עקורים פלסטינים נוסעים על עגלה ברפיח, דרום רצועת עזה, 7 במאי 2024 (צילום: AFP)
AFP

עיני העולם מופנות לרפיח והלחץ הבינלאומי מתמקד בהגדלת הסיוע לעזה

ישראל נמצאת תחת ביקורת בינלאומית הולכת וגוברת, כשהשיא היה הודעת ביידן על עצירת האספקה לפעולה הצבאית ברפיח ● העיניים הבינלאומיות נשואות כל הזמן למעברי הכנסת הסיוע ההומניטרי ולפי דיווחים שונים מצרים סגרה את מעבר רפיח כדי ללחוץ על ישראל ● במקביל, פתיחת המזח הצף מול חופי עזה מתעכבת ● פרשנות

ישראל נמצאת תחת ביקורת בינלאומית הולכת וגוברת – והשבוע שעבר סימן את אחד השבועות הקשים ביותר מבחינת יחסי החוץ ומדיניות ישראל בעולם.

ההודעה של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן על עצירת אספקת החימוש לפעולה הישראלית ברפיח הייתה השיא בשבוע שבו שיחות המשא והמתן להצלת החטופים בראשות ראש ה־CIA ויליאם ברנס קרסו ומליאת האו"ם שדרגה את מעמדה של הרשות הפלסטינית.

העיניים הבינלאומיות נשואות כל הזמן למעברי הכנסת הסיוע ההומניטרי – וגם שם הסתיים שבוע קשה, כשארגון הטרור חמאס יורה ופגע במעבר כרם שלום – והרג ארבעה חיילים ישראלים. כתוצאה מכך המעבר נסגר ונפתח מחדש אחרי יומיים. הסגירה הביאה לעיכוב בהכנסת סחורות.

בניו יורק טיימס דיווחו אתמול כי גם מעבר רפיח סגור כעת. הסיבה, לפי הדיווח, נעוצה בלחץ שהמצרים מנסים להפעיל על ישראל. צה"ל השתלט על הצד העזתי של המעבר והמצרים לא מכניסים דרך רפיח סחורות

אתמול (שבת) הודיע מתאם פעולות הממשלה בשטחים ש־200 אלף ליטרים של דלק הוכנסו לעזה דרך מעבר כרם שלום, אך ההנחה היא כי מזון או סיוע אחר לא נכנסו משם.

בניו יורק טיימס דיווחו אתמול כי גם מעבר רפיח סגור כעת. הסיבה, לפי הדיווח, נעוצה בלחץ שהמצרים מנסים להפעיל על ישראל. צה"ל השתלט על הצד העזתי של המעבר והמצרים לא מכניסים דרך רפיח סחורות וגם לא מוכנים להכווין את משאיות הסיוע לכרם שלום כדי שאלה יכנסו מהגבול הישראלי.

ראש ה־CIA ברנס ניסה לשכנע את המצרים לאפשר הכנסת סחורה דרך כרם שלום, ללא הצלחה. המצרים טוענים שמדובר בנושא הקשור לריבונותם והם לא מוכנים לשתף פעולה.

במקביל, פתיחת המזח הצף האמריקאי מתעכבת. במקום שהפירים יחוברו לחוף של עזה, הם נמצאים סמוך לחוף אשדוד ובשל תנאי מזג האוויר והים הם כרגע לא מועברים לחוף של עזה

במקביל, פתיחת המזח הצף האמריקאי מתעכבת, זאת בשל תנאי מזג אוויר לא טובים לפני כשבועיים. בתדרוך לעיתונות שקיים דובר הפנטגון פט ריידר ביום חמישי האחרון הוא עדכן שהרכבת שני הרציפים הצפים הושלמה.

אחד הרציפים ממוקם במרחק כמה קילומטרים מהחוף; השני משמש כ"כביש" המחובר בקצהו לחוף. לפי ההסבר של ריידר, במקום שהפירים יחוברו לחוף של עזה, הם נמצאים סמוך לחוף אשדוד ובשל תנאי מזג האוויר והים הם כרגע לא מועברים לחוף של עזה.

עבודות ההכנה של אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון לקראת קליטת המזח הימי בחופי עזה, אפריל 2024 (צילום: אגף ההנדסה והבינוי, משרד הביטחון)
עבודות ההכנה של אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון לקראת קליטת המזח הימי בחופי עזה, אפריל 2024 (צילום: אגף ההנדסה והבינוי, משרד הביטחון)

נוסף על הפירים והספינות הצבאיות המקיפות אותם, ספינה מסחרית־אזרחית המפליגה תחת דגל אמריקאי, ה־Sagamore, העמיסה סחורות וסיוע הומניטרי בקפריסין ויצאה לדרכה לכיוון נמל אשדוד. במקום להמתין לרגע שאפשר יהיה להשיט את הפירים הצפים לכיוון עזה הוחלט שה"סגאמור" תעביר סחורות לאחת מספינות הצי האמריקאי ותפליג בחזרה לקפריסין לאיסוף סחורה נוספת.

"בזמן שאנחנו ממתינים עד שניתן יהיה להציב את הפירים לצד החוף של עזה, החלטנו לא לבזבז זמן, ה'סגאמור' תעביר את הסחורות לספינה הצבאית Benavidez, וממנה הסחורות יועברו לחוף". מהתדרוך של ריידר לא ברור אם הספינות פורקות כבר עתה את הסחורות בפירים הצפים ליד אשדוד או שצבא ארה"ב ממתין עד שניתן יהיה להעביר את הפירים הצפים לאזור עזה.

נוסף על הפירים והספינות הצבאיות המקיפות אותם, ספינה מסחרית־אזרחית המפליגה תחת דגל אמריקאי, ה־Sagamore, העמיסה סחורות וסיוע הומניטרי בקפריסין ויצאה לדרכה לכיוון נמל אשדוד

סיוע טורקי בדרך לאזור?

לצד כל הפעולות לעיל, אחת מספינות הסיוע הטורקיות המשויכת לארגון IHH – עמותה טורקית אסלאמית שהוכרזה בישראל כארגון טרור – ה־Anadolu, יצאה מטורקיה לכיוון קפריסין.

ה־IHH עמד מאחורי המשט לעזה ב־2010 ובחודשים האחרונים הם התארגנו ברכישת צי של שלוש ספינות והכריזו כי יוציאו משט נוסף לעזה עם מזון, תרופות וציוד לאזרחי הרצועה.

לפי Marine Traffic – אפליקציה המאפשרת לעקוב אחר מיקום כלי שיט – נדמה שהספינה הטורקית עושה את דרכה לקפריסין ואולי שם יועמס ציוד על ספינות אחרות שאמורות להפליג לכיוון עזה, אך הדבר אינו ברור.

לפי דיווח מלפני כמה ימים ב־"Voice of America", הספינה שטה תחת דגל המדינה האפריקאית גינאה ביסאו, אך הרשויות במדינה דרשו מהבעלים של הספינה להפסיק לשוט תחת דגלם. אף על פי כן, באפליקציית תיעוד כלי השיט היא עדיין רשומה תחת הדגל הזה.

מעקב אחר הספינה הטורקית יאפשר להבין אם היא עוגנת בקפריסין מתוך ניסיון להעביר את הסחורות לספינות סיוע אחרות או שמא היא מיועדת להפליג עד לאל־עריש ומשם להוביל את הסיוע לתוך עזה

מעקב אחר הספינה הטורקית יאפשר להבין אם היא עוגנת בקפריסין מתוך ניסיון להעביר את הסחורות לספינות סיוע אחרות או שמא היא מיועדת להפליג עד לאל־עריש ומשם להוביל את הסיוע לתוך עזה (כאמור, המעברים כמעט סגורים ולא ברור איך זה יתרחש).

כל נושא הסיוע והכנסת הסחורות לעזה עומד במרכז יחסי החוץ של ישראל – הן עם ארה"ב והן עם מדינות האזור. ארגון הטרור חמאס מתבונן מתוך המנהרות בהתפתחויות וככל שמופעל על ישראל לחץ גדול יותר – וישראל מסתכנת בפגיעה ביחסים עם מצרים – חמאס "מרוויח" נקודות נוספות בהתשה האזורית.

צילום מטנק של צה"ל בצד העזתי של מעבר רפיח. 7 במאי 2024 (צילום: דובר צה
צילום מטנק של צה"ל בצד העזתי של מעבר רפיח. 7 במאי 2024 (צילום: דובר צה"ל)

הציבור העזתי רעב לאוכל, ישראל נמצאת תחת לחץ חסר תקדים, הסחורות לא נכנסות ובמקביל יחסי ישראל עם ארה"ב – וכעת גם עם מצרים – הולכים ומתדרדרים.

לפני כשבועיים שר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן הגיע למעברים השונים בישראל, ובאחת מהצהרותיו ציין שהוא רואה שיפור בהכנסת הסיוע לעזה, תוך שהוא מוסיף שעל ישראל לפעול עוד רבות בהגברת הסיוע.

הציבור העזתי רעב לאוכל, ישראל נמצאת תחת לחץ חסר תקדים, הסחורות לא נכנסות ובמקביל יחסי ישראל עם ארה"ב – וכעת גם עם מצרים – הולכים ומתדרדרים

בינתיים חלפו שבועיים, החיילים הישראלים נמצאים תחת מתקפה במעבר כרם שלום והכנסת הסיוע לעזה פחתה.

עוד 790 מילים
סגירה