חגיגת הבזבוזים של משרדי הממשלה המיותרים

תשלום לאדריכלים בסכום של כמיליון שקל, חניות במאות אלפי שקלים – והחלפת מנעול ב־23 אלף שקל: כל אלה הם חלק מרשימת הבזבוזים של משרדי הממשלה המיותרים מאז פרוץ המלחמה ● מסתבר שלפחות חלק מהשרים טרם הפנימו את המצב בישראל ● פרשנות

תמונות של חטופים על קרטוני חלב בסופרמרקט בתל אביב, 20 במרץ 2024 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
מרים אלסטר/פלאש90
תמונות של חטופים על קרטוני חלב בסופרמרקט בתל אביב, 20 במרץ 2024

עם פרוץ המלחמה – ובזמן שאזרחי המדינה נרתמו למימון עלויותיה – נשמעה ביקורת ציבורית קשה נגד המשך קיומם של משרדי ממשלה מיותרים. למרות ההבטחות וההצהרות, הממשלה התעקשה להשאיר את רוב המשרדים האלה.

תקציבי המשרדים המיותרים ביחס לתקציב המדינה אומנם נמוכים, אבל בסך הכול מצטברים לכשני מיליארד שקל. חיילים החיים על תרומות ומפונים שלא מפוצים על הנזקים הנגרמים להם, היו בוודאי שמחים לקבל את הכסף הזה.

מי שחשב שהמשרדים המיותרים בכל זאת הפנימו את הביקורת הציבורית ופעלו לצמצום ההוצאות, מצפה לו אכזבה גדולה. מבדיקת הוצאות המשרדים החל מ־7 באוקטובר עולה תמונה בזבזנית במיוחד. חלק מהמשרדים, כמו משרד התפוצות של עמיחי שיקלי, אומנם טרם פרסמו את רשימת ההוצאות שלהם מאז תחילת המלחמה, אבל אחרים כן. להלן רשימת הוצאות נבחרות.

מי שחשב שהמשרדים המיותרים בכל זאת הפנימו את הביקורת הציבורית ופעלו לצמצום ההוצאות, מצפה לו אכזבה גדולה. מבדיקת הוצאות המשרדים החל מ־7 באוקטובר עולה תמונה בזבזנית במיוחד

משרד הנגב והגליל: אבטחה בחצי מיליון שקל

המשרד בראשות השר יצחק וסרלאוף קיבל תקציב של 180 מיליון שקל בשנת הכספים הנוכחית. לצד עזרה מבורכת בעלות של מיליוני שקלים לרשויות שנפגעו, למפונים ולקשישים במהלך המלחמה, בדוחות ההתקשרויות של המשרד ניתן למצוא גם הוצאות הזויות.

יצחק וסרלאוף במנהרות הכותל, 21 במאי 2023 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
יצחק וסרלאוף במנהרות הכותל, 21 במאי 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

חודש לאחר תחילת המלחמה למשל נרשמו שתי הזמנות לחלב בסכום של 50 אלף שקל. לא ברור מי שותה כל כך הרבה חלב. רק בשביל לסבר את האוזן, בסכום הזה ניתן היה לרכוש לחיילים ציוד מציל חיים כמו רחפן תרמי. מהמשרד נמסר בתגובה כי מדובר ב"הזמנת מסגרת לתקופה של מעל שנה במשותף עם המשרד לשיתוף פעולה אזורי. הרכישה נעשית בכל חודש ורק בהתאם לצורך".

נוסף על כך דאגו במשרד הנגב והגליל גם לרכוש מקרר מיותר למנכ"ל בעלות של כ־7,000 שקל. כנראה בשביל לאחסן את כל החלב. ממשרד הנגב והגליל נמסר כי מדובר בהזמנה "הכוללת שלושה מקררים לרבות עלויות הובלה ופריקה".

מי שבכל זאת מרוויחה על פי הרשומות מקיום המשרד המיותר היא עיריית ירושלים. העירייה צפויה להכניס לעצמה מארנונה 430 אלף שקל במחצית השנה הנוכחית

מי שבכל זאת מרוויחה על פי הרשומות מקיום המשרד המיותר היא עיריית ירושלים. העירייה צפויה להכניס לעצמה מארנונה 430 אלף שקל במחצית השנה הנוכחית. זאת נוסף על קרוב ל־900 אלף שקל מ־2023. כאמור, מדובר בארנונה של משרד שבכל ממשלה נורמלית לא היה קיים.

משרד ראיית החשבון ליאון, אורליצקי ושות' בוודאי ישמחו לדעת שהמשרד של וסרלאוף תיקצב אותם – כחודש וחצי אחרי פרוץ המלחמה – בכ־400 אלף שקל. בסכום הזה היה ניתן לרכוש אפודים קרמיים עבור יחידות שלמות בצבא.

חייל ליד רחפן (צילום: דובר צה"ל)
חייל ליד רחפן (צילום: דובר צה"ל)

אז תקציב לאפודים אין אבל תקציב לאבטחת המשרד המיותר יש גם יש. בדצמבר פתח המשרד הזמנה לשירותי אבטחה עבורו בסכום של לא פחות מחצי מיליון שקל.

על פי הוצאות המחשוב של המשרד לא ברור האם מדובר במשרד הייטק או במשרד ממשלתי. 33 אלף שקל הוקצבו להראל טכנולוגיות מידע בע"מ עבור אספקת ציוד מחשב, זאת נוסף על שירותי מחשוב שתוקצבו בעלות 327 אלף שקל עבור אלעד מערכות תוכנה בע"מ. כל זה אחרי 7 באוקטובר.

33 אלף שקל הוקצבו להראל טכנולוגיות מידע בע"מ עבור אספקת ציוד מחשב, זאת נוסף על שירותי מחשוב שתוקצבו בעלות 327 אלף שקל עבור אלעד מערכות תוכנה בע"מ

המשרד לשיתוף פעולה אזורי: 600 אלף שקל לתחזוקה

המשרד לשיתוף פעולה אזורי של השר דוד אמסלם מתוקצב בכ־100 מיליון שקל בשנה – ומתחרה דומיננטי על התואר המשרד המיותר ביותר. כל זה לא מנע ממנו לקבל החל מדצמבר האחרון תקציב של כ־600 אלף שקל רק על תחזוקת המשרד, שבסך הכול מכיל כמה עשרות עובדים.

למשרד גם אושר תקציב של עוד 791 אלף שקל לתחזוקה חצי שנתית עבור השנה הנוכחית. אבטחה לתושבי הצפון אין אבל התקציב לאבטחת המשרד בגובה 570 אלף שקל ב־2024 אושר.

דוד אמסלם ובנימין נתניהו במליאת הכנסת (ארכיון) (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90)
ארכיון: דוד אמסלם ובנימין נתניהו במליאת הכנסת (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90)

עוד הוצאות מיותרות מאז המלחמה: 200 אלף שקל עבור שירותי ראיית חשבון; כ־96 אלף לצורך איסוף וניטור מידע תקשורתי.

גם מנכ"ל המשרד הזה לא הצליח להתאפק וכמו עמיתו ממשרד הנגב והגליל רכש מכספי המיסים שלושה מקררים למשרד ב־7,000 שקל.

משרד ירושלים: כרבע מיליון שקל על חניות

למשרד ירושלים של השר מאיר פרוש יש תקציב צנוע יחסית ביחס לשאר המשרדים המיותרים, אבל גם את זה הוא לא היסס לבזבז על מותרות. בתקופת המלחמה היה חשוב למשרד לתת חסות לא לחיילי צה"ל או למפונים חלילה, אלא לוועידת כנס הנדל"ן השנתי של מרכז הבנייה הישראלי בעלות של 50 אלף שקל.

כחודשיים וחצי אחרי פרוץ המלחמה במשרד סגרו עם החברה הכלכלית ירושלים על שירותי חניה לעובדי ואורחי המשרד המומצא בקרוב לרבע מיליון שקל

כחודשיים וחצי אחרי פרוץ המלחמה במשרד סגרו עם החברה הכלכלית ירושלים על שירותי חניה לעובדי ואורחי המשרד המומצא בקרוב לרבע מיליון שקל. גם תקציב של 40 אלף שקל מיותרים להוצאות "קשיחות" לטלפון נרשמו. כמעט כמו עלות רחפן ליחידות צה"ל.

משרד מורשת: 23 אלף שקל למנעול למשרד

במשרד המורשת בראשות השר עמיחי אליהו יש תקציב של כ־70 מיליון שקל. הם כנראה חששו מאוד לאבטחתם, אחרת לא ברור מדוע קיבלו תקציב להחלפת מנעול בעלות של 23 אלף שקל כמה ימים אחרי 7 באוקטובר.

שר המורשת עמיחי אליהו (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
שר המורשת עמיחי אליהו (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

נוסף על כך החליטו במשרד לתקצב ביותר מ־800 אלף שקל משרדי אדריכלים ולשכור מערכת לניהול פרויקטים בשם מאנדיי, הנפוצה בקרב חברות הייטק, בסכום של 205 אלף שקל.

כל הנתונים לעיל הם דוגמית קטנה אבל מייצגת של התנהלות המשרדים הבזבזנית. השיח הציבורי הביקורתי סביב קיומם של המשרדים המיותרים אומנם הוחרש תחת קצב האירועים הבלתי פוסק, ועדיין חשוב לומר לאותם שרים ולאותה ממשלה, שלפני שהם קוראים לכלל האזרחים לעזוב את כל המחלוקות ולהירתם בשעה זו לאחדות – שיסתכלו במראה.

בתקווה שהפעם המראה גם לא תעלה אלפי שקלים מתקציבי המשרדים.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 826 מילים ו-1 תגובות
סגירה