הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

משבר שמן הזית: ישראל מתרחקת מביטחון תזונתי

כש-85% משמן הזית מגיע מטורקיה, וכשספרד מוכת בצורת, המשק הישראלי מתמודד לראשונה עם השילוב המסוכן של מלחמה ומשבר האקלים ● עיריית תל אביב מכינה את התושבים למפגש עם התנים ● סופר-פארם ויתרו סוף-סוף על הדפסת פתקית ● והעובדה שגרטה הפכה לקריקטורה מתבטאת גם באיור של פעילת סביבה ישראלית

שמן זית. אילוסטרציה (צילום: ValentynVolkov/iStockphoto)
ValentynVolkov/iStockphoto
שמן זית. אילוסטרציה

1

משרד החקלאות פרסם השבוע אוגדן נתונים לרבעון הראשון של 2024, שמאחוריו מסתתר סיפור מרתק ומדאיג. אם תרצו, סיפורה של התקופה.

בעקבות חרם המסחר מצד טורקיה, המשרד בדק את ההשלכות האפשריות על צריכת המזון בישראל. אחת המסקנות היא שמאז שפרצה המלחמה ממילא היבוא של רוב המוצרים מטורקיה הצטמצם משמעותית, כך שהפסקה מוחלטת שלו לא תיצור מחסור פתאומי.

כך, למשל, אם ב-2023 כל עגבנייה רביעית שנאכלה בישראל (23% מהצריכה) הגיעה מטורקיה, ברבעון הראשון של 2024 הנתח של העגבניות הטורקיות בצריכה שלנו צנח ל-7% בלבד.

אם ב-2023 כל עגבנייה רביעית שנאכלה בישראל (23% מהצריכה) הגיעה מטורקיה, ברבעון הראשון של 2024 הנתח של העגבניות הטורקיות בצריכה שלנו צנח ל-7% בלבד

בשני תחומים נראה שהפסקה מוחלטת של היבוא מטורקיה עלולה להוות אתגר של ממש למשק הישראלי: כמעט 50% מדגי הלברק שנאכלים בישראל מגיעים מטורקיה, ושליש מדגי הדניס.

אמנם יש מדינות נוספות שמהן מייבאים לכאן דגים, כמו קפריסין וספרד, אבל מדובר בנתח שוק שאם ייעלם באחת ייווצר וואקום שלא פשוט למלא אותו.

נתוני היבוא החקלאי ברבעון הראשון של 2024 (צילום: משרד החקלאות)
נתוני היבוא החקלאי ברבעון הראשון של 2024 (צילום: משרד החקלאות)

במשרד החקלאות מזכירים שביטול המכס על דגים מיובאים יצר מצב שמגדלים רבים בישראל נטשו או מתכוונים לנטוש את הענף. לא מן הנמנע שהמדיניות של נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן מהווה את תחילתה של תחייה מחודשת של בריכות הדגים בישראל. מאחר שמדובר במפגע סביבתי ובגידול בעלי חיים בצפיפות נוראה, לא בטוח שאלה חדשות טובות.

אבל הסיפור הגדול באמת הוא שמן הזית. מתברר ש-85% משמן הזית שמיובא לישראל מגיע מטורקיה (10% מספרד ו-3% מאיטליה). כמעט מחצית משמן הזית שנצרך בארץ – ומדובר במצרך בסיסי כמעט בכל מטבח – מיובא מטורקיה.

85% משמן הזית שמיובא לישראל מגיע מטורקיה (10% מספרד ו-3% מאיטליה). כמעט מחצית משמן הזית שנצרך בארץ – ומדובר במצרך בסיסי כמעט בכל מטבח – מיובא מטורקיה

בעבר רוב שמן הזית בישראל היה מקומי ועיקר היבוא הגיע מספרד, וגם כאן טוענים במשרד החקלאות שבגלל הפחתת המכסים והיעדר כדאיות נעקרו בשנתיים האחרונות רבע מיליון עצי זית בישראל. במקביל, שנות הבצורת והחום שפקדו את ספרד גרמו לצמצום משמעותי של היבולים שם ולנסיקת מחירי השמן הספרדי לגבהים לא הגיוניים, מה שדחף את הישראלים לזרועות שמן הזית הטורקי.

במשרד החקלאות מציינים, אגב, שמדובר בשמן עם "בעיות איכות משמעותיות" – רמז לחשדות כבדים באשר לפער בין הנתונים המוצהרים של השמנים מטורקיה לאיכויות שלהם בפועל.

שמן זית למכירה בסופרמרקט בירושלים, 6 בספטמבר 2023 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)
שמן זית למכירה בסופרמרקט בירושלים, 6 בספטמבר 2023 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)

אם ספרד מוכה על ידי משבר האקלים וטורקיה מכריזה עלינו חרם, מאיפה תוכל ישראל לייבא שמן זית? שאלה טובה. גם אם נמצא מקורות חדשים, סביר להניח שהם יהיו יותר יקרים ופחות איכותיים.

הברוך עם שמן הזית מחדד את העובדה שישראל מתמודדת במקביל עם השלכות המלחמה ומשבר האקלים, ושהשילוב המסוכן הזה מהווה איום ישיר על בטחון המזון ויוקר המחיה. או במילים אחרות – העתיד כבר כאן, ואלה לא חדשות טובות.

הברוך עם שמן הזית מחדד את העובדה שישראל מתמודדת במקביל עם השלכות המלחמה ומשבר האקלים, והשילוב מהווה איום ישיר על בטחון המזון ויוקר המחיה

2

אל חשבון הארנונה שהגיע השבוע מעיריית תל אביב צורף נספח מיוחד. "תנים במרחב העירוני" היא הכותרת שהתנוססה בראש הדף, ומתחתיה שורה של הנחיות כיצד לנהוג במפגש עם תן, שעיקרן:

אם לא תבהילו את התן או תתקפו אותו, לא תהיה לו שום סיבה לתקוף אתכם. ואם תדאגו שלא יהיה לו מזון זמין – למשל בדמות אוכל לחתולים שמפוזר על המדרכה – לא יהיה לו מה לחפש בלב העיר.

עלון מידע על תנים במרחב העירוני שצורף לחשבון הארנונה של עיריית תל אביב, מאי 2024
עלון מידע על תנים במרחב העירוני שצורף לחשבון הארנונה של עיריית תל אביב, מאי 2024

ההגעה של חיות הבר לחשבון הארנונה מעידה שהן הופכות לסוגיה מרכזית בסדר היום של ראשי הערים והתושבים.

בחיפה חתם לאחרונה ראש העיר יונה יהב על הסכם עם רשות הטבע והגנים לעבודה משותפת במטרה להביא לצמצום מספר החזירים בעיר והקטנת החיכוך שלהם עם האוכלוסייה. ספוילר: החזירים לא ייעלמו מרחובות חיפה בתוך 90 יום מכניסתו של יהב לתפקיד, כפי שהוא התחייב ברגע פופוליסטי במיוחד במסע הבחירות.

בחיפה חתם לאחרונה ראש העיר יונה יהב על הסכם עם רשות הטבע והגנים לעבודה משותפת במטרה להביא לצמצום מספר החזירים בעיר והקטנת החיכוך שלהם עם האוכלוסייה. ספוילר: החזירים לא ייעלמו

מה כן יקרה? עבודה סיזיפית במספר אפיקים במקביל (חסימת דרכי הכניסה של החזירים לשכונות, הגברת קצב פינוי האשפה ועוד ועוד), שבשאיפה תביא את אוכלוסיית החזירים בעיר למספרים שבני האדם יכולים לחיות איתם.

זה ייקח זמן, זה לא יהיה פשוט, אבל את השיעור שישראל לומדת בשבעה החודשים האחרונים מבינים עכשיו גם בחיפה: לבעיות מורכבות אין פתרונות פשוטים. זבנג וגמרנו עובד בקמפיין בחירות, לא ביום שאחריהן.

חזירי בר סמוך לבניין מגורים בחיפה, 8 בפברואר 2023 (צילום: שיר טורם/פלאש90)
חזירי בר סמוך לבניין מגורים בחיפה, 8 בפברואר 2023 (צילום: שיר טורם/פלאש90)

סביר שיהיו מי שילגלגו על יהב ויחכו ליום ה-90 כדי להשמיע לו את ההקלטה ההיא מהקמפיין. יהב אמנם בישל לעצמו את המבוכה הזו, אבל עכשיו יש מקום דווקא לפרגן לו על הירידה מהסולם ועל כך שבמבחן המעשה הוא בחר ללכת במסלול הארוך (שגם הוא כולל "דילול" חזירים, אבל במינון הרבה יותר נמוך ורק כאלה שאיבדו את החשש מבני האדם והפכו למסוכנים) – המסלול היחיד שאולי יביא תוצאות בסופו של דבר.

יהב אמנם בישל לעצמו את המבוכה הזו, אבל עכשיו יש מקום דווקא לפרגן לו על הירידה מהסולם ועל כך שבמבחן המעשה הוא בחר ללכת במסלול הארוך – המסלול היחיד שאולי יביא תוצאות בסופו של דבר

3

לפני מספר שבועות כתבתי כאן על ההתעקשות של "סופר-פארם" להדפיס פתקית "תודה" בגמר התשלום בקופות האוטומטיות, גם אם הקונה מבקש במפורש לחסוך בנייר ולקבל חשבונית במסרון.

"סופר-פארם" טענה להגנתה שמדובר באמצעי שמאפשר לקופאים לוודא מרחוק שהקונים אכן שילמו ולא מתכוונים להגניב החוצה את המוצרים. זו תשובה כל כך מופרכת שספק אם אפילו בסופרפארם האמינו לעצמם.

והנה, מהפך: ההדפסה הופסקה! תחילה קיבלתי על כך דיווחים מסניפים בשוהם וביישובי שדה נוספים, והשבוע בדקתי את זה פעמיים בסניף שבמרכז תל אביב. הממצאים: אפשר להשלים רכישה ב"סופר-פארם" בלי לייצר שום נייר מיותר.

סניף סופר-פארם בתל אביב, אילוסטרציה (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
סניף סופר-פארם בתל אביב, אילוסטרציה (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

ב"סופר-פארם" מעדיפים לא להגיב אבל מאשרים שאכן ניתנה הנחייה לסניפים להפסיק את ההדפסה. זה כמובן משמח וראוי להערכה, ובכל זאת אי אפשר להימנע לחלוטין מהשאלה: בשביל מה זה היה נחוץ מלכתחילה?

4

יעל איפרגן, מנכ"לית SDG ישראל – ארגון שמטרתו לקדם ולהטמיע את היעדים לפיתוח בר קיימא – איירה את תחושתם של פעילי סביבה רבים בארץ כלפי הפוזיציה הנבובה של ירוקי העולם, וכלפי פעילת הסביבה המפורסמת שהפציעה השבוע במאלמו כשהיא עטויה בכאפייה.

"סליחה דב, גרטה עסוקה", היא כתבה בחשבון הלינקדאין שלה, "המחאות בקמפוסים הראו כמה כוח יש לסטודנטים כשהם רוצים, וכמה משבר האקלים היה טרנד פחות מעניין עבורם".

"סליחה דב, גרטה עסוקה", היא כתבה בחשבון הלינקדאין שלה, "המחאות בקמפוסים הראו כמה כוח יש לסטודנטים כשהם רוצים, וכמה משבר האקלים היה טרנד פחות מעניין עבורם"

קריקטורה של יעל איפרגן
קריקטורה של יעל איפרגן

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
כל הטוב הזה הוא בזכות ממשלה רשלנית נהנתנית שהמדינה ואזרחיה מעניינים אותה כקליפת השום, אליה מצטרפות חברות המזון הבזויות, חסרות המוסר שמסוגלות להתמסר תמורת כסף. לא אמנע מכנות אותן בשמן, ז... המשך קריאה

כל הטוב הזה הוא בזכות ממשלה רשלנית נהנתנית שהמדינה ואזרחיה מעניינים אותה כקליפת השום, אליה מצטרפות חברות המזון הבזויות, חסרות המוסר שמסוגלות להתמסר תמורת כסף. לא אמנע מכנות אותן בשמן, זונות. זה התחיל ב"זאבית" כהן, זה ממשיך באוסם, שטראוס ועוד…
מדוע שלא תתבישו בעצמכם?!
כי לזונות אין בושה!

עוד 958 מילים ו-3 תגובות
סגירה