זירת הבלוגים

בנט הגיבור

המסקנה היא לא להתרגש מפוליטיקאים שמדברים חזק ונחוש

13/11/2019 17:27
הצהרת נפתלי בנט ובנימין נתניהו, צילום מסך מסרטון של עומר מירון, לע"מ

עיתונאי המסקר נושאי ביטחון סיפר לי לפני כמה שנים על ישיבה של הקבינט הבטחוני בה השתתף השר נפתלי בנט.

הימים היו תחילת ההפגנות על הגדר בעזה. צה"ל נאלץ להתמודד עם הפרות סדר קשות, ידויי מטענים ואבנים והפרחת בלוני נפץ.

הקבינט קיים דיון בנושא התמודדות ישראל עם המצב החדש על גבול הרצועה.

במהלך הדיון התפתח, כך על פי העיתונאי, ויכוח חריף בין השר בנט, אז שר החינוך ובין הרמטכ"ל גדי אייזנקוט.

על פי העיתונאי, בנט טען בתוקף כי צה"ל צריך לירות במפגינים על הגדר. במהלך הדיון, איבד הרמטכ"ל אייזנקוט את קור רוחו המפורסם, פנה לבנט ואמר לו, כי על אף שהיה מ"פ בצבא בעברו, הדבר לא הופך אותו למצביא דגול

בנט טען בתוקף כי הצבא אינו פועל כראוי, וחיווה את דעתו כי צה"ל צריך לירות במפגינים על הגדר על מנת למנוע את המשך ההפגנות. במהלך הדיון הסוער, איבד הרמטכ"ל אייזנקוט את קור רוחו המפורסם. הוא פנה אל השר בנט ואמר לו, לדבריו של אותו עיתונאי, כי על אף שהיה מפקד פלוגה בעברו בצבא, הדבר לא הופך אותו למצביא דגול.

ובכן, לא הייתי עד לשיחה ואינני יודע עד כמה הדיווח הזה מדויק, ובכל מקרה השר בנט נודע לאורך השנים האחרונות כמי שקרא לא אחת לקו קשוח, שלא לומר אלים, בטיפול של ממשלת ישראל מול עזה.

לאורך השנים בנט, לא רק שלא הסתיר את רצונו להתמנות לשר הביטחון של ישראל, אלא הוא אף איים וכמעט התפטר מהממשלה בשל העובדה שראש הממשלה נתניהו נמנע מלמנות אותו לתפקיד שר הביטחון.

לאורך השנים בנט, לא רק שלא הסתיר את רצונו להתמנות לשר הביטחון של ישראל, אלא הוא אף איים וכמעט התפטר מהממשלה בשל העובדה שראש הממשלה נתניהו נמנע מלמנות אותו לתפקיד שר הביטחון

אלא שכמו שאמר פעם אריאל שרון ז"ל: "הפוליטיקה היא כמו גלגל, פעם אתה למטה ופעם למעלה ומה שחשוב זה להישאר על הגלגל". בנט אכן נשאר על הגלגל, ולפני מספר ימים הודיע ראש הממשלה נתניהו כי הוא ממנה את בנט לשר הביטחון.

בנט נכנס לתפקידו בעיתוי המורכב ביותר בו נכנס אולי שר ביטחון בישראל לתפקידו אי פעם. בשעות הבוקר המוקדמות ביצעו צה"ל והשב"כ סיכול ממוקד בו נהרג בהא אבו אל עטא מפקד החטיבה הצפונית של ארגון הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה ורעייתו. שניים מילדיהם נפצעו בתקיפה.

בעקבות התקיפה החל ירי טילים אל עבר ישראל, ירי שלא פסק עד רגע כתיבת שורות אלה.

והנה מסתבר כי מילים לחוד ומעשים לחוד. בעוד שבנט שרוצה להיות שר ביטחון, מדבר בשפה תקיפה ומציע תגובות קשות נגד האוייב בעזה, בנט שר הביטחון הנכנס הוא לא אותו שר גיבור

והנה מסתבר כי מילים לחוד ומעשים לחוד. בעוד שבנט שרוצה להיות שר ביטחון, מדבר בשפה תקיפה ומציע תגובות קשות נגד האוייב בעזה, בנט שר הביטחון הנכנס הוא לא אותו שר גיבור.

מדינת ישראל נוהגת לראשונה באופן מוזר. בשנים האחרונות חזרה ישראל והדגישה את אחריותו של ארגון חמאס לכל ירי מכיוון רצועת עזה. עכשיו ישראל מחסלת את יריבה המושבע של חמאס אבו עטא, ולמרות הירי המאסיבי היא אינה פועלת כלל נגד חמאס.

אין ויכוח כי מדינית ובטחונית מדובר במהלך נכון – עד כה חמאס לא התערבה באירועים והדבר מרסן במידה רבה את האירועים. נותר רק לשאול היכן עומדת לו גבורתו של בנט שקרא לירות על מיידי אבנים על הגדר. מה השתנה מאז הויכוח עם אייזנקוט ועד היום?

מסתבר שהקלישאה "דברים שרואים משם לא רואים מכאן" מתקימת גם בענייננו.

המסקנה היא לא להתרגש מפוליטיקאים שמדברים חזק ונחוש. בפועל, הם יושבים בדיונים בטחוניים, מרגישים חשובים, שומעים סקירות מודיעין ואוכלים בורקס

המסקנה היא לא להתרגש מפוליטיקאים שמדברים חזק ונחוש. פעם הם מבטיחים לנו לחסל את חמאס, פעם מבטיחים לנו לחסל את הנייה תוך 48 שעות או לכבוש את הרצועה ברגע שיירו ממנה ולו טיל אחד.

בפועל, הם יושבים בדיונים בטחוניים, מרגישים חשובים, שומעים סקירות מודיעין ואוכלים בורקס – ככה עובדת השיטה.