היום ה־157 ללחימה ● 134 חטופים עדיין בעזה

דובר צה"ל: אין ברשות הצבא אימות סופי המאפשר לקבוע שמרואן עיסא נהרג

נתניהו חשף שישראל עומדת מאחורי ההתנקשות באל־עארורי; דיווח: גורמים בכירים במערכת הביטחון הופתעו מהדבר ● דיווח: צה"ל והמנהל האזרחי העבירו יותר משבעים יתומים מהרצועה לבית לחם; הקבינט לא עודכן בכך מבעוד מועד ● התנועה לאיכות השלטון התלוננה בפני נציב תלונות הציבור על שופטים על הרב הראשי יצחק יוסף, שאיים שאם בני הישיבות יגויסו לצבא, הם יעקרו מהארץ

 • סיוע הומניטרי מוצנח לצפון רצועת עזה, 11 במרץ 2024 (צילום: AP Photo/Maya Alleruzzo)
  AP Photo/Maya Alleruzzo
 • LEBANON-ISRAEL-PALESTINIAN-CONFLICT
 • מבנה ברפיח שנפגע בתקיפה ישראלית, 11 במרץ 2024 (צילום: SAID KHATIB / AFP)
  SAID KHATIB / AFP
 • עשן מיתמר בשמי חאן יונס בעקבות תקפיה ישראלית, 11 במרץ 2024 (צילום: SAID KHATIB / AFP)
  SAID KHATIB / AFP
 • מסוק של צה"ל בקרבת הגבול שבין ישראל לרצועת עזה, 11 במרץ 2024 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)
  חיים גולדברג/פלאש90

משלחת משותפת של משרד החוץ, מנהלת החטופים ומטה המשפחות המריאה הלילה לדיון במועצת הביטחון של האו"ם בנושא דו"ח הפשעים המיניים החמורים בטבח 7 באוקטובר. במהלך הביקור, שר הביטחון ישראל כ"ץ והמשפחות יקיימו פגישה עם מחברת הדו"ח, הנציגה המיוחדת של האו"ם לאלימות מינית באזורי עימות פרמילה פאטן.

שר החוץ ישראל כ"ץ עם משפחות חטופים בוועידה במינכן. 16 בפברואר 2024 (צילום: בועז ארד)
שר החוץ ישראל כ"ץ עם משפחות חטופים בוועידה במינכן. 16 בפברואר 2024 (צילום: בועז ארד)

אלי לוק, אביה של החטופה שני לוק ז"ל שנרצחה: "בבוקר החג נכנסו אלינו מחבלים שתפסו את הנשים, אנסו ועשו עוד מעשים מזוויעים – שחייבים להגיע להכרה בינלאומית. לא יכול להיות שדברים כאלו קורים והעולם מתעלם. הרעיון של המשלחת הוא רעיון מבורך מאוד. אני מקווה שהמודעות הבינלאומית לכל מה שקרה לעם ישראל יגרום לשחרור כל החטופים כמה שיותר מהר".

ירדן גונן, אחותה של החטופה רומי גונן: "המשלחת היא דבר שאין כמותו. חשוב שנהיה שם כרגע בתור משפחות חטופים ונעשה הכל כדי לשחרר אותם. כל אחת מהחטופות וכל אחד מהחטופים עדיין חווים את מה שמתואר בדו"ח, אנחנו עדיין ב-7 באוקטובר ואנחנו חייבים לגרום לזה להפסיק".

שר החוץ כ"ץ בירך את משפחות החטופים הלוקחות חלק במשלחת: "אנחנו יוצאים הלילה לדיון חירום מיוחד של מועצת הביטחון של האו"ם כדי להציב את נושא החזרת החטופות והחטופים הביתה בראש סדר היום. ביחד עם נציגי המשפחות, אנחנו נדבר על הדו"ח המיוחד של שליחת האו"ם שמצביע על הדברים הנוראיים שביצע החמאס, ונפעל כדי להכיר בחמאס כארגון טרור ולקבל החלטה חד משמעית על החזרת כל החטופות והחטופים הביתה".

חיפה חוזרת ליונה יהב: ראש העיר המיתולוגי שהודח על ידי עינת קאליש רותם בשנת 2018, ניצח בסיבוב השני את המועמד דוד עציוני וזכה ל-62.2% מהקולות.

פרשנות: אפשר הבוקר לשים חותמת חרדית גם על בית שמש

יהב אמר בנאום הניצחון: "תם עידן הנתק בין עיריית חיפה והממשלה, מעכשיו אנחנו עובדים ביחד. חיפה צריכה להתכונן היטב לכל תרחיש ובכלל זה למלחמה, ננצח את נסראללה. אאחד את כל חלקי העיר, יהודים וערבים, שמסרבים להיות אויבים"

יונה יהב ביום הבחירות לרשויות המקומיות, 27 בפברואר 2024 (צילום: פלאש90)
יונה יהב ביום הבחירות לרשויות המקומיות, 27 בפברואר 2024 (צילום: פלאש90)

בבית שמש שמואל גרינברג גבר על עליזה בלוך, וזכה ל-58.6% מהקולות.

ברחובות ניצח המועמד מתן דיל, עם 59.3% מהקולות, לאחר בסיבוב הראשון הודח רחמים מלול, ראש העיריה ב-15 השנים האחרונות.

באריאל ניצח מועמד "הציונות הדתית" יאיר שטבון, שזכה ל-62.9% מהקולות וגבר על חבר הכנסת לשעבר אורן חזן מהליכוד, שקיבל 37.1% מהקולות.

על פי דיווח בעיתון אל-ערבי אל-ג'דיד: ראש ה-CIA וויליאם ברנס ביקר בחשאי בקהיר ביום שישי, לפני פגישתו עם ראש המוסד דדי ברנע בירדן. ברנס מנסה לבדוק אפשרות של השגת הפוגה הומניטרית קצרה של יומיים עד ארבעה ימים, שבה יימשך המו"מ לעסקת חטופים.

הבימאי ג'ונתן גלייזר, שסרטו "אזור העניין" זכה הלילה בפרס האוסקר לסרט הבינלאומי הטוב ביותר, אמר בנאום הניצחון שלו: "הסרט שלנו מראה לאיזה שפל הדה-הומניזציה יכולה להוביל אותנו. אנחנו עומדים כאן כאנשים המסרבים לכך שישתמשו ביהדות שלהם ובשואה לשם כיבוש שפגע בכל כך הרבה אנשים חפים מפשע, בין אם זה הקורבנות של השבעה באוקטובר או המתקפה המתמשכת על עזה".

הרמטכ"ל רא"ל הרצי הלוי הנחה לרשום הערה פיקודית לחובתו של תא"ל ברק חירם, מפקד אוגדה 99, בעקבות אירוע שקרה במהלך הלחימה בתמרון ברצועה, לפני כחודשיים. בגל"צ מדווחים כי תא"ל חירם אישר ללוחמיו לפוצץ את מתחם אוניברסיטת אל-אסראא בדרום העיר עזה, מבלי לקבל את האישור הנדרש לכך ממפקד פיקוד הדרום, האלוף ירון פינקלמן.

ההסבר שנתן מפקד האוגדה הוא שהלוחמים חשו סכנה באירוע, מאחר שהיה מידע מודיעיני על מערכת מנהרות תת קרקעיות שעברה מתחת לאוניברסיטה, והייתה עלולה להוות סכנה ללוחמים. הלוחמים אמנם לא איתרו פירים של המנהרה, אבל המודיעין הצביע על כך והחשש היה שמחבלים עלולים לצאת מהמנהרות ולנסות לפגוע בכוחות.

אין קשר בין אירוע זה לבין אירוע ירי פגז הטנק בתקרית בני הערובה בבארי ב-7.10, שעדיין מתוחקר.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "הקרסת המבנה ותהליך אישור הפיצוץ תוחקרו באופן יסודי על ידי מפקד פיקוד הדרום והוצגו לרמטכ"ל. מהתחקיר עלה כי ארגון הטרור חמאס השתמש במבנה ובסביבתו לפעילות צבאית נגד כוחותינו, אך תהליך הקרסת המבנה נעשה ללא האישורים הנדרשים. בהמשך למסקנות התחקיר מפקד פיקוד הדרום העיר למפקד האוגדה. האירוע הופנה לבדיקה של מנגנון התחקור המטכ"לי, גוף עצמאי לבדיקת אירועים חריגים במלחמה".

סגירה