סטרטאפ ציוני: מתמודדי המלחמה יטפלו בילדים חסרי עורף משפחתי

קבוצת טיפול של בני נוער, אילוסטרציה (צילום: iStock / KatarzynaBialasiewicz)
iStock / KatarzynaBialasiewicz
קבוצת טיפול של בני נוער, אילוסטרציה

בכל יום אני גאה מחדש במטפלים, במדריכים ובכל אנשי הפנימיות הנהדרים שדואגים לילדים אשר גורלם לא שפר עליהם. אבל כשאני חושב על המחזור הקרוב של המדריכים, כולם מנפגעי ה-7 באוקטובר והימים הקשים שאחריו, אני לוקח נשימה עמוקה ומשחרר נשיפה מלאה בגאווה.

תחשבו על זה: ניצולים מהנובה, גיבורים שחזרו ממילואים, צעירים שפונו מבתיהם ועוד לא שבו אליהם או אפילו הקרובים של כל אלו שקולם פחות נשמע – אלו האנשים שבחרנו להצמיח את הדור הבא של הילדים שלנו.

ניצולים מהנובה, גיבורים שחזרו ממילואים, צעירים שפונו מבתיהם ועוד לא שבו אליהם או אפילו הקרובים של כל אלו שקולם פחות נשמע – אלו האנשים שבחרנו להצמיח את הדור הבא של ילדינו

אנשים שהיו במצבים קשים, ומצויים בתהליך של יציאה מאותם מצבים – מי כמוהם יכול לשמש דוגמה לילדים שחושבים שאין להם שום סיכוי? לעיתים, ילדים מסתכלים על מטפלים ככאלו שבאים מבחוץ או אפילו מביטים בהם למעלה, ולמטפלים לוקח זמן לפתוח סדקים ברושם הראשוני הזה. אבל כשמולם אדם שראה את תחתית הבור מבפנים – הם לא יכולים לומר לו: "אתה לא יודע מה זה".

ולא רק הילדים מרוויחים, גם אותם צעירים שחוו משבר, וחלקם עדיין בתהליכים של יציאה ממנו – גם הם יקבלו המון. הזכות לדאוג לאדם אחר ולהצמיח אותו, הזכות לנתינה ללא תמורה, היא כבר תמורה ענקית למי שמעניק אותה.

הידיעה שבזכותך יש עוד ילד שעכשיו טוב לו, עוד ילד שקולו לא נשמע ועכשיו אתה מקשיב לו, היא מעצימה וממלאת בכוחות. תאמינו לי, אני מדבר מניסיון אישי.

כשהמטופל הופך למטפל, יוצאות מזה עוצמות אחרות לשני הצדדים. יש בזה משהו אחר, בכך שהמטפל יודע להסתכל למטופל בעיניים ולומר לו "הייתי שם. אני מבין אותך באופן הכי אמיתי ומוחשי שיש".

"שחר חדש" זה פרויקט מדהים שמובל על-ידי האגודה הישראלית לכפרי ילדים SOS והוא חלק מפעילות תכנית יתד – התוכנית הלאומית לקידום צעירים וצעירות במצבי סיכון. עמותה הפועלת בשיתוף משרד הרווחה והביטחון החברתי, ג'וינט ישראל ו"פורום נראות". בתום ההכשרה הייחודית, הצעירים האלו יזכו להשמה ולמסלול קריירה חדש שיפתח בפניהם.

כשהמטופל הופך למטפל, זה עוצמתי לשני הצדדים.המטפל יודע להסתכל למטופל בעיניים ולומר לו: "הייתי שם. אני מבין אותך באופן הכי אמיתי ומוחשי שיש"

המחזור הראשון של התוכנית הזו כבר יצא לדרך בשיתוף "ויצ"ו" והכשיר אימהות יחידניות לעבודה בפנימיות ובכפרי ילדים ללא עורף משפחתי. כך, אותן אימהות שנקלעו יחד עם ילדיהן למצוקה אמיתית, זכו להכשרה ולמסלול קריירה חדש. מסלול שגם מעניק להן כלים לנהל את הבית, ולדבריהן גם העניק להן כלים אמיתיים בגידול הילדים האישיים שלהן.

בעיקר כך, באמצעות שיתופי פעולה חוצי מגזרים ואמונות, וללא קשר לקלפים שחילקו לנו כשנולדנו, אנחנו נצליח לצמוח ולהצמיח אחד את השני. זה הסטרטאפ הישראלי האמיתי. קיבוץ כישרונות וגורלות נוסח 2024.

שי קרביוב הוא סמנכ"ל ומנהל התוכניות באגודה הישראלית לכפרי ילדים SOS ומתמחה בטיפול בטראומה. בעל תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר מומחה בעבודה סוציאלית עם התמחות בטראומה.20 שנות נסיון בעבודה עם ילדים, נוער וצעירים במצבי משבר.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 407 מילים
סגירה