חקירת תיק 4000

הקלטות מנכ״ל וואלה: כך הורדו אייטמים לא מחמיאים על משפחת נתניהו

ההקלטות שהתפרסמו בחדשות 13 מראות כיצד האלוביצ'ים התקשרו לאילן ישועה, עורך אתר וואלה, כדי לדרוש הורדת כתבות מביכות על משפחת נתניהו ● המו"מ הקואליציוני: כחול לבן וישראל ביתנו הגיעו להסכמות ראשונות ● לפיד: התגובה לטרור לא יכולה להיות בבניית התנחלויות; בנט: יישוב הארץ מייאשת את הטרור הערבי ● ניר חפץ יגיש תביעה נגד שר המשפטים אוחנה ונגד יאיר נתניהו

בנימין נתניהו (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
יונתן סינדל/פלאש90
בנימין נתניהו
06:51 עריכה

מפגינים אנטי ישראלים התפרצו לראיון שנערך עם יאיר נתניהו בניו יורק. אחת המפגינות קראה לעבר בנו של ראש הממשלה "מדוע ישראל ממשיכה לתמוך בדונלד טראמפ שסיכן את ישראל?". הראיון, שערך הרב שמולי בוטח והתקיים מול קהל מקומי, הועבר בשידור ישיר בעמוד הפייסבוק של נתניהו. המפגינים סולקו על ידי מאבטחים.

07:22 עריכה

"נשמור על הבלוק גם במחיר של בחירות", כך אומר סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, יושב ראש יהדות התורה, בראיון ל"ישראל היום", שיתפרסם במלואו מחר וקטע מתוכו הופיע כבר היום. "או שמישהו יישבר או שנלך לבחירות. אני לא יודע מי כן יישבר, אני כן יכול להגיד לך מי לא יישבר – אנחנו. הבלוק לא יישבר. בכל שבוע אנחנו יושבים, מסתכלים האחד בעיני זולתו ומכריזים שהבלוק חי וקיים", הבהיר ליצמן.

"יש אביגדור ויש איווט", אמר ליצמן על יושב ראש ישראל ביתנו. "אביגדור זה שם יהודי, שם יפה. אביגדור יושב איתנו, עושה איתנו דברים, מסכים למתווה הגיוס שהסכמנו עליו, הולך עם נתניהו והכל בסדר. איווט הוא פוליטיקאי שהולך פעם ככה ופעם ככה. יש לו פיצול אישיות. הוא לא צפוי. ליברמן התחנן אלינו לפני הבחירות לרשויות המקומיות שנעבוד יחד על בחירת משה ליאון לראשות עיריית ירושלים. אחר כך הוא התהפך עלינו. אני מכיר מוסדות שמטפלים בפיצול אישיות", הוסיף סגן השר. למרות זאת אמר ליצמן שיסכים לכהן בממשלה יחד עם ישראל ביתנו.

07:44 עריכה

בכחול לבן מוכנים להחיל ריבונות ישראל על בקעת הירדן ועל צפון ים המלח – כך עולה משיחה שקיים יושב ראש הבית היהודי, השר רפי פרץ, עם יועז הנדל וחילי טרופר מכחול לבן. כך דיווח זאב קם בתאגיד השידור כאן. החלת ריבונות על אזורים אלה הייתה אחת מהבטחות הבחירות של נתניהו. טרופר והנדל מסרו בתגובה שלא ניהלו משא ומתן קואליציוני עם פרץ, אלא רק שוחחו עימו.

08:26 עריכה

בשיחה עם הרב שמולי בוטח, שהתקיימה בניו יורק בפני קהל ושודרה בשידור ישיר בחשבון הפייסבוק שלו, סיפר יאיר נתניהו שהוא זוכר את המתקפות התקשורתיות עוד מאז היה ילד בן חמש, אז נבחר אביו לראשונה לראשות הממשלה.

נתניהו אמר שהחל לפעול ברשתות החברתיות כי סבר שהתמונה שמציגה התקשורת לא מאוזנת. הוא סיפר שאין יום שהוא לא מקבל בו איומים לרצוח אותו או את הוריו, אך בתקשורת אין מדווחים על כך.

In conversation with Yair Netanyahu

פורסם על ידי ‏‎Rabbi Shmuley Boteach‎‏ ב- יום רביעי, 6 בנובמבר 2019

בנו של ראש הממשלה התייחס לסוגיה הפלסטינית ואמר שמה שנחתם בהסכמי אוסלו לא שווה היום הרבה. עוד אמר שמאז מלחמת העולם השנייה אין זה תקין פוליטית להיות אנטישמי, אבל זה פוליטיקלי קורקט להיות אנטי ישראלי. ההיפים של שנות השישים הם היום פרופסורים באוניברסיטאות, והם תולים את האשם בכל במערב, אמר בנו של ראש הממשלה.

על הכלכלה הישראלית אמר נתניהו שעד שאביו נבחר לראש ממשלה ב-1996 היה המשק הישראלי "סובייטי, פרימיטיבי וסוציאליסטי. הייצוא הסתכם פחות או יותר בתפוזים". נתניהו אמר שאביו הפך את הכלכלה הישראלית למשגשגת.

נתניהו אמר שהוא אדם פוליטי אך אין בכוונתו להיכנס לזירה הפוליטית.

08:51 עריכה

פרקליטו של עד המדינה ניר חפץ, עורך הדין אילן סופר, מתח בראיון לגלי צה"ל ביקורת על שר המשפטים אמיר אוחנה: "לא חושב ששר או חבר כנסת יכול לעמוד מעל בימת הכנסת ולהטריד עד, לשבש הליכי משפט – ולהיות חסין".

סופר אמר כי "אין דבר קל יותר מלקחת עדות ולדלות ממנה אמירות כאלה ואחרות ולהציג את העד כלא אמין. חפץ סיפק עדות מאוד מפורטת הנתמכת באינספור ראיות חיצוניות". לדבריו, חפץ ידבוק בהסכם שעליו חתם.

09:03 עריכה

ברשת מגיבים לדבריו של יאיר נתניהו בראיון לשמולי בוטח בניו יורק, שטען שעד שאביו עלה לשלטון הייצוא הישראלי הסתפק פחות או יותר בתפוזים (עוד על דברי בנו של ראש הממשלה – ברשומה שפורסמה בשעה 8:26 ביומן זה).

09:11 עריכה

סנגורו של עד המדינה ניר חפץ, עורך הדין אילן סופר, פנה ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בבקשה שיפתח בחקירה פלילית נגד שר המשפטים אמיר אוחנה – כך פרסם אבישי גרינצייג מ"גלובס". אתמול הפר אוחנה בנאומו במליאת הכנסת צו איסור פרסום וחשף פרטים על חקירתו של חפץ במשטרה.

שר המשפטים אמיר אוחנה במליאת הכנסת, היום (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
אוחנה במליאת הכנסת, אתמול (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
09:31 עריכה

העיתונאי רביב דרוקר פרסם באתר שלו חילופי מסרונים בין ניר חפץ לאילן ישועה, בשעה שהראשון היה יועץ התקשורת של ראש הממשלה נתניהו והאחרון היה מנכ"ל אתר "וואלה!".

ישועה שלח לחפץ ראיון שערך דב גיל-הר עם ראש הממשלה נתניהו, כדי שזה יערוך אותו. ב-12 במרץ 2015 כתב חפץ לישועה: "בדקה 3:08 לחתוך החוצה החל מהמילים של גילהר 'או שיש אפשרות אחרת'. חוזרים לראיון בדקה 5:09 כשגילהר אומר 'רק אתמול התפרסמו הנתונים'. בלוק נוסף שמוציאים מדקה 5:17 עד 5:24. כלומר חותכים החוצה מהמילים של גילהר 'זה לגמרי הממשלה שלך'. מילים אלו נשארות בחוץ וחוזרים במילים של ביבי 'תזכרו דבר אחד חשוב'".

עוד קודם מנכ"ל "וואלה!" כתב לחפץ: "אין בעיה, לא תרצה – לא נעלה, אבל חושב שאחרי עריכה ייצא בסדר גמור. המסרים של ביבי הועברו מצוין. נוריד כמה שאלות מעצבנות. הכותרות והטקסט יתרכזו במה שביבי אמר".

10:03 עריכה

שר המשפטים אמיר אוחנה משיב ליאיר לפיד: אני מוכן ללכת לפוליגרף על כך שנתניהו לא עומד מאחורי דבריי בכנסת, אם אתה תלך למכונת אמת על שיחותך עם מו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס.

10:38 עריכה

בשנים 2018-2017 נחקרה מנכ"לית בזק סטלה הנדלר לפחות 13 פעמים במשטרה וברשות לניירות ערך. לפי החשד, הנדלר העבירה למנכ"ל משרד התקשורת שלמה (מומו) פילבר הנחיות איך לפעול בנושאים הקשורים לקבוצת בזק. להנדלר נשלחו מסמכים מסווגים ישירות מפילבר.

בחקירתה בלהב 433 אמרה הנדלר: "מעולם שאול (אלוביץ') לא אמר לי על ראש הממשלה, שצריכים לגייס אותו". בתשובה לשאלת החוקר אמרה מנכ"לית בזק שאבי ברגר היה טוב יותר לבזק מאשר פילבר. "בתקופה שלו", אמרה בהתייחס לפילבר, "קיבלנו הכי הרבה נזקים". תמלילים מהחקירה פורסמו הבוקר על ידי תומר גנון וליטל דוברוביצקי ב"כלכליסט".

הנדלר בבית משפט השלום בתל אביב בשנה שעברה (צילום: פלאש 90)
הנדלר בבית משפט השלום בתל אביב בשנה שעברה (צילום: פלאש 90)

החוקר אמר להנדלר שפילבר לא רק היה קשוב לבזק, "הוא היה מאוד פרו". "אני לא ראיתי", השיבה הנדלר. כשנשאלה למה מחקה הודעות מהטלפון הנייד שלה השיבה: "כי אני כל הזמן מוחקת".

עוד פורסם, שבעימות בינה לבין עד המדינה ניר חפץ, אמר האחרון שמנכ"לית בזק הפנתה לו שורה של דרישות לראש הממשלה. "אני לא זוכרת דבר כזה. ממש לא. לא היה כזה מצב בכלל".

10:57 עריכה

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, שהורשע בעבירות של מרמה, הפרת אמונים וקבלת שוחד, התראיין היום ל"חדשות הבוקר" בקשת 12, והתעמת עם עיתונאי חדשות 12 גיא פלג, שסיפר שאולמרט "הוקלט מנסה למנוע משולה זקן למסור עדות אמת".

11:15 עריכה

אדם בשם יוסי פרידמן פרסם תכתובת שניהל אמש עם שר התחבורה בצלאל סמוטריץ'. פרידמן סיפר ליושב ראש האיחוד הלאומי – תקומה שהוא ממתין בתחנת אוטובוס בנתניה, אך הקווים שצריכים היו להגיע – מבוששים לבוא. סמוטריץ' טיפל בעניין.

בעקבות הדברים פרסם כתב "הארץ" יהושע (ג'וש) בריינר את מספר הטלפון של סמוטריץ', כדי שכל מי שיקלע לצרה דומה יוכל להסתייע בשירותיו של השר. בתגובה הִרהר סמוטריץ' באפשרות להפנות את כל השיחות שיקבל ישירות אל בריינר.

11:31 עריכה

בכפר המכבייה ברמת גן החלה פגישת המשא ומתן בין נציגי כחול לבן לנציגי ישראל ביתנו. את כחול לבן מייצגים יורם טורבוביץ' ושלום שלמה ואת ישראל ביתנו – עודד פורר, אלכס קושניר ואמיר שניידר.

עודד פורר בדרכו לפגישת המשא ומתן עם כחול לבן (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
פורר בדרכו לפגישת המשא ומתן עם כחול לבן בכפר המכבייה, היום (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
11:57 עריכה

ביום ראשון הקרוב, י"ב בחשוון, יחול יום הזיכרון ליצחק רבין, ובמליאת הכנסת תתקיים ישיבה לזכרו, במלאת 24 שנים לרצח. בישיבה יישאו דברים, בין היתר, ראש הממשלה בנימין נתניהו, יושב ראש כחול לבן בני גנץ ויושב ראש העבודה-גשר עמיר פרץ.

עצרת לזכר רצח ראש הממשלה יצחק רבין, 2 בנובמבר 2019 (צילום: מרים אלסטר/Flash90)
העצרת השנתית לזכר רבין בשבוע שעבר בתל אביב (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
12:11 עריכה

העיתונאי יעקב ריבלין כתב בטורו בשבועון "בקהילה" שראש הממשלה נתניהו אמר לבכירי המפלגות החרדיות בשיחות סגורות שבבחירות הבאות "רק דבר אחד ברור: הציונות הדתית הולכת להתרסק ואיילת שקד תסיים סופית את הפרק הפוליטי בחייה. בנט יחבור לליכוד". בליכוד מסרו בתגובה:"הפרסום של יעקב ריבלין ב'בקהילה' הוא שקר מוחלט. הדברים לא נאמרו ולא נבראו".

12:21 עריכה

ביום רביעי הקרוב תקיים הכנסת דיון בנושא האלימות הגואה בחברה הישראלית. לאחר שארבעים חברי כנסת חתמו על הדרישה, יצטרך ראש הממשלה בנימין נתניהו להיות נוכח.

12:29 עריכה

עד המדינה ניר חפץ שכר עורכי דין ויגיש בשבוע הבא תביעה נגד שר המשפטים אמיר אוחנה ונגד יאיר נתניהו, שהפרו אתמול צו איסור פרסום בעניינו. כך פרסם כתב "הארץ" חיים לוינסון.

12:35 עריכה

איש השעה, שר המשפטים אמיר אוחנה, מוחה על כך שאהוד אולמרט וליאורה גלאט-ברקוביץ' – שניהם מורשעים בדין – הוזמנו לדיונים תקשורתיים בעניינו.

12:47 עריכה

חדשות 13 פרסמו את הקלטות שיחותיהם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ומו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס. אורכן – כארבע שעות. קטעים רבים אינם ברורים. לצד ההקלטות, שביצע ארי הרו, מופיע תמלול שנעשה בחדשות 13.

13:41 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לערוך היום אחר הצהריים תדרוך לתקשורת הזרה בישראל לגבי התחמשותה של אירן בנשק גרעיני. נתניהו עתיד להידרש לכך ששרידי אורניום נמצאו על ידי פקחי האו"ם בטהרן. כך עדכן ברק רביד מחדשות 13.

עדכון (13:51): לשכת ראש הממשלה מוסרת שהתדרוך לא ייעשה על ידי נתניהו.

14:04 עריכה

יועצי ראש הממשלה והליכוד יונתן אוריך ועופר גולן עתרו לבית המשפט המחוזי בתל אביב בדרישה לאסור על הרשויות לחדור לטלפונים הניידים שלהם. השניים חשודים בהטרדת עד המדינה שלמה פילבר. את אוריך וגולן מייצגים עורכי הדין עמית חדד ונועה מילשטיין.

בשבוע שעבר פסק שופט בית משפט השלום בראשון לציון עלאא מסארווה שהמשטרה תוכל לעיין בטלפונים הניידים של השניים, אך גם מתח ביקורת על התנהלותה בחקירה.

14:18 עריכה

סרטונים ופרטים מזהים של מי שנגבתה עדותה בזמן חקירת ניר חפץ מופצים ברשת – כך דווח אמש בקשת 12. לפי הפרסום, העדה סגרה את חשבונותיה ברשתות החברתיות פייסבוק ואינסטגרם ויש קושי ליצור עימה קשר.

אתמול שר המשפטים אמיר אוחנה עסק בנאומו בכנסת בזימונה למשטרה – תוך כדי הפרת צו איסור פרסום – והביא לעניין רב בעדותה. אוחנה טען שהעדה הופגשה במכוון עם חפץ על ידי המשטרה במסדרונות חדרי החקירה.

14:43 עריכה

שרת התרבות והספורט מירי רגב מברכת על ההחלטה – שאותה קידמה – שלא להקרין את הסרט "לאה צמל, עורכת דין" במעלות תרשיחא בפסטיבל דוקאביב גליל.

14:53 עריכה

בית המשפט המחוזי טרם דן בערעור שהגישו יועצי ראש הממשלה נתניהו על ההחלטה לאפשר למשטרה לחדור לטלפונים שלהם, אולם הם כבר מודיעים שאם עתירתם לא תתקבל – בכוונתם לערער לבית המשפט העליון, כך דיווח יובל אראל בגלי צה"ל.

14:59 עריכה

הדיון בערעור של יועצי ראש הממשלה על ההחלטה לאפשר למשטרה לעיין בטלפונים הניידים שלהם נקבע ליום רביעי הקרוב, בשעה 13:30. עד לדיון, שייערך בבית המשפט המחוזי בתל אביב, יישארו הטלפונים סגורים.

16:27 עריכה

ח"כ עופר שלח (כחול לב) על איסור החקלאים הישראלים להיכנס לאזור נהריים: "כבר חודשיים שאנשי עמק הרידן מבקשים מנתניהו להתערב בעניין, אבל מה אכפת לו. הוא עסוק בפרקליטות ובתרגילים פוליטיים".

16:54 עריכה

ח"כ גלעד קריב (כחול לבן) על ההפגנה נגד גירוש ילדי העובדים הזרים שהתקיימה היום בתל אביב: "שיעור האזרחות ושיעור היהדות הטוב ביותר שהילדים האלה יקבלו בבית הספר. המשך מעצר הילדים והאמהות, בשעה שהדלת המסתובבת של הגירת העבודה לישראל ממשיכה, היא חרפה".

 

17:00 עריכה

ח"כ משה ארבל (ש"ס) הציע הבוקר בראיון בגלצ לתפקיד שר המשפטים את ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת). ג'בארין הגיב על הדברים ואמר: "אשמח להיות שר משפטים. בממשלה שתקיים את עקרונות המשפט הבינלאומי במלואם, ממשלת שלום ושוויון. ולא, זה לא חלום".

הדברים שאמר ח"כ ארבל על ח"כ ג'בארין (דוקטור למשפטים) הרגיזו לא מעטים במגזר הדתי. יו"ר רשימת 'עוצמה יהודית' איתמר בן גביר, למשל, גינה את ההצעה.

17:33 עריכה

הסתיימה ישיבת המשא ומתן בין כחול לבן וישראל ביתנו. הצדדים הגיעו להבנות ראשונות: תתבצע העלאת השכר לקשישים לגובה של 70% משכר המינימום ולא תהיה פגיעה בהעלאת קצבאות הנכים. כמו כן, נמסר מכחול לבן, כי פגישה נוספת תקבע לשבוע הבא.

17:38 עריכה

מספר 2 בכחול לבן, ח"כ יאיר לפיד: "התגובה לטרור לא יכולה להיות במסדרונות המשא ומתן ולא יכולה בבניית התנחלויות".

עוד אמר לפיד בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי כי "הטרור הוא מעשה פוליטי. זה השדה שבו הוא פועל. הכלים של הטרור הם צבאיים, אבל מטען הצד האמיתי שהוא מצמיד לחברה הישראלית היא החרדה. אם הוא מפעיל את מרעום הפחד – הוא ניצח. אם אנחנו נותנים לו לקבוע את המהלך הפוליטי – זה מה שהוא רצה".

ח"כ נפתלי בנט (ימינה) מיהר להגיב ללפיד: "הטרור הערבי מתודלק מתקוות הערבים לשבור את רוחנו ואת רצוננו לחיות כאן ולהתפתח כאן בארץ ישראל". בנט הוסיף: "בנייה ויישוב הארץ יוצרות את האפקט ההפוך: היא מייאשת אותם מתקוותם זו הנלוזה".

18:16 עריכה

חקירת נתניהו בתיק 4000. לאחר ששר המשפטים, אמיר אוחנה, הפר צו איסור פרסום על בימת הכנסת, וחשף פרטים מתוך חקירתו של עד המדינה בתיק, ניר חפץ, פרקליטו, עו"ד אילן ספר, מגיב: "חפץ מביע זעזוע עמוק על מה שקרה. זו חצייה של קו אדום וביזוי של צו בית המשפט".

כמו כן, אישר עו"ד סופר בתוכנית "שש עם" בחדשות 12, את הפרסום לפיו הוא צפוי להגיש בשמו של חפץ בקשה ליועץ המשפטי לממשלה לחקירה פלילית נגד שר המשפטים ובנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו, שהדהד את דבריו – כאמור, דברים שמוטלים תחת צו איסור פרסום.

על פרסום תמלילי חקירתו של חפץ, במהלכה אמר כי "הזיכרון שלו לא מצוין", אמר פרקליטו: "הכי קל לקחת שברירי דברים שאמר אדם, לערוך אותם ולהפוך אותם לסיפור שלם". 

18:19 עריכה

נתניהו: "קורא לקהילה הבינלאומית להתעורר, להצטרף לארה"ב ולהגביר את הלחץ על איראן".

עוד אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו על איראן: אני מודיע לכם, היא ממשיכה לשקר, ממשיכה להסתיר את תכנית הגרעין שלה. איראן גם ממשיכה וחידשה אפילו את העשרת האורניום האסורה שכל תכליתה הוא אך ורק ייצור נשק גרעיני.

18:22 עריכה

יו"ר כחול לבן והרמטכ"ל לשעבר, בני גנץ, מגיב גם הוא לחשיפת הפעילות המתחדשת בכור בפורדו: "איראן מסוכנת לשלום העולם. איראן מסוכנת ליציבות המזרח התיכון. איראן מסוכנת לישראל".

"על האיום האיראני אין מחלוקת פוליטית", כתב גנץ, "כולם מחוייבים למנוע מאיראן להגיע לנשק גרעיני".

18:25 עריכה

בית משפט השלום בראשון לציון שחרר בתנאים מגבילים את הגבר בן ה-53 מאשקלון החשוד באיומים על ראש הממשלה בנימין נתניהו ובני משפחתו.

במסגרת התנאים לשחרורו, הוצא לחשוד צו הרחקה מבית הראש הממשלה ל-180 יום ונאסר עליו להשתמש בפייסבוק למשך 60 יום.

החשוד נעצר לאחר שפרסם בחשבון פייסבוק הנושא את השם "צביקה סבג", איומים והסתה לפגיעה בראש הממשלה ובמשפחתו.

צביקה סבג
צביקה סבג
19:11 עריכה

פרקליטות מחוז חיפה הגישה היום לבית משפט השלום בעיר, כתב אישום נגד מוחמד דיאב, תושב טמרה בן 31 בגין עבירות של פגיעה בטוהר הבחירות לכנסת. 

מכתב האישום עולה כי ביום הבחירות, בעת ששימש כיו"ר ועדת הקלפי מטעם ש"ס, הוא נטל שלא כדין שבע מעטפות חתומות והכניס אותן לתיבת הקלפי. 

מזכיר ועדת הקלפי שהבחין במעשיו של הנאשם, צעק עליו וביקש לברר את המעשה. זה בתגובה השיב לו: "תעזוב את זה, לא קרה כלום, אלה מעטפות ריקות. כולה שתי מעטפות".

19:31 עריכה

יו"ר העבודה-גשר, ח"כ עמיר פרץ, נשא דברים הערב באירוע מפלגתי לזכרו של יצחק רבין: "דרכו של רבין היא כי לא מנהלים את המציאות, לא משלימים איתה, משנים אותה. זה הבסיס לכל צוואתו. זה הבסיס לכל תכנית העבודה שלנו".

פרץ הציג לאחר מכן הציג את תכנית ארבעת השלבים של מפלגתו לניקוי עזה מרקטות וקרא ליו"ר כחול לבן בני גץ לאמץ את דרכו של ראש הממשלה רבין ז"ל.

19:47 עריכה

שר החינוך רפי פרץ בעצרת הנוער הממלכתית לזכרו של ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל: החברה הישראלית מנסה, עדיין, לאחות את השבר – בתהליך איטי מאוד, הדורש מכולנו סבלנות אין קץ. אני רוצה לומר בקול בחד וברור: אני סומך את ידי על בית המשפט ועל קביעתו בעניין זהות הרוצח. כל שיח אחר הוא שיח הבל".

 

20:35 עריכה

חקירות נתניהו – תיק 4000. רביב דרוקר פרסם הערב בחדשות 13 שיחות שהקליט אילן ישועה, מנכ"ל אתר וואלה, עם בעלי בזק-וואלה, שאול אלוביץ' ואשתו איריס. ההקלטות חושפות כיצד פעלה שיטת הורדת הכתבות הלא מחמיאות אודות משפחת נתניהו באתר החדשות.

הנה קטע מהשיחות שהוקלטו:

איריס אלוביץ' לישועה: "יש כעס עלינו שם…זה לא טוב, בוא נמסד פינה…פעמיים בשבוע מאמר אורח".

ישועה: "בסדר. מי השמות?"

איריס: "למשל גיא בכור (מזרחן שמזוהה עם הימין), שבעיניי הוא בסדר, סבבה, לא?".

ישועה: "מעולה. מסכים לגמרי. הלאה".

איריס: "ארז תדמור".

ישועה: "מאיפה הוא?".

איריס: "אני לא מכירה… ומי זה שמעון ריקלין?".

ישועה: "שמעון ריקלין בסדר. הוא חבר טוב מאוד של ינון והוא אחלה, חכם".

איריס: "בוא נתחיל להמר על הסוס הנכון".

ישועה: "היום אני כבר מטלפן אליהם"
.
איריס: "עכשיו את טל צריך להרגיע (טל שליו, הכתבת הפוליטית של האתר). היא באה כשמאלנית, אבל אמרנו שהיא שמאלנית מחמד. היא נהייתה דוברמן… אנחנו צריכים לעשות תיקון מהיר. האיש הזה – נתניהו – הולך להישאר עוד הרבה זמן. אני אמרתי לשאול – אני מוכנה בשביל הקבוצה למכור את נשמתי לשטן ואני מוכנה לזה. זה עולה לי בריאות, שלא תבין".

שאול אלוביץ' עצמו מתקשר לישועה.

שאול: "זה יושב על העמוד הראשון כבר שעות. אלוביץ' כועס על ידיעה בנושא פרשת הבקבוקים שמופיעה באתר".

ישועה: "שאול, אני אומר לך – הגרון שלי כואב כבר. אתה צודק".

אלוביץ': "זה בקבוקים".

ישועה: "סך הכול אנחנו מצליחים תשעים אחוז לסנן".

אלוביץ': "אני בטוח שאני אחטוף קללות היום. סתם. אני לא אגיד לה לה, ככל הנראה גברת נתניהו. אני כבר לא יודע מה להגיד".

ישועה: "שאול, אנחנו מורידים. מורידים המון דברים, נשבע לך".

21:26 עריכה

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מגיב לתקיפת בנו, יאיר, לאחר שאמר: "אבא שלי קיבל בשנות ה-90 משק בסגנון סובייטי שהתבסס על ייצוא תפוזים. זו הייתה כלכלה סוציאליסטית פרימטיבית".

ראש הממשלה הגיב להתנפלות על בנו ואמר: "הייצור הישראלי ב-1995 עמד על 27.5 מיליארד דולר (כולל תפוזים). הייצוא הישראלי השנה עומד על 110 מיליארד דולר – שיא של כל הזמני. זו תוצאה של כלכלת השוק החופשי שהנהגתי בתמיכתם!".

21:51 עריכה

יו"ר העבודה-גשר, עמיר פרץ: "העמדה האסטרטגית שלא לאפשר לאיראן להחזיק נשק גרעיני נכונה, אלא שכדאי לדבר פחות ולעשות הרבה יותר".

עוד 40 עדכונים
כל הזמן // יום חמישי, 15 בנובמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

למרות הפסקת האש נמשך הירי לדרום; כיפת ברזל הופעלה

הפסקת האש בין ישראל לג'יהאד האסלאמי נכנסה לתוקף, אך "גורמים סוררים" בארגון מוסיפים לשגר רקטות לישראל ● בעזה נהרגו במבצע 34 פלסטינים, מהם 25 מחבלים ● 450 רקטות נורו מהרצועה ● בישראל מביעים סיפוק מכך שחמאס לא הצטרף למערכה ● נתניהו תובע מליברמן לומר אם יאפשר הקמת ממשלה שתישען על הרשימה המשותפת, ליברמן דורש מרה"מ שיתחייב למנוע בחירות

עוד 59 עדכונים

משחקים בארגז החול ולא במערכה האזורית

48 השעות האחרונות הם לא הצלחה מסחררת או כשלון מפואר. חיסלנו מחבל ברמה בינונית (במקרה הטוב), אח"כ התמקדנו בהגנה, במקביל להישג יפה של פגיעה בחוליות שיגור של הג'יהאד האיסלאמי. ברמה המבצעית תוצאה טובה.

לא החזרנו את ההרתעה ע"י חיסול של אדם שידע שאנחנו מנסים לחסל אותו, לכן התחבא מאז ניתן האישור לפעולה. פעולה חד פעמית לא משנה את המצב מהיסוד.

אני לא מזהה שירי של יומיים, שיתוק של חמישית מדינה, פלוס יממה של שיתוק תל אביב בשוגג, עושה תיאבון למישהו בישראל (לכל ממשלה) לחזור למדיניות סיכולים שגרתית

אני לא מזהה שירי של יומיים, שיתוק של חמישית מדינה, פלוס יממה של שיתוק תל אביב בשוגג, עושה תיאבון למישהו בישראל (לכל ממשלה) לחזור למדיניות סיכולים שגרתית.

גם בנוגע להרתעה של חמאס, אני מצטער להרוס שמחות, הרי במשך שנה וחצי חמאס יורה על מדינת ישראל בלי חשבון כאשר מדובר באינטרס שלו, לכן לא בהרתעה צריך לחפש את התשובה.

חמאס רוצה שיקום כלכלי של הרצועה, שיעבור דרכו. כדי שהוא יחזק דרמטית את שליטתו ברצועה, יוכל לחזק את השפעתו בגדה ויוכל להתעצם צבאית. זאת המשוואה, בכל פעם שחמאס ירה (למעט אחרי ההיתקלות בפעולת המיוחדים), זה היה קשור לסוגיה הכלכלית של הרצועה.

חמאס רוצה שיקום כלכלי של הרצועה דרכו, כדי לחזק דרמטית את שליטתו ברצועה, לחזק את השפעתו בגדה ולהתעצם צבאית. זאת המשוואה. שיח "ההרתעה" בישראל זקוק לרענון, כיוון שהיום זה משמש לקלישאות בלבד

שיח "ההרתעה" בישראל זקוק לרענון כיוון שהיום זה משמש לקלישאות בלבד (כתבתי על כך בבלוג שלי – הרתעה כעצלנות מחשבתית).

על הרקע הזה כדאי לבחון את האסטרטגיה האזורית של ישראל לאורך זמן ודווקא לאורה לבחון את המדיניות של ישראל מול החמאס בעזה.

בעשור החולף, הקשב של ממשלת ישראל התמקד בסוגיה מרכזית אחת – איראן. בהתחלה מאמצים למנוע את פרויקט הגרעין האיראני, וכעבור זמן זה התרחב למאמצים לסיכול התפשטות ההשפעה האיראנית במזרח התיכון.

מאז 2011, ישראל נהנתה משקט אסטרטגי חסר תקדים. הכאוס האזורי איפשר להתמקד רק באיראן, מבלי להיות מוטרדים מדבר, אפילו לא בסוגיה הפלסטינית

מאז 2011, ישראל נהנתה משקט אסטרטגי חסר תקדים. הכאוס האזורי איפשר להתמקד רק באיראן, מבלי להיות מוטרדים מדבר, אפילו לא בסוגיה הפלסטינית.
הסוגיה הפלסטינית היתה בקפאון בגלל כמה סיבות – ההתפרקות האזורית הביאה את משטרי ערב לעסוק בשרידות עצמית; ההתעצמות האיראנית ולאחריה מדיניות אובמה ללכת להסכם עם איראן קירבה בין מדינות ערב לישראל; הרשות הפלסטינית בשיתוק פנימי (בזכות ישראל אבו מאזן נהנה ממנעמי השלטון, ושבירת כלים היא נטילת סיכון רב, ולאור המצב הכלכלי הסביר אין תסיסה בעוצמה גדולה מתחת לפני השטח); הפיצול בין עזה לאיו"ש מאפשר לישראל להקטין לחצים חיצוניים; אירופה נמצאת במשבר פנימי ומתמודדת עם גל פליטים מה שמקטין את העיסוק בישראל ומאפשר גם ראיה מפוכחת יותר על הסכסוך.
גם בגזרת עזה ישראל יכלה להתרווח על הכורסא, בלי לנקוט פעולה. שלטון חמאס סייע להגנה המדינית מול הפלסטינים, אפשר למצוא ריבון שיאכוף את מרותו על הרצועה, אבל בזמן הזה היה ברור שגדל כאן נמר.

עד חתימת הסכם הגרעין הזנחת הנמר שגדל ברצועה היתה בעלת הגיון אסטרטגי, כי אי אפשר לנהל שני מאמצים במקביל, ולא ניתן לאיים בתקיפה אמינה באיראן תוך כדי ניהול מלחמות מול עזה.

״הפחד מכישלון הוא הכישלון הכי גדול״

אבל, כאשר הסוגיה האיראנית קיבלה פריז ל-15 שנה לפחות (חתימת ההסכם), הדוב הרוסי נחת בחמימים, וזה היה שנה אחרי 'צוק איתן', היינו צריכים להחליט מחדש במה מתמקדים. החלטנו להתמקד ביעד שאותו לא ניתן להשיג – עצירת משלוחי נשק לחזבאללה ובהמשך מניעת הנוכחות האיראנית בסוריה. כאשר נבחר טראמפ, הוספנו לזה את היציאה מהסכם הגרעין.

בראייתי, אפשר לראות שבחרנו להתמקד בסוגיות שמאפשרות הישגים קצרי טווח, תוך שאנחנו נמנעים במודע מהחלטות קשות בסוגיות ארוכות הטווח, בגלל שהן נושאות מחירים, והמציאות הפוליטית בישראל לא מאפשרת לשלם מחירים או סיכונים.

בראייתי, אפשר לראות שבחרנו להתמקד בסוגיות שמאפשרות הישגים קצרי טווח, תוך שאנחנו נמנעים במודע מהחלטות קשות בסוגיות ארוכות הטווח, בגלל שהן נושאות מחירים

בעיות אסטרטגיות מתעצמות אם לא עושים דבר. זה לא שבהכרח יש להן פתרון (אני לא מזהה מישהו שיכול "לפתור" את הסכסוך הישראלי פלסטיני בטווח הנראה לעין), אבל הכרחי לטפל בהן.

אי אפשר היה שלא לעסוק במה אנחנו רוצים שיתפתח ברצועת עזה, ולכוון לשם. רוצים שלטון חמאס, קדימה. בוא נלך על זה עד הסוף, נכיר במדינת חמאס, נעניק להם כספים ונקבל צבא עזתי מסודר ודיאלוג מדינתי.

כן, יש לזה מחיר מול המצרים שלא רוצים את האחים המוסלמים בחצר האחורית, אבל זה היה מונע את חבירת חמאס לאיראן, כמפלט נגד המדיניות של ישראל "לשלטון מוחלש" ברצועה.

אי אפשר היה שלא לעסוק במה אנחנו רוצים שיתפתח ברצועת עזה, ולכוון לשם. רוצים שלטון חמאס, קדימה. בוא נלך על זה עד הסוף, נכיר במדינת חמאס, נעניק להם כספים ונקבל צבא עזתי מסודר ודיאלוג מדינתי

זה לא החלופה היחידה האפשרית, היו עוד חלופות, ולא בטוח שניתן היה להשיג אותן, אבל אנחנו הזנחנו את הבעיה.

גם את היחלשות הרשות הפלסטינית אנחנו מזניחים, בשם השקט והיציבות הרגעיים באיו"ש, שמאפשרים לנו אשליה כאילו החלת ריבונות היא בהישג יד.

בשורה התחתונה, ישראל בזבזה את העשור החולף במהלכים קצרי טווח ונכנסת לעשור הבא כאשר כל הבעיות האסטרטגיות שהיו על אש נמוכה מבעבעות מתחת לפני השטח.

בשורה התחתונה, ישראל בזבזה את העשור החולף במהלכים קצרי טווח ונכנסת לעשור הבא כאשר כל הבעיות האסטרטגיות שהיו על אש נמוכה מבעבעות מתחת לפני השטח

באיו"ש אבו מאזן ילך לעולמו, סוריה תתייצב, ואיראן תהיה נוכחת בה עם רצף טריטוריאלי דרך עיראק. המעצמה בעלת ההשפעה הגדולה במזרח התיכון זאת רוסיה.

במציאות האסטרטגית החדשה, ישראל לא יכולה להרשות לעצמה לכבוש את רצועת עזה ולהשמיד את הטרור משם. לא בגלל שאין זה ביכולתנו, אלא בגלל שהחזית הצפונית לא מאפשרת לנו לעשות זאת, כי אנחנו לא יכולים להתמודד עם שתי החזיתות במקביל (מלחמה מול חמאס במחשבה תחילה).

העיסוק האובססיבי באיראן לטווח הקצר מתוך תפיסה מקסימליסטית, וחוסר הטיפול בבעיות האחרות הביא לכך שאנחנו מקבלים את איראן אפילו ברצועת עזה, כולל פרויקט דיוק הטילים שלה, ללא יכולת פעולה אמיתית כנגד זה, ואת כל הבעיות שהקפאנו מופשרות בו זמנית.

עמר דנק הוא סא"ל במיל', שירת במחלקת תכנון המערכה חיל האוויר ובחטיבה האסטרטגית באג"ת. מהנדס מערכות מידע, תואר שני ביחסים בינ"ל בניהול מו"מ וקבלת החלטות ומרתוניסט. הבלוג של עמר עוסק בניתוח תהליכי קבלת החלטות בסוגיית בטחון מנקודת מבט אסטרטגית, והשפעות הפוליטיקה הפנימית על קבלתן, בתפיסת הבטחון של ישראל ובתהליכי קבלת החלטות בכלל.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 898 מילים

אופה בירוק היהודי שמאחורי לחם הקנאביס הראשון באירופה

שארלי לווי, שיתחיל לשווק בקרוב לחם קנאביס ייחודי ברחבי אירופה, מבטיח שהצרכנים שלו לא יתמסטלו ● אבל הרשויות כבר פשטו על המאפייה שלו בגלל הריח ● "בסוף הצלחתי לשכנע אותם שהכל חוקי"

מוצרי מזון מלאים בקנאביס מציצים מכל מדף בחנויות בהולנד, המדינה שבה החומר חוקי בפועל כבר שנים ארוכות. משלגונים וסוכריות על מקל, ועד שוקולד המכיל קנאביס, הכול זמין וקל להשגה באמסטרדם.

אבל אל תצפו למצוא שם איזו פרוסה נחמדה כדי להכין כריך לארוחת צהריים. לשם כך תצטרכו לקפוץ לבלגיה השכנה, שם אופה יהודי ותיק עומד להשיק את קו הייצור המסחרי הראשון באירופה של לחם קנאביס.

לחם הקנאביס, המכונה קַנַאבּרֶד, יימכר בשלב הראשון בסופרמרקטים של רשת קרפור בבריסל ובשתי ערים בלגיות נוספות לקראת סוף נובמבר, כך דיווח האתר Vice Belgium. מי שלא יכול להמתין עד אז יוכל למצוא את הלחם העגול, שעליו מוטבע עלה קנאביס גדול, ברשת מאפיות לווי (Lowy) בבריסל.

שארלי לווי, הבעלים של הרשת והיזם שעומד מאחורי לחם הקנאביס, אמר כי למרות שכ-15% מן הבצק בקנאברד עשוי מזרעי קנאביס, אכילת הלחם אינה גורמת לתופעות המוכרות משימוש במריחואנה.

הלחם אינו מערפל את החושים, אך טעמו וריחו הם כשל קנאביס. אולי זה מה שהוביל את פקחי הסוכנות הפדרלית הבלגית לבטיחות המזון לפשוט בשנה שעברה על המאפייה של לווי ולהשמיד את כל מלאי הקנאברד

רמת ה-THC, החומר הפסיכואקטיבי שבקנאביס, בלחם היא נמוכה ולכן גם מותר למכור אותו בלי הגבלות בבלגיה, שם חוקי המריחואנה מחמירים יותר.

לווי מתפאר בכך שהקנאברד שלו כולל לא רק קנאביס אלא גם מינרלים רבים, ויטמין E, אומגה 3 ו-6, סיבים תזונתיים, קרוטן ומגנזיום.

"הלחם מיועד בראש ובראשונה לבני אדם שפשוט אוהבים לחם, לחם מסוגים שונים", אמר לווי. "אבל נכון שמוצרי קנאביס מאוד באופנה עכשיו".

מאפיות בוטיק בהולנד ומחוצה לה הציעו בעבר לחם קנאביס באופן מזדמן, אבל לווי הוא הראשון המייצר אותו בייצור המוני.

קנאברד עשוי מ-15% קנאביס (צילום: באדיבות שארלי לווי)
קנאברד עשוי מ-15% קנאביס (צילום: באדיבות שארלי לווי)

הלחם אמנם אינו מערפל את החושים, אך טעמו וריחו הם כשל קנאביס. אולי זה מה שהוביל את פקחי הסוכנות הפדרלית הבלגית לבטיחות המזון לפשוט בשנה שעברה על המאפייה של לווי ולהשמיד את כל מלאי הקנאברד.

אנשי הסוכנות טענו אז שאין למאפיה אישורים המוכיחים שהלחם לא ממסטל. מאז, הוא הצליח לשכנע את השלטונות שהכול חוקי.

אוהב להתנסות עם לחמים

לווי אוהב להתנסות עם לחמים ובעבר הכניס למאפיות שלו גם לחם עם בירה ולחם סגול המכיל אורז בר. סיפורו המשפחתי דומה לזה של יהודים רבים באירופה, אשר שרדו את השואה והחלו חיים חדשים אחרי המלחמה.

אביו המנוח, אוטו, נמלט לבלגיה ממולדתו אוסטריה כשזו סופחה על-ידי גרמניה הנאצית ב-1938. אחרי שהנאצים פלשו לבלגיה ב-1940, ירד אוטו למחתרת. שם, בתקופה הקשה ביותר בחייו, פגש את אשתו, האניה, יהודייה שנמלטה מפולין. הם נישאו ב-1942, פתחו מאפייה והולידו שלושה ילדים. שארלי הוא הצעיר מביניהם.

קופי שופ באמסטרדם השכנה. לחם אין להם (צילום: AP Photo/Peter Dejong, File)
קופי שופ באמסטרדם השכנה. לחם אין להם (צילום: AP Photo/Peter Dejong, File)

כאשר נפטר אוטו ב-1980, נטל שארלי, שלמד באותה עת מדעי המדינה, את המאפייה לידיו. הוא הפך את העסק המשפחתי שייסד אביו ב-1947 לרשת שכוללת כיום חמש מאפיות ברחבי בריסל.

כשאוטו פתח את המאפייה, ססמתה הייתה: "לחם, זה הכל". היום, היא כבר מציעה הרבה יותר.

עוד 421 מילים

יוזמה מקומית של כנסייה בגרמניה הפכה למפעל חרטה חובק עולם ● גרמנים, רבים מהם צאצאים של נאצים, מביעים תמיכה פומבית ביהודים, נלחמים באנטישמיות, ובעיקר מבקשים סליחה באופן אישי מניצולי שואה ● "איננו יכולים לצפות מהם לסלוח, זו לחלוטין הבחירה שלהם"

עוד 1,005 מילים

צר עולמם כטיל מיירט

זה מורכב מידי וארוך ומסובך אז איש לא יסביר לכם. ואיש לא ישאל את ראש הממשלה. 

כשמתפוצצות רקטות איש לא יסביר שזו המציאות ואין לה פתרון קסם בחיסול מדויק מקצועי מתוזמן לפי הכוכבים בידי אנשים נהדרים כמו נדב ארגמן ואביב כוכבי.

זה מורכב מדי אז איש לא יסביר לכם. כשמתפוצצות רקטות איש לא יסביר שזו המציאות ואין לה פתרון קסם בחיסול מדויק מקצועי מתוזמן לפי הכוכבים בידי אנשים נהדרים כמו נדב ארגמן ואביב כוכבי

איש לא יסביר לכם שחיסול מפקד אחד שאחראי אמנם לשורה של פיגועים קשים, לא יכול לחסל את מערך הרקטות שצברו החמאס והג'יהאד האיסלאמי בעזה.

איש לא יאמר בפרשנות החפוזה המתבקשת מיידית בשעות האולפן הארוכות, כיצד זה ישראל מחסלת את ראש הארגון העוין את חמאס ובעצם משתפת פעולה עם האוייב הנורא שלה – חמאס – שאותו נשבע ראש ממשלת ישראל לחסל.

לא. כשרקטות נופלות יסבירו לכם רק שצריך להישמע להוראות פיקוד העורף, ויספרו את מספר הטילים שנורו, ויחשפו את סוג הרקטה החדשה שפגעה באשדוד על רקע שדרות הטנקים הנערכים לעוד מלחמה שתוצאתה ידועה מראש.

כשטילים פוגעים בבית בשדרות, וראש הממשלה עטוף ברמטכ"ל ובראש השב"כ לעוד הסבר שדוף שזו הייתה "פצצה מתקתקת", וכי "יידעו אויבנו שנפגע בהם בכל מקום", וכי צריך "קור רוח ואורך רוח כי זה יקח עוד זמן" ושאר הסיסמאות המשתקות כל מחשבה רציונלית… שום פרשן לא יכניס את הדברים להקשרם המורכב. אין להם ניסוח קצר ומתלהם.

הכוח בעזה צמח על רקע לאומי ודתי, גם כתוצאה ממלחמות עבר, פליטות ומצוקה כלכלית. הוא קיבל תמיכה ציבורית כי דאג לאוכלוסייה לכבוד, וגם לשירותים בסיסיים של מרפאה ובית ספר. הוא נלחם את מלחמתם. וכן, זה מורכב

איש לא יאמר שבעיית עזה היא חלק מהסכסוך הישראלי פלשתיני הנמשך כבר מאה שנים. הכוח שצמח בעזה צמח על רקע לאומי ודתי וגם תוצאה של מלחמות עבר פליטות ומצוקה כלכלית.

הוא קיבל תמיכה ציבורית כי דאג לאוכלוסייה לכבוד וגם לשירותים בסיסיים של מרפאה ובית ספר. הוא נלחם את מלחמתם. הוא לא צדיק בעינינו, אבל מייצג אותם וגם שולט בהם לעיתים בניגוד לרצונם. כן זה מורכב. אבל זו המציאות. 

הכוח הזה גירש מעזה פלג פלשתיני אחר חזק והיסטורי – את אנשי הפתח, לאחר שישראל התנתקה חד צדדית מעזה. הפלשתינים ממש כמונו לא עשויים מקשה אחת. 

הכוח הזה גירש מעזה פלג פלשתיני אחר חזק והיסטורי – את אנשי הפתח, לאחר שישראל התנתקה חד צדדית מעזה. הפלשתינים ממש כמונו לא עשויים מקשה אחת

לאחר שנים (1967-2005) של שליטה בעזה, החליט ראש הממשלה שאין תכלית בהחזקת כוח צבאי ישראלי ענק בעזה כדי לשמור על מעט מתנחלים שראו בה חלקי מולדת והוביל להתנתקות.

אבל עזה נותרה בעוניה. בבעיותיה. ישראל לא התנתקה מהצורך של עזה בדלק במזון בפרנסה במוצא לים ולאוויר בטיפולים רפואיים. אוכלוסייתה גדלה, מי השתייה התמעטו וזוהמו, החשמל צומצם למספר שעות ביום, האבטלה גואה והתסכול מרסק כל תקווה לחיים נורמליים. 

איש באולפנים לא יסביר לכם את העניין הפשוט החותך את תודעת הקרבן שלנו: חיסול מפקד החטיבה הצפונית של הג'יהאד הוא חיסול שאינו תורם שום דבר לפתרון בעיית עזה. 

אבל עזה נותרה בעוניה. ישראל לא התנתקה מהצורך של עזה בדלק, מזון, פרנסה, מוצא לים ולאוויר, טיפולים רפואיים. אוכלוסייתה גדלה, מי השתייה התמעטו וזוהמו, החשמל צומצם, האבטלה גואה והתסכול מרסק תקווה לחיים נורמליים

אין פתרון צבאי לעזה. אין נשק מדויק או יחידה מובחרת שיכולים לפתור אחת ולתמיד את בעית עזה.

לא יסבירו לכם את זה כי זה לא פופולרי לא פטריוטי. 

הרי חייבים לסיים כל משפט בהצדקת חיסולו של אותו מחבל איש דמים בהאה אבו אל עטא. חייבים הרי לספר לתושבי הדרום שלממשלה החזקה הבאה יש עוצמות בלתי רגילות ולכן היא צריכה להמשיך.

אז איש לא יסביר להם שבעצם ה"ג'יהאד היהודי" שלנו נלחם גם הוא מלחמת קודש בכל ניסיון לפתרון הסכסוך הישראלי פלשתיני. מלחמת הקודש הזו על חלקי ארץ ישראל בהם יושבים מיליוני פלשתינים הינה מסוכנת לא פחות מהטילים של היום.

אין פתרון צבאי לעזה. אין נשק מדויק או יחידה מובחרת שיפתרו אחת ולתמיד את בעית עזה. לא יסבירו לכם את זה כי זה לא פופולרי ולא פטריוטי. הרי חייבים לסיים כל משפט בהצדקת חיסולו של אותו מחבל

היעדר הפתרון למצוקת עזה מטביע את ישראל במלחמת נצח. טילים לנצח. פיגועים לנצח. הממשלה שמסתירה את המציאות הזו כדי להנציח את שלטונה עושה זאת בניגוד לאינטרס של מדינת ישראל.

היא עוטפת אותה בנאומים מתלהמים על אכזריותו של האויב  ובהתקפות על ערביי ישראל ועל השמאל ולמעשה על כל מי שמערער על התזה של מלחמת נצח. כל פתרון אחר שיוצע לבעיית 2 מיליון תושבי עזה, מערער את השלטון בישראל ולכן יידחה. 

הצבא תמיד יציית לדרג הפוליטי ולכן תמיד יילחם. השב"כ תמיד יבצע את תפקידו למנוע עוד פיגועים, וכשראש הממשלה יבקש גיבוי למבצע חיסול, יעמדו טובי האנשים לצידו כי זהו כל עולמם. צר כמו טיל מיירט. 

הצבא תמיד יציית לדרג הפוליטי ולכן תמיד יילחם. השב"כ תמיד יבצע את תפקידו למנוע עוד פיגועים, וכשראש הממשלה יבקש גיבוי למבצע חיסול, יעמדו טובי האנשים לצידו כי זהו כל עולמם. צר כמו טיל מיירט 

המלחמה של היום לא מוסברת לאיש מבין צופי הטלוויזיה. אין הקשר. אין היסטוריה. היא הרי עוד צעד במצעד איוולת שבו מנהיגים שונים נוקטים צעדים המנוגדים לאינטרס של מדינתם, לאורך זמן ארוך ולמרות שמול עיניהם ניצבת האיוולת במלוא חריפותה.

עזה בלי תקווה היא טיל רב שלבי שימשיך להתפוצץ מעל ראשנו כל זמן שלא ינתן לתושביה פתרון. 

האמצעים של עזה הם חמאס וגיהאד איסלאמי וטילים ובלוני תבערה והפגנות על הגדר. 

העיסוק במציאת פתרון לאמצעים המתפוצצים מסיט את הדיון מהבעיה האנושית הגדולה המונחת מעבר לגדר.

עזה בלי תקווה היא טיל רב שלבי שימשיך להתפוצץ מעל ראשנו, כל זמן שלא ינתן לתושביה פתרון. האמצעים של עזה הם חמאס וג'יהאד וטילים ובלוני תבערה והפגנות על הגדר. העיסוק בפתרונם מסיט את הדיון מהבעיה האמיתית

את זה איש לא יסביר כשצריך שוב ושוב למצוא מחסה תוך עשרים שניות לפי הנחיות פיקוד העורף.ואיש גם לא ישאל: 

מה עשית אדוני ראש הממשלה בעשר שנות כהונתך הרצופות כדי למצוא פתרון מדיני הומני לבעיות עזה? במה הועלת בתפקידך לאזרחי ישראל כדי שיחיו בשלום מול גבול שכנינו בעזה?

האם אדוני חושב שיירוט מוצלח או חיסול אבו אל עטא זה הפתרון?

וכשתקבל מחר שוב את תפקיד רה"מ הראשון ברוטציה…מה תעשה? עוד מבצע? עוד סיכול? עוד התפתלות על תזמון הקבינט לאישור האיוולת הבאה?

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 944 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן אתמול
גיא זהר גיא זהר
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

יד ושם הבהיר לזילברשלג כי לא ראוי שימשיך לכהן בהנהלת המוסד

פרסום ראשון דודי זילברשלג, חבר הנהלת יד ושם שנקלע לסכסוך משפטי לאחר שביקש למכור מכתב של הילדה רחל מינץ שנרצחה בשואה, הודיע לבית המשפט כי החליט להשאיר את המכתב ברשותו ● זאת, בניגוד להצהרותיו הקודמות כי יעביר את המכתב ליד ושם ● יד ושם על התנהלות זילברשלג: "לא ראוי" ● המשפחה תגיש תביעה להעברת המכתב

עוד 619 מילים

מלכוד הביטקוין אסור להפקיד את הרווח בבנק - חובה לשלם עליו מסים

ישראלים שהשקיעו בביטקיון נקלעו למלכודת כלכלית ומשפטית ● מצד אחד, הבנקים מסרבים לקבל את הכספים שהרוויחו, מחשש להלבנת הון ● מצד שני, רשות המסים דורשת תשלום על כל הרווחים ● כך הסתבכו המיליונרים על הנייר בחובות עתק למס הכנסה ● וכך ממשלת המעבר תוקעת את הטיפול בנושא

עוד 1,169 מילים

פרשנות בסיום 48 שעות לחימה, שלוש תובנות על המצב

עם כינון הפסקת האש הבוקר, ואחרי שתי יממות של מטחי רקטות ופעילות צבאית בעזה, אפשר להתמקד בשלושה נושאים מהותיים שעלו ביומיים האלו ● האם השבתת המשק ביום הראשון הייתה מוצדקת? ● איך זה שארגון קטן מצליח לפגוע במדינה עם הצבא הכי חזק במזרח התיכון? ● ומה המשמעות של התנהלות חמאס במערכה הזו?

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
מנהיגי כחול לבן, הרשימה המשותפת, ישראל ביתנו, העבודה גשר וישראל דמוקרטית. אני חוזר פונה אליכם בבקשה גדולה - הביאו להקמת ממשלה בהקדם. לעניות דעתי זו ממש תמימות לסמוך על הבטחות ועל סי... המשך קריאה

מנהיגי כחול לבן, הרשימה המשותפת, ישראל ביתנו, העבודה גשר וישראל דמוקרטית.
אני חוזר פונה אליכם בבקשה גדולה – הביאו להקמת ממשלה בהקדם.
לעניות דעתי זו ממש תמימות לסמוך על הבטחות ועל סיכומים עם ביבי .
האפשרות הצפויה לדעתי היא שביבי יביא לפיזור הכנסת רגע לפני שיצטרך להיפרד מראשות הממשלה.
מהלך כזה ייתן לו עוד כמה חודשים בממשלת מעבר.
האלטרנטיבה היחידה לבחירות היא ממשלת מיעוט המתבססת על כחול לבן, ישראל ביתנו,
מפלגות מרכז נוספות ובתמיכה מבחוץ של הרשימה המשותפת.
ישראל ביתנו, על פי תפיסתם והתחייבותם לבוחריהם, לא מוכנים להיות בממשלה עם המשותפת.
המשותפת, על פי תפיסתם והתחייבותם לבוחריהם, לא רוצים להיות חלק מהממשלה.
שתי העמדות האלו יכולות להתיישב עם ממשלת מיעוט לתקופת ביניים שבהמשכה יצורפו הליכוד (או חלקו) ומפלגות אחרות לממשלה שתהפוך לממשלת אחדות ליברלית והמשותפת תישאר מפלגת אופוזיציה ראשית.

ראשות האופוזיציה תהווה הישג אופטימלי לציבור הערבי הן במעמד הסמלי והן במעורבות הממשית.
זו הדרך היחידה להקמת ממשלה בלי ביבי תוך הצמדות לעמדות העקרוניות של שלושת המפלגות.
מתווה הנשיא בא מרצון טוב אבל להערכתי הוא לא מתאים ליישום מול ביבי שברגע האמת – יבריז.
זו אשליה מסוכנת. אנו נגרר לחוסר יציבות שלטונית שתוצאותיה עלולות להיות הרסניות.
חלון הזמן לעשיית הפתרון היחיד הזה – הולך וניסגר. זו תהיה טעות טראגית אם לא תנצלו אותו.
בבקשה –
תוציאו אותנו מהמצב הנוכחי ע"י הקמת ממשלת מיעוט שתהווה מסדרון לממשלה רחבה יותר.

עוד 750 מילים ו-1 תגובות

רק באמריקה הרב הצבאי שמלווה חיילים מכל הדתות

אחרי שלושה עשורים בצבא האמריקאי, הרב דייויד גולדסטרום ממונה על הטיפול בחיילים משוחררים - ומודאג מההתאבדויות של יוצאי צבא בארה"ב ● במהלך שירותו בחזית, הוא העניק תמיכה רוחנית לחיילים מכל הדתות והוביל תפילה מיוחדת בארמון של סדאם חוסיין ● ראיון

עוד 632 מילים

בפרקליטות מחפשים את הפלסטיני שנורה בגבו - זמן ישראל מצא אותו

כראם קוואסמי, בן 22 מחברון, נורה בגבו לפני שנה וחצי על ידי כוח מג"ב ● מאז, חקירת האירוע דשדשה, עד אשר וידאו של התקרית פורסם בחדשות 13 ● עכשיו בפרקליטות טוענים כי הם מחפשים את כראם כדי לגבות ממנו עדות - אך לא מצליחים לאתרו ● אדם רזגון שוחח איתו

עוד 874 מילים

זהירות: פירות וירקות

מעקב זמן ישראל אחרי הבטטות, מחקר חדש מצא שאריות חומרי הדברה בגופם של ילדים ישראלים שצרכו פירות וירקות ● המאכלים שהשאירו הכי הרבה עקבות זרחנים אורגניים: תפוחים ומלפפונים ● ד"ר חגית אולנובסקי: "לא הייתי דואגת לילדים שאוכלים מגוון פירות וירקות, אבל לילדים שנצמדים לסוג אחד ואוכלים בכמויות, אני ממליצה לקלף את הקליפה"

עוד 1,240 מילים

גול עצמי המתנחלים שהובילו לסימון המוצרים מהשטחים

סופית: מדינות אירופה יחויבו לסמן מוצרי מזון שמקורם בהתנחלויות, במזרח ירושלים ובגולן ● כך קבע אתמול בית הדין של האיחוד האירופי, בהחלטה שאינה ניתנת לערעור ● למרבה האירוניה, הפסיקה הדרמטית נולדה כתוצאה מפנייה של יקב בהתנחלות פסגות - שקיווה לתוצאה הפוכה ● גורמים מדיניים אומרים כי ניסו למנוע מאנשי היקב להתערב בנושא, ללא הצלחה

עוד 1,569 מילים

מנהיג הג'יהאד: נסכים להפסקת אש אם ישראל תיענה לדרישות

דיווח: מנהיג הג'יהאד האסלאמי יגיע הלילה לקהיר ● כ-360 רקטות נורו לשטח ישראל מאתמול בבוקר ● האזעקות בדרום לא פוסקות גם בשעה זו ● נתניהו: אנחנו בעיצומה של מערכה, סיכמנו על צעדי ההמשך ● בתום הערכת מצב בפיקוד דרום, אמר שר הביטחון בנט: "נראה שהג'יהאד האסלאמי רוצה לגרור את עזה ליותר נזקים" ● פגיעה ישירה בבית באשקלון, אישה נפצעה קל ● 24 פלסטינים נהרגו בסבב ההסלמה הנוכחי

עוד 81 עדכונים

לא תהיה ממשלת מיעוט. ספק אם תהיה אחדות

פרשנות הדיבור הרווח אתמול היה כי ההסלמה בדרום חיסלה את האפשרות של כחול-לבן להקים ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת ● בפועל, האופציה הזו מעולם לא היתה קיימת - כי ליברמן פסל אותה על הסף ● ולמרות שרוחות מלחמה כבר הובילו להקמת ממשלת אחדות בהיסטוריה של ישראל, הפעם הסיכויים שזה יקרה שוב נותרו קלושים ● מקורב לגנץ אומר לזמן ישראל: "זה או פירוק כחול-לבן, או בחירות"

עוד 517 מילים
הלוויתו של בהאא אבו אל עטא בעזה. 12 בנובמבר 2019

אחרי חיסול איש הכספים בין איראן לעזה, נהרגו בישראל ארבעה אזרחים, בנוסף ל-138 פצועים ולא ברור אם העברת הכספים אכן נעצרה ● אל קעידה, לעומת זאת, לא התאושש מאז חיסול בן לאדן לפני שמונה שנים ● מומחים מסבירים מתי פעולת החיסול משתלמת - ומתי היא דווקא מסלימה את המצב

עוד 1,457 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה