היום ה־262 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

דיווח באמירויות: מנהיגי חמאס יעזבו את קטאר ויעברו לעיראק

צה"ל: רס"ב מחמד אלאטרש, שהוגדר עד כה כחטוף, נהרג ב־7 באוקטובר וגופתו מוחזקת ברצועה ● אחרי שאמש אמר שהוא "מוכן לעשות עסקה חלקית" נתניהו אמר היום: "אנו מחויבים להצעה הישראלית שביידן בירך עליה" ● הרמטכ"ל: "אנו מתקרבים לנקודה שבה נודיע שפירקנו את חטיבת רפיח" ● בג"ץ דחה בשבועיים את הדיון בעתירה הדורשת לחייב את לוין לבחור נשיא לבית המשפט העליון

מנהיג הלשכה המדינית של חמאס אסמאעיל הנייה בדוחה, קטאר, 13 בפברואר 2024 (צילום: Iranian Foreign Ministry / AFP)
Iranian Foreign Ministry / AFP
מנהיג הלשכה המדינית של חמאס אסמאעיל הנייה בדוחה, קטאר, 13 בפברואר 2024

יו"ר המטות המשולבים של צבא ארה"ב, גנרל צ'ארלס בראון, הזהיר בשיחה עם עיתונאים בבוצוואנה כי מתקפה צבאית ישראלית בלבנון עלולה לגרור תגובה איראנית שתגרום למלחמה נרחבת, שעשויה להעמיד את הכוחות האמריקאיים באזור בסכנה. בראון אמר כי ארה"ב לא תוכל לסייע לישראל להגן על עצמה מפני חזבאללה כפי שסייעה לה להתמודד עם המתקפה האיראנית באפריל, וציין כי ארה"ב ממשיכה לשוחח עם מנהיגים ישראלים ולהזהיר מפני הרחבת הסכסוך.

שר הביטחון יואב גלנט נועד אמש בוושינגטון עם הסנטור הרפובליקאי לינדסי גרהאם. אחרי הפגישה צייץ גרהאם כי אמר לגלנט שיפעל יחד עם חבריו בקונגרס לוודא שהנשק אשר הובטח לישראל אכן יסופק לה. גרהאם מוסיף כי "יש להודיע ​​לאיראן שכל תקיפה של חיזבאללה שתכריע את כיפת ברזל או תיצור איום קיומי על המדינה היהודית תיחשב למתקפה איראנית נגד ישראל, וכי במקרה כזה, על ארה"ב תתקוף את המשטר האיראני.

שני חברי כיתת הכוננות במטולה שנפצעו באירוע הנ"ט אמש – אחד במצב קשה ויציב, השני באורח קל, כך מעדכנים מבית החולים רמב"ם.

בחמאס הגיבו על דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואמרו: "התעקשותנו שכל הסכם יכלול אישור ברור להפסקת אש קבועה בעזה ונסיגה מוחלטת של הצבא הישראלי היא הכרח מוחלט כדי לבלום את ניסיונותיו של נתניהו להתחמק, ​​להונות ולהנציח את התוקפנות". עוד נמסר כי עמדת נתניהו היא "אישור ברור שהוא דוחה את החלטת מועצת הביטחון האחרונה ואת הצעותיו של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, בניגוד למה שהממשל האמריקאי ניסה לשווק".

ראש הממשלה בנימין נתניהו בכנסת, 13 במרץ 2024 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
ראש הממשלה בנימין נתניהו בכנסת, 13 במרץ 2024 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

אתמול נשאל נתניהו אם הוא תומך בעסקה עם התחייבות להפסקת המלחמה – והשיב: "לא. אני לא מוכן להפסיק את המלחמה ולהשאיר את חמאס על כנו. אני מוכן לעשות עסקה חלקית, זה לא סוד, שתחזיר לנו חלק מהאנשים. אבל אנחנו מחויבים להמשיך את המלחמה לאחר ההפוגה כדי להשלים את היעד של חיסול החמאס. על זה אני לא מוכן לוותר".

לאחר מכן הוציאה לשכת ראש הממשלה הודעה: "חמאס הוא זה שמתנגד לעסקה, לא ישראל. ראש הממשלה נתניהו הבהיר שלא נעזוב את עזה עד שנשיב את כל 120 חטופינו, החיים והחללים כאחד".

ממטה משפחות החטופים נמסר "בתגובה לנסיגת נתניהו מעסקת נתניהו" כי "מדובר בהפקרת 120 החטופות והחטופים ופגיעה בחובה המוסרית של המדינה כלפי אזרחיה. סיום הלחימה ברצועה, ללא שחרור החטופים, הוא כישלון לאומי חסר תקדים ואי עמידה במטרות המלחמה. משפחות החטופים לא יניחו לממשלה ולעומד בראשה לסגת מההתחייבויות הבסיסיות לגורל יקירנו. האחריות והחובה להחזרת כל החטופים היא על ראש הממשלה. אין מבחן גדול מזה".

מפגינים נגד הממשלה ולמען החזרת החטופים, מול הקרייה בתל אביב, 15 ביוני 2024 (צילום: תומר נויברג/פלאש90)
מפגינים נגד הממשלה ולמען החזרת החטופים, מול הקרייה בתל אביב, 15 ביוני 2024 (צילום: תומר נויברג/פלאש90)

בעקבות ההודעה על קביעת מותו של אחמד טוואלבה שנורה אתמול בעיר העתיקה בעכו, וההודעה על מותו של הצעיר עודיי שעבאן מג'דידה מכר שנורה בעת שרכב על אופנועו בעכו, ארגון יוזמות אברהם מעדכן: 100 ערבים קיפחו את חייהם מתחילת 2024 בנסיבות הקשורות לאלימות ולפשיעה. בתקופה המקבילה אשתקד היו 104 הרוגים.

מטוסי קרב תקפו לאורך הלילה מטרות של חזבאללה בדרום לבנון. מדובר צה"ל נמסרכי בין המטרות שהותקפו, מבנה צבאי של חיזבאללה במרחב עיתרון, לצד תשתיות מבצעיות ותשתיות טרור של הארגון במרחבים כפר כילא ואל-חיאם שבדרום לבנון.

סגירה