• ישכה סמית' (צילום: Courtesy of 2team video productions)
    Courtesy of 2team video productions
  • ישכה סמית' (יעקב) בתור תלמיד ומורה תורה צעיר בעיר העתיקה בירושלים בסוף שנות ה-80 ותחילת שנות ה-90 (צילום: Courtesy)
    Courtesy

אשת חיל המהפך של גברת סמית'

ישכה סמית', סבתא שומרת מצוות בת 68, נולדה בגוף של גבר והייתה אומללה רוב חייה ● אחרי ששינתה את מינה, התחברה מחדש לישראל וליהדות והתפייסה עם חלק מששת ילדיה ● בדרך היא קיבלה לא מעט עזרה מסטארבקס בארה"ב, שעודדה העסקת טרנסג'נדרים כבר בשנות התשעים ● היום יוקרן סרט תיעודי עליה בבכורה בפסטיבל חיפה

ב-1991, ישכה סמית' עזבה את ישראל בתור גבר חסידי. 20 שנה לאחר מכן, היא חזרה לכאן בתור אישה יהודייה שומרת מצוות. השינויים החיצוניים הרדיקליים השתקפו בסיפוק הרוחני החדש שגילתה, מספרת סמית' לקראת הבכורה של סרט תיעודי המתאר את המסלול שעשתה – הערב (חמישי) בפסטיבל הקולנוע חיפה.

המעבר של סמית' – מגבר לאישה, ומחיי בדידות ובלבול לחיים של אותנטיות וסיפוק – מתואר בסרט של רחלי רוסינק ואייל בן משה בשם "עסקה עם אלוהים" (I Was Not Born A Mistake). הסרט התיעודי על סמית', אשת חינוך ומנטורית רוחנית יהודייה בעלת שם, ישודר גם בערוץ יס דוקו בהמשך השנה.

כשפגשתי לאחרונה את סמית', החמימה והסבתאית, היה קשה לדמיין אותה בתור תלמיד צעיר ומזוקן של חב"ד. האב לשישה נלחם בתקופה ההיא עם ההשפעות הקטלניות של דיספוריה מגדרית שאילצו אותה לעזוב את ישראל ואת המשפחה שלה, ולעצור את שמירת המצוות שלה למשך יותר מעשור.

"עזבתי את שמירת התורה כשעזבתי את ישראל. הרגשתי שאין מקום עבורי בעולם התורה משום שהייתי מלאה בשדים מבפנים. חשבתי שאני האדם היחיד שסובל מכך. אפילו לא ידעתי שיש לזה שם. זו פשוט הייתה המציאות שלי", אומרת סמית', ילידת ארה"ב, בראיון שנערך בביתה בשכונת נחלאות בירושלים.

סמית' יצאה מארון בתור גיי בזמן שחיה ועבדה בתור גבר בתחילת שנות ה-90 בקהילת חב"ד ברובע היהודי של העיר העתיקה של ירושלים, וכתוצאה מכך הורחקה מהקהילה ועבודתה הופסקה. לא היה לה עם מי לדבר בניסיון להבין את הרגשות שלה והיא לא הבינה שהיא בעצם טרנסג'נדר ולא הומוסקסואל.

"לא סמכתי על הרבנים. משום שמהניסיון שלי איתם, לא באמת הייתי יכולה להיפתח אליהם. וככל שהייתי קרובה לאמי, לא יכולתי לדבר איתה. הרגשתי שכל מי שאדבר איתנו יחשוב שיש לי הפרעה נפשית וירצה לאשפז אותי"

"לא סמכתי על הרבנים. משום שמהניסיון שלי איתם, לא באמת הייתי יכולה להיפתח אליהם. וככל שהייתי קרובה לאמי, לא יכולתי לדבר איתה. הרגשתי שכל מי שאדבר איתנו יחשוב שיש לי הפרעה נפשית וירצה לאשפז אותי", היא אומרת.

אפילו בתור ילד קטן, סמית', היום בת 68, לא הרגישה בנוח בגוף הגברי שלה. "הייתי שוכבת במיטה שלי כשהייתי בת 5, 7, 10, ואומרת 'מה לא בסדר איתי? אני לא מתחברת לאף אחד'. ידעתי שאני לא שייכת לבנים. אני רוצה כל הזמן להיות עם המגדר האחר, אבל ידעתי שאני לא יכולה – לא בשנות ה-50", היא אומרת.

לקחו 50 שנים עבור סמית' להשלים באופן מלא עם הדיספוריה המגדרית שלה ולהתחיל בתהליך שינוי המין. התהליך התרחש בהדרגה במהלך שני עשורים בהם חיה בארצות הברית לפני שחזרה לישראל.

היא מתייחסת לתהליך בתור "תיקון רוחני". "שינוי המגדר היה מסגרת והתיקון הרוחני היה התוכן", היא מסבירה בעברית במבטא ניו יורקי.

ישכה סמית' כשהייתה איש חינוך חב"ד בשם יעקב, בשיחה עם הרב של חב"ד, מנחם מנדל שניאורסון (צילום: Courtesy)
ישכה סמית' כשהייתה איש חינוך חב"ד בשם יעקב, בשיחה עם הרב של חב"ד, מנחם מנדל שניאורסון (צילום: Courtesy)

סמית' מספרת על המסע הרוחני שעברה כדי לעזור לאחרים להתחבר אל "המהות הפנימית" ו"הניצוץ האלוהי" שלהם. היא עושה זאת ע"י לימוד יהדות כפרקטיקה מדיטטיבית, מחשבתית, כאשר טקסטים חסידיים משמשים כנקודת מוצא.

היא ממהרת להדגיש כי היא כבר לא שייכת לחב"ד או לזרם חסידי אחר. כשהיא משתמשת במילה "חסידות", היא מסבירה, היא מתייחסת ל"תורה רוחנית".

"המשמעות היא להיפגש עם הנוכחות האלוהית שבתוך האדם, להיפגש עם מרכז רוחני, להיפגש עם הקול הפנימי שעדיין קטן. זה משהו עמוק יותר בתוך האני העצמי, ופחות אמונה תאולוגית בכך שאלוהים נמצא אי שם", היא אומרת.

"המוקד הוא יצירת קשר ונגיעה בחלק שלנו שהוא גדול יותר מהאגו שלנו וגדול יותר מהמקום המוגבל שלנו בזמן ובמרחב".

מג'פרי לישכה

סמית' ביקרה לראשונה בישראל כתלמיד קולג' בן 20 בקיץ 1971. היא נקראה ג'פרי, ולמדה חינוך וסוציולוגיה באוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון. בהשראת הביקור, סמית' נרשמה לכמה שיותר קורסים העוסקים ביהדות עם חזרתה לביתה. עם קבלת התואר, סמית' התחתנה עם צעירה אמריקאית שפגשה בביקור בישראל.

עם חזרתה לישראל ב-1974 – ללימודי טקסטים יהודים בתכנית לבוגרי תואר בסמינר התאולוגיה היהודי של ניו יורק – סמית' התחילה לשמור שבת.

היא הבינה שהתואר השני בתכנית לחינוך יהודי התמקד יותר מידי ב"סגידה לאקדמיה ועם מעט מידי רוחנית", מה שהבשיל למפגש שלה עם חב"ד. "זה משך אותי פנימה, דיבר לנפש שלי", היא אומרת על המאמצים של התנועה החסידית.

עד לסיום התואר, היא הייתה חלק מקהילת חב"ד בקראון הייטס, ברוקלין, והפכה להיות ידועה בשם יעקב, השם העברי שניתן לה כשנולדה. בניגוד למה שנכתב עליה במקומות שונים, היא מעולם לא למדה בישיבה באופן מלא, וגם לא הוסכמה לרבנות. היא תמכה במשפחתה על ידי כך שלימדה, ולמדה ככל שהתאפשר לה.

ב-1977, סמית' והאישה שאותה נשאה עברו לצפת עם הבן הראשון. המשפחה עברה בחזרה לניו יורק ב-1979, משום שהילד השני עמד בפני אתגרים רפואיים והיה יכול לקבל שם טיפול טוב יותר. לזוג נולדו ארבעה ילדים בזמן שגרו בלונג איילנד, וחזרו לישראל ב-1985, כאשר התמקמו בעיר העתיקה בירושלים. סמית' עבדה בחינוך ובקשרי קהילה בבית הכנסת חב"ד ומרכז קהילתי במקום.

ישכה סמית' כשהייתה בחור צעיר בשם ג'פרי (צילום: Courtesy)
סמית' כשהייתה בחור צעיר בשם ג'פרי (צילום: Courtesy)

לאחר שיצאה מארון בתור הומוסקסואל, התגרשה והורחקה על ידי חברי הקהילה מחב"ד, סמית' עזבה את ישראל בתחילת 1992. לאחר שניתקה כל קשר לשמירת מצוות, היא חזרה לקרוא לעצמה ג'פרי ועבדה בחברת נסיעות המתמחה בתיירות בישראל.

"לא מצאתי מקום בעולם היהודי ופספסתי אותו. כמהתי לשמור שוב שבת. אהבתי ללמוד חסידות ותורה רוחנית", היא אומרת.

ב-1997 סמית' עברה לסן פרנסיסקו, ואז עברה לקולרדו ספרינגס. שם, היא החלה לעבור בסטארבקס, "שלא רק שהיה להם תכנית הטבות יוצאת דופן, אלא גם מדיניות גיוון שהייתה חלק מערכי הליבה של החברה".

עובדה זו פעלה לטובתה, משום שבנקודה זו סמית' החליטה "להיכנס להילוך גבוה" עם השינוי שלה – לרבות ניתוח ושינוי שם. בזמן שעבדה עבור החברה, היא נכנסה להכשרת מנהלים בתור ג'פרי ויצאה בתור ג'סיקה (ישכה).

ב-1997 סמית' עברה לסן פרנסיסקו, ואז עברה לקולרדו ספרינגס. שם, היא החלה לעבור בסטארבקס, "שלא רק שהיה להם תכנית הטבות יוצאת דופן, אלא גם מדיניות גיוון שהייתה חלק מערכי הליבה של החברה"

סמית', שעשתה את השינוי בגיל 50, אומרת כי היה לה את המזל שלא לחוות איומים או התנהגות טרנסופובית. "עברתי מאוד בקלות ובמהירות. אנשים החלו לקרוא לי 'גברת' במקום 'אדוני' די במהירות", היא אומרת.

סמית' עזבה את קולורדו ועברה לסיאטל ב-2005, כדי שתוכל להתנסות בחיים בתור אישה בעיר שבה אף אחד לא מכיר אותה. היא המשיכה לעבוד בסטארבקס לזמן מה, ואז חזרה לחינוך יהודי לפני שחזרה לישראל ב-2011.

"הלילה הראשון בסיאטל שבו התחלתי להדליק נרות שבת היה רגע גדול מאוד עבורי. הרגשתי באמת שאלוהים הנחה אותי במשך כל השינוי שלי, משום שעשיתי משהו באופן שונה לעומת כל דבר אחר בחיים שלי", היא אומרת.

לראשונה, היא עשתה דברים בלי לברוח או למהר, ובכך שהייתה נוכחת ברגע.

לדבריה, "זה יצר שינויים פנימיים באישיות שלי, אני מאוד רגועה ושלווה. זה דרש שנים של אימון. אני לא מאמינה שהשתניתי, אלא שחשפתי את הפוטנציאל לכך שאני מסוגלת להשמיד את הגורמים ששמו אותי במצב של הישרדות מתמדת".

ישכה סמית' (יעקב) בתור תלמיד ומורה תורה צעיר בעיר העתיקה בירושלים בסוף שנות ה-80 ותחילת שנות ה-90 (צילום: Courtesy)
ישכה סמית' (יעקב) בתור תלמיד ומורה תורה צעיר בירושלים בסוף שנות ה-80 ותחילת שנות ה-90 (צילום: Courtesy)

ארבעת האבות

סמית' שואבת את החוכמה שהיא מעבירה הלאה מלימוד הכתבים של רבנים שהיא מעריצה, כמו הארבעה שתמונותיהם מוצגות בסלון שלה: הרבי מלובביץ', הרב קוק, הרב קרליבך והרב קלונימוס קלמיש שפירא (האדמו"ר מפיאסצנה)

סמית' חולקת את הגישה שלה ליהדות ע"י לימוד במכון פרדס, פרסום פודקאסט באתר שלה, שימוש כמנטורית והרצאות מסביב לעולם. היא גם פרסמה ביוגרפיה בשם Forty Years in the Wilderness (ארבעים שנה בשממה).

סמית' אומרת כי היא לא מחויבת במיוחד מבחינה פוליטית למאבק לזכויות הלהטב"ק, ןהיא את עצמה כתומכת בזכויות אדם ופעילה רוחנית, יותר מהכל.

למרות התיוג שלה בתור הסבתא של קהילת הטרנסג'נדרים הישראלית, סמית' רואה את עצמה בתור אישה, ולא אישה טרנסג'נדרית. "נולדתי טרנסג'נדר, ועבורי, להיות טנסג'נדר הייתה בעיה. השינוי שלי היה הפתרון לבעיה", היא מסבירה.

ישכה סמית' בביתה בירושלים, אוגוסט 2019 (צילום: רנה גרט-זנד)
ישכה סמית' בביתה בירושלים, אוגוסט 2019 (צילום: רנה גרט-זנד)

השינוי של סמית' הניע אותה מחיים של בדידות לחיים מלאים בחברים, עמיתים למקצוע ותלמידים. וחשוב מכל, הוא הביא אותה בחזרה לקשר עם חלק מחברי המשפחה שלה. היא התפייסה עם אמה המנוחה, אביה ושתיים מאחיותיה.

למרות התיוג שלה בתור הסבתא של קהילת הטרנסג'נדרים הישראלית, סמית' רואה את עצמה בתור אישה, ולא אישה טרנסג'נדרית: "נולדתי טרנסג'נדר, ועבורי, להיות טנסג'נדר הייתה בעיה. השינוי שלי היה הפתרון לבעיה"

היא גם ביססה מחדש את הקשר עם חלק מילדיה – אף אחד מהם אינו חרדי. קשה לה בהחלטות הורות גרועות ספיציפיות שעשתה, אבל מפצה עליהן עכשיו.

"על ידי כך שלא חייתי חיים אותנטיים וזה שהייתי בכאב גדול, שמתי את עצמי לפני כולם בחלק מהתקופות. לא הייתי שם עבור ילדיי כשהם היו צריכים אותי. לא באמת שמעתי אותם", אומרת סמית'. "אני עדיין עושה טעויות, אבל הן לא משום שאני בורחת מהאמת שלי. הילדים שלי רואים שאני שם בשבילם עכשיו".

עוד 1,249 מילים
כל הזמן // יום שני, 19 בנובמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הסערה שבדרך האם לבג"ץ יש סמכות להדיח ראש ממשלה נאשם?

בימים הקרובים צפוי היועמ"ש להודיע על הגשת כתב אישום נגד נתניהו ● מיד אחר כך, יוגשו עתירות לבג"ץ בדרישה לחייב את ראש הממשלה להתפטר ● חוקרי משפט שדנו בנושא השבוע, חלוקים ביניהם בנוגע לסמכות בג"ץ לבצע "הדחה שיפוטית"

עוד 1,449 מילים

אני מסית משמע אני קיים

נאומיו המרגשים ביומיים האחרונים של ראש ממשלתנו על ״ממשלת מיעוט של תומכי טרור, נבחרת החלומות של החמאס״, החזירה אותנו לימים היפים והרחוקים של כהנא חי וכולנו נמות. ובעוד אנו צועדים בדרך הלפידים והצעקות, אין כמו הזמן הזה למשחק הטריוויה – הסתה ראשונה, מי יודע?

במי בחר נתניהו להסתת הבתולין שלו, באיזו שנה ובאיזה עניין?

אה, זה קל, תגידו לי – רבין כמובן, וגם תצדקו, אבל כאן נגיע לשאלה הבאה – באיזו שנה יש קפיצת מדרגה בנאומי השנאה וההסתה, ומי הצטרפו למעגל הזוכים לתשומת ליבו של זה שהסתתו אומנותו?

לפני כשנה בזמן הזה (אוקטובר 2018) מסיבות שלא זכורות כרגע, יצאתי לתחקיר על ההסתה כפי שהכרנו אותה אצל ראש ממשלתנו. את הממצאים תוכלו לראות בהדמיה האינטראקטיבית הזו, שהפעם מומלץ לראות על מסך המחשב כדי שיהיה נוח להקליק על הגרפים ולקבל פרטים מדוייקים על כל אירוע. מתי בדיוק התרחש, איפה ומה נאמר בו.

שימו לב שמאז התחקיר עברה שנה פעילה מאוד מבחינת המסית הראשי, ככה שיש צורך בתחקיר המשך, אבל לא נתפלא אם המנצחים בתחרות קרבנות ההסתה המועדפים ישארו אותם: אזרחי ישראל הערבים.

ובחורבן ירושלים ננוחם.

אסתי סגל מכורה לנתונים ולביג דאטה ומנגישה אותם באינפוגרפיקה והדמיית נתונים (data story telling), אקטיביסטית שלא מפסיקה לנסות לשנות את העולם. חיה בתל אביב אצל פצפונת וסוזנה החתולות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 168 מילים

כבר באוגוסט, חשף זמן ישראל כי נתניהו פועל לקבל מטראמפ תמיכה בהחלת הריבונות על יישובי יו״ש ● נתניהו קיווה לקבל הודעה ברוח זו לפני הבחירות ● במקום זאת, ראש הממשלה קיבל אמש משר החוץ האמריקאי את ההצהרה לה חיכה ● אחרי שעלה חשש כי טראמפ זנח את חברו הטוב מירושלים, נתניהו קיבל זריקת עידוד מדינית ותזכורת שהוא לא לבד בשעתו הקשה ● פרשנות

עוד 810 מילים

הליכוד חזר בו מכוונתו להדיח את ראש עיריית קריית שמונה, אביחי שטרן, משורות המפלגה

"פגישה טובה ועניינית": נתניהו נועד עם ליברמן בלשכתו במשך כשעה ● בטקס הפרידה ממנכ"לית משרד המשפטים אמר השר אוחנה שאין מדובר בהדחה, אך בשיחה עם תומכי ליכוד הודה שפעל להרחקתה ● האיחוד האירופי נגד ארצות הברית: כל פעילות בהתנחלויות פוגעת בסיכוי לשלום ● לראשונה מאז חודש ספטמבר שוחחו נתניהו וטראמפ

10:58 עריכה

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ייפגש היום עם יושב ראש הבית היהודי, השר רפי רפץ, עם יושב ראש המחנה הדמוקרטי, חבר הכנסת ניצן הורוביץ, ועם נציגי צוות המשא ומתן של הליכוד.

10:41 עריכה

הודעת הליכוד וישראל ביתנו בתום פגישת נתניהו-ליברמן.

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הבוקר עם יושב ראש ישראל ביתנו חבר הכנסת אביגדור ליברמן במשרד ראש הממשלה בירושלים.

הפגישה הייתה טובה ועניינית והשניים ימשיכו במאמצים להקמת ממשלת אחדות.

10:31 עריכה

בעקבות הפרסום של תני גולדשטיין בזמן ישראל: ראש עיריית קריית שמונה לשעבר, נסים מלכה, משך את העתירה שהגיש בבית הדין הפנימי של הליכוד נגד ראש העירייה הנוכחי, אביחי שטרן.

לאחר הפרסום, הנהלת הליכוד ביטלה את הדיון שנועד להיום (שלישי) בבקשת מנכ"ל הליכוד, צורי סיסו, ועורך הדין של המפלגה, אבי הלוי, להדיח את שטרן מהליכוד וממרכז הליכוד.

שטרן התמודד בבחירות המוניציפליות בשנה שעברה ברשימה עצמאית שנתמכה בידי סיעת "כולנו" מול נסים מלכה שרץ כמועמד הליכוד – ושטרן ניצח. שטרן, עורך דין בן 33, הוא חבר ותיק בליכוד. לדבריו, הוא רצה להפוך למועמד הליכוד, אך הליכוד העדיף להריץ את ראש העיר הקודם, נסים מלכה.

לאחר ששטרן נבחר לתפקיד, מלכה הגיש נגדו תביעה בבית הדין הפנימי של הליכוד. הליך ההדחה המדובר נפתח בהמשך לתביעה.

"שטרן התחייב שאם יפסיד בסקר של הליכוד הוא לא יתמודד על ראשות העיר. הוא הפסיד בסקר וגם לא קיבל את אישור ועדת ההיגוי של הליכוד להתמודד ברשימה עצמאית – אבל התמודד וזכה לתמיכת מפלגת 'כולנו' בסיבוב השני", טען סיסו בבקשה להדחה שבוטלה לבסוף. "לא רק ששטרן שיקר לבית הדין של הליכוד, אלא הוא גם גרם למפלגה להוצאות כספיות ניכרות".

שטרן עצמו אמר לזמן ישראל אתמול: "'כולנו' הריצו מועמד אחר משלהם, והליכוד תמך בנסים (מלכה, ת"ג), בגלל שהם נצמדים לקיים, ומשריינים ראשי עיר מכהנים במקום לתת הזדמנות לאנשים חדשים. זאת בדיחה, זה פשוט מצחיק. מה הם נזכרים עכשיו? במקום להתאחד יחד נגד המתקפות על הליכוד, אנשים מהבית יורים בתוך הנגמ"ש, וגורמים לאנשים לעזוב את הליכוד".

10:04 עריכה

הסתיימה פגישתם של ראש הממשלה נתניהו ויושב ראש ישראל ביתנו ליברמן בלשכת ראש הממשלה. הפגישה נמשכה קרוב לשעה.

09:26 עריכה

ראש הממשלה נתניהו ייפגש הבוקר בכפר עציון עם ראשי רשויות ביהודה ושומרון, על רקע ההכרזה האמריקאית אמש, שההתנחלויות בגדה המערבית לא מנוגדות לחוק הבינלאומי.

08:37 עריכה

"צריך לבער את הנגע הזה של שיכרון הכוח בפרקליטות, של 'אני ואפסי עוד'. הם יכולים לעשות הכל. מי ייגע בהם?", כך שאל שר המשפטים אמיר אוחנה בכינוס תא הסטודנטים של הליכוד באוניברסיטה העברית. את ההקלטה חשף דורון קדוש בגלי צה"ל.

בטקס הפרידה ממנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור אמר אוחנה, שאך נכנס אז לתפקידו, כי אין מדובר בהדחה אלא בהליך שגרתי. בפני תא הסטודנטים של הליכוד שר המשפטים נשמע אחרת: "הרחקתי את מי שאני ראיתי כמנכ"לית של ציפי לבני" (פלמור מונתה על ידי שרת המשפטים לבני). "בעיניי היא לא הייתה גורם מסייע לשינויים הללו שאני מדבר עליהם".

אוחנה גם העריך שאם תקום ממשלת ימין הוא יישאר בתפקידו, אך אם תוקם ממשלת אחדות, הוא יעזוב את משרד המשפטים.

אוחנה לא מסר תגובה לדברים.

08:13 עריכה

כחלק מהמשא ומתן הקואליציוני הוצע לאביגדור ליברמן שהחרדים יוצאו ממוקדי הכוח שהם מאיישים במשך שנים – ראשות ועדת הכספים של הכנסת, משרד הפנים ואף משרד הבריאות. כך מדווח זאב קם בתאגיד השידור כאן.

באופן הזה תוכל מצד אחד ישראל ביתנו לרשום לעצמה הישג ומנגד החרדים לא יידרשו להתפשר בנושאים הלכתיים. בנוסף יאושר מתווה הגיוס שבו תומך ליברמן. מתווה זה עשוי להוביל את ישראל ביתנו לממשלת ימין של נתניהו.

07:44 עריכה

נתניהו תוקף את גנץ – ונענה על ידי כחול לבן.

אגב, שבכחול לבן כתבו "ביבי, תן לעם ישראל לראות את מסי בשקט" – ממש התכוונו לזה.

מסי מול סוארז? אני וגבי לוקחים את שניהם

פורסם על ידי ‏בני גנץ – Benny Gantz‏ ב- יום שני, 18 בנובמבר 2019

07:19 עריכה

בעולם מגנים את החלטת ארצות הברית, שלפיה ההתנחלויות בגדה המערבית לא מנוגדות לחוק הבינלאומי.

האיחוד האירופי מסר שכל פעילות בהתנחלויות היא לא חוקית ופוגעת בסיכוי למימוש פתרון שתי המדינות. "האיחוד האירופי קורא לישראל לסיים את כל פעילויותיה בהתנחלויות, בהתאם למחויבויותיה ככוח כובש", אמרה שרת החוץ של האיחוד פדריקה מוגריני.

סגן נשיא ארצות הברית לשעבר, ג'ו ביידן, מהמתמודדים הבולטים בבחירות למועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות, אמר שההתנחלויות מהוות מכשול לשלום.

גם הסנאטורית אליזבת וורן, מועמדת בולטת נוספת במירוץ הדמוקרטי, מתנערת מההחלטה. וורן אמרה שאם תיבחר לנשיאה – תבטל את הצעד.

07:12 עריכה

לראשונה מאז חודש ספטמבר שוחחו נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ וראש הממשלה נתניהו. האחרון התקשר כדי להודות לטראמפ על החלטתו – שלפיה ההתנחלויות אינן מפירות את החוק הבינלאומי. בשיחתם אמר נתניהו לנשיא ארצות הברית כי בהחלטתו הוא תיקן "עוול היסטורי".

07:09 עריכה

היום בשעה 9:00 ייפגשו ראש הממשלה נתניהו ויושב ראש ישראל ביתנו ליברמן בלשכת ראש הממשלה בירושלים. לאחרונה ניתנה הנחייה בקרב שותפיו של נתניהו שלא לתקוף את ליברמן בתקשורת.

 

עוד 11 עדכונים

אנשים על ארבע מנדלבליט הצב

בפינתי אנשים על ארבע – שבה אני משווה אנשים לחיות – על פי המהות ולא המראה – שמתי היום על הכוונת אדם חשוב מאוד, הנמצא במוקד האירועים הפוליטיים הסוערים ביותר – אביחי מנדלבליט – היועץ המשפטי לממשלה.
אני משווה אותו לצב.

– למה צב?
משתי סיבות:

1

הוא מתנהל לאט לאט. כל המדינה מחכה כבר חודשים רבים להחלטות שלו והוא עדיין מתחבט ומתלבט.

2

כי הוא זקוק לשריון הגנה צמוד, כי הוא סופג מתקפות משמאל ומימין.
השמאל טוען שהוא איטי ולא מגיע להחלטות. הימין טוען שהוא עוסק באכיפה בררנית נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו.

לי ברור שמנדלבליט חושב לעצמו – הלוואי והייתי צב, היכול להתכנס לתוך השריון שלו, ולשכוח את כל ההמולה שמסביב.
הציור הנהדר של יונתן שתיל – ממחיש את המצב.

ד"ר רפי קישון הוא בעל כמה תארים: ווטרינר, מרצה ואיש תקשורת ומדיה. אבל התואר הראשון שלו הוא: הבן הבכור של אפרים קישון - גדול ההומוריסטים ואנשי הקולנוע בישראל. לד"ר רפי קישון יש הופעה הומוריסטית ייחודית, מצחיקה ומצליחה, בשם: ״אפרים קישון - ההומור, הבידור והסרטים״ בתאטרון הקאמרי בתל אביב, וברחבי הארץ, כולל חוגי-בית ואירועי תרבות רבים. רפי מרצה גם על ההומור היהודי , על אהבה מהסרטים , על ההומור שמאחורי הפוליטיקה , וגם על חיות וחיוכים , עולם החיות המופלא, האבולוצייה של האדם הקוף ועוד. לרפי דף פייסבוק פעיל שבו הוא מפרסם יום יום את הגיגיו בכל התחומים. אם אתם רוצים להזמין את המופע שלו - התקשרו או כתבו לו ישירות : 054-7475599, rafi@kishon.com

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 112 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן לפני שעה
גיא זהר גיא זהר
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

בניסיון ההדחה הדרמטי של דונלד טראמפ מככבים כמה שחקני מפתח יהודים ●​​ בישראל הם לא מוכרים, אבל מיליוני אמריקאים עוקבים אחריהם בשידור חי

עוד 727 מילים

לפני כמה שבועות גילתה אורית כי צילומי עירום שלה הופצו בקבוצות טלגרם ונחשפו בפני אלפי גברים ● התמונות צולמו לפני 9 שנים בעת שהחלימה ממחלה שתקפה את גופה ● "התמונות שהצילו אותי אז הן הסיוט שלי היום", היא אומרת ● אבל בקבוצות הטלגרם בה מופצות התמונות, הדקויות האלה לא משנות ● כך הפכו מאות נשים לכוכבות פורנו בעל כורחן, ללא ידיעתן ובניגוד לרצונן

עוד 1,260 מילים

למה היהודים בבריטניה מפחדים מג'רמי קורבין

הוא נתפש כאנטי-ישראלי ואולי גם אנטישמי ● ולמרות שיש לו סיכוי נמוך לזכות בבחירות בבריטניה, בקהילה היהודית חוששים מהאפשרות ● חברי הקהילה עמם שוחחנו לא יודעים כיצד ינהג קורבין כראש ממשלה, אבל מחצית מהם אומרים כי ישקלו לעזוב את בריטניה ● "ראש ממשלה כזה עוין עוד לא היה לנו"

עוד 1,959 מילים ו-1 תגובות

ארצות הברית: ההתנחלויות בגדה המערבית אינן מפרות את החוק הבינלאומי

מזכיר המדינה פומפאו הודיע על ריכוך העמדה האמריקאית לגבי יהודה ושומרון ● החל מהערב פרקליט המדינה מאובטח 24 שעות ביממה ● הרשימה המשותפת פנתה למנדלבליט בדרישה שיפתח בחקירה פלילית נגד נתניהו בשל עבירה של הסתה לאלימות ● גנץ קרא לנתניהו לחזור בו מהשתלחותו בחברי הרשימה המשותפת ● נתניהו קיים פגישה עם גדעון סער

עוד 49 עדכונים

לפי כל הסימנים, ליברמן בדרך לקואליציה עם הימין

הפגישה הכי משמעותית לאחרונה התקיימה אתמול בין נתניהו וליברמן ● מייד אחריה, ראש הממשלה נשא נאום שבו תקף את כחול-לבן, את השמאל וכמובן את הערבים ● את ליברמן לא הזכיר במילה ● אפילו סגן השר יצחק כהן, אחד המיליטנטים בש"ס נגד ליברמן, הודה כי קיבל הוראה לנצור אש ● האם האיש שמרר את חיו של נתניהו בחצי שנה האחרונה הוא גם זה שעכשיו יציל אותו? ● פרשנות

הפגישה הכי משמעותית בתוך כל המבולקה הפוליטית של השבועות האחרונות התקיימה אתמול בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן.

זו הייתה פגישה בין שניים שיש להם מה למכור אחד לשני. נתניהו יכול למכור לליברמן ממשלת ימין שבה הוא יהיה ממלא מקום ראש הממשלה, שר הביטחון ואולי יקבל שנה רוטציה בתפקיד ראש הממשלה. צריך לזכור כי ממלא המקום יכול לנהל את ענייני המדינה אם ראש הממשלה יוצא לנבצרות, או נאלץ להתפטר.

ליברמן יכול להעניק לנתניהו רוב נאה של 63 חברי כנסת. אחרי רוב ל-40 שנות היכרות עם שני הברנשים האלה, אין לי ספק שכל האופציות הללו עלו על השולחן בקריית הממשלה.

באותה מידה אפשר גם לומר כי הפגישות של יו"ר ישראל ביתנו עם ראשי כחול-לבן ושל צוותי המשא ומתן של שתי המפלגות הללו הן בעצם פגישות עקרות.

הצירוף כחול-לבן-ליברמן-העבודה-המחנה הדמוקרטי-הרשימה-המשותפת הוא לא טבעי ולא מעשי. זו פיקציה. נתניהו ואנשי הליכוד יודעים זאת היטב, אבל למה לא להרים קמפיין ציבורי גדול ולנצל את הפריים-טיים נגד כחול-לבן והערבים? ראינו את תבנית הפעולה הזו בפרשת המצלמות בקלפיות במגזר הערבי, שכבר נשכחה.

גם ליברמן יודע שאין לו הרבה אופציות, חוץ מהימין. אמש כבר שררה חצי אידיליה בין הצדדים. נתניהו לא אמר מילה בגנותו של ליברמן, שאמור היה לתת יד לממשלת המיעוט שראש הממשלה הגדיר כאסון לאומי. ליברמן הורה גם לאנשיו לשתוק. מאד יכול להיות כי בימים הקרובים נתחיל לשמוע את ח"כ אלי אבידר, המדברר הנוכחי של ליברמן בתקשורת, מתחיל לדבר בשבחו של נתניהו אחרי שקילל אותו על תקן יומי במצוות הבוס.

נתניהו לא אמר מילה בגנותו של ליברמן, שאמור היה לתת יד לממשלת המיעוט שראש הממשלה הגדיר כאסון לאומי. מאד יכול להיות שבימים הקרובים נתחיל לשמוע את ח"כ אלי אבידר מתחיל לדבר בשבחו של נתניהו

אפילו סגן השר יצחק כהן, אחד המיליטנטים בש"ס נגד ליברמן, הודה כי קיבל הוראה לנצור אש. אם תוקם ממשלת ימין, יהיה מעניין לראות איך שני הצדדים, ליברמן והחרדים, מקפלים את הדגלים  ומכריזים, כל אחד בתורו, על ניצחונם הגדול.

בכחול-לבן החליטו לא להתראיין. הקוקפיט מקיים דיונים עמוקים באפשרויות שלא קיימות. אין מה לעשות. עם 44 חברי כנסת אי אפשר להקים קואליציה. אי אפשר לומר שרעיון ממשלת המיעוט לא מרחף פה ושם, אבל ההתנגדות לרעיון הזה מגיעה גם מגורמים בכחול-לבן וגם בשמאל, כמו ח"כ איציק שמולי מהעבודה.

מחרתיים צריך בני גנץ להודיע לנשיא אם הצליח להקים ממשלה. הסיכוי קלוש. אנחנו נכנסים קרוב לוודאי לתחום 21 הימים האחרונים שבהם הקלפים מתערבבים מחדש. נתניהו מושך לשם כי הפעם היתרון יהיה שלו. המושכות כבר לא בידי גנץ, והסיעות הערביות יהיו לגמרי מחוץ למשחק.

מי שיכול היה לשנות את התמונה קפא גם הוא. היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט לא יגיש ככל הנראה את ההמלצות שלו בשלושת הימים הקרובים. אם הוא יחליט להגיש כתב אישום חמור בהמשך הדרך, תעלה שאלה תקדימית דרמטית.

לפי חוק יסוד: הממשלה חבר כנסת שישיג 61 ממליצים יקבל מהנשיא את ההרשאה להקים ממשלה. האם הנשיא יטיל את התפקיד על חבר כנסת שיש נגדו כתב אישום? הנה עוד סוגיה מעניינת שתעלה לדיון בפעם הראשונה בתולדות המדינה.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
"אבל ההתנגדות לרעיון הזה מגיעה גם מגורמים בכחול-לבן וגם בשמאל, כמו ח"כ איציק שמולי מהעבודה." אני מנחש מי הם הגורמים (לא שזה משנה הרבה). וגם שמולי, כמה מתאים. הסוס הטרויאני של המחאה החבר... המשך קריאה

"אבל ההתנגדות לרעיון הזה מגיעה גם מגורמים בכחול-לבן וגם בשמאל, כמו ח"כ איציק שמולי מהעבודה."
אני מנחש מי הם הגורמים (לא שזה משנה הרבה). וגם שמולי, כמה מתאים. הסוס הטרויאני של המחאה החברתית, מתחבר לסוסים הטרויאנים במיזם שנקרא "כחול לבן".
וכך הסמולופוביה והגזענות של המרכז הקיצוני משמידים את המדינה.

עוד 463 מילים ו-1 תגובות

לא עוד "נר לי דקיק" אלבום אמריקאי חדש עם שירים מקוריים לחנוכה

כמיטב מסורת הכריסמס, שורת אמנים אמריקאים ישתתפו באלבום ראשון מסוגו לחנוכה ● בליין-אפ: חידוש לשיר של לאונרד כהן, לצד שירי חג מקוריים

לאדם סנדלר יש סוף סוף תחרות בזירה הלוהטת של שירי חנוכה. להקת חיים, השחקן ג'ק בלאק, הרכבים כמו Flaming Lips ו-Yo La Tengo ואמנים נוספים הקליטו באחרונה שירים לאלבום חנוכה חדש שייקרא Hanukkah+.

האלבום של חברת Verve Forecast יופץ החל מה-22 בנובמבר, ומשתתפים בו גם זמר הפולק לודון וויינרייט, אדם גרין (מלהקת Moldy Peaches), אלכס פרנקל (מההרכב Holy Ghost, ומייסד המעדנייה היהודית Frankel’s בברוקלין).

ה"רולינג סטון" דיווח שהתקליט צפוי לכלול הן גרסאות כיסוי והן שירים מקוריים.

תרומתה של להקת הבנות חיים היא גרסת כיסוי לשירו של ליאונרד כהן If It Be Your Will. בלאק כתב שני שירים מקוריים, וגם ויינריייט וה-Flaming Lips כתבו שירים במיוחד לאלבום החנוכה.

יוזם הפרויקט הוא המפיק המוזיקלי זוכה הגראמי רנדל פוסטר, שקיבל השראה מסדרת מופעי החנוכה השנתית של הרכב האינדי Yo La Tengo.

"כשידידנו רנדי פוסטר ביקש מאתנו לתרום שיר לאלבום של שירי חנוכה שהוא החליט להפיק, היינו די מופתעים," אמר איירה קפלן, סולן Yo La Tengo.

"כיהודים לא-מאמינים, האמת שלחג אין כמעט שום משמעות עבורנו, (זו הבדיחה שעומדת מאחורי הופעות החנוכה שלנו), אבל אנחנו פתוחים לכל מקור השראה".

עוד 168 מילים

הכל אודות חוה הטרנסג'נדרית מחסידות סאטמר

אבּי (חוה) סטיין נולדה בגוף של גבר למשפחה חסידית אנטי-ציונית בניו יורק, גדלה בבית עם 12 אחים, התחתנה בגיל צעיר והפכה לאבא ● אחרי שיצאה בשאלה ושינתה את מינה, היא פועלת כאקטיביסטית למען זכויות להט"ב וגם למען ישראל - בדרכה שלה ● עכשיו היא חושפת את סיפורה בספר אוטוביוגרפי מטלטל, ולא מהססת להצטלם רק עם חזייה

עוד 1,526 מילים

יש כאוס, לאיש אין מושג אם לפתוח או לסגור את העסק

"החיילת בפיקוד העורף אמרה לי: אדוני, תפנה למנהל שלך, הוא יגיד לך מה לעשות. אבל אני המנהל!" ● מנהלי עסקים בדרום הארץ טוענים: הרשויות לא מנחות אותנו באופן ברור כיצד לנהוג בימים של ירי טילים ● מזהירים: מחיר הבלבול גבוה - ועשוי להתבטא גם בחיי אדם

עוד 1,195 מילים
חיפה. מוסד חינוכי של אחד ממוסדות הרב פרץ מאיר בנוה שאנן בחיפה

לאחרונה גילתה ענת הופמן, יו"ר נשות הכותל, כי במרתף הבניין המשותף בחיפה בו רכשה דירה נחפר מקווה ● המים יגיעו אליו מבריכה לאגירת מים שהוקמה על הגג, והכל ללא אישורי בנייה ● וזו רק ההתחלה בסיפור על הרב המקושר, המקווה והסוכה שהפכה לתוספת בנייה

עוד 2,588 מילים

גינוי חריף בשמאל לנאום ההסתה של נתניהו נגד המשותפת

ליברמן: ממשלה צרה אסון למדינה ● כחול-לבן: תושבי הדרום לא זכו ל"כנס חירום" ● נתניהו: חברי המשותפת רוצים להשמיד את המדינה ● אשכנזי ויעלון: ממשלת מיעוט רק עם ליברמן ● ריבלין: קורא לליכוד וכחול-לבן להתעשת ● מחר ייפגשו חברי בלוק הימין ● איימן עודה דורש אבטחה בשל איומים על חייו

עוד 54 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה