נתניהו לא הפנים את גודל האסון שאירע בהובלתו

טקס זיכרון של לוחמי יום כיפור בקיסריה, מאי 2024 (צילום: רמי רום)
רמי רום
טקס זיכרון של לוחמי יום כיפור בקיסריה, מאי 2024

שבעה חודשים עברו מאז השבת השחורה של ה-7 באוקטובר, בה נכבשו עשרות יישובים בעוטף עזה על ידי ארגון הטרור חמאס. נרצחו גברים, נשים, ילדים, זקנים בבתיהם וכ-250 אזרחים וחיילים נחטפו. גם לאחר יותר מחצי שנה, 132 חטופים עדיין לא שוחררו.

חמאס עדיין שולט בעזה, הלחימה נמשכת בעצימות מופחתת אבל הפכה למערכה רב-זירתית, כאשר יותר מ-150 אלף אזרחים ישראלים בצפון המדינה ובדרומה נעקרו מבתיהם ולא ידוע אם ומתי ישובו בבטחה לבתיהם ולאדמתם. לראשונה מאז קום המדינה, מדינת ישראל מאבדת שליטה בחבלי ארץ שלמים במלחמה.

חמאס עדיין שולט בעזה, הלחימה הפכה למערכה רב-זירתית ויותר מ-150 אלף אזרחים בצפון המדינה ובדרומה נעקרו מבתיהם. לראשונה מאז קום המדינה, ישראל מאבדת שליטה בחבלי ארץ שלמים במלחמה

בנימין נתניהו, המסרב להודות באשמתו ובאחריותו לאסון שהביא על מדינת ישראל ב-7 באוקטובר, כי הוא זה שהוביל את מדיניות העברת הכספים לחמאס ונכשל בניהול המלחמה המדשדשת – התנתק מהתקשורת הישראלית אבל מעניק ראיונות בשפע לעיתונאים זרים.

בראיון שהעניק לד"ר פיל אמר נתניהו שהוא וממשלתו, כולם, כשלו בהגנה על אזרחי ישראל, אך בהמשך אותו משפט אמר, שאחרי המלחמה יהיה צורך לבדוק את הכישלון המודיעיני והצבאי ולא אמר שיהיה צורך לבדוק את המדיניות הכושלת שלו – העברת מיליוני הדולרים הקטאריים לחמאס כדי לקנות שקט.

נתניהו לא מפנים את גודל האסון שהביא על המדינה ואת אשמתו בהובלת הקונספציה, שגרמה למותם של 1500 אזרחים וחיילים בשבת השחורה ההיא.

תרגיל ההונאה של קטאר וחמאס

במהלך שנת 1973 עשו המצרים לישראל תרגיל הונאה מדיני, מודיעיני וצבאי מוצלח מאוד, שבו יצרו אשליה בישראל שמצרים חלשה ולא תוכל לתקוף את ישראל.

תרגיל ההונאה כלל פרסומים ברוח זו בעיתונות המצרית והבינלאומית, העברת מסרים שהצבא המצרי אינו מוכן למלחמה וגם שהמצרים מסוכסכים עם פטרוניהם הרוסים, וכי אלו מסרבים להעביר להם נשק מתקדם.

במהלך שנת 1973 עשו המצרים לישראל תרגיל הונאה מדיני, מודיעיני וצבאי מוצלח מאוד, שבו יצרו אשליה בישראל שמצרים חלשה ולא תוכל לתקוף את ישראל

בנוסף, ניהלו המצרים ערוץ מדיני חשאי עם ארה"ב ועם ישראל דרך היועצים לביטחון לאומי של ארה"ב ושל מצרים, הנרי קיסינג'ר וחאפז אסמעאיל. קיסינג'ר העביר מסרים לישראל ערב המלחמה שהמצרים לא יתקפו, וחזר ודרש מישראל להימנע ממכת מנע.

ללא התמיכה של קיסינג'ר – משה דיין היה משותק ועצר את מכת המנע שהציעו בשבת הרמטכ"ל דוד אלעזר ומפקד חיל האוויר בני פלד. דיין מנע גיוס מילואים ביום שישי ופריסת כוחות בשבת כדי לייצר אליבי שישראל לא פתחה במלחמה. דיין חשש שקיסינג'ר יעצור את הסיוע האמריקאי לישראל אם תפרוץ מלחמה, וידע שישראל תצטרך את הסיוע האמריקאי כשתעבור למתקפה על קהיר ודמשק.

בדומה לתרגיל ההונאה המצרי ב-1973, קטאר וחמאס יצרו אשליה שחמאס מורתע ושהכסף הקטארי שמועבר על ידי נתניהו וראש המוסד יוסי כהן במזוודות של מזומנים דרך ישראל לחמאס בעזה קונים שקט.

בישראל ידעו על תוכניות חמאס לכבוש מוצבים וישובים ישראלים לחטוף חיילים ואזרחים, אבל תרגיל ההונאה של קטאר וחמאס הטעה את ראשי המערכת המדינית, המודיעינית והצבאית.

קטאר חדרה לצמרת המדינית והביטחונית של ישראל ושיבשה את פעולתה בעזרת כספה, כפי שהזהיר העיתונאי ואיש המודיעין הצרפתי לשעבר מארק איכינגר בספרו משחקי מלחמה, שחיתות וטרור.

בדומה לתרגיל ההונאה המצרי ב-1973, קטאר וחמאס יצרו אשליה שחמאס מורתע ושהכסף הקטארי שמועבר על ידי נתניהו וראש המוסד יוסי כהן במזוודות של מזומנים דרך ישראל לחמאס בעזה קונים שקט

אתה הראש אתה אשם – טקס זיכרון של לוחמי יום כיפור בקיסריה, 11 במאי 2024

בטקס הזיכרון שארגנו לוחמי יום כיפור בקיסריה השתתפו אלפי אנשים. מעל טנק המגילה של קבוצת לוחמי יום כיפור, בחולות מאחורי ביתו של נתניהו, דיברו נציגים של המשפחות השכולות. יעל אלון, שאיבדה את אביה יצחק במלחמת יום כיפור 73' ואת בנה דור ב-7 באוקטובר 23', ערן ליטמן שבתו אוריה נרצחה במסיבת הנובה, ויעקב גודו שבנו תום נרצח בקיבוץ כיסופים.

מעל טנק המגילה של קבוצת לוחמי יום כיפור, בחולות מאחורי ביתו של נתניהו, דיברו נציגים של המשפחות השכולות. יעל אלון, שאיבדה את אביה יצחק במלחמת יום כיפור 73' ואת בנה דור ב-7 באוקטובר 23'.

דרור קרן קרא יזכור לחללי השבת השחורה תשפ"ד. אייל יפה, מנהיג קבוצת לוחמי יום כיפור, אמר בסיום: אתה הראש, אתה אשם והעם יתקן. הדברים שנאמרו כואבים וקשים והמסר ברור – ראש הממשלה נתניהו אשם באסון הגדול והמזעזע ביותר שקרה לעם ישראל מאז הקמת המדינה. הזעקה להדחתו ולשיקום המדינה שאיבדה במשמרתו חבלי ארץ ואלפים מבניה ובנותיה – מטלטלת.

טקס זיכרון לוחמי יום כיפור בקיסריה, עם טנק המגילה. 11 במאי 2024 (צילום: רמי רום)
טקס זיכרון לוחמי יום כיפור בקיסריה, עם טנק המגילה. 11 במאי 2024 (צילום: רמי רום)

ד"ר רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 651 מילים
סגירה