היום ה־180 ללחימה ● 134 חטופים עדיין בעזה

על רקע תקיפת הקונסוליה בדמשק, צה"ל הודיע על גיוס מילואים למערך ההגנה האווירית

יו״ר WCK: על ישראל להפסיק מייד להרוג אזרחים ועובדי סיוע ● ראש שב״כ: המחאה ליד בית רה״מ חרגה מהכללים, מגמה מדאיגה; לפיד: קורא למפגינים לשמור על החוק ולמשטרה לשמור עליהם; גנץ: אסור לחזור ל-6.10 ● ביידן על הרג פעילי הסיוע: אני זועם - אינו מקרה יחיד; הרמטכ״ל: זיהוי שגוי בתנאים מורכבים ● צה״ל: הפיצוץ בו נפצעו עובדי יוניפי"ל - מטען חזבאללה

זירת החיסול המיוחס לישראל בדמשק, סמוך לשגרירות האיראנית, 1 באפריל 2024 (צילום: Maher AL MOUNES / AFP)
Maher AL MOUNES / AFP
זירת החיסול המיוחס לישראל בדמשק, סמוך לשגרירות האיראנית, 1 באפריל 2024

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן התייחס הלילה להרג שבעת עובדי הסיוע בתקיפת צה"ל בדיר אל-בלח. "אני שבור לב וזועם – זהו אינו מקרה יחיד. המלחמה הזו היא מהגרועות שאני זוכר בכל הנוגע למספר אנשי הסיוע שנהרגו בה".

הנשיא ציין ש"ישראל התחייבה לערוך חקירה יסודית – עליה לנהל את החקירה במהירות, לאתר את מי שנושאים באחריות ולהציג את הממצאים בפומבי".

הודעת הנשיא המלאה:

אני זועם ושבור לב על מותם של שבעה עובדים הומניטריים מ-World Central Kitchen, כולל אמריקאי אחד, בעזה אתמול. הם סיפקו מזון לאזרחים רעבים באמצע מלחמה. הם היו אמיצים וחסרי אנוכיות. מותם הוא טרגדיה.

ישראל התחייבה לערוך חקירה יסודית מדוע נפגעו כלי רכב של עובדי הסיוע מתקיפות אוויריות. החקירה הזו חייבת להיות מהירה, היא חייבת להביא אחריות, וממצאיה חייבים להתפרסם.

אפילו יותר טראגי, זה לא אירוע עצמאי. העימות הזה היה אחד הגרועים בזיכרון האחרון מבחינת מספר עובדי הסיוע שנהרגו. זו הסיבה העיקרית לכך שחלוקת הסיוע ההומניטרי בעזה הייתה כה קשה – מכיוון שישראל לא עשתה מספיק כדי להגן על עובדי סיוע המנסים לספק עזרה נחוצה נואשות לאזרחים. תקריות כמו של אתמול פשוט לא אמורות לקרות. ישראל גם לא עשתה מספיק כדי להגן על אזרחים. ארה"ב קראה לא פעם בישראל לנתק את פעולותיה הצבאיות נגד חמאס מפעולות הומניטריות, כדי למנוע נפגעים אזרחיים.

ארצות הברית תמשיך לעשות כל שביכולתה כדי לספק סיוע הומניטרי לאזרחים פלסטינים בעזה, בכל האמצעים הזמינים. אמשיך ללחוץ על ישראל לעשות יותר כדי להקל על הסיוע הזה. ואנחנו דוחפים חזק להפסקת אש מיידית כחלק מעסקת בני ערובה. יש לי צוות בקהיר שעובד על זה עכשיו.

מוקדם יותר היום שוחחתי עם חברי השף חוזה אנדרס, מייסד World Central Kitchen, כדי להעביר את תנחומיי העמוקים על מותם של עובדי הסיוע האמיצים הללו ולהביע את תמיכתי המתמשכת במאמצים הבלתי פוסקים וההרואיים שלו ושל הצוות שלו להשיג מזון לאנשים רעבים ברחבי העולם. שאלוהים יברך את העובדים ההומניטריים שנהרגו אתמול וינחם את משפחותיהם ויקיריהם בצערם.

לאחר שאלפי בני אדם הפגינו נגד הממשלה ובעד החזרת החטופים בירושלים, פרצו עימותים בין מפגינים לשוטרים לאחר שמפגינים נושאי לפידים התפרעו לטענת המשטרה באזור בית רה"מ. מכת"זית ופרשים הגיעו למקום, וחמישה מפגינים נעצרו במהלך ההפגנה, בהם אחד שזרק לפיד בוער על פרש, ואחר נשכב מתחת למכת"זית. לאחר האירועים, ראש שב"כ רונן בר הגיע לבית ראש הממשלה.

שוטרים גוררים את איילה מצגר, כלתו של יורם מצגר שנחטף לעזה, בהפגנה מול בית ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים. 2 באפריל 2024 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)
שוטרים גוררים את איילה מצגר, כלתו של יורם מצגר שנחטף לעזה, בהפגנה מול בית ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים. 2 באפריל 2024 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)

על פי הודעת המשטרה, מפרי סדר ניסו לפרוץ את מחסומי המשטרה המוצבים בסמוך לבית רה"מ בכוח, וחלקם התעמתו פיזית עם השוטרים. "אנו רואים בחומרה רבה את הפגיעה החמורה בשוטרים המבצעים את תפקידם כחוק", נמסר. "חופש המחאה אינו החופש להתפרע, להשתולל ולסכן חיים. נמשיך לאפשר את חופש המחאה כחוק, אולם נפעל בכלים והסמכויות שברשותנו נגד מפרי סדר ומתפרעים אלימים באשר הם, ובכל אלו הפוגעים או מנסים לפגוע בשלום הציבור וביטחונו".

חברי קואליציה פרסמו פוסטים שמזהירים מפני פגיעה בראש הממשלה וכאלה עם הבעת צער על הקרע בעם בזמן מלחמה.

ואהב שביטה בן 26 מטירה דרס הלילה ארבעה שוטרים ליד כוכב יאיר, ניסה לדקור מאבטחים במחסום אליהו שליד קלקיליה ונורה למוות. אחד השוטרים נפצע באורח קשה, שוטר נוסף בינוני ושניים נפצעו קל. המשטרה מסרה כי מדובר בפיגוע.

הנהג נסע במהירות על כביש 444, סטה ממסלולו ופגע בשתי ניידות שעמדו על אי תנועה בצומת כוכב יאיר כחלק מפעילות לאיתור גנבי רכב. לאחר מכן הוא דרס את ארבעת השוטרים שעמדו מחוץ למכוניות, והמשיך בנסיעה לכיוון הגדה המערבית. המשפחה טענה כי אחיו של שביטה התקשר למשטרה והזהיר כי הוא יצא מהבית עם סכין, ומהמשטרה נמסר כי השיחה התקבלה לאחר האירוע.

הרמטכ"ל רא"ל הרצי הלוי הוציא הלילה סרטון לתקשורת הזרה באנגלית על אירוע הפגיעה בעובדי WCK ברצועת עזה. לדבריו, "האירוע הקשה הוא תוצאה של זיהוי שגוי בתנאים מורכבים – בלילה במהלך מלחמה. זה לא היה צריך לקרות; אנחנו נשלים את התחקיר בימים הקרובים, נלמד מהמסקנות וניישם אותן באופן מיידי".

 

בגל"צ דיווחו הבוקר כי עובדי הסיוע זוהו בטעות כמחבלים ע"י כוחות חטיבת הנח"ל שפועלים באזור, וסברו שהם מחבלי חמאס שמנסים להשתלט על משאיות הסיוע ההומניטרי שעוברות לאורך ציר החוף וכי התקיפה בוצעה ברמת החטיבה בלבד, מבלי לקבל הפללה מודיעינית מדרג בכיר יותר שמדובר במחבלים.

דברי הרמטכ"ל המלאים:

אמש נהרגו שבעה מעובדי המטבח המרכזי העולמי (WCK).
‏WCK הוא ארגון שאנשיו פועלים בכל רחבי העולם, וגם בישראל, כדי לבצע מעשים טובים במקומות מורכבים.
צה"ל עובד בשיתוף פעולה הדוק עם ארגון המטבח המרכזי העולמי ומעריך מאוד את עבודתם החשובה.

השלמנו תחקיר ראשוני בנושא.
אני רוצה לומר בברור – לא הייתה תקיפה מכוונת כנגד עובדי סיוע של ארגון ה-WCK.
האירוע הקשה הוא תוצאה של זיהוי שגוי בתנאי מורכבים – בלילה במהלך מלחמה. זה לא היה צריך לקרות.

הממצאים הראשוניים הוצגו לי כעת כאן בפיקוד הדרום.
ביקרתי בחמ"ל הפיקוד ההומניטרי החדש שהקמנו כאן היום, על מנת לשפר את האופן שבו אנו מתאמים את חלוקת הסיוע בעזה.
אנחנו נמשיך לפעול על מנת להגן על ארגונים בינלאומיים המחלקים סיוע הומניטרי.

התקיפה הזו היא טעות חמורה.
ישראל נמצאת במלחמה עם חמאס, לא עם תושבי עזה.
אנו מצטערים על הפגיעה שלא באופן מכוון בעובדי WCK. אנו משתתפים בצערם של משפחותיהם, כמו גם בצערם של ארגון המטבח המרכזי העולמי כולו, מעומק ליבנו.

מנגנון התחקור המטכ"לי יתחקר את האירוע ביסודיות. אנחנו נשלים את התחקיר בימים הקרובים, נלמד מהמסקנות וניישם אותן באופן מיידי.
נשתף, בשקיפות מלאה, את ממצאי התחקיר עם המטבח המרכזי העולמי וגופים בינלאומיים נוספים.
אנו רואים חשיבות רבה בהמשך מתן הסיוע ההומניטרי ונמשיך לפעול כדי לסייע במאמץ חיוני זה.

ארגון המטבח המרכזי העולמי (WCK) פרסם את שמות ותמונות עובדי הסיוע שנהרגו בתקיפת צה"ל.

סגירה