היום ה־250 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

חיזבאללה מאיים בעוד תקיפות, נתניהו קיים הערכת מצב

אלירן מזרחי ז"ל יוכר כחלל צה"ל וייטמן בחלקה צבאית ● מהבוקר שוגרו לגליל, לגולן, לטבריה, ולעמק הירדן כ-200 רקטות בעקבות חיסולו של בכיר חיזבאללה ליד צור ● כוחות הכיבוי השיגו שליטה על כל מוקדי השרפות שהשתוללו בין השאר ביער ביריה, צפת, קרית שמונה ומירון ● בלינקן: "חמאס הכניס שינויים בתשובתו להצעה לעסקה" ● בכיר חמאס: "דורשים ערבויות להפסקת הלחימה"

מטוסי כיבוי מכבים שרפה שפרצה ליד קדיתא בעקבות ירי רקטות של חיזבאללה מלבנון. 12 ביוני 2024 (צילום: אייל מרגולין/פלאש90)
אייל מרגולין/פלאש90
מטוסי כיבוי מכבים שרפה שפרצה ליד קדיתא בעקבות ירי רקטות של חיזבאללה מלבנון. 12 ביוני 2024

חג שמח. ביער בירייה לוחמי האש ממשיכים להיאבק בשרפה שהתלקחה לאחר מטחים שנורו על ידי חיזבאללה. במירון וקדיתא הושגה שליטה על האש בעזרת מטוסי כיבוי והכוחות פועלים גם במוקדים בקרית שמונה וצבעון.
כביש 89 נסגר לתנועה מכיכר עין זיתים לכיכר מירון עקב שרפה בשטח פתוח.

האש פרצה במוקדים השונים לאחר שבעקבות חיסולו הלילה של בכיר חיזבאללה בצור שוגרו כ-200 רקטות לגליל ולעמק הירדן בכמה מטחים כבדים. חלק מהרקטות יורטו ואחרות נפלו בשטחים פתוחים.

בטבריה, בעמק הירדן וובכנרת נשמעו האזעקות לראשונה מתחילת המלחמה. מפעל המיגון של קיבוץ סאסא נפגע מטיל נ"ט.

בתגובה לכך, מטוסי קרב של צה"ל השמידו שני משגרים ונורתה אש תותחים לאחד המרחבים שממנו שוגרו הרקטות. צה"ל הודיע בצהריים באופן רשמי על חיסולו של בכיר חיזבאללה "אבו טאלב" שמפקד על יחידת "נאסר", בתקיפה של כלי טייס בכפר ג'ויא סמוך לצור בדרום לבנון.

יחד איתו נהרגו בתקיפה עוד שלושה מפקדים אחרים בארגון. בטקס האשכבה הכריז האשם סאפי א-דין, שעל ישראל להתכונן לבכי ולקינה.

שר החוץ של ארה"ב אנתוני בלינקן אמר היום כי חמאס הציע שינויים לתשובתו להצעת העסקה והם נדונים עם גורמים מצריים וקטאריים. במסיבת עיתונאים עם ראש ממשלת קטאר מוחמד אל-ת'אני, בלינקן אמר כי "אם חמאס יסרב להצעות השונות יהיה ברור לכולם ברחבי העולם שהאחריות עליו ושהוא החליט להמשיך במלחמה".

אל-ת'אני אמר כי "ההצעה המוצעת היא הדרך הטובה ביותר לגשר על הפערים בין שני הצדדים. המו"מ קשה ומורכב, אנחנו פועלים להגיע להפסקת אש בעזה במהירות האפשרית. יתקיימו דיונים עם חמאס ושאר הצדדים כדי לקרב את נקודות המבט".

גורמים בצה"ל אמרו היום כי מאחר שהחיסול של בכיר ארגון חיזבאללה לא בוצע בביירות אלא ליד צור, אין סיבה שארגון הטרור ירחיב את הירי דרומה או יגביר את עוצמתו ומסר ברוח הזו הועבר ללבנון.

הלילה חוסל המפקד הבכיר ביותר בחיזבאללה מתחילת המלחמה, אבו טאלב, בתקיפת כלי טיס של חיל האוויר. בעקבות כך נורו מטחים כבדים, חלקם לאזורים שבהם לא היו אזעקות מתחילת המלחמה, כמו טבריה ועמק הירדן. ארונו של אבו טאלב מועבר בדאחיה בביירות ובארגון מאיימים להחריף את התקיפות על ישראל.

הלווייתו בביירות של  בכיר חיזבאללה אבו טאלב שחוסל בתקיפת כלי טיס של חיל האוויר ליד צור. 12 ביוני 2024 (צילום: Photo by ANWAR AMRO / AFP)
הלווייתו בביירות של בכיר חיזבאללה אבו טאלב שחוסל בתקיפת כלי טיס של חיל האוויר ליד צור. 12 ביוני 2024 (צילום: Photo by ANWAR AMRO / AFP)

כבאות והצלה מסרו כי הושגה שליטה על האש בכל המוקדים והצוותים פועלים להגיע לשליטה מלאה. אחר הצהריים הופעלו אזעקות בשלומי.

שריפה בצפון לאחר מטח רקטות של חיזבאללה. 12 ביוני 2024 (צילום: Ayal Margolin/Flash90)
שריפה בצפון לאחר מטח רקטות של חיזבאללה. 12 ביוני 2024 (צילום: Ayal Margolin/Flash90)

בכיר חמאס אוסמה חמדאן הכחיש שהוא מנסה לקדם רעיונות חדשים בתשובת הארגון להצעה להפסקת אש ולעסקת חטופים. בראיון לערוץ קטארי, חמדאן אמר כי "בלינקן מאשר שהוא חלק מהבעיה ולא חלק מהפתרון.

"אמרנו למתווכות שמי שדוחה את ההצעות הוא הצד הישראלי. הממשל האמריקאי משתף פעולה עם ישראל בהתחמקות מכל ההתחייבויות להצעה להפסקת אש. אנחנו דורשים ערבויות מהמתווכות שימנעו מישראל לחמוק מאחריותה".

מוקדם יותר אמר שר החוץ האמריקאי בלינקן במסיבת עיתונאים עם ראש ממשלת קטאר אל-ת'אני, כי חמאס שינה את תשובתו להצעה לעסקה וחלק מהשינויים אפשריים וחלקם לא, אך אם ארגון הטרור יעמוד בסירובו לעסקה, האחריות להמשך המלחמה תהיה עליו.

סגירה