איתמר מטפס על קירות

מחאה נגד איתמר בן גביר מול כנס של מפלגת עוצמה יהודית, מרץ 2023 (צילום: פלאש90)
פלאש90
מחאה נגד איתמר בן גביר מול כנס של מפלגת עוצמה יהודית, מרץ 2023

איתמר בן גביר הוא ילד קטן. במלוא מובן הביטוי. ילד קטן. גם ילד וגם קטן. ההתבטאויות שלו מוכיחות שהוא ילד קטן. הראיונות, הצעקות, ההתנסחות הגסה, השפה הדלה בנימוקים. חוסר הידע וההבנה של משמעויות תהליכים, אחריות. אוצר המילים המוגבל. הכל. ילד קטן.

מה פירוש "המדיניות שלי" שהוא צורח בכל ראיון. מה הוא מבלבל את המוח שוב ושוב ושוב על כך שהוא "לא עציץ". מנסה להסביר שנימוקי היועמ"שית נגד החוק שהוא מנסה לשנות בפקודת המשטרה, הופכים אותו לעציץ.

חוסר הידע וההבנה של משמעויות תהליכים, אחריות. אוצר המילים המוגבל. הכל. ילד קטן. מה פירוש "המדיניות שלי" שהוא צורח בכל ראיון. מה הוא מבלבל את המוח שוב ושוב ושוב על כך שהוא "לא עציץ"

עציץ לא נכשל במאבק ברציחות במגזר הערבי. עציץ לא חילק נשק בניגוד לחוק ולפקודות. עציץ לא דורש באיומים וסחיטה לנהל את המלחמה בקבינט. עציץ לא פגע מעולם במשפחות שכולות ביום הזיכרון ולא שלח שוטרים לפרק באלימות הפגנות נגד הממשלה.

בן גביר בהחלט לא עציץ במשרדו. אבל איזו מדיניות הוא רוצה לשנות להכתיב לקבוע?

במדינה דמוקרטית הממשלה כולה מכתיבה מדיניות, לא כל שר קובע מדיניות עצמאית. משרדו אינו ממלכה פרטית. המשטרה היא ארגון ממלכתי אוכף חוק במדינת חוק. אבל בן גביר מצייץ וכועס שהוא יקבע מדיניות. ילד קטן. לקחו לו סוכריה והוא רוצה לנהל את מפעל הסוכריות.

ועכשיו הוא נאבק על רצונו להשפיע על המלחמה. להיכנס לקבינט כדי לנהל את המלחמה. אדם שלא שירת יום אחד בצבא רוצה לנהל מלחמה. לא פחות. כאילו ליצן בקרקס ירצה להיכנס לחדר ניתוח ולבצע ניתוח לב פתוח בחולים.

איזה ניסיון או ידע יש לבן גביר בהפעלת גייסות במלחמה, בטקטיקה מול ארגון טרור. בהפעלת חיל האוויר ולחימה בתת קרקע? מה הוא יכול לתרום לניהול המלחמה חוץ מלצרוח התקפה התקפה.

גם הקהל באצטדיון טדי צורח התקפה ושיישרף לכם הכפר ועדיין יושבי הטריבונות לא דורשים לנהל מלחמה בעצמם.

עכשיו הוא נאבק על רצונו להיכנס לקבינט כדי להשפיע על המלחמה. אדם שלא שירת יום אחד בצבא רוצה לנהל מלחמה. לא פחות. כאילו ליצן בקרקס ירצה להיכנס לחדר ניתוח ולבצע ניתוח לב פתוח בחולים

בן גביר הוא ילד קטן כי הוא לא מכיר כלל במגבלות כשירותו. לא במעשיו ולא במחדליו. הוא שבוי של סיסמאות שהוא המציא ומחובר לטוויטר כמו ילד שגילה את הרשתות החברתיות יומיים אחרי שאביו קנה לו טלפון סלולרי לראשונה.

גם ביחסו לבנימין נתניהו, בן גביר הוא ילד קטן. אין בו טיפת כבוד למעמד רה"מ.  זה בכלל לא מזיז לו שהוא עצמו שר בממשלה ונושא באחריות למלחמה ולהחלטות הממשלה, גם אם אינו חבר בפורום המצומצם של הקבינט.

ילד קטן עם אגו גדול. נפוח. מלא מעצמו. מחזיק בדעות פרימיטיביות, חובבניות, על הסכסוך הישראלי פלסטיני, חושב שהכל ניתן לפתור בכוח, במכות, בעוד כוח, באלימות.

הוא ייתן גיבוי לכל שוטר אלים כי הוא לא מבין ולא יודע להפעיל שיקול דעת, לנהל סמכות ולהשתמש בה בזהירות, לשמור על החוק והנהלים ולהוות דוגמה לאזרחים. הוא פשוט ילד קטן בכל היבט שאפשר לבחון בו ילדותיות. התנהגותו אינפנטילית, חסרת בגרות, שחצנית, מתריסה ודווקאית.

"לא רוצה" אומר הילד להוריו כשהם דורשים ממנו לעשות שיעורים, ללכת לישון בזמן, לנקות את החדר, ועוד מטלות שמסמנות התבגרות ואחריות.

בן גביר לא יצביע לחוק הרבנים כי נתניהו לא נותן לו לנהל את המלחמה. זו רמת הטיעונים. כלומר, מבחינתו, מה אכפת לו מחוק הרבנים. אבל הוא דורש תמורה. רוצה לקבל את הממתק שלו אם הוא עושה משהו שהוריו דרשו.

משמעות החוק מבחינת תקציבים ובזבוז כספי ציבור, הזעם הציבורי נגד החוק, והתנגדות ראשי הרשויות לכפיית מאות רבנים מיותרים, לא מעניינים את בן גביר. הוא רוצה לנהל את המלחמה.

בן גביר לא יצביע לחוק הרבנים כי נתניהו לא נותן לו לנהל את המלחמה. זו רמת הטיעונים. כלומר, מבחינתו, מה אכפת לו מהחוק ומשמעויותיו – הוא דורש תמורה. רוצה לקבל את הממתק שלו אם הוא מרצה את הוריו

ילד קטן.
אם לא יתנו לו הוא יעשה פיפי במיטה. או יטפס על הקירות.

כמה חיילים ייהרגו  אם וכאשר בן גביר ייתן הנחיות לרמטכ"ל? זו לא שאלה שאין לה תשובה. אנחנו יודעים כמה אזרחים נרצחו ברחובות מאז הוא מונה לשר לביטחון פנים. אנחנו יודעים איך קרסה המשטרה בכל תחום וכיצד הפכה למיליציה הפרטית של כהניסט גזען וחסר כישורים. ילד קטן.
ילדים קטנים לא יכולים לנהל מלחמה מול חמאס.
אסור להם.

ילדים קטנים צריכים ללכת בבוקר לביה"ס ולהיכנס בערב מוקדם למיטה.
מלחמות זה עניין לגדולים. וגם הם לא מצליחים יותר מדי בניהול המלחמה האחרונה כפי שלמדנו על בשרנו.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 667 מילים ו-1 תגובות
סגירה