אם המגזר הציבורי בצפון יתמוטט - התושבים לעולם לא יחזרו לבתיהם

בית ספר מפונה בצפת, אפריל 2024, אילוסטרציה (צילום: David Cohen/Flash90)
David Cohen/Flash90
בית ספר מפונה בצפת, אפריל 2024, אילוסטרציה

השירות הציבורי הוא עמוד התווך של החברה הישראלית. הוא זה שמבטיח את קיומם של שירותים חיוניים כמו חינוך, בריאות, ביטחון סוציאלי, תחבורה ועוד. ללא שירות ציבורי מתפקד, קשה לדמיין את קיומה של חברה בריאה ותפקודית.

במהלך המלחמה האחרונה פונו חלק משמעותי מתושבי הצפון מבתיהם. יחד איתם, פונו גם רבים מאנשי המגזר הציבורי – מורות, רופאים, אחיות, עובדים סוציאלים, עובדי תאגידים ממשלתיים ועוד. כעת, 9 חודשים לאחר פרוץ המלחמה, עדיין אין תכנית ברורה לחזרתם של התושבים לצפון.

במהלך המלחמה פונו רבים מתושבי הצפון מבתיהם. איתם, פונו גם רבים מאנשי המגזר הציבורי – מורות, רופאים, אחיות, עובדים סוציאלים, עובדי תאגידים ממשלתיים ועוד. כעת, 9 חודשים אחרי, אין תכנית להחזרתם

רבות כבר נכתב על כך שמשפחות שהשתלבו במרכז הארץ, שילדיהם לומדים כעת בבתי ספר חדשים, ושעסקיהם עברו דירה – לא צפויים לחזור. מצב זה מחמיר בשל תחושת חוסר אמון נרחבת וכישלון הממשלה לגבש חזון ברור לצפון, מה שמעמיק את משבר הניתוק והניכור.

אבל דומה כי יש לתת את הדעת במיוחד לאנשי המגזר הציבורי – הבסיס לחיים השוטפים. אלו המספקים שירותים חיוניים, שמעניקים את התשתית החברתית, הפיזית והאנושית לחיי האזרח והקהילה ולמגזר הפרטי והעסקי, ומעניקים לכולנו את רשת הביטחון הלאומית בימי שגרה ומשבר.

כולנו תקווה כי יום יבוא בו תושבי הצפון יחזרו לביתם. אך גם אם יחזרו התושבים לצפון – היעדרם של אנשי המגזר הציבורי, שברור כי לא כולם יחזרו, יהווה מכה קשה לאזור.

ללא כוח אדם מקצועי, מנוסה ומיומן יהיה קשה מאוד לשקם את התשתיות הציבוריות שנפגעו במהלך המלחמה ואת החיים האישיים והחברתיים. הדבר יוביל לפגיעה קשה ביכולתם של התושבים לחזור לשגרת חייהם ולחיות בכבוד ובביטחון – גם כאשר הדבר יתאפשר.

אם הממשלה לא תגבש לאלתר תכנית חירום לשיקום המגזר הציבורי, כחלק מתכנית כוללת לשיקום הצפון, לא ניתן יהיה לשקמו, ובכך תימנע חזרה של האוכלוסייה הרחבה יותר ובניית חייהם מחדש. הצפון עלול להפוך לאזור חיץ בטחוני מוזנח ונטוש באופן קבוע.

אם הממשלה לא תגבש לאלתר תכנית חירום לשיקום המגזר הציבורי, כחלק מתכנית כוללת לשיקום הצפון – לא ניתן יהיה לשקמו. בכך תימנע חזרת האוכלוסייה ובניית חייהם מחדש. והצפון עלול להפוך לאזור חיץ בטחוני מוזנח

זו אינה רק סוגיה בירוקרטית – זהו אתגר חברתי וכלכלי עמוק. אם לא נצליח להחזיר את עובדי הציבור שלנו לצפון, אנו מסתכנים בנטישת חלק חיוני ממדינתנו, והפיכתו לאזור חיץ חסר חיים.

תושבי הצפון מוחים על פעולות הממשלה, 26 בדצמבר 2023 (צילום: דוד כהן/פלאש90)
תושבי הצפון מוחים על פעולות הממשלה, 26 בדצמבר 2023 (צילום: דוד כהן/פלאש90)

זה גם הזמן להכות על חטא ולומר באופן ברור: יוזמה פרטית וחדשנות אינן מתרחשות בחלל ריק. התעשייה הישראלית, ובפרט תעשיית ההייטק, לצד אלפי יוזמות פרטיות, נזקקו לתשתיות הציבוריות הרחבות ולהשקעות שנעשו על ידי המדינה על פני עשרות שנים – כדי להתקיים, לצמוח ולשגשג.

ללא מערכת חינוך איכותית, מערכת בריאות מצוינת, מערכות תשתית מתקדמות ואמינות, השכלה גבוהה פורצת דרך, ופיתוח טכנולוגיות להתמודדות עם אתגרי הקרקע והמים בישראל – לא יכול היה הצפון להגיע לשגשוג חסר התקדים שאת פירותיו ראינו בשנים האחרונות.

לכן, עלינו להישיר מבט אל תושבי הצפון המפונים, אך להתבונן גם אל עצמנו ולומר בפה מלא, כי אחריות המדינה הבסיסית להשבת האמון ולשיקום החיים בצפון היא במעורבותה המאומצת והמואצת – ולא בהפקרתם לגורלם.

עלינו להישיר מבט לתושבי הצפון המפונים, אך להתבונן גם אל עצמנו ולומר בפה מלא, כי אחריות המדינה הבסיסית להשבת האמון ולשיקום החיים בצפון היא במעורבותה המאומצת והמואצת – ולא בהפקרתם לגורלם

חזרתם של עובדי הציבור היא הצעד הראשון וההכרחי, על מנת שכל התושבים יחזרו. הממשלה חייבת לפעול באופן מיידי ונחוש כדי להפוך את הצפון לאטרקטיבי עבור עובדי המגזר הציבורי ולפעול להבאתם כדי למנוע את קריסת המגזר הציבורי בצפון. עתיד האזור תלוי בכך.

עו"ד בועז גור מנהל המחלקה הציבורית בפורום ארלוזורוב. לשעבר מזכיר איגוד העובדות והעובדים הסוציאליים וחבר מועצת העיר חיפה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 533 מילים
סגירה