בגידה באנושיות הבסיסית אינה מוצדקת, אינה מועילה, ואינה יהודית

שלט "שדה תימן" (צילום: צילום מסך מתחקיר CNN)
צילום מסך מתחקיר CNN
שלט "שדה תימן"

בספר דברים יש הוראה האומרת דרשני. בפרק כ"ב כתוב:

(ו) כִּי יִקָּרֵא קַן צִפּוֹר לְפָנֶיךָ בַּדֶּרֶךְ בְּכָל עֵץ אוֹ עַל הָאָרֶץ אֶפְרֹחִים אוֹ בֵיצִים וְהָאֵם רֹבֶצֶת עַל הָאֶפְרֹחִים אוֹ עַל הַבֵּיצִים לֹא תִקַּח הָאֵם עַל הַבָּנִים:

(ז) שַׁלֵּחַ תְּשַׁלַּח אֶת הָאֵם וְאֶת הַבָּנִים תִּקַּח לָךְ לְמַעַן יִיטַב לָךְ וְהַאֲרַכְתָּ יָמִים:

משמעות הדבר: אם מזדמנת לך אפשרות לקחת להנאתך ציפור יחד עם הביצים שעליהן היא יושבת, אל תעשה כך. את הביצים תיקח, אבל תשחרר את האם. הרמב"ן מסביר כי האיסור על הריגת ציפור יחד עם אפרוחיה, לא נובע מרחמנות גרידא, שהרי אם זאת הייתה הסיבה, היה חל איסור גורף על אכילת בשר.

הוא הבין כי האכזריות רובצת בפתח ועלינו להרחיק אותה ככל האפשר. גם אם לחימה במלחמה דורשת נחישות ונחרצות, עלינו לפעול למניעת התפשטות אכזריות בנפשנו – כמו למשל במקרים של התעללות משוללת הצדקה, שאף אינה מקנה כל יתרון צבאי, אלא נותנת לחיידק האכזריות להשתולל, ובסופו של דבר לפגוע בנו.

הרמב"ן הבין כי האכזריות רובצת בפתח ועלינו להרחיקה ככל האפשר. גם אם לחימה במלחמה דורשת נחישות ונחרצות, עלינו לפעול למניעת התפשטות אכזריות בנפשנו – כמו במקרי התעללות משוללת הצדקה

אנחנו במבוי סתום במשא ומתן על החזרת החטופים. ברקע שבים ועולים דיווחים על תנאי הכליאה הקשים שבהם נתונים עצורים עזתים בישראל, כמו למשל במתקן הכליאה "שדה תימן", שעלה לכותרות לאחרונה בעקבות עדויות רופאים המשרתים בו. מהעדויות עולה מציאות של יחס אכזרי, בלתי אנושי ומשפיל – העולה לכדי עינויים של ממש.

איך הידיעות הללו אמורות לסייע לתביעתנו שהחטופים הישראלים יזכו ליחס אנושי? בינתיים, הרושם המתקבל הוא שגם אנחנו יודעים להתאכזר. אנו חוזרים ומדגישים את ההבדל הערכי בינינו לבין אויבינו, אך אם קיים הבדל כזה, הוא מוכרח לבוא לידי ביטוי במעשים ערכיים ובנכונות להיבדק ולהשתפר תמיד, ולא להישאר רק בחזקת "מן השפה אל החוץ".

התאכזרות, השפלה ועינויים של שבויים לא יסייעו בהחזרת החטופים שלנו, ולא ישפרו את המוניטין של ישראל בעיני העולם או בעיני עצמנו. מחבלי הנוח'בה הרבים, המוחזקים במתקן "שדה תימן" בתנאים קשים – טבעי הדבר שהיחס אליהם יהיה טעון. אין ישראלי שלא מכיר, מקרוב או מרחוק, מישהו שנפגע בשבעה באוקטובר או ממה שאירע מאז. ואולם, אין כל דרך מוסרית להצדיק את התמונה העולה מהדיווחים. היעדר פיקוח או ביקורת משפטית, מספר גבוה של מקרי מוות ודיווחים על כריתת איברים בעקבות הזנחה רפואית ותנאי כליאה בלתי אנושיים.

אלו תיאורים שאינם עולים בקנה אחד עם ערכי היסוד עליהם הוקמה מדינת ישראל, אינם מקדמים את האינטרסים שלה, וודאי שאינם תורמים לסיכוי שהחטופים הישראלים יזכו לתנאים ראויים.

תיאורי תנאי הכליאה בשדה תימן אינם עולים בקנה אחד עם ערכי היסוד עליהם הוקמה המדינה, אינם מקדמים את האינטרסים שלה, וודאי שאינם תורמים לסיכוי שהחטופים הישראלים יזכו לתנאים ראויים

לא פעם מוטחות בפעילי זכויות האדם האשמות שאנחנו "אטומים לכאבם של אנשי עמנו", ובוכים רק לנוכח סבלו של האחר. הניסיון לאפיין את הדאגה לזכויות האדם כצביעות או שנאה עצמית הוא בדרך כלל ניסיון להפסיק את השיח כשהוא נעשה מאיים, קרוב מדי לאמת, ובעיקר כשנעשה כואב מדי.

הקריאה לשמור על צלם אנוש גם בהחזקת אנשי חמאס לא סותרת את הדאגה העמוקה לרווחתם ולטובתם של בני עמנו. אדרבא, היא המניע העיקרי לתמיכה בכיבוד חוקים בינלאומיים וערכי מוסר.

עולם שבו החוקים והערכים האלה נשחקים הוא עולם מסוכן יותר לכולם, בוודאי ליהודים, ובעיקר לאחינו ואחיותינו שבשבי.

הרחבת מעגל הדמים לעולם לא תוכל לתקן את האסון של השבעה באוקטובר, ולא תביא להשבת החטופים הביתה. בגידה באנושיות הבסיסית אינה מוצדקת, אינה מועילה, ואינה יהודית.

יש לחשוף את הנעשה בשדה תימן לביקורת ופיקוח, ויש לחקור עד תום כל הפרה בחוק וכל פגיעה בזכויות אדם. המסורת שלנו היא שמירה על צלם אנוש וערכים הומניים, אל לנו לשכוח זאת לרגע – גם כשהדם רותח, גם כשהנורא מכל קורה.

הרחבת מעגל הדמים לעולם לא תוכל לתקן את האסון של השבעה באוקטובר, ולא תביא להשבת החטופים הביתה. בגידה באנושיות הבסיסית אינה מוצדקת, אינה מועילה, ואינה יהודית

את זה נכון לזכור כי זה נכון, וגם למען ייטב לנו ונאריך ימים.

הרב ד״ר מיכאל מרמור הוא חבר סגל ב-HUC (היברו יוניון קולג') בירושלים, ולשעבר יו״ר הוועד המנהל של קול רבני לזכויות האדם (רבנים לזכויות אדם).

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 601 מילים
סגירה