• יום ההולדת של איה (צילום: מלאני לינדמן)
  מלאני לינדמן
 • כיתת התיכון ב"בגד כפת". משמאל לימין: תומר סדן, דניאל ונסובר, נדב אביטל, בן כהן ושחר סגל, במרכז הקהילה היהודית בפאלו אלטו בקליפורניה, 4 בספטמבר 2019 (צילום: מלאני לידמן)
  מלאני לידמן
 • הורים ישראלים וילדיהם המשתתפים בתכנית "בגד כפת" ללימודי עברית במרכז הקהילה היהודית בפאלו אלטו, קליפורניה, 4 בספטמבר 2019 (צילום: מלאני לידמן)
  מלאני לידמן

עמק הסיליקון מציג ללמוד עברית בלי אלוהים

קהילת הישראלים הגדולה בסן פרנסיסקו החליטה לנתק את הקשר בין לימודי יהדות ללימודי עברית בארצות הברית ● אחרי שפיתחה מערכת חינוך משלימה מצליחה בעברית - ללא תפילות וללא הטפה לקיום מצוות - קהילות יהודיות נוספות באמריקה הולכות בעקבותיה

כשאיה חגגה את יום הולדתה השישי בתכנית ללימודי עברית שבה היא משתתפת מחוץ לשעות בית הספר בפאלו אלטו, קליפורניה, היא ידעה בדיוק מה היא רוצה לעשות: להביא את משחק הקלפים האהוב עליה, "מלך הפלאפל".

כשזר יום הולדת מונח על ראשה, היא ישבה על הרצפה עם חבריה, ויחד הם הרכיבו לעצמם מנות פלאפל באמצעות קלפי המשחק. "תגידו את זה בעברית", הזכירה להם בעדינות המורה שלהם, בעודם עוברים בין שתי השפות בחופשיות.

איה היא אחת מבין 650 התלמידים באזור המפרץ של קליפורניה, שנרשמו לתכנית חדשנית ללימודי עברית, הפועלת במרכז של הקהילה היהודית בעיר.

ישראלים רבים שחיים בארצות הברית במשך שנים רבות, מתקשים למצוא דרכים שיעזרו לילדיהם לחוש קשר לזהות הישראלית שלהם. מבחינתם, אחד ההיבטים החשובים ביותר של הזהות הזאת הוא להבטיח שגם הילדים שלהם יוכלו לתקשר בעברית, אבל לא רק ברמת השיחה הפשוטה, אלא גם ברובד רגשי עמוק יותר.

הורים ישראלים שאינם מעוניינים בחינוך דתי, האופייני לבתי ספר יהודיים בארצות הברית, החלו לבנות תכניות לימוד מובנות חלופיות, כדי שילדיהם יוכלו לקבל חינוך עברי חילוני

רוב לימודי העברית התרכזו בעבר סביב מצוות הדת ואלה נלמדו בבתי ספר יהודיים דתיים. ואולם הורים ישראלים שאינם מעוניינים בחינוך דתי, החלו לבנות תכניות לימוד מובנות חלופיות, כדי שילדיהם יוכלו לקבל חינוך עברי חילוני.

כמעט בכל עיר אמריקאית בעלת אוכלוסייה ישראלית גדולה, הוקמה בשנים האחרונות תכנית כלשהי ללימודי עברית חילוניים, מחוץ לשעות בית הספר.

לצד פעולות של שבטי צופים ישראליים, ההורים מוצאים דרך לעזור לילדיהם לשמור על קשר תרבותי ורגשי לישראל – למרות שחלקם לא התגוררו בה מעולם.

לפני 12 שנים, הקימה קבוצה קטנה של הורים ישראלים את "בגד כפת", תכנית ללימודי עברית במרכז הקהילה היהודית בעמק הסיליקון.

הכיתה הראשונה יצאה לדרך עם עשרה תלמידי כיתה א'. בעשור האחרון התרחבה התכנית ל-650 תלמידים, שלומדים ב-11 מרכזים בסביבת אזור המפרץ, והביקוש לתכניות דומות במדינות אחרות של ארצות הברית הולך וגובר.

התכניות ללימודי עברית משמשות לעתים קרובות כמקום מפגש עבור משפחות ישראליות, ומחזקות את הקשרים בין חברי הקהילה ואת החברויות בין הילדים.

משפחות ישראליות חוגגות את יום העצמאות של ישראל במרכז הקהילה היהודית בפאלו אלטו, קליפורניה, 9 במאי 2019 (צילום: שאול ברומברגר/באדיבות מרכז הקהילה היהודית בפאלו אלטו)
יום העצמאות של ישראל בפאלו אלטו (צילום: שאול ברומברגר/באדיבות מרכז הקהילה היהודית בפאלו אלטו)

מיליון ישראלים

לפחות 200 אלף ישראלים חיים בארצות הברית לתקופות זמן ארוכות, אם כי על פי הערכות שונות, המספר הכולל של הישראלים שעשו רילוקיישן לתקופה ממושכת עומד על כמיליון. לפי נתוני המחלקה לביטחון המולדת של ארה"ב, בין השנים 2006-2016 הפכו 87 אלף ישראלים לאזרחים או לתושבי קבע אמריקאים, זאת בהשוואה ל-66 אלף ישראלים שקיבלו את המעמד הזה בשנים 1995-2005.

עם הגידול במספר הישראלים בארה"ב, גדל גם מספר תכניות התרבות והחינוך הפורמליות, שנוסדו בעקבות רצון ההורים להבטיח את הקשר של ילדיהם לארץ.

אזור מפרץ סן פרנסיסקו הוא ביתה של אוכלוסייה ישראלית משגשגת. לפי ההערכות, מרוכזים שם כ-400 אלף ישראלים. מגזר הטכנולוגיה מושך לקליפורניה משפחות צעירות עם מאפיינים דומים, והעברית זורמת ברחובותיה.

"אנחנו ישראלים, וזה חשוב שהם ילמדו לדבר ולקרוא", אומרת טל שי, אמן של כלת יום ההולדת איה ושל אחותה הגדולה זויה. המשפחה מתגוררת בעמק הסיליקון מאז 2007 ואינה מתכננת לחזור לישראל בעתיד הנראה לעין.

כמו תכניות אחרות מחוץ לשעות בית הספר ברחבי המדינה, "בגד כפת" מציעה שעה וחצי שבועיות של לימודי עברית, המיועדים בעיקר לילדי ישראלים שכבר מדברים עברית שוטפת ולומדים בבתי ספר ציבוריים. התכנית כוללת גם כיתות גן, וכיתות בית ספר שבהן מתרגלים קריאה וכתיבה.

שכר הלימוד ב"בגד כפת" עומד על 1,530 דולר בשנה עבור תלמידי בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים, ועל 1,900 דולר בשנה עבור התלמידים  התיכוניים.

תלמידי חטיבות הביניים והתיכונים מקבלים נקודות זכות עבור השתתפותם בתכנית, כך שהם פטורים מלימודי שפה זרה נוספת, כמו ספרדית או צרפתית.

המורים ב"בגד כפת" מוכרים על ידי משרד החינוך הישראלי, ותכניות הלימוד מותאמות למערכת החינוך הישראלית, כך שתלמידים שיחזרו לישראל עם משפחותיהם יוכלו להדביק את הישגיהם של חבריהם לכיתה.

התכניות הללו הן חלק מהגידול הכלל-ארצי בלימודי עברית בארה"ב. לפי מחקר שהתפרסם שם לאחרונה, כ-6,600 תלמידים לומדים עברית בבתי ספר ציבוריים ובבתי ספר עצמאיים במימון ממשלתי, ומספר הנרשמים עולה בהתמדה.

מדינות אחרות בארצות הברית מפעילות גם הן תכניות דומות ל"בגד כפת", כגון "עמק" – תכנית ללימודי שפה ותרבות עבריות במרכז הקהילה היהודית בפליסייד בניו ג'רזי,  ויש גם אפשרויות ללימודי עברית און-ליין.

כיתת התיכון ב"בגד כפת". משמאל לימין: תומר סדן, דניאל ונסובר, נדב אביטל, בן כהן ושחר סגל, במרכז הקהילה היהודית בפאלו אלטו בקליפורניה, 4 בספטמבר 2019 (צילום: מלאני לידמן)
כיתת התיכון ב"בגד כפת". משמאל: תומר סדן, דניאל ונסובר, נדב אביטל, בן כהן ושחר סגל (צילום: מלאני לידמן)

דגש על זהות תרבותית

תכניות לימוד מסורתיות בבתי כנסת מקומיים מציעות בדרך כלל שיעורי עברית לצד שיעורים אחרים העוסקים בדת. אבל שיעורי השפה האלה, המיועדים ליהודים אמריקאים שקוראים וכותבים עברית ברמה בסיסית בהשוואה לבני גילם הישראלים, אינם מספקים לדעתם של רבים מההורים דוברי העברית הילידית.

במשך השנים היו הורים שנאלצו לרשום את ילדיהם לבתי ספר יהודיים יקרים כדי לשמור על רמת עברית גבוהה. ואולם רוב בתי הספר היהודיים קשורים ליהדות החרדית או המסורתית, מה שמעורר אי-נוחות בקרב משפחות חילוניות.

"בגד כפת" ותכניות דומות ברחבי המדינה מתרכזות בשפה בלבד, אם כי המורים מתייחסים לחגים היהודיים כדרך לציין את הזהות היהודית התרבותית.

בארבע השנים האחרונות התכנית גם החלה למשוך אליה ילדים שאינם מדברים עברית בבית, ממשפחות שמחפשות הזדמנויות חינוכיות המתייחסות לצד התרבותי של היהדות יותר מאשר לזרם דתי מסוים או לשמירת מצוות.

"הרבה ממה שאנחנו עושים כאן הוא חגיגות לכבוד החגים", אומרת רונית ג'ייקובס, מנהלת קשרי התרבות עם ישראל במרכז היהודי בפאלו אלטו.

לדבריה, מרכזים של הקהילה היהודית ברחבי ארצות הברית יצרו עמם קשר כדי להבין כיצד הם יכולים ליישם את התכנית באזורים אחרים בארה"ב.

ג'ייקובס אומרת שהורים רבים יוצרים קשר עם המרכז בגלל השיעורים של "בגד כפת", אבל בסופו של דבר נשארים בשביל תכניות תרבות בעברית, או בגלל ציון מועדים חילוניים כמו יום העצמאות או יום הזיכרון.

הורים ישראלים וילדיהם המשתתפים בתכנית "בגד כפת" ללימודי עברית במרכז הקהילה היהודית בפאלו אלטו, קליפורניה, 4 בספטמבר 2019 (צילום: מלאני לידמן)
הורים ישראלים וילדיהם המשתתפים בתכנית "בגד כפת" , 4 בספטמבר 2019 (צילום: מלאני לידמן)

הכנה לבגרויות, לפסיכומטרי – או שירי יום הולדת

בני נוער בשנתם האחרונה בבית הספר לעברית יכולים למצוא ב"בגד כפת" קבוצת תמיכה שתסייע להם בלבטים לגבי המשך דרכם.

"נולדתי כאן, אבל אני עוזב לישראל בעוד כמה שנים כדי להתגייס", אומר בן כהן בן ה-16, שהיה בין תלמידיה הראשונים של "בגד כפת" לפני 12 שנה.

"למרות שאני מדבר עברית בבית, אני מרגיש שבלי לימודי הקריאה והכתיבה ב'בגד כפת' לא היה לי אומץ לחזור לישראל לשירות צבאי", הוא אומר.

תכנית הלימודים של "בגד כפת" כוללת הכנה לבחינות הבגרות הישראליות. שחר, גם היא בת 16, השתתפה בתכנית במשך 4 שנים, ולדבריה ההכנה לבחינות הבגרות בתכנית עזרה לה להרגיש בטוחה ביכולתה לחזור לישראל.

דניאל ונסובר, בת 17: "אפילו שנולדתי כאן, כשאנשים שואלים אותי מאיפה אני, אני אף פעם לא אומרת קליפורניה. המשפחה שלי הופכת את ישראל לחלק גדול מהחיים שלי"

"לא קשה לנהל שיחה יומיומית", אומר תומר סדן, בן 16. "שיחה כזאת היא מאוד פשוטה. אבל בכיתה הזאת נתקלים גם במצבים שבלי לימודים פורמליים שיהיו קשים יותר, בעיקר בכתיבה וקריאה ודברים פחות מילוליים".

אבל רבים מהם מייחסים חשיבות רבה יותר לתחושת האחווה שחשו בכיתה, בסביבת בני נוער כמותם המתמודדים עם זהות כפולה.

"אפילו שנולדתי כאן", אומרת דניאל ונסובר, בת 17. "כשאנשים שואלים אותי מאיפה אני, אני אף פעם לא אומרת קליפורניה, אני תמיד אומרת ישראל. המשפחה שלי הופכת את ישראל לחלק גדול מהחיים שלי, בייחוד השפה".

המטרה היא להיות מסוגלים לקרוא ספרות עברית ולהבין את הניואנסים התרבותיים, מסבירה שי, אמא של איה. "אבל לפעמים אלה גם הדברים הפשוטים, "כמו לשמוע מישהו שר להם 'יום הולדת שמח' בעברית".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
עוד 1,050 מילים ו-3 תגובות
כל הזמן // יום שלישי, 20 בנובמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו וגנץ נועדו במשך למעלה משעה במשרד ראש הממשלה

נתניהו לגנץ: להקים ממשלת אחדות שתספח את בקעת הירדן ● ריבלין נזף בנתניהו: "מגנה את הצגת הח"כים הערבים כאיום קיומי" ●ארדן: מתקרבים למתווה שיאפשר הקמת ממשלת אחדות ● צוותי המו"מ של הליכוד וכחול לבן נועדו הערב ● פרץ: לא נשב בשום ממשלה שנתניהו עומד בראשה

עוד 49 עדכונים

החקלאות שמאיימת על העולם

המאבק נגד הפגיעה בבעלי החיים המשועבדים במשקים נפרש על גבי מספר חזיתות. מבחינתי האישית – הייתי שמח מאד לו היינו כולנו עוצרים את האלימות כלפי קורבנות אלו, מעצם היותם קורבנות החשים כאב וצער ושאינם רוצים למות, אך אני יכול רק לשמוח על כך שיותר ויותר אנשים מפסיקים לצרוך מוצרים מן החי גם מתוך סיבות בריאותיות וסביבתיות.

אכתוב כאן היום על נגזרת אחת של החזית הסביבתית, נגזרת שהמפלצתיות שלה כמעט ובלתי ניתנת לתפיסה, ויש לכך סיבה טובה.

במהלך הבצורת הקשה של שנת 2015 בקליפורניה, התעשיה העיקרית שהואשמה היתה תעשיית הדגל של המדינה – תעשיית השקדים. מדובר באמת בתעשייה בזבזנית, יחסית, בכל הקשור למים. יש גבול! נאמר. הרי לא יתכן שבזמנים כל כך קשים של בעיה אמיתית במים, תעשיה אחת תמשיך להתנהל כאילו בעיה זו אינה קיימת.

יש גבול! נאמר. לא יתכן שבזמנים קשים של מצוקת מים, תעשית השקדים תמשיך להתנהל כרגיל. או-אז קמו פעילים למען בע"ח בזעם. הרי קיימת תעשייה בזבזנית הרבה יותר בקליפורניה – צמחי  האלפלפה להאבסת חיות במשקים

או-אז קמו פעילים למען בעלי חיים בזעם מוצדק. הרי קיימת תעשייה בזבזנית הרבה יותר בקליפורניה, אך היא נעלמת מהעין ומנסה שלא למשוך תשומת לב – תעשיית צמחי האלפלפא, המיועדים להאבסת חיות במשקים.

כן. כמובן. אתם צודקים. גם חלקינו אוכלים אלפלפא, ולא רק פרות. אבל כאן נכנס הנתון שהרבה פעמים פשוט נמחק מדיונים או ויכוחים בנושא הזה פשוט מכיוון שהוא לא יאמן – ישנם ענפי חקלאות שונים בהם המטרה העיקרית היא האכלת חיות משק ולא בני אדם. במקרה הזה, לדוגמא – סביר להניח שגם אם כל בני האדם יפסיקו לאכול אלפלפא מחר (מי מאיתנו שבכלל מכירים את הצמח הזה), תעשיית האלפלפא תוכל לסבול את הנזק הכלכלי יחסית בקלות. כל עוד מאכילים במוצריהם חיות משק, לא נשקפת סכנה לתעשייה.

כן. גם חלקינו אוכלים אלפלפא, ולא רק פרות. אבל כאן נכנס הנתון הלא יאמן – ישנם ענפי חקלאות שונים בהם המטרה העיקרית היא האכלת חיות משק ולא בני אדם

המחשבה הזו כאילו בלתי מתקבלת על הדעת. אנחנו רגילים לחשוב שבעלי החיים במשקים השונים ניזונים משאריות חקלאיות של בני האדם. אני אוכל את התירס עצמו, בזמן שהפרה אוכלת את הגבעול והעלים.

מי בכלל, בדעתו הצלולה, יחשוב על כך שיש אנשים שכל עיסוקם הוא לגדל אוכל עבור פרות שדינן להירצח? אבל כאן, אפילו מתחת למפלצתיות שבמכונת ההרג האחראית להשמדתם של מיליונים רבים בכל שנה, ישנה התשתית שלה – מפלצתית לא פחות ומאיימת על כולנו בבזבזנות שלה.

אתם לא צריכים שאיזה טבעוני יספר לכם את זה. המועצות השונות של הסויה בארצות הברית כותבות זאת בבירור – הלקוחות העיקריים שלנו הן תעשיות הבקר והעופות.

מי יעלה בדעתו שיש אנשים שכל עיסוקם גידול אוכל לפרות שדינן להירצח? אפילו מתחת למפלצתיות שבמכונת ההרג, האחראית להשמדת מיליונים בכל שנה, ישנה התשתית שלה – מפלצתית לא פחות ומאיימת על כולנו בבזבזנות שלה

גם רשתות בשר גדולות כמו ברגר קינג לוקחות חלק בסוג כזה של חקלאות, שפוגע ביערות הגשם ובמאזן האקולוגי, מעבר לפגיעה הברורה והאלימה בחיות המשק.

וזאת מבלי להזכיר פגיעה שניונית בחיות בר, שמושמדות על מנת לגדל חיות משק או על מנת לגדל את האוכל שלהן, כמו סוסי בר בארצות הברית או תנים ונשרים בארץ.

כשמדברים איתכם על שטחי חקלאות הולכים וגדלים, התורמים לפגיעה אנושה באדמה, לכריתת יערות ולהתחממות הגלובלית, הגיע הזמן להפסיק להאשים את הסלט ולהתחיל להאשים את ההמבורגר או הסטייק. יותר נכון – את מי שגידלו את הפרות ואת האוכל שלהן.

כשמדברים על שטחי חקלאות גדלים, התורמים לפגיעה אנושה באדמה, לכריתת יערות ולהתחממות הגלובלית, הגיע הזמן להפסיק להאשים את הסלט ולהתחיל להאשים את ההמבורגר או הסטייק. או את מגדלי הפרות ומזונן

סליחה על הביטוי השחוק, אך הוא מתאים מאד במקרה עליו אנו מדברים – תעשיית המוצרים מן החי היא גוף סרטני, אלים וחסר רחמים. היא יוצרת עוד ועוד תאים של עצמה – עוד ועוד קורבנות, מגדילה את שטחה, משעבדת כמות הולכת וגדלה של שטחים, ומבזבזת כמות הולכת וגדלה של משאבים. היא פוגעת בבריאות, בסביבה וכמובן – בבעלי החיים הלא אנושיים, וכמעט כל אספקט שלה הוא איום ונורא. למה כתבתי כמעט? הנה הסיבה:

בהפגנה האחרונה בה לקחתי חלק, פירטתי דרך מערכת הגברה עבור האנשים ברחוב את כל מערך הנזקים שתעשיה זו אחראית אליו. "אז מדוע חלקינו עדיין תורמים לתעשייה שמזיקה כל כך?" שאלתי, וכמו משמיים עבר לידי אבא לשתי בנות שאמר במהירות ובבוז מופגן כלפינו – "כי זה טעים", ובכך השלים את כל מה שרציתי לומר.

"אז מדוע חלקינו עדיין תורמים לתעשייה שמזיקה כל כך?" שאלתי, וכמו משמיים עבר לידי אבא לשתי בנות שאמר במהירות ובבוז מופגן כלפינו – "כי זה טעים". כל הנזקים האלו, כל האימה הזו, כל הנזק הזה, כי זה טעים

כל הנזקים האלו, כל האימה הזו, כל הנזק הזה, כי זה טעים. חייכתי ודמיינתי את אותו אבא מסביר לבנותיו שאל להן לאכול הרבה ממתקים כדי לא ללכת לרופא השיניים, ואין זה משנה כמה טעימים הממתקים. פרופורציות בדרישות שלנו הן דבר מעניין ולפעמים בלתי נתפס, בין אם של תעשיית החקלאות המגויסת עבור חיות המשק ובין אם בדאגות שלנו, שבגללן לא נאכל מאכל מסוים.

פעיל למען בעלי חיים, ספרו הראשון - "ראו את החיה" יצא בהוצאת דרור וספרו השני - "חיה ללא תכלית" יצא בהוצאת רסלינג. מורה לאמנות שחי עם זוגתו אורי שביט ושני הכלבים בלה ולארי

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 767 מילים
מאט ליברמן, בנו של הסנאטור לשעבר ג'ו ליברמן, ליד ביתו בג'ורג'יה

ג'ו ליברמן עשה היסטוריה בארה"ב וזכה לאהדה רבה בישראל, כאשר היה היהודי הראשון שהתמודד למשרת סגן הנשיא בשנת 2000 ● כעת הבן הדי-אנונימי שלו, מאט ליברמן, מתחרה על מושב בסנאט ● כדי להתגבר על התדמית הימנית שדבקה במשפחה, הוא ייאלץ להפגין דעות הרבה יותר שמאליות ● ראיון

עוד 1,114 מילים

אסדת הגז לוויתן, הממוקמת כ-10 קילומטר מול חוף דור, החלה את תקופת ההרצה שבה ייפלטו ממנה כ-50 טונות של חומרים מזהמים בתחילת דצמבר ● מדובר בפליטת מזהמים המותרת על פני שנתיים לפי ההיתר הרגיל ● "שומרי הבית": ההיתר מהמשרד להגנת הסביבה להתחלת תקופת ההרצה הוא מחטף

עוד 606 מילים

הייתי בהלם, הפכתי לחלק משוק הבשר

נפגעי הטלגרם לפני כמה חודשים שמע אלכס שקבוצות פולשניות של תיעוד-מיני בטלגרם כוללות גם תיעוד של גברים, והקיש מתוך סקרנות את שמו בחיפוש אקראי באפליקציה ● "גללתי, גללתי, גללתי – והנה אני שם" ● "לראשונה הבנתי מה נשים שהוטרדו או הותקפו מרגישות"

עוד 959 מילים

למקרה שפיספסת

חייבים להיערך למשבר הקיומי הבא

"מבחינתנו זה טוב שמתעסקים בדברים אחרים ולא בנו". את המשפט הלא ממש חכם הזה, בלשון המעטה, השמיע לא מזמן שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, בהתייחסו לדיוני האקלים שהתקיימו באו"ם באותה עת.

דנון, שגריר מדינה ריבונית שאינו אזרח מן השורה, חייב לעשות ומהר את שיעורי הבית בתחום האקלים, כדי ללמוד על הסכנות האקלימיות הרובצות לפתחה של ישראל. אבל לנו אזרחי ישראל, אסור להמתין להתפכחותו של דנון.

עלינו להציב דרישות ברורות בפני הכנסת והממשלה הבאות. כשאנחנו נזכרים במלחמת יום הכיפורים, שגרמה לרבים מאיתנו לאבד אמון במדינה בגלל התחושה שהמדינה לא נערכה כראוי – בלשון המעטה, זו הזדמנות מצוינת לומר שחייבים להיערך למשבר הקיומי הבא.

"מבחינתנו זה טוב שמתעסקים בדברים אחרים ולא בנו". את המשפט הלא ממש חכם הזה, בלשון המעטה, השמיע לא מזמן שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, בהתייחסו לדיוני האקלים שהתקיימו באו"ם

במה דברים אמורים? ישראל נחשבת אמנם למדינה שתרומתה לפליטת גזי החממה והתחממות כדור הארץ כמעט זניחה, אך בהיותה מדינת חוף מדברית, היא תהיה בין המדינות הראשונות להיפגע בשנים הקרובות מנזקי האקלים.

אפוקליפסה בקרוב

אלו הם רק מקצת התרחישים האפוקליפטיים הצפויים לנו בעשרות השנים הקרובות:

מידבור הולך וגובר יוביל להיעלמות גידולים חקלאים, בצורות תכופות, מחלות ונגיפים חדשים שיאתגרו את הרפואה הישראלית, ולצורך הולך וגובר בבמזגנים, שיצריך יותר אנרגיה ויוביל ליותר זיהום אוויר, תחלואה ותמותה

 • הצפות של הערים המרכזיות שלנו השוכנות לאורך חוף הים כתוצאה מעליית מפלס הים.
 • יותר ימים בשנה בהם ימדדו טמפרטורות חום קיצוניות שיובילו לשריפות תכופות ולאובדן יערות ומרחב פתוח.
 • מידבור הולך וגובר אשר יוביל להיעלמותם של סוגי גידולים חקלאים, בצורות תכופות, מחלות ונגיפים חדשים שיאתגרו את הרפואה הישראלית, צורך הולך וגובר בשימוש במזגנים אשר יצריך יותר אנרגיה ויוביל ליותר זיהום אוויר ויותר תחלואה ותמותה.
 • סכנה אמיתית למקורות המים שלנו כצורך קיומי ואיומים גיאו-פוליטיים מצד שכנינו במאבק על מקורות מים ומחיה.

האם אפשר לתקן עדיין?

החדשות הטובות – וישנן כאלה – הן שעדיין אפשר לשנות את רוע הגזירה.

חובה לקדם חקיקת אקלים כמקובל במדינות המתקדמות בעולם, עם יעדים שאפתניים לחיסכון באנרגיה, קידום משק אנרגיה נקי והפחתת השימוש ברכב פרטי ומזהם

 • ההיבט הראשון נעוץ בחובה לקדם חקיקת אקלים כמקובל במדינות המתקדמות בעולם, עם יעדים שאפתניים לחיסכון באנרגיה, קידום משק אנרגיה נקי והפחתת השימוש ברכב פרטי ומזהם. אין להסתפק ביעדים השמרניים שהצבנו לעצמנו בכל אחד מהנושאים הללו במסגרת הסכם פאריז  – הגעה בשנת 2030 ל-17% התייעלות אנרגטית, 17% אנרגיות מתחדשות ו20% הפחתת השימוש ברכב הפרטי –  ויש לחייב יעדי הפחתה של 30-50 אחוזים כמקובל במדינות המתקדמות בעולם ולהתחייב ל100% אנרגיה מתחדשת עד ל-2050, במדינה הנהנית בממוצע מ-300 ימי שמש בשנה.
 • ההיבט השני נעוץ בחובה ליישם ולתקצב באופן מיידי את החלטות הממשלה להיערכות למשבר האקלים. ממשלות מערביות אחרות בעולם כבר הקצו עשרות מיליארדי דולרים להשקעה בכלכלה מעוטת פחמן. הבנק העולמי ובנקים מרכזיים בכ-35 מדינות הורו על הקפאת הלוואות למפעלים מזהמים אשר אינם מתחייבים לשיפורים סביבתיים ולהפחתה משמעותית של פליטת גזי חממה. כל זה לא קורה עדיין בישראל. תכניות ההיערכות לנזקי האקלים אינן מתוקצבות, משרדי הממשלה אינם מתואמים ביניהם והחלטות ממשלה בנושא אינן מיושמות כנדרש. אין המדובר בנוסחת קסם. גם ישראל, חייבת להקצות כבר עתה את מיליארדי השקלים הנדרשים לשם בניית התשתיות ונקיטת פעולות ההיערכות להתמודדות עם המשבר.

משבר האקלים הוא בבחינת אתגר קיומי המונח לפתחן של הכנסת והממשלה החדשות. מדובר בצו השעה והשעה היא שעת חירום. כמו אותה המלחמה הקיומית והטרגית ההיא שתולדתה בהדחקה ואדישות, עלינו לעשות הכל כדי שההתמודדות עם משבר האקלים לא תיכנס אל הדקה התשעים ואחת, ותהפוך לעוד מלחמת קיום הישרדותית, וחלילה גם חסרת סיכוי.

עו"ד עמית ברכה, בן 50 נשוי פלוס 2, הוא מנכ"ל "אדם טבע ודין" ומרצה באוניברסיטה העברית בירושלים. מתעניין במוסיקה, ספרות קולנוע וטניס

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 536 מילים
גיא זהר גיא זהר
עודכן אתמול

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הסערה שבדרך האם לבג"ץ יש סמכות להדיח ראש ממשלה נאשם?

בימים הקרובים צפוי היועמ"ש להודיע על הגשת כתב אישום נגד נתניהו ● מיד אחר כך, יוגשו עתירות לבג"ץ בדרישה לחייב את ראש הממשלה להתפטר ● חוקרי משפט שדנו בנושא השבוע, חלוקים ביניהם בנוגע לסמכות בג"ץ לבצע "הדחה שיפוטית"

עוד 1,449 מילים

כבר באוגוסט, חשף זמן ישראל כי נתניהו פועל לקבל מטראמפ תמיכה בהחלת הריבונות על יישובי יו״ש ● נתניהו קיווה לקבל הודעה ברוח זו לפני הבחירות ● במקום זאת, ראש הממשלה קיבל אמש משר החוץ האמריקאי את ההצהרה לה חיכה ● אחרי שעלה חשש כי טראמפ זנח את חברו הטוב מירושלים, נתניהו קיבל זריקת עידוד מדינית ותזכורת שהוא לא לבד בשעתו הקשה ● פרשנות

עוד 810 מילים

בניסיון ההדחה הדרמטי של דונלד טראמפ מככבים כמה שחקני מפתח יהודים ●​​ בישראל הם לא מוכרים, אבל מיליוני אמריקאים עוקבים אחריהם בשידור חי

עוד 727 מילים

לפני כמה שבועות גילתה אורית כי צילומי עירום שלה הופצו בקבוצות טלגרם ונחשפו בפני אלפי גברים ● התמונות צולמו לפני 9 שנים בעת שהחלימה ממחלה שתקפה את גופה ● "התמונות שהצילו אותי אז הן הסיוט שלי היום", היא אומרת ● אבל בקבוצות הטלגרם בה מופצות התמונות, הדקויות האלה לא משנות ● כך הפכו מאות נשים לכוכבות פורנו בעל כורחן, ללא ידיעתן ובניגוד לרצונן

עוד 1,260 מילים

למה היהודים בבריטניה מפחדים מג'רמי קורבין

הוא נתפש כאנטי-ישראלי ואולי גם אנטישמי ● ולמרות שיש לו סיכוי נמוך לזכות בבחירות בבריטניה, בקהילה היהודית חוששים מהאפשרות ● חברי הקהילה עמם שוחחנו לא יודעים כיצד ינהג קורבין כראש ממשלה, אבל מחצית מהם אומרים כי ישקלו לעזוב את בריטניה ● "ראש ממשלה כזה עוין עוד לא היה לנו"

עוד 1,959 מילים ו-1 תגובות

ארצות הברית: ההתנחלויות בגדה המערבית אינן מפרות את החוק הבינלאומי

מזכיר המדינה פומפאו הודיע על ריכוך העמדה האמריקאית לגבי יהודה ושומרון ● החל מהערב פרקליט המדינה מאובטח 24 שעות ביממה ● הרשימה המשותפת פנתה למנדלבליט בדרישה שיפתח בחקירה פלילית נגד נתניהו בשל עבירה של הסתה לאלימות ● גנץ קרא לנתניהו לחזור בו מהשתלחותו בחברי הרשימה המשותפת ● נתניהו קיים פגישה עם גדעון סער

עוד 49 עדכונים

לפי כל הסימנים, ליברמן בדרך לקואליציה עם הימין

הפגישה הכי משמעותית לאחרונה התקיימה אתמול בין נתניהו וליברמן ● מייד אחריה, ראש הממשלה נשא נאום שבו תקף את כחול-לבן, את השמאל וכמובן את הערבים ● את ליברמן לא הזכיר במילה ● אפילו סגן השר יצחק כהן, אחד המיליטנטים בש"ס נגד ליברמן, הודה כי קיבל הוראה לנצור אש ● האם האיש שמרר את חיו של נתניהו בחצי שנה האחרונה הוא גם זה שעכשיו יציל אותו? ● פרשנות

הפגישה הכי משמעותית בתוך כל המבולקה הפוליטית של השבועות האחרונות התקיימה אתמול בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן.

זו הייתה פגישה בין שניים שיש להם מה למכור אחד לשני. נתניהו יכול למכור לליברמן ממשלת ימין שבה הוא יהיה ממלא מקום ראש הממשלה, שר הביטחון ואולי יקבל שנה רוטציה בתפקיד ראש הממשלה. צריך לזכור כי ממלא המקום יכול לנהל את ענייני המדינה אם ראש הממשלה יוצא לנבצרות, או נאלץ להתפטר.

ליברמן יכול להעניק לנתניהו רוב נאה של 63 חברי כנסת. אחרי רוב ל-40 שנות היכרות עם שני הברנשים האלה, אין לי ספק שכל האופציות הללו עלו על השולחן בקריית הממשלה.

באותה מידה אפשר גם לומר כי הפגישות של יו"ר ישראל ביתנו עם ראשי כחול-לבן ושל צוותי המשא ומתן של שתי המפלגות הללו הן בעצם פגישות עקרות.

הצירוף כחול-לבן-ליברמן-העבודה-המחנה הדמוקרטי-הרשימה-המשותפת הוא לא טבעי ולא מעשי. זו פיקציה. נתניהו ואנשי הליכוד יודעים זאת היטב, אבל למה לא להרים קמפיין ציבורי גדול ולנצל את הפריים-טיים נגד כחול-לבן והערבים? ראינו את תבנית הפעולה הזו בפרשת המצלמות בקלפיות במגזר הערבי, שכבר נשכחה.

גם ליברמן יודע שאין לו הרבה אופציות, חוץ מהימין. אמש כבר שררה חצי אידיליה בין הצדדים. נתניהו לא אמר מילה בגנותו של ליברמן, שאמור היה לתת יד לממשלת המיעוט שראש הממשלה הגדיר כאסון לאומי. ליברמן הורה גם לאנשיו לשתוק. מאד יכול להיות כי בימים הקרובים נתחיל לשמוע את ח"כ אלי אבידר, המדברר הנוכחי של ליברמן בתקשורת, מתחיל לדבר בשבחו של נתניהו אחרי שקילל אותו על תקן יומי במצוות הבוס.

נתניהו לא אמר מילה בגנותו של ליברמן, שאמור היה לתת יד לממשלת המיעוט שראש הממשלה הגדיר כאסון לאומי. מאד יכול להיות שבימים הקרובים נתחיל לשמוע את ח"כ אלי אבידר מתחיל לדבר בשבחו של נתניהו

אפילו סגן השר יצחק כהן, אחד המיליטנטים בש"ס נגד ליברמן, הודה כי קיבל הוראה לנצור אש. אם תוקם ממשלת ימין, יהיה מעניין לראות איך שני הצדדים, ליברמן והחרדים, מקפלים את הדגלים  ומכריזים, כל אחד בתורו, על ניצחונם הגדול.

בכחול-לבן החליטו לא להתראיין. הקוקפיט מקיים דיונים עמוקים באפשרויות שלא קיימות. אין מה לעשות. עם 44 חברי כנסת אי אפשר להקים קואליציה. אי אפשר לומר שרעיון ממשלת המיעוט לא מרחף פה ושם, אבל ההתנגדות לרעיון הזה מגיעה גם מגורמים בכחול-לבן וגם בשמאל, כמו ח"כ איציק שמולי מהעבודה.

מחרתיים צריך בני גנץ להודיע לנשיא אם הצליח להקים ממשלה. הסיכוי קלוש. אנחנו נכנסים קרוב לוודאי לתחום 21 הימים האחרונים שבהם הקלפים מתערבבים מחדש. נתניהו מושך לשם כי הפעם היתרון יהיה שלו. המושכות כבר לא בידי גנץ, והסיעות הערביות יהיו לגמרי מחוץ למשחק.

מי שיכול היה לשנות את התמונה קפא גם הוא. היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט לא יגיש ככל הנראה את ההמלצות שלו בשלושת הימים הקרובים. אם הוא יחליט להגיש כתב אישום חמור בהמשך הדרך, תעלה שאלה תקדימית דרמטית.

לפי חוק יסוד: הממשלה חבר כנסת שישיג 61 ממליצים יקבל מהנשיא את ההרשאה להקים ממשלה. האם הנשיא יטיל את התפקיד על חבר כנסת שיש נגדו כתב אישום? הנה עוד סוגיה מעניינת שתעלה לדיון בפעם הראשונה בתולדות המדינה.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
"אבל ההתנגדות לרעיון הזה מגיעה גם מגורמים בכחול-לבן וגם בשמאל, כמו ח"כ איציק שמולי מהעבודה." אני מנחש מי הם הגורמים (לא שזה משנה הרבה). וגם שמולי, כמה מתאים. הסוס הטרויאני של המחאה החבר... המשך קריאה

"אבל ההתנגדות לרעיון הזה מגיעה גם מגורמים בכחול-לבן וגם בשמאל, כמו ח"כ איציק שמולי מהעבודה."
אני מנחש מי הם הגורמים (לא שזה משנה הרבה). וגם שמולי, כמה מתאים. הסוס הטרויאני של המחאה החברתית, מתחבר לסוסים הטרויאנים במיזם שנקרא "כחול לבן".
וכך הסמולופוביה והגזענות של המרכז הקיצוני משמידים את המדינה.

עוד 463 מילים ו-1 תגובות

לא עוד "נר לי דקיק" אלבום אמריקאי חדש עם שירים מקוריים לחנוכה

כמיטב מסורת הכריסמס, שורת אמנים אמריקאים ישתתפו באלבום ראשון מסוגו לחנוכה ● בליין-אפ: חידוש לשיר של לאונרד כהן, לצד שירי חג מקוריים

לאדם סנדלר יש סוף סוף תחרות בזירה הלוהטת של שירי חנוכה. להקת חיים, השחקן ג'ק בלאק, הרכבים כמו Flaming Lips ו-Yo La Tengo ואמנים נוספים הקליטו באחרונה שירים לאלבום חנוכה חדש שייקרא Hanukkah+.

האלבום של חברת Verve Forecast יופץ החל מה-22 בנובמבר, ומשתתפים בו גם זמר הפולק לודון וויינרייט, אדם גרין (מלהקת Moldy Peaches), אלכס פרנקל (מההרכב Holy Ghost, ומייסד המעדנייה היהודית Frankel’s בברוקלין).

ה"רולינג סטון" דיווח שהתקליט צפוי לכלול הן גרסאות כיסוי והן שירים מקוריים.

תרומתה של להקת הבנות חיים היא גרסת כיסוי לשירו של ליאונרד כהן If It Be Your Will. בלאק כתב שני שירים מקוריים, וגם ויינריייט וה-Flaming Lips כתבו שירים במיוחד לאלבום החנוכה.

יוזם הפרויקט הוא המפיק המוזיקלי זוכה הגראמי רנדל פוסטר, שקיבל השראה מסדרת מופעי החנוכה השנתית של הרכב האינדי Yo La Tengo.

"כשידידנו רנדי פוסטר ביקש מאתנו לתרום שיר לאלבום של שירי חנוכה שהוא החליט להפיק, היינו די מופתעים," אמר איירה קפלן, סולן Yo La Tengo.

"כיהודים לא-מאמינים, האמת שלחג אין כמעט שום משמעות עבורנו, (זו הבדיחה שעומדת מאחורי הופעות החנוכה שלנו), אבל אנחנו פתוחים לכל מקור השראה".

עוד 168 מילים

הכל אודות חוה הטרנסג'נדרית מחסידות סאטמר

אבּי (חוה) סטיין נולדה בגוף של גבר למשפחה חסידית אנטי-ציונית בניו יורק, גדלה בבית עם 12 אחים, התחתנה בגיל צעיר והפכה לאבא ● אחרי שיצאה בשאלה ושינתה את מינה, היא פועלת כאקטיביסטית למען זכויות להט"ב וגם למען ישראל - בדרכה שלה ● עכשיו היא חושפת את סיפורה בספר אוטוביוגרפי מטלטל, ולא מהססת להצטלם רק עם חזייה

עוד 1,526 מילים

יש כאוס, לאיש אין מושג אם לפתוח או לסגור את העסק

"החיילת בפיקוד העורף אמרה לי: אדוני, תפנה למנהל שלך, הוא יגיד לך מה לעשות. אבל אני המנהל!" ● מנהלי עסקים בדרום הארץ טוענים: הרשויות לא מנחות אותנו באופן ברור כיצד לנהוג בימים של ירי טילים ● מזהירים: מחיר הבלבול גבוה - ועשוי להתבטא גם בחיי אדם

עוד 1,195 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה