נאום גנץ בעצרת לזכר רבין

"ההסתה שבגללה רבין נרצח מרימה ראש"

עוד אמר גנץ במהלך העצרת: "השנאה הפכה שוב לנשק מסוכן בידיי פוליטיקאים חסרי גבולות" ● סער תקף את נתניהו על התגובה לירי הרקטות לעבר רצועת עז ● בנט הבהיר כי הוא פוטר את נתניהו ממחויבות כלפיו על מנת שתקום ממשלה במהירות

  • עצרת לזכר רצח ראש הממשלה יצחק רבין, 2 בנובמבר 2019 (צילום: מרים אלסטר/Flash90)
    מרים אלסטר/Flash90
  • עצרת לזכר רצח ראש הממשלה יצחק רבין, 2 בנובמבר 2019 (צילום: מרים אלסטר/Flash90)
    מרים אלסטר/Flash90
  • עצרת לזכר רצח ראש הממשלה יצחק רבין, 2 בנובמבר 2019 (צילום: מרים אלסטר/Flash90)
    מרים אלסטר/Flash90
08:42 עריכה

הערב תיערך בתל אביב עצרת במלאת 24 שנים לרצח ראש הממשלה יצחק רבין. הנואם המרכזי באירוע יהיה יושב ראש כחול לבן, בני גנץ, המחזיק במנדט להרכבת הממשלה.

לצד גנץ יישאו דברים שמעון שבס, ששימש מנכ"ל משרד ראש הממשלה בתקופת כהונתו של רבין, ובמאי ירון זילברמן, שקטעים מסרטו "ימים נוראים" יוקרנו בעצרת. את האירוע תנחה קורין גדעון.

אתמול הודיע הזמר מאור אדרי, שאמור היה להופיע בעצרת, על ביטול השתתפותו. "כאשר התברר לי שייתכן שמדובר בעצרת פוליטית החלטתי לקחת צעד גדול אחורה ולבטל את השתתפותי", כתב הזמר בעמוד הפייסבוק שלו. בהודעתו הזכיר אדרי שבמערכת הבחירות האחרונה הופיע בקמפיין הבחירות של הליכוד. קודם לביטול תקף הצל – יואב אליאסי – את אדרי על השתתפותו באירוע.

הכרזה לעצרת במלאת 24 שנים לרצח רבין (צילום: חוזרים לכיכר)
הכרזה לעצרת במלאת 24 שנים לרצח רבין (צילום מסך מתוך עמוד הפייסבוק של האירוע)

בעצרת שתישא את המסר "כן לשלום, לא לאלימות", יופיעו הזמרים אביב גפן, אחינועם ניני, שמעון בוסקילה, רותם כהן, לואי עלי ולהקת צעירי תל אביב.

לראשונה ביקשו מארגני העצרת, המתקראים "חוזרים לכיכר", מהציבור להשתתף במימון האירוע.

09:01 עריכה

מחר תיערך הפגישה השלישית בין צוותי המשא ומתן של כחול לבן והליכוד. בפגישה האחרונה בין הצדדים, שהתקיימה שלשום, הצטרפו בני גנץ ויאיר לפיד לישיבה. בליכוד תקפו את המהלך וטענו שמדובר בתרגיל שנועד ליחסי ציבור בלבד.

פגישת משא ומתן בין צוותי כחול לבן והליכוד (צילום: דוברות כחול לבן)
גנץ ולפיד בפגישת משא ומתן בין צוותי כחול לבן והליכוד, שלשום (צילום: דוברות כחול לבן)

מחר גם ייפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם ראשי הסיעות המרכיבות את הבלוק המפלגתי שגיבש – בלוק ה-55 – המורכב מהליכוד, ש"ס, יהדות התורה, הבית היהודי – האיחוד הלאומי והימין החדש. אתמול פרסם עמית סגל בחדשות 12, שנתניהו שוקל למנות את נפתלי בנט לשר בממשלתו במטרה לחזק את מחויבותו של יושב ראש הימין החדש לבלוק.

11:09 עריכה

"החמאס ועוד יותר ממנו בכירי הג'יהאד האיסלאמי צריכים לדעת שישלמו בחייהם על כל התקפה על אזרחים ישראלים", כתב יאיר לפיד בחשבון הפייסבוק שלו. "על טרור צריך להגיב בכוח, לא במזוודות עם דולרים. מדיניות הפיוס של נתניהו פשטה את הרגל. תפיסת הבטחון מול עזה צריכה להשתנות. צה"ל צריך להפעיל ארגז כלים רחב בהרבה, כולל חזרה למדיניות הסיכולים".

11:13 עריכה

חברת הכנסת מרב מיכאלי מהעבודה-גשר מותחת ביקורת על כחול לבן ובני גנץ שלא הזכירו במודעתם על נאומו הערב של גנץ את שמו של רבין ואת העובדה שנרצח.

11:29 עריכה

הירי אמש מרצועת עזה הוא "תוצאה ישירה של מדיניות הכניעה של הממשלה לארגוני הטרור בעזה. המהומות על הגדר הפכו דבר שבשגרה, כשאפילו התקשורת לא מסקרת כבר. מי שמכיל התפרעויות והפרות סדר בשישי בצוהריים מקבל רקטות בשישי בערב", כתב אביגדור ליברמן בחשבון הפייסבוק שלו.

יושב ראש ישראל ביתנו הוסיף בארסיות: "לא לדאוג, תגובת ראש הממשלה בדרך. כבר בסוף השבוע הבא יועברו שוב עשרות מיליוני דולרים במזומן לידי ראשי החמאס". לדבריו, "השחיקה בכוח ההרתעה הישראלית בדרום מעודדת את אוייבנו בצפון ובאיראן".

13:25 עריכה

מגיש ערוץ 20, בועז גולן, לעג לשיתוף הפעולה בין בני גנץ לאחמד טיבי, כמו גם למבטא הערבי של יושב ראש תע"ל. חברת הכנסת לשעבר נאוה בוקר מצאה את דבריו משעשעים. טיבי לא נשאר חייב.

14:01 עריכה

אל הביקורת שמתחו היום חברי כנסת מכחול לבן ומישראל ביתנו הצטרף חבר הכנסת עמר בר-לב מהעבודה-גשר. "צריך לתת אולטימטום גלוי לחמאס ולג'יהאד בעזה. אפשרות אחת – אנחנו נאפשר מהלכים הומניטריים נרחבים , כולל בניית נמל עמוק מים ברצועת עזה. וכמובן שההתניה היא להחזיר את השבויים ואת גופות החיילים. אם אתם לא לא מקבלים את זה – אנחנו ניאלץ, בפעם הבאה שקורה מה שקרה אתמול, אנחנו ניאלץ להיכנס למהלך צבאי נרחב

14:06 עריכה

יושבת הראש לשעבר של מרצ זהבה גלאון: נתניהו לא רצח את רבין, אבל "הוא אחראי לשדים ששוחררו מהבקבוק".

14:15 עריכה

הרשימה המשותפת וועדת המעקב העליונה לציבור הערבי בישראל יקימו מחר אוהל בירושלים וישהו בו במשך שלושה ימים במחאה על הטיפול החסר של המדינה באלימות בחברה הערבית. כך דווח בחדשות 13.

14:41 עריכה

במהלך הלילה קיים ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו הערכת מצב ביטחונית בקריה בהשתתפות הרמטכ"ל אביב כוכבי, ראש השב"כ יורם כהן, יושב ראש המטה לביטחון לאומי מאיר בן שבת ובכירים בצה"ל.

17:46 עריכה

יו"ר כחול לבן, ני גנץ: "ממשלה בראשותי לא תסבול איום על תושבי הדרום ולא תקבל שום פגיעה בריבונותה". את הדברים אומר גנץ על רקע מטח הרקטות אמש על יישובי עוטף עזה. "נחזיר את ההרתעה בכל מחיר, גם אם נצטרך לפגוע אישית במי שמובילים את הסלמה".

17:53 עריכה

ח"כ משה בוגי יעלון (כחול לבן) על רקע ירי הרקטות מרצועת עזה: "ההפקרות הביטחונית נמשכת". יעלון תקף את ראש הממשלה: "לנתניהו אכפת רק מעצמו, הוא מתבצר ומתמגן מכתבי האישום בבלפור – ואתם תרוצו לחפש מחסה מעוד רקטה כי אתם פשוט לא מעניינים אותו. משבר מנהיגות כזה מסכן את ביטחון ישראל, לא רק מול החמאס והג׳יהאד אלא גם מול איראן וחיזבאללה".

18:28 עריכה

עם צאת השבת, שורת תגובות של פוליטיקאים להתחממות בדרום. 

ח"כ יועז הנדל (כחול לבן): "גם הערב לא מוכן לקבל שאזרחים שלנו יחיו תחת איום רקטי".

ח"כ גבי אשכנזי (כחול לבן): "השחיקה בהרתעה משפיעה לא רק על הטרור בדרום, אלא גם על המוטיבציה של אויבנו לפגוע בנו". הגיע הזמן לשנות מדיניות".

נפתלי בנט מגוש הימין, מקשר את המצב הבטחוני למשא ומתן התקוע: "לא ניתן יהיה לדחות לאורך זמן את טיפול השורש הנדרש בעזה…כל כולם, נתניהו וגנץ כאחד, להתפקשר ולהקים ממשלה בהקדם".

18:57 עריכה

ישיבת ראשי סיעות גוש הימין-חרדים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו שתוכננה למחר נדחתה למועד לא ידוע. מפגש נוסף בין צוותי המשא ומתן של הליכוד וכחול לבן שתוכנן למחר, יתקיים ביום שני.

19:30 עריכה

ח"כ גדעון סער נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו: "התגובה על הירי על שדרות ותושביה צריכה להיות חריפה בהרבה מזו שננקטה". עוד הוסיף סער: "זו אחת הסיבות המשמעותיות מדוע נדרש לסייע בהקדם את המשבר הפוליטי ולהקים ממשלת אחדות לאומית רחבה".

19:49 עריכה

ח"כ נפתלי בנט בראיון לרינה מצליח ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס למצב הבטחוני ולירי הרקטות מעזה: "אני לא אתפלא אם אירן היא זו שמעודדת את הארגונים בעזה. איראן במשימה לאומית להקיף את כל מדינת ישראל, מלבנון, דרך סוריה, עיראק וגם בעזה, במאות אלפי רקטות וטילים מדויקים כדי לחנוק אותנו. הם תפסו תעוזה. אנחנו באירוע חירום לאומי".

על הדיווח אמש, לפיו נתניהו שוקל למנות את אותו לשר, אמר: "רק במוצאי שבת קראתי על זה, לא שמעתי על כזה דבר. אם הוא יציע, נצטרך לראות".

בנט התייחס בנוסף למשא ומתן להקמת ממשלה: "אני מדבר עם שני הצדדים, והאמת היא ששניהם צריכים לרדת מהעץ ולדעת להתפשר. אני גם מוכן, שאם אני מהווה מכשול להקמת ממשלה, אז אני פוטר את נתניהו מכל מחויבות כלפיי. אני גם מוכן להיות באופוזיציה, העיקר שתקום ממשלה כמה שיותר מהר. אם גנץ לא יקים ממשלה בשבועיים הקרובים – אנחנו הולכים לבחירות נוספות". 

על דבריו של ד"ר קידר, על כך שיגאל עמיר הוא לא זה שרצח את יצחק רבין, אמר בנט: "אני מעריך אותו, אבל אלה כמובן דברי הבל".

19:56 עריכה

על רקע חילופי האש בדרום הארץ, הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס מחר בצהריים לישיבה.

20:16 עריכה

יו"ר כחול לבן, ח"כ בני גנץ, נאם הערב בעצרת הזיכרון לראש הממשלה יצחק רבין ז"ל. "מדינת ישראל לעולם לא תיכנע לשנאה. אני לא אתן לשנאה לנצח, אתם לא תתנו לשנאה לנצח – ישראל תנצח את השונאים ואת השינה".

גנץ אמנם לא מזכיר את שמו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מפורשות, אך נדמה כי הוא פונה אליו: "24 שנים אחרי הרצח, רבין כבר לא איתנו, אבל לצערנו ההסתה מרימה שוב את ראשה המכוער, והשנאה הפכה שוב לנשק מסוכן בידיי פוליטיקאים חסרי גבולות".

20:26 עריכה

בהמשך נאומו של יו"ר כחול לבן, בני גנץ, על במת העצרת לזכר רבין, הבטיח לעמוד בשנה הבאה על אותה הבמה כראש ממשלה ו"להביא מסר של תקווה ופיוס פנימי".

גנץ הוסיף והתייחס למשא ומתן המתקיים בימים אלה: "לפני 10 ימים קיבלתי מנדט להרכיב ממשלה. הממשלה שאותה אני רוצה להקים תייצג את כלל העם אלה שבחרו בי ואלה שטרם עשו זאת. ממשלת אחדות ליברלית שמקבלת כל אחד וכל אחת. אני פוגש כל יום אנשי ליכוד שמאסו בפילוג ואזרחים חרדים שרוצים שיתוף פעולה ואזרחים ערבים שהחליטו להיות חלק מהמרקם החברתי בישראל".

"לא אאפשר הפקרות בה שופטים ועיתונאים צריכים להסתובב עם מאבטחים", אמר גנץ. "אצלי אגן גם על יריביי הפוליטים". עוד הוסיף כי יפעל להפוך את העצרת לממלכתית.

יו"ר כחול לבן גם התייחס למצב הביטחוני: "רבין הוביל את צה"ל בקרב אבל היה לו אומץ לחתום על הסכמי שלום עם אויבינו המרים ביותר. בממשלה שנקים נחזיר את ההרתעה ולהילחם אבל גם נחזיר את התקווה. אני וחברי לא נהסס להכות כל אויב אך באותה מידה לא נהסס ללחוץ את ידו אויבינו שיחליטו לראות בנו שותפים".

22:17 עריכה

רם בן ברק (כחול לבן) על עצרת רבין: "הצוואה מאותו הלילה שבו רבין נרצח זה לזכור ולא לשכוח! לזכור את הההסתה והפילוג שהביאו אותנו לתהומות השפל של הדמוקרטיה, ולא לשכוח כי המרחק בין מילים למעשים קצר".

22:26 עריכה

ובינתיים: גדעון סער בהופעה של מינימל קומפקט

22:32 עריכה

כחול לבן העבירה לבנט ושקד הצעה באפיק לא רשמי: "בואו לממשלת 55 עם ליברמן והשמאל, וקחו שני תיקים לבחירתכם", כך דיווח הערב עקיבא נוביק בחדשות 13.

אמש פרסם עמית סגל בחדשות 12, כי ראש הממשלה בנימין נתניהו שוקל למנות את ח"כ נפתלי בנט לשר.  בימין החדש טוענים שזה לא רלוונטי, ובכחול לבן מסרו בתגובה: "פועלים להקמת ממשלת אחדות בראשות גנץ עם שתי המפלגות הגדולות. כיסאולוגיה לא תקדם לאידיאולוגיה, ולא הוצעו תפקידים לאף מפלגה, בוודאי לא למפלגות קטנות".

 

22:38 עריכה

עצרת הזיכרון לראש הממשלה יצחק רבין ז"ל. כתבנו עומר שרביט מדווח מהאירוע.

"איזה מאה אלף? על מה היא (קורין גדעון, מנחת האירוע) מדברת? מנותקת. היו בקושי עשרת אלפים", אמרה אחת הנוכחות ביציאה מעצרת הזיכרון לרצח רבין. כמו תמיד, גם הפעם העצרת שיקפה את האלקטורט של המרכז שמאל, ובקושי אפשר היה לאתר כמה חובשי כיפות בקהל, בטח שלא חרדים או ערבים.

אלא שהפעם, בצל הקונספירציה שהצית ד"ר מוטי קידר מבר אילן, (לטענתו המאבטח מהשב"כ רצח את רבין, בשליחות פוליטיקאים, אולי פרס), מי שהגיע לעצרת בא כדי להגיד את המובן מאליו, (יגאל עמיר הוא הרוצח, בנימין נתניהו היה שותף להסתה).

הנואם המרכזי, בני גנץ, דיבר על כך שבעוד שנה הוא מתכוון לבוא לעצרת שתציין חצי יובל, בתור ראש הממשלה, והוא יזמין את ראש האופוזיציה לעמוד לצדו. "אהפוך את העצרת לממלכתית ומשותפת לכל החברה, זיכרון לרצח שכולם יוכלו להתאבל עליו".

גנץ דיבר נגד ההסתה, השיסוי והפלגנות שלדבריו, היא לא גאונות פוליטית אלא מעידה על חולשה ועליבות. יו"ר כחול-לבן ניסה להתמנף על האמירה והביוגרפיה הצבאית של רבין, ("אני מספר אישי כך וכך, יוצא למאבק החשוב ביותר, על שלום הבית"), והוסיף שהוא מתכוון להרכיב ממשלה של שלום ולהמשיך את דרכו של ראש הממשלה שנרצח ב-95.

ליאור שליין, המגיש של גב האומה, אמר שהוא לא השתכנע, "בכלל", כי "גנץ מתחנף לכולם, וזו הבעיה"… אדם אחר, שהחזיק שלט הקורא לממשלה עם הח"כים הערבים, אמר שהפעם יש סיכוי לממשלת מיעוט, וליברמן לא יתנגד לה, כי הוא לא יוכל לעמוד בהאשמה שיהיו כאן בחירות שלישיות בגללו.

מי שגנב את ההצגה הוא כנראה עמיר פרץ. יו"ר העבודה-גשר מחל על כבודו הפוליטי, ומכיוון שהודר מהעצרת המרכזית, בחר לנאום לפני תחילתה בקצה הדרום-מערבי של הכיכר, עם רמקול ומיקרופון של אנשי תנועת המכינות "החלוץ".

פרץ קרא לממשלת הסדר מדיני ושינוי חברתי, בהמשך למורשתו של רבין. "ממשלה שלו רק מחליפה את האיש (נתניהו) אלא גם את מורשתו", כלשונו. "אם רבין היה שומע את דברי ההבל שאין פרטנר לשלום הוא היה מבטל אותם. אני קורא לגנץ, בוא נאזור אומץ ונלך בדרכו של רבין, הוא התחבר לכל מי שרוצה שינוי, אנחנו לא מפחדים מממשלת מיעוט עם חרדים וערבים", הוסיף פרץ.

"הוא קיבל את זה כמו גבר ונתן פה בראש", אמר בחור צעיר שהקשיב לדבריו של פרץ והתרשם מכך שהוא היה מוכן לנאום בקצה הככר ולא על הבמה המרכזית. "הרי העצרת הזו היתה צולעת מבחינה פוליטית", סיכם אותו בחור.

עוד 23 עדכונים
כל הזמן // יום ראשון, 18 בנובמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בניסיון ההדחה הדרמטי של דונלד טראמפ מככבים כמה שחקני מפתח יהודים ●​​ בישראל הם לא מוכרים, אבל מיליוני אמריקאים עוקבים אחריהם בשידור חי

עוד 727 מילים

אין יריבות כמו בין שכנים קרובים. אפילו הקללות זהות

כשהייתי נער, היינו מבלים כמעט כל קיץ באורוגואי. כדי להגיע מבואנוס איירס, חוצים את הנהר Río de La Plata. לפני שנשפך לאוקיינוס האטלנטי, הנהר מגיע לרוחב של מעל 200 קילומטרים ונחשב הרחב בעולם (הספרדים הראשונים שהגיעו אליו כינו אותו "ים מתוק"). אבל בשני הצדדים מתיחסים אליו בחיבה כאל "השלולית שמפרידה ביננו", כי בסך הכל מדובר בשתי תרבויות מאוד דומות וקרובות בכל מובן, שרק בגלל נסיבות היסטוריות אינן חלק מאותה מדינה.

בשני הצדדים מתיחסים בחיבה לנהר Río deLa Plata, שרוחבו מעל 200 ק"מ, כאל "השלולית שמפרידה ביננו", כי בסך הכל מדובר בשתי תרבויות מאוד דומות וקרובות בכל מובן, שרק בגלל נסיבות היסטוריות אינן חלק מאותה מדינה

בילינו את החודשי הקיץ – ינואר ופברואר – ב-Punta dal Este, מקום מקסים עם אחד החופים היפים בחלק הזה של העולם. אמנם באורוגואי, אבל רוב האוכלוסיה בקיץ היתה של תיירים מארגנטינה וברזיל, השכנות הגדולות.

יצא לי כך לשחק לא פעם כדורגל עם ארגנטינאים אחרים נגד ברזילאים על אדמת אורוגואי. ואני מתכוון *נגד*, כי כשמשחקים ארגנטינאים וברזילאים היריבות היא בערך כמו בין ישראל לחיזבאללה. לפני המשחק לא דיברנו איתם, למעט כדי לקבוע מקום, זמנים וכו', וגם לא תוך כדי או אחרי. נלחמים, נפצעים והולכים, בכל מזג אויר.

גם עם אורוגואי קיימת יריבות ספורטיבית אבל הרבה יותר נעימה. בערך כמו בין ליאו מסי ולואיס סוארס הערב. יהיו יריבים מרים במשך 90 דקות, יתנו הכל, אחר כך ימשיכו להיות החברים הכי טובים.

יצא לי כך לשחק לא פעם כדורגל עם ארגנטינאים אחרים נגד ברזילאים על אדמת אורוגואי. ואני מתכוון *נגד*, כי כשמשחקים ארגנטינאים וברזילאים היריבות היא בערך כמו בין ישראל לחיזבאללה

בגלל ההיסטוריה האישית שלי – היתה לי גם משפחה במונטוידאו הבירה – יש לי פינה חמה לאורוגואי, השכנה הקטנה. ואם מדברים על כדורגל, יש הרבה מה להעריץ במדינה עם אוכלוסיה של פחות מחצי ישראל, עם מסורת בינלאומית מפוארת, גם של כוכבים בודדים וגם ברמת הנבחרות שלה, לאורך הדורות.

בשנות התיכון, הלכתי בהרבה ימי ראשון למגרשים ונהניתי מאוד מהכדורגל שראיתי. הייתי בכל מגרשי בואנוס איירס.

בגיל 16, חבר הציע לי ללכת לראות משחק של קבוצת ארחנטינוס ג'וניורס, קבוצה קטנה. כששאלתי מה פתאום ארחנטינוס, ענה לי "יש שם ילד בגיל שלנו שמשגע את כולם". אז הלכנו. הילד היה דייגו מראדונה.

בגיל 16, חבר הציע לי ללכת לראות משחק של קבוצת ארחנטינוס ג'וניורס, קבוצה קטנה. כששאלתי מה פתאום ארחנטינוס, ענה לי "יש שם ילד בגיל שלנו שמשגע את כולם". אז הלכנו. הילד היה דייגו מראדונה

כבר בישראל, ראיתי בטלויזיה את הכדורגל המקומי ומהר מאוד, איך נאמר בעדינות… עבר לי העניין בענף. באשר לכדורגל מחו"ל, באותם ימים אפשר היה לראות בערוץ היחידי בטלויזיה הישראלית בעיקר כדורגל מאנגליה. אבל אז, בשנות השמונים, לא היו שם הרבה כוכבים זרים כמו היום בליגה האנגלית. היה זה כדורגל שאפשר לתאר בתמצית Kick it up and see what happens. לא בדיוק וירטואוזיות דרום אמריקאית.

כשאפשר היה כבר לראות ליגות אחרות, התחלתי לראות בעיקר את הספרדית ו"ננעלתי" על ברצלונה. ערב אחד, התבצע חילוף, ונדב יעקבי אמר: "עכשיו יכנס ילד ארגנטינאי בן 17, שאומרים עליו שיהיה היורש של מראדונה".

נדב יעקבי אמר: "עכשיו יכנס ילד ארגנטינאי בן 17, שאומרים עליו שיהיה היורש של מראדונה". אמנם הופתעתי, כי לא שמעתי עליו קודם, אבל לא בניתי הרבה על עניין ה"יורש", כי מאז מראדונה יצאו מארגנטינה הרבה מועמדים לירושה הזאת

אמנם הופתעתי, כי לא שמעתי עליו קודם, אבל לא בניתי הרבה על עניין ה"יורש", כי מאז מראדונה יצאו מארגנטינה הרבה מועמדים לירושה הזאת, שאמנם היו מצויינים אבל ממש לא היורש של מראדונה.

אבל הפעם, נדב יעקבי – שהיה לו כבר אז ידע עצום בכדורגל מדרום אמריקה – צדק, והשאר היסטוריה. ולשימחתנו, עדיין אקטואליה.

מראדונה נולד בשנה שאני נולדתי, ומסי בשנה שנולד בני הבכור, 26 שנות הפרש. ארגנטינה היא אמנם מפעל לתכשיטי כדורגל יקרים ונדירים בסרט נע, אבל ברמת מראדונה ומסי, הסרט נע לאט. יש למסי עוד כמה עונות כנראה עד שיפרוש, ומי יודע מתי יצוץ היורש, שוב מארגנטינה או ממקום אחר. הלוואי שתוך פחות מ-26 שנים.

אולי בגלל שמדובר במשחק "ידידות", יהיה פחות כאסח ממה שרגילים החברים משני צידי השלולית במוקדמות מונדיאל או בקופה אמריקה. בכל זאת, כידוע אין יריבות כמו בין שכנים קרובים. אפילו הקללות זהות

צפוי משחק מהנה הערב בתל אביב בין ארגנטינה לאורוגואי. אולי בגלל שמדובר במשחק "ידידות", יהיה פחות כאסח ממה שרגילים החברים משני צידי השלולית כאשר מדובר במוקדמות מונדיאל או בקופה אמריקה. בכל זאת, כידוע אין יריבות כמו בין שכנים קרובים. אפילו הקללות זהות.

מגיע לנו להנות קצת בימים אלה. לא יקרה כלום אם נפסיק להשגיח על הפוליטיקאים שלנו במשך שעתיים. או שכן?

דתל"ש חילוני, ארגנטינאי טבעוני ומערער סידרתי על הסדר הקיים מתוך אמונה מפוקפקת באפשרות להשאיר אחרינו פחות בלגאן ממה שמצאנו כשהגענו. מחבר הספר 'בועה בקרקעית הים', גרוש ואב לשני בנים

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 699 מילים

הליכוד ידון מחר בהדחת ראש עיריית קרית שמונה מהמפלגה

פרסום ראשון הנהלת הליכוד תדון מחר בהדחת אביחי שטרן משורות המפלגה, מכיוון שרץ לראשות קרית שמונה מטעם "כולנו" ● זאת, על אף שמפלגתו של כחלון נטמעה מאז בליכוד ● שטרן: "זאת בדיחה, לפי ההיגיון הזה צריך להדיח גם את כחלון"

עוד 302 מילים

הרשימה המשותפת למנדלבליט: פתח בחקירה פלילית נגד נתניהו בשל עבירת הסתה לאלימות

כחול לבן תקדם מחר הצעת חוק של ישראל ביתנו שתקל על פיצולי סיעות בכנסת ● אחמד טיבי לאופיר אקוניס: "יצור נתעב"; אקוניס לטיבי: "אפס מאופס" ● מחר ייפגש ריבלין עם נתניהו ● גדעון סער ונתניהו קיימו ביניהם פגישה ● איימן עודה: "אני פונה אליכם, הציבור היהודי - מי כמוכם מכיר את הסכנה של מנהיגים כריזמטים שרוכבים על גלים עכורים של שנאה וגזענות"

עוד 37 עדכונים

לפני כמה שבועות גילתה אורית כי צילומי עירום שלה הופצו בקבוצות טלגרם ונחשפו בפני אלפי גברים ● התמונות צולמו לפני 9 שנים בעת שהחלימה ממחלה שתקפה את גופה ● "התמונות שהצילו אותי אז הן הסיוט שלי היום", היא אומרת ● אבל בקבוצות הטלגרם בה מופצות התמונות, הדקויות האלה לא משנות ● כך הפכו מאות נשים לכוכבות פורנו בעל כורחן, ללא ידיעתן ובניגוד לרצונן

עוד 1,260 מילים

למקרה שפיספסת

למה היהודים בבריטניה מפחדים מג'רמי קורבין

הוא נתפש כאנטי-ישראלי ואולי גם אנטישמי ● ולמרות שיש לו סיכוי נמוך לזכות בבחירות בבריטניה, בקהילה היהודית חוששים מהאפשרות ● חברי הקהילה עמם שוחחנו לא יודעים כיצד ינהג קורבין כראש ממשלה, אבל מחצית מהם אומרים כי ישקלו לעזוב את בריטניה ● "ראש ממשלה כזה עוין עוד לא היה לנו"

עוד 1,959 מילים ו-1 תגובות
גיא זהר גיא זהר

אנשים על ארבע מנדלבליט הצב

בפינתי אנשים על ארבע – שבה אני משווה אנשים לחיות – על פי המהות ולא המראה – שמתי היום על הכוונת אדם חשוב מאוד, הנמצא במוקד האירועים הפוליטיים הסוערים ביותר – אביחי מנדלבליט – היועץ המשפטי לממשלה.
אני משווה אותו לצב.

– למה צב?
משתי סיבות:

1

הוא מתנהל לאט לאט. כל המדינה מחכה כבר חודשים רבים להחלטות שלו והוא עדיין מתחבט ומתלבט.

2

כי הוא זקוק לשריון הגנה צמוד, כי הוא סופג מתקפות משמאל ומימין.
השמאל טוען שהוא איטי ולא מגיע להחלטות. הימין טוען שהוא עוסק באכיפה בררנית נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו.

לי ברור שמנדלבליט חושב לעצמו – הלוואי והייתי צב, היכול להתכנס לתוך השריון שלו, ולשכוח את כל ההמולה שמסביב.
הציור הנהדר של יונתן שתיל – ממחיש את המצב.

ד"ר רפי קישון הוא בעל כמה תארים: ווטרינר, מרצה ואיש תקשורת ומדיה. אבל התואר הראשון שלו הוא: הבן הבכור של אפרים קישון - גדול ההומוריסטים ואנשי הקולנוע בישראל. לד"ר רפי קישון יש הופעה הומוריסטית ייחודית, מצחיקה ומצליחה, בשם: ״אפרים קישון - ההומור, הבידור והסרטים״ בתאטרון הקאמרי בתל אביב, וברחבי הארץ, כולל חוגי-בית ואירועי תרבות רבים. רפי מרצה גם על ההומור היהודי , על אהבה מהסרטים , על ההומור שמאחורי הפוליטיקה , וגם על חיות וחיוכים , עולם החיות המופלא, האבולוצייה של האדם הקוף ועוד. לרפי דף פייסבוק פעיל שבו הוא מפרסם יום יום את הגיגיו בכל התחומים. אם אתם רוצים להזמין את המופע שלו - התקשרו או כתבו לו ישירות : 054-7475599, rafi@kishon.com

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 112 מילים

תגובות אחרונות

עודכן לפני 3 דקות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

לפי כל הסימנים, ליברמן בדרך לקואליציה עם הימין

הפגישה הכי משמעותית לאחרונה התקיימה אתמול בין נתניהו וליברמן ● מייד אחריה, ראש הממשלה נשא נאום שבו תקף את כחול-לבן, את השמאל וכמובן את הערבים ● את ליברמן לא הזכיר במילה ● אפילו סגן השר יצחק כהן, אחד המיליטנטים בש"ס נגד ליברמן, הודה כי קיבל הוראה לנצור אש ● האם האיש שמרר את חיו של נתניהו בחצי שנה האחרונה הוא גם זה שעכשיו יציל אותו? ● פרשנות

הפגישה הכי משמעותית בתוך כל המבולקה הפוליטית של השבועות האחרונות התקיימה אתמול בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן.

זו הייתה פגישה בין שניים שיש להם מה למכור אחד לשני. נתניהו יכול למכור לליברמן ממשלת ימין שבה הוא יהיה ממלא מקום ראש הממשלה, שר הביטחון ואולי יקבל שנה רוטציה בתפקיד ראש הממשלה. צריך לזכור כי ממלא המקום יכול לנהל את ענייני המדינה אם ראש הממשלה יוצא לנבצרות, או נאלץ להתפטר.

ליברמן יכול להעניק לנתניהו רוב נאה של 63 חברי כנסת. אחרי רוב ל-40 שנות היכרות עם שני הברנשים האלה, אין לי ספק שכל האופציות הללו עלו על השולחן בקריית הממשלה.

באותה מידה אפשר גם לומר כי הפגישות של יו"ר ישראל ביתנו עם ראשי כחול-לבן ושל צוותי המשא ומתן של שתי המפלגות הללו הן בעצם פגישות עקרות.

הצירוף כחול-לבן-ליברמן-העבודה-המחנה הדמוקרטי-הרשימה-המשותפת הוא לא טבעי ולא מעשי. זו פיקציה. נתניהו ואנשי הליכוד יודעים זאת היטב, אבל למה לא להרים קמפיין ציבורי גדול ולנצל את הפריים-טיים נגד כחול-לבן והערבים? ראינו את תבנית הפעולה הזו בפרשת המצלמות בקלפיות במגזר הערבי, שכבר נשכחה.

גם ליברמן יודע שאין לו הרבה אופציות, חוץ מהימין. אמש כבר שררה חצי אידיליה בין הצדדים. נתניהו לא אמר מילה בגנותו של ליברמן, שאמור היה לתת יד לממשלת המיעוט שראש הממשלה הגדיר כאסון לאומי. ליברמן הורה גם לאנשיו לשתוק. מאד יכול להיות כי בימים הקרובים נתחיל לשמוע את ח"כ אלי אבידר, המדברר הנוכחי של ליברמן בתקשורת, מתחיל לדבר בשבחו של נתניהו אחרי שקילל אותו על תקן יומי במצוות הבוס.

נתניהו לא אמר מילה בגנותו של ליברמן, שאמור היה לתת יד לממשלת המיעוט שראש הממשלה הגדיר כאסון לאומי. מאד יכול להיות שבימים הקרובים נתחיל לשמוע את ח"כ אלי אבידר מתחיל לדבר בשבחו של נתניהו

אפילו סגן השר יצחק כהן, אחד המיליטנטים בש"ס נגד ליברמן, הודה כי קיבל הוראה לנצור אש. אם תוקם ממשלת ימין, יהיה מעניין לראות איך שני הצדדים, ליברמן והחרדים, מקפלים את הדגלים  ומכריזים, כל אחד בתורו, על ניצחונם הגדול.

בכחול-לבן החליטו לא להתראיין. הקוקפיט מקיים דיונים עמוקים באפשרויות שלא קיימות. אין מה לעשות. עם 44 חברי כנסת אי אפשר להקים קואליציה. אי אפשר לומר שרעיון ממשלת המיעוט לא מרחף פה ושם, אבל ההתנגדות לרעיון הזה מגיעה גם מגורמים בכחול-לבן וגם בשמאל, כמו ח"כ איציק שמולי מהעבודה.

מחרתיים צריך בני גנץ להודיע לנשיא אם הצליח להקים ממשלה. הסיכוי קלוש. אנחנו נכנסים קרוב לוודאי לתחום 21 הימים האחרונים שבהם הקלפים מתערבבים מחדש. נתניהו מושך לשם כי הפעם היתרון יהיה שלו. המושכות כבר לא בידי גנץ, והסיעות הערביות יהיו לגמרי מחוץ למשחק.

מי שיכול היה לשנות את התמונה קפא גם הוא. היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט לא יגיש ככל הנראה את ההמלצות שלו בשלושת הימים הקרובים. אם הוא יחליט להגיש כתב אישום חמור בהמשך הדרך, תעלה שאלה תקדימית דרמטית.

לפי חוק יסוד: הממשלה חבר כנסת שישיג 61 ממליצים יקבל מהנשיא את ההרשאה להקים ממשלה. האם הנשיא יטיל את התפקיד על חבר כנסת שיש נגדו כתב אישום? הנה עוד סוגיה מעניינת שתעלה לדיון בפעם הראשונה בתולדות המדינה.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
"אבל ההתנגדות לרעיון הזה מגיעה גם מגורמים בכחול-לבן וגם בשמאל, כמו ח"כ איציק שמולי מהעבודה." אני מנחש מי הם הגורמים (לא שזה משנה הרבה). וגם שמולי, כמה מתאים. הסוס הטרויאני של המחאה החבר... המשך קריאה

"אבל ההתנגדות לרעיון הזה מגיעה גם מגורמים בכחול-לבן וגם בשמאל, כמו ח"כ איציק שמולי מהעבודה."
אני מנחש מי הם הגורמים (לא שזה משנה הרבה). וגם שמולי, כמה מתאים. הסוס הטרויאני של המחאה החברתית, מתחבר לסוסים הטרויאנים במיזם שנקרא "כחול לבן".
וכך הסמולופוביה והגזענות של המרכז הקיצוני משמידים את המדינה.

עוד 463 מילים ו-1 תגובות

לא עוד "נר לי דקיק" אלבום אמריקאי חדש עם שירים מקוריים לחנוכה

כמיטב מסורת הכריסמס, שורת אמנים אמריקאים ישתתפו באלבום ראשון מסוגו לחנוכה ● בליין-אפ: חידוש לשיר של לאונרד כהן, לצד שירי חג מקוריים

לאדם סנדלר יש סוף סוף תחרות בזירה הלוהטת של שירי חנוכה. להקת חיים, השחקן ג'ק בלאק, הרכבים כמו Flaming Lips ו-Yo La Tengo ואמנים נוספים הקליטו באחרונה שירים לאלבום חנוכה חדש שייקרא Hanukkah+.

האלבום של חברת Verve Forecast יופץ החל מה-22 בנובמבר, ומשתתפים בו גם זמר הפולק לודון וויינרייט, אדם גרין (מלהקת Moldy Peaches), אלכס פרנקל (מההרכב Holy Ghost, ומייסד המעדנייה היהודית Frankel’s בברוקלין).

ה"רולינג סטון" דיווח שהתקליט צפוי לכלול הן גרסאות כיסוי והן שירים מקוריים.

תרומתה של להקת הבנות חיים היא גרסת כיסוי לשירו של ליאונרד כהן If It Be Your Will. בלאק כתב שני שירים מקוריים, וגם ויינריייט וה-Flaming Lips כתבו שירים במיוחד לאלבום החנוכה.

יוזם הפרויקט הוא המפיק המוזיקלי זוכה הגראמי רנדל פוסטר, שקיבל השראה מסדרת מופעי החנוכה השנתית של הרכב האינדי Yo La Tengo.

"כשידידנו רנדי פוסטר ביקש מאתנו לתרום שיר לאלבום של שירי חנוכה שהוא החליט להפיק, היינו די מופתעים," אמר איירה קפלן, סולן Yo La Tengo.

"כיהודים לא-מאמינים, האמת שלחג אין כמעט שום משמעות עבורנו, (זו הבדיחה שעומדת מאחורי הופעות החנוכה שלנו), אבל אנחנו פתוחים לכל מקור השראה".

עוד 168 מילים

הכל אודות חוה הטרנסג'נדרית מחסידות סאטמר

אבּי (חוה) סטיין נולדה בגוף של גבר למשפחה חסידית אנטי-ציונית בניו יורק, גדלה בבית עם 12 אחים, התחתנה בגיל צעיר והפכה לאבא ● אחרי שיצאה בשאלה ושינתה את מינה, היא פועלת כאקטיביסטית למען זכויות להט"ב וגם למען ישראל - בדרכה שלה ● עכשיו היא חושפת את סיפורה בספר אוטוביוגרפי מטלטל, ולא מהססת להצטלם רק עם חזייה

עוד 1,526 מילים

יש כאוס, לאיש אין מושג אם לפתוח או לסגור את העסק

"החיילת בפיקוד העורף אמרה לי: אדוני, תפנה למנהל שלך, הוא יגיד לך מה לעשות. אבל אני המנהל!" ● מנהלי עסקים בדרום הארץ טוענים: הרשויות לא מנחות אותנו באופן ברור כיצד לנהוג בימים של ירי טילים ● מזהירים: מחיר הבלבול גבוה - ועשוי להתבטא גם בחיי אדם

עוד 1,195 מילים
חיפה. מוסד חינוכי של אחד ממוסדות הרב פרץ מאיר בנוה שאנן בחיפה

לאחרונה גילתה ענת הופמן, יו"ר נשות הכותל, כי במרתף הבניין המשותף בחיפה בו רכשה דירה נחפר מקווה ● המים יגיעו אליו מבריכה לאגירת מים שהוקמה על הגג, והכל ללא אישורי בנייה ● וזו רק ההתחלה בסיפור על הרב המקושר, המקווה והסוכה שהפכה לתוספת בנייה

עוד 2,588 מילים

גינוי חריף בשמאל לנאום ההסתה של נתניהו נגד המשותפת

ליברמן: ממשלה צרה אסון למדינה ● כחול-לבן: תושבי הדרום לא זכו ל"כנס חירום" ● נתניהו: חברי המשותפת רוצים להשמיד את המדינה ● אשכנזי ויעלון: ממשלת מיעוט רק עם ליברמן ● ריבלין: קורא לליכוד וכחול-לבן להתעשת ● מחר ייפגשו חברי בלוק הימין ● איימן עודה דורש אבטחה בשל איומים על חייו

עוד 54 עדכונים

פסילת ממשלה בתמיכת הערבים חושפת את האמת על הדמוקרטיה הישראלית

הסיבה לפסילת הרשימה המשותפת כתומכת בממשלת מיעוט, עמוקה בהרבה משיקולי ביטחון ● מחקרים מלמדים כי הציבור היהודי אינו בשל לקבל את הערבים כשווי זכויות, למרות מחויבות הצהרתית לדמוקרטיה ולשוויון ● בני גנץ עשה צעד היסטורי כשהסכים להיפגש עם ראשי המשותפת ולהצטלם איתם - אבל כאן זה נעצר ● עד הפעם הבאה, כשליהודים כבר לא תהיה ברירה ● פרשנות

עוד 1,457 מילים

מפוצלים התהום שפעורה ביננו

הקרע בין יהדות ישראל וארה״ב מתבטא בשיח על הכיבוש, על הכותל ועל פוליטיקה ● אבל ספר חדש משרטט הבדלים דרמטיים בין הקהילות, הרואות את היהדות ואת הציונות באופן שונה לחלוטין ● "לכל אחד מהצדדים יש בורות - בנוגע להיסטוריה של עצמו, של הצד השני ושל היחסים הטעונים" ● "ההתחלה של הפתרון נמצאת בכך שיהודים ילמדו על עצמם ואחד על השני"

עוד 2,738 מילים

עדות אישית 85% מתלמידי בית הספר היהודי של בני הם מוסלמים. וזה דבר מצוין

בבריטניה, בתי ספר יהודים מצליחים לשרוד בזכות ריבוי תלמידים מוסלמים ● קרן סקינזי, שבנה למד במוסד כזה, כותבת על היתרונות

עוד 824 מילים

לאהוב את ג'ני חיה 10 שנים עם ALS - מעל כל התחזיות

ג'ני קליינמן ברביצקי חיה עשר שנים עם מחלת ה-ALS, אחרי שהרופאים העריכו כי נותרו לה 18 חודשים לחיות ● היא עשתה זאת בעזרת נטורופתיה, סביבה תומכת והרבה אופטימיות, ואף הצטלמה לסרט תיעודי מעורר השראה ● רגע לפני הקרנה חגיגית של הסרט היא נפטרה

עוד 1,028 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה