איתמר בן גביר ואריה דרעי בכנסת, 13 בדצמבר 2022 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
יונתן זינדל/פלאש90

השר בן גביר החליט להטריל את ש"ס כדי לסחוט את נתניהו ולקבל מקום בקבינט המלחמה המצומצם, שכבר פורק ● יש להניח שנתניהו ייכנע ויגיע עם בן גביר לפשרה כלשהי ● לא ברור למה ש"ס לא טורחים לאיים על רה"מ בנושאים המהותיים כמו החזרת החטופים ● התשובה המצערת היא שלדרעי – או לחברי הקואליציה האחרים – לא אכפת מהחטופים ● פרשנות

ראש הממשלה בנימין נתניהו נדרש להחליט אמש (שני) את מי הוא מעדיף – את איתמר בן גביר או את אריה דרעי?

השר בן גביר הודיע שאם הוא לא יקבל מקום בקבינט המלחמה המצומצם (שכבר פורק) הוא יתנגד להצבעה קואליציונית עבור חוק הרבנים של ש"ס. בשביל המעמד הביטחוני כביכול הוא "מתנכל" לש"ס. הוא יכול היה להתנכל לחקיקה של הליכוד או של הציונות הדתית, אבל בגחמות היום־יומיות שלו זה מה שיצא.

בן גביר מעוניין במקום בקבינט מלחמה מצומצם הכולל חמישה אנשים, שקובע את גורלות חיילי צה"ל, חיי החטופים, תזמון המלחמה בצפון – כל זה במחיר הטרלת ש"ס.

מייד לאחר מכן סיעת ש"ס הודיעה: "בן גביר נותן פרס לאופוזיציה. סיעת ש"ס מאוכזבת עמוקות מחוסר שליטתו של ראש הממשלה נתניהו בחברי הקואליציה. לאור זאת, יו"ר הסיעה ח"כ ינון אזולאי הורה לחברי הכנסת של ש"ס לעזוב את המליאה מיידית. ש"ס תתכנס בקרוב, תתייעץ עם רבניה ותחליט על המשך דרכה".

איתמר בן גביר ואריה דרעי במליאת הכנסת, 13 בדצמבר 2022 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
איתמר בן גביר ואריה דרעי במליאת הכנסת, 13 בדצמבר 2022 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

עוד באותו הלילה הגיעה הודעה נוספת של ש"ס, בוטה בהרבה כלפי בן גביר – וכללה את האלמנטים הבאים: "איתמר בן גביר הוא בלון נפוח. מכונת רעש ואפס עשייה. שגעון גדלות. מחריב את היסודות". בן גביר לא התמהמה רבות. בקללות ובעלבונות הוא מצטיין הכיתה: "אריה דרעי, אוסלו, שמאל, אריה מעריץ את רבין, פרס וגנץ. הוא דוחף למדיניות מתפשרת".

בהמשך ההודעה האשים בן גביר את דרעי במניעת כניסתו לקודש הקודשים של קבלת ההחלטות, אף שקבינט המלחמה פוזר ואף שנתניהו ורק נתניהו הוא זה שלא רצה את בן גביר כחלק מהגוף הביטחוני המצומצם.

אם אף אחד מהם לא יחבור לצד השני להצבעת אי אמון, נתניהו יוכל להמשיך בממשלה צרה, בלי להעביר הצבעות במליאה. זו נוסחה פוליטית שנתניהו מסוגל למרוח איתה את הזמן

כעת נתניהו יצטרך לבחור את מי מנאמניו הוא מעדיף, מי מהמאיימים מפחיד אותו יותר. לש"ס יש 11 מנדטים, לבן גביר יש שישה. פרישה של כל אחת מהסיעות הללו תביא לקריסת הממשלה. אם אף אחד מהם לא יחבור לצד השני להצבעת אי אמון, נתניהו יוכל להמשיך בממשלה צרה, בלי להעביר הצבעות במליאה. זו נוסחה פוליטית שנתניהו מסוגל למרוח איתה את הזמן.

מצד שני, כחודש מאז פרישת בני גנץ מהממשלה, נתניהו לא מצליח להעביר אף מהלך – חוק הארכת גיל המילואים כשל; חוק הרבנים הראשון כשל; חוק הרבנים השני והקטן (תקצוב מועצות דתיות) כשל; חוק הארכת שירות הסדיר תקוע בממשלה; חוק גיוס חרדים תקוע בוועדה; כל החקיקה אתמול בערב נפלה.

.בנימין נתניהו, פברואר 2024 (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
.בנימין נתניהו, פברואר 2024 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

ביש עתיד חושבים כי "חודש הכישלונות" יכול היה להתחיל מוקדם בהרבה. אם גנץ וסיעתו היו פורשים בתזמון מוקדם יותר, תהליך ההתפרקות עשוי היה להוביל לסוף הקואליציה עוד בכנס הקיץ.

בן גביר פועל באותה שיטה ככל שזה מגיע לנתניהו – איומים. לפני חודש הוא צילם סרטון (עם רקע "ממלכתי") בו איים בפרישה מהממשלה אם נתניהו יתקדם בעסקת חטופים ואמר: "אין כאן ניצחון מוחלט, אלא תבוסה מוחלטת לחמאס".

נתניהו נכנע לבן גביר מספר כה רב של פעמים עד שלא ברור מדוע בן גביר חושק בקבינט המלחמה המצומצם, ממילא הוא מפעיל את נתניהו כראות עיניו

ב־30 באפריל בן גביר פרסם סרטון כשהוא עומד מחוץ ללשכת ראש הממשלה ובו ציין כי הוא הביא לסיום פגישה עם נתניהו מיזמתו וכי הוא "הזהיר את ראש הממשלה אם חלילה לא יכנסו לרפיח". נתניהו לא הגיב לאף אחד מהאיומים, לפחות לא באופן פומבי. ההפך, הוא נכנע לבן גביר פעם אחר פעם.

נתניהו נכנע לבן גביר מספר כה רב של פעמים עד שלא ברור מדוע בן גביר חושק בקבינט המלחמה המצומצם, ממילא הוא מפעיל את נתניהו כראות עיניו. מה יהיה עכשיו עם דרישותיו של בן גביר? יש להניח שנתניהו ייכנע, יקים מחדש את קבינט המלחמה ויגיע עם בן גביר לפשרה – ייתן לו עמדה של משקיף או המצאה פוליטית מגוחכת אחרת.

הוא גם יצטרך לתת לבצלאל סמוטריץ' את אותו המעמד. אריה דרעי הוא לא שר, כך שהוא נמצא במעמד משקיף ממילא. הטעות הפוליטית של ש"ס במשך חודשים ארוכים היא שהם לא טורחים לאיים על נתניהו בנושאים מהותיים. אם הם תומכים בעסקת חטופים והצלת חיי אדם כערך האנושי החשוב ביותר הם יכלו לאיים על נתניהו מספר רב של פעמים.

בכל פעם שסמוטריץ' ובן גביר הודיעו שהם יפרקו את הממשלה כדי לחסום נסיעה של ראש המוסד לדוחה, מדוע אריה דרעי לא הודיע לנתניהו שהוא יפרק את הממשלה אם מישהו יעז להפיל את עסקת החטופים? התשובה המצערת היא שלדרעי לא אכפת מהחטופים. הוא נלחם רק על חוקי המועצות הדתיות, מינוי הרבנים ותקצוב הג'ובים לאותם בעלי תפקידים.

על פיצוץ עסקה להצלת חיי אדם של חטופים הנמקים בשבי חמאס אין אף פוליטיקאי מהקואליציה המאיים על נתניהו בפרישה

על פיצוץ עסקה להצלת חיי אדם של חטופים הנמקים בשבי חמאס אין אף פוליטיקאי מהקואליציה המאיים על נתניהו בפרישה.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 706 מילים ו-1 תגובות
סגירה