תעשיית המל"טים האיראנית דוהרת קדימה

תרגיל של צבא איראן עם כטב"מים, 25 באוגוסט 2022 (צילום: Iranian Army via AP)
Iranian Army via AP
תרגיל של צבא איראן עם כטב"מים, 25 באוגוסט 2022

עוד כשל של מערכת המודיעין הישראלית: כאשר רוב תשומת הלב הופנתה לתכנית הגרעין של איראן, מדינה זו הקימה תעשייה גדולה של מל"טים מדגמים שונים ואלה מופעלים כרגע נגד ישראל.

הבעיה חמורה מכפי שנראה, משום שמערכות ההגנה של ישראל לא מצליחות להתמודד עם המל"טים האיראניים שמשגר חזבאללה. יש להם חתימת מכ"ם קטנה והם טסים נמוך, תוך ניצול תוואי השטח בצפון. המל"טים האלה פוגעים במתקנים צבאיים בצפון הארץ ובמקומות ישוב וגורמים להרוגים ופצועים

מערכות ההגנה של ישראל לא מצליחות להתמודד עם המל"טים האיראניים שמשגר חזבאללה. יש להם חתימת מכ"ם קטנה והם טסים נמוך, תוך ניצול תוואי השטח בצפון, ופוגעים במתקנים צבאיים ובישובים

הבעיה הזו לא נחזתה מראש ולכן אין כרגע פתרון. התעשיות הביטחוניות עובדות על פתרון אבל הפיתוח ייקח זמן.

תעשיית המל"טים האיראנית דוהרת קדימה בסיוע רוסי, וצפוי כי בקרוב ייחשפו גרסאות חדשות של מל"טים תוקפים. המל"טים החמושים הקיימים מיוצאים על ידי איראן לשלוחותיה במזרח התיכון ולמדינות נוספות, בהן ונצואלה.

המל"טים האלה משמשים לפגיעה במטרות בישראל כמעט על בסיס יומיומי.

ד"ר רז צימט, חוקר בכיר במכון הישראלי למחקרי ביטחון לאומי (INSS), אמר כי האיראנים החליטו לפתח את תעשיית המל"טים שלהם כדרך אחת לרכישת יכולות הגנה מתקדמות, כמו שעשו עם טילים בליסטיים.

"המלחמה באוקראינה והעובדה שלרוסים לא היו מל"טים חמושים מתקדמים הביאו למשלוח של אלפי מל"טים אלה לרוסיה ולהקמת אתר הייצור של מל"טים אלה ברוסיה", הבהיר צימט.

החוקר העריך כי רוסיה לא משלמת מחיר מלא עבור המל"טים החמושים האיראניים, אבל בתמורה היא תספק מערכות נשק מתקדמות, כמו מטוס הקרב SU-35 לחיל האוויר האיראני, או תסייע לאיראנים בשרשרת אספקה ​​קבועה של רכיבים דו-שימושיים עבור התעשייה הביטחונית שלהם.

תעשיית המל"טים האיראנית דוהרת קדימה בסיוע רוסי, וצפוי כי בקרוב ייחשפו גרסאות חדשות של מל"טים תוקפים. המל"טים החמושים מיוצאים ע"י איראן לשלוחותיה במזה"ת ולמדינות נוספות

על פי דו"ח מיוחד שהוכן על ידי מכון השלום האמריקאי, לאיראן יש כמה סוגים של מל"טים. על פי דיווח זה, לאיראן יש לפחות 10 דגמים שונים של מל"טים מתאבדים, שמתפוצצים בעת הפגיעה.

"הם יכולים להיות מדויקים כמו טיל בליסטי, אבל הם יכולים לטוס נמוך יותר כדי לחמוק ממכ"ם. דגמים קטנים יותר, כמו ה-Shahed-136, נושאים  כ=45 ק"ג של חומר נפץ", נכתב שם.

מקורות ביטחוניים אומרים כי בשנים האחרונות, וביתר שאת בשנה האחרונה בלבד, מגבירה איראן את קצב המכירות וההעברות של מל"טים למקומות שונים בעולם, כולל אתיופיה, בוליביה, וכאמור ונצואלה.

"איראן נמצאת בדרכה להפוך ליצואנית נשק מובילה בעולם, במיוחד מכיוון שמדינות נוספות מעוניינות לקנות את היכולות הללו". אמר אחד המקורות.

הרווח הכלכלי שמקבלת איראן בהקשר זה ברור. ההערכה היא שמחיר ה-hahed-136 המצוי בשימוש נרחב, הוא $20,000-$40,000.

איראן, בנוסף לתמורה כספית ואספקת ציוד רוסי, גם מעמיקה את דריסת הרגל הפוליטית של הרפובליקה האסלאמית במדינות להן היא מספקת את המל"טים מתוצרתה.

על פי דו"ח מיוחד שהוכן על ידי מכון השלום האמריקאי, לאיראן יש כמה סוגים של מל"טים. על פי דיווח זה, לאיראן יש לפחות 10 דגמים שונים של מל"טים מתאבדים, שמתפוצצים בעת הפגיעה

לאיראן אין הגבלות פוליטיות או חוקיות שמונעות ממנה למכור את הנשק הזה ברחבי העולם, והיא כנראה לא חוששת שהמוצרים האלה ייפלו לידי גורמים זרים מסוכנים.

*  *  *

הכשל המודיעיני גם בתחום הזה מחייב מאמץ אדיר למציאת פתרונות. זאת לנוכח העובדה שמאות מל"טים וטילי שיוט שוגרו לעבר ישראל במתקפה האיראנית. יש לזכור כי באותה מתקפה – המרחק הרב אפשר לנו זמן התראה ממושך והזדמנות להיערך מבעוד מועד, וכי המתקפה נהדפה בסיוע ארה"ב ומדינות נוספות.

זה היה אולי פתרון טוב למתקפה שמגיעה מרחוק, אבל היעדר המענה מול הטווח הקצר, המל"טים שמגיעים מלבנון, למשל, ופוגעים במנרה ובשאר יישובי הצפון – נותר בעיה קשה ואקוטית.

אריה אגוזי הוא כתב לענייני ביטחון. עבד בעבר בידיעות אחרונות. מתמחה בדיווח על טכנולוגיות ביטחוניות ישראליות ועל האתגרים עימן צריכות טכנולוגיות להתמודד, בעיקר מול האיומים החדשים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 539 מילים ו-1 תגובות
סגירה