היום ה־256 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

המפכ"ל לבג"ץ: "מאז 'חוק בן גביר' התערערו העקרונות הבסיסיים בעבודת המשטרה"

חברי הליכוד שהתנגדו לחוק הרבנים הוחלפו, החוק יעלה להצבעה מחר בבוקר; דיווח: בן גביר דורש מנתניהו להכניסו לקבינט המצומצם תמורת תמיכה בחוק ● המתווך הוכשטיין שב מביירות ונפגש עם נתניהו; צה"ל אישר תוכניות אופרטיביות להתקפה בלבנון ● גלנט: "על כולנו, כוחות הביטחון והדרג המדיני, מוטלת האחריות לקיים תחקיר עמוק ונוקב בעקבות ה-7.10"

מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי במצעד הגאווה בירושלים, יוני 2024 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
יונתן זינדל/פלאש90
מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי במצעד הגאווה בירושלים, יוני 2024

סגנית נשיא ארה"ב קמלה האריס אמרה הלילה במסגרת אירוע בבית הלבן שהוקדש להעלאת מודעות לאלימות מינית בסכסוכים כי חמאס ביצע אונס קבוצתי במסיבה ברעים ב-7 באוקטובר, וכי היא חוששת שיתווספו עוד עדויות על תקיפות מינית בשבי ברצועה ככל שישוחררו חטופות נוספות. "אנחנו לא יכולים להסתכל הצידה, ואנחנו לא נשתוק", אמרה האריס.

סגנית הנשיא קמלה האריס באירוע של הבית הלבן שעסק באלימות מינית בסכסוכים. 17 ביוני 2024 (צילום: AP Photo/Susan Walsh)
סגנית הנשיא קמלה האריס באירוע של הבית הלבן שעסק באלימות מינית בסכסוכים. 17 ביוני 2024 (צילום: AP Photo/Susan Walsh)

באירוע השתתפה החטופה ששוחררה עמית סוסנה, שחשפה כי הותקפה מינית בשבי. סוסנה אמרה לקהל: "אם מישהו היה אומר לי לפני כמה חודשים כשישבתי בחדר חשוך בעזה קשור בקרסול ולא יכולה לזוז שאני אעמוד כאן היום לפני כולכם, הייתי חושבת שהוא יצא מדעתו". לדבריה, "ההחלמה שלי תלויה בהצלת אחיותיי ואחיי שעדיין נמצאים שם. הפצעים שלי לא יכולים אפילו להתחיל להחלים כל עוד הסבל שלהם נמשך".

עמית סוסנה לצד שריל סנדברג באירוע של הבית הלבן. 18 ביוני 2024 (צילום: AP Photo/Susan Walsh)
עמית סוסנה לצד שריל סנדברג באירוע של הבית הלבן. 18 ביוני 2024 (צילום: AP Photo/Susan Walsh)

על פי דיווח של הוושינגטון פוסט, חבר בית הנבחרים גרגורי מיקס והסנאטור בן קרדין, הסירו את התנגדותם לעסקת נשק עם ישראל בשווי יותר מ-18 מיליארד דולר, ובכך אפשרו את קידומה. העסקה כוללת את מכירתם של 50 מטוסי אף־15, שיגיעו לישראל בעוד שנים.

ח"כ נעמה לזימי ליוותה אתמול עצורה שלדבריה הותקפה על ידי שוטרים בהפגנה:

ח"כ משה סעדה אמר בראיון לגלי צה"ל כי חוק הרבנים, "זה חוק רע בעיתוי רע, שמפלג את החברה הישראלית ואין לו צורך כרגע. מעריך שידחו את ההצבעה כמו שקרה לפני 3 חודשים". סעדה מתכוון להתנגד בוועדת החוקה לקידום החוק יחד עם חברת הכנסת טלי גוטליב וח"כ יצחק קרויזר. החוק מאוד חשוב לח"כ אריה דרעי ועל פי פרסום ב-N12 אתמול, הוא אמר לאנשי ראש הממשלה שמבחינתו עצירתו זה "הקש האחרון" ו-"שהדבר הזה יוביל לפירוק הקואליציה". סעדה אמר הבוקר: "אני לא חושב שמישהו יפרק קואליציה ימנית באמצע מלחמה על רקע ג'ובים כאלו או אחרים. הציבור לא יסלח לו על זה"

ח"כ משה סעדה בכנסת, 25 בדצמבר 2022 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
ח"כ משה סעדה בכנסת, 25 בדצמבר 2022 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

חברי כנסת נוספים מהקואליציה הודיעו על התנגדותם לחוק, ביניהם דן אילוז והשר עמיחי שיקלי. מדובר בקבוצה משמעותית שמביעה התנגדות וייתכן ותוביל לכך שלהצעת החוק לא יהיה רוב בוועדת החוקה והיא תיבלם.

חוק הרבנים, או בשמו הרשמי, שירותי הדת היהודיים (בחירות רבני עיר, רבנים אזוריים, רבני יישוב ורבני שכונות), התשפ"ג-2023- שיזמו היו"ר ח"כ רוטמן וח"כ ארז מלול, מגיע לדיון בוועדת החוקה בשעה 10:00 בבוקר. ב-N12 דיווחו כי בקואליציה ניסו לגרום לחדש-תעל להיעדר מהוועדה בתירוץ של חג הקורבן, אולם הנציג של חדש-תעל בוועדה הוא עופר כסיף.

החוק, שנועד לעגן בחקיקה הסדרים רבים הנמצאים כיום בתקנות ובחוזרי מנכ"ל, קובע, בין היתר, חובה למנות רב עיר ומאפשר, בתנאים מסוימים, למנות שני רבני ערים. בנוסף, הצעת החוק מבקשת להסמיך את שר הדתות לקבוע תקנות לעניין מינוי רבני שכונות.

ח"כ שמחה רוטמן בוועדת החוקה של הכנסת בדיון על התנהלות צוות חקירת ההדלפות בבית המשפט העליון, 18 באפריל 2024 (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
ח"כ שמחה רוטמן בוועדת החוקה של הכנסת בדיון על התנהלות צוות חקירת ההדלפות בבית המשפט העליון, 18 באפריל 2024 (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)

ב-ynet מדווחים כי בדיון שהתקיים בתחילת החודש בפיקוד המרכז, שעסק באכיפת הפשיעה הלאומנית בגדה, תקף ראש הממשלה בנימין נתניהו את נציגי המשטרה שניהלו את חקירת מותם של שני פלסטינים מירי מתנחלים ביישוב גיתית. ראש הממשלה תהה: "איך יכול להיות שבפרעות האלו לא נתפס יהודי אחד קיצוני שמבצע עבירות חמורות?", והוסיף כי "האמריקאים לוחצים".

אלוף פיקוד המרכז יהודה פוקס בהערכת מצב בזירת פיגוע דריסה בגדה. 30 במאי 2024 (צילום: דובר צה
אלוף פיקוד המרכז יהודה פוקס בהערכת מצב בזירת פיגוע דריסה בגדה. 30 במאי 2024 (צילום: דובר צה"ל)

לפי גורמים שנכחו בדיון נציגי המשטרה אמרו: "אנחנו יורים בתוך הנגמ"ש. מציגים פה מצג לא נכון כאילו יהודים יצאו והרגו פלסטינים. בגיתית מצאנו קליעים של חיילים". אלוף פיקוד המרכז פוקס השיב כי "אלו חיילים מתנחלים שהיו בחופשה". מפקד היחידה המרכזית במחוז ש"י, סגן־ניצב אבישי מועלם: "אני מנהל את החקירה – לא אתה", ופוקס ענה בסרקזם: "מעניין איך אתה מנהל את החקירות".

נציגים של צה"ל שאלו אחר כך למה המשטרה לא לקחה לבדיקה את הנשק של אחד המתנחלים שנכח בתקרית — משה שרביט, שנכלל ברשימת סנקציות של ארה"ב, ונציגי המשטרה השיבו: "לא כל נשק צריך לקחת. החקירה נמשכת, לא צריך ללמד אותנו איך חוקרים".

סגירה