בני גנץ במסיבת עיתונאים, 3 במרץ 2024 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)
חיים גולדברג/פלאש90

חוק הגיוס מושך את גנץ החוצה, משפחות החטופים מונעות ממנו לעזוב

"גנץ ואיזנקוט לא יוכלו לשבת בממשלה אם מתווה חוק הגיוס של נתניהו יעבור", אומר לזמן ישראל מקורב ליו"ר המחנה הממלכתי ● אולם מנגד משפחות החטופים מאמינות כי רק גנץ ואיזנקוט יכולים לקדם עסקה לשחרור החטופים - וכי אם יעזבו את הממשלה, לא יהיה למשפחות ערוץ פתוח אל מקבלי ההחלטות ● פרשנות

חרדים רבים מיהרו אתמול לבתיהם בשעה שמונה בערב. הם לא רצו להיראות הולכים ברחוב כאשר נשמעת צפירת יום הזיכרון לזכר הנופלים במערכות ישראל. בעיני החרדי הממוצע, הצפירה היא מעשה פסול; אין בה שום דבר לזכר הנופלים, והעמידה בדום מתוח היא אפילו חטא. הדרך הראויה מבחינתם היא לקרוא פרקי תהלים ומשניות.

מצד שני, החרדים לא רצו להכעיס את הציבור האזרחי הרחב, שבחר להנציח את החללים בצפירה ממושכת, פעמיים ביום הזיכרון. המלחמה באוקטובר חיברה רבים מהם אל הטרגדיה ואל הישראליות. הם ניסו והצליחו לאורך חודשי המלחמה להפגין ולהוכיח ערבות הדדית, עד שהסיפור מגיע לחוק הגיוס. כאן הם נעצרים ולוקחים רוורס.

שעות ארוכות במהלך השבועות האחרונים ישבו הנציגים של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון יואב גלנט והשר בני גנץ עם נציגי הציבור החרדי אריאל אטיאס, מוטי בבצ'יק וח"כ אורי מקלב, וניסו להגיע להחלטה בנושא חוק הגיוס.

גלנט עצמו, באמצע ניהול המלחמה, ירד כמה פעמים לחדר הישיבות בקריה בו נפגשו הצדדים, וניסה להשיג פתרון. "אני צריך חיילים בצבא", הוא אמר למתדיינים.

השר בני גנץ ושר הביטחון יואב גלנט בסיור ברצועת עזה, 23 בדצמבר 2023 (צילום: חשבון הטוויטר של בני גנץ)
השר בני גנץ ושר הביטחון יואב גלנט בסיור ברצועת עזה, 23 בדצמבר 2023 (צילום: חשבון הטוויטר של בני גנץ)

אבל בשורה התחתונה, שום דבר לא עזר. אין טעם לעסוק שוב בכל הפרטים והפלפולים סביב החוק, החל ביעדי הגיוס וכלה בסנקציות הפליליות. "החרדים לא רוצים ללכת לצבא", אמר לי אתמול אחד המשתתפים בדיונים. אין גם שום נוסחה רצינית שיכולה לפייס את ההתנגדות הזו.

נשארנו עם חוק הגיוס הבעייתי שגלנט מסרב להביא לכנסת בלי הסכמה מלאה. זה חוק גיוס שמנציח לעד את האי-גיוס של החרדים, וגם גנץ מתנגד לו בתוקף. יש עוד כל מיני הצעות שעולות היום במשרד הביטחון, אבל קשה ברגע זה להניח שהן יוכלו לשנות את התמונה.

נשארנו עם חוק הגיוס הבעייתי שגלנט מסרב להביא לכנסת בלי הסכמה מלאה. זה חוק גיוס שמנציח לעד את האי-גיוס של החרדים, וגם גנץ מתנגד לו בתוקף

בעוד שלושה שבועות, ב-2 ביוני, אמור בג"ץ לדון בחוק הגיוס. הממשלה צריכה להגיש בינתיים מתווה משלה לבג"ץ ולהוכיח כי  מדובר בחוק גיוס רציני. המתווה הזה מגובש בשיחות ישירות בין אנשי ראש הממשלה והחרדים. הדיון במתווה בממשלה אמור היה להיות ביום רביעי הקרוב וגנץ כבר שחרר הצהרה חריפה נגד הכוונה הזו.

"החוק לא מקדם שירות הוגן במדינה, יפגע בגיוס לצה"ל בביטחון ובחוסן הישראלי", פנה גנץ לנתניהו. "אני קורא לך לעצור ולהתעשת. אל תפרק את החברה הישראלית משיקול פוליטי".

השר בני גנץ פונה לראש הממשלה בנימין נתניהו בעניין חוק הגיוס, 11 במאי 2024 (וידיאו: ערוץ הטלגרם של בני גנץ)

מזכיר הממשלה יוסי פוקס נזף בגנץ בציוץ נגדי משלו וטען כי מדובר בחוק גיוס עלום שלא יעלה על סדר היום של הממשלה השבוע.

כך או כך, לא קשה להבין את גנץ. הגיוס החרדי לצה"ל הוא הדגל שבו מתבדל גנץ מראש הממשלה והקואליציה של נתניהו. גנץ מתחבר לסנטימנט הציבורי בעד גיוס חרדים בימים אלה, מול ראש ממשלה שיודע כי חוק גיוס אמיתי, רציני, תקיף ובעל שיניים יחיש במהירות את קיצה של הממשלה הזו.

גנץ מתחבר לסנטימנט הציבורי בעד גיוס חרדים בימים אלה, מול ראש ממשלה שיודע כי חוק גיוס אמיתי, רציני, תקיף ובעל שיניים יחיש במהירות את קיצה של הממשלה הזו

מקורב לגנץ אמר לזמן ישראל אתמול כי "גנץ ואיזנקוט לא יוכלו לשבת בממשלה אם המתווה של נתניהו יעבור, עוד לפני הדיון בבג"ץ. הכול תלוי עכשיו בגלנט. אם הוא יתעקש ולא יגיש חוק גיוס פיקטיבי, תהיה לכך השפעה גם על הדיון בבג"ץ וגם על ההצבעה בכנסת, שלא בטוח שתעביר את החוק הזה".

ועם כל זאת, אם חוק הגיוס מושך את גנץ וגדי איזנקוט אל מחוץ לממשלה, משפחות החטופים מושכות אותם בכוח פנימה. כל עוד אין עסקה לשחרור החטופים, קשה לראות את השניים פורשים מהממשלה.

השרים בני גנץ וחילי טרופר בצעדה למען שחרור החטופים המוחזקים ברצועת עזה, 1 במרץ 2024 (צילום: המחנה הממלכתי)
השרים בני גנץ וחילי טרופר בצעדה למען שחרור החטופים המוחזקים ברצועת עזה, 1 במרץ 2024 (צילום: המחנה הממלכתי)

השר חילי טרופר, המקורב לגנץ ומראשי המחנה הממלכתי, נפגש בכל יום עם חמש משפחות חטופים לפחות. הטענה שלהן היא כי רק גנץ ואיזנקוט יכולים לקדם את העסקה – ואם הם יעזבו את הממשלה, לא יהיה למשפחות ערוץ פתוח אל מקבלי ההחלטות.

השר חילי טרופר נפגש בכל יום עם חמש משפחות חטופים לפחות. הטענה של משפחות החטופים היא כי רק גנץ ואיזנקוט יכולים לקדם את העסקה ואם הם יעזבו, לא יהיה למשפחות ערוץ פתוח אל מקבלי ההחלטות

צריך לזכור כי משפחות חטופים נואשות וקוראות היום בגלוי לסילוקו של נתניהו מתפקידו בגלל הכישלון במאמץ להחזרת החטופים.

המסר הזה של המשפחות עובר מדי יום, ומותיר את שרי המחנה הממלכתי בתוך הממשלה כדי לנהל את אסטרטגיית המלחמה ושחרור החטופים – עם כל הפיתוי לעזוב ולזרז את נפילת הממשלה.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
גנץ הוא פתי. לגורם המדיני הבכיר יש אלף ואחת טריקים ושטיקים לטרפד עסקה שהוא לא מעוניין בה בלי שזה ידבק בו. אם גנץ היה מתרכז בהחלפת השלטון הכושל של נתניהו כבר לפני שישה חודשים, היום כבר ה... המשך קריאה

גנץ הוא פתי. לגורם המדיני הבכיר יש אלף ואחת טריקים ושטיקים לטרפד עסקה שהוא לא מעוניין בה בלי שזה ידבק בו. אם גנץ היה מתרכז בהחלפת השלטון הכושל של נתניהו כבר לפני שישה חודשים, היום כבר היינו אחרי עסקה, שלא לדבר על מצב אסטרטגי טוב בהרבה עם האמריקאים לצידנו ואולי אפילו ברית הגנה אזורית.

כל עוד נתניהו בשלטון לא תהיה עסקה, לא יהיה יום שאחרי, ומצבנו האסטרטגי ימשיך להתדרדר. "היום שאחרי" לא מתייחס למלחמה – היום שאחרי שמשנה הוא היום שאחרי נתניהו. גנץ הוכיח אולי שכוונותיו טובות, אבל הוא חסר הכישורים הפוליטיים הדרושים להיות ראש ממשלה בישראל.

הדרך היחידה להחזיר את החטופים היא לגרור את נתניהו בכח לבחירות – סיכוי סביר שבמהלך הבחירות הוא יביא לעסקה כדי שזה ישתלם לו בקלפי. זה הדבר היחיד שמשנה לו. אם לא יביא, הממשלה של היום שאחרי נתניהו תביא.

עוד 658 מילים ו-2 תגובות
סגירה