שיא החוצפה נוסח חזבאללה

כוחות שמירת השלום של האו"ם ביישוב מרווחין שבלבנון, בקרבת הגבול עם ישראל, באתר שניזוק בלחימה במקום, 25 בנובמבר 2023 (צילום: AP Photo/Hassan Ammar)
AP Photo/Hassan Ammar
כוחות שמירת השלום של האו"ם ביישוב מרווחין שבלבנון, בקרבת הגבול עם ישראל, באתר שניזוק בלחימה במקום, 25 בנובמבר 2023

המצב בלבנון הגיע לשיא הציניות. בתקשורת הערבית פורסם לאחרונה כי ממשלת לבנון היא שתשלם עבור הנזקים שחזבאללה גרם בדרום. מדוע זועמים הלבנונים על ההחלטה ובכמה כסף מדובר?

*  *  *

איראן הוציאה ב-2006 מאות מיליוני דולר על שיקום הדאחיה של ביירות ודרום לבנון, המעוז של חזבאללה, בסופה של מלחמת לבנון השנייה. אלא שהפעם, 18 שנה מאוחר יותר, אחרי שורה של סנקציות וצעדים מחמירים בהם נקטה ארה"ב, נותרה הקופה של טהראן ריקה.

איראן הוציאה ב-2006 מאות מיליוני דולר על שיקום הדאחיה של ביירות ודרום לבנון, מעוז חזבאללה, בסוף מלחמת לבנון ה-2. אלא שהפעם, אחרי שורת סנקציות וצעדים אמריקאיים, קופת טהראן נותרה ריקה

כבר בפברואר מסר עיתון "נידאא אל-וטן" כי איראן הצהירה שלא תכסה את הוצאות המלחמה בדרום לבנון. ההסבר המופרך שניתן לכך, הוא שאיראן אינה מעורבת כביכול אלא רק מספקת נשק לחזבאללה.

לטענת האיראנים, רוסיה לא שילמה פיצויים לאיראן אחרי מלחמת איראן-עיראק (1980-1988), למרות שבריה"מ סיפקה בזמנו נשק לצבאו של סדאם חוסיין. כעת מוצאת איראן פתרון יצירתי איך לכסות את הוצאות הפיצויים לשיעים בדרום. מדינת לבנון היא הפרה ממנה יחלבו את החלב הנדרש, גם אם הפרה רזה מאד.

הדרום הרוס

התקשורת הישראלית, מטבע הדברים, מתמקדת בנזקים ובהרס הרב שגורמת מלחמת ההתשה עם לבנון בצד הישראלי. אך בתקשורת הערבית נחשפים הממדים של ההרס בצד השני של הגבול, בדרום לבנון: לפי האומדנים הרשמיים האחרונים ישנם כ-90 אלף פליטים שברחו מהדרום, 334 הרוגים לחזבאללה (יש הערכות קרובות יותר ל-400), 21 לארגון אמל,  5 ל"חזית האסלאמית", 3 עיתונאים, 7 אנשי הצלה ו-67 אזרחים.

ההערכות הן כי 700 בתים נהרסו כליל ועשרת אלפים ניזוקו. רוב הכפרים השיעים בדרום הם כפרי רפאים שוממים. הדרום הוא חקלאי ברובו והמלחמה הרסה לאוכלוסייה את הפרנסה. אחרי אובדן יבול הזיתים והטבק, מדברים כעת על אבדן החיטה שנשרפה בהפגזות של צה"ל. הנזק הכלכלי של המלחמה מקרין על כל המדינה, הנמצאת בשפל היסטורי.

איראן הצהירה שלא תכסה את הוצאות המלחמה בדרום לבנון. כעת היא מוצאת פתרון יצירתי לכיסוי הפיצויים לשיעים בדרום. מדינת לבנון היא הפרה ממנה יחלבו את החלב הנדרש, גם אם הפרה רזה מאד

רוב הפליטים, רובם שיעים, ברחו לבני משפחותיהם. כששת אלפים לדאחיה (הפרבר הדרומי של ביירות), כאלפיים למרכז העדה השיעית בבקעת הלבנון – אל-הרמל ובעלבכ, כ-20 אלף להר הלבנון ועוד 34 אלף לערי הדרום, בעיקר צור.

חוק הפיצויים

לפי החוק הלבנוני, מעמדם של ה"שהידים" מהדרום שווה לקורבנות הצבא הלבנוני בזכויות. על כן, הפרלמנט הלבנוני אישר לפצות את הרוגי חזבאללה ולשלם לבני משפחותיהם משכורות חודשיות.

משמעות ההחלטה של הפרלמנט היא, שממשלת לבנון תוציא מקופתה הריקה כדי לכסות חוב שנגרם מהחלטה של ארגון טרור. הסכומים נשמעים קטנים במונחים ישראלים, אך בלבנון הם נחשבים גבוהים מאוד, כי זו מדינה כושלת הנמצאת בפשיטת רגל ושואבת כספים מהרזרבות ומחובות שהיא נוטלת ולא יכולה להשיב.

לפי החלטת הממשלה מספר 21 – "פיצוי השהיד" עליו הוחלט השבוע, ישולם בשלב הראשון ל-49 משפחות של לוחמי חזבאללה שמתו בדרום לבנון ולשלושה עיתונאים שמתו מאש כוחות צה"ל (המשרתים כמובן את התעמולה התקשורתית של חזבאללה). מדובר סכום חד-פעמי של 20 אלף דולר ואח"כ תשלום חודשי קבוע, הזהה למשכורת חלל צבאי כאמור. בשלב הבא ישולם פיצוי לפליטים, שרובם שיעים – הקהל של חזבאללה.

משמעות החלטה הפרלמנט: ממשלת לבנון תכסה מקופתה הריקה חוב שנגרם מארגון טרור. בלבנון סכומי הפיצוי נחשבים גבוהים מאוד, כי זו מדינה כושלת הנמצאת בפשיטת רגל ושואבת כספים מהרזרבות ומחובות

חוק נוסף המעלה את חמתם של הלבנונים, הוא זה המועלה כעת בפרלמנט הלבנוני כהצעה בשלב זה, לפיו תושבי הדרום (שרובם שיעים כאמור) יהיו פטורים לחלוטין מתשלומי מיסים במדינה.

לדברים אחרים אין כסף

הזעם בלבנון נובע מהעובדה שחזבאללה פתח במלחמה התשה נגד ישראל ב-8 באוקטובר בלי להתייעץ עם ממשלת לבנון. העיתוי להרפתקה אליה נכנס חזבאללה הוא הגרוע ביותר, בשיאו של המשבר הכלכלי הגדול ביותר בתולדות לבנון.

חברת הפרלמנט הלבנוני גאדה איוב, ממפלגת "הכוחות הלבנונים" הנוצרית, היטיבה לבטא את דעתם של מתנגדי החוק המביש. היא כתבה ב-X (טויטר):

"פיצויים לקרבנות של מפלגה (חזבאללה) שהכריזה מלחמה בהחלטה איראנית בלי לשאול את הממשלה ואת הפרלמנט וכפו אותה עלינו, זה דבר בלתי מקובל".

"אינני מסכימה לפיצויים למי שיצא למלחמה על דעת עצמם".

לטענתה, את הכספים הללו צריך היה להפנות לצבא לבנון, הסובל ממשבר כלכלי חמור והוא זה שהיה אמור להגן על גבול הדרום.

לבנונים רבים אחרים ברשתות החברתיות הביעו כעס על העובדה שקופת לבנון ריקה כאשר נדרש כסף לפיצוי נפגעי הפיצוץ בנמל ביירות באוגוסט 2020, או לתשלום עבור חולים במחלות קשות המתחננים לטיפול בבתי חולים במדינה, או לכיסוי פינוי זבל ושמירת הסביבה. אך כשמדובר בפיצויים לתושבי הדרום, רובם שיעים תומכי חזבאללה, פתאום יש כסף.

הזעם בלבנון נובע מכך שחזבאללה פתח במלחמה התשה נגד ישראל ב-8 באוקטובר בלי להתייעץ עם ממשלת לבנון. העיתוי להרפתקה הוא הגרוע ביותר, בשיא המשבר הכלכלי הגדול ביותר בתולדות לבנון

חזבאללה עושה את הנזק והממשלה משלמת. כך מתנהלת מדינה תחת שלטון ארגון טרור.

ד"ר ירון פרידמן הוא בוגר אוניברסיטת סורבון בפריז, חוקר מרצה ומורה לערבית בחוג ללימודי המזרח התיכון והאיסלאם באוניברסיטת חיפה. היה פרשן לענייני ערבים בויינט, ספריו "העלווים – היסטוריה, דת וזהות" (2010) ו"השיעים בארץ ישראל" (2019) יצאו לאור באנגלית בהוצאת בריל-ליידן. מנהל את הניוזלטר "השבוע במזרח התיכון", שאליו אפשר להצטרף כאן: https://did.li/CWtlC. לפודקאסט של ירון "השבוע במזרח התיכון": https://did.li/mAz5q

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
ד״ר פרידמן. שליש מאזרחי לבנון הם מוסלמים שיעים, והחיזבאללה הוא הארגון והמפלגה שמייצגת אותם. כל השאר, מוסלמים סונים, נוצרים ודרוזים מפולגים כבר עשרות שנים מכדי לפעול ביחד נגד החיזבאללה. ... המשך קריאה

ד"ר פרידמן. שליש מאזרחי לבנון הם מוסלמים שיעים, והחיזבאללה הוא הארגון והמפלגה שמייצגת אותם. כל השאר, מוסלמים סונים, נוצרים ודרוזים מפולגים כבר עשרות שנים מכדי לפעול ביחד נגד החיזבאללה. לי זה מזכיר מדינה אחרת שבה כת המונה כשליש מאנשי הדת השלטת הם עבדיו מבחירה ומעריציו של ראש הממשלה, עוד כעשרים אחוזים תומכים פוליטית באותו ראש ממשלה למרות שאינם בוחרים בו, והשאר מפולגים כבר עשרות שנים מכדי לפעול ביחד נגדו. האם אתה יודע באיזו מדינה מדובר?

עוד 726 מילים ו-1 תגובות
סגירה