כוחות צה"ל בצפון אחרי נפילת הכטב"ם הקטלנית בחורפיש, 5 ביוני 2024 (צילום: אייל מרגולין/פלאש90)
אייל מרגולין/פלאש90

למרות השרפות והכטב"מים, ישראל מעדיפה להתקדם דיפלומטית מול חזבאללה

למרות מספר הנפגעים בתקיפת הכטב"ם אתמול בחורפיש, מתקפת חזבאללה לא נתפסה כשבירת כלים – כזו שתביא את ישראל לפעולה קרקעית בדרום לבנון ● בישראל מדברים על התקדמות במגעים להסכם, וככל הנראה הסדרה עם לבנון תתאפשר כאשר ישראל תסגור עסקה לשחרור החטופים והפסקת הלחימה בעזה ● ובינתיים, המיקוד של ישראל עדיין נשאר בחזית הדרומית ● פרשנות

הצפון בער בימים האחרונים תרתי משמע. צילומי השרפות שאיימו על הישובים באצבע הגליל החזירו בבת אחת את תשומת הלב לנעשה בגבול עם לבנון. ראש הממשלה בנימין נתניהו מיהר אתמול להגיע לקראת שמונה ולבקר בחטיבה 769, שנפגעה השבוע מטיל עם ראש נפץ של מאות ק"ג.

למזלו של נתניהו, בוקר אתמול היה שקט יחסית בגבול הצפון, ובמהלך הביקור לא נורו רקטות לעבר העיר, מה שהיה מצריך אותו להיכנס למרחב מוגן ומספק השיג תודעתי לחזבאללה. בשעות הערב השקט היחסי הופר עם תקיפת הכטב"ם הקטלנית בחורפיש, שהסתיימה עם הרוג אחד ו-11 פצועים, שניים מהם במצב קשה.

למרות מספר הנפגעים, המתקפה לא נתפסה כשבירת כלים – כזו שתביא את ישראל לפעולה קרקעית בדרום לבנון. אבל כמו הלהבות של יומיים קודם לכן, המראות מחורפיש רק הגבירו את השיח לגבי המצב הבלתי נסבל בצפון.

למרות מספר הנפגעים, המתקפה לא נתפסה ככזו שתביא את ישראל לפעולה קרקעית בדרום לבנון. אבל כמו הלהבות של יומיים קודם לכן, המראות מחורפיש רק הגבירו את השיח לגבי המצב הבלתי נסבל בצפון

דווקא בהיבט הזה צריך להקשיב היטב לדבריו של נתניהו במהלך הביקור: "אנחנו ערוכים לפעולה מאוד עצימה בצפון. בדרך זו או בדרך אחרת, אנחנו נחזיר את הבטחון לצפון". אותה "דרך האחרת" היא הסכם עם לבנון שיביא לפריסה מחדש של חזבאללה בדרום, בצורה שתניח את דעתה של ישראל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בסיור באצבע הגליל אחרי השרפות שם, 5 ביוני 2024 (צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ)
ראש הממשלה בנימין נתניהו בסיור באצבע הגליל אחרי השרפות שם, 5 ביוני 2024 (צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ)

בשבועות האחרונים התרבו הדיווחים כי ההסכם עם לבנון נמצא בשלבים מתקדמים והוא יסוכם כאשר ישראל תסגור עסקה לשחרור החטופים בעזה וסיום הלחימה ברצועה. השר גדי איזנקוט דיבר על כך מפורשות בשבוע שעבר בכנס לזכרו של ראש המוסד מאיר דגן ז"ל בנתניה.

גם מכיוונו של שר הביטחון יואב גלנט מדברים על התקדמות בנתיב הדיפלומטי מול לבנון, כאשר גלנט נמצא בקשר שוטף עם השליח האמריקני עמוס הוכשטיין, יש האומרים על בסיס שבועי.

גם מכיוונו של שר הביטחון יואב גלנט מדברים על התקדמות בנתיב הדיפלומטי מול לבנון, כאשר גלנט נמצא בקשר שוטף עם השליח האמריקני עמוס הוכשטיין, יש האומרים על בסיס שבועי

ואחרי כל זה, המיקוד של ישראל עדיין נשאר בחזית הדרומית. בינתיים הפעולה ברפיח מתנהלת בהתאם לתכנון, וגם המשבר עם מצרים דעך בינתיים, לפחות בפן התקשורתי. הקשר ההדוק עם המצרים נמשך כל העת כחלק מהאינטרס הישראלי להשאיר את מצרים בתמונה.

אתמול פוצץ צה"ל מנהרה אסטרטגית באורך של 2 ק"מ במזרח העיר, עם 24 פתחים לאורכה. המנהרה הגיעה עד לציר פילדלפי עצמו.

מה שמעניין הוא שאת עניין המנהרות שחוצות למצרים ישראל ממשיכה להצניע ככל הניתן. הגרפיקה שצורפה להודעת דובר צה"ל בעניין המנהרה הייתה מפורטת מאד, עם דגש על כך שהיא מגיעה עד ציר פילדלפי, אך לא נאמר דבר על האם היא חוצה אותו.

סביר להניח שחלק מההסכמות השקטות בין ישראל ומצרים זה הצורך להבליע ככל הניתן את העובדה הזו, כדי לאפשר לקהיר מרחב הכחשה גדול ככל הניתן.

ההערכה היא כי הפעולה ברפיח תיארך עוד מספר שבועות, שלאחריהם יישארו מחנות המרכז כאזור היחיד שצה"ל לא פעל בו עד כה.

הבוקר תקפו מטוסי חיל האוויר – על בסיס מידע מודיעיני של אמ"ן ושב"כ, ובשיתוף כוחות קרקע של אוגדה 99 – בית ספר של אונר"א במחנה נוסייראת במרכז הרצועה והרגו עשרות מחבלי נוח'בה שהסתתרו שם.

לא מן הנמנע שנראה תקיפות נוספות כאלו בימים הקרובים, שכן ישראל רוצה (וצריכה) לנצל את השקט היחסי במישור הבינלאומי כדי לפעול שם.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
למרות? בגלל! אתם מבינים שמלחמה אומר הרס מטורף של הצפון ושל מקומות אסטרטגיים, כי חיזבאללה לא ייכנעו, ולחסל אותם עד כדי השבת ביטחון לצפון זה לא ריאלי. אי אפשר ללכת לשם, אף אחד לא רוצה את ... המשך קריאה

למרות? בגלל! אתם מבינים שמלחמה אומר הרס מטורף של הצפון ושל מקומות אסטרטגיים, כי חיזבאללה לא ייכנעו, ולחסל אותם עד כדי השבת ביטחון לצפון זה לא ריאלי. אי אפשר ללכת לשם, אף אחד לא רוצה את זה. אנחנו צריכים עסקה שתסיים את המלחמה בעזה וגם תשמור על חמאס חלש ולא בשלטון, ואנחנו צריכים להתעקש על אכיפת החלטה 1701, על חופש טיסות מעל לבנון לצורך אותה אכיפה, ולתקוף בדרום לבנון כשיוניפיל לא עושים את העבודה, בגיבוי מעצמות. זו הדרך היחידה לסיים את הסיוט הזה.

עוד 492 מילים ו-1 תגובות
סגירה