רם כרמי בוזגלו (צילום: אבנר הופשטיין)

מבחן כרמי בוזגלו

פרופיל

הוא נלחם בשמאלנים ("אני נותן להם להתקיים, לא שם אותם במחנות הסגר"), נאבק במערכת המשפט הצבאית ("השופטים שם לא מקצועיים"), מארגן הפגנות נגד היועמ״ש ("אנחנו צריכים להעביר למנדלבליט את המסר") ולגמרי מעריץ את נתניהו ("אני אוהב את דרך החיים שלו") ● אבל רן כרמי בוזגלו, אחד האקטיביסטים הבולטים כיום במחנה הימין, מתעקש: "אני לא פרובוקטור"

עוד 3,020 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שני, 16 בדצמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מלחמת סער-נתניהו מטלטלת את הליכוד

שנים ארוכות לא היה משבר פנימי כזה בליכוד ● סער במומנטום, ונתניהו לוחם בו כמו שרק הוא יודע ● נתניהו ינצח בסוף, אבל השפה, האיומים והאווירה הכללית מחזירים את הליכוד לימים הסוערים של שנות השמונים והתשעים ● "הם בוגדים ברעיון והורסים את הבית", מתלוננים נאמני נתניהו ● "סער זה אחדות. נתניהו זה חסינות", משיבים תומכי סער ● פרשנות

עוד 666 מילים

השר להגנת נובל אנרג'י

אם מפקד בכיר בצבא ההגנה לישראל היה מועל בתפקיד הגנת המדינה ומאפשר לצד שכנגד לפעול נגד אזרחי המדינה, כיצד הייתם קוראים לו?
עכשיו בואו נדבר על זאב אלקין, השר להגנת הסביבה.

בימים אלו טרודים מאות אלפי תושבי מישור החוף הצפוני בשאלה מתי מתכננת נובל אנרג'י להפציץ את האזור בכמות עצומה של גזים רעילים ועד כמה הם חשופים לסכנה.

בימים אלו טרודים מאות אלפי תושבי מישור החוף הצפוני בשאלה מתי מתכננת נובל אנרג'י להפציץ את האזור בכמות עצומה של גזים רעילים ועד כמה הם חשופים לסכנה

בשפה המקצועית, נקרא התהליך "נישוב" (נשמע רומנטי כמעט) ואותם גזים הנפלטים כתוצאה מתהליך הזיקוק ("הנקי" כביכול) נקראים 'חומרים אורגנים נדיפים' ומכילים חומרים הידועים כמסרטנים באופן וודאי, כדוגמת בנזן, אתיל-בנזן ומרעין בישין אחרים ועוד חבריה' שלמה של גזים ש"רק" חשודים כמסרטנים.

בכל הקשור לזיקוק גז, באופן טבעי תערובת זו מחושבת ללא גז מתאן ובכך למעשה, מסתיים כל החלק ה-"טבעי" של סיפור הגז.

ב-3.12 דווחה נובל כי לא מתקיימת פעילות על האסדה. מצלמה טרמית של ארגון "שומרי הבית" חושפת תמונה שונה.

 

אבל השאלה האמיתית היא אינה מהי הכמות של אותם גזים רעילים שתפלט בתהליך הנישוב (כל הצדדים מסכימים כי ב-8 שעות עומדת להיפלט כמות השווה לכמות אשר תפלוט האסדה במשך קרוב לשנתיים תמימות בעת הפעלה בשגרה) או מה היא רמת החשיפה בפועל לגזים הרעילים – גם כאן הצדדים מסכימים כי אומנם הסיכון נמוך, אך הוא עדיין קיים.

השאלה האמיתית היא מדוע חלקים נבחרים בציבור חשים כי הופקרו על ידי מי שהיה אמור לשמור על בטחונם הבריאותי והסביבתי?
מדוע בחרו אזרחים רבים לא להשמע להנחיות המשרד להגנת הסביבה ולהקריב את שגרת החיים שלהם ושל משפחתם, לאבד יום עבודה ולימודים ולהתפנות מבתיהם ביום הנישוב? האם מדובר בזריעת "פאניקה מיותרת" כפי שמגדיר השר שמאפשר לנובל לפעול בניגוד להיתר הפליטה שהוא עצמו חתום עליו?

מדוע חלקים מהציבור חשים מופקר ע"י מי שאמורים לשמור על בטחונם הבריאותי והסביבתי? מדוע בחרו אזרחים רבים לא להשמע להנחיות המשרד להגנת הסביבה, להקריב את שגרת החיים שלהם ולהתפנות מבתיהם באותו יום?

התשובה, מטרידה.

משרתם של שתי אסדות

תפקידו של המשרד להגנת הסביבה והעומד בראשו הוא להגן על הציבור וסביבתו מפני מפגעים ומזהמים המסכנים אותו. בין היתר הוא אומר לאכוף את "חוק אוויר נקי" ולייצג את האינטרסים הסביבתיים והציבוריים אל מול הגורמים המזהמים.

רוב הציבור, בצדק, רוצה להאמין שהמשרד הממשלתי מייצג את האינטרס הציבורי. זה נכון ברוב מוחלט של המקרים בכל הקשור לדרג המקצועי במשרד. הבעיה מתחילה בדרג הפוליטי.

בואו נניח שחברה מסחרית מסוימת, נניח חברה אמריקאית להפקת גז, נתפסת שוב ושוב בשקרים ודווחים כוזבים עד שהדרג המקצועי במשרד עצמו מגדיר אותה "כסובלת מבעיית אמינות קשה". הייתם בוודאי מצפים שהשר ינהג בה ביתר חשדנות, לכל הפחות?
במיוחד כאשר מדובר בחברה המחזיקה בשיא המפוקפק של שיאנית תקלות השפך בארה"ב במשך שנים וכעת, מחזיקה את מדינת ישראל באשכיה הבטחוניים, הבטיחותיים והכלכליים. נכון?
אז אלקין.

נניח שחברה מסחרית מסוימת להפקת גז נתפסת שוב ושוב בשקרים ודווחים כוזבים, עד שהדרג המקצועי מגדיר אותה "כסובלת מבעיית אמינות קשה". הייתם מצפים שהשר ינהג בה בחשדנות?

במשך שנים החזיקה נובל אנרג'י בשיא שלילי של תקלות מסוגים שונים, בראשם תקלות שפך, בארה"ב. בין השנים 2010-2017 נדרשה החברה לשלם מעל 70 מיליון דולר(!) כפיצוי וקנסות על נזקים סביבתיים וציבורים שנגרמו כתוצאה מעשרות תקלות חוזרות ונשנות במתקניה.

כאן בישראל, מלבד פרסומים אגרסיביים בתקשורת בדבר שקיפות ואמינות, נדמה שנובל עושה כל שניתן להתרחק מדימוי זה. החל בדיווחים כוזבים לרשויות, דרך הסתרת נתונים קריטיים כמו הרכב החומר המזהם (קונדנסט) המשפיע על הכמות והחשיפה לגזים מסרטנים, ועד הגשת תלונות שווא במשטרה כנגד אזרחים אשר הקשו עליה בשאלות.
ואלקין? אל תטרידו אותו בעובדות זניחות.

אומנם מעל לבמת הכנסת – ואם במקרה מישהו בתקשורת מתעניין בו – דואג כבוד השר להצהיר שהוא יעצור את פעולת האסדה, אם זאת תחרוג מהיתר הפליטה שניתן לה.

אבל במציאות, כאשר התגלה כי אסדת תמר פולטת את אותם חומרים אורגניים נדיפים מפורסמים בכמות העולה על יותר מפי 30(!) מהמותר לה, היה זה אותו האלקין בדיוק, אשר בחר לאפשר לה להמשיך ולזהם את האזור כולו באין מפריע למשך שנים.

כאשר התגלה כי אסדת תמר פולטת את אותם חומרים אורגניים נדיפים מפורסמים בכמות העולה על יותר מפי 30(!) מהמותר לה, היה זה אלקין, אשר בחר לאפשר לה להמשיך ולזהם את האזור כולו באין מפריע

אלקין אומנם הבין שכמיליון תושבי אשקלון והאזור נחשפים כתוצאה מכך לחומרים מסרטנים המסכנים את בריאותם, אך בחר להתייחס אליהם כבעיה "זניחה".

אז מה אם תושבי האזור כלל לא היו אמורים להחשף לאותם חומרים מסוכנים אם השר היה מקפיד לבצע את תפקידו הציבורי?

אז מה אם מדובר בכמות מדהימה של 1,160 טון, כמות העולה על סך כל הפליטות של כל המפעלים המזהמים בארץ ביחד, כולל בתי הזיקוק בחיפה?

אז מה אם בנזן מסרטן בכל רמה של חשיפה? אז מה אם אשקלון תופסת בשנים האחרונות את הבכורה בתחלואת הסרטן במדינה?

אז מה אם מדובר ב-1,160 טון, כמות העולה על סך כל הפליטות של כל המפעלים המזהמים בארץ ביחד, כולל בתי הזיקוק בחיפה? ובנזן מסרטן בכל רמת חשיפה? ואשקלון תפסה את הבכורה בתחלואת הסרטן במדינה?

אז מה אם מי שסיפק לאלקין את הנתונים בדבר החשיפה "הזניחה", היא נובל אנרג'י בעצמה?
אז אלקין.

"סובלת מבעיית אמינות קשה"

על הרומן המתמשך שבין אלקין לנובל אנרג'י יכתב יום אחד ספר. או, כתב אישום.

ממש בזמן שאסדת תמר מרעילה את אזור הדרום בחסות השר להגנת הטייקון, הולכת ומוקמת לה אסדת לוויתן בצפון.

לא פחות מ-5 בקשות שונות להיתר פליטה מגישה נובל אנרג'י למשרד להגנת הסביבה. בכל פעם נתונים קריטיים משתנים, בכל פעם לא טורחת נובל להציג מסמכים, אסמכתאות או הסברים סבירים כלשהם לשינוי בדיווחים.

רק בעקבות לחץ ציבורי (של אותם אזרחים "זורעי פאניקה") נאלץ המשרד לערב חברה חיצונית לבדיקת הנתונים וזאת מגלה כי מספר הרכיבים המזהמים על האסדה אינו 14 כפי שדווחה בראשונה, וגם לא 1,440 כפי שדווחה בפעם השניה, אלא מעל ל-8,800 רכיבים!
מתחילים להבין את התמונה?
לא אלקין.

רק בעקבות לחץ ציבורי של אזרחים "זורעי פאניקה", נאלץ המשרד לערב חברה חיצונית לבדיקת הנתונים, שגילתה כי מספר רכיבי האסדה המזהמים אינו 14 כפי שדווחה בראשונה, וגם לא 1,440 כפי שדווחה בשניה, אלא מעל ל-8,800 רכיבים!

אומנם המשרד לא בוחל במילים קשות כלפי התנהלות החברה: "השתלשלות העניינים במסגרתה דרישות חוזרות של המשרד להצגת מידע מהימן […] מעלה תהיות קשות לגבי אמינות כלל הנתונים בבקשה להיתר הפליטה", הוא משיב לה במכתב דחיית הבקשה. בהודעה לתקשורת הוא מוסיף כי נובל אנרג'י "סובלת מבעיית אמינות קשה".

אבל אל דאגה, אלקין ידאג לספק לנובל את ההיתר המבוקש, כמה מפתיע, בדיוק בזמן המתאים לה.

את ההיתר המיוחל העניק אלקין לנובל אנרג'י לפני כחודש, תוך כדי שהוא מתעלם מהחוק, לכאורה, ולא חושף אותו לציבור כפי שמגדיר חוק אויר נקי במפורש.
היה צפוי כי לאחר כל תקלותיה ודיווחיה הלא אמינים של החברה ולאור גודלה וקרבתה לחוף של האסדה, ינהג בה אלקין בחשדנות רבה.

היה צפוי שידרוש להקים מערך ניטור רציף על האסדה, ידרוש לקבל לידיו דגימות קונדנסט העומדות בתנאים שהמשרד שלו עצמו הגדיר, יפעל להקים תחנות ניטור שנמצאות בשליטותו ובפיקוחו המלא. היה צפוי?
אז אלקין.

איה אלקין

אלקין דווקא ממשיך לדברר את נובל אנרג'י, שממשיכה לדברר אותו מדברר אותה. ממש כך. השר להגנת הסביבה של ממשלת ישראל, ממשיך לאפשר לחברה בעלת רמת אמינות מפוקפקת להוביל אותו באף. ממשיך להצהיר כי "על פי הצהרות המפעילה לא קיימת סכנה", ממשיך להתייחס לתושבים כבעיה "זניחה".

מאז הפעלתה של לוויתן שוב ושוב צפות ועולות חריגות מהיתר הפליטה. נישובים מבוצעים ללא התראה, נתונים מתחנות הניטור נמחקים ומתעדכנים בדיעבד, תחנות הניטור פועלות באופן חלקי בלבד ומה עם אלקין? עמד במילה שלו ועצר את פעילות האסדה?

מאז הפעלתה של לוויתן צפות ועולות שוב ושוב חריגות מהיתר הפליטה. נישובים מבוצעים ללא התראה, נתונים מתחנות הניטור נמחקים ומתעדכנים בדיעבד, תחנות הניטור פועלות באופן חלקי בלבד

מדינת ישראל מבקשת את עזרת הציבור באיתור שר לאיכות הסביבה, הנ"ל נראה לאחרונה בכיס הקטן של יצחק תשובה, עטוף באפרוריות משמימה.

רוצים להבין את כל הסיפור כולו בפשטות?
נסו לדמיין מצב בו שוטר תנועה עוצר נהג שטס במהירות 270 קמ"ש. במקום לשלול את רשיונו במקום, להטיל עליו קנס משמעותי ולהוריד אותו מהכביש, בוחר השוטר לאפשר לו להמשיך להתפרע על הכביש, רק כי הנהג מבטיח לפגוע בכמה שפחות אנשים בזמן הדהירה.
הייתם מסכימים לנסוע עם המשפחה ליד נהג כזה?
הייתם סומכים על שוטר שכזה?

אז אלקין.

לירז רימון הוא אדם מן הישוב. פועל חברתי, ידידותי לסביבה ומיודד עם החברה. יועץ פוליטי של ח"כ (לשעבר) יעל כהן פארן. כותב, עורך ומייצר תוכן לפרנסתו. שואף ליותר ונהנה ממה שיש.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,238 מילים
עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

ליברמן: יש דיל סגור בין כחול לבן לחרדים

"דברי 'ההספד' של הח"כים החרדים על נתניהו וחילופי השבחים ביניהם לבין כחול לבן לא מותירים מקום לספק", כתב ליברמן ● הערב ב-19:00 יושק הקמפיין של גדעון סער

07:43 עריכה

ח"כ דוד ביטן לכאן חדשות: "אני מאמין שגדעון סער הבטיח ליואב קיש, שאם ינצח ייתן לו כך וכך. לארדן אין אינטרס לתמוך בו, וכנראה יצהיר בימים הקרובים על תמיכה בנתניהו. מעריך שנתניהו ימנה אותו לתפקד בכיר יותר אחרי הבחירות".

במקביל פורסם הבוקר בגל"צ כי נתניהו עשוי להציע לארדן את תפקיד שגריר ישראל באו"ם, לפי גורמים המעורבים, על מנת שיתמוך בו בפריימריז בליכוד.

07:28 עריכה

פריימריז בליכוד. הערב יושק הקמפיין של גדעון סער, באירוע שיתקיים הערב בשעה 19:00 באור יהודה.

אתמול הצטרפו לח"כים מיכל שיר ויואב קיש, גם חיים כץ, אתי עטיה, שרן השכל, וראש העיר ראשון לציון. עד כה גלעד ארדן ויולי אדלשטיין נמנעו מלהצהיר על תמיכה בנתניהו או בסער, וההנחה היא כי השניים יישבו על הגדר.

07:23 עריכה

ב"ישראל היום" דווח הבוקר כי השרה לשעבר ציפי לבני בוחנת אפשרות להציע את עצמה כמועמדת לרשימת כחול לבן. לפי הדיווח היא אף שלחה בימים האחרונים את מקורביה לבדוק השטח עבורה. לבני עצמה הכחישה את הדברים, ומכחול לבן נמסר: "אין מגעים כאלה".

07:21 עריכה

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן: יש דיל סגור בין כחול לבן לחרדים

"דברי 'ההספד' של הח"כים החרדים על נתניהו ביום פיזור הכנסת וחילופי השבחים בין כחול לבן למפלגות החרדיות לא מותירים מקום לספק – יש דיל סגור ביניהן להקמת קואליציה לאחר הבחירות הבאות", כתב ליברמן בחשבון הפייסבוק שלו.

על רקע תמונת ה"ממשלה" שהרכיבו בפוטושופ מנהלי הסושיאל שלו, הוסיף ליברמן: "זו אותה מפלגה שהבטיחה לבוחריה להקים ממשלת אחדות חילונית, שתפעל נגד הכפייה הדתית, והמבין יבין…".

דברי "ההספד" של הח"כים החרדים על נתניהו ביום פיזור הכנסת ולאחר מכן, וחילופי השבחים בין כחול לבן למפלגות החרדיות לא…

פורסם על ידי ‏Avigdor Liberman – אביגדור ליברמן‏ ב- יום ראשון, 15 בדצמבר 2019

עוד 4 עדכונים

משפטנים, אנשי רוח ופוליטיקאים ישראלים ופלסטינים השתתפו בכנס פורץ דרך בהרווארד, שדן בהיבט החוקי של אפליית מזרחיים וערבים בארץ ● נטלי חזיזה, שחוקרת את פרשת ילדי תימן, השוותה בכנס בין הטראומה של הורי הילדים לטראומה של הפיגוע במגדלי התאומים, וקראה למדינה לפצות אותם ● שושנה מדמוני-גרובר אמרה כי היא אינה מאמינה שזה יקרה: "זה מאיים על מעמדו של הנרטיב הציוני. זה לא היה 'המזרחיים ניצלו, חולצו מתנאים פרימיטיביים'"

עוד 1,037 מילים ו-1 תגובות

סיכום קדנציה "פרקליט המדינה התנהג כאילו הוא ניצב על דוכן הנאשמים"

פרקליט המדינה שי ניצן מסיים את תפקידו באחת התקופות הרגישות ביותר לשלטון החוק בישראל, אחרי מתקפות עזות משמאל ומימין ● כל טעות ו"תקלה" של המערכת משמשת נשק למבקרים, וכל החלטה מוטה יכולה להוות "הוכחה" שהשיטה פגומה מיסודה ● תרמה לכך התנהלות בעייתית של ניצן לאורך השנים

עוד 3,143 מילים

למקרה שפיספסת

בתוך עשור הפכה הריצה לספורט העממי הפופולרי בישראל ● ב-2008 נרשמו בישראל 834 רצים למרתון היחיד שפעל באותה שנה, בטבריה ● במרתון תל אביב שהתקיים בפברואר השנה כבר התקרב מספר המשתתפים בכל המקצים ל-40 אלף ● אבנר הופשטיין, עם רקורד של 8 מרתונים על אף גילו המקליש, מסביר למה הריצה מתאימה כל כך לישראלי הממוצע, שרוצה לגמוע את החיים מהר ● סוגרים עשור: כתבה רביעית בסדרה

עוד 1,181 מילים

ח"כ גדעון סער: "פתרון שתי המדינות הוא לא פתרון אלא אשליה"

שרן השכל הודיעה על תמיכתה בסער ● עמיר פרץ: שכל מפלגה תתמקד בגיוס הבוחרים שלה ● גאולה אבן-סער: אנחנו חווים הסתה מטורפת ברשת כבר תקופה ארוכה, ומקווים שלא יהיה אדם שיעשה משהו ● מיקי זוהר: חיים כץ לא תומך בגדעון סער, הוא יישב על הגדר ● השרה רגב: כבודו של סער במקומו מונח, אבל נתניהו הוא ליגה אחרת

עוד 48 עדכונים

קמפיין הבחירות של הימין מציג: השתלטות עוינת על הדמוקרטיה

"במציאות, מעט מאוד דמוקרטיות מתו בחשכה", כתב לפני שנה פרופ׳ קאס מודה, חוקר בעל שם עולמי של הימין הקיצוני ● "דמוקרטיות ליברליות מפורקות לעתים קרובות בזהירות מפליגה, חתיכה אחר חתיכה" ● בישראל, קמפיין מפלגות הימין ישלב בין טיפוח לאומנות יהודית והסתה נגד מערכת אכיפת החוק וה"דיקטטורה הפקידותית" ● השאלה היא האם הפעם התקשורת תעשה את תפקידה ● פרשנות

עוד 982 מילים

"כשאין יציבות פוליטית, לאזרחים יש יותר בעיות נפשיות"

ד"ר גאבור מאטה חוזר לטראומה הפרטית שלו כתינוק בשואה, ומאבחן את הבעיות הפסיכולוגיות שמאפיינות לדבריו את החברה הישראלית ● "ילדיהן של אימהות ישראליות, שהיו בהיריון בתקופת ההמתנה שלפני מלחמת ששת הימים, היו בעלי סיכויים גבוהים יותר ללקות בסכיזופרניה"

עוד 1,172 מילים

חיפש קשר בין ספורט להצלחה בלימודים - ועלה על משהו אחר

פרופסור ג'פרי גרוסמן מ-MIT גילה שסטודנטים שישנים יותר מקבלים ציונים טובים יותר ● בראיון לזמן ישראל הוא מספר כיצד המסקנות שלו התקבלו לגמרי בטעות, מגלה מה השעה המומלצת ללכת לישון כדי להצליח בלימודים, ומסביר למה הוא לא נותן דוגמה אישית לתלמידיו

עוד 624 מילים

סער: קורא לנתניהו לקיים עימות טלוויזיוני

ליברמן: כל מה שהליכוד נתנו לחרדים, בכחול לבן יתנו כפול ● סער: "בחירה בנתניהו תביא את השמאל לשלטון" ● גורם בבלוק הימין לחדשות 12: לא תהיה הליכה עיוורת אחרי נתניהו בבחירות הקרובות ● סמוטריץ': "מתנגד לפיצול בציונות הדתית", נפתלי בנט מבהיר - תנועת הימין החדש תתמודד באופן עצמאי

עוד 17 עדכונים

סיפורה של אנה סאקס נסיכת הזבל המסתורית של ניו יורק

אנה סאקס, יהודיה-אמריקאית יפהפייה בת 28, היא עוף מוזר ברחובות ניו יורק ● בניגוד לאנשים חסרי בית שמחפשים מזון ומציאות בזבל, היא מחטטת באשפה מתוך אג'נדה ירוקה ● המטרה שלה: להציל מוצרים ומצרכים שמישים לחלוטין שהושלכו לאשפה, ולחלק אותם למי שזקוק להם ● "אם לא הייתי לבנה ומסורקת, היו מתייחסים אלי אחרת לגמרי"

עוד 1,077 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה