עשה לביתו מבלפור

"פורבס" מעריך את הונו של נתניהו ב-50 מיליון שקל ● בתחילת העשור, כאשר נכנס לבלפור, הוערך הונו בפחות מ-38 מיליון שקל ● כיצד התעשר נתניהו במהלך כהונתו כראש ממשלה? ● והאם באמת גדל הונו רק ב-12 מיליון שקל? ● פרשנות

בנימין נתניהו (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
יונתן סינדל/פלאש90
בנימין נתניהו

על פי דירוג פורבס, הונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו נאמד כעת בכ-50 מיליון שקל.

מלבד שווי הנדל"ן שברשותו, את רוב הונו עשה נתניהו כאשר נאלץ לעזוב את בית ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים, בתום הקדנציה הראשונה שלו ב-1999. אז הרוויח מיליונים רבים מהרצאות וייעוץ אסטרטגי לחברות "אלקטריק פיול" ו-"BATM".

לפיכך, ההנחה הרווחת היא שאילו נתניהו רק היה רוצה להתעשר, הוא היה נשאר במגזר הפרטי ועושה שם לביתו, ולא חוזר לפוליטיקה. ואולם, על פי "פורבס", הונו של נתניהו בתחילת כהונתו הנוכחית עמד על לא יותר מ-38 מיליון שקל. נתון זה מעלה את השאלה: כיצד נתניהו המשיך להתעשר בעת שכיהן בתפקידו הרם?

מזל טוב ליום ההולדת – לראש הממשלה בנימין נתניהו. לא משנה מה דעתכם הפוליטית – חייבים להודות שנתניהו עובד קשה למען מדינת…

פורסם על ידי ‏‎Rafi Kishon‎‏ ב- יום שני, 21 באוקטובר 2019

משכורות גבוהות והוצאות מנופחות

סך הכנסותיו של נתניהו משכר במשך 10 שנותיו בבלפור נאמד בקרוב ל-6 מיליון שקל ברוטו. זה קרה אחרי ששכרו החודשי זינק בכ-15 אלף שקל מאז שנכנס לתפקידו בשנת 2009.

בניגוד למי שחי במשק בית רגיל, שרוב הכנסותיו מתבזבזות על כיסוי ההוצאות השוטפות, נתניהו נהנה בכל התקופה הזו מכיסוי כמעט מלא של כל הוצאותיו.

לפי הנתון הרשמי, בין 2009 ל-2015 השקיעה המדינה 2.3 מיליון שקל בשנה בממוצע רק על מעונות ראש הממשלה, כלומר, על פי נתון זה, נתניהו נהנה מיותר מ-20 מיליון שקל כיסוי הוצאות כמעט על כל מה שקורה בביתו.

עד כמה הכיסוי הזה היה מקיף?

תומר אביטל, מייסד עמותת "שקוף", מספר לנו, למשל, שהמדינה מימנה לשרה נתניהו שירותי סידור והחלפת פרחים בעשרות אלפי שקלים בשנה, והוציאה על רכישת הבגדים של הזוג כ-409 אלף שקל במשך שש שנים (אחרי 2010).

זה לא אומר, אגב, שבשנים שלאחר מכן הזוג מבלפור רכש לעצמו את הבגדים, אלא רק שמשרד ראש הממשלה סירב למסור מה גובה ההוצאה הזו.

ב-2010 מימנה המדינה, בעלות של קרוב ל-94 אלף שקל, את האיפור ועיצוב השיער של ראש הממשלה. לא ברור מה היה גובה ההוצאה על כך בשנים הבאות.

אלה הן רק דוגמאות קטנות למימון ההוצאות של ראש הממשלה בידי המדינה. אבל בדוח מבקר המדינה ב-2015 מצוינות הוצאות בעשרות אלפי שקלים גם על ניקיונות, עבודות חשמל, מים, גינון, וכן על הזמנת ארוחות בשווי של יותר מ-350 אלף שקל למעון בבלפור, למרות שהועסקה שם מבשלת.

מבקר המדינה הקודם, יוסף שפירא, תיאר חלק מהוצאות המעון ככאלה ש"לא עולות בקנה אחד עם עקרונות היסוד של מידתיות, סבירות, חיסכון ויעילות".

גם אם מדובר בהוצאות מופרזות לדעת אחדים, יהיו שיאמרו כי מדובר בזוטות. שספק אם היה צורך בהן אילו נתניהו לא היה מייצג את המדינה כראש ממשלה. לפיכך, התעלמנו כמעט מכל ההוצאות המופרזות הללו לצורך הבדיקה שלנו.

אבל קצת יותר קשה היה להתעלם מהחלק של הוצאות העתק של המדינה על מימון מעונם הפרטי של הזוג נתניהו בקיסריה, נוסף על המעון הרשמי בבלפור.

בשנות ה-80 אמנם נקבע בכנסת כי ראשי הממשלה יהיו זכאים למימון ציבורי גם על ביתם הפרטי, אך ספק אם מישהו ציפה אז לגובה ההוצאות שדרש נתניהו.

בין השנים 2011 ל-2015, נע היקף המימון על תחזוקת ביתם הפרטי של הזוג נתניהו בין 183 אלף ל-318 אלף שקל בשנה. לפי נתונים אלה, שילמה להם המדינה כרבע מיליון שקל בממוצע בשנה על התחזוקה וניקיון הבית, שבו שהו בעיקר בסופי שבוע. חלק נכבד מהתקציב הזה הועבר למימון עלות המים בבריכה.

חישוב מהיר מצביע על כך שב-10 השנים האחרונות תחזקה המדינה את ביתו הפרטי של נתניהו בעלות כוללת של מחיר דירה ממוצעת בלב גוש דן.

אבל נתניהו לא הסתפק רק במימון זה. בהליך חקיקה מזורז שהוביל ח"כ מיקי זוהר ב-2018, נקבע כי נתניהו יזכה לפטור ממס גם על תשלומי המדינה למחיית משפחתו ולהוצאות בווילה הפרטית שלו בקיסריה.

על פי אחת ההערכות של רשות המסים, המשמעות של החוק היא תוספת של כ-200 אלף שקל בשנה לחשבון הבנק של נתניהו.

ואם לא די בכך, הרי שתושבי ישראל ימשיכו לממן לפי החוק את הוצאות משפחת נתניהו בקיסריה גם 5 שנים אחרי שיעזוב את בלפור.

ייתכן שזה רק קצה הקרחון, שכן הזוג נתניהו לא הצטיין בשקיפות יתרה על הוצאותיו בקדנציות האחרונות. חלק גדול מההוצאות האלה נחשפו רק בבקשות שהוגשו לפי חוק חופש המידע (וגם אז נמסר בכמה מקרים מידע חלקי בלבד); חלק אחר נחשף דרך דוחות משרד מבקר המדינה.

למרות שכיום לא קיים מערך ברור של הפרדה בין ההוצאות הפרטיות להוצאות הציבוריות הראויות של ראש הממשלה, אפשר להעריך בזהירות כי המדינה השקיעה לכל הפחות 9 מיליון שקל בענייניה של משפחת נתניהו (כולל שכר).

כמו כן צפויה המדינה להמשיך ולהשקיע במשפחה סכום נוסף, שיכול להגיע לכמיליון שקל, גם אחרי שנתניהו יפרוש, בעקבות החוק שקידם ח"כ זוהר.

נתן מיליקובסקי (צילום: Drew Altizer Photography)
נתן מיליקובסקי (צילום: Drew Altizer Photography)

התנהלות מול בעלי הון

אבל עם כל הכבוד לסכום העצום הזה, את רוב הונו עשה נתניהו בכלל בתחילת כהונתו בבלפור מעסקיו הפרטיים מול בעלי הון.

בשנת 2007 רכש נתניהו מניות במפעל SeaDrift, שניהל בן דודו נתן מיליקובסקי, בשווי של כ-4 מיליון שקל. לפי הדיווח, בשנת 2010, בזמן שכבר כיהן כראש ממשלה, מכר נתניהו את המניות במחיר של כ-16 מיליון שקל, מבלי שהייתה לכאורה כל הצדקה עסקית למחיר כה גבוה. בסך הכל הרוויח נתניהו מהעסקה כ-12 מיליון שקל, בנוסף להכנסותיו משכר ולהטבות המגיעות לו כראש ממשלה.

פה לא פסקה מכונת המזומנים של מילקובסקי מלעבוד. אחרי שנתניהו מכר את מניותיו, ובזמן שהוביל עסקאות רכש ביטחוניות במיליארדים מול טיסנקרופ (חלקן בניגוד לדעת ראשי מערכת הביטחון), מיליקובסקי החזיק במניות חברת גראפטק, שטיסנקרופ פלדה הייתה לקוחה משמעותית שלה.

בכל השנים האלו ניהל מיליקובסקי קשר הדוק עם נתניהו. בין השאר העביר בן הדוד לחשבונו של ראש הממשלה 300 אלף דולר למימון הוצאותיו המשפטיות.

יותר מאוחר, נתניהו התבקש על ידי מבקר המדינה להחזיר כספים אלו בתמורה להלוואה שקיבל מבעל הון אחר המקורב לו, ספנסר פרטרידג', אף על פי שבמשרד המבקר לא קיים מנגנון שיוודא שאכן מדובר בהלוואה ולא במתנה.

זו לא הייתה הפעם היחידה הידועה לנו, שבה הרוויח נתניהו מקשריו עם בעלי הון בזמן ששהה בבלפור. לפי כתב החשדות העומד נגדו כעת, קיבל נתניהו מתנות בשווי כולל של מיליון שקל גם מארנון מילצ'ן ומג'יימס פאקר.

חלק מהמתנות האלה ניתנו לנתניהו בזמן שכיהן כראש ממשלה. ניתן רק לתהות אם אכן היה מקבל כל כך הרבה מתנות אילו היה אזרח מן המניין.

בנימין ושרה נתניהו בביקור בלונדון, 2005, ארכיון (צילום: Avi Ohayon/GPO)
בנימין ושרה נתניהו בביקור בלונדון, 2005, ארכיון (צילום: Avi Ohayon/GPO)

המסקנה מהנתונים האלה היא שייתכן כי נתניהו היה מרוויח יותר כסף כאזרח פרטי, אבל כראש ממשלה הוא בהחלט קיבל הטבות חסרות תקדים מהמדינה.

הוא נהנה מתזרים שבסך הכל מוערך, על פי הדיווחים בתקשורת ובכתב החשדות, בכ-19 מיליון שקל, משכר, ממתנות ומעסקאות חלומיות עם בעלי הון, שלולא היה ראש ממשלה ספק אם היו מתקיימות. הוא קשר קשרים השווים הון עתק ליום שאחרי בלפור, ובנוסף חסך ועוד יחסוך מאז 2009 לפחות 10 מיליון שקל מחשבונו הפרטי כתוצאה מהוצאות ישירות שהמדינה מימנה ותממן עבורו ועבור משפחתו.

כל זה מעורר את השאלה האם ראוי שראש ממשלה – שכל הוצאותיו ושכרו ממומנים על ידי הציבור כדי שיהיה פנוי לעסוק אך ורק בענייני המדינה – יתעסק בו זמנית גם בהגדלת הונו. התשובה תישאר ככל כנראה לשיפוטו של הציבור.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
הציבור נאנק תחת נטל המס,הבירוקרטיה,יוקר המחייה,בניסיון נואש להתקיים בכבוד, לחסוך ליום סגריר ולאפשר קורת גג לילדים, בעוד ראש הממשלה מתנהל בנצלנות ובהפקרות כלכלית.בושה למדינה. מושחת ומשחי... המשך קריאה

הציבור נאנק תחת נטל המס,הבירוקרטיה,יוקר המחייה,בניסיון נואש להתקיים בכבוד, לחסוך ליום סגריר ולאפשר קורת גג לילדים, בעוד ראש הממשלה מתנהל בנצלנות ובהפקרות כלכלית.בושה למדינה. מושחת ומשחית.

עוד 1,020 מילים ו-3 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 18 בנובמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לפי כל הסימנים, ליברמן בדרך לקואליציה עם הימין

הפגישה הכי משמעותית לאחרונה התקיימה אתמול בין נתניהו וליברמן ● מייד אחריה, ראש הממשלה נשא נאום שבו תקף את כחול-לבן, את השמאל וכמובן את הערבים ● את ליברמן לא הזכיר במילה ● אפילו סגן השר יצחק כהן, אחד המיליטנטים בש"ס נגד ליברמן, הודה כי קיבל הוראה לנצור אש ● האם האיש שמרר את חיו של נתניהו בחצי שנה האחרונה הוא גם זה שעכשיו יציל אותו? ● פרשנות

הפגישה הכי משמעותית בתוך כל המבולקה הפוליטית של השבועות האחרונות התקיימה אתמול בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן.

זו הייתה פגישה בין שניים שיש להם מה למכור אחד לשני. נתניהו יכול למכור לליברמן ממשלת ימין שבה הוא יהיה ממלא מקום ראש הממשלה, שר הביטחון ואולי יקבל שנה רוטציה בתפקיד ראש הממשלה. צריך לזכור כי ממלא המקום יכול לנהל את ענייני המדינה אם ראש הממשלה יוצא לנבצרות, או נאלץ להתפטר.

ליברמן יכול להעניק לנתניהו רוב נאה של 63 חברי כנסת. אחרי רוב ל-40 שנות היכרות עם שני הברנשים האלה, אין לי ספק שכל האופציות הללו עלו על השולחן בקריית הממשלה.

באותה מידה אפשר גם לומר כי הפגישות של יו"ר ישראל ביתנו עם ראשי כחול-לבן ושל צוותי המשא ומתן של שתי המפלגות הללו הן בעצם פגישות עקרות.

הצירוף כחול-לבן-ליברמן-העבודה-המחנה הדמוקרטי-הרשימה-המשותפת הוא לא טבעי ולא מעשי. זו פיקציה. נתניהו ואנשי הליכוד יודעים זאת היטב, אבל למה לא להרים קמפיין ציבורי גדול ולנצל את הפריים-טיים נגד כחול-לבן והערבים? ראינו את תבנית הפעולה הזו בפרשת המצלמות בקלפיות במגזר הערבי, שכבר נשכחה.

גם ליברמן יודע שאין לו הרבה אופציות, חוץ מהימין. אמש כבר שררה חצי אידיליה בין הצדדים. נתניהו לא אמר מילה בגנותו של ליברמן, שאמור היה לתת יד לממשלת המיעוט שראש הממשלה הגדיר כאסון לאומי. ליברמן הורה גם לאנשיו לשתוק. מאד יכול להיות כי בימים הקרובים נתחיל לשמוע את ח"כ אלי אבידר, המדברר הנוכחי של ליברמן בתקשורת, מתחיל לדבר בשבחו של נתניהו אחרי שקילל אותו על תקן יומי במצוות הבוס.

נתניהו לא אמר מילה בגנותו של ליברמן, שאמור היה לתת יד לממשלת המיעוט שראש הממשלה הגדיר כאסון לאומי. מאד יכול להיות שבימים הקרובים נתחיל לשמוע את ח"כ אלי אבידר מתחיל לדבר בשבחו של נתניהו

אפילו סגן השר יצחק כהן, אחד המיליטנטים בש"ס נגד ליברמן, הודה כי קיבל הוראה לנצור אש. אם תוקם ממשלת ימין, יהיה מעניין לראות איך שני הצדדים, ליברמן והחרדים, מקפלים את הדגלים  ומכריזים, כל אחד בתורו, על ניצחונם הגדול.

בכחול-לבן החליטו לא להתראיין. הקוקפיט מקיים דיונים עמוקים באפשרויות שלא קיימות. אין מה לעשות. עם 44 חברי כנסת אי אפשר להקים קואליציה. אי אפשר לומר שרעיון ממשלת המיעוט לא מרחף פה ושם, אבל ההתנגדות לרעיון הזה מגיעה גם מגורמים בכחול-לבן וגם בשמאל, כמו ח"כ איציק שמולי מהעבודה.

מחרתיים צריך בני גנץ להודיע לנשיא אם הצליח להקים ממשלה. הסיכוי קלוש. אנחנו נכנסים קרוב לוודאי לתחום 21 הימים האחרונים שבהם הקלפים מתערבבים מחדש. נתניהו מושך לשם כי הפעם היתרון יהיה שלו. המושכות כבר לא בידי גנץ, והסיעות הערביות יהיו לגמרי מחוץ למשחק.

מי שיכול היה לשנות את התמונה קפא גם הוא. היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט לא יגיש ככל הנראה את ההמלצות שלו בשלושת הימים הקרובים. אם הוא יחליט להגיש כתב אישום חמור בהמשך הדרך, תעלה שאלה תקדימית דרמטית.

לפי חוק יסוד: הממשלה חבר כנסת שישיג 61 ממליצים יקבל מהנשיא את ההרשאה להקים ממשלה. האם הנשיא יטיל את התפקיד על חבר כנסת שיש נגדו כתב אישום? הנה עוד סוגיה מעניינת שתעלה לדיון בפעם הראשונה בתולדות המדינה.

עוד 463 מילים

גבר בורח מבשורה

דיווח: הנשיא דחק בגנץ שלא להקים ממשלת מיעוט

על פי הדיווח בכאן רשת ב', ריבלין טען בפני יו"ר כחול לבן כי ממשלה כזו לא תוכל לתפקד ● יו"ר הקואליציה, מיקי זוהר טוען כי לאחר הפגישה אמש והיעדר השמצות בנאום בכנס החירום של הליכוד - חלה התקדמות משמעותית בין מפלגתו לבין ישראל ביתנו ● הורוביץ בעקבות כנס החירום אמש: הפנטזיה של ממשלת אחדות בין כחול לבן והליכוד התנפצה

09:12 עריכה

ח"כ רם בן ברק (כחול לבן) על נתניהו: "הוא יודע שהדברים שאמר על ערביי ישראל היו נחשבים להסתה חמורה במדינה נורמלית ודמוקרטית". בן ברק קרא לאחדות עם משה כחלון ומפלגת הליכוד, ללא ה"הבלוק שמעוניין לדאוג רק לעצמו".

08:11 עריכה

ח"כ גדעון סער: "אין אפשרות חוץ מממשלת אחדות. ממשלת מיעוט היא האפשרות הגרועה ביותר. גם בחירות הן גרועות".

על דבריו של יאיר נתניהו, לפיהם הוא מתכוון לערוק מהליכוד עם שבעה חברים מהמפלגה אמר סער בראיון בגל"צ: "שקר עלוב. הייתי בליכוד ברגעים הכי קשים ואני מתכוון להוביל אותה בעתיד".

07:50 עריכה

גורמים המעורים בפגישה שנערכה בין ראובן ריבלין לבין בני גנץ, טוענים כי הנשיא דחק ביו"ר כחול לבן שלא ללכת לאופציית ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת.

הרקע להתנגדות הנשיא נובעת מתוך הבנה שממשלה כזאת לא תוכל לתפקד ולא תוכל לאחות את הקרע בחברה הישראלית, כך על פי הדיווח בכאן רשת ב'.

07:48 עריכה

יו"ר המחנה הדמוקרטי: הפנטזיה של ממשלת אחדות בין כחול לבן והליכוד התנפצה אמש.

ח"כ ניצן הורוביץ אמר בראיון בגל"צ, כי "הרעיון ללכת לבחירות שלישיות רק כי לנתניהו לא מסתדר לפנות את בלפור – זו מחשבה בלתי נתפסת. אני חושב שגנץ צריך להקים ממשלת מרכז-שמאל ולצאת לדרך חדשה".

07:43 עריכה

הבוקר שאחרי כנס החירום של נתניהו. יו"ר הקואליציה, ח"כ מיקי זוהר – חלה התקדמות משמעותית בין מפלגתו לבין ישראל ביתנו.

בראיון לניב רסקין בערוץ 12 אמר זוהר כי ניתן לזהות ההתקדמות מתוכן נאום ראש הממשלה אמש ש"לא אמר מילה רעה על ליברמן. ואני מברך אותו על כך". כמו כן, אמש נפגשו נתניהו וליברמן.

"אני חושב שזו הדרך להקמת ממשלה, שליברמן יהיה איתנו בשיח פתוח ורציני ורק בזכותו ניתן יהיה למנוע את הבחירות הללו", אמר זוהר. בנוסף, ציין כי לדעתו ליברמן מזהה שכחול לבן אינה מעוניינת בממשלת אחדות אלא בממשלת מיעוט. "לא מעניין אותם ההשלכות הביטחוניות על המדיה וליברמן מזהה את זה".

עוד 5 עדכונים

2020 כבר כאן עזה כמוות הדחקה

האם יש גבול לכושר ההדחקה של הציבור? האם יש קצה ליריעת התודעה האלסטית שמותחות הפוליטיקה והתקשורת הישראלית מעל רצועת עזה?

9 מליון ישראלים, 2 מליון עזתים, 52 שנים מאז כיבוש הרצועה, 14 שנים מאז ההתנתקות היזומה ממנה, הישראלים המותשים פיתחו שיטה. התנתקות תודעתית עם סבבים זמניים של יקיצה.

9 מליון ישראלים, 2 מליון עזתים, 52 שנים מאז כיבוש הרצועה, 14 שנים מאז ההתנתקות היזומה ממנה, הישראלים המותשים פיתחו שיטה. התנתקות תודעתית עם סבבים זמניים של יקיצה

גם המערכת הפוליטית פיתחה שיטה – מילים נגד טילים. המילים נחלקות לשני סוגים – אלו שנאמרות לציבור הישראלי, ואלו שנכתבות בהסכמים עם חמאס, הג'יהאד, ה"פלגים" והמצרים. אלו ואלו "אינן מחייבות".

הראשונות כמו נמוגות עוד טרם סיימו להיאמר – "נכה בכל מי שיתקוף אותנו", "אני לא מציע להם לנסות אותנו", "תקפנו בעוצמה חסרת תקדים", "שקט ייענה בשקט". האחרונות כאילו נכתבו בדיו סתרים, כך שכל הנוגעים בדבר יוכלו להכחיש את קיומן וגם להעניק להן פרשנויות כלבבם. "לא התחייבנו לשום דבר", קבע נתניהו בישיבת הממשלה הבוקר, בבחינת "זה לא כתוב, ואם כתוב אז מה כתוב?".

המילים כאילו נכתבו בדיו סתרים, כך שכל הנוגעים בדבר יוכלו להכחיש את קיומן וגם להעניק להן פרשנויות. "לא התחייבנו לשום דבר", קבע נתניהו בישיבת הממשלה הבוקר, בבחינת "זה לא כתוב, ואם כתוב אז מה כתוב?"

רצועת עזה היא אחד המקומות הצפופים ביותר בעולם. גיהנום של חול, חוף, פח גלי ומי-מלח. בשנת 2005 ישבנו במועצה לבטחון לאומי, גרעין קטנטן של מתכננים, על מפות ונתוני יסוד של הרצועה. שוחחנו עם מומחים רבים מהארץ ומחו"ל.

אחד מהם, מאוניברסיטת הארווארד, הציג לנו דו"ח טרי שחיבר, תמצית מחקר מדוקדק שעליו שקד מספר שנים. כותרתו היתה – Gaza 2020, ומסקנתו ברורה – בשנת 2020, בעוד 15 שנים מאותו יום, עזה תהיה Unlivable, לא ראויה למגורי אדם. מאז פורסמו עוד ועוד דו"חות שהגיעו לאותה מסקנה.

כושר הנשיאה של הרצועה, במונחי קרקע, מים, משאבי טבע ומשאבי אנוש ותעסוקה מגיע למיצוי. הרצועה איננה יכולה להמשיך ולהתקיים כיחידה גיאו-פוליטית מבודדת, אלא חייבת להתחבר ליחידה אחרת.

רצועת עזה היא אחד המקומות הצפופים ביותר בעולם. גיהנום של חול, חוף, פח גלי ומי-מלח. בשנת 2005 ישבנו במועצה לבטחון לאומי, גרעין קטנטן של מתכננים, על מפות ונתוני יסוד של הרצועה

המועמדות? ישראל, מצרים, והגדה המערבית, כחלק ממדינת פלסטין עתידית. ישראל לכאורה אינה מעוניינת, והמל"ל כתבה מפורשות בסעיף 10 במסמך המכונן של תוכנית ההתנתקות כי "בטווח הארוך, ובהתאם לאינטרס הישראלי לעודד עצמאות כלכלית פלסטינית רבה יותר, מדינת ישראל שואפת להקטין, עד להפסקה מוחלטת, את מספר העובדים הפלסטינים הנכנסים למדינת ישראל. מדינת ישראל תתמוך בפיתוח מקורות תעסוקה ברצועת עזה ובאזורים הפלסטיניים באיו"ש, ע"י גורמים בינלאומיים".

גם כיום אף גורם פוליטי משמעותי אינו תובע חיבור מחודש של הרצועה לישראל. אבל במקביל מתבצעות פעולות ונערמות הבטחות, כולל באותם הסכמי-סתרים עם חמאס, שמשמעותם הידוק הקשרים והתלות הכלכלית של עזה בישראל. העברות הכספים הקטארים, הנחת קו מתח עליון – אותו קו מספר 161, שהיה נושא לדיון כבר במסגרת תוכנית ההתנתקות… – הקמת אזור תעשייה על הגדר, שהמודל הכלכלי שלו מבוסס על חיבור לישראל, ועוד.

מצרים מצידה דבקה באסטרטגיית הבידול ההסטורית שלה, עוד מימי הנשיא סאדאת המנוח, שסירב לקבל לידיו את חלקת הקרקע המיוסרת, על תושביה נטולי האזרחות. לפי דיווחים שונים, מצרים מסרבת אפילו, במסגרת המגעים על תוכנית טראמפ, להקים אזורי תעשייה בסיני, שיעסיקו פועלים עזתים וייצרו מימשק כלכלי בעל משמעויות אסטרטגיות.

האם בחולות תל אביב ייסדנו מדינה-בהדחקה? מדינה שמעדיפה להפנות עורף לעזה, להיסטוריה שלה, להווה המסוייט של תושביה ושל שכניהם בעוטף וברדיוס-הרעשה של 80 ק"מ ויותר?

נותרה רק אופציית פלסטין העתידית, הנראית כיום קלושה ותלושה. ישראל תידרש במסגרתה לאפשר "מעבר בטוח" שיחבר בין עזה לגדה המערבית, כפי שהתחייבה במסגרת הסכמי אוסלו, 'מפת הדרכים' ו'הסכם התנועה והגישה'. הפלסטינים צפויים לתבוע, כפי שעשו במשאים ומתנים בעבר וכנראה אף ביתר שאת לאור נסיון המצור הממושך על עזה, כי המעבר יהיה בריבונותם, תביעה שמתנגדי ההסכמים יציירו בצבעי אדום עזים כ"ביתור ישראל לשניים".

אז מה נותר? כמאמרו של ראש הממשלה המנוח שמיר, "הים אותו ים, והערבים אותם ערבים". אולם האם היהודים אותם יהודים? הציונות היתה שיבת העם היהודי אל ההיסטוריה. האם בחולות תל אביב ייסדנו מדינה-בהדחקה?

מדינה שמעדיפה להפנות עורף לעזה, להיסטוריה שלה, להווה המסוייט של תושביה ושל שכניהם בעוטף וברדיוס-הרעשה של 80 ק"מ ויותר? העתיד הפך להווה, שנת 2020 כבר כאן, עזה אינה ראויה למגורי אדם, והישראלים חובשים כיפת-ברזל ועוצמים עיניהם חזק-חזק.

ערן עציון הוא יזם מדיני ופוליטי, דיפלומט בכיר לשעבר, כיהן כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, וכראש התכנון המדיני במשרד החוץ. המוטו שלו הוא: Speak Truth to Power. מאמין שהמפתח לעתיד ישראל, והעולם החופשי, הוא מהפיכה בשיטה הדמוקרטית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 661 מילים ו-1 תגובות
עודכן לפני 31 דקות

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות
גיא זהר גיא זהר

לא עוד "נר לי דקיק" אלבום אמריקאי חדש עם שירים מקוריים לחנוכה

כמיטב מסורת הכריסמס, שורת אמנים אמריקאים ישתתפו באלבום ראשון מסוגו לחנוכה ● בליין-אפ: חידוש לשיר של לאונרד כהן, לצד שירי חג מקוריים

לאדם סנדלר יש סוף סוף תחרות בזירה הלוהטת של שירי חנוכה. להקת חיים, השחקן ג'ק בלאק, הרכבים כמו Flaming Lips ו-Yo La Tengo ואמנים נוספים הקליטו באחרונה שירים לאלבום חנוכה חדש שייקרא Hanukkah+.

האלבום של חברת Verve Forecast יופץ החל מה-22 בנובמבר, ומשתתפים בו גם זמר הפולק לודון וויינרייט, אדם גרין (מלהקת Moldy Peaches), אלכס פרנקל (מההרכב Holy Ghost, ומייסד המעדנייה היהודית Frankel’s בברוקלין).

ה"רולינג סטון" דיווח שהתקליט צפוי לכלול הן גרסאות כיסוי והן שירים מקוריים.

תרומתה של להקת הבנות חיים היא גרסת כיסוי לשירו של ליאונרד כהן If It Be Your Will. בלאק כתב שני שירים מקוריים, וגם ויינריייט וה-Flaming Lips כתבו שירים במיוחד לאלבום החנוכה.

יוזם הפרויקט הוא המפיק המוזיקלי זוכה הגראמי רנדל פוסטר, שקיבל השראה מסדרת מופעי החנוכה השנתית של הרכב האינדי Yo La Tengo.

"כשידידנו רנדי פוסטר ביקש מאתנו לתרום שיר לאלבום של שירי חנוכה שהוא החליט להפיק, היינו די מופתעים," אמר איירה קפלן, סולן Yo La Tengo.

"כיהודים לא-מאמינים, האמת שלחג אין כמעט שום משמעות עבורנו, (זו הבדיחה שעומדת מאחורי הופעות החנוכה שלנו), אבל אנחנו פתוחים לכל מקור השראה".

עוד 168 מילים

תגובות אחרונות

הכל אודות חוה הטרנסג'נדרית מחסידות סאטמר

אבּי (חוה) סטיין נולדה בגוף של גבר למשפחה חסידית אנטי-ציונית בניו יורק, גדלה בבית עם 12 אחים, התחתנה בגיל צעיר והפכה לאבא ● אחרי שיצאה בשאלה ושינתה את מינה, היא פועלת כאקטיביסטית למען זכויות להט"ב וגם למען ישראל - בדרכה שלה ● עכשיו היא חושפת את סיפורה בספר אוטוביוגרפי מטלטל, ולא מהססת להצטלם רק עם חזייה

עוד 1,526 מילים

יש כאוס, לאיש אין מושג אם לפתוח או לסגור את העסק

"החיילת בפיקוד העורף אמרה לי: אדוני, תפנה למנהל שלך, הוא יגיד לך מה לעשות. אבל אני המנהל!" ● מנהלי עסקים בדרום הארץ טוענים: הרשויות לא מנחות אותנו באופן ברור כיצד לנהוג בימים של ירי טילים ● מזהירים: מחיר הבלבול גבוה - ועשוי להתבטא גם בחיי אדם

עוד 1,195 מילים
חיפה. מוסד חינוכי של אחד ממוסדות הרב פרץ מאיר בנוה שאנן בחיפה

לאחרונה גילתה ענת הופמן, יו"ר נשות הכותל, כי במרתף הבניין המשותף בחיפה בו רכשה דירה נחפר מקווה ● המים יגיעו אליו מבריכה לאגירת מים שהוקמה על הגג, והכל ללא אישורי בנייה ● וזו רק ההתחלה בסיפור על הרב המקושר, המקווה והסוכה שהפכה לתוספת בנייה

עוד 2,588 מילים

גינוי חריף בשמאל לנאום ההסתה של נתניהו נגד המשותפת

ליברמן: ממשלה צרה אסון למדינה ● כחול-לבן: תושבי הדרום לא זכו ל"כנס חירום" ● נתניהו: חברי המשותפת רוצים להשמיד את המדינה ● אשכנזי ויעלון: ממשלת מיעוט רק עם ליברמן ● ריבלין: קורא לליכוד וכחול-לבן להתעשת ● מחר ייפגשו חברי בלוק הימין ● איימן עודה דורש אבטחה בשל איומים על חייו

עוד 54 עדכונים

פסילת ממשלה בתמיכת הערבים חושפת את האמת על הדמוקרטיה הישראלית

הסיבה לפסילת הרשימה המשותפת כתומכת בממשלת מיעוט, עמוקה בהרבה משיקולי ביטחון ● מחקרים מלמדים כי הציבור היהודי אינו בשל לקבל את הערבים כשווי זכויות, למרות מחויבות הצהרתית לדמוקרטיה ולשוויון ● בני גנץ עשה צעד היסטורי כשהסכים להיפגש עם ראשי המשותפת ולהצטלם איתם - אבל כאן זה נעצר ● עד הפעם הבאה, כשליהודים כבר לא תהיה ברירה ● פרשנות

עוד 1,457 מילים

מפוצלים התהום שפעורה ביננו

הקרע בין יהדות ישראל וארה״ב מתבטא בשיח על הכיבוש, על הכותל ועל פוליטיקה ● אבל ספר חדש משרטט הבדלים דרמטיים בין הקהילות, הרואות את היהדות ואת הציונות באופן שונה לחלוטין ● "לכל אחד מהצדדים יש בורות - בנוגע להיסטוריה של עצמו, של הצד השני ושל היחסים הטעונים" ● "ההתחלה של הפתרון נמצאת בכך שיהודים ילמדו על עצמם ואחד על השני"

עוד 2,738 מילים

עדות אישית 85% מתלמידי בית הספר היהודי של בני הם מוסלמים. וזה דבר מצוין

בבריטניה, בתי ספר יהודים מצליחים לשרוד בזכות ריבוי תלמידים מוסלמים ● קרן סקינזי, שבנה למד במוסד כזה, כותבת על היתרונות

עוד 824 מילים

לאהוב את ג'ני חיה 10 שנים עם ALS - מעל כל התחזיות

ג'ני קליינמן ברביצקי חיה עשר שנים עם מחלת ה-ALS, אחרי שהרופאים העריכו כי נותרו לה 18 חודשים לחיות ● היא עשתה זאת בעזרת נטורופתיה, סביבה תומכת והרבה אופטימיות, ואף הצטלמה לסרט תיעודי מעורר השראה ● רגע לפני הקרנה חגיגית של הסרט היא נפטרה

עוד 1,028 מילים

גנץ נפגש עם ריבלין: "אעשה הכל כדי למנוע עוד בחירות"

נתניהו: ממשלה שתלויה במפלגות הערביות היא סכנה קיומית ומיידית לביטחון ישראל ● איילת שקד: מינוי בנט לשר הביטחון הוא היסטרי. לצערי, אנחנו שועטים לבחירות ● ליברמן: כל בר דעת מבין שבין הליכוד לכחול לבן אין פערים אידיאולוגיים אלא חשבונות אישיים

עוד 36 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה