למה האמריקאים בחרו את טיקטוק כזירת המאבק החדשה נגד הסינים?

משרדי טיקטוק בקליפורניה, 16 במרץ 2023 (צילום: Patrick T. Fallon / AFP)
Patrick T. Fallon / AFP
משרדי טיקטוק בקליפורניה, 16 במרץ 2023

בית הנבחרים האמריקאי אישר לאחרונה את הצעת החוק להגנת אמריקאים מפני אפליקציות בשליטת יריבים זרים. מטרת הצעת החוק היא לאסור על גורמים סינים לשלוט על הפעילות של טיקטוק בארה"ב. עם זאת, החוק רחב יותר ויכול לחול גם על אפליקציות נוספות בחנויות היישומים בארה"ב, שנמצאות בשליטת גורמים בצפון קוריאה, רוסיה ואיראן.

הצעה זו זכתה לתמיכה דו מפלגתית בבית הנבחרים האמריקאי – הן מהמפלגה הדמוקרטית והן מהמפלגה הרפובליקאית, והתקבלה ברוב של 352 תומכים אל מול 65 מתנגדים.

הצעת החוק להגנת אמריקאים מפני אפליקציות בשליטת יריבים זרים, זכתה לתמיכה דו מפלגתית בבית הנבחרים האמריקאי – הן מהמפלגה הדמוקרטית והן מהמפלגה הרפובליקאית, והתקבלה ברוב

הנחת היסוד העומדת בבסיס הצעת החוק היא שהיישומון טיקטוק מהווה איום על הביטחון הלאומי של ארה"ב משום שהוא נשלט על ידי חברת ByteDance הסינית, אשר נתפסת כגורם עוין לנוכח קשריה עם הממשל הסיני.

העובדה שהיישומון טיקטוק נשלט על ידי חברה סינית, מעלה חשש באשר ליכולת של הממשל הסיני לקבל גישה ליותר מ-150 מיליון משתמשים אמריקאיים. זאת בהתאם לחוק הביטחון הלאומי הסיני, אשר מחייב חברות סיניות לחלוק מידע עם הממשל הסיני אם עולה צורך שכזה מצד הממשל. בכך, לפי החוק, "היא מייצרת הבנה, כי רשתות חברתיות מחוללות נזק שיכול להגיע עד לרמה של פגיעה בביטחון הלאומי".

דבריו של חבר הקונגרס הרפובליקאי, מר מייק גלאגר, אשר היה דומיננטי בכתיבת הצעת החוק ובקידומה, מבהירים:

"ארה"ב לא יכולה לקחת את הסיכון על פועלה של פלטפורמת חדשות דומיננטית באמריקה, שנשלטת או שבבעלותה של חברה שנשמעת להוראות המפלגה הקומוניסטית הסינית".

חשוב לזכור כי כדי שהחוק ייכנס לתוקפו, עליו לעבור עוד שני שלבים. ראשית, אישור הצעת החוק בסנאט. שנית, חתימה על הצעת החוק על ידי נשיא ארה"ב. הנשיא התחייב בעבר שאם תגיע אליו הצעה שכזו, היא תזכה לתמיכתו.

העובדה שהיישומון טיקטוק נשלט על ידי חברה סינית, מעלה חשש באשר ליכולת של הממשל הסיני לקבל גישה ליותר מ-150 מיליון משתמשים אמריקאיים. זאת בהתאם לחוק הביטחון הלאומי הסיני

מנכ"ל טיקטוק, ש'ו זי צו, טען כי הצעת החוק המדוברת עלולה ליצור פגיעה כלכלית בהיקף של מיליארדי דולרים במשפיעני רשת ובעסקים קטנים. במקביל לדיונים על הצעת החוק, התאספו מחוץ לגבעת הקפיטול מתנגדים להצעה.

אחת מהמפגינות היא מונה סווין, אישה בת 23 אשר מתפרנסת כיוצרת תוכן ביישומון טיקטוק במשרה מלאה. באמצעות הרווח שהיא מפיקה מיצירת התכנים, היא משלמת על המשכנתה של אמה ועל ההשכלה האקדמית של אחיה. מונה סווין טוענת שללא היישומון – אנשים רבים ימצאו עצמם מחוץ למעגל העבודה. לנוכח הפגיעה הצפויה בעסקים הקטנים, חברת בית הנבחרים הדמוקרטית, אלכסנדרה אוקסיו-קורטז, נמנתה על מתנגדי ההצעה.

בנוסף לכך, לפי סקר שפורסם בוושינגטון פוסט, קבוצות מיעוטים לרבות שחורים, לטיניים ואסייתים, נוטות להשתמש ביישומון טיקטוק יותר משאר האוכלוסייה. בכך, יותר מ-80% מהמיעוטים בארה"ב חוו עלייה במכירות לאחר שהשתמשו באפליקציה כדי להציע את מרכולתם. לנוכח זאת, הצעת החוק עלולה לקדם אי שוויון בין קבוצות מיעוטים לשאר האוכלוסייה.

במידה שהחוק יעבור וחברת ByteDance הסינית תידרש למכור את הפעילות של טיקטוק בארה"ב – יהיה עליה לקבל את האישור של הממשל הסיני, אשר כבר הודיע בעבר על התנגדותו למהלך שכזה.

גורמים בטיקטוק טוענים, שהפלטפורמה בארה"ב מבודלת מזו שבסין ועל כן לממשל הסיני אין גישה לנתונים של משתמשים אמריקאים. אולם, עובדים ב-ByteDance כבר ניצלו את הגישה למידע על משתמשים אמריקאים כשניסו לאתר את המקורות של שני עיתונאים מארה"ב.

לטענת מנכ"ל טיקטוק, הצעת החוק המדוברת עלולה ליצור פגיעה כלכלית בהיקף מיליארדי דולרים במשפיעני רשת ובעסקים קטנים. במקביל לדיונים על הצעת החוק, התאספו מחוץ לגבעת הקפיטול מתנגדים להצעה

כמו כן, גם מתחקיר שפורסם ע"י הוול סטריט ג'ורנל בינואר האחרון עולה, כי לעובדי חברת ByteDance בסין עדיין יש יכולת לקבל נתונים על משתמשי טיקטוק בארה"ב.

 

איתי יאיר הינו מהמעבדת המחקר למשפט, עבודה וטכנולוגיה, הפקולטה למשפטים, המסלול האקדמי המכללה למנהל.

איתי יאיר חבר במעבדה למחקר, משפט, עבודה וטכנולוגיה, בפקולטה למשפטים, המסלול האקדמי המכללה למנהל. המעבדה עוסקת בסוגיות הקשורות לעבודה בעידן הדיגיטלי, בדגש על הזכות לפרטיות, עבודה מרחוק, קהילת העובדים/ות בעידן הדיגיטלי, כלכלת הפלטפורמה, והשפעות של בינה מלאכותית על הזכות לשוויון.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 560 מילים
סגירה