נשיא ארה"ב ג'ו ביידן מתבונן בשעונו, 31 במאי 2024 (צילום: AP Photo/Evan Vucci)
AP Photo/Evan Vucci

ביידן לחץ את נתניהו אל הקיר וסינדל את בן גביר וסמוטריץ'

הצהרת ביידן חשפה בניגוד לנוהג המקובל את הצעת הממשלה הישראלית לעסקה עם חמאס ● ניכר שהנשיא הבין שאין לו יותר ברירה ● ביידן העדיף לדחוק בישראל מאשר לאפשר לנתניהו, בן גביר וסמוטריץ' לחמוק מסיום המערכה הצבאית בעזה ● אם נתניהו ייגרר אחר שני השרים הקיצוניים ויפיל את המתווה שממשלתו הציעה, הוא יעשה מעצמו צחוק ● פרשנות

הצהרת נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ביום שישי חשפה את הצעת הממשלה הישראלית לעסקה עם חמאס. זו לא ההצעה של בני גנץ או של בנימין נתניהו בלבד – אלא הצעה שאושרה בקבינט המלחמה פה אחד, אותו קבינט שהוקם מכוח החלטת ממשלה. הממשלה הזו כוללת גם את השרים איתמר בן גביר ובצלאל סמוטריץ'.

הנשיא האמריקאי בעצם החליט לחשוף את ההחלטה של ממשלת ישראל. עד יום שישי בלילה המתווה הספציפי על כל שלביו היה אסור לפרסום תחת הצנזורה הצבאית. מדובר במתווה שנתניהו אישר בעצמו – וכעת נחשף לעיני כל.

לא מדובר במתווה נטול בעיות. הקושי העיקרי הוא המעבר משלב א' לב' והחשש שאזרחים ישראלים – כולל חיילים – יישארו בשבי בשל חוסר היכולת של ישראל להגיע להסכמות בשלב השני של העסקה. יחד עם זאת, כפי שאמר ביידן, זה המתווה היחיד שיכול לקרב את המלחמה לסופה.

אם נתניהו התכוון לסכל את העסקה באמצעות הזרוע הקיצונית של ממשלתו, הרי שביידן הבהיר – מדובר בהצעת ממשלת ישראל, לא בהצעה של ביידן

אם נתניהו התכוון לסכל את העסקה באמצעות הזרוע הקיצונית של ממשלתו, הרי שביידן הבהיר – מדובר בהצעת ממשלת ישראל, לא בהצעה של ביידן. המהלך של ביידן, לשים את הקלפים על השולחן, היה אמצעי אחרון בארגז הכלים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר בצלאל סמוטריץ' מגיעים להצבעה על תקציב המדינה באולם מליאת הכנסת בירושלים, 13 במרץ (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר בצלאל סמוטריץ' מגיעים להצבעה על תקציב המדינה באולם מליאת הכנסת בירושלים, 13 במרץ (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

החשיפה החריגה של ההצעה הישראלית עלולה לחסל את הסיכויים להגעה להסכמה – ולכן ניכר שביידן הבין שאין לו יותר ברירה. הצוות של הנשיא נתן התראה קצרה יחסית לישראל, באמצעות השגריר הישראלי מיכאל הרצוג. ביידן העדיף לדחוק בישראל מאשר לאפשר לנתניהו, בן גביר וסמוטריץ' לחמוק מהאפשרות לסיים את המערכה הצבאית בעזה.

תזמון הודעת ביידן  – אחרי כניסת השבת, כשהוא יודע שהשרים לא יפרסמו התייחסות מיידית – העניק לנתניהו כמעט 24 שעות של שיוף מסרים. במהלך השבת פרסם נתניהו שתי הודעות שמהן עולה הנושא החשוב לו ביותר – ישראל לא תצהיר על סיום המלחמה.

דבר אחד נותר לא ברור, והוא כפוף ככל הנראה למשא ומתן עתידי – מה יקרה במרחב הפרימטר שהקים צה"ל לאורך כל הגבול עם ישראל וההשתלטות של צה"ל על ציר פילדלפי

גם פה ביידן הצליח לסנדל את נתניהו במידת מה. לנתניהו חשובה הרמה ההצהרתית, שהוא יוכל להמשיך ולהגיד, "לא הסכמנו לסיום המלחמה", כלומר ליצור בין ישראל לחמאס מעין מרחב של עמימות כדי שהימין יוכל להמשיך להגיד לציבור שהמלחמה תימשך לאחר מכן – ומנהיגי חמאס יוכלו להראות לציבור שלהם שצה"ל נסוג מריכוזי הערים בשלב הראשון ומשאר האזורים בהמשך.

דבר אחד נותר לא ברור, והוא כפוף ככל הנראה למשא ומתן עתידי – מה יקרה במרחב הפרימטר שהקים צה"ל לאורך כל הגבול עם ישראל וההשתלטות של צה"ל על ציר פילדלפי. כאן לא מדובר בנסיגה ממרכזי ערים ומשום שהנשיא ביידן הבטיח שביטחונה של ישראל ישמר, הרי שהשארת האזור הזה בשליטת צה"ל עשויה להיחשב כחלק מצרכי הביטחון הישראליים.

מאהל מפונים ברפיח, בצמוד לגבול עם מצרים וציר פילדלפי, 10 במאי 2024 (צילום: AP Photo/Abdel Kareem Hana)
מאהל עקורים ברפיח, צמוד לגבול עם מצרים וציר פילדלפי, 10 במאי 2024 (צילום: AP Photo/Abdel Kareem Hana)

במהלך השבת מיהר יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד להבטיח (פעם נוספת) שהוא יתמוך בכל עסקה וייתן לממשלה רשת ביטחון למקרה שסמוטריץ' ובן גביר יחליטו להתפטר. רשת הביטחון הזו עשויה להיות שברירית מבחינת נתניהו, כי היא לא תסייע לו לשרוד מעבר לתקופת העסקה, לכאורה.

אף שלפיד לא רוצה בהישרדות הממשלה, הדבר החשוב לו ביותר ולציבור הוא החזרת החטופים, כולל כלל החיילים וכל הגופות. יו"ר המחנה הממלכתי – עדיין חלק מהקואליציה – פרסם תגובה בצאת השבת עם מחויבותו לקידום המתווה להשבת החטופים "כפי שגובש על ידי צוות המשא ומתן ואושר בקבינט ניהול המלחמה פה אחד, כחלק מהשגת יעדי המלחמה כולם".

בן גביר וסמוטריץ' הבהירו במספר הזדמנויות בחודשים האחרונים שפניהם להקמת ממשל צבאי בעזה, ויישוב עזה ביהודים

לא סתם גנץ הדגיש את קבלת ההחלטה פה אחד על ידי כל קבינט המלחמה. דווקא השרים בן גביר וסמוטריץ' חיכו זמן מה אחר צאת השבת עם הודעתם. אולי הם ניצלו את הזמן הזה כדי לתאם מסרים.

בן גביר הודיע שמשמעות העסקה כפי שפורסמה היא "סיום המלחמה וויתור על מיטוט חמאס". הוא הוסיף: "זו עסקה מופקרת, שמהווה ניצחון לטרור וסכנה ביטחונית למדינת ישראל", וסיכם שאם נתניהו יתקדם עם העסקה, עוצמה יהודית תפרק את הממשלה.

איתמר בן גביר ובנימין נתניהו בישיבת ראשי סיעות הקואליציה בכנסת, 23 במאי 2023 (צילום: GIL COHEN-MAGEN / AFP)
איתמר בן גביר ובנימין נתניהו בישיבת ראשי סיעות הקואליציה בכנסת, 23 במאי 2023 (צילום: GIL COHEN-MAGEN / AFP)

סמוטריץ' אמר כי הבהיר לנתניהו בשיחה שהוא לא יהיה חלק מממשלה "שתסכים למתווה המוצע ותסיים את המלחמה ללא השמדת חמאס והשבת כל החטופים". שני השרים הבהירו במספר הזדמנויות בחודשים האחרונים שפניהם להקמת ממשל צבאי בעזה, ויישוב כל עזה ביהודים.

הארכת המלחמה על חשבון חייהם של החטופים הישראלים מהווה עבורם הזדמנות לדחוף את נתניהו אל היעד שנראה בעיניהם נכון. לקראת עזיבת גנץ את הממשלה, האג'נדה שלהם קרובה מאי פעם למימוש. כאשר הם יהוו את הכוח המשמעותי בממשלה, הם עשויים לדרוש לשבת בתוך קבינט ניהול המלחמה.

ההודעות של בן גביר וסמוטריץ' עומדות בניגוד לכל עקרונות משטר תקין. הממשלה הישראלית היא זו שהציעה את המתווה, אותו מתווה שם מתנגדים לו כעת

גם אם הקבינט הזה יפורק, הקול שלהם בתוך הקבינט הרגיל (המורחב) יהיה בעל משקל משמעותי, שכן הם יוכלו לאיים על נתניהו בפירוק הממשלה על כל צעד קטן. בכך הם יגשימו את התוכנית שלהם וידחפו את ישראל למלחמה ממושכת בהרבה, כשבסופה ישראל נגררת לממשל צבאי.

גם היועץ לביטחון לאומי צחי הנגבי אמר לפני כמה ימים כי ממשל צבאי הוא לא החלופה המועדפת על נתניהו ועל קבינט המלחמה, אולם ציין כי לעיתים "נגררים לחלופות שהן לא חלופות כי המציאות כופה זאת".

פלסטינים עוזבים את מחנה הפליטים ג'באליה, 30 במאי 2024 (צילום: Omar AL-QATTAA / AFP)
פלסטינים עוזבים את מחנה הפליטים ג'באליה, 30 במאי 2024 (צילום: Omar AL-QATTAA / AFP)

ההודעות של בן גביר וסמוטריץ' עומדות בניגוד לכל עקרונות משטר תקין. הממשלה הישראלית היא זו שהציעה את המתווה, אותו מתווה שם מתנגדים לו כעת. עם ההסמכה הישראלית יצאו האמריקאים לתיווך מול המצרים, הקטארים ובהמשך הועבר המידע לחמאס.

אם נתניהו ייגרר אחר שני השרים הקיצוניים ויפיל את המתווה שממשלתו הציעה, הוא יעשה מעצמו צחוק ומסתכן שגם הנשיא ביידן יציג את נתניהו ככלי ריק שאינו עומד מאחורי ההחלטות שלו עצמו.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
בתגובה לתגובתו של מר אורן כספי ולכתבה הנ"ל של טל שניידר, ישנו ארגז כלים נוסף. ביידן מכיר את נתניהו היטב ויודע שרק סנקציות אישיות נגדו או נגד משפחתו יכולות ללחוץ עליו. ואני בטוח שבדרך זו... המשך קריאה

בתגובה לתגובתו של מר אורן כספי ולכתבה הנ"ל של טל שניידר, ישנו ארגז כלים נוסף. ביידן מכיר את נתניהו היטב ויודע שרק סנקציות אישיות נגדו או נגד משפחתו יכולות ללחוץ עליו. ואני בטוח שבדרך זו או אחרת, עקיפה ולא ישירה, יפלו הסנקציות על ביבי ומשפחתו. לדוגמא, צווי המעצר נגד נתניהו וגלנט.
ביידן לא יפגע בחוסנה של ישראל.

״האמצעי האחרון בארגז הכלים של ביידן״? ראיתי את השטות הזאת בכמה מקומות זה הכלי האחרון תחת טיפול-בכפפות-משי. לפני שמפשילים שרוולים תשאלו את פוטין סגירת המסלקות הבינלאומיות הסרת וטו במוע... המשך קריאה

"האמצעי האחרון בארגז הכלים של ביידן"?
ראיתי את השטות הזאת בכמה מקומות
זה הכלי האחרון תחת טיפול-בכפפות-משי. לפני שמפשילים שרוולים

תשאלו את פוטין

סגירת המסלקות הבינלאומיות
הסרת וטו במועצת הבטחון
אמברגו נפט
אמברגו נשק
אמברגו על צ'יפים
הדחה של ישראל מכל אירועי הספורט בעולם, כולל איסור שידורי ספורט מהעולם (את האולימפיאדה נראה באל ג'זירה)

רשימה חלקית

ביידן מתנהג עם ישראל בכפפות משי עם כל השנאה שלו לביבי וערימת הפסיכופתים סביבו

אבל ביידן גם ידוע שמתישהו יכול לעוף לו הפיוז
ואז רשימת הכלים "שמחוץ" לארגז הכלים תרסק את ממשלת הזדון את היודונאצים את כל ההתנחלויות

ארהב החליפה 81 ממשלים בעולם לאורך הדורות. הציבה כראשי מדינה את מי שרצתה
וזה כולל את פקיסטן מדינה מוסלמית גרעינית עם רבע מיליארד אזרחים…

עוד 845 מילים ו-2 תגובות
סגירה