• תמונה מתוך הסרט "ילדי האינקוויזיציה" (צילום: צילום מסך)
    צילום מסך
  • תמונה מתוך הסרט "ילדי האינקוויזיציה" (צילום: צילום מסך)
    צילום מסך
  • תמונה מתוך הסרט "ילדי האינקוויזיציה" (צילום: צילום מסך)
    צילום מסך
מסע תיעודי בעקבות צאצאי מגורשי ספרד בכל העולם

"העולם משתנה, לא כל היהודים הם אירופאים או ים-תיכוניים"

בג'מייקה, בטקסס או בברזיל: סרט תיעודי רחב-היקף מתחקה אחר צאצאיהם של מגורשי ספרד ברחבי העולם ● יוצר הסרט, ג'וזף לובט: "מצאתי קברים של משפחות יהודיות לבנות – יצחקים, רחלות, רבקות – ולצדם קברים של נשים נוספות במשפחה, אפריקאיות, וילדיהן"

לאחרונה ההיסטוריה השלימה מעגל, כאשר יותר מ-100 אלף צאצאים של יהודים ספרדים מרחבי העולם הגישו בקשה לקבלת אזרחות ספרדית במסגרת חוק המאפשר לאוכלוסייה שגורשה לפני יותר מ-500 שנה לחזור למולדת.

המועד להגשת הבקשה לאזרחות ספרדית חלף, אך התהליך לקבלת אזרחות פורטוגלית עוד פתוח למי שיכול להוכיח שאילן היוחסין שלו מגיע עד יהודי ספרד.

צו הגירוש שפורסם בספרד ב-1492 אילץ את יהודי ספרד להתנצר או לעזוב את המדינה, והביא להגירתם למקומות כמו מדינות אמריקה והמזרח התיכון.

בספרד ובקולוניות שלה באמריקה היו יהודים מומרים שהמשיכו לקיים את אמונתם המקורית בסתר, תחת האיום להיחשף ולהיענש על ידי האינקוויזיציה.

רגע אחרי סגירת החלון להגשת בקשה לאזרחות ספרדית, הוקרן במרכז ספרד-ישראל במדריד, סרט תיעודי חדש העוסק בעבר, בהווה ובעתיד של יהודי ספרד: "ילדי האינקוויזיציה" של יוצר הקולנוע זוכה הפרסים ג'וזף לובט.

הסרט עוקב אחר המסלולים הרבים שעברו יהודי ספרד לאחר שצוו להמיר את דתם או לעזוב הן את ספרד והן את פורטוגל השכנה. לובט, שצילם את סרטו ב-12 ערים שונות בארבע יבשות, ראיין צאצאים של יהודים מומרים ומומחים אקדמיים.

כשהוא נשאל על עניין האזרחות, לובט נזכר במסע שערכו אבותיה של גיסתו סילביה מובייד, שהלכה לאחרונה לעולמה – מספרד לאיזמיר, לרודוס, לאלכסנדריה ולמדינת רוד איילנד, מולדתו של לובט. למרות כל מסעותיהם של אותם אבות קדמונים, לובט מספר שגיסתו קיבלה אזרחות ספרדית בשנות ה-60.

שלושה יהודים ספרדים נמנו עם המשלחת הראשונה של כריסטופר קולומבוס לאמריקה. בני דתם התקבלו תחילה בברכה בפורטוגל לאחר צו הגירוש הספרדי, אבל ב-1497 חויבו גם יהודי פורטוגל להמיר את דתם

לובט האמריקאי החל להתעניין בנושא כבר כנער. זה היה כאשר הרב שלו נסע לספרד של פרנקו כדי לראיין צאצאים של מומרים, ועם שובו נשא דרשה תחת הכותרת "טודוס קתוליקוס" – או "כולנו קתולים". "אף אחד בספרד לא הסכים לדבר איתו", מספר לובט. "הם אמרו בפירוש, 'כולנו קתולים, תמיד היינו קתולים'".

אפילו מאות שנים אחרי הצו שאילץ את יהודי ספרד להמיר את דתם או לעזוב, "צלה הכבד של האינקוויזיציה נותר תלוי מעל ספרד", אומר לובט. "אף אחד לא העז לחשוב על האפשרות שיש לו טיפת דם יהודי".

ועדיין, הוא אומר, יש ראיות לכך שכמה מהם שמרו על שרידים מאמונת אבותיהם בכך שנמנעו מללכת לכנסייה, סירבו לנוכחותו של כומר בהלווייתם או כיסו את המראות בבית בתקופות של אבל, מנהג יהודי מסורתי.

תמונה מתוך הסרט "ילדי האינקוויזיציה" (צילום: צילום מסך)
תמונה מתוך הסרט "ילדי האינקוויזיציה" (צילום: צילום מסך)

זוכרים את נהר השכחה

לצורך הכנת הסרט חבר לובט לעיתונאית ה"ניו יורק טיימס", דורין קרווחאל. קרווחאל גדלה כקתולית לפני שגילתה ששם משפחתה הוא יהודי ספרדי.

משנתקלה בחוסר רצון מצד משפחתה המורחבת לעסוק בנושא, קרווחאל החלה במחקר משל עצמה, שהפך לספר בשם "נהר השִׁכחה". כפי שהתברר, אבותיה נמנו עם משפחת אווילס ד'אווילה מסגוביה, שעמדה במרכז משפט ראווה במאה ה-15.

לובט התחקה יחד עם קרווחאל אחר הרקע המשפחתי שלה – תחילה בדאלאס, טקסס, במרכז לחקר יהודים בסתר. לאחר מכן השניים טסו לספרד כדי להמשיך שם במחקר בארכיונים עתיקים. "גילינו כי אחד מאבותיה, בן המאה ה-16, הפך לכומר", מספר לובט, "ופתאום ההיסטוריה הפכה לאישית, אישית מאוד".

הסרט עוקב אחר סיפוריהן של משפחות נוספות באמצעות הצגת מפות.

חלק מהמשפחות עזבו לאימפריה העות'מאנית, שם הותר להן לקיים את דתן בחופשיות תחת הסולטן. "לרוב, היהודים היו מוגנים תחת השלטון העות'מאני", אומר לובט. "העולם היה אדיש. היחסים בין יהודים למוסלמים היו שונים".

בסלוניקי, שהייתה אז חלק מהאימפריה העות'מאנית, היוו היהודים ככל הנראה את הריכוז הגדול ביותר בעולם של יהודים ספרדים, כך על פי הסרט.

ההיסטוריה המאוחרת יותר הייתה טרגית: הקהילה נכחדה בשואה, לאחר ש-45,000 מיהודי סלוניקי נשלחו לאושוויץ בין מרץ לאוגוסט 1943.

תמונה מתוך הסרט "ילדי האינקוויזיציה" (צילום: צילום מסך)
תמונה מתוך הסרט "ילדי האינקוויזיציה" (צילום: צילום מסך)

עולם חדש, אותו סיפור

בעוד חלק מהיהודים הספרדים פנו מזרחה, אחרים – נוצרים להלכה – פנו מערבה אל העולם החדש, בתקווה שהאינקוויזיציה אינה כה חזקה מעבר לאוקיינוס האטלנטי. שלושה מהם נמנו עם המשלחת הראשונה של כריסטופר קולומבוס לאמריקה. בני דתם התקבלו תחילה בברכה בפורטוגל לאחר צו הגירוש הספרדי, אבל ב-1497 חויבו גם יהודי פורטוגל להמיר את דתם.

הסרט מתחקה אחר גורל היהודים הספרדים בברזיל, אז קולוניה פורטוגלית – בהם ברנקה דיאס, אישה שנרדפה ע"י האינקוויזיציה כי קיימה את אמונתה בסתר. אחד מצאצאיה הברזילאים, האמן קרלוס דה מדיירוס, מרואיין בסרט.

לובט מצטט נתונים סטטיסטיים שעל פיהם 25% מתושבי הקולוניות של העולם החדש היו יהודים, ו-25% מכל תושבי אמריקה הלטינית היו בעלי דנ"א יהודי, ומוסיף כי "הפזורה הזאת שינתה את העולם".

יוצר הסרט, לובט, מצטט נתונים סטטיסטיים שעל פיהם 25% מתושבי הקולוניות של העולם החדש היו יהודים, ו-25% מכל תושבי אמריקה הלטינית היו בעלי דנ"א יהודי, ומוסיף כי "הפזורה הזאת שינתה את העולם"

באל פאסו, טקסס, לובט ראיין את הרב סטפן ליאון מקהילת בני ציון.

"10% מהקהילה שלו הם מקסיקנים אמריקאים", אומר לובט. הוא מספר שאותם אנשים באו ממשפחות של מומרים והתחנכו כקתולים, בהם צעיר מחוארס, מקסיקו, שהחל לחפש מידע נוסף על המורשת המשפחתית שלו לאחר שאמו הפסיקה להדליק נרות כאשר סבתו נפטרה.

הסרט מציג צאצאים נוספים של מומרים מקהילת בני ציון, שמתמודדים עם שאלות של זהות – בהם גואדלופה ראמוס, שבסופו של דבר החליטה לטבול במקווה כאות לקבלת היהדות.

הבמאי ג'וזף לובט (צילום: Courtesy)
הבמאי ג'וזף לובט (צילום: Courtesy)

בג'מייקה, לובט פגש ג'מייקנים אפרו-קריביים יהודים ממוצא ספרדי.

"פתאום, להיות יהודי קיבל צבע אחר", הוא אומר לובט, ומתאר את בתי הקברות היהודיים שם כמקום שבו "אתה יכול לראות קברים של משפחות יהודיות לבנות – אבא, אימא ולצדם ילדים, יצחקים, רחלות, רבקות – ומאחורי האב אשתו האפריקאית וילדיה. זה אותו בית קברות, אותה עלילה משפחתית".

לובט מקווה שהצופים יצאו מהסרט עם הבנה חדשה של היהדות.

"אנשים רואים זה את זה בצורה מובחנת", הוא אומר. "לא כל היהודים הם אירופאים בלונדיניים עם עיניים כחולות, או ים-תיכוניים שחומים עם עיניים חומות. העולם משתנה, וחשוב מאוד לכבד את היחס של אנשים שונים ליהודיוּת".

עוד 837 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 18 בנובמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לפי כל הסימנים, ליברמן בדרך לקואליציה עם הימין

הפגישה הכי משמעותית לאחרונה התקיימה אתמול בין נתניהו וליברמן ● מייד אחריה, ראש הממשלה נשא נאום שבו תקף את כחול-לבן, את השמאל וכמובן את הערבים ● את ליברמן לא הזכיר במילה ● אפילו סגן השר יצחק כהן, אחד המיליטנטים בש"ס נגד ליברמן, הודה כי קיבל הוראה לנצור אש ● האם האיש שמרר את חיו של נתניהו בחצי שנה האחרונה הוא גם זה שעכשיו יציל אותו? ● פרשנות

הפגישה הכי משמעותית בתוך כל המבולקה הפוליטית של השבועות האחרונות התקיימה אתמול בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן.

זו הייתה פגישה בין שניים שיש להם מה למכור אחד לשני. נתניהו יכול למכור לליברמן ממשלת ימין שבה הוא יהיה ממלא מקום ראש הממשלה, שר הביטחון ואולי יקבל שנה רוטציה בתפקיד ראש הממשלה. צריך לזכור כי ממלא המקום יכול לנהל את ענייני המדינה אם ראש הממשלה יוצא לנבצרות, או נאלץ להתפטר.

ליברמן יכול להעניק לנתניהו רוב נאה של 63 חברי כנסת. אחרי רוב ל-40 שנות היכרות עם שני הברנשים האלה, אין לי ספק שכל האופציות הללו עלו על השולחן בקריית הממשלה.

באותה מידה אפשר גם לומר כי הפגישות של יו"ר ישראל ביתנו עם ראשי כחול-לבן ושל צוותי המשא ומתן של שתי המפלגות הללו הן בעצם פגישות עקרות.

הצירוף כחול-לבן-ליברמן-העבודה-המחנה הדמוקרטי-הרשימה-המשותפת הוא לא טבעי ולא מעשי. זו פיקציה. נתניהו ואנשי הליכוד יודעים זאת היטב, אבל למה לא להרים קמפיין ציבורי גדול ולנצל את הפריים-טיים נגד כחול-לבן והערבים? ראינו את תבנית הפעולה הזו בפרשת המצלמות בקלפיות במגזר הערבי, שכבר נשכחה.

גם ליברמן יודע שאין לו הרבה אופציות, חוץ מהימין. אמש כבר שררה חצי אידיליה בין הצדדים. נתניהו לא אמר מילה בגנותו של ליברמן, שאמור היה לתת יד לממשלת המיעוט שראש הממשלה הגדיר כאסון לאומי. ליברמן הורה גם לאנשיו לשתוק. מאד יכול להיות כי בימים הקרובים נתחיל לשמוע את ח"כ אלי אבידר, המדברר הנוכחי של ליברמן בתקשורת, מתחיל לדבר בשבחו של נתניהו אחרי שקילל אותו על תקן יומי במצוות הבוס.

נתניהו לא אמר מילה בגנותו של ליברמן, שאמור היה לתת יד לממשלת המיעוט שראש הממשלה הגדיר כאסון לאומי. מאד יכול להיות שבימים הקרובים נתחיל לשמוע את ח"כ אלי אבידר מתחיל לדבר בשבחו של נתניהו

אפילו סגן השר יצחק כהן, אחד המיליטנטים בש"ס נגד ליברמן, הודה כי קיבל הוראה לנצור אש. אם תוקם ממשלת ימין, יהיה מעניין לראות איך שני הצדדים, ליברמן והחרדים, מקפלים את הדגלים  ומכריזים, כל אחד בתורו, על ניצחונם הגדול.

בכחול-לבן החליטו לא להתראיין. הקוקפיט מקיים דיונים עמוקים באפשרויות שלא קיימות. אין מה לעשות. עם 44 חברי כנסת אי אפשר להקים קואליציה. אי אפשר לומר שרעיון ממשלת המיעוט לא מרחף פה ושם, אבל ההתנגדות לרעיון הזה מגיעה גם מגורמים בכחול-לבן וגם בשמאל, כמו ח"כ איציק שמולי מהעבודה.

מחרתיים צריך בני גנץ להודיע לנשיא אם הצליח להקים ממשלה. הסיכוי קלוש. אנחנו נכנסים קרוב לוודאי לתחום 21 הימים האחרונים שבהם הקלפים מתערבבים מחדש. נתניהו מושך לשם כי הפעם היתרון יהיה שלו. המושכות כבר לא בידי גנץ, והסיעות הערביות יהיו לגמרי מחוץ למשחק.

מי שיכול היה לשנות את התמונה קפא גם הוא. היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט לא יגיש ככל הנראה את ההמלצות שלו בשלושת הימים הקרובים. אם הוא יחליט להגיש כתב אישום חמור בהמשך הדרך, תעלה שאלה תקדימית דרמטית.

לפי חוק יסוד: הממשלה חבר כנסת שישיג 61 ממליצים יקבל מהנשיא את ההרשאה להקים ממשלה. האם הנשיא יטיל את התפקיד על חבר כנסת שיש נגדו כתב אישום? הנה עוד סוגיה מעניינת שתעלה לדיון בפעם הראשונה בתולדות המדינה.

עוד 463 מילים

גבר בורח מבשורה

דיווח: הנשיא דחק בגנץ שלא להקים ממשלת מיעוט

על פי הדיווח בכאן רשת ב', ריבלין טען בפני יו"ר כחול לבן כי ממשלה כזו לא תוכל לתפקד ● יו"ר הקואליציה, מיקי זוהר טוען כי לאחר הפגישה אמש והיעדר השמצות בנאום בכנס החירום של הליכוד - חלה התקדמות משמעותית בין מפלגתו לבין ישראל ביתנו ● הורוביץ בעקבות כנס החירום אמש: הפנטזיה של ממשלת אחדות בין כחול לבן והליכוד התנפצה

09:12 עריכה

ח"כ רם בן ברק (כחול לבן) על נתניהו: "הוא יודע שהדברים שאמר על ערביי ישראל היו נחשבים להסתה חמורה במדינה נורמלית ודמוקרטית". בן ברק קרא לאחדות עם משה כחלון ומפלגת הליכוד, ללא ה"הבלוק שמעוניין לדאוג רק לעצמו".

08:11 עריכה

ח"כ גדעון סער: "אין אפשרות חוץ מממשלת אחדות. ממשלת מיעוט היא האפשרות הגרועה ביותר. גם בחירות הן גרועות".

על דבריו של יאיר נתניהו, לפיהם הוא מתכוון לערוק מהליכוד עם שבעה חברים מהמפלגה אמר סער בראיון בגל"צ: "שקר עלוב. הייתי בליכוד ברגעים הכי קשים ואני מתכוון להוביל אותה בעתיד".

07:50 עריכה

גורמים המעורים בפגישה שנערכה בין ראובן ריבלין לבין בני גנץ, טוענים כי הנשיא דחק ביו"ר כחול לבן שלא ללכת לאופציית ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת.

הרקע להתנגדות הנשיא נובעת מתוך הבנה שממשלה כזאת לא תוכל לתפקד ולא תוכל לאחות את הקרע בחברה הישראלית, כך על פי הדיווח בכאן רשת ב'.

07:48 עריכה

יו"ר המחנה הדמוקרטי: הפנטזיה של ממשלת אחדות בין כחול לבן והליכוד התנפצה אמש.

ח"כ ניצן הורוביץ אמר בראיון בגל"צ, כי "הרעיון ללכת לבחירות שלישיות רק כי לנתניהו לא מסתדר לפנות את בלפור – זו מחשבה בלתי נתפסת. אני חושב שגנץ צריך להקים ממשלת מרכז-שמאל ולצאת לדרך חדשה".

07:43 עריכה

הבוקר שאחרי כנס החירום של נתניהו. יו"ר הקואליציה, ח"כ מיקי זוהר – חלה התקדמות משמעותית בין מפלגתו לבין ישראל ביתנו.

בראיון לניב רסקין בערוץ 12 אמר זוהר כי ניתן לזהות ההתקדמות מתוכן נאום ראש הממשלה אמש ש"לא אמר מילה רעה על ליברמן. ואני מברך אותו על כך". כמו כן, אמש נפגשו נתניהו וליברמן.

"אני חושב שזו הדרך להקמת ממשלה, שליברמן יהיה איתנו בשיח פתוח ורציני ורק בזכותו ניתן יהיה למנוע את הבחירות הללו", אמר זוהר. בנוסף, ציין כי לדעתו ליברמן מזהה שכחול לבן אינה מעוניינת בממשלת אחדות אלא בממשלת מיעוט. "לא מעניין אותם ההשלכות הביטחוניות על המדיה וליברמן מזהה את זה".

עוד 5 עדכונים

2020 כבר כאן עזה כמוות הדחקה

האם יש גבול לכושר ההדחקה של הציבור? האם יש קצה ליריעת התודעה האלסטית שמותחות הפוליטיקה והתקשורת הישראלית מעל רצועת עזה?

9 מליון ישראלים, 2 מליון עזתים, 52 שנים מאז כיבוש הרצועה, 14 שנים מאז ההתנתקות היזומה ממנה, הישראלים המותשים פיתחו שיטה. התנתקות תודעתית עם סבבים זמניים של יקיצה.

9 מליון ישראלים, 2 מליון עזתים, 52 שנים מאז כיבוש הרצועה, 14 שנים מאז ההתנתקות היזומה ממנה, הישראלים המותשים פיתחו שיטה. התנתקות תודעתית עם סבבים זמניים של יקיצה

גם המערכת הפוליטית פיתחה שיטה – מילים נגד טילים. המילים נחלקות לשני סוגים – אלו שנאמרות לציבור הישראלי, ואלו שנכתבות בהסכמים עם חמאס, הג'יהאד, ה"פלגים" והמצרים. אלו ואלו "אינן מחייבות".

הראשונות כמו נמוגות עוד טרם סיימו להיאמר – "נכה בכל מי שיתקוף אותנו", "אני לא מציע להם לנסות אותנו", "תקפנו בעוצמה חסרת תקדים", "שקט ייענה בשקט". האחרונות כאילו נכתבו בדיו סתרים, כך שכל הנוגעים בדבר יוכלו להכחיש את קיומן וגם להעניק להן פרשנויות כלבבם. "לא התחייבנו לשום דבר", קבע נתניהו בישיבת הממשלה הבוקר, בבחינת "זה לא כתוב, ואם כתוב אז מה כתוב?".

המילים כאילו נכתבו בדיו סתרים, כך שכל הנוגעים בדבר יוכלו להכחיש את קיומן וגם להעניק להן פרשנויות. "לא התחייבנו לשום דבר", קבע נתניהו בישיבת הממשלה הבוקר, בבחינת "זה לא כתוב, ואם כתוב אז מה כתוב?"

רצועת עזה היא אחד המקומות הצפופים ביותר בעולם. גיהנום של חול, חוף, פח גלי ומי-מלח. בשנת 2005 ישבנו במועצה לבטחון לאומי, גרעין קטנטן של מתכננים, על מפות ונתוני יסוד של הרצועה. שוחחנו עם מומחים רבים מהארץ ומחו"ל.

אחד מהם, מאוניברסיטת הארווארד, הציג לנו דו"ח טרי שחיבר, תמצית מחקר מדוקדק שעליו שקד מספר שנים. כותרתו היתה – Gaza 2020, ומסקנתו ברורה – בשנת 2020, בעוד 15 שנים מאותו יום, עזה תהיה Unlivable, לא ראויה למגורי אדם. מאז פורסמו עוד ועוד דו"חות שהגיעו לאותה מסקנה.

כושר הנשיאה של הרצועה, במונחי קרקע, מים, משאבי טבע ומשאבי אנוש ותעסוקה מגיע למיצוי. הרצועה איננה יכולה להמשיך ולהתקיים כיחידה גיאו-פוליטית מבודדת, אלא חייבת להתחבר ליחידה אחרת.

רצועת עזה היא אחד המקומות הצפופים ביותר בעולם. גיהנום של חול, חוף, פח גלי ומי-מלח. בשנת 2005 ישבנו במועצה לבטחון לאומי, גרעין קטנטן של מתכננים, על מפות ונתוני יסוד של הרצועה

המועמדות? ישראל, מצרים, והגדה המערבית, כחלק ממדינת פלסטין עתידית. ישראל לכאורה אינה מעוניינת, והמל"ל כתבה מפורשות בסעיף 10 במסמך המכונן של תוכנית ההתנתקות כי "בטווח הארוך, ובהתאם לאינטרס הישראלי לעודד עצמאות כלכלית פלסטינית רבה יותר, מדינת ישראל שואפת להקטין, עד להפסקה מוחלטת, את מספר העובדים הפלסטינים הנכנסים למדינת ישראל. מדינת ישראל תתמוך בפיתוח מקורות תעסוקה ברצועת עזה ובאזורים הפלסטיניים באיו"ש, ע"י גורמים בינלאומיים".

גם כיום אף גורם פוליטי משמעותי אינו תובע חיבור מחודש של הרצועה לישראל. אבל במקביל מתבצעות פעולות ונערמות הבטחות, כולל באותם הסכמי-סתרים עם חמאס, שמשמעותם הידוק הקשרים והתלות הכלכלית של עזה בישראל. העברות הכספים הקטארים, הנחת קו מתח עליון – אותו קו מספר 161, שהיה נושא לדיון כבר במסגרת תוכנית ההתנתקות… – הקמת אזור תעשייה על הגדר, שהמודל הכלכלי שלו מבוסס על חיבור לישראל, ועוד.

מצרים מצידה דבקה באסטרטגיית הבידול ההסטורית שלה, עוד מימי הנשיא סאדאת המנוח, שסירב לקבל לידיו את חלקת הקרקע המיוסרת, על תושביה נטולי האזרחות. לפי דיווחים שונים, מצרים מסרבת אפילו, במסגרת המגעים על תוכנית טראמפ, להקים אזורי תעשייה בסיני, שיעסיקו פועלים עזתים וייצרו מימשק כלכלי בעל משמעויות אסטרטגיות.

האם בחולות תל אביב ייסדנו מדינה-בהדחקה? מדינה שמעדיפה להפנות עורף לעזה, להיסטוריה שלה, להווה המסוייט של תושביה ושל שכניהם בעוטף וברדיוס-הרעשה של 80 ק"מ ויותר?

נותרה רק אופציית פלסטין העתידית, הנראית כיום קלושה ותלושה. ישראל תידרש במסגרתה לאפשר "מעבר בטוח" שיחבר בין עזה לגדה המערבית, כפי שהתחייבה במסגרת הסכמי אוסלו, 'מפת הדרכים' ו'הסכם התנועה והגישה'. הפלסטינים צפויים לתבוע, כפי שעשו במשאים ומתנים בעבר וכנראה אף ביתר שאת לאור נסיון המצור הממושך על עזה, כי המעבר יהיה בריבונותם, תביעה שמתנגדי ההסכמים יציירו בצבעי אדום עזים כ"ביתור ישראל לשניים".

אז מה נותר? כמאמרו של ראש הממשלה המנוח שמיר, "הים אותו ים, והערבים אותם ערבים". אולם האם היהודים אותם יהודים? הציונות היתה שיבת העם היהודי אל ההיסטוריה. האם בחולות תל אביב ייסדנו מדינה-בהדחקה?

מדינה שמעדיפה להפנות עורף לעזה, להיסטוריה שלה, להווה המסוייט של תושביה ושל שכניהם בעוטף וברדיוס-הרעשה של 80 ק"מ ויותר? העתיד הפך להווה, שנת 2020 כבר כאן, עזה אינה ראויה למגורי אדם, והישראלים חובשים כיפת-ברזל ועוצמים עיניהם חזק-חזק.

ערן עציון הוא יזם מדיני ופוליטי, דיפלומט בכיר לשעבר, כיהן כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, וכראש התכנון המדיני במשרד החוץ. המוטו שלו הוא: Speak Truth to Power. מאמין שהמפתח לעתיד ישראל, והעולם החופשי, הוא מהפיכה בשיטה הדמוקרטית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 661 מילים ו-1 תגובות
עודכן לפני 31 דקות

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות
גיא זהר גיא זהר

לא עוד "נר לי דקיק" אלבום אמריקאי חדש עם שירים מקוריים לחנוכה

כמיטב מסורת הכריסמס, שורת אמנים אמריקאים ישתתפו באלבום ראשון מסוגו לחנוכה ● בליין-אפ: חידוש לשיר של לאונרד כהן, לצד שירי חג מקוריים

לאדם סנדלר יש סוף סוף תחרות בזירה הלוהטת של שירי חנוכה. להקת חיים, השחקן ג'ק בלאק, הרכבים כמו Flaming Lips ו-Yo La Tengo ואמנים נוספים הקליטו באחרונה שירים לאלבום חנוכה חדש שייקרא Hanukkah+.

האלבום של חברת Verve Forecast יופץ החל מה-22 בנובמבר, ומשתתפים בו גם זמר הפולק לודון וויינרייט, אדם גרין (מלהקת Moldy Peaches), אלכס פרנקל (מההרכב Holy Ghost, ומייסד המעדנייה היהודית Frankel’s בברוקלין).

ה"רולינג סטון" דיווח שהתקליט צפוי לכלול הן גרסאות כיסוי והן שירים מקוריים.

תרומתה של להקת הבנות חיים היא גרסת כיסוי לשירו של ליאונרד כהן If It Be Your Will. בלאק כתב שני שירים מקוריים, וגם ויינריייט וה-Flaming Lips כתבו שירים במיוחד לאלבום החנוכה.

יוזם הפרויקט הוא המפיק המוזיקלי זוכה הגראמי רנדל פוסטר, שקיבל השראה מסדרת מופעי החנוכה השנתית של הרכב האינדי Yo La Tengo.

"כשידידנו רנדי פוסטר ביקש מאתנו לתרום שיר לאלבום של שירי חנוכה שהוא החליט להפיק, היינו די מופתעים," אמר איירה קפלן, סולן Yo La Tengo.

"כיהודים לא-מאמינים, האמת שלחג אין כמעט שום משמעות עבורנו, (זו הבדיחה שעומדת מאחורי הופעות החנוכה שלנו), אבל אנחנו פתוחים לכל מקור השראה".

עוד 168 מילים

תגובות אחרונות

הכל אודות חוה הטרנסג'נדרית מחסידות סאטמר

אבּי (חוה) סטיין נולדה בגוף של גבר למשפחה חסידית אנטי-ציונית בניו יורק, גדלה בבית עם 12 אחים, התחתנה בגיל צעיר והפכה לאבא ● אחרי שיצאה בשאלה ושינתה את מינה, היא פועלת כאקטיביסטית למען זכויות להט"ב וגם למען ישראל - בדרכה שלה ● עכשיו היא חושפת את סיפורה בספר אוטוביוגרפי מטלטל, ולא מהססת להצטלם רק עם חזייה

עוד 1,526 מילים

יש כאוס, לאיש אין מושג אם לפתוח או לסגור את העסק

"החיילת בפיקוד העורף אמרה לי: אדוני, תפנה למנהל שלך, הוא יגיד לך מה לעשות. אבל אני המנהל!" ● מנהלי עסקים בדרום הארץ טוענים: הרשויות לא מנחות אותנו באופן ברור כיצד לנהוג בימים של ירי טילים ● מזהירים: מחיר הבלבול גבוה - ועשוי להתבטא גם בחיי אדם

עוד 1,195 מילים
חיפה. מוסד חינוכי של אחד ממוסדות הרב פרץ מאיר בנוה שאנן בחיפה

לאחרונה גילתה ענת הופמן, יו"ר נשות הכותל, כי במרתף הבניין המשותף בחיפה בו רכשה דירה נחפר מקווה ● המים יגיעו אליו מבריכה לאגירת מים שהוקמה על הגג, והכל ללא אישורי בנייה ● וזו רק ההתחלה בסיפור על הרב המקושר, המקווה והסוכה שהפכה לתוספת בנייה

עוד 2,588 מילים

גינוי חריף בשמאל לנאום ההסתה של נתניהו נגד המשותפת

ליברמן: ממשלה צרה אסון למדינה ● כחול-לבן: תושבי הדרום לא זכו ל"כנס חירום" ● נתניהו: חברי המשותפת רוצים להשמיד את המדינה ● אשכנזי ויעלון: ממשלת מיעוט רק עם ליברמן ● ריבלין: קורא לליכוד וכחול-לבן להתעשת ● מחר ייפגשו חברי בלוק הימין ● איימן עודה דורש אבטחה בשל איומים על חייו

עוד 54 עדכונים

פסילת ממשלה בתמיכת הערבים חושפת את האמת על הדמוקרטיה הישראלית

הסיבה לפסילת הרשימה המשותפת כתומכת בממשלת מיעוט, עמוקה בהרבה משיקולי ביטחון ● מחקרים מלמדים כי הציבור היהודי אינו בשל לקבל את הערבים כשווי זכויות, למרות מחויבות הצהרתית לדמוקרטיה ולשוויון ● בני גנץ עשה צעד היסטורי כשהסכים להיפגש עם ראשי המשותפת ולהצטלם איתם - אבל כאן זה נעצר ● עד הפעם הבאה, כשליהודים כבר לא תהיה ברירה ● פרשנות

עוד 1,457 מילים

מפוצלים התהום שפעורה ביננו

הקרע בין יהדות ישראל וארה״ב מתבטא בשיח על הכיבוש, על הכותל ועל פוליטיקה ● אבל ספר חדש משרטט הבדלים דרמטיים בין הקהילות, הרואות את היהדות ואת הציונות באופן שונה לחלוטין ● "לכל אחד מהצדדים יש בורות - בנוגע להיסטוריה של עצמו, של הצד השני ושל היחסים הטעונים" ● "ההתחלה של הפתרון נמצאת בכך שיהודים ילמדו על עצמם ואחד על השני"

עוד 2,738 מילים

עדות אישית 85% מתלמידי בית הספר היהודי של בני הם מוסלמים. וזה דבר מצוין

בבריטניה, בתי ספר יהודים מצליחים לשרוד בזכות ריבוי תלמידים מוסלמים ● קרן סקינזי, שבנה למד במוסד כזה, כותבת על היתרונות

עוד 824 מילים

לאהוב את ג'ני חיה 10 שנים עם ALS - מעל כל התחזיות

ג'ני קליינמן ברביצקי חיה עשר שנים עם מחלת ה-ALS, אחרי שהרופאים העריכו כי נותרו לה 18 חודשים לחיות ● היא עשתה זאת בעזרת נטורופתיה, סביבה תומכת והרבה אופטימיות, ואף הצטלמה לסרט תיעודי מעורר השראה ● רגע לפני הקרנה חגיגית של הסרט היא נפטרה

עוד 1,028 מילים

גנץ נפגש עם ריבלין: "אעשה הכל כדי למנוע עוד בחירות"

נתניהו: ממשלה שתלויה במפלגות הערביות היא סכנה קיומית ומיידית לביטחון ישראל ● איילת שקד: מינוי בנט לשר הביטחון הוא היסטרי. לצערי, אנחנו שועטים לבחירות ● ליברמן: כל בר דעת מבין שבין הליכוד לכחול לבן אין פערים אידיאולוגיים אלא חשבונות אישיים

עוד 36 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה