וולודימיר זלנסקי (צילום: AP Photo/Efrem Lukatsky)
AP Photo/Efrem Lukatsky

אוקראינה חידת זלנסקי

עבור יהודי אוקראינה, נשיא יהודי הוא מקור לגאווה, וגם לפחד ● חצי שנה אחרי הניצחון המפתיע בבחירות, וולדימיר זלנסקי נהנה מאחוזי תמיכה מרשימים וגם מכיסי התנגדות משמעותיים ● בקהילה היהודית חוששים כי כל כישלון שלו יתורגם לפגיעה ביהודים ● ודווקא מהסקנדל עם טראמפ אף אחד לא מתרגש שם

בחורף שעבר, ארקדי קסלמן, סטודנט יהודי בן 20, היה נחוש לעזוב את מולדתו אוקראינה לטובת המערב. זה אינו צעד בלתי שגרתי במדינה שסועת מלחמות עם שכר ממוצע של 300 דולר, שמאבדת כ-1.2 מיליון מאזרחיה בשנה. אבל מאז, ארקדי שינה את דעתו, והחליט להישאר באוקראינה. מדוע? הסיבה נעוצה בניצחונו הסוחף של וולודימיר זלנסקי בבחירות לנשיאות שנערכו במאי.

זלנסקי, שחקן יהודי בן 41 ללא ניסיון פוליטי קודם, התפרסם כאשר כיכב בתכנית טלוויזיה בה גילם מורה שהופך באופן בלתי צפוי לנשיא. הוא התמודד בבחירות עם הבטחה להיאבק בשחיתות ולסיים את הסכסוך הטריטוריאלי עם רוסיה.

"כעת יש לי תקווה חדשה", אומר קסלמן. "אני שמח שיהודי יכול להיבחר לנשיא, למרות שאני מאמין שהוא יצליח ללא קשר למוצאו. אני נשאר".

רבים שותפים לאמון שרוחש קסלמן לזלנסקי, הנשיא היהודי הראשון של אוקראינה. שיעורי התמיכה בו עומדים על כ-70%, שיעור לא אופייני באוקראינה, שבה איש מהנשיאים הקודמים בעשור האחרון לא עבר את רף 47% תמיכה.

סביר להניח שהתמיכה בנשיא בקרב יהודי אוקראינה גבוהה אף יותר. לא רק בשל דתו, אלא מפני שכמו רוב היהודים שם, שפת אמו היא רוסית ולא אוקראינית. הוא איש מרכז ללא עבר של תמיכה בלאומנות, ממנה חוששים יהודים רבים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו (משמאל) לצד נשיא אוקראינה וולודומיר זלנסקי (צילום: AP Photo/Efrem Lukatsky))
ראש הממשלה בנימין נתניהו (משמאל) לצד נשיא אוקראינה וולודומיר זלנסקי (צילום: AP Photo/Efrem Lukatsky))

למרות שזלנסקי לא מתייחס מפורשות בפומבי ליהדותו (אך גם אינו מסתיר אותה) בחירתו היא ניצחון סמלי ליהודים במדינה עם היסטוריה אנטישמית.

שיעורי התמיכה המרשימים מהם נהנה זלנסקי עלולים להיות מטעים. הנשיא החדש ניצב בפני אתגרים עצומים: למצוא דרך לאזן בין הלאומנים הניצים לבין האוכלוסייה הרוסית האתנית במזרח המדינה, וכן לקדם את המאבק בשחיתות ובה בעת לשמור על הכלכלה. קסמו נובע מסגנון דיבורו הנינוח, ומיכולתו להפיג סכסוכים באמצעות חוש הומור, אבל הקשיים בהם הוא נתקל כבר ניכרים.

שלושה שבועות בלבד לאחר שנכנס לתפקיד פרסמו עשרות ארגונים לאומנים מכתב בו האשימו את זלנסקי בפעולות "המפגינות חוסר הבנה מוחלט של האיומים והאתגרים מולם ניצבת המדינה".

יחסיו של זלנסקי עם הלאומנים החמירו עוד יותר, כשהחליט לפטר את וולודימיר ויאטרוביץ', ההיסטוריון הממשלתי, אחרי שזה קרא לחלוק כבוד למשתפי פעולה עם נאצים שפעלו נגד הרוסים בתקופת מלחמת העולם השנייה.

הלאומנים גם מתחו ביקורת על החלטתו להסיג את כוחות אוקראינה מכמה מוצבים בקו העימות עם רוסיה, ועל שהסכים לאפשר בחירות במחוזות המזרחיים שבשליטת מורדים פרו-רוסים. אלפי לאומנים הפגינו בחודש שעבר בקייב נגד ויתורים אלו במה שהפך לאירוע המחאה הגדול ביותר נגד זלנסקי עד כה.

2. נשיא אוקראינה, וולודימיר זלנסקי, נפגש עם רבנים בקייב, 6 במאי 2019 (צילום: באדיבות הקהילה היהודית בחרקוב)
2. נשיא אוקראינה, וולודימיר זלנסקי, נפגש עם רבנים בקייב, 6 במאי 2019 (צילום: באדיבות הקהילה היהודית בחרקוב)

המקורב הסתבך בשערוריית הונאה

בנוסף לקרע עם הלאומנים, תדמיתו של זלנסקי כלוחם בשחיתות ספגה מהלומה כאשר נחשף כי אחד מבני בריתו, המיליארדר איגור קולומויסקי, לשעבר מושל אזור דנייפרופטרובסק, מעורב בשערוריית הונאה בהיקף של 5.5 מיליארד דולר.

ולכך יש להוסיף כמובן את שיחת הטלפון המפורסמת של זלנסקי עם נשיא ארצות הברית, אשר עומדת כעת במרכז הליך ההדחה נגד דונלד טראמפ.

התושבים המקומיים רואים בפרשה זו, המטלטלת את ארצות הברית, לא יותר מרעש רקע, אבל כזה שמוסיף לצרות האחרות של זלנסקי.

"אני אומר זאת בצער, אבל אין שום סיכוי שזלנסקי יצליח לקיים את הבטחותיו, ובוודאי לא את התקוות והציפיות המוגזמות שרבים תלו בו", אמר לנו ויקטור סקרשבסקי, כלכלן יהודי נודע מקייב. "למעשה, הוא עלה לשלטון רק כדי ליפול".

החשש מכך שזלנסקי ייכשל במשימתו מטריד את כל תומכיו, אבל בקהילה היהודית מצטרפת לחשש הזה גם דאגה נוספת.  במדינה עם עבר אנטישמי אלים, יהודים רבים חוששים שהם ישלמו את מחיר כישלונו של הפוליטיקאי הטירון.

וולודימיר זלנסקי ודונלד טראמפ (צילום: AP Photo/Evan Vucci)
וולודימיר זלנסקי ודונלד טראמפ (צילום: AP Photo/Evan Vucci)

"רוב האנשים לא חושבים על זלנסקי כיהודי, אלא כעל שחקן פופולרי", אמר ולודימיר זאב וקסמן, יו"ר קהילת "תפארת מסורתי" באודסה. אבל אם הוא ייכשל, "הם יחפשו מישהו להטיל עליו את האשמה. אולי על היהודים".

יבגני רומנוביץ', יועץ מחשוב בן 41 מקייב, היה בוטה יותר. "כשזלנסקי ייכשל, הם יחשבו עליו כיהודי ויינקמו ביהודים", הוא אומר. "כאשר ההמונים מריעים, היהודים צריכים להתכונן לפוגרומים".

יבגני רומנוביץ', יועץ מחשוב בן 41 מקייב: "כשזלנסקי ייכשל, הם יחשבו עליו כיהודי ויינקמו ביהודים. כאשר ההמונים מריעים, היהודים צריכים להתכונן לפוגרומים"

פוגרומים היו מנת חלקם של יהודי אוקראינה מאות שנים. מאז נפילת ברית המועצות, נרשמה פריחה בחיים היהודיים באוקראינה ופגיעה ביהודים נראית בלתי סבירה. כיום, לפי ההערכות, חיים באוקראינה יותר מ-300,000 יהודים.

"אוקראינה היא המדינה הכי פחות אנטישמית באירופה״, התפאר בוריס לוז'קין, נשיא הקונפדרציה היהודית של אוקראינה, אחרי הבחירות במאי.

אלן קאר, השליח המיוחד של ארה"ב לניטור ולמאבק באנטישמיות, כינה את העובדה שמסע הבחירות לנשיאות עבר ללא כל גילויים של אנטישמית כ"עובדה מדהימה שמראה את כברת הדרך שעשתה אוקראינה".

וולודימיר זלנסקי (צילום: AP Photo/Evgeniy Maloletka)
וולודימיר זלנסקי (צילום: AP Photo/Evgeniy Maloletka)

"מקום של התעוררות יהודית"?

"אוקראינה היא כיום מקום טוב להיות בו יהודי", אומר צבי בלינדר, אוצר במוזיאון היהודי שורשים באודסה. "זהו מקום של התעוררות יהודית".

בשטח, עם זאת, רבים חווים מציאות אחרת.

קירה ורחובסקיה, מנהלת המרכז היהודי "מגדל" באודסה, אמרה כי חשש מאנטישמיות מנע ממנה לפרסם על שלטי חוצות את המוזיאון היהודי שהיא עומדת בראשו. "אין צורך למשוך יותר מדי תשומת לב", אמרה בשבוע שעבר.

המוזיאון, שגודלו כדירה ממוצעת, שוכן מספר רחובות מהנמל, שבו נרצחו מאות יהודים בפוגרומים בשנת 1905.

בחודש שעבר הניחו לאומנים בובה בדמותו של המיליארדר היהודי קולומויסקי מכוסה בצבע אדום בכניסה לבית כנסת בקייב. קולומויסקי הוא הבעלים של ערוץ הטלוויזיה ששידר את התכנית שבה התפרסם זלנסקי.

ממשלת ישראל הצביעה בשנה שעברה על אוקראינה כמדינה בעייתית מבחינת רמת האנטישמיות שבה. דוח האנטישמיות לשנת 2017 מצא כי מספר התקריות האנטישמיות באותה שנה הוכפל לעומת 2016 ועמד על כ-130, יותר ממספר התקריות בכל מדינות ברית המועצות לשעבר יחד.

בשנה שעברה, פרסמה קבוצה של יותר מ-50 חברי קונגרס אמריקאים גינוי לחקיקה שאושרה באוקראינה אשר "מאדירה משתפי פעולה עם הנאצים".

"מדאיגה במיוחד העובדה שחלק גדול מהאדרת הנאצים באוקראינה נעשית בתמיכת הממשלה", כתבו המחוקקים האמריקנים.

בעיות אלה לא התחילו עם בחירתו של זלנסקי, אבל הצבתו של יהודי בעמדה הבכירה ביותר במדינה, מושכת – לטוב ולרע – תשומת לב אל הקהילה היהודית.

"באזור זה של העולם, הכלל הבלתי כתוב הוא שיהודים יכולים לפעמים להגיע אולי לדרגת סגן ראש מחוז, אבל אף פעם לא לדרגה של מנהל המחוז", אמר חיים צ׳סלר, מייסד קבוצת "לימוד FSU", שארגנה עשרות כנסי לימוד יהודיים באוקראינה ובמדינות אחרות בעשור האחרון. "כעת, אין ספק שהמצב השתנה".

עוד 896 מילים
כל הזמן // יום שני, 16 בדצמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ח"כ גדעון סער: "פתרון שתי המדינות הוא לא פתרון אלא אשליה"

שרן השכל הודיעה על תמיכתה בסער ● עמיר פרץ: שכל מפלגה תתמקד בגיוס הבוחרים שלה ● גאולה אבן-סער: אנחנו חווים הסתה מטורפת ברשת כבר תקופה ארוכה, ומקווים שלא יהיה אדם שיעשה משהו ● מיקי זוהר: חיים כץ לא תומך בגדעון סער, הוא יישב על הגדר ● השרה רגב: כבודו של סער במקומו מונח, אבל נתניהו הוא ליגה אחרת

עוד 48 עדכונים

הבחירה בברקזיט עשויה להוביל את בריטניה לפירוק הממלכה

בסרט המבריק "מונטי פייתון והגביע הקדוש", המלך ארתור מציג את עצמו בפני קבוצת איכרים ספקנים שעסוקים בהתפלשות בערימת זוהמה. אין להם מושג מי הוא.

"אני ארתור," הוא מצהיר. "מלך הבריטים!"
"מיהם הבריטים?" שואל אחד האיכרים.
"ובכן, כולנו," עונה ארתור. "כולנו בריטים. ואני מלככם!"

האיכרים נותרים ספקנים.

הבנתי זאת טוב יותר כשגרתי בבריטניה בתחילת שנות האלפיים, כאשר לונדון הרגישה ממש כמו בירת אירופה אם לא העולם. היו הרבה דרכים בטוחות לזר לגרום לעצמו להראות מגוחך, כולל זיוף מבטא מקומי. אבל הדרך הבטוחה ביותר היתה להתייחס לבריטים כאל "בריטים".

אפילו המונח "בריטניה", המועדף ברחבי תבל, לא היה אהוד כל כך. נראה שכולם העדיפו את הממלכה המאוחדת (UK). ההבדל הוא שה-UK כוללת את צפון אירלנד. מבין כל השותפים הזוטרים של אנגליה, חשתי שצפון אירלנד היתה להם החשובה ביותר, אחרי כל הבלאגן שנדרש כדי לאחוז בה.

זה כבר לא משנה עכשיו. ניצחון השמרנים דוחפי-הברקזיט בשבוע שעבר ממסמר את היציאה מהאיחוד האירופי בחודש הבא. זה יצית סדרת אירועים שעשויים לפרק את המדינה, איך שלא תיקרא.

רק לפני חמש שנים הסקוטים הצביעו נגד עצמאות בשיעור של 55% מול 45%, במידה רבה בגלל הטענה (האירונית כעת) שעזיבת בריטניה תהיה כרוכה באסון של עזיבת האיחוד האירופי גם כן; האיחוד לא אהב את פילוג בריטניה והחשש היה שהוא יפנה לסקוטלנד עצמאית כתף קרה.

כעת בריטניה עצמה גוררת את סקוטלנד אל מחוץ לאיחוד. כתוצאה מכך, המפלגה הלאומית הסקוטית (SNP) שיפרה במידה ניכרת את ביצועיה וזכתה ב-48 מתוך 59 המושבים בסקוטלנד.

מנהיגת ה- SNP, ניקולה סטורג'ון, כבר הצהירה כי הניצחון של בוריס ג'ונסון פירושו שיש כעת מנדט מוסרי למשאל עם שני על עצמאות סקוטלנד. זה יוביל לקטטה עם לונדון, שבדרך כלל צריכה להסכים. אולם לאחר שהתעקשו בדרך כה גסה על יציאה מאירופה, לאנגלים לא יהיה שום מנדט מוסרי להחזיק את סקוטלנד בכוח.

סקוטלנד תתמודד עם סיבוכים, במיוחד הכרוכים במטבע. כמדינה, היא לא תעמוד בקריטריונים הכספיים לאמץ את האירו ושמירה על הפאונד הבריטי באזור הכלכלי האירופי זה גם לא עניין חלק. אבל צפו שהאיחוד האירופי יחבק את הסקוטים רק כדי להראות לאנגלים מה זה. סקוטלנד עצמאית עשויה להתקבל בברכה לאיחוד האירופי תוך מספר שנים.

כמעט כל מי שהכרתי בלונדון שנא פעם את רעיון העצמאות הסקוטית, ואני עצמי שמחתי לראות את תנועת העצמאות מתרסקת בשנת 2014. התמונה הזו התהפכה. אני בטוח שרובם הפעם יבינו לחלוטין, ואני בהחלט מאחל לסקוטלנד כל טוב.

ובאמת, כל העניין די הגיוני. כשביקרתי באדינבורו, הייתי די מופתע מהאנטיפתיה כלפי האנגלים, שהופנתה אפילו כלפיי כ"לונדוני" זמני. בגלאזגו בקושי הבנתי את בני המקום, והתחושה הייתה הדדית. המוזיאון הלאומי של סקוטלנד היה עמוס בהוכחות למאות שנות דיכוי אכזרי מצד האנגלים.

מאמני הכדורגל הדומיננטיים אז היו הצרפתי ארסן ונגר של ארסנל, אברם גרנט מישראל של צ'לסי, ואלכס פרגוסון במנצ'סטר יונייטד. האחרון, סקוטי, היה יחיד שתיעב באופן גלוי את נבחרת אנגליה. זאת אחרי שקיבל תואר אבירות; זה לא היה נראה לי אצילי במיוחד. אבל עכשיו אני מבין.

משהו דומה עשוי להתרחש בוויילס, שם תנועת העצמאות חלשה יותר אך צומחת. מפלגת הלייבור המקומית שהתנגדה לברקזיט זכתה השבוע ב-22 מושבים, כולל כל סביבת קארדיף הבירה. מפלגה לאומנית ממש זכתה בארבעה מושבים נוספים, ומפלגתו של ג'ונסון רק ב-14.

הייתי ממש המום, כשביקרתי בוויילס, לגלות שהשפה הוולשית לא הייתה רק דבר אמיתי, אלא גם הופיעה מעל האנגלית בשלטים לאורך האוטוסטרדה. כששאלתי את המקומיים מדוע זה, הם נראו מבולבלים לגבי השאלה.

ואז יש את צפון אירלנד, שזה אסון שרק מחכה לקרות (שוב). הסמטוחה המכונה "backstop" האירי הייתה במרכז הדיון על עסקת הברקזיט עם האיחוד. זה מסובך אבל בגדול זה מסתכם בעובדה שבריטניה והאיחוד האירופי יצטרכו לקבוע גבול ממשי למעבר סחורות ואנשים, אך איש לא רוצה שגבול יחלק את האי אירלנד.

כך שיציאה מהאיחוד תביא לחצים לשילוב בסופו של דבר של צפון אירלנד עם הרפובליקה של אירלנד. הקתולים בצפון אירלנד ישמחו – ובאשר לפרוטסטנטים (המקבילים איכשהו למתנחלים שלנו), הדבר האחרון שהם היו צריכים זה את הסיבוך המיותר הזה. המפלגת הדוגלת בזהות בריטית (ה-DUP) איבדה השבוע את הרוב שהיה לה לטובת בדלנים (השין פיין שכבר קראו ביום שישי למשאל עם על איחוד אירלנד) ומתנגדי הברקזיט.

מה שהגיוני במפה הוא בדרך כלל הגיוני בחיים.

אלו מעולם לא היו נישואים בין שווים. אוכלוסיית אנגליה מונה 55 מיליון לעומת 5 מיליון בסקוטלנד. וויילס היא רק 3 מיליון וצפון אירלנד כ-2 מיליון. האוכלוסייה הגדולה באנגליה מצטופפת באזור לא גדול בהרבה מסקוטלנד.

ברקזיט ייזכר כמעט בוודאות כטעות איומה. היציאה אושרה בפער קטן במשאל העם ב-2016 לאחר קמפיין שהיה מלא בשקרים ובלבול. הצעירים שונאים את הניתוק מאירופה. היו אלה המבוגרים יותר שהפגינו נוסטלגיה לעבר. הם לא אהבו ביורוקרטים שלא נבחרו בבריסל והם רצו שאנגליה תישאר אנגלית (סיכון אמיתי) – אך הם גם לא הצליחו להבין את מציאות הכלכלה הגלובלית והיה גם יותר מחשד לגזענות.

משאל עם שני לאישור העסקה בפועל נמנע בצורה לא הגיונית. ג'ונסון ניצח בשבוע שעבר בעיקר בגלל שהיה לו את היריב הקל ביותר שאפשר להעלות על הדעת בג'רמי קורבין, שקיצוניותו הסוציאליסטית, נטייתו לדבר בחביבות על טרוריסטים, והסתבכויותיו עם אנטישמיות היו פשוט יותר מדי.

כעת יבואו שנים של דיונים על פרטי ההתנתקות הכואבת מהאיחוד האירופי, פניות נואשות לאמריקאים ולאחרים לכרות בריתות בילטרליות, סכנה לשירות הבריאות הלאומי האהוב, תנועות הפרישה שצוינו לעיל, ובסוף אולי ניסיון לא מכובד של אנגליה לחזור כמה עשורים, כאשר הצעירים יובילו את העסק. לטעויות יש מחיר.

בסרט של מונטי פייתון, האיכרים מבטלים את נסיונותיו של ארתור להצדיק את מעמדו – אגדה שקורה ל"גברת האגם" ששלפה את החרב "אקסקליבר" מאיזו ביצה ומסרה לו אותה.

"ובכן, אני לא הצבעתי עבורך," אומרת איכרה, בזמן שארתור מוחה ש"לא מצביעים למלכים".

השותפים של אנגליה בבריטניה לא הצביעו בעד הברקזיט.

דרינקס עם מלכת הממלכה הבינתיים-מאוחדת (צילום: דן פרי)
דרינקס עם מלכת הממלכה הבינתיים-מאוחדת (צילום: דן פרי)

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 846 מילים

משפטנים, אנשי רוח ופוליטיקאים ישראלים ופלסטינים השתתפו בכנס פורץ דרך בהרווארד, שדן בהיבט החוקי של אפליית מזרחיים וערבים בארץ ● נטלי חזיזה, שחוקרת את פרשת ילדי תימן, השוותה בכנס בין הטראומה של הורי הילדים לטראומה של הפיגוע במגדלי התאומים, וקראה למדינה לפצות אותם ● שושנה מדמוני-גרובר אמרה כי היא אינה מאמינה שזה יקרה: "זה מאיים על מעמדו של הנרטיב הציוני. זה לא היה 'המזרחיים ניצלו, חולצו מתנאים פרימיטיביים'"

עוד 1,037 מילים ו-1 תגובות

סיכום קדנציה "פרקליט המדינה התנהג כאילו הוא ניצב על דוכן הנאשמים"

פרקליט המדינה שי ניצן מסיים את תפקידו באחת התקופות הרגישות ביותר לשלטון החוק בישראל, אחרי מתקפות עזות משמאל ומימין ● כל טעות ו"תקלה" של המערכת משמשת נשק למבקרים, וכל החלטה מוטה יכולה להוות "הוכחה" שהשיטה פגומה מיסודה ● תרמה לכך התנהלות בעייתית של ניצן לאורך השנים

עוד 3,143 מילים

בתוך עשור הפכה הריצה לספורט העממי הפופולרי בישראל ● ב-2008 נרשמו בישראל 834 רצים למרתון היחיד שפעל באותה שנה, בטבריה ● במרתון תל אביב שהתקיים בפברואר השנה כבר התקרב מספר המשתתפים בכל המקצים ל-40 אלף ● אבנר הופשטיין, עם רקורד של 8 מרתונים על אף גילו המקליש, מסביר למה הריצה מתאימה כל כך לישראלי הממוצע, שרוצה לגמוע את החיים מהר ● סוגרים עשור: כתבה רביעית בסדרה

עוד 1,181 מילים

מימין יהום הסער

המרוץ לראשות הממשלה עובר, איך לא, דרך מסלול עוקף נתניהו מימין

יונתן שתיל הוא מאייר וקריקטוריסט. אייר במספר מקומונים ("במקום", "מלאבס" ו"צומת השרון"), אייר את הספר "אנשים על ארבע" שכתב ד"ר רפי קישון ובהמשך אייר לטור משותף איתו במגזין "עיתון חי". עבודות נוספות, קריקטורות ואיורי דמויות ונוף, אפשר לראות בדף האינסטגרם שלו

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 11 מילים
עודכן לפני 4 שעות

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

קמפיין הבחירות של הימין מציג: השתלטות עוינת על הדמוקרטיה

"במציאות, מעט מאוד דמוקרטיות מתו בחשכה", כתב לפני שנה פרופ׳ קאס מודה, חוקר בעל שם עולמי של הימין הקיצוני ● "דמוקרטיות ליברליות מפורקות לעתים קרובות בזהירות מפליגה, חתיכה אחר חתיכה" ● בישראל, קמפיין מפלגות הימין ישלב בין טיפוח לאומנות יהודית והסתה נגד מערכת אכיפת החוק וה"דיקטטורה הפקידותית" ● השאלה היא האם הפעם התקשורת תעשה את תפקידה ● פרשנות

עוד 982 מילים

"כשאין יציבות פוליטית, לאזרחים יש יותר בעיות נפשיות"

ד"ר גאבור מאטה חוזר לטראומה הפרטית שלו כתינוק בשואה, ומאבחן את הבעיות הפסיכולוגיות שמאפיינות לדבריו את החברה הישראלית ● "ילדיהן של אימהות ישראליות, שהיו בהיריון בתקופת ההמתנה שלפני מלחמת ששת הימים, היו בעלי סיכויים גבוהים יותר ללקות בסכיזופרניה"

עוד 1,172 מילים

חיפש קשר בין ספורט להצלחה בלימודים - ועלה על משהו אחר

פרופסור ג'פרי גרוסמן מ-MIT גילה שסטודנטים שישנים יותר מקבלים ציונים טובים יותר ● בראיון לזמן ישראל הוא מספר כיצד המסקנות שלו התקבלו לגמרי בטעות, מגלה מה השעה המומלצת ללכת לישון כדי להצליח בלימודים, ומסביר למה הוא לא נותן דוגמה אישית לתלמידיו

עוד 624 מילים

סער: קורא לנתניהו לקיים עימות טלוויזיוני

ליברמן: כל מה שהליכוד נתנו לחרדים, בכחול לבן יתנו כפול ● סער: "בחירה בנתניהו תביא את השמאל לשלטון" ● גורם בבלוק הימין לחדשות 12: לא תהיה הליכה עיוורת אחרי נתניהו בבחירות הקרובות ● סמוטריץ': "מתנגד לפיצול בציונות הדתית", נפתלי בנט מבהיר - תנועת הימין החדש תתמודד באופן עצמאי

עוד 17 עדכונים

סיפורה של אנה סאקס נסיכת הזבל המסתורית של ניו יורק

אנה סאקס, יהודיה-אמריקאית יפהפייה בת 28, היא עוף מוזר ברחובות ניו יורק ● בניגוד לאנשים חסרי בית שמחפשים מזון ומציאות בזבל, היא מחטטת באשפה מתוך אג'נדה ירוקה ● המטרה שלה: להציל מוצרים ומצרכים שמישים לחלוטין שהושלכו לאשפה, ולחלק אותם למי שזקוק להם ● "אם לא הייתי לבנה ומסורקת, היו מתייחסים אלי אחרת לגמרי"

עוד 1,077 מילים

למה אבו מאזן רוצה להעמיד את עצמו לבחירה, לראשונה מזה כ-15 שנה ● ישראל מתרפקת על היחסים החמים עם מדינות המפרץ, אבל משם לא תבוא הישועה ● המתיחות בין טורקיה לארצות הברית עולה מדרגה ● ובעזה מנסים ליהנות לרגע מהחיים, אבל לא ממש מצליחים ● קסניה סבטלובה מסכמת את השבוע במזרח התיכון

עוד 866 מילים

מסתמן: יער רמות ומצפה נפתוח ניצלו מפני תוכניות הבנייה

ייתכן שהשבוע הוכרע אחד המאבקים הסביבתיים החשובים שמתנהל בירושלים בשנים האחרונות, כשראש העירייה משה ליאון התחייב כי "לא תהיה שם שום בנייה בלי הסכמה של הירוקים" ● המדובר בריאה ירוקה, שוקקת חי-בר וצמחייה נדירה, המשמשת גם כאתר מבוקש של פעילות פנאי ונופש לתושבי עיר הבירה

עוד 752 מילים

אבו מאזן במסר לערביי ישראל: תנהרו לקלפיות

בלעדי בשיחה פרטית שנערכה בספטמבר, הפציר יו"ר הרשות הפלסטינית בערבים הישראלים להצביע בהמוניהם לכנסת: "יכולים להוות גורם עם השפעה גדולה" ● בהקלטה שהגיעה לידי כתבנו אדם רזגון, אבו מאזן תוקף את הח"כים מהרשימה המשותפת ("שמתווכחים על דברים טריוויאליים"), אומר כי יפר את ההסכמים עם ישראל אם בקעת הירדן תסופח (אבל ימשיך להילחם בטרור), ומעריך כי הקמת מדינה פלסטינית היא חזון רחוק ● במקביל, נרשמה התרחקות בינו לבין הח"כים הערבים ● איימן עודה סירב להגיב לדברים

עוד 943 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
3

בתוך שנה, יתקיימו בחירות שלישיות - ועוד בחודש השלישי - ורק בגלל שלראש הממשלה יש שלושה סעיפי אישום בשלוש פרשיות ● בתנ״ך, שלוש היה מה שהחוקרים מכנים "מספר טיפולוגי" ● וכל מה שיש לעם הספר היושב ברשתות החברתיות לומר, זה ״פעם שלישית גלידה״?

עוד 808 מילים

שי ניצן: לא תפרנו תיקים לנתניהו

בראיון לחדשות 12 הגיב ניצן להתקפות נגדו מצד ראש הממשלה: "מה המשמעות של 'תפרו תיק?' את השיחות של ראש הממשלה עם נוני מוזס אני יזמתי?" ● ח"כ יעלון: "מה שחשוב לנתניהו זה חסינות והתגברות. לא נפלנו במלכודת שלו" ● השר הנגבי על תמיכתו בנתניהו: "בשעותיי הקשות הוא לא נטש אותי, ואני לא נוטש אותו בשעותיו הקשות"

עוד 28 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה