החטופים ונתן אלתרמן - "לאן נוליך את החרפה"

.שלט בהפגנה לשחרור החטופים מול הקרייה בתל אביב, מאי 2024 (צילום: Tomer Neuberg/FLASH90)
Tomer Neuberg/FLASH90
שלט בהפגנה לשחרור החטופים מול הקרייה בתל אביב, מאי 2024

עם ישראל לעולם לא יוכל להתנער מהחרפה שתידבק בו, אם חלילה החטופים יופקרו ולא יוחזרו בהקדם. בראשי מהדהד שוב ושוב שיר מאת נתן אלתרמן מתוך ספרו "שמחת עניים". השיר הזה ממש מתחבר לתחושות שירדפו אותנו לנצח אם חלילה לא תהיה עסקה להחזרת החטופים.

"לאן נוליך את החרפה" / נתן אלתרמן

"לנשכחים ירווח ולחיים ירפא,
אבל לאן נוליך את החרפה?

תקרב נא חרפתי, אהיה לה כנוריה,
אזכור ואף אזכיר לה חסד נעוריה,
לכתה אחרי כרוכה בנגע בל ימור,
וזקנתה איתי ורדת שנינו בור.

…חרפת פחדי ורפות ידי לאין עזור,
ושקר ותחנון וחונף בעד עור,
וזכר עלבונים על בן ובני בנים,
ומקח ההרגל עם בושת הפנים –
חרפת חיי היית, חרפת מותי היית,
בת יגיעי היית, ונות ביתי היית.
כי בעפר אבוא,
ואין ממך מחבוא,
ביאור אצלול כמטיל,
ואין ממך מציל".

בני משפחות חטופים השמיעו דברים דומים בנוסח פחות פיוטי. "אם לא יחזירו את החטופים המדינה הזאת תתפורר!", התריע דני אלגרט, אח של החטוף איציק אלגרט מניר-עוז. "כדי להציל את החטופים מידי חמאס צריך להציל את המדינה מידי נתניהו", קראה יפעת קלדרון, בת דודתו של החטוף עופר קלדרון. היא הייתה בין הדוברים בעצרת האלטרנטיבית של כיבוי משואות שהתקיימה בכיכר החטופים בתל-אביב בערב יום העצמאות, במקביל לטקס המסורתי של הדלקת המשואות.

מוחים האשימו כידוע את ראש הממשלה ב"טרפוד פושע של עסקאות חטופים", ובהפקרתם עקב שיקולים פוליטיים. "יש לנו עם", הם קראו, "אבל המדינה שלנו חטופה". הסוציולוגית פרופסור אווה אילוז אמרה, שלא רק משבר אנחנו חווים עכשיו, אלא גם אי וודאות קיצונית. אי וודאות לגבי העתיד וההיתכנות של המפעל הציוני, לגבי מעמדה של ישראל בעולם ובאזור. כך היא אמרה בוועידה השנתית הרביעית של המכון למחשבה ישראלית.

מוחים האשימו את רה"מ ב"טרפוד פושע של עסקאות חטופים", ובהפקרתם עקב שיקולים פוליטיים. "יש לנו עם", קראו, "אבל המדינה שלנו חטופה". לפי פרופ' אווה אילוז, לא רק משבר אנו חווים, אלא גם אי וודאות קיצונית

אל אי הוודאות מתלווה גם חשש כבד מחרפה שתדבק בעם ישראל אם החטופים לא יוחזרו. "השבת החטופים היא בבסיס הסולידריות שלנו. אם הם לא ישובו, לא תהייה לנו תקומה", אמר האלוף במיל. יאיר גולן לנחום ברנע. והאלוף במיל. גיל רגב, בעבר טייס מהולל וראש אכ"א, הזהיר בשיחה עם סימה קדמון שפורסמה במוסף "שבעה ימים" של ידיעות אחרונות: "עסקת חטופים לא מלאה תהיה לדיראון עולם".

אכן, לדיראון עולם. כמאמר נתן אלתרמן על תחושת החרפה:

"כי בעפר אבוא,
ואין ממך מחבוא.
ביאור אצלול כמטיל,
ואין ממך מציל".

שלומית טנא היא עיתונאית לשעבר (ב"על המשמר" ובהמשך ב"ידיעות אחרונות")..יוצאת קיבוץ. ב-1981 החלה בסיקור עיתונאי שוטף של הקיבוצים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 356 מילים
סגירה