אביגדור ליברמן, בנימין נתניהו, בני גנץ (צילום: פלאש90)
פלאש90
המרוויחים והמפסידים בכל תרחיש אפשרי

תורת המשחקים הפוליטיים

חודש בדיוק לפני יציאה אפשרית לבחירות נוספות, קשה להעריך כיצד יסתיים הפלונטר חסר התקדים בפוליטיקה הישראלית ● שלושת השחקנים הראשיים שיכולים לפרוץ את המבוי הסתום - נתניהו, גנץ וליברמן - מחזיקים באינטרסים שונים, לרוב מנוגדים ● בניסיון לעשות סדר, ערכנו לכל אחד מהם מאזן רווח והפסד בכל אחד מהתרחישים

הכאוס הפוליטי הנדיר שנוצר בעקבות בחירות ספטמבר, מונע גם מהפוליטיקאים ומהפרשנים המנוסים ביותר לספק הערכה מושכלת על הכיוון שאליו ישראל הולכת. האם פנינו לבחירות, או שמא לממשלת פשרה כלשהי?

שלושת הכוחות הפוליטיים המרכזיים שביכולתם לפרוץ את המבוי הסתום – בנימין נתניהו, בני גנץ ואביגדור ליברמן – מחזיקים באינטרסים שונים, לרוב מנוגדים. בניסיון לעשות סדר, ערכנו לכל אחד מהם מאזן רווח והפסד בכל אחד מהתרחישים.

לכל אחד ממאזני הרווח וההפסד הענקנו "דירוג כדאיות": מציון 1, המייצג מהלך המנוגד באופן מובהק לאינטרסים הפוליטיים של השחקן; ועד ציון 5, המייצג מימוש מרבי של האינטרסים. עם זאת, דירוג הכדאיות מתחשב בחלופות ובאילוצים הקיימים, ואינו מייצג את מימוש השאיפות של כל אחד מהפוליטיקאים בתנאים מושלמים.

תרחיש 1: הליכה לבחירות נוספות

בנימין נתניהו 4
בני גנץ 4
אביגדור ליברמן 3

נתניהו

הרווח הגדול והמיידי ביותר של נתניהו מהליכה לבחירות הוא המשך כהונתו לכחצי שנה לפחות בראשות הממשלה.

מנגד, הסכנה הגדולה ביותר היא פסיקה של בג"ץ לאחר הגשת כתב האישום, שתקבע כי נתניהו אינו יכול לכהן כראש ממשלת מעבר אשר אינה נהנית מאמון הכנסת. הנימוק הבסיסי לפסיקה כזאת יהיה הלכת דרעי-פנחסי, הקובעת ששרים נאשמים בפלילים אינם יכולים להמשיך לכהן, ואם כך ביחס לשרים – קל וחומר בנוגע לראש ממשלה.

למרות זאת, מינוי נפתלי בנט לשר ביטחון מלמד שנתניהו מכוון לבחירות נוספות, אולי משום שהוא סבור שבג"ץ מורתע מספיק מכדי שיעז לפסוק כך נגדו.

גנץ

הרווח הבולט מבחירות נוספות הוא שימור הדימוי הנקי והאמין של גנץ ושל כחול-לבן. קיום ההתחייבות לא לשבת תחת נתניהו כנאשם, יסייע להביא את בוחרי כחול-לבן לשים שוב את אותו הפתק בקלפי.

רווח אפשרי נוסף הוא תוצאות טובות יותר בבחירות, על רקע היחלשות אפשרית של הליכוד בגלל כתב האישום נגד נתניהו.

הסכנה בתרחיש הזה, לעומת זאת, היא הטלת האשמה על ההליכה לבחירות נוספות על גנץ ושותפיו. זה סיכון נמוך עבור גנץ: בסקרים האחרונים שבדקו את הסוגיה, גדול מספר המאשימים את נתניהו ממספר המאשימים את גנץ פי שלושה ואף יותר.

ליברמן

על פי סקר המכון הישראלי לדמוקרטיה מראשית אוקטובר, רק 55% מבוחרי ישראל ביתנו בטוחים שיצביעו שוב למפלגה אם יהיו בקרוב בחירות נוספות. זהו הנתון הנמוך ביותר בקרב המפלגות בפער גדול. הליכה לבחירות, אם כך, היא תרחיש שטומן מבחינת ליברמן סכנה להפסד משמעותי, ואולי לכן הוא הציב את מניעת הבחירות כיעד עליון.

בצד הרווח, המשמעות של בחירות נוספות היא שליברמן לא יאלץ להפר את הבטחותיו המפורשות בחצי השנה האחרונה. הוא לא ייכנס לממשלת ימין בה הדתיים והחרדים ממלאים תפקידים חשובים, וגם לא ישתף פעולה עם הרשימה המשותפת בממשלת מרכז-שמאל צרה.

בהינתן הסיכויים הקטנים להקמת ממשלת אחדות חילונית, אופציית הבחירות בהחלט עשויה להיות הבחירה של ליברמן למרות החשש מאבדן מנדטים. הוא יכול להתנחם בסקרי המנדטים של השבוע האחרון, שבניגוד לסקר המכון הישראלי לדמוקרטיה, מנבאים שהוא ישמר את כוחו.

ממשלת אחדות חילונית

בנימין נתניהו 2
בני גנץ 2
אביגדור ליברמן 5

נתניהו

בצד הרווח, נתניהו ימשיך להיות האדם החזק במדינה בשנה הקרובה, ולבית המשפט הוא יגיע מבלפור, כשהוא עדיין נושא את התואר ראש ממשלה (בנבצרות).

בצד ההפסד, זה יהיה גט כריתות של נתניהו לבייס החרדי-דתי-מסורתי שלו, שהלך איתו באש ובמים בעשור האחרון. בטווח הארוך זהו הפסד מוגבל, מכיוון שהקדנציה הקרובה היא קרוב לוודאי ממילא האחרונה של נתניהו – בין אם יזוכה ויפרוש כדי ליהנות מהפנסיה, ובין אם יורשע ולא יוכל לחזור גם אם ירצה.

אך הסכנה המשמעותית היא כרסום מעמדו גם בימין: החשש מנקמה מהירה של שותפיו לשעבר לבלוק הופך את תרחיש ממשלת האחדות החילונית לכמעט בלתי אפשרי מבחינת נתניהו.

גנץ 

הסכמה להשתתף בממשלה בראשות נתניהו, ודאי כנאשם, היא הליכה נגד יותר מ-90% ממצביעי המפלגה, כפי שהראה סקר המכון הישראלי לדמוקרטיה מלפני חודש. אבדן הדימוי האמין והנקי צפוי לפגוע אנושות בכחול-לבן בטווח הארוך.

בצד הרווח, גנץ עשוי ליהנות מפופולריות מסוימת על הגישה הממלכתית שהביאה אותו למנוע בחירות נוספות, וכמובן ממשלה כזו מספקת אופק ברור להתיישבותו על כס ראש הממשלה.

רווח נוסף עשוי לנבוע מהמדיניות עצמה, אם כחול לבן תוכל להעביר בממשלת האחדות החילונית חלק מהרפורמות החשובות שהציעה בתחום הדת והמדינה, בחיזוק שלטון החוק והדמוקרטיה, בשיקום מערכת הבריאות, חיזוק הכלכלה, שיפור איכות החינוך ועוד.

למרות כל אלה, המכה התדמיתית שיספגו גנץ וכחול-לבן בשבועות שאחרי הקמת הממשלה צפויה להיות קשה ועמוקה, ולהיצרב לזמן רב בתודעת מצביעיה.

ליברמן

ממשלת אחדות חילונית היא תרחיש החלומות של ליברמן. השגת היעד שסימן מאז ראשית מערכת הבחירות, למרות התנאים הקשים, תצרוב בתודעה הציבורית את היותו פוליטיקאי-על, כמעט על-אנושי.

ממשלת האחדות החילונית תאפשר לו לעמוד בהתחייבויותיו שלא לשבת עם החרדים ו"המשיחיים" מחד, ולהימנע משותפות בממשלה שבה תומכת מבחוץ הרשימה המשותפת, השנואה על מצביעיו.

מנגד, אחת הסכנות בממשלה כזאת היא הפיכתה לממשלת שיתוק שלא תוכל לממש את הרפורמות שמבקש ליברמן להעביר בתחום הדת והמדינה, מה שיפגום בדימוי ההישג שהוא ירצה לשדר. אך מכיוון שליברמן מחויב לשימור וחיזוק תדמיתו, ממשלת האחדות החילונית היא האפשרות המועדפת עליו, בין אם יצליח לממש בה את הבטחותיו ובין אם לא.

ממשלת אחדות רחבה

בנימין נתניהו 4
בני גנץ 1
אביגדור ליברמן 1

נתניהו

ממשלת האחדות הרחבה לפי מתווה הנשיא, היא התרחיש השני המועדף על נתניהו, אחרי ממשלת ימין צרה.

בממשלה הרחבה נתניהו ישמור על עוצמתו הפוליטית, בזכות הנאמנות המוחלטת שלה הוא זוכה מהמפלגות החרדיות והדתיות. אף שהממשלה תהיה פריטטית – כלומר, מספר השרים ובעלי התפקידים האחרים יתחלקו שווה בשווה בין גוש הימין לבין כחול-לבן – נתניהו ימשיך להיות בעל הבית העיקרי, ויתפשר בעיקר בסוגיות שממילא אינן חשובות לו.

נקודת התורפה הבולטת מבחינת נתניהו בממשלה כזאת, היא העובדה שלא יוכל להשיג באמצעותה חסינות מפני העמדה לדין. למרות זאת, מדובר מבחינתו באפשרות מצוינת.

גנץ 

ממשלת אחדות רחבה מתחרה עם ממשלת הימין הצרה כתרחיש הגרוע ביותר לגנץ וכחול-לבן. בממשלה כזאת הם יישבו תחת ראש ממשלה נאשם בפלילים, ולא ייהנו אפילו מהנחמה שבקידום אג'נדה ליברלית, בגלל השותפות עם החרדים והדתיים הלאומיים.

שותפות בממשלה כזאת תהווה גט כריתות של כחול-לבן מבוחריה, וצפויה להביא להתרסקותה בבחירות הבאות.

ליברמן

מצביעי ישראל ביתנו, חשף סקר המכון הישראלי לדמוקרטיה, אינם מחבבים את נתניהו. 82% מהם סבורים שעליו לפרוש אם יוגש נגדו כתב אישום. גם הנכונות לשותפות עם החרדים נמוכה מאוד. רק 21% ממצביעי ישראל ביתנו מוכנים לכך, בעוד 70% מהם מתנגדים.

בממשלת אחדות רחבה, ליברמן לא יוכל לממש אפילו אחת מהבטחות הבחירות שלו בתחום הדת והמדינה, בעוד שהצעד הראשון שלו יהיה הפרת הבטחה מפורשת לא לשבת עם החרדים.

בנוסף, גודלה של הקואליציה יביא לכך שלא יזכה לתפקיד מיניסטריאלי קרוב בחשיבותו לתפקידים שמילא בעבר, בראשם שר הביטחון. ממשלה כזאת תהיה גרועה מבחינתו.

ממשלת ימין צרה

בנימין נתניהו 5
בני גנץ 1
אביגדור ליברמן 2

נתניהו

ממשלת ימין צרה, המוקמת בסיוע ישראל ביתנו, היא תרחיש החלומות של נתניהו. היא הממשלה שבה הסיכוי שיקבל חסינות מפני העמדה לדין הוא הגבוה ביותר.

עוד יותר מאשר בממשלת האחדות הרחבה, בממשלת ימין צרה נתניהו ימשיך להיות כל-יכול, בתמיכה נלהבת של הבייס שלו.

גנץ 

בתמונת ראי, התרחיש של חבירת ליברמן לממשלת ימין צרה הוא חלום הבלהות של גנץ. הממשלה הזאת צפויה לפגוע אנושות בשלטון החוק, ולהמשיך בחתירה תחת הממלכתיות ובצמצום המרחב הדמוקרטי. במקרה כזה, גנץ יצטרך לקוות למשבר פוליטי שיקדים את נפילתה של הממשלה, אך יהיה מוכן לאפשרות שתכהן ארבע שנים מלאות.

היתרון היחיד שיצמח לכחול-לבן מממשלת ימין צרה הוא שימור מעמדה כאופוזיציה הבולטת לגוש הימין הפופוליסטי-דתי. אם הבחירות שאחרי סיום כהונת הממשלה ימשיכו להיות הוגנות ושוויוניות, כחול-לבן יכולה לזכות בהן בהישג מרשים אף יותר מהישגיה בשתי מערכות הבחירות האחרונות.

ליברמן

כמו בתרחיש ממשלת האחדות הרחבה, ישראל ביתנו תלך נגד מצביעיה אם היא תסייע לנתניהו לשמר את שלטונו לעוד שנים, תוך שיתוף פעולה עם המפלגות הדתיות והחרדיות.

אחד הרווחים בהליכה לממשלת ימין צרה הוא ההימנעות מבחירות נוספות, שבהן ישראל ביתנו עשויה לאבד חלק ניכר מכוחה. רווח נוסף עשוי להיות בתחום הפרסונלי – אם ליברמן ייתן לנתניהו את המנדטים החסרים ל-61, הוא יקבל כל תפקיד ממשלתי שיבקש לו ולאנשיו.

מכיוון שליברמן הוא רץ למרחקים ארוכים, קשה להאמין שיחרב לחלוטין את שמו הטוב בקרב הקהל שלו ("מילה זאת מילה") בשביל רווחים קצרי טווח ומפוקפקים. מצד שני, האיום של בחירות נוספות עשוי לתמרץ אותו לבצע את המהלך ולהציג אותו כמהלך הצלה לאומי שננקט באין ברירה.

ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת

בנימין נתניהו 1
בני גנץ 4
אביגדור ליברמן 2

נתניהו

זהו התרחיש הגרוע ביותר מבחינת נתניהו, ולא במקרה הוא מרבה להזהיר מפניו. משמעות התרחיש הזה היא גדיעת עשר וחצי שנות כהונתו באבחת חרב מהירה, ופינוי בלפור עוד לפני סוף השנה האזרחית. הקמת ממשלת מיעוט צרה תהיה נוקאאוט צורב לנתניהו, שיאבד באחת את מעמדו כאיש החזק במדינה.

במקרה כזה, נתניהו ייאלץ להתמודד עם כתב האישום החמור הצפוי להיות מוגש נגדו כחבר כנסת מן המניין – גם אם יו"ר האופוזיציה – או אף כאזרח, אם יחליט לפרוש מהפוליטיקה.

גנץ 

בצד הרווח, גנץ ייכנס ללשכת ראש הממשלה עוד החודש, משום שחלון הזמנים להקמת ממשלה כזאת מסתיים בעוד תשעה ימים. רווח נוסף יהיה הרחקה מיידית של נתניהו מעמדת השפעה, וצמצום מהיר בהיקף הנזקים שהוא מחולל למרקם הדמוקרטי.

ממשלת מרכז-שמאל צרה תאפשר לגנץ להציג שורה ארוכה של הישגים, מעל לכל בביצור הדמוקרטיה ושלטון החוק וברפורמות בתחום הדת והמדינה. נוסף על כך ייהנו גנץ וכחול-לבן מעצמאות גדולה בניהול הממשלה בכל התחומים – כלכלה, חינוך, בריאות ועוד, מה שיאפשר להם ליישם בתוך כשנה חלק לא מבוטל מהתוכניות המופיעות במצע הבחירות של המפלגה.

ממשלת מיעוט תהיה יציבה כל עוד ליברמן יתמוך בה – אם יתמוך מלכתחילה – משום שהפלתה דורשת הצבעה של 61 חברי כנסת בעד ממשלה חלופית (אי אמון קונסטרוקטיבי).

נקודת תורפה בולטת היא החשיפה של ממשלה כזאת לדה-לגיטימציה חריפה מצד הימין, ולהעמקת הקיטוב שגם כך הגיע לרמה עמוקה ומסוכנת, בעוד שגנץ מעוניין דווקא לאחות את הקרעים. ההסתה נגד הממשלה עלולה להגיע לאלימות של ממש.

ליברמן

אם היחס של בוחרי ישראל ביתנו אל החרדים מסוייג, יחסם לאזרחים הערבים הוא סלידה של ממש בואכה שנאה. רק 9% ממצביעי ישראל ביתנו מוכנים לאפשרות של ממשלת מיעוט בתמיכה חיצונית של הרשימה המשותפת, בעוד 85% מתנגדים לכך.

מבחינת ליברמן זה פספוס, כי ממשלת המיעוט היא הממשלה החילונית ביותר האפשרית בישראל, והיא יכולה לספק לו במהירות שלל הישגים בתחומי הדת והמדינה. קשה לאמוד כמה ממצביעי ישראל ביתנו יסכימו לוותר על התנגדותם לממשלת המיעוט בתמורה להישגים הללו ולהזזת נתניהו.

אופציית ממשלת המיעוט יכולה לקרוץ לליברמן רק אם מעבר לענייני הדת והמדינה בוער לו לסלק את נתניהו. עמדתו הפומבית, התומכת בו כראש ממשלה ראשון במתווה הנבצרות, היא לא בהכרח עמדתו האמיתית. לאור התנגדות מצביעיו לשיתוף הפעולה עם הערבים, ליברמן זקוק למוטיבציה חזקה במיוחד כדי ללכת על המהלך ולחצות את הרוביקון.

עוד 1,531 מילים
כל הזמן // יום שני, 16 בדצמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ח"כ גדעון סער: "פתרון שתי המדינות הוא לא פתרון אלא אשליה"

שרן השכל הודיעה על תמיכתה בסער ● עמיר פרץ: שכל מפלגה תתמקד בגיוס הבוחרים שלה ● גאולה אבן-סער: אנחנו חווים הסתה מטורפת ברשת כבר תקופה ארוכה, ומקווים שלא יהיה אדם שיעשה משהו ● מיקי זוהר: חיים כץ לא תומך בגדעון סער, הוא יישב על הגדר ● השרה רגב: כבודו של סער במקומו מונח, אבל נתניהו הוא ליגה אחרת

עוד 48 עדכונים

הבחירה בברקזיט עשויה להוביל את בריטניה לפירוק הממלכה

בסרט המבריק "מונטי פייתון והגביע הקדוש", המלך ארתור מציג את עצמו בפני קבוצת איכרים ספקנים שעסוקים בהתפלשות בערימת זוהמה. אין להם מושג מי הוא.

"אני ארתור," הוא מצהיר. "מלך הבריטים!"
"מיהם הבריטים?" שואל אחד האיכרים.
"ובכן, כולנו," עונה ארתור. "כולנו בריטים. ואני מלככם!"

האיכרים נותרים ספקנים.

הבנתי זאת טוב יותר כשגרתי בבריטניה בתחילת שנות האלפיים, כאשר לונדון הרגישה ממש כמו בירת אירופה אם לא העולם. היו הרבה דרכים בטוחות לזר לגרום לעצמו להראות מגוחך, כולל זיוף מבטא מקומי. אבל הדרך הבטוחה ביותר היתה להתייחס לבריטים כאל "בריטים".

אפילו המונח "בריטניה", המועדף ברחבי תבל, לא היה אהוד כל כך. נראה שכולם העדיפו את הממלכה המאוחדת (UK). ההבדל הוא שה-UK כוללת את צפון אירלנד. מבין כל השותפים הזוטרים של אנגליה, חשתי שצפון אירלנד היתה להם החשובה ביותר, אחרי כל הבלאגן שנדרש כדי לאחוז בה.

זה כבר לא משנה עכשיו. ניצחון השמרנים דוחפי-הברקזיט בשבוע שעבר ממסמר את היציאה מהאיחוד האירופי בחודש הבא. זה יצית סדרת אירועים שעשויים לפרק את המדינה, איך שלא תיקרא.

רק לפני חמש שנים הסקוטים הצביעו נגד עצמאות בשיעור של 55% מול 45%, במידה רבה בגלל הטענה (האירונית כעת) שעזיבת בריטניה תהיה כרוכה באסון של עזיבת האיחוד האירופי גם כן; האיחוד לא אהב את פילוג בריטניה והחשש היה שהוא יפנה לסקוטלנד עצמאית כתף קרה.

כעת בריטניה עצמה גוררת את סקוטלנד אל מחוץ לאיחוד. כתוצאה מכך, המפלגה הלאומית הסקוטית (SNP) שיפרה במידה ניכרת את ביצועיה וזכתה ב-48 מתוך 59 המושבים בסקוטלנד.

מנהיגת ה- SNP, ניקולה סטורג'ון, כבר הצהירה כי הניצחון של בוריס ג'ונסון פירושו שיש כעת מנדט מוסרי למשאל עם שני על עצמאות סקוטלנד. זה יוביל לקטטה עם לונדון, שבדרך כלל צריכה להסכים. אולם לאחר שהתעקשו בדרך כה גסה על יציאה מאירופה, לאנגלים לא יהיה שום מנדט מוסרי להחזיק את סקוטלנד בכוח.

סקוטלנד תתמודד עם סיבוכים, במיוחד הכרוכים במטבע. כמדינה, היא לא תעמוד בקריטריונים הכספיים לאמץ את האירו ושמירה על הפאונד הבריטי באזור הכלכלי האירופי זה גם לא עניין חלק. אבל צפו שהאיחוד האירופי יחבק את הסקוטים רק כדי להראות לאנגלים מה זה. סקוטלנד עצמאית עשויה להתקבל בברכה לאיחוד האירופי תוך מספר שנים.

כמעט כל מי שהכרתי בלונדון שנא פעם את רעיון העצמאות הסקוטית, ואני עצמי שמחתי לראות את תנועת העצמאות מתרסקת בשנת 2014. התמונה הזו התהפכה. אני בטוח שרובם הפעם יבינו לחלוטין, ואני בהחלט מאחל לסקוטלנד כל טוב.

ובאמת, כל העניין די הגיוני. כשביקרתי באדינבורו, הייתי די מופתע מהאנטיפתיה כלפי האנגלים, שהופנתה אפילו כלפיי כ"לונדוני" זמני. בגלאזגו בקושי הבנתי את בני המקום, והתחושה הייתה הדדית. המוזיאון הלאומי של סקוטלנד היה עמוס בהוכחות למאות שנות דיכוי אכזרי מצד האנגלים.

מאמני הכדורגל הדומיננטיים אז היו הצרפתי ארסן ונגר של ארסנל, אברם גרנט מישראל של צ'לסי, ואלכס פרגוסון במנצ'סטר יונייטד. האחרון, סקוטי, היה יחיד שתיעב באופן גלוי את נבחרת אנגליה. זאת אחרי שקיבל תואר אבירות; זה לא היה נראה לי אצילי במיוחד. אבל עכשיו אני מבין.

משהו דומה עשוי להתרחש בוויילס, שם תנועת העצמאות חלשה יותר אך צומחת. מפלגת הלייבור המקומית שהתנגדה לברקזיט זכתה השבוע ב-22 מושבים, כולל כל סביבת קארדיף הבירה. מפלגה לאומנית ממש זכתה בארבעה מושבים נוספים, ומפלגתו של ג'ונסון רק ב-14.

הייתי ממש המום, כשביקרתי בוויילס, לגלות שהשפה הוולשית לא הייתה רק דבר אמיתי, אלא גם הופיעה מעל האנגלית בשלטים לאורך האוטוסטרדה. כששאלתי את המקומיים מדוע זה, הם נראו מבולבלים לגבי השאלה.

ואז יש את צפון אירלנד, שזה אסון שרק מחכה לקרות (שוב). הסמטוחה המכונה "backstop" האירי הייתה במרכז הדיון על עסקת הברקזיט עם האיחוד. זה מסובך אבל בגדול זה מסתכם בעובדה שבריטניה והאיחוד האירופי יצטרכו לקבוע גבול ממשי למעבר סחורות ואנשים, אך איש לא רוצה שגבול יחלק את האי אירלנד.

כך שיציאה מהאיחוד תביא לחצים לשילוב בסופו של דבר של צפון אירלנד עם הרפובליקה של אירלנד. הקתולים בצפון אירלנד ישמחו – ובאשר לפרוטסטנטים (המקבילים איכשהו למתנחלים שלנו), הדבר האחרון שהם היו צריכים זה את הסיבוך המיותר הזה. המפלגת הדוגלת בזהות בריטית (ה-DUP) איבדה השבוע את הרוב שהיה לה לטובת בדלנים (השין פיין שכבר קראו ביום שישי למשאל עם על איחוד אירלנד) ומתנגדי הברקזיט.

מה שהגיוני במפה הוא בדרך כלל הגיוני בחיים.

אלו מעולם לא היו נישואים בין שווים. אוכלוסיית אנגליה מונה 55 מיליון לעומת 5 מיליון בסקוטלנד. וויילס היא רק 3 מיליון וצפון אירלנד כ-2 מיליון. האוכלוסייה הגדולה באנגליה מצטופפת באזור לא גדול בהרבה מסקוטלנד.

ברקזיט ייזכר כמעט בוודאות כטעות איומה. היציאה אושרה בפער קטן במשאל העם ב-2016 לאחר קמפיין שהיה מלא בשקרים ובלבול. הצעירים שונאים את הניתוק מאירופה. היו אלה המבוגרים יותר שהפגינו נוסטלגיה לעבר. הם לא אהבו ביורוקרטים שלא נבחרו בבריסל והם רצו שאנגליה תישאר אנגלית (סיכון אמיתי) – אך הם גם לא הצליחו להבין את מציאות הכלכלה הגלובלית והיה גם יותר מחשד לגזענות.

משאל עם שני לאישור העסקה בפועל נמנע בצורה לא הגיונית. ג'ונסון ניצח בשבוע שעבר בעיקר בגלל שהיה לו את היריב הקל ביותר שאפשר להעלות על הדעת בג'רמי קורבין, שקיצוניותו הסוציאליסטית, נטייתו לדבר בחביבות על טרוריסטים, והסתבכויותיו עם אנטישמיות היו פשוט יותר מדי.

כעת יבואו שנים של דיונים על פרטי ההתנתקות הכואבת מהאיחוד האירופי, פניות נואשות לאמריקאים ולאחרים לכרות בריתות בילטרליות, סכנה לשירות הבריאות הלאומי האהוב, תנועות הפרישה שצוינו לעיל, ובסוף אולי ניסיון לא מכובד של אנגליה לחזור כמה עשורים, כאשר הצעירים יובילו את העסק. לטעויות יש מחיר.

בסרט של מונטי פייתון, האיכרים מבטלים את נסיונותיו של ארתור להצדיק את מעמדו – אגדה שקורה ל"גברת האגם" ששלפה את החרב "אקסקליבר" מאיזו ביצה ומסרה לו אותה.

"ובכן, אני לא הצבעתי עבורך," אומרת איכרה, בזמן שארתור מוחה ש"לא מצביעים למלכים".

השותפים של אנגליה בבריטניה לא הצביעו בעד הברקזיט.

דרינקס עם מלכת הממלכה הבינתיים-מאוחדת (צילום: דן פרי)
דרינקס עם מלכת הממלכה הבינתיים-מאוחדת (צילום: דן פרי)

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 846 מילים

משפטנים, אנשי רוח ופוליטיקאים ישראלים ופלסטינים השתתפו בכנס פורץ דרך בהרווארד, שדן בהיבט החוקי של אפליית מזרחיים וערבים בארץ ● נטלי חזיזה, שחוקרת את פרשת ילדי תימן, השוותה בכנס בין הטראומה של הורי הילדים לטראומה של הפיגוע במגדלי התאומים, וקראה למדינה לפצות אותם ● שושנה מדמוני-גרובר אמרה כי היא אינה מאמינה שזה יקרה: "זה מאיים על מעמדו של הנרטיב הציוני. זה לא היה 'המזרחיים ניצלו, חולצו מתנאים פרימיטיביים'"

עוד 1,037 מילים ו-1 תגובות

סיכום קדנציה "פרקליט המדינה התנהג כאילו הוא ניצב על דוכן הנאשמים"

פרקליט המדינה שי ניצן מסיים את תפקידו באחת התקופות הרגישות ביותר לשלטון החוק בישראל, אחרי מתקפות עזות משמאל ומימין ● כל טעות ו"תקלה" של המערכת משמשת נשק למבקרים, וכל החלטה מוטה יכולה להוות "הוכחה" שהשיטה פגומה מיסודה ● תרמה לכך התנהלות בעייתית של ניצן לאורך השנים

עוד 3,143 מילים

בתוך עשור הפכה הריצה לספורט העממי הפופולרי בישראל ● ב-2008 נרשמו בישראל 834 רצים למרתון היחיד שפעל באותה שנה, בטבריה ● במרתון תל אביב שהתקיים בפברואר השנה כבר התקרב מספר המשתתפים בכל המקצים ל-40 אלף ● אבנר הופשטיין, עם רקורד של 8 מרתונים על אף גילו המקליש, מסביר למה הריצה מתאימה כל כך לישראלי הממוצע, שרוצה לגמוע את החיים מהר ● סוגרים עשור: כתבה רביעית בסדרה

עוד 1,181 מילים

מימין יהום הסער

המרוץ לראשות הממשלה עובר, איך לא, דרך מסלול עוקף נתניהו מימין

יונתן שתיל הוא מאייר וקריקטוריסט. אייר במספר מקומונים ("במקום", "מלאבס" ו"צומת השרון"), אייר את הספר "אנשים על ארבע" שכתב ד"ר רפי קישון ובהמשך אייר לטור משותף איתו במגזין "עיתון חי". עבודות נוספות, קריקטורות ואיורי דמויות ונוף, אפשר לראות בדף האינסטגרם שלו

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 11 מילים
עודכן לפני 3 שעות

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

קמפיין הבחירות של הימין מציג: השתלטות עוינת על הדמוקרטיה

"במציאות, מעט מאוד דמוקרטיות מתו בחשכה", כתב לפני שנה פרופ׳ קאס מודה, חוקר בעל שם עולמי של הימין הקיצוני ● "דמוקרטיות ליברליות מפורקות לעתים קרובות בזהירות מפליגה, חתיכה אחר חתיכה" ● בישראל, קמפיין מפלגות הימין ישלב בין טיפוח לאומנות יהודית והסתה נגד מערכת אכיפת החוק וה"דיקטטורה הפקידותית" ● השאלה היא האם הפעם התקשורת תעשה את תפקידה ● פרשנות

עוד 982 מילים

"כשאין יציבות פוליטית, לאזרחים יש יותר בעיות נפשיות"

ד"ר גאבור מאטה חוזר לטראומה הפרטית שלו כתינוק בשואה, ומאבחן את הבעיות הפסיכולוגיות שמאפיינות לדבריו את החברה הישראלית ● "ילדיהן של אימהות ישראליות, שהיו בהיריון בתקופת ההמתנה שלפני מלחמת ששת הימים, היו בעלי סיכויים גבוהים יותר ללקות בסכיזופרניה"

עוד 1,172 מילים

חיפש קשר בין ספורט להצלחה בלימודים - ועלה על משהו אחר

פרופסור ג'פרי גרוסמן מ-MIT גילה שסטודנטים שישנים יותר מקבלים ציונים טובים יותר ● בראיון לזמן ישראל הוא מספר כיצד המסקנות שלו התקבלו לגמרי בטעות, מגלה מה השעה המומלצת ללכת לישון כדי להצליח בלימודים, ומסביר למה הוא לא נותן דוגמה אישית לתלמידיו

עוד 624 מילים

סער: קורא לנתניהו לקיים עימות טלוויזיוני

ליברמן: כל מה שהליכוד נתנו לחרדים, בכחול לבן יתנו כפול ● סער: "בחירה בנתניהו תביא את השמאל לשלטון" ● גורם בבלוק הימין לחדשות 12: לא תהיה הליכה עיוורת אחרי נתניהו בבחירות הקרובות ● סמוטריץ': "מתנגד לפיצול בציונות הדתית", נפתלי בנט מבהיר - תנועת הימין החדש תתמודד באופן עצמאי

עוד 17 עדכונים

סיפורה של אנה סאקס נסיכת הזבל המסתורית של ניו יורק

אנה סאקס, יהודיה-אמריקאית יפהפייה בת 28, היא עוף מוזר ברחובות ניו יורק ● בניגוד לאנשים חסרי בית שמחפשים מזון ומציאות בזבל, היא מחטטת באשפה מתוך אג'נדה ירוקה ● המטרה שלה: להציל מוצרים ומצרכים שמישים לחלוטין שהושלכו לאשפה, ולחלק אותם למי שזקוק להם ● "אם לא הייתי לבנה ומסורקת, היו מתייחסים אלי אחרת לגמרי"

עוד 1,077 מילים

למה אבו מאזן רוצה להעמיד את עצמו לבחירה, לראשונה מזה כ-15 שנה ● ישראל מתרפקת על היחסים החמים עם מדינות המפרץ, אבל משם לא תבוא הישועה ● המתיחות בין טורקיה לארצות הברית עולה מדרגה ● ובעזה מנסים ליהנות לרגע מהחיים, אבל לא ממש מצליחים ● קסניה סבטלובה מסכמת את השבוע במזרח התיכון

עוד 866 מילים

מסתמן: יער רמות ומצפה נפתוח ניצלו מפני תוכניות הבנייה

ייתכן שהשבוע הוכרע אחד המאבקים הסביבתיים החשובים שמתנהל בירושלים בשנים האחרונות, כשראש העירייה משה ליאון התחייב כי "לא תהיה שם שום בנייה בלי הסכמה של הירוקים" ● המדובר בריאה ירוקה, שוקקת חי-בר וצמחייה נדירה, המשמשת גם כאתר מבוקש של פעילות פנאי ונופש לתושבי עיר הבירה

עוד 752 מילים

אבו מאזן במסר לערביי ישראל: תנהרו לקלפיות

בלעדי בשיחה פרטית שנערכה בספטמבר, הפציר יו"ר הרשות הפלסטינית בערבים הישראלים להצביע בהמוניהם לכנסת: "יכולים להוות גורם עם השפעה גדולה" ● בהקלטה שהגיעה לידי כתבנו אדם רזגון, אבו מאזן תוקף את הח"כים מהרשימה המשותפת ("שמתווכחים על דברים טריוויאליים"), אומר כי יפר את ההסכמים עם ישראל אם בקעת הירדן תסופח (אבל ימשיך להילחם בטרור), ומעריך כי הקמת מדינה פלסטינית היא חזון רחוק ● במקביל, נרשמה התרחקות בינו לבין הח"כים הערבים ● איימן עודה סירב להגיב לדברים

עוד 943 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
3

בתוך שנה, יתקיימו בחירות שלישיות - ועוד בחודש השלישי - ורק בגלל שלראש הממשלה יש שלושה סעיפי אישום בשלוש פרשיות ● בתנ״ך, שלוש היה מה שהחוקרים מכנים "מספר טיפולוגי" ● וכל מה שיש לעם הספר היושב ברשתות החברתיות לומר, זה ״פעם שלישית גלידה״?

עוד 808 מילים

שי ניצן: לא תפרנו תיקים לנתניהו

בראיון לחדשות 12 הגיב ניצן להתקפות נגדו מצד ראש הממשלה: "מה המשמעות של 'תפרו תיק?' את השיחות של ראש הממשלה עם נוני מוזס אני יזמתי?" ● ח"כ יעלון: "מה שחשוב לנתניהו זה חסינות והתגברות. לא נפלנו במלכודת שלו" ● השר הנגבי על תמיכתו בנתניהו: "בשעותיי הקשות הוא לא נטש אותי, ואני לא נוטש אותו בשעותיו הקשות"

עוד 28 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה