הדרך של גנץ לאחדות עוברת בממשלת מיעוט

האפשרות שכחול-לבן תקים באופן זמני ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת - במטרה להיפטר מנתניהו - מעסיקה בימים אלה את כל הנוגעים בדבר ● בליכוד דוחים את החזרת המנדט בגלל אפשרות כזו ● בישראל ביתנו ובכחול-לבן מתלבטים ● וברשימה המשותפת מניחים שבסוף כולם ישתפנו ● "אני אהיה מופתע אם זה יקרה, אבל כולנו הופתענו כמה וכמה פעמים בזמן האחרון" ● פרשנות

18/10/2019 04:00
בני גנץ (צילום: פלאש90)

ברשימה המשותפת לא הכחישו אתמול את קיומם של מגעים עם כחול-לבן, להקמת ממשלת מיעוט בתמיכה חיצונית של המפלגה.

במענה לשאלת זמן ישראל בנושא נמסר מהמפלגה "אין תגובה", אך באופן לא רשמי אמרו שם, כי צריך להתייחס לרשימה המשותפת כאל מפלגה לגיטימית, וכי ישנם תנאים מאוד ברורים לגוש חוסם – שהם יותר מתנאי המלצה בפני נשיא המדינה, ופחות מהסכם על כניסה לקואליציה.

ההנחה ברשימה המשותפת היא שמנהיגי כחול-לבן לא יהיו אמיצים מספיק כדי לקדם מהלך של ממשלת מיעוט. למרות זאת, לא מבטלים שם תרחיש כזה. "אני אהיה מופתע אם זה יקרה", אמר גורם במפלגה, "אבל כולנו הופתענו כמה וכמה פעמים בחודשים האחרונים מדברים שקרו".

הסירוב העיקש של חברי כחול-לבן וישראל ביתנו בימים האחרונים, להיענות לדרישת הליכוד ולהתחייב שבכל מקרה לא תוקם ממשלת מיעוט, הוא אולי סימן לכך שהרצון להיפטר מראש הממשלה בנימין נתניהו עשוי להחדיר בהם את האומץ הדרוש למהלך מרחיק הלכת. הטענות על כך שנתניהו הוא ששיתף פעולה עם המפלגות הערביות – לצורך פיזור הכנסת ולמינוי מבקר המדינה – נשמעות לפתע פחות כגינוי של שיתוף הפעולה הזה ויותר כדרך להפיכתו ללגיטימי.

במקרה של ממשלת מיעוט בתמיכה חיצונית של הרשימה המשותפת, יהיה מדובר בפרויקט לזמן קצוב לשם השגת יעד נקודתי – הפיכת נתניהו לחסר רלוונטיות פוליטית, בשבועות ובחודשים שלאחר הגשת כתב האישום נגדו. אם המהלך יצלח, תיפתח הדרך להקמת ממשלת אחדות שבמרכזה כחול-לבן והליכוד.

מדובר בפרויקט לזמן קצוב לשם השגת יעד נקודתי – הפיכת נתניהו לחסר רלוונטיות פוליטית, בשבועות ובחודשים שלאחר הגשת כתב האישום נגדו. אם המהלך יצלח, תיפתח הדרך להקמת ממשלת אחדות

"אד הוק יכול להיות שהם יתמכו, יכול להיות שלא", אומר ח"כ בכחול-לבן על הרשימה המשותפת. "הם תמכו בפיזור הכנסת יחד עם נתניהו, אז זה מראה שאד הוק הם מוכנים לעשות דברים. אבל, שוב, אנחנו מדברים על ממשלה רחבה של כחול-לבן, הליכוד וישראל ביתנו, העבודה-גשר ויכול להיות שגם הימין החדש בצורה כזאת או אחרת.

"בימין החדש מכריזים עכשיו כל מיני הכרזות, אבל בסופו של דבר, קווי היסוד של הממשלה הזאת לא יהיו רחוקים מהם, ויש מקום להעריך שאפשר יהיה להקים ממשלה כזאת – מהסיבה הפשוטה שנתניהו נכשל שלוש פעמים בתוך שנה, שאין ממשלה אחרת, ושהאיום של ללכת לבחירות הוא לא איום אמיתי.

"הרי אין אינטרס לאף אחד ללכת לבחירות, והאחרונים שיש להם אינטרס הם אנשי הליכוד, להוציא נתניהו. הוא האדם היחידי במדינת ישראל שיש לו אינטרס כזה, כדי להמשיך להיות ראש ממשלה כמה שיותר זמן".

בכחול-לבן עדיין מקווים שהדינמיקה הפוליטית שתיווצר לאחר העברת המנדט לבני גנץ, תאפשר לפרק את גוש הימין ולדבר עם כל אחד ממרכיביו, להוציא הבית היהודי-האיחוד הלאומי. אם זה לא יקרה, תהפוך האופציה להקמת ממשלת מיעוט לממשית יותר, כשעצם שקילת הרעיון אמור לעודד את מפלגות גוש הימין להתפשר ולהיפרד מהווטו של נתניהו.

בשיחה עם זמן ישראל השבוע חזר ח"כ מיקי זוהר מהליכוד על אזהרתו מפני ממשלת מיעוט. "הממשלה הזאת תהיה סחיטה מבחינה ביטחונית", אמר. "כל פעם שנרצה להגן על ביטחון אזרחינו, הערבים יגידו להם שיפילו את הממשלה.

"על פי החוק, המנדט יוחזר לנשיא בתאריך האחרון, אלא אם כן ליברמן יכריז שהוא לא יאפשר לגנץ הקמת ממשלת מיעוט כזאת ואנחנו נחזיר את המנדט מיד. אם לא, נחכה לדקה האחרונה".

מיקי זוהר: "על פי החוק, המנדט יוחזר לנשיא בתאריך האחרון, אלא אם כן ליברמן יכריז שהוא לא יאפשר לגנץ הקמת ממשלת מיעוט כזאת ואנחנו נחזיר את המנדט מיד. אם לא, נחכה לדקה האחרונה"

הצעת נתניהו אתמול לגנץ, להסכים לממשלת אחדות שתאשר במהירות תוכנית רב שנתית לצה"ל, תעביר את חוק הגיוס, ותקים ועדה לענייני דת ומדינה, היא חלק מהניסיון למשוך זמן. היא גם עשויה להשתלב בהערכה שהובאה כאן בשבוע שעבר, מפי גורם פוליטי בכיר.

"אם נתניהו יראה שהוא לא מצליח לקעקע את אשמת השוחד, הוא ינסה למשוך את המנדט הזה עוד פעם, להאריך אותו, להסביר שיש לו מהלכים, להיפגש עם אנשים – הכל כדי לנסות ולהגיע בזמן הזה להסדר טיעון", אמר הגורם. "הוא זקוק למנדט, כי בלעדיו הוא מפסיק להיות שחקן".

נתניהו של ימים אלה יורה לכל הכיוונים. באתר news1 פורסמה סדרת כתבות כנגד פוליטיקאים בכירים שנתניהו אינו חפץ ביקרם. על יאיר לפיד נכתב כי שיקר בחקירתו בעניין הטבת המס שביקש ארנון מילצ'ן כתושב חוזר, בעת שלפיד היה שר האוצר.

על גלעד ארדן פורסם כי, כאשר היה בן 25 ועבד בלשכת ראש הממשלה נתניהו, רכש או קיבל זכויות בדירת יוקרה בירושלים. הכתבה מעלה שאלות כיצד הצליח ארדן לממן אותה.

על ליברמן – שרק לפני שבוע אמר כי לא יתפלא אם אנשי נתניהו שמו מעקבים אחרי משפחתו – נכתב כי בניו עשו מהלכים לאישור הקמת היישוב נוה תמרים בדרום, וכי הוא עצמו, כשר הביטחון, הסיר התנגדות בת 19 שנה של משרד הביטחון להקמת היישוב.

צבר הסיפורים ועיתוי פרסומם יוצר את הרושם שכפי שנטען בעבר, נתניהו אכן אוסף חומרים על יריביו, וכי עתה נשלפים כל החומרים מהארכיון בניסיון להרתיע אותם

צבר הסיפורים ועיתוי פרסומם יוצר את הרושם שכפי שנטען בעבר, נתניהו אכן אוסף חומרים על יריביו, וכי עתה נשלפים כל החומרים מהארכיון בניסיון להרתיע אותם. אם זהו אכן המקרה, מדובר בעיקר בסימן ליאוש גובר ולחרדה מפני הצפוי לו לאחר החזרת המנדט לנשיא המדינה.

החל מיום רביעי הבא, לראשונה מזה עשור, נתניהו לא יהיה ראש הממשלה המיועד הבא. יש סיכוי רב שהקיפאון של החודש האחרון יימשך, אך ישנו גם סיכוי לא מבוטל שהלוחות הטקטוניים התקועים של המערכת הפוליטית יתחילו לזוז, ורעידת האדמה שתתרחש תביא לנפילתו הסופית של נתניהו.