היום ה־257 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

דיווח: בתחקירים על הלחימה בעוטף נמצא שכוחות לא חתרו למגע ושחיילים נפגעו מאש צה"ל

דובר צה"ל: "מי שחושב שאנחנו יכולים להעלים את חמאס – טועה; העניין שאפשר להשמיד את חמאס – זה פשוט לזרות חול בעיני הציבור"; לשכת ראש הממשלה בתגובה: הצבא מחויב להשמדת היכולות הצבאיות והשלטוניות של הארגון ● נסראללה: אם תחול הסלמה ייתכן שחזבאללה יפלוש לגליל ● נתניהו לשותפיו: "התאפסו; זה לא הזמן לחקיקה שמסכנת את הקואליציה"

ההרס בקיבוץ בארי אחרי הטבח של חמאס, 14 באוקטובר 2023 (צילום: Erik Marmor/Flash90)
Erik Marmor/Flash90
ההרס בקיבוץ בארי אחרי הטבח של חמאס, 14 באוקטובר 2023

לאחר הלחץ של חברי הכנסת מהקואליציה וראשי הערים של הליכוד יחד עם דרישת בן גביר להכניס אותו לקבינט המצומצם בתמורה לתמיכה, ראש הממשלה בנימין נתניהו הוריד את הצעת "חוק הרבנים" מסדר היום של הכנסת. בהודעת מטעם הקואליציה נכתב: "בהמשך להתייעצויות שקיימו הערב ראש הממשלה ויו"ר הקואליציה, ראש הממשלה החליט להסיר את הצעת חוק רבני ערים מסדר היום של ועדת החוקה ושל מליאת הכנסת".

חברת ועדת החוקה, ח"כ יוליה מלינובסקי מישראל ביתנו, מסרה: "שיהיה ברור לכולם שנתניהו לא משך את חוק הג'ובים בגלל שהוא חושב שהוא חוק רע ולא מתאים לשעת מלחמה, הוא עשה את זה כי פשוט לא היה לו רוב והוא לא רצה להתבזות. לא היו לביבי קווים אדומים והוא סגר דיל עם אחמד טיבי כדי שימנעו בהצבעה בשביל להשיג את הרוב לחוק המושחת הזה, כשאפילו זה לא עזר, נתניהו התקפל".

בוואלה מדווחים כי הבית הלבן החליט אמש לבטל פגישה בדרג בכיר בין ארה"ב לישראל בנושא איראן ולבנון שאמורה הייתה להתקיים מחר (חמישי). הסיבה:  המתקפה הפומבית של ראש הממשלה בנימין נתניהו על ממשל ביידן, בה טען שארה"ב מעכבת העברת נשק לישראל עבור המלחמה בעזה. על פי הדיווח, שליחו של ביידן למזרח התיכון, הוכשטיין העביר מסר חריף ביותר לנתניהו ואמר לו ש"הסרטון וההאשמות לא נכונות ועוברות כל גבול".

הפגישה שבוטלה הייתה אמורה לעסוק באיום האיראני ובהשתתפות השר רון דרמר וראש המל"ל הנגבי, כך מדווחים בכאן.

מדובר צה"ל נמסר כי בהמשך להתרעה על חדירת כלי טיס עוין שהופעלה במרחב העוטף, מטרה אווירית חשודה חצתה לפני זמן קצר משטח רצועת עזה ונפלה במרחב העוטף. אין נפגעים והאירוע הסתיים.

ראש האופוזיציה יאיר לפיד מסר: "בשעה 1:30 בלילה בוטל הדיון על חוק הג'ובים, נתניהו מתחיל להבין שיש אנשים בליכוד שלא מוכנים לשאת עוד את החרפה. חוק ההשתמטות הוא המבחן הבא, מה חשוב יותר ההשרדות הפוליטית או השרדות הלוחמים?"

המזח הזמני, שהקימה ארצות הברית לחופי רצועת עזה, נכשל במילוי ייעודו וצפוי לסיים את פעילותו שבועות לפני התכנון המקורי – כך דיווחו הלן קופר ואריק שמיט ב"ניו יורק טיימס".

הקמת המזח הצף מול עזה, 17 במאי 2024 (צילום: US Central Command (CENTCOM) / AFP)
הקמת המזח הצף מול עזה, 17 במאי 2024 (צילום: US Central Command (CENTCOM) / AFP)

המזח, שעלותו הגיעה ל-230 מיליון דולרים, הוקם בהתראה קצרה ונועד להגדיל את כמות האספקה ההומניטרית המועברת לאוכלוסיית הרצועה. בחודש שחלף מאז חובר המזח לחוף הוא פעל במשך עשרה ימים, כשביתר הזמן פעילותו הושהתה מטעמים ביטחוניים או שהוא עבר תיקונים בשל נזקים שספג.

סגירה