חייל צה"ל בגליל העליון עם אפוד שעליו איור של חסן נסראללה כמטרה, 4 בינואר 2024 (צילום: Jalaa Marey / AFP)
Jalaa Marey / AFP
חייל צה"ל בגליל העליון עם אפוד שעליו איור של חסן נסראללה כמטרה, 4 בינואר 2024

למרות ההסלמה, ספק אם תפרוץ מלחמה כוללת בצפון

הלחימה בין חזבאללה וישראל מתגברת, אבל אף אחד מהצדדים לא מעוניין לבחון את יכולת העמידה שלו במלחמה כוללת ● בכיר בכוח קודס האיראני טוען שחזבאללה מחזיק כיום ביותר ממיליון רקטות מסוגים שונים, כולל טילים מונחים מדויקים ורקטות קטיושות מותאמות לדיוק מוגבר, כמו גם טילי נ"ט ● לישראל יש ארסנל גדול בהרבה של טילי אוויר-קרקע ● מערכה מלאה בין הצדדים עלולה להשאיר את לבנון וישראל הרוסות לחלוטין ● פרשנות

FPבצד הלבנוני של הגבול עם ישראל נותרו רק כמה כפרים שלמים, ושכונות גדולות בערים שעדיין עומדות על תילן – כמו מרווחין – נהרסו לחלוטין. כשיורד הלילה והחושך עוטף את האזור, האור המרוחק היחיד הנראה הוא ממרחק של כמעט 30 ק"מ – גני הבהאים הזוהרים בחיפה, העיר הצפונית הגדולה בישראל, ביתם של כ-280,000 איש.

מה שמפריד בין מרווחין לחיפה הם היישובים הישראלים ובסיסי צה"ל המצויים מדי יום תחת אש של חזבאללה.  במהלך שמונת החודשים האחרונים, יותר מ-150,000 איש משני צידי הגבול עזבו את ביתם בשל מלחמת ההתשה המתמשכת שגבתה את חייהם של כ-400 איש בצד הלבנוני – רובם פעילי חזבאללה – וכ-30 בצד הישראלי.

במשך שמונה חודשים, אזור הגבול הוא מקום חם של אלימות הדדית בין חזבאללה לישראל – אלימות שרק לאחרונה הגבירה את הקריאות בישראל למלחמה מורחבת. אבל בניגוד לנדמה, אין סיבה לחשוב שהעימות של ישראל עם חזבאללה יסלים לכדי מלחמה כוללת – גם לא אחרי חיסול טאלב עבדאללה הבוקר (שבת), שהיה אחראי על כל פעילות חזבאללה בגזרה המזרחית.

בניגוד לנדמה, אין סיבה לחשוב שהעימות של ישראל עם חזבאללה יסלים לכדי מלחמה כוללת – גם לא אחרי חיסול טאלב עבדאללה הבוקר (שבת), שהיה אחראי על כל פעילות חזבאללה בגזרה המזרחית

חזבאללה נכנס לסכסוך עם ישראל בעקבות טבח חמאס ב-7 באוקטובר. למרות שמנהיגי חזבאללה הצהירו כי הם לא היו מודעים מראש למתקפות, אין זה מעיד על אי-הסכמתם עם מעשי חמאס.

מזכ"ל חזבאללה חסן נסראללה הביע באופן עקבי תמיכה חזקה בפעולותיהם של גדודי עז א-דין אל-קסאם ושל מנהיג חמאס בעזה יחיא סנוואר, שאותו הוא  מכנה "מנהיג גדול ואמיץ".

מנהיג חזבאללה חסן נסראללה במפגש עם משלחת שחמאס בראשות חליל אל-חיה, מוחמד נאסר ואוסאמה חמדאן. 15 במאי 2024 (צילום: Photo by Hezbollah's Media Office / AFP)
מנהיג חזבאללה חסן נסראללה במפגש עם משלחת שחמאס בראשות חליל אל-חיה, מוחמד נאסר ואוסאמה חמדאן. 15 במאי 2024 (צילום: Photo by Hezbollah's Media Office / AFP)

אולם העימות הרחב יותר בין חזבאללה לישראל לא החל אחרי ה-7 באוקטובר. הארגון לבש צורות שונות מאז שקבוצות של לוחמים שיעים בדרום לבנון ויתרו על ההתנגדות האסלאמית בלבנון ב-1982, בעקבות מלחמת לבנון הראשונה באותו קיץ.

העימות המשמעותי ביותר התרחש במלחמת לבנון השנייה, ב-2006, כשחזבאללה חטף את חיילי המילואים אהוד גולדווסר ואלדד רגב מאזור הגבול, במטרה להחליפם באסיריו בבתי הכלא הישראליים.

ישראל הגיבה במלחמה הרסנית ביולי ובאוגוסט של אותה שנה, במטרה לחסל את חזבאללה – מטרה דומה למטרות של ישראל במלחמתה הנוכחית נגד חמאס.

אחת הדרכים שבהן העימות כיום שונה מהמלחמות הקודמות היא שהוא מצביע על כך שחזבאללה צבר מספיק יכולות בעשור האחרון כדי להוות איום אסטרטגי על ישראל.

אחת הדרכים שבהן העימות כיום שונה מהמלחמות הקודמות היא שהוא מצביע על כך שחזבאללה צבר מספיק יכולות בעשור האחרון כדי להוות איום אסטרטגי על ישראל

בכיר בכוח קודס האיראני, המפקח על חזבאללה ופלגים אחרים הקשורים לאיראן במזרח התיכון, אומר ל"פוריין פוליסי" כי חזבאללה מחזיק כיום ביותר ממיליון רקטות מסוגים שונים, כולל טילים מונחים מדויקים ורקטות קטיושות מותאמות לדיוק מוגבר, כמו גם טילי נ"ט.

עשן ברמת הגולן לאחר מטח רקטות ששיגר חזבאללה מדרום לבנון. 16 במאי 2024 (צילום: Jalaa MAREY / AFP)
עשן ברמת הגולן לאחר מטח רקטות ששיגר חזבאללה מדרום לבנון. 16 במאי 2024 (צילום: Jalaa MAREY / AFP)

ארסנל הנשק של חזבאללה, כפי שנחשף במהלך מלחמת ההתשה הארוכה, כולל גם כטב"מים מתאבדים ומל"טים אחרים המצוידים בטילים מתוצרת רוסיה, אשר משגרים התקפות מתוך שטח ישראל, יחד עם סוג של טיל איראני בשם "אלמאס" המצויד במצלמה, בהשראת טיל ה"ספייק" הישראלי, שהוא מעין טיל "שגר ושכח". ציוד זה משנה את המשחק משום שהוא הופך את חיילי חזבאללה לפחות פגיעים להתקפות ישראליות באתרי שיגור.

לישראל יש ארסנל גדול בהרבה של טילי אוויר-קרקע המשוגרים ממטוסי קרב שונים וממל"טים חמושים. חילופי האש גרמו לעקירתם של יותר מ-150,000 בני אדם משני צדי הגבול, והפכו את ערי הגבול הלבנוניות לאזורים קטנים דמויי עזה. ההרס מתפשט בהדרגה לערים בצפון ישראל, שתושביהן דורשים יותר ויותר שמדינת ישראל תנקוט צעדים מעשיים להחזרתם לבתיהם.

חילופי האש גרמו לעקירתם של יותר מ-150,000 בני אדם משני צדי הגבול, והפכו את ערי הגבול הלבנוניות לאזורים קטנים דמויי עזה. ההרס מתפשט גם לערים בצפון ישראל

בחודש שעבר סיירתי בכפרים ובעיירות ההרוסות של דרום לבנון, כולל נאקורה, שבה ממוקם מטה שמירת השלום המקומי של האו"ם, שמרכזו נהרס בתקיפות אוויריות ישראליות; מרווחין, שנהרס כמעט לחלוטין; ועייתה א-שעב, שאפשר לתאר אותה כ"גראונד זירו" של דרום לבנון. בכפרים ובערים אלה ובכפרים אחרים מתגוררים כיום רק תושבים מעטים המעדיפים למות בבתיהם מאשר לברוח למקלטים בערים בטוחות יותר.

יש לציין ששני הצדדים מגבילים במידה רבה את הלוחמה שלהם למטרות צבאיות, כפי שמעידים ההודעות היומיות של פעילויות צבאיות. ההתקפות הישראליות בוצעו בעיקר באזורי גבול בעומק של 15 ק"מ. עם זאת, ישנם יוצאים מן הכלל – למשל כשחיל האוויר הישראלי תקף אזורים עמוקים יותר באזור בקעה בלבנון ואפילו בפרברים הדרומיים של ביירות.

הנזק שנגרם לכפר מיס אל-ג'בל בדרום לבנון אחרי תקיפת חיל האוויר ב-5 במאי 2024 (צילום: Hasan FNEICH / AFP)
הנזק שנגרם לכפר מיס אל-ג'בל בדרום לבנון אחרי תקיפת חיל האוויר ב-5 במאי 2024 (צילום: Hasan FNEICH / AFP)

לעומת זאת, חזבאללה הרחיב את התקפותיו לרוחב – לא לעומק – מדינת ישראל, כדי לכלול את רמת הגולן. בחודשים האחרונים תועדו מעט מאוד פיגועים נגד בסיסים צבאיים בצפת, ליד נהריה וחיפה, שבוצעו בעיקר על ידי כטב"מים מתאבדים.

לאחר ההתנקשות בסגן מנהיג חמאס סאלח אל-עארורי ובכיר חזבאללה ויסאם אל-תוויל, חזבאללה הפנה את מוקד המתקפות לעבר בסיס מירון האסטרטגי, המתואר כבסיס בקרה אווירית.

עד כה, חזבאללה וישראל מנסים להימנע ככל האפשר מפגיעה באזרחים, מחליפים מסרים באמצעות כוח האו"ם הזמני בלבנון בכל פעם שאזרחים נפגעים ומסבירים את הסיבות לכך. הם עוסקים בסוג אחר של מלחמה, ומתמקדים יותר ביעדים אסטרטגיים מאשר בשליטה טריטוריאלית.

עד כה, חזבאללה וישראל מנסים להימנע ככל האפשר מפגיעה באזרחים, מחליפים מסרים באמצעות כוח האו"ם הזמני בלבנון בכל פעם שאזרחים נפגעים ומסבירים את הסיבות לכך

עבור ישראל, המטרה היא ללחוץ על חזבאללה לחשוף את המתקנים האסטרטגיים שלו או לסגת לעמדות פחות מבוצרות. למלחמת לבנון השנייה היו תוצאות שליליות עבור ישראל, משום שהיא אפשרה לחזבאללה לא רק להגדיל את ארסנל הנשק שלו לאחר מכן, אלא גם להפיק לקחים מהלחימה כדי לעדכן את הטקטיקה שלו כדי להתאימה ליכולות צה"ל.

הלווייתו בביירות של בכיר חיזבאללה אבו טאלב שחוסל בתקיפת כלי טיס של חיל האוויר ליד צור. 12 ביוני 2024 (צילום: Photo by ANWAR AMRO / AFP)
הלווייתו בביירות של בכיר חיזבאללה אבו טאלב שחוסל בתקיפת כלי טיס של חיל האוויר ליד צור. 12 ביוני 2024 (צילום: Photo by ANWAR AMRO / AFP)

לאחר כמעט שמונה חודשים של קרבות סדירים, ברור כעת כי הן חזבאללה והן ישראל מבינים שכל מלחמה בהיקף מלא ביניהם תהיה הרסנית. חזבאללה יודע שלבנון תושמד, עם אלפי הרוגים. אבל ישראל גם מודעת לכך שמה שהיא התמודדה איתו בעזה בחודשים האחרונים – בלי להשיג את מטרותיה המלאות – יהיה כלום לעומת מלחמה עם חזבאללה.

לישראל יש רשימה גדולה של מטרות בלבנון והיא שמה לה למטרה בחודשים האחרונים רבות מנקודות השיגור והאחסון של חזבאללה. במקביל, חזבאללה תקף ציוד סיור, מעקב ותקשורת של צה"ל לאורך הגבול, ותקף גם בסיסים צבאיים כדי לדחוק חיילי צה"ל לעמדות חדשות פחות מבוצרות באזורים פתוחים או בעיירות גבול.

נראה שחזבאללה ממוקד יותר באתגור מערכות ההגנה האוויריות של ישראל, כולל מערכת כיפת ברזל, כאשר סרטון שפרסם חזבאללה מעיד, לטענתו, על פגיעה ישירה בסוללה.

חזבאללה ממוקד יותר באתגור מערכות ההגנה האוויריות של ישראל, כולל מערכת כיפת ברזל, כאשר סרטון שפרסם חזבאללה מעיד, לטענתו, על פגיעה ישירה בסוללה

ייתכן גם שחזבאללה למד מההתקפה האיראנית הכושלת על ישראל באפריל כיצד להגביר את שיגורי הרקטות שלו. בהתחשב בקרבה בין ישראל ללבנון בהשוואה מאיראן לישראל, הפוטנציאל של חזבאללה להשמיד באופן משמעותי את ערי ישראל הוא גבוה.

דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי לצד טיל בליסטי איראני שנפל בישראל, 16 באפריל 2024 (צילום: GIL COHEN-MAGEN / AFP)
דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי לצד טיל בליסטי איראני שנפל בישראל, 16 באפריל 2024 (צילום: GIL COHEN-MAGEN / AFP)

עד כה, שני הצדדים – במיוחד במהלך המלחמה בעזה – מעדיפים לשמור על הסכסוך במסגרת הנוכחית. חזבאללה, למרות היותו ארגון אסלאמי שמגייס את לוחמיו באמצעות רטוריקה של מות קדושים, מעולם לא הפגין נטיות אובדניות.

עד כה, שני הצדדים מעדיפים לשמור על הסכסוך במסגרת הנוכחית. חזבאללה, למרות היותו ארגון אסלאמי שמגייס את לוחמיו באמצעות רטוריקה של מות קדושים, מעולם לא הפגין נטיות אובדניות

חזבאללה עשוי לנקוט את גישת ההסלמה הרציונלית שאימצה איראן בעקבות ההתנקשות בחייו של מפקד כוח קודס, קאסם סולימאני, תוך שמירה על פעולות מתחת לרמה של מלחמה כוללת.

ההסלמה עשויה להתרחב או לשקוע, עם טווח מבצעי רחב יותר ומכוון מטרה, אך מבלי לחצות את הסף המרחיב את הלחימה מעבר למטרות צבאיות. כל דבר מעבר לכך עלול להצית מלחמה עם השלכות נרחבות מעבר ללבנון וישראל.

הדבר עלול להוביל להתערבויות של כוחות קרביים נוספים באזור, כמו החות'ים בתימן, המיליציות העיראקיות, ותפקיד גדול יותר לכוחות הקשורים לציר האיראני בסוריה – כמו חטיבת האמאם חוסיין, הכוללת איראנים, עיראקים, פקיסטנים, אפגנים, לבנונים, סורים ופלסטינים.

לא ישראל ולא לבנון (ולא נותני החסות שלהם, ארה"ב ואיראן) עשויות לרצות שהמצב יצא מכלל שליטה בדרך זו ברחבי האזור.

כוח צה"ל ברמת הגולן, 22 במאי 2024 (צילום: מיכאל גלעדי/פלאש90)
כוח צה"ל ברמת הגולן, 22 במאי 2024 (צילום: מיכאל גלעדי/פלאש90)

בנסיבות הנוכחיות, למרות שראש הממשלה בנימין נתניהו נראה נחוש להאריך את הלחימה בעזה לפחות עד לבחירות בארה"ב, אין זה מצביע בהכרח על כוונה לפתוח במלחמה כוללת בלבנון.

בנסיבות הנוכחיות, למרות שראש הממשלה בנימין נתניהו נראה נחוש להאריך את הלחימה בעזה לפחות עד לבחירות בארה"ב, אין זה מצביע בהכרח על כוונה לפתוח במלחמה כוללת בלבנון

נתניהו עשוי לדחוף את המצב אל הקצה כדי להגביר את הלחץ על חזבאללה הן ברמה המקומית והן ברמה הבינלאומית. עם זאת, חזבאללה מתמודד עם העימות מול ישראל באמצעים המיועדים לבסס את ההרתעה שלו וברור כי לעת עתה, איום המלחמה נותר בגדר תמרון אסטרטגי ולא מציאות קרובה.

עלי האשם הוא שותף מחקר במרכז ללימודי האסלאם ומערב אסיה באוניברסיטת לונדון. מחקריו מתמקדים במזרח התיכון בדגש על דיפלומטיה דיגיטלית, איראן, לבנון ופוליטיקה בעיראק. הוא עיתונאי שכיסה את האזור ב-15 השנים האחרונות.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
עוד 1,302 מילים ו-3 תגובות
סגירה