היום ה־253 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

מת מפצעיו סמל יאיר רויטמן שנפגע בפיצוץ המבנה בשבוע שעבר ברפיח

ווסים מחמוד מבית ג׳ן נהרג באסון הנמר״ה ברפיח, שמות שבעה הרוגים נוספים טרם הותרו לפרסום; נתניהו: מחיר קורע לב במלחמתנו הצודקת ● לפיד נאם בהפגנה בקפלן בת״א: החיוך של נתניהו במליאה יקבור את הקריירה הפוליטית שלו ● ההסלמה בצפון: יואב גלנט ייצא בקרוב לדיונים בפנטגון ● דובר צה״ל הגרי: צריך לומר ביושר – לא נוכל להשיב את כל החטופים באמצעות מבצעים

סמל יאיר רויטמן שנפגע בפיצוץ מבנה ונפטר מפצעיו ב-15 ביוני 2024
סמל יאיר רויטמן שנפגע בפיצוץ מבנה ונפטר מפצעיו ב-15 ביוני 2024

מצה"ל נמסר כי סמל יאיר רויטמן, בן 19, מקרני שומרון, לוחם בהכשרה בסיירת גבעתי, נפטר מפצעיו לאחר שנפצע באורח קשה ב-10.06.2024 בפיצוץ המבנה הממולכד ברפיח ביום שני, בו נהרגו קצין ושלושה לוחמים.

גדי איזנקוט התראיין הערב ל-N12 וחדשות 13 ובין השאר התייחס לחיוך של נתניהו במליאה, בזמן שכבר ידע על נפילתם של ארבעה חיילים ולאחר שחוק הגיוס עבר. לדבריו חשב על בנו שנפל וזה היה "כמו אגרוף בבטן. שנייה אחרי זה יצאתי החוצה".

איזנקוט סיפר כי היה צריך ללחוץ על נתניהו לכנס את הקבינט ולעסוק בחטופים, וכי הוא ובני גנץ דחפו לפעולה ברפיח, בניגוד לתדרוכים כאילו הם היו אלו שעכבו אותה. נתניהו, כך הוא טען, מסמס את הכניסה לרפיח שלושה חודשים.

איזנקוט טען כי השר איתמר בן גביר הוא מעין "ראש ממשלה חלופי" שמכוון את פעולות ראש הממשלה בנימין נתניהו. איזנקוט אמר "בחודשיים-שלושה האחרונים זיהינו ששיקולים זרים נכנסים לחדר ומשפיעים על האופן שבו מקבלים החלטות – עד כדי הבנה שלי שיש פגיעה ביכולת להשיג את מטרות המלחמה".

איזנקוט אמר כי הוא מתחרט על ההחלטה שנעשתה ב-30 בנובמבר 2023 שלא להמשיך במתווה העסקה הראשונה. לדבריו הוא הצביע בעד המשך המתווה אולם הקבינט הצביע אחרת, והתמרון חודש. לדעתו של איזנקוט, בזמן שעבר מאז אפשר היה לשחרר עוד חטופים, ולדבריו, "אם היינו מספיק אמיצים, היה אפשר לקדם עסקה לפני כמה חודשים".

איזנקוט הוסיף כי נתניהו פגע במאמצים כששינה את ההוראות לצוות המו"מ לאחר יציאתם, וציין כי ב-25 באפריל השנה, צומצם המנדט לאחר פנייה של בצלאל סמוטריץ'. "הייתי בטוח שאנחנו עושים שגיאה", הוא אמר וציין כי הגיע ל-"טונים גבוהים". איזנקוט הוסיף כי חברי הקבינט מודרו ממידע כי נתניהו לא סומך עליהם.

הליכוד מסר בנוגע לשתי הכתבות: "בניגוד גמור לטענותיו של איזנקוט, ראש הממשלה היה זה שדחף לפעולה ברפיח גם במחיר של עימות מול האמריקאים. ראש הממשלה מקבל החלטות כל הזמן, רק לא את ההחלטות אייזנקוט וגנץ דחפו להם, שמשמעותן היתה כניעה לחמאס והשארתו על כנו. עמדותיו של ראש הממשלה נגזרות אך ורק משיקולי ביטחון המדינה, שרוב הציבור תומך בהן ולא מלחץ פוליטי כזה או אחר. השיקול הפוליטי היחיד היה של אייזנקוט וגנץ שבחרו לפרוש מקבינט המלחמה בגלל ההתרסקות בסקרים".

השר ישראל כ"ץ מסר על רקע אסון הנמר"ה: "שבת קשה. 8 מטובי בנינו נהרגו ברפיח. כשהם יודעים את המחיר, הם נכנסו באומץ לב לעזה להשלים את המשימה להשמדת חמאס ושחרור החטופים. הם ידעו שיכול להיות שיאלצו להקריב את חייהם, אבל עשו זאת כדי שאנחנו נוכל לחיות בארץ הזו. אני מצדיע להם ומחבק את משפחותיהם"

מיכאל קוזלוב, אביו של אנדרי קוזלוב בעצרת בכיכר החטופים: "הבן שלי עכשיו עם משפחתו, יש לו מזל. אבל עדיין בשבי יש 120 אנשים שצריכים את עזרתנו, עזרה של מדינת ישראל. כל יום בשבילם זה עונש, זה התעללות פיזית ונפשית. למרות שהבן שלי חזר, הלב שלי עדיין בעזה. אני מתפלל, מבקש ודורש להחזיר את כולם הביתה".

דובר צה"ל, תא"ל דניאל הגרי, אמר בהצהרה שמסר הערב כי אסון הנמר"ה ברפיח, שבו נהרגו שמונה לוחמים, התרחש ככל הנראה עקב ירי נ"ט או מטען שהוטמן באזור הנסיעה של הכלי המשוריין. לדבריו "כוחות חי"ר, שריון והנדסה נכנסו בשיירות רכבים משוריינים למרחב כדי להתייצב בקווי ההגנה. הפיצוץ בנגמ"ש נגרם כתוצאה מאמצעי חבלה שהוטמן במרחב, או כתוצאה מירי טיל נ"ט. צוות של משרד הביטחון בוחן את הכלי".

הגרי התייחס לשחרור ארבעת החטופים ב"מבצע ארנון" בנוסייראת ואמר כי "צריך לומר ביושר – לא נוכל להשיב את כל החטופים באמצעות מבצעים צבאיים. אנחנו פועלים כדי לייצר את התנאים להשבתם של כל החטופים מהר ככל שניתן".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
סגירה