אפשר גם להביט בדברים נכוחה

כרים קאן, התובע הבינלאומי בבית הדין הפלילי בהאג, 2022 (צילום: AP Photo/Peter Dejong)
AP Photo/Peter Dejong
כרים קאן, התובע הבינלאומי בבית הדין הפלילי בהאג, 2022

אפשר להביט בדברים מנקודת המבט הקבועה ולדבר על צביעות (שבהחלט קיימת לא אחת) ועל אנטישמיות (אינה רלוונטית בהקשר זה) ואפילו על פנטזיית הצבא המוסרי בעולם.

אך זה יהיה דיון עקר, חלול, כוזב, מושתת על עצימת עיניים ושקרים מוסכמים ומתעלם מהעובדות. כלומר: מהמציאות.

במילים פשוטות: זה יהיה דיון במתכונת הקבועה של בנימין נתניהו וממשלת ישראל. ראינו לאן הם הובילו אותנו.

אבל אפשר גם להביט בדברים נכוחה. אפילו מומלץ. מומלץ להביט בדברים מנקודת מבט של ניסיון להגן על זכויות אדם אוניברסליות ולחקור ולהעמיד לדין מי שחשודים בהפרתן תוך ביצוע, לכאורה, של פשעים נגד האנושות, בניגוד למשפט הבינלאומי:

אפשר גם להביט בדברים נכוחה. מנקודת מבט של ניסיון להגן על זכויות אדם אוניברסליות. ולחקור ולהעמיד לדין מי שחשודים בהפרתן תוך ביצוע, לכאורה, של פשעים נגד האנושות, בניגוד למשפט הבינל'

1

אני מעריך שכולם כאן יסכימו, שצווי המעצר שמבקש התובע הפלילי הבינלאומי (בריטי בשם כרים קאן) מבית המשפט הפלילי הבינלאומי בהאג נגד יחיא סנוואר ומוחמד דף, הם דבר מוצדק:

זאת כדי לחקור ואולי אף להעמיד לדין מי שחשודים בתכנון והובלת פשע נגד האנושות שבוצע נגד אזרחים ישראלים חפים.

אלפי רוצחי המונים נשלחו בידי צמד החשודים הללו למסע שחיטת אלפי אזרחים ישראלים תמימים וחטיפתם. והם אכן טבחו בהם וחטפו אותם. מתינוקות ועד קשישים.

2

וכפי שציין התובע הפלילי הבינלאומי, ‏בידי מדינת ישראל ישנה מלוא הלגיטימציה המוסרית והחוקית לפעול קשות נגד חמאס בעקבות אירועי ה-7 באוקטובר ולמען שחרור החטופים שמוחזקים לאורך חודשים בתנאים תת-אנושיים (זהו פשע מלחמה חמור ומבעית במיוחד).

3

אבל יש לעשות כן, הדגיש התובע הפלילי הבינלאומי, אך ורק בכפוף למשפט הבינלאומי. החשד הוא שמנהיגי מדינת ישראל – ראש הממשלה ושר הביטחון – הובילו תגובה צבאית לפשע שביצע חמאס נגד האנושות, תוך שתגובה זו עצמה כללה פשע נגד האנושות.

החשד הוא שמנהיגי מדינת ישראל – ראש הממשלה ושר הביטחון – הובילו תגובה צבאית לפשע שביצע חמאס נגד האנושות, תוך שתגובה זו עצמה כללה פשע נגד האנושות

4

חשד להרעבה מכוונת של מיליוני תושבים לרבות תינוקות וקשישים, מזכיר לנו התובע הפלילי הבינלאומי, הוא חשד לביצוע פשע נגד האנושות. נזכיר, למרבה הבעתה, שקריאות להרעבה המונית לא בקעו רק מפי רבים מקואליציית ה-64 הנפשעת שהחריבה את חיינו, אלא גם מפי אביגדור ליברמן וגיורא איילנד. בפועל, כך חושד התובע הפלילי הבינלאומי, אכן בוצעה מדיניות של הרעבה קולקטיבית. האחראים לה הם בנימין נתניהו ושר הביטחון יואב גלנט.

5

מאחר שאיננו חשופים לתמונות מרצועת עזה שמתעדות את המכלול הנורא שם (כי התקשורת שלנו בוחרת שוב ושוב להימנע משידורן), הרי שאין בידינו שום יכולת לטעון באופן אוטומטי (כפי שרבים מאיתנו עושים) שצה"ל אינו מבצע פשעי מלחמה. וגם לא נוכל לטעון בוודאות שלא מדובר בהצטברות שמגיעה כדי פשע נגד האנושות.

6

נהפוך הוא: מי שנחשפים למכלול העובדות (להבדיל ממי שמדקלמים שקרים עצמיים) כן מעלים חשש שמא יש דברים בגו. נזכיר שצוות התביעה הבינלאומי מבסס את טענותיו על סרטונים, צילומי לוויין, עדויות רבות, ראיונות מוקלטים, ביקורים בשטח ומכלול ראיות נוספות, ולא על דיווחיו של הכתב הצבאי בערוץ 14.

7

אין זה אומר בהכרח שאכן בוצע פשע נגד האנושות מצד מדינת ישראל, אך התשתית לחשד הנורא הזה קיימת. וראיות לקיומם של פשעי מלחמה מצדנו אכן מונחות על השולחן.

8

וצריך לחזור על כך שוב ושוב: מעשי הבלהות של חמאס, ההתעללות ההמונית שלו בישראלים, פשעיו המבעיתים נגד ישראלים וגם נגד פלסטינים והמשך החזקת בני הערובה בתנאים תת-אנושיים, הם חרפה עצומה, מדהימה, מזעזעת ובלתי נתפסת. ויש להיאבק בכך במלוא הכוח.

9

אבל אין בכך בדל של הצדקה לפגיעה המונית בחפים. לביצוע פשעי מלחמה. ולביצוע אפשרי של פשע נגד האנושות.

ואולי יש דברים בגו? צוות התביעה הבינל' מבסס את טענותיו על סרטונים, צילומי לוויין, עדויות, ראיונות מוקלטים, ביקורים בשטח ומכלול ראיות, ולא על דיווחי הכתב הצבאי בערוץ 14

10

כן, מתברר שבניגוד לדבריהם של הוגי הדעות ינון מגל, שלמה קרעי, דוד אמסלם, שמעון ריקלין, טלי גוטליב וניסים ואטורי, ובניגוד לעמדותיהם המבעיתות של בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר – יש חפים מפשע בעזה. יש בני אנוש בעזה. גם בגדה (בה מתחוללים פשעים כה רבים שמוסתרים מאיתנו). וגם במדינת ישראל.

עו"ד דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. יליד שנת 73', נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
יש אנשים חפים מפשע בעזה? בלי ספק. יש בעיה להבחין מי חף מפשע ומי לא. את מי אפשר להרוג ואת מי לא. כל זאת בשטחם של פעילי חמאס החמושים שבכל רגע יכולים לזרוק את קלצ'ניקוב ולהפוך לאזרחים תמימ... המשך קריאה

יש אנשים חפים מפשע בעזה? בלי ספק. יש בעיה להבחין מי חף מפשע ומי לא. את מי אפשר להרוג ואת מי לא. כל זאת בשטחם של פעילי חמאס החמושים שבכל רגע יכולים לזרוק את קלצ'ניקוב ולהפוך לאזרחים תמימים. האם הצבא הישראלי צריך לעשות את המבחן הזה? על חשבון חיי החיילים שלנו? אחרת זה יכול להיחשב כפשע מלחמה? אני לא בטוח. לאזרחים ניתנה אפשרות לעזוב אזורים מסוכנים. הם לא עזבו ולא משנה מה הסיבה. מאותו רגע אנחנו פטורים מאחריות. יש להוסיף גם אחריות של מצרים. אפשר היה מיום ראשון לבנות בסיני עיר אוהלים לפליטים בחסות ארגוניים בינלאומיים

עוד 602 מילים ו-2 תגובות
סגירה