוב, ובשיוך הממליצים והעושים ל-BDS, אויבי ישראל והשמאל הקיצוני, במקרה הטוב פחות.

ועדיין, חובתם של הדרגים המקצועיים לעשות כל הנדרש כדי לצמצם את הנזק: חקירה והעמדה לדין של מי שעברו בבירור על החוק, מתן דיווח מלא ואמין לארה"ב ובעיקר הורדת הנחיות ופקודות מפורשות למפקדים ולחיילים בדבר המצופה מהם, ובראש ובראשונה – מניעת מעשי אלימות כלפי גוף ורכוש, לא כל שכן השתתפות בהם.

על הרמטכ"ל והמפכ"ל להתעלות מעל האינטרסים הפוליטיים הצרים של הממונים עליהם, ולפעול, כפי חובתם, למען הציבור. הישראלי והפלסטיני כאחד.

בדיון נבחנה מניעת הרחבת הצווים האמריקאיים והחלתם על חיילים. בעולם אחר – ניהלתי הרבה דיונים כאלה. היה זה בזמנים שנראים רחוקים עד דמיוניים, כשהאינטרסים של ממשלות ישראל חפפו לאלה של מדינתם

בלא לגרוע מחשיבות הצעדים המשפטיים והכלכליים נגד מתנחל זה או חייל אחר, יש להשקיף על חבית אבק השריפה שלפנינו במבט רחב הרבה יותר, ולהידרש להשלכות קשות נוספות של התלקחותה הפוטנציאלית. זאת, לא רק בטווח הארוך והבינוני אלא אף בזה הקצר, שלא לומר המיידי.

ראשית, אנו בתחילתו של צונמי מדיני וכלכלי שעלול לכלול אף חרמות כלכליות ואמברגו נשק. האיחוד האירופי נמצא כפסע של מדינה או שתיים מלהחליט גם הוא על נקיטת סנקציות דומות.

בריטניה הודיעה על כוונתה להטיל סנקציות על כמה מתנחלים וזאת, לאחר שלדברי שר החוץ שלה, דיוויד קמרון, ראש הממשלה הבריטי שוחח כמה פעמים עם מקבילו הישראלי וביקשו לפעול נגד האחראים לאלימות המתנחלים. נתניהו התחייב. והתעלם. אין זה ממנהגו להפלות בין בני ברית ומדוע יקיים את הבטחותיו לאחד כשהוא מפר את הבטחותיו הזהות לאחר?

לאחרונה הצטרפה לחזית זו גם צרפת, שהודיעה על איסור כניסה לשטחה של 28 מתנחלים קיצוניים, כהגדרתה. גם הולנד אותתה שמה שהיה הוא לא מה שיהיה: בית המשפט לערעורים בהאג פסק כי על ממשלת הולנד להימנע מאספקת חלקי מטוסי קרב F-35 לישראל באשר קיים סיכוי מוחשי שישמשו את ישראל בעזה, "להפרות חמורות של המשפט הבינלאומי ההומניטרי". ממשלת הולנד הודיעה שתערער. המשך יבוא.

ראשית, אנו בתחילתו של צונמי מדיני וכלכלי שעלול לכלול אף חרמות כלכליות ואמברגו נשק. האיחוד האירופי נמצא כפסע של מדינה או שתיים מלהחליט גם הוא על נקיטת סנקציות דומות

לסנקציות הצטרפה לאחרונה גם ניו זילנד, שהודיעה על איסור כניסה לשטחה של מתנחלים שלדבריה ביצעו התקפות אלימות נגד פלסטינים בגדה המערבית. כל אלו – בנות ברית מובהקות של ישראל, הנחרדות מהתהום חסרת התחתית אליה דורדרה המדינה ע"י ממשלתה.

כל זאת גם אם נתעלם מקריאת ועדת המומחים מטעם מועצת זכויות האדם של האו"ם להטיל מיידית אמברגו נשק על ישראל. מועצה זו היתה מאז ומתמיד גוף עויין לישראל, אך הפעם, כאמור, גם לבנות בריתנו נמאס.

העולם מאבד, למעשה כבר איבד כלפינו את שאריות סבלנותו. בכל הנוגע לנעשה בעזה, ניתן אולי לחלוק עליו אבל אפשר להבין אותו. בכל הנוגע לנעשה באיו"ש, אי אפשר שלא להסכים איתו. עוד הצתה של בית בחווארה, עוד יידוי אבנים על תושבים באום ספא, וישראל צפויה למצוא את עצמה מבודדת כליל, ללא מטריה מדינית וצבאית, ללא בן ברית, ללא דבר. עם לבדו ישכון. או שלא ישכון. כאמור, המשך יבוא.

שנית וחמור עוד יותר: הבערת הגדה עלולה להוביל לתבערה אזורית, אם לא למעלה מזה. סכנה חמורה כזאת ביקש ביידן למנוע מלכתחילה, הן כשהזהיר את איראן ושלוחותיה לבל ינסו אותו, הן כששלח את נושאות המטוסים והמשחתות שלו לאזורנו.

עוד הצתה של בית בחווארה, עוד יידוי אבנים על תושבים באום ספא, וישראל צפויה למצוא את עצמה מבודדת כליל, ללא מטריה מדינית וצבאית, ללא בן ברית, ללא דבר. עם לבדו ישכון. או שלא ישכון

מבחינה זו, הבערת יהודה ושומרון היא בעלת פוטנציאל נפיץ לא פחות מאשר עימות בעצימות מקסימלית עם החזבאללה. יהיה בה כדי לסייע לחמאס להשיג את משאת נפשו, שלא עלה בידו להגשימה ב-7 באוקטובר: מלחמת ג'יהאד מוסלמית כוללת ביהודים היושבים בציון, ושמא אף בכל העולם כולו.

כל זאת, בעזרתה האדיבה של ממשלת ישראל, שלא רק מסרבת להנמיך את הלהבות, אלא שבה ומציתה למענו את הגפרור. אחרי הכל, מדוע להסתפק, למען השרידות הפוליטית, במזוודות של כסף, כשאפשר גם לוודא הריגה?

ניתן להניח שמי שהיה ועודנו נכון למוטט לצרכיו את הדמוקרטיה, הביטחון והכלכלה הישראליים, לא יוטרד יתר על המידה מכל שהוזכר עד הנה. אך קיים לענייננו היבט נוסף, שיכול ויטריד את מנוחתו מעט יותר: ארה"ב מזהה היטב מי מעניק רוח גבית לאלימות באיו"ש. היא לא רק שוקלת, אלא אף מתכוונת, לנקוט צעדים נגדם.

שותפיו הקואליציוניים הנזכרים לעיל של נתניהו, הם אלה שעל הכוונת. בניגוד להם, נתניהו מבין גם אנגלית וגם את המסר. יהיה עליו לשקול את עצם ההיתכנות להמשיך ולשרוד פוליטית בראשות ממשלה, שאחדים מבכירי שריה נתונים לא רק לביקורת או חרם בינלאומיים, אלא אף בסכנה מתמדת לרכושם, חופש התנועה שלהם ושמא אף חירותם.

הבערת איו"ש בעלת פוטנציאל נפיץ לא פחות מעימות בעצימות מקסימלית עם חזבאללה, ותסייע לחמאס להשיג את משאת נפשו, שלא עלה בידו להגשימה ב-7 באוקטובר: מלחמת ג'יהאד מוסלמית כוללת ביהודים

המתנחלים נגדם הופעלו הסנקציות ומנהיגיהם באיו"ש ובכנסת מייחסים לבנות בריתה של ישראל, ובראשן ארה"ב ובריטניה, עויינות ואנטישמיות. ההפך הוא הנכון. מנהיגי כל המדינות שהוזכרו לעיל עושים כמיטב יכולתם, בתנאים לא פשוטים ובניגוד לדעת הקהל בארצותיהם, להגן על ישראל. הם עושים כן גם הואיל וברור להם שהאינטרסים של ממשלת ישראל מנוגדים לא רק לאלה שלהם, אלא בראש ובראשונה לאלה של ישראל ואזרחיה.

הם פועלים כדי לשמור על חיי ישראלים ופלסטינים ועל חיי אזרחיהם שלהם; כדי לנסות למנוע את הפיכת ישראל למצורעת ללא תקנה; כדי לחסום את מאמצי חמאס (ובני בריתו, הלכה ולמעשה, בממשלת ישראל) להרחיב את הסכסוך, העקוב ממילא בנהרות של דם, לכדי מלחמה אזורית, אם לא למעלה מזה.

הם עושים זאת כדי לעמוד כחומה בצורה, וליתר דיוק כאצבעו של הילד בחור שבסכר, לנוכח גל האנטישמיות המתפשט והולך, בין השאר לנוכח הנעשה בשטחים.

הנשיא ביידן הינו הידיד הגדול ביותר שהיה לישראל אי פעם. ידיד אמת שעדיין לא נואש מאיתנו לחלוטין, למרות שידו המאכילה, המיטיבה והאוהבת ננשכה שוב ושוב ע"י ראש ממשלתנו.

להבדיל מנתניהו, ביידן הוא גם ציוני. להבדיל ממי שהביא את ישראל אל סף חורבן ונחוש להעבירה את אותו סף, ביידן עושה ככל שלאל ידו כדי להצילה. אכן וכידוע לכל, זמנו כנשיא עלול להיות קצוב. אך זמנם של שותפיו של נתניהו כשרים או כבני חורין – עלול להיות קצוב אף יותר.

הנשיא ביידן הינו הידיד הגדול ביותר שהיה לישראל אי פעם. ידיד אמת שעדיין לא נואש מאיתנו לחלוטין, למרות שידו המאכילה, המיטיבה והאוהבת ננשכה שוב ושוב ע"י ראש ממשלתנו

במציאות הכאוטית שנכפתה עלינו על ידי ממשלתנו, כל תרחיש שהוזכר אפשרי. גם כולם יחד. על זה בוודאי אומרים בחמאס, ככתוב בשלטים בארצנו (שאת מימונם נתניהו לא דרש, משום מה, לחקור): "עד לניצחון המוחלט" או "נתניהו, תודה לך". מחק את המיותר. או את המדינה.

ד"ר גל לברטוב, עו"ד, מרצה למשפטים וסופר. לשעבר מנהל המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה. הוא בוגר המכללה לביטחון לאומי של צה"ל והפקולטה למשפטים של אונ' בר-אילן, מוסמך הפקולטה למשפטים של אונ' תל-אביב והפקולטה למדעי החברה של אונ' חיפה ובעל תואר דוקטור לפילוסופיה מטעם הפקולטה למשפטים והסנט של האוניברסיטה העברית. מאז הצהרת יריב לוין בינואר 2023 על תוכניותיו לריסוק הדמוקרטיה הישראלית מקדיש גל את מרב זמנו, לצד אלפי אזרחים מודאגים כמוהו, להגנה על ישראל ואזרחיה מפני ממשלתם.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,923 מילים
סגירה