היום ה־233 ללחימה ● 125 חטופים עדיין בעזה

דיווח: הממשל האמריקאי שוקל הטלת סנקציות על פורעי חוק שתקפו משאיות שנשאו סיוע

סמל ראשון סהר סודאי (20), ששירת בחטיבת גבעתי, נהרג בקרב צפון הרצועה; סמל ראשון בצלאל צבי קובץ (20), ששירת בחטיבת כפיר ונפגע באורח קשה בשבוע שעבר בקרב בבית חאנון, מת מפצעיו ● צה"ל החליט להדיח משירות מילואים את החייל שאיים בסרטון שיסרב פקודה ● אלפים ניסו לעלות להר מירון חרף האיסור; המשטרה חסמה אותם, ועימותים התגלעו בין הצדדים

 • נהג ונוסע תופסים מחסה בצד הדרך, בקרבת הרצליה, בשל התרעה מפני ירי טילים ורקטות, 26 במאי 2024 (צילום: JACK GUEZ / AFP)
  JACK GUEZ / AFP
 • מבנים ברפיח שנפגעו במלחמה בין ישראל וחמאס, 26 במאי 2024 (צילום: Eyad BABA / AFP)
  Eyad BABA / AFP
 • המונים בתל אביב במסע ההלוויה של חנן יבלונקה, שנרצח ב-7 באוקטובר 2023 וגופתו חולצה בידי כוחות הביטחון מרצועת עזה, 26 במאי 2024 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)
  חיים גולדברג/פלאש90
 • גג בהרצליה שנפגע מרקטה ששוגרה מרפיח, 26 במאי 2024 (צילום: JACK GUEZ / AFP)
  JACK GUEZ / AFP
 • משאיות מצריות, הנושאות אספקה הומניטרית, ממתינות ליד מעבר רפיח כדי להוביל סיוע לרצועת עזה, 26 במאי 2024 (צילום: AFP)
  AFP
 • חלקת הקבר של מישל ניסנבאום, שנרצח ב-7 באוקטובר וכוחות הביטחון חילצו את גופתו מרצועת עזה, 26 במאי 2024 (צילום: AP Photo/Tsafrir Abayov)
  AP Photo/Tsafrir Abayov

בצה"ל הבהירו כי אין אירוע של חטיפת חייל. זאת בתגובה לסרטון שפרסם חמאס בו נטען שאנשי הארגון חטפו חיילים במחנה הפליטים ג'באליה ברצועת עזה. חמאס צרפו תיעוד של גרירה כביכול של גופה ופרסמו תיעוד של נשק אפודים וקסדות.

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר מסר הבוקר הצהרה בסיום הערכת מצב בחפ"ק המשטרתי במירון ובה הוא מבקש מהציבור שלא להגיע למקום לרגל ל"ג בעומר. לדבריו, "הצבא אמר חד משמעית הכניסה למירון מסוכנת. אני כשר יכול להעלות כרגע לציון להתפלל, אבל אני לא אעשה זאת. כדי לתת דוגמא אישית".

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר בסיור הערכות לקראת ההילולה בהר מירון, 2 במאי 2023
השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר בסיור הערכות לקראת ההילולה בהר מירון, 2 במאי 2023

בן גביר הוסיף: "אני מאוד רוצה להתפלל אצל רבי שמעון, אבל מצד שני רבותינו לימודונו שפיקוח נפש זה דבר מאוד מאוד חשוב. ולכן המשטרה כאן אוכפת את החוק, ביקשתי מהמשטרה לעשות זאת ברגישות, אין לי ספק שכל מי שבא להתפלל עושה זאת מאהבת ישראל. אבל מצד שני אני מבקש מהציבור, אם יש החלטת של הצבא לא להגיע, אז לא מגיעים. לא מסכנים את הנפשות".

כוחות גדולים של צה"ל פועלים בשעות האחרונות במחנה הפליטים ג'נין נגד מחבלים.

מאבטחיו של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר התלוננו בפני הממונים עליהם כי נהגיו עוברים על חוקי התנועה בהנחייתו, גם לאחר התאונה בחודש שעבר. בהארץ דיווחו כי המאבטחים קבלו על כך שהנהגים, הכפופים ישירות לשר, נוסעים במהירות מופרזת, חוצים צמתים באור אדום ונוסעים בשולי הכביש גם כשאין בכך צורך מבצעי.

רכבו של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, לאחר שנפגע בתאונת דרכים ברמלה, 26 באפריל 2024 (צילום: Jamal Awad/FLASH90)
רכבו של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, לאחר שנפגע בתאונת דרכים ברמלה, 26 באפריל 2024 (צילום: Jamal Awad/FLASH90)

באחד המקרים, כך נמסר, ביקש אחד המאבטחים מהנהג להאט, והנהג השיב כי הוא פועל בהנחיית השר ואף הגביר את המהירות. אחד המקורות התריע כי "למרות התאונה, הוא שם פס על כולם. כולם רועדים ממנו, גם המאבטחים. זו סכנת נפשות, זה ייגמר באסון".

ח"כ רם בן ברק אמר בראיון בכאן על רקע משא ומתן המתחדש על החטופים: "פספסנו הזדמנויות לשחרור. נתניהו והפחד שלו מפירוק הקואליציה – מנעו עסקאות אפשריות בעבר. עדיין אני מקווה שזה אפשרי, ושנתניהו לא יטרפד את העסקה הבאה. כנראה בשביל להשיב אותם נצטרך להפסיק את המלחמה, וזה מה שצריך לעשות".

בכאן דווח כי גורמים בכירים במערכת המדינית מבהירים כי ישראל לא תסכים להפסקת המלחמה בתמורה להגעה לעסקת חטופים. עמדה זו נוגדת את דעתם של בכירים במערכת הביטחון, דווקא מוכנים ללכת למהלך שכזה לאור הנחיצות בשחרור חטופים.

סגירה