אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
אַקְלִים

11 אלף מדענים מ-153 מדינות פנו לאחרונה במכתב פתוח למין האנושי, במסר מדאיג על מצב האקלים וגורל האנושות ● אמיר בן-דוד קרא את המכתב בדאגה, והתיישב לכתוב מכתב תגובה, עם מספר שאלות חשובות

"משבר האקלים הגיע והוא מאיץ מהר יותר מכפי שרוב המדענים ציפו. הוא חמור מהצפוי, ומאיים על מערכות אקולוגיות ועל גורל האנושות"

11 אלף מדענים מ-153 מדינות פונים במכתב פתוח למין האנושי, 5 באוקטובר, כתב העת "ביוסיינס"

———

8 בנובמבר 2019

אל: 11 אלף מדענים מ-153 מדינות

מאת: בן אדם מודאג אחד ממדינה קטנה עם בעיות גדולות מאוד בשולי הים התיכון

מכובדיי,

קיבלתי את מכתבכם וקראתיו בדאגה רבה.

בראשית דברי אני מבקש להדגיש: גורל האנושות קרוב לליבי. חלק מסוים מהמין האנושי אפילו קורא לי אבא ורוצה שאשאיר לו כסף ואת המפתחות של האוטו. לפיכך, אני בהחלט מתכוון לעשות כל שביכולתי לשנות את דרכי הקלוקלות כדי לסייע במאמץ האנושי המשותף, ברוח מכתבכם.

מהיכרותי המוגבלת עם הקהילה המדעית, אני משער שהתגלעו בינכם במהלך ניסוח המכתב חילוקי דעות על חומרת הבעיה ועל הדרכים הראויות להתמודד איתה והייתי שמח להיחשף למגוון הקולות והדעות. לכן חשבתי בתחילה לענות לכל אחד מכם באופן אישי ולשמוע מכל אחד ואחת מכם את עמדתו המדויקת. אני רק חושש שכתיבת 11 אלף מכתבי תשובה תגזול זמן רב, וחמור מכך – תהיה כרוכה בבזבוז אנרגיה בקנה מידה נרחב, דבר שכולנו מסכימים שרצוי להימנע ממנו.

לפיכך החלטתי לבדוק את עצמי ואת אורחות חיי בכנות וביושר, ברוח מכתבכם, ולברר מה אני יכול לעשות בחלקתי הקטנה אשר בשולי כוכב הלכת הגווע שלנו, כדי לתרום את תרומתי הצנועה להאטת משבר האקלים ולהקטנת האיום שמרחף על המערכות האקולוגיות ועל גורל האנושות. אנחנו, היהודים, נוהגים לשיר בחנוכה "כל אחד הוא אור קטן וכולנו אור איתן". אני בהחלט מעוניין להתגייס ולהיות אור קטן במקרה הזה, למרות שהשאיפה להיות "אור איתן" אולי אינה הולמת כאן, כשהמטרה היא לצמצם צריכת אנרגיה ולהימנע פליטת פחמן ומתאן.

מגע עם הטבע

בפתח מכתבכם אתם מזהירים: "כדי להבטיח עתיד בר קיימא, עלינו לשנות כעת את האופן שבו אנו חיים. משמעות הדבר היא שיש לערוך שינויים משמעותיים באופן שבו החברה הגלובלית פועלת ובאה במגע עם הטבע".

בהיותי טיפוס אורבני, אני ממעט מאוד בשנים האחרונות לבוא במגע עם הטבע. הדבר מעורר מדי פעם מחלוקות בביתנו, כי בת זוגי אוהבת לצאת ולטייל. האם עלי להקשיב לה ולשנות את תכיפות המגעים שלי עם הטבע? האם זה חייב לכלול לינה באוהלים, או שמותר לי לבוא במגע עם הטבע גם בתנאים נוחים יותר?

כמו כן, לצערי הרב הטבע שנמצא באזור שבו אני חי הוא מצומצם למדי. האם יציאה ליערות הקרן הקיימת בשבתות ובחגים, כשהם עמוסים במטיילים, בכלי רכב ובמנגלים, נכללת עדיין תחת ההגדרה "טבע", או שזו סוגיה שהמדע המודרני טרם נתן עליה את הדעת?

צמחים, חיות ומיקרו-אורגניזמים

אתם מתריעים כי "צמחים, חיות ומיקרו-אורגניזמים ימיים ויבשתיים משחקים תפקיד חשוב במחזור הפחמן", וכותבים: "אנחנו צריכים לקצץ משמעותית את אבדן שטחי המחייה שלהם". לצערי, איני מגדל חיות. גידלנו כמעט עשרים שנה חתולה, שהחזירה את כל הנשמות שלה לבוראה לפני כחמש שנים. בשנתיים האחרונות לחייה היא הרסה לנו את הריפוד בסלון והשתינה בכל פינה בבית, ובכך הסבה נזק רב לסביבה ולאיכות חיינו.

לכן לא הכנסנו מאז בעל חיים נוסף הביתה, למרות שהילדים מאוד רוצים כלב, ובשלב מסוים הודיעו שהם מוכנים להסתפק גם באוגר (כי לדנה יש. והוא חמוד). אם אתם מעריכים שגידול אוגר יכול במקרה הזה לשחק תפקיד חשוב במחזור הפחמן, אני מוכן לשקול את עמדתי בסוגיה מחדש, ואולי להתגבר על הרתיעה המסוימת שמעורר בי הריח שעולה מכלובי אוגרים.

בעניין הצמחים – יש לנו כמה עציצים עם תבלינים במרפסת של המטבח, וכמה עציצים גדולים יותר על הגג. האם זה מספיק? האם אתם יכולים, כמדענים, להמליץ לי על עציצים שתרומתם גדולה יותר? נשמח לאמץ את המלצותיכם.

בשלב הזה, אני מתקשה לראות איך אוכל לעזור בעניין המיקרו-אורגניזמים היבשתיים והימיים, אבל אני בהחלט פתוח להצעות יצירתיות גם בתחום הזה.

"עלינו להגן על היערות העיקריים"

לצערי הרב אני גר במרחק ניכר מהיערות העיקריים של העולם, כפי שיכולתם להבין מתשובתי הקודמת, שבה התייחסתי לחורשות הקרן הקיימת כאל "יער" ואני משוכנע ששעשעה רבים מכם. הדרך היחידה שעולה על דעתי לתרום להגנת היערות העיקריים, היא לא לעטוף לילדים את הסנדוויצ'ים בבוקר בנייר אריזה ולבטל לאלתר את המינוי שלי על "הארץ", וכך להקטין דרמטית את צריכת הנייר בביתנו. אנא הודיעו לי על עמדתכם המנומקת בעניין.

"יש להפחית במהירות את הפליטה של גזי חממה קצרי-טווח כמו מתאן – מהלך שיכול להפחית ביותר מ-50% את המגמות קצרות הטווח של ההתחממות הגלובלית"

קצת מביך אותי לשאול את השאלה הבאה, כי גם כשהייתי צעיר בהרבה, נרתעתי תמיד משיחות ומבדיחות על פלוצים, אבל האם יש משהו שאדם כמוני יכול לעשות כדי להפחית פליטה של גזים? אנא ציינו לפניכם שאני משתדל כמיטב יכולתי להתנייד בעיר באופניים או ברגל, ונוסע במכונית רק מחוץ לעיר או עם כל המשפחה, כך שאת ההמלצה המתבקשת במקרה הזה נראה לי שאני כבר מקיים.

"צריך לייצב את האוכלוסייה העולמית ובאידיאל להפחית אותה בהדרגה. יש מדיניות מוכחת ויעילה לחיזוק זכויות אדם תוך הפחתת שיעורי פוריות, כמו מתן שירותי תכנון משפחה לכל האנשים, ושוויון מגדרי מלא"

אני מבין בדיעבד שלידת שלושה ילדים הייתה מעשה נמהר ובלתי יעיל בעליל, שמבחינה אקולוגית נכון היה להימנע ממנו. עם זאת, אני אוהב את ילדיי מאוד ולא מעוניין לפגוע בהם. מצאתי כמה חברים שאין להם ילדים או שיש להם ילד אחד בלבד, שהסכימו להתקזז איתי. האם זה מספק?

בעניין האידיאל להפחית את האוכלוסייה בהדרגה: האם זה מחייב נקיטת צעדים אקטיביים מצד כל אחד מאיתנו בנפרד? האם עלי לצמצם את האוכלוסייה בעצמי, או שאפשר להסתפק בכך שאמליץ למכובדיי את מי אני חושב שצריך לצמצם קודם? כי יש לי בעניין הזה כמה רעיונות, הגם שלא בטוח שנכון יהיה לבטא אותם בפומבי.

"המטרה שלנו צריכה להיות מעבר מגידול בתמ"ג ומרדף אחר עושר לאקו-סיסטם בת-קיימא ושיפור הרווחה האנושית באמצעות תיעדוף צרכים בסיסיים והפחחת אי-שיוויון"

הו! הנה המלצה שאני מאמץ במלואה, ובשמחה גדולה. ממילא המרדף שלי אחרי העושר הסתיים בכישלון מהדהד, וחיים באקו-סיסטם בת קיימא תוך תיעדוף הצרכים הבסיסיים נראה לי כמו מטרה ראויה לחיים, גם אם היא מנוסחת בצורה מעט מגושמת לטעמי.

הפחתה משמעותית עד כדי הפסקה של צריכת בשר

זו כבר דרישה שאני מקיים בהצלחה חלקית מזה זמן, עם חריגות קלות מפעם לפעם, שאני לא גאה בהן ובהחלט אשתדל לצמצמן. לצערי הבנים שלי אוהבים מאוד את מנת הבולונז שאני מכין (אציין שאני טועם רק בסוף, לוודא שהתיבול בסדר, אבל לא אוכל את המנה בעצמי). אני מודה שזה סידור נוח מאוד שלא הייתי רוצה לשנותו, כי בולונז זו לא מנה מסובכת להכנה, והבנים שמחים לאכול אותה תמיד. האם יש תחליף מדעי ראוי לבולונז?

צמצום מספר הטיסות

אני ממילא לא מרבה לטוס, אך נראה לי שבסוף השבוע הקרוב אהיה חייב לברוח מכאן, כדי לחמוק מהקלשונים של אלה שירצו לצמצם את חלקי באוכלוסייה בתגובה על כך שהעזתי לצחוק על הנושא החשוב הזה, שהוא בנפשנו.

שתי שאלות לסיום: האם להומור יכול להיות תפקיד כלשהו בהקלה על המצב הקשה שהמין האנושי נקלע אליו? והאם קריאתכם לצמצום הטיסות לא עלולה לפגוע בכנסים מדעיים רבים וחשובים שנערכים בפינות אקזוטיות של העולם?

נ.ב.

מצורף בזאת הפלייליסט השבועי.

עוד 1,039 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 18 בנובמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לפי כל הסימנים, ליברמן בדרך לקואליציה עם הימין

הפגישה הכי משמעותית לאחרונה התקיימה אתמול בין נתניהו וליברמן ● מייד אחריה, ראש הממשלה נשא נאום שבו תקף את כחול-לבן, את השמאל וכמובן את הערבים ● את ליברמן לא הזכיר במילה ● אפילו סגן השר יצחק כהן, אחד המיליטנטים בש"ס נגד ליברמן, הודה כי קיבל הוראה לנצור אש ● האם האיש שמרר את חיו של נתניהו בחצי שנה האחרונה הוא גם זה שעכשיו יציל אותו? ● פרשנות

הפגישה הכי משמעותית בתוך כל המבולקה הפוליטית של השבועות האחרונות התקיימה אתמול בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן.

זו הייתה פגישה בין שניים שיש להם מה למכור אחד לשני. נתניהו יכול למכור לליברמן ממשלת ימין שבה הוא יהיה ממלא מקום ראש הממשלה, שר הביטחון ואולי יקבל שנה רוטציה בתפקיד ראש הממשלה. צריך לזכור כי ממלא המקום יכול לנהל את ענייני המדינה אם ראש הממשלה יוצא לנבצרות, או נאלץ להתפטר.

ליברמן יכול להעניק לנתניהו רוב נאה של 63 חברי כנסת. אחרי רוב ל-40 שנות היכרות עם שני הברנשים האלה, אין לי ספק שכל האופציות הללו עלו על השולחן בקריית הממשלה.

באותה מידה אפשר גם לומר כי הפגישות של יו"ר ישראל ביתנו עם ראשי כחול-לבן ושל צוותי המשא ומתן של שתי המפלגות הללו הן בעצם פגישות עקרות.

הצירוף כחול-לבן-ליברמן-העבודה-המחנה הדמוקרטי-הרשימה-המשותפת הוא לא טבעי ולא מעשי. זו פיקציה. נתניהו ואנשי הליכוד יודעים זאת היטב, אבל למה לא להרים קמפיין ציבורי גדול ולנצל את הפריים-טיים נגד כחול-לבן והערבים? ראינו את תבנית הפעולה הזו בפרשת המצלמות בקלפיות במגזר הערבי, שכבר נשכחה.

גם ליברמן יודע שאין לו הרבה אופציות, חוץ מהימין. אמש כבר שררה חצי אידיליה בין הצדדים. נתניהו לא אמר מילה בגנותו של ליברמן, שאמור היה לתת יד לממשלת המיעוט שראש הממשלה הגדיר כאסון לאומי. ליברמן הורה גם לאנשיו לשתוק. מאד יכול להיות כי בימים הקרובים נתחיל לשמוע את ח"כ אלי אבידר, המדברר הנוכחי של ליברמן בתקשורת, מתחיל לדבר בשבחו של נתניהו אחרי שקילל אותו על תקן יומי במצוות הבוס.

נתניהו לא אמר מילה בגנותו של ליברמן, שאמור היה לתת יד לממשלת המיעוט שראש הממשלה הגדיר כאסון לאומי. מאד יכול להיות שבימים הקרובים נתחיל לשמוע את ח"כ אלי אבידר מתחיל לדבר בשבחו של נתניהו

אפילו סגן השר יצחק כהן, אחד המיליטנטים בש"ס נגד ליברמן, הודה כי קיבל הוראה לנצור אש. אם תוקם ממשלת ימין, יהיה מעניין לראות איך שני הצדדים, ליברמן והחרדים, מקפלים את הדגלים  ומכריזים, כל אחד בתורו, על ניצחונם הגדול.

בכחול-לבן החליטו לא להתראיין. הקוקפיט מקיים דיונים עמוקים באפשרויות שלא קיימות. אין מה לעשות. עם 44 חברי כנסת אי אפשר להקים קואליציה. אי אפשר לומר שרעיון ממשלת המיעוט לא מרחף פה ושם, אבל ההתנגדות לרעיון הזה מגיעה גם מגורמים בכחול-לבן וגם בשמאל, כמו ח"כ איציק שמולי מהעבודה.

מחרתיים צריך בני גנץ להודיע לנשיא אם הצליח להקים ממשלה. הסיכוי קלוש. אנחנו נכנסים קרוב לוודאי לתחום 21 הימים האחרונים שבהם הקלפים מתערבבים מחדש. נתניהו מושך לשם כי הפעם היתרון יהיה שלו. המושכות כבר לא בידי גנץ, והסיעות הערביות יהיו לגמרי מחוץ למשחק.

מי שיכול היה לשנות את התמונה קפא גם הוא. היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט לא יגיש ככל הנראה את ההמלצות שלו בשלושת הימים הקרובים. אם הוא יחליט להגיש כתב אישום חמור בהמשך הדרך, תעלה שאלה תקדימית דרמטית.

לפי חוק יסוד: הממשלה חבר כנסת שישיג 61 ממליצים יקבל מהנשיא את ההרשאה להקים ממשלה. האם הנשיא יטיל את התפקיד על חבר כנסת שיש נגדו כתב אישום? הנה עוד סוגיה מעניינת שתעלה לדיון בפעם הראשונה בתולדות המדינה.

עוד 463 מילים

גבר בורח מבשורה

דיווח: הנשיא דחק בגנץ שלא להקים ממשלת מיעוט

על פי הדיווח בכאן רשת ב', ריבלין טען בפני יו"ר כחול לבן כי ממשלה כזו לא תוכל לתפקד ● יו"ר הקואליציה, מיקי זוהר טוען כי לאחר הפגישה אמש והיעדר השמצות בנאום בכנס החירום של הליכוד - חלה התקדמות משמעותית בין מפלגתו לבין ישראל ביתנו ● הורוביץ בעקבות כנס החירום אמש: הפנטזיה של ממשלת אחדות בין כחול לבן והליכוד התנפצה

09:12 עריכה

ח"כ רם בן ברק (כחול לבן) על נתניהו: "הוא יודע שהדברים שאמר על ערביי ישראל היו נחשבים להסתה חמורה במדינה נורמלית ודמוקרטית". בן ברק קרא לאחדות עם משה כחלון ומפלגת הליכוד, ללא ה"הבלוק שמעוניין לדאוג רק לעצמו".

08:11 עריכה

ח"כ גדעון סער: "אין אפשרות חוץ מממשלת אחדות. ממשלת מיעוט היא האפשרות הגרועה ביותר. גם בחירות הן גרועות".

על דבריו של יאיר נתניהו, לפיהם הוא מתכוון לערוק מהליכוד עם שבעה חברים מהמפלגה אמר סער בראיון בגל"צ: "שקר עלוב. הייתי בליכוד ברגעים הכי קשים ואני מתכוון להוביל אותה בעתיד".

07:50 עריכה

גורמים המעורים בפגישה שנערכה בין ראובן ריבלין לבין בני גנץ, טוענים כי הנשיא דחק ביו"ר כחול לבן שלא ללכת לאופציית ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת.

הרקע להתנגדות הנשיא נובעת מתוך הבנה שממשלה כזאת לא תוכל לתפקד ולא תוכל לאחות את הקרע בחברה הישראלית, כך על פי הדיווח בכאן רשת ב'.

07:48 עריכה

יו"ר המחנה הדמוקרטי: הפנטזיה של ממשלת אחדות בין כחול לבן והליכוד התנפצה אמש.

ח"כ ניצן הורוביץ אמר בראיון בגל"צ, כי "הרעיון ללכת לבחירות שלישיות רק כי לנתניהו לא מסתדר לפנות את בלפור – זו מחשבה בלתי נתפסת. אני חושב שגנץ צריך להקים ממשלת מרכז-שמאל ולצאת לדרך חדשה".

07:43 עריכה

הבוקר שאחרי כנס החירום של נתניהו. יו"ר הקואליציה, ח"כ מיקי זוהר – חלה התקדמות משמעותית בין מפלגתו לבין ישראל ביתנו.

בראיון לניב רסקין בערוץ 12 אמר זוהר כי ניתן לזהות ההתקדמות מתוכן נאום ראש הממשלה אמש ש"לא אמר מילה רעה על ליברמן. ואני מברך אותו על כך". כמו כן, אמש נפגשו נתניהו וליברמן.

"אני חושב שזו הדרך להקמת ממשלה, שליברמן יהיה איתנו בשיח פתוח ורציני ורק בזכותו ניתן יהיה למנוע את הבחירות הללו", אמר זוהר. בנוסף, ציין כי לדעתו ליברמן מזהה שכחול לבן אינה מעוניינת בממשלת אחדות אלא בממשלת מיעוט. "לא מעניין אותם ההשלכות הביטחוניות על המדיה וליברמן מזהה את זה".

עוד 5 עדכונים

2020 כבר כאן עזה כמוות הדחקה

האם יש גבול לכושר ההדחקה של הציבור? האם יש קצה ליריעת התודעה האלסטית שמותחות הפוליטיקה והתקשורת הישראלית מעל רצועת עזה?

9 מליון ישראלים, 2 מליון עזתים, 52 שנים מאז כיבוש הרצועה, 14 שנים מאז ההתנתקות היזומה ממנה, הישראלים המותשים פיתחו שיטה. התנתקות תודעתית עם סבבים זמניים של יקיצה.

9 מליון ישראלים, 2 מליון עזתים, 52 שנים מאז כיבוש הרצועה, 14 שנים מאז ההתנתקות היזומה ממנה, הישראלים המותשים פיתחו שיטה. התנתקות תודעתית עם סבבים זמניים של יקיצה

גם המערכת הפוליטית פיתחה שיטה – מילים נגד טילים. המילים נחלקות לשני סוגים – אלו שנאמרות לציבור הישראלי, ואלו שנכתבות בהסכמים עם חמאס, הג'יהאד, ה"פלגים" והמצרים. אלו ואלו "אינן מחייבות".

הראשונות כמו נמוגות עוד טרם סיימו להיאמר – "נכה בכל מי שיתקוף אותנו", "אני לא מציע להם לנסות אותנו", "תקפנו בעוצמה חסרת תקדים", "שקט ייענה בשקט". האחרונות כאילו נכתבו בדיו סתרים, כך שכל הנוגעים בדבר יוכלו להכחיש את קיומן וגם להעניק להן פרשנויות כלבבם. "לא התחייבנו לשום דבר", קבע נתניהו בישיבת הממשלה הבוקר, בבחינת "זה לא כתוב, ואם כתוב אז מה כתוב?".

המילים כאילו נכתבו בדיו סתרים, כך שכל הנוגעים בדבר יוכלו להכחיש את קיומן וגם להעניק להן פרשנויות. "לא התחייבנו לשום דבר", קבע נתניהו בישיבת הממשלה הבוקר, בבחינת "זה לא כתוב, ואם כתוב אז מה כתוב?"

רצועת עזה היא אחד המקומות הצפופים ביותר בעולם. גיהנום של חול, חוף, פח גלי ומי-מלח. בשנת 2005 ישבנו במועצה לבטחון לאומי, גרעין קטנטן של מתכננים, על מפות ונתוני יסוד של הרצועה. שוחחנו עם מומחים רבים מהארץ ומחו"ל.

אחד מהם, מאוניברסיטת הארווארד, הציג לנו דו"ח טרי שחיבר, תמצית מחקר מדוקדק שעליו שקד מספר שנים. כותרתו היתה – Gaza 2020, ומסקנתו ברורה – בשנת 2020, בעוד 15 שנים מאותו יום, עזה תהיה Unlivable, לא ראויה למגורי אדם. מאז פורסמו עוד ועוד דו"חות שהגיעו לאותה מסקנה.

כושר הנשיאה של הרצועה, במונחי קרקע, מים, משאבי טבע ומשאבי אנוש ותעסוקה מגיע למיצוי. הרצועה איננה יכולה להמשיך ולהתקיים כיחידה גיאו-פוליטית מבודדת, אלא חייבת להתחבר ליחידה אחרת.

רצועת עזה היא אחד המקומות הצפופים ביותר בעולם. גיהנום של חול, חוף, פח גלי ומי-מלח. בשנת 2005 ישבנו במועצה לבטחון לאומי, גרעין קטנטן של מתכננים, על מפות ונתוני יסוד של הרצועה

המועמדות? ישראל, מצרים, והגדה המערבית, כחלק ממדינת פלסטין עתידית. ישראל לכאורה אינה מעוניינת, והמל"ל כתבה מפורשות בסעיף 10 במסמך המכונן של תוכנית ההתנתקות כי "בטווח הארוך, ובהתאם לאינטרס הישראלי לעודד עצמאות כלכלית פלסטינית רבה יותר, מדינת ישראל שואפת להקטין, עד להפסקה מוחלטת, את מספר העובדים הפלסטינים הנכנסים למדינת ישראל. מדינת ישראל תתמוך בפיתוח מקורות תעסוקה ברצועת עזה ובאזורים הפלסטיניים באיו"ש, ע"י גורמים בינלאומיים".

גם כיום אף גורם פוליטי משמעותי אינו תובע חיבור מחודש של הרצועה לישראל. אבל במקביל מתבצעות פעולות ונערמות הבטחות, כולל באותם הסכמי-סתרים עם חמאס, שמשמעותם הידוק הקשרים והתלות הכלכלית של עזה בישראל. העברות הכספים הקטארים, הנחת קו מתח עליון – אותו קו מספר 161, שהיה נושא לדיון כבר במסגרת תוכנית ההתנתקות… – הקמת אזור תעשייה על הגדר, שהמודל הכלכלי שלו מבוסס על חיבור לישראל, ועוד.

מצרים מצידה דבקה באסטרטגיית הבידול ההסטורית שלה, עוד מימי הנשיא סאדאת המנוח, שסירב לקבל לידיו את חלקת הקרקע המיוסרת, על תושביה נטולי האזרחות. לפי דיווחים שונים, מצרים מסרבת אפילו, במסגרת המגעים על תוכנית טראמפ, להקים אזורי תעשייה בסיני, שיעסיקו פועלים עזתים וייצרו מימשק כלכלי בעל משמעויות אסטרטגיות.

האם בחולות תל אביב ייסדנו מדינה-בהדחקה? מדינה שמעדיפה להפנות עורף לעזה, להיסטוריה שלה, להווה המסוייט של תושביה ושל שכניהם בעוטף וברדיוס-הרעשה של 80 ק"מ ויותר?

נותרה רק אופציית פלסטין העתידית, הנראית כיום קלושה ותלושה. ישראל תידרש במסגרתה לאפשר "מעבר בטוח" שיחבר בין עזה לגדה המערבית, כפי שהתחייבה במסגרת הסכמי אוסלו, 'מפת הדרכים' ו'הסכם התנועה והגישה'. הפלסטינים צפויים לתבוע, כפי שעשו במשאים ומתנים בעבר וכנראה אף ביתר שאת לאור נסיון המצור הממושך על עזה, כי המעבר יהיה בריבונותם, תביעה שמתנגדי ההסכמים יציירו בצבעי אדום עזים כ"ביתור ישראל לשניים".

אז מה נותר? כמאמרו של ראש הממשלה המנוח שמיר, "הים אותו ים, והערבים אותם ערבים". אולם האם היהודים אותם יהודים? הציונות היתה שיבת העם היהודי אל ההיסטוריה. האם בחולות תל אביב ייסדנו מדינה-בהדחקה?

מדינה שמעדיפה להפנות עורף לעזה, להיסטוריה שלה, להווה המסוייט של תושביה ושל שכניהם בעוטף וברדיוס-הרעשה של 80 ק"מ ויותר? העתיד הפך להווה, שנת 2020 כבר כאן, עזה אינה ראויה למגורי אדם, והישראלים חובשים כיפת-ברזל ועוצמים עיניהם חזק-חזק.

ערן עציון הוא יזם מדיני ופוליטי, דיפלומט בכיר לשעבר, כיהן כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, וכראש התכנון המדיני במשרד החוץ. המוטו שלו הוא: Speak Truth to Power. מאמין שהמפתח לעתיד ישראל, והעולם החופשי, הוא מהפיכה בשיטה הדמוקרטית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 661 מילים ו-1 תגובות
עודכן לפני 32 דקות

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות
גיא זהר גיא זהר

לא עוד "נר לי דקיק" אלבום אמריקאי חדש עם שירים מקוריים לחנוכה

כמיטב מסורת הכריסמס, שורת אמנים אמריקאים ישתתפו באלבום ראשון מסוגו לחנוכה ● בליין-אפ: חידוש לשיר של לאונרד כהן, לצד שירי חג מקוריים

לאדם סנדלר יש סוף סוף תחרות בזירה הלוהטת של שירי חנוכה. להקת חיים, השחקן ג'ק בלאק, הרכבים כמו Flaming Lips ו-Yo La Tengo ואמנים נוספים הקליטו באחרונה שירים לאלבום חנוכה חדש שייקרא Hanukkah+.

האלבום של חברת Verve Forecast יופץ החל מה-22 בנובמבר, ומשתתפים בו גם זמר הפולק לודון וויינרייט, אדם גרין (מלהקת Moldy Peaches), אלכס פרנקל (מההרכב Holy Ghost, ומייסד המעדנייה היהודית Frankel’s בברוקלין).

ה"רולינג סטון" דיווח שהתקליט צפוי לכלול הן גרסאות כיסוי והן שירים מקוריים.

תרומתה של להקת הבנות חיים היא גרסת כיסוי לשירו של ליאונרד כהן If It Be Your Will. בלאק כתב שני שירים מקוריים, וגם ויינריייט וה-Flaming Lips כתבו שירים במיוחד לאלבום החנוכה.

יוזם הפרויקט הוא המפיק המוזיקלי זוכה הגראמי רנדל פוסטר, שקיבל השראה מסדרת מופעי החנוכה השנתית של הרכב האינדי Yo La Tengo.

"כשידידנו רנדי פוסטר ביקש מאתנו לתרום שיר לאלבום של שירי חנוכה שהוא החליט להפיק, היינו די מופתעים," אמר איירה קפלן, סולן Yo La Tengo.

"כיהודים לא-מאמינים, האמת שלחג אין כמעט שום משמעות עבורנו, (זו הבדיחה שעומדת מאחורי הופעות החנוכה שלנו), אבל אנחנו פתוחים לכל מקור השראה".

עוד 168 מילים

תגובות אחרונות

הכל אודות חוה הטרנסג'נדרית מחסידות סאטמר

אבּי (חוה) סטיין נולדה בגוף של גבר למשפחה חסידית אנטי-ציונית בניו יורק, גדלה בבית עם 12 אחים, התחתנה בגיל צעיר והפכה לאבא ● אחרי שיצאה בשאלה ושינתה את מינה, היא פועלת כאקטיביסטית למען זכויות להט"ב וגם למען ישראל - בדרכה שלה ● עכשיו היא חושפת את סיפורה בספר אוטוביוגרפי מטלטל, ולא מהססת להצטלם רק עם חזייה

עוד 1,526 מילים

יש כאוס, לאיש אין מושג אם לפתוח או לסגור את העסק

"החיילת בפיקוד העורף אמרה לי: אדוני, תפנה למנהל שלך, הוא יגיד לך מה לעשות. אבל אני המנהל!" ● מנהלי עסקים בדרום הארץ טוענים: הרשויות לא מנחות אותנו באופן ברור כיצד לנהוג בימים של ירי טילים ● מזהירים: מחיר הבלבול גבוה - ועשוי להתבטא גם בחיי אדם

עוד 1,195 מילים
חיפה. מוסד חינוכי של אחד ממוסדות הרב פרץ מאיר בנוה שאנן בחיפה

לאחרונה גילתה ענת הופמן, יו"ר נשות הכותל, כי במרתף הבניין המשותף בחיפה בו רכשה דירה נחפר מקווה ● המים יגיעו אליו מבריכה לאגירת מים שהוקמה על הגג, והכל ללא אישורי בנייה ● וזו רק ההתחלה בסיפור על הרב המקושר, המקווה והסוכה שהפכה לתוספת בנייה

עוד 2,588 מילים

גינוי חריף בשמאל לנאום ההסתה של נתניהו נגד המשותפת

ליברמן: ממשלה צרה אסון למדינה ● כחול-לבן: תושבי הדרום לא זכו ל"כנס חירום" ● נתניהו: חברי המשותפת רוצים להשמיד את המדינה ● אשכנזי ויעלון: ממשלת מיעוט רק עם ליברמן ● ריבלין: קורא לליכוד וכחול-לבן להתעשת ● מחר ייפגשו חברי בלוק הימין ● איימן עודה דורש אבטחה בשל איומים על חייו

עוד 54 עדכונים

פסילת ממשלה בתמיכת הערבים חושפת את האמת על הדמוקרטיה הישראלית

הסיבה לפסילת הרשימה המשותפת כתומכת בממשלת מיעוט, עמוקה בהרבה משיקולי ביטחון ● מחקרים מלמדים כי הציבור היהודי אינו בשל לקבל את הערבים כשווי זכויות, למרות מחויבות הצהרתית לדמוקרטיה ולשוויון ● בני גנץ עשה צעד היסטורי כשהסכים להיפגש עם ראשי המשותפת ולהצטלם איתם - אבל כאן זה נעצר ● עד הפעם הבאה, כשליהודים כבר לא תהיה ברירה ● פרשנות

עוד 1,457 מילים

מפוצלים התהום שפעורה ביננו

הקרע בין יהדות ישראל וארה״ב מתבטא בשיח על הכיבוש, על הכותל ועל פוליטיקה ● אבל ספר חדש משרטט הבדלים דרמטיים בין הקהילות, הרואות את היהדות ואת הציונות באופן שונה לחלוטין ● "לכל אחד מהצדדים יש בורות - בנוגע להיסטוריה של עצמו, של הצד השני ושל היחסים הטעונים" ● "ההתחלה של הפתרון נמצאת בכך שיהודים ילמדו על עצמם ואחד על השני"

עוד 2,738 מילים

עדות אישית 85% מתלמידי בית הספר היהודי של בני הם מוסלמים. וזה דבר מצוין

בבריטניה, בתי ספר יהודים מצליחים לשרוד בזכות ריבוי תלמידים מוסלמים ● קרן סקינזי, שבנה למד במוסד כזה, כותבת על היתרונות

עוד 824 מילים

לאהוב את ג'ני חיה 10 שנים עם ALS - מעל כל התחזיות

ג'ני קליינמן ברביצקי חיה עשר שנים עם מחלת ה-ALS, אחרי שהרופאים העריכו כי נותרו לה 18 חודשים לחיות ● היא עשתה זאת בעזרת נטורופתיה, סביבה תומכת והרבה אופטימיות, ואף הצטלמה לסרט תיעודי מעורר השראה ● רגע לפני הקרנה חגיגית של הסרט היא נפטרה

עוד 1,028 מילים

גנץ נפגש עם ריבלין: "אעשה הכל כדי למנוע עוד בחירות"

נתניהו: ממשלה שתלויה במפלגות הערביות היא סכנה קיומית ומיידית לביטחון ישראל ● איילת שקד: מינוי בנט לשר הביטחון הוא היסטרי. לצערי, אנחנו שועטים לבחירות ● ליברמן: כל בר דעת מבין שבין הליכוד לכחול לבן אין פערים אידיאולוגיים אלא חשבונות אישיים

עוד 36 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה