המשבר הפוליטי

גנץ נפגש עם ריבלין: "אעשה הכל כדי למנוע עוד בחירות"

נתניהו: ממשלה שתלויה במפלגות הערביות היא סכנה קיומית ומיידית לביטחון ישראל ● איילת שקד: מינוי בנט לשר הביטחון הוא היסטרי. לצערי, אנחנו שועטים לבחירות ● ליברמן: כל בר דעת מבין שבין הליכוד לכחול לבן אין פערים אידיאולוגיים אלא חשבונות אישיים

גנץ וריבלין בבית הנשיא (צילום: מרק ניימן, לע"מ)
מרק ניימן, לע"מ
גנץ וריבלין בבית הנשיא
07:14 עריכה

צה"ל זיהה שני שיגורים שבוצעו מרצועת עזה לישראל. סמוך לשעה 02:00 לפנות בוקר הופעלה אזעקה באזור באר שבע. הייתה זו הפעם הראשונה מתחילת הסבב הנוכחי שנשמעה התרעה באזור זה. לוחמי כיפת ברזל יירטו את שני השיגורים. ארבעה בני אדם נחבלו קלות כשרצו למרחב המוגן וחמישה נוספים לקו בחרדה – כך נמסר ממגן דוד אדום.

בעקבות ירי הרקטות תקף צה"ל, סמוך לשעה 05:00 בבוקר, יעדים של ארגון חמאס. מתחילת מבצע חגורה שחורה נמנעה ישראל מלתקוף יעדים של הארגון והתמקדה במאבק מול הג'יהאד האסלאמי.

07:18 עריכה

יושב ראש כחול לבן בני גנץ ייפגש הערב עם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין. הפגישה תיערך לבקשתו של הראשון. ביום רביעי הקרוב יסתיימו 28 הימים שעמדו לרשותו של גנץ כדי לנסות להקים ממשלה.

בני גנץ מקבל את המנדט מהנשיא ראובן ריבלין. 23 באוקטובר 2019 (צילום: AP Photo/Sebastian Scheiner)
גנץ מקבל מהנשיא ריבלין את המנדט להרכיב ממשלה, 23 באוקטובר 2019 (צילום: AP Photo/Sebastian Scheiner)

בשבוע הבא צפוי ריבלין להיפגש עם יושב ראש ש"ס אריה דרעי, עם ראשי יהדות התורה, יעקב ליצמן ומשה גפני, ועם ראשי הרשימה המשותפת. הפגישות ייערכו לבקשתם של חברי הכנסת.

07:36 עריכה

אחרי תקיפת יעדי חמאס הבוקר פרסם דובר צה"ל את ההודעה הבאה:

במהלך הלילה תקפו מטוסי קרב וכלי טיס של צה"ל מספר יעדי טרור של ארגון הטרור חמאס ברצועת עזה.

בין יעדי הטרור הותקפו מחנה צבאי ומתחם צבאי ששימש את הכוח הימי של ארגון הטרור. כמו כן, הותקפה תשתית תת-קרקע.

התקיפה בוצעה בתגובה לירי הרקטות ששוגרו מרצועת עזה לעבר שטח ישראל במהלך הלילה.

ארגון הטרור חמאס אחראי לכל הנעשה ברצועת עזה וממנה והוא שיישא בהשלכות לפעולות הטרור המופעלות נגד אזרחי ישראל.

צה"ל רואה בחומרה רבה את הירי ונמצא במוכנות גבוהה לכל תרחיש.

10:23 עריכה

נציגים של חמאס והג'יהאד האסלאמי נועדו אתמול בעזה ודנו במאבק מול ישראל – כך דווח בעיתון הלבנוני אל-אחבאר. במהלך המפגש היו חילופי האשמות הדדיים בין הצדדים. לפי הדיווח, ברצועה מעריכים שהרגיעה ששוררת בין עזה לישראל תקרוס בקרוב.

לפני ירי הרקטות אמש לאזור באר שבע מנהיג חמאס איסמעיל הנייה התקשר למזכ"ל הג'יהאד האסלאמי זיאד נחאלה והביע את תנחומיו על מותם של אנשי הארגון בלחימה מול ישראל. השניים סיכמו להגביר את שיתוף הפעולה בין ארגוניהם.

11:50 עריכה

במערכת הביטחון מעריכים כי חמאס הוא שעומד מאחורי ירי שתי הרקטות ששוגרו אמש מרצועת עזה לאזור ישראל. לאחר הירי תקף חיל האוויר יעדים של הארגון. אם חמאס אכן הוא זה ששיגר רקטות לישראל, הדבר מלמד – שבניגוד לטענות שנשמעו בישראל – הארגון אינו מורתע, או לכל הפחות לא מורתע במידה כזו שתמנע ממנו לתקוף את ישראל.

12:03 עריכה

דובר חמאס פאוזי ברהום אמר כי הכיבוש הישראלי נושא באחריות לתוקפנות המתמשכת נגד רצועת עזה. ברהום אמר כי חמאס לא יאפשר לישראל לבחור את המיקום והמועד של המערכות בין הצדדים, והפלגים הפלסטינים הם שיקבעו בשאלות אלה.

12:07 עריכה

עיתונאית חדשות 12 דפנה ליאל מדווחת על "לחץ אטומי בליכוד".

12:17 עריכה

יושב ראש העבודה-גשר עמיר פרץ מותח ביקורת על מדיניותו של ראש הממשלה נתניהו כלפי עזה.

14:21 עריכה

צוות המשא ומתן של כחול לבן ייפגש מחר עם נציגי ישראל ביתנו והעבודה-גשר בניסיון להגיע להסכמות לפני תום המנדט של בני גנץ.

14:23 עריכה

במערכת הביטחון סבורים שהירי אמש מרצועת עזה לאזור באר שבע לא נעשה על דעתה של הנהגת חמאס.

14:38 עריכה

חבר הכנסת אלכס קושניר מישראל ביתנו מספר בשבתרבות בראשון לציון על הצעת החוק שתקל על פיצול סיעות בכנסת.

16:07 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ערך שיחת חירום עם חברי הכנסת של הליכוד. הכתבת הפוליטית של חדשות 12, דפנה ליאל מדווחת כי נתניהו אמר שנודע לו כי כחול לבן החליטה להקים ממשלת מיעוט וביקש להתגייס לסיכול היוזמה.
לדברי נתניהו, "בחירות זה אסון, אבל ממשלת מיעוט שמסתמכת על הרשימה המשותפת היא אפשרות גרועה עוד יותר".

17:50 עריכה

ח"כ דודי אמסלם (ליכוד) על דבריו של איימן עודה, הקורא לעם הפלסטיני להתנגד לכיבוש: "זה האיש שבני גנץ, רמטכ"ל לשעבר, יושב איתו כדי להקים ממשלת מיעוט הבאה עם יועצו של ערפאת, אחמד טיבי והתנועה האסלאמית. אוי לאותה בושה".

18:08 עריכה

בזירה הפוליטית מגיבים לשיחת החירום שקיים ראש הממשלה עם הח"כים של הליכוד ולהתבטאויותיו מהיממה האחרונה. בישיבת החירום אמר נתניהו על הקמת ממשלה צרה: "זו תהיה ממשלה שלויה בתומכי הג'יהאד האסלאמי והחמאס. ליברמן לפי כל הסימנים סיכם איתם. אף אחד מהם לא מכחיש".

ח"כ תמר זנדברג (מרצ): "ההיסטריה של נתניהו היא בדיוק הסיבה למה צריך להקים ממשלה צרה שבליבה מרכז-שמאל-ערבים".

משה יעלון (כחול לבן): "נתניהו שורד מיום ליום על זמן שאול. הוא מוכן לשרוף הכל כדי להימלט מספסל הנאשמים. נתניהו, די! ישראל חשובה ממך, הגיע הזמן למנהיגות אחרת".

יאיר גולן (כחול לבן) "תהיו מופתעים: נתניהו מסית ומשקר במאמץ לשלול לגיטימציה לממשלת מרכז שמאל צרה".

18:24 עריכה

ח"כ יאיר לפיד (כחול לבן): "ראש ממשלה במדינה דמוקרטית אינו יכול להגיד לאנשיו 'להבעיר את הכל'. ביבי שוב מסית לאלימות ושוב יגיד אחר כך 'לא לזה התכוונתי'.

יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה, הגיב ללפיד ואמר: "אבא שלך ז"ל היה אמנם איש שמאל קיצוני, אך אפילו הוא היה מתכחש לך ומתבייש בך אם היה יודע שתקים ממשלה שאחמד טיבי והתנועה האסלאמית מחזיקים לה את השאלטר".

18:26 עריכה

ח"כ ניר ברקת (ליכוד) מגיב ליאיר לפיד ואומר: "המילה להבעיר לא נאמרה. השיחה הייתה על החשש הכבד שאתה ושותפיך בכחול לבן מתכוונים להקים. עם יד הלב, גם אתה יודע שזה מסוכן למדינה".

18:31 עריכה

השר וחבר הקבינט המדיני-בטחוני יובל שטייניץ התייחס למבצע האחרון בעזה. "הוא היה מוצלח בצורה בלתי רגילה. תושבי עוטף עזה עומדים במערכה לא קלה והם עומדים בה בצורה מעוררת התפעלות. פתרון מלא לבעיית עזה, לעשרות שנים קדימה, אני לא מכיר. מי שיש לו פתרון כזה – משלה את עצמו ואת הציבור"

בראיון לרינה מצליח בפגוש את העיתונות בערוץ 12, התייחס שטייניץ גם למשבר הפוליטי. "העם זקוק לממשלת פיוס לאומית רחבה ולא לממשלת פילוג. הסכמנו למתווה הנשיא ולנבצרות, דבר שלא היה פשוט".

כמו כן, אמר שטייניץ כי כחול לבן לא מנהלים משא ומתן עם הליכוד כבר עשרה ימים. "אף אחד לא מתכחש לכך שהם מתכננים להקים ממשלה צרה. גם לי יש חברים בכחול לבן שאומרים לי, שאכן, בלחץ של לפיד וכמה גורמים אחרים, התקבלה החלטה ללכת בכיוון הזה. אני קורא לגנץ ולליברמן – למרות השאה וההסתה נגד נתניהו – אל תקימו ממשלת פילוג".

18:33 עריכה

צוותי המשא ומתן של כחול לבן יקיימו מחר פגישות נוספות עם הצוותים של ישראל ביתנו והעבודה-גשר.

18:34 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת: "נתניהו הוא פוליטיקאי ציני שהפסיד שתי בחירות ברצף וישאיר רק אדמה חרוכה בניסיון נואש להישאר בתפקידו. יא קוסם, הגיע הזמן להיעלם. האזרחים הערבים והיהודים יותר חשובים ממך".

18:48 עריכה

ח"כ סתיו שפיר (המחנה הדמוקרטי): "ראש הממשלה שאין לו רוב בציבור קורא לחבריו 'להבעיר את הכל'. תסתכלו על האיש הזה ותשאלו את עצמכם שאלה פשוטה: האיש הזה יכול לקבל החלטה בטחונית בלי שהשיקולים האישיים והפוליטיים שלו יזהמו אותה? אתם בטוחים?".

https://twitter.com/StavShaffir/status/1195743996204789760

18:50 עריכה

בדקות אלה נכנס יו"ר כחול לבן בני גנץ לבית הנשיא, על מנת לקיים פגישה עם הנשיא ראובן ריבלין.

19:07 עריכה

נדמה כי ההתקפות הדו צדדיות בין גנץ ונתניהו עולות דרגה. גנץ בתגובה לכינוס החירום של ראש הממשלה עם בכירי הליכוד: "מצב חירום זה מאות טילים על אזרחי מדינת ישראל. תפנים, אעשה הכל כדי למנוע ממך לגרור את אזרחי ישראל למערכת בחירות בפעם השלישית".

19:08 עריכה

גם השרה מירי רגב מכחישה את העובדה כי במהלך השיחה עם בכירי הליכוד נאמר שיש "להבעיר את הכל". לטענתה, רגב הייתה על קו הטלפון בעת ששיחה זו התנהלה, ודבר זה לא נאמר במהלכה.

 

19:35 עריכה

יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן: "כל בר דעת מבין שבין הליכוד לכחול לבן אין פערים אידיאולוגיים אלא חשבונות אישיים"

"הגענו לרגע שבו שעון החול עומד לסיים את מסלול ואיתו הספינים, השקרים והמניפולציות", כתב ליברמן בחשבון הפייסבוק שלו. "עם גנץ נפגשנו, אך נדמה היה שאצלו בבית הדברים לא הדוקים וסגורים. רק דבר אחד ברור, העם אמר א דברו הקלפי – הרוב המכריע רוצה אחדות בין הליכוד לכחול לבן".

ליברמן פנה ישירות לגנץ ונתניהו: "אתם לא זקוקים לא למתווכים ולא למפלגות נוספות על מנת לגבש קווי יסוד ולהקים ממשלת אחדות, עוד היום. ישראל ביתנו תתמוך בממשלת אחדות, אפילו מבחוץ, רק שתקום. אני מקווה שהשכל הישר יגבר על האגו".

19:56 עריכה

יו"ר מפלגת ימינה, איילת שקד, התראיינה הערב בפגוש העיתונות בערוץ 12 והתייחסה בהרחבה למשבר הפוליטי. "לצערי אנחנו שועטים לבחירות", אמרה חברת הכנסת. "המנהיגים צריכים להתעשת. כל אחד רוצה להכריע אחד על השני – נדרשים ויתורים מכל הצדדים. אני חושבת בוודאי שממשלת מיעוט זה דבר נורא ואיום ואני לא מאמינה שליברמן יילך לשם".

לטענת שקד, על יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, לחזור לגוש הימין ולשבת יחד עם דרעי על מנת "להציל את מדינת ישראל". עוד הוסיפה: "אני לא נכנסת למשא ומתן בין נתניהו לגנץ, אני רואה שזה לא הולך. אני כן חושבת שאפשר להקים ממשלה טובה ויציבה, כזאת שתביא הישגים גדולים לציבור שליברמן מייצג".

מה יקרה אם נתניהו יקבל כתב אישום?
"כפי שאנחנו יודעים, החוק במדינת ישראל הוא מאוד ברור – ראש ממשלה ראשי לכהן עד פסק דין חלוט. אני שומעת קולות גם ממשפטנים וגם מפוליטיקאים שקוראים לבג"ץ להתערב. בג"ץ לא יכול לדרוס חוק יסוד. אם בג"ץ יעשה את זה, זו רעידת אדמה משטרתית. הסמכות הזאת נתונה בידיי חברי הכנסת". 

ראש הממשלה לא מדבר איתך. למה את שותקת?
"כשאנחנו יושבים ומנהלים ישיבות, הוא כן מדבר איתי, באופן אישי לא. אני חושבת שיש לשאול את השאלה הזאת אותו. אני מסתדרת עם כל סיטואציה במערכת הפוליטית שאיתה אני צריכה להתמודד. לי, מה יש לי להגיד, אני אומרת".

איילת שקד (צילום: פלאש90)
איילת שקד (צילום: פלאש90)
20:00 עריכה

ח"כ עופר כסיף (הרשימה המשותפת): "כחול לבן לא פנו אלינו, ובכל אופן אנחנו לא נוכל לחבור לאף מפלגה שעושה דה-לגיטמציה לאזרחים הערבים". 

כסיף התייחס לאמירתה של חברת מפלגתו, עאידה תומא סולימאן, שקראה לחיסול המחבל אבו אל עטא "רצח", ואמר: אני מתחבר לאמירה. אדם, פושע, גם אם אנחנו לא מתחברים לדעה שלו, ישן עם משפחתו בבית והורגים אותו – זה רצח".

את הדברים אמר כסיף באולפן פגוש את העיתונות בחדשות 12, כשלצידו ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) שמיהר להגיב: "טוב שהציבור יידע איזו סכנה בטחונית מצפה לו באם תקום ממשלת מיעוט". כסיף השיב: "הסכנה הבטחונית היא ראש ממשלה מושחת ופושע".

20:02 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו שב ותוקף את יו"ר כחול לבן בני גנץ. "הוא כבר לא מסתיר את כוונתו להקים ממשלה עם תומכי טרור כמו אחמד טיבי וחבריו. ממשלת מיעוט שתלויה במפלגות הערביות היא איום קיומי למדינת ישראל".

20:03 עריכה

יו"ר כחול לבן בני גנץ ונשיא המדינה ראובן ריבלין נועדים בשעה זו בבית הנשיא. הפגישה היא תוצאה של בקשה של גנץ להיפגש עם הנשיא.

20:15 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ממשיך בבליץ המסרים לערב זה ונדמה כי מדובר ביריית פתיחה לתעמולה לבחירות הבאות.

"יש פה טלפון אדום. ערב-ערב הוא מצלצל. אומרים לי: ראש הממשלה, צריך לתקוף כאן. צריך לתקוף שם. ומה אני אגיד, רק רגע, אני צריך לבדוק עם איימן עודה? אני צריך לבדוק עם אחמד טיבי?", דבריו של נתניהו.

ראש הממשלה קרא לגבי אשכנזי ולבוגי יעלון: "אתם הייתם רמטכ"לים. דברו עם בני גנץ שגם הוא היה רמטכ״ל ותזכירו לו שאלה שאתם רוצים שיהיו שותפים שלכם, שהממשלה שלכם תהיה תלויה בהם, הם רצו להעמיד אתכם – כמו את שאר חיילי צה״ל – לדין כפושעי מלחמה! יצאתם מדעתכם? יש זמן לעצור את הטירוף הזה".

20:19 עריכה

השר יואב גלנט על ההצבעה נגד מינוי נפתלי בנט לשר הביטחון: "מותר לי להצביע לפי צו מצפוני ומיטב שיפוטי. חשבתי שזה לא תורם לביטחון המדינה. אני מאחל לו ולממשלת ישראל בהצלחה".

20:23 עריכה

ח"כ גדעון סער (ליכוד): "ממשלת מיעוט שתוקם תוך השענות על מתנגדי הציונות היא רעיון רע. ממשלה כזאת לא תוכל להתמודד עם האתגרים הבטחוניים".

20:29 עריכה

הסתיימה פגישתם של נשיא המדינה ראובן  ריבלין ויו״ר כחול לבן, בני גנץ. גנץ עדכן את הנשיא על סטטוס המו״מ הקואליציוני ודן עימו על מרכיבי מתווה הנשיא מתוך מגמה למנוע בחירות נוספות. השניים קבעו כי ימשיכו לעמוד בקשר בהמשך.

21:09 עריכה

בימין תוקפים מספר 2 בכחול לבן, יאיר לפיד. סמוטריץ': "אז הוא מעדיף את טיבי על פני ליצמן ואת כסיף פני סמוטריץ'. אמור לי מה הם חבריך ואומר לי מי אתה".

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד): "לפיד רוקם מהלך פוליטי לא רע בכלל (תוך סיכון ביטחון המדינה שלא מעניין אותו). אם הוא מצליח להקים ממשלת מיעוט, הוא מחסל במכה אחת שלושה יריבים פוליטיים בדרך לראשות הממשלה. גנץ וליברמן ייזכרו כמי שהקימו ממשלה עם הרשימה הערבית ונתניהו לא יהיה ראש הממשלה".

21:40 עריכה

ניר חפץ מאיים על הפרשן הפוליטי של גל״צ יעקב ברדוגו בתביעה, כך חושף הערב העיתונאי בן כספית.

22:19 עריכה

"כחול לבן לא עושה גוש חוסם עם המפלגות הערביות. פשוט לא. בלי 'אולי', בלי 'אבל', פשוט לא". נתניהו, שביממה האחרונה הפיץ לכל עבר את המסר שזה מה שעתיד לקרות, הגיב בעוקצנות: "קרה לו ממשהו ללפיד".

22:48 עריכה

סגן שר הביטחון, אבי דיכטר: "אני קורא לך אביגדור ליברמן ולך עמיר פרץ, שניכם שרי ביטחון לשעבר, עצרו את הטירוף הזה".

בהתייחסו לאפשרות של הקמת ממשלת מיעוט, אמר דיכטר: "הבהירו לגנץ שממשלה כזו היא בכלל לא אופציה. ממשלת מיעוט מטורפת כזו תסיט אותנו מהמסילה הלאומית. עצרו את רכבת ההרים הזו רגע לפני שתצא לדרכה".

עוד 36 עדכונים
כל הזמן // שבת, 14 בדצמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

שי ניצן: לא תפרנו תיקים לנתניהו

בראיון לחדשות 12 הגיב ניצן להתקפות נגדו מצד ראש הממשלה: "מה המשמעות של 'תפרו תיק?' את השיחות של ראש הממשלה עם נוני מוזס אני יזמתי?" ● ח"כ יעלון: "מה שחשוב לנתניהו זה חסינות והתגברות. לא נפלנו במלכודת שלו" ● השר הנגבי על תמיכתו בנתניהו: "בשעותיי הקשות הוא לא נטש אותי, ואני לא נוטש אותו בשעותיו הקשות"

עוד 28 עדכונים

זייפני נתוני גיוס חרדים הם בראש וראשונה הפוליטיקאים

הזייפנים הראשונים של נתוני גיוס החרדים הם הפוליטיקאים, ואין להתפלא שבעקבותיהם חשו גם רשויות הצבא שהן יכולות לעגל פינות ולנפח מספרים. ​

חדו"ש פועלת מזה מספר שנים לכפות על צה"ל ומשרד הביטחון לחשוף את נתוני גיוס החרדים האמתיים, ובשבוע שעבר אף שבה חדו"ש ופנתה לבית משפט בעתירת חופש מידע לנוכח הסירוב הנמשך של הרשויות לחשוף מידע זה במלואו ללא כל צידוק חוקי.

עתירתנו כוונה אף כנגד מסך העשן המכסה את מסד הנתונים ששימש בסיס לחקיקת הצעת חוק הגיוס האחרון שנועד כביכול להגדיל באופן משמעותי את יעד הגיוס, אך ספק גדול אם הוא מבוסס על נתונים בדוקים ואמינים.

עתירתנו כוונה אף כנגד מסך העשן המכסה את מסד הנתונים, ששימש בסיס לחקיקת הצעת חוק הגיוס האחרון, שנועד כביכול להגדיל משמעותית את יעד הגיוס, אך ספק אם מבוסס על נתונים בדוקים ואמינים

קשה להתייחס ברצינות להסברי צה"ל, וברור שמעבר לבדיקתו של האלוף נומה יש צורך בחקירה של גורם חיצוני לצבא, שיבחן מה עומד באמת ביסוד הנתונים המסולפים. ואם עומדת מאחוריהם כוונה ותכנון – ימליץ על נקיטת אמצעים כנגד האחראים, בין אם הם בתחתית סולם הדרגות ובין אם בראשו.

לא ניתן להשלים עם מציאות בה המערכת הרגישה והחיונית ביותר לעתידה ובטחונה של מדינת ישראל מציגה נתונים כוזבים ומטעה את הציבור, הכנסת והממשלה ואף את בתי המשפט.

לא ניתן להשלים עם מציאות בה המערכת הרגישה והחיונית ביותר לעתידה ובטחונה של ישראל מציגה נתונים כוזבים ומטעה את הציבור, הכנסת, הממשלה ובתי המשפט

הגדרת חרדים בחוק שירות ביטחון נעשתה בעסקה של קריצת עין בין הפוליטיקאים החרדים לבין המפלגות האזרחיות, באופן שיבטיח כי יספרו גם מי שאינם חרדים. לרבות אלה שמעולם לא היו חרדים וכאלה שכבר אינם חרדים וחייבים בגיוס כמו כל צעיר יהודי אחר בגילם.

הדבר נעשה על ידי שימוש בהגדרת חרדים ששום גורם אחראי אחר אינו מכיר בה, לפיה די בכך שהצעיר למד שנתיים במוסד לימוד בעל סמל פיקוח חרדי בין גיל 14-18.

הגם שנעשה מאמץ להסתיר את ה"ישרא-בלוף" הכרוך בכך, יש עיתונאים חרדים הגונים אשר הודו בפיקטיביות של ההגדרה ובכוונה שנלוותה אליה למנוע גיוס אברכים בפועל.

הגם שנעשה מאמץ להסתיר את ה"ישרא-בלוף" הכרוך בכך, יש עיתונאים חרדים הגונים אשר הודו בפיקטיביות של ההגדרה ובכוונה שנלוותה אליה למנוע גיוס אברכים בפועל

גם יעדי הגיוס המינימליים שנקבעו לא התייחסו לשנתון הגיל של המתגייסים, ולפיכך יצרו רושם מוטעה כאילו המספרים שפורסמו מתייחסים לקבוצת גיל אחת, ולפיכך מהווה אחוז משמעותי מתוך מחזור הגיוס (שמנה כ-9,000 צעירים חרדים בכל שנה, והצפי הוא כי בקרוב יעמוד מספר זה על 11-12,000 בשנה!). בעוד שבפועל הוא היווה אחוז מזערי, כיון שהתפרסם על פני מספר שנתוני גיל.

לכך נילוו גם סבבי פטור מלא מגיוס של גילאים "מבוגרים", עד כי לבסוף נקבע בחוק כי כל האברכים מגיל 24 ואילך יהיו פטורים משירות בטחון או שירות אזרחי! (בהשוואה לפטור משירות בגיל 40-45 לשאר המשרתים).

ואם לא די בכך, הרי הפוליטיקאים התעלמו מכך שרשויות הביטחון לא עמדו בחובת הדיווח התקופתי המפורט בו חויב צה"ל בחוק, למרות שהיו שנים בהן לא דווחו הנתונים כלל כנדרש וגם כאשר נעשה הדיווח הוא לא כלל את המידע שנקבע בחוק ואשר נועד לאפשר פיקוח, ולו מינימלי, על השלכות ההסדרים שנקבעו.

לכך נילוו גם סבבי פטור מלא מגיוס של גילאים "מבוגרים", עד כי לבסוף נקבע בחוק כי כל האברכים מגיל 24 ואילך יהיו פטורים משירות בטחון או שירות אזרחי! (בהשוואה לפטור משירות בגיל 40-45 לשאר המשרתים)

בצד ניקוי המורסה של דיווחים כוזבים יש לחוקק חובת שירות צבאי ואזרחי אמתי, תוך קביעת מכסה נדיבה של אברכים מצטיינים אשר תזכה לפטור ומלגות קיום (כ-1,000 בשנה) ולחייב את השאר בשירות צבאי או אזרחי, תוך מתן עדיפות לבחירת הצבא במשרתים המתאימים לצרכיו.

רק 20% מן הציבור היהודי הבוגר קונים את המנטרה של הפוליטיקאים החרדים בדבר הפטור מגיוס שיש להעניק למי ש"תורתם אומנותם", על פי סקרים חוזרים שערכה חדו"ש, ורוב עצום תומך בגיוס חלקי או מלא של כל האברכים.

במציאות המוכרת לכולנו, אין זה מעשי או אפשרי להטיל סנקציות פליליות על הסרבנים ועל הישיבות שמשמשות להן מקלט, אבל בוודאי ניתן וצריך לשלול את תמיכתה הכספית של המדינה בסרבני השירות ובישיבות המשמשות להם "ערי מקלט", וכן להטיל עליהם סנקציות אזרחיות נוספות כגון שלילת רישיון נהיגה, דרכון, עבודה בשירות הציבורי וכו'.

אין זה מעשי או אפשרי להטיל סנקציות פליליות על הסרבנים ועל הישיבות שמשמשות להן מקלט, אבל בוודאי ניתן וצריך לשלול את תמיכתה הכספית של המדינה בסרבני השירות ובישיבות המשמשות להם "ערי מקלט"

כבר משה רבנו נזף בשבטי גד וראובן:

"הַאַחֵיכֶם, יָבֹאוּ לַמִּלְחָמָה, וְאַתֶּם, תֵּשְׁבוּ פֹה?" (במדבר לב ו), והמשנה קבעה כי במלחמת מצווה "הכל יוצאין אפילו חתן מחדרו וכלה מחופתה" [סוטה, פ"ח מ"ז].

הגיעה העת ליישם את עקרון השוויון בנטל ולא להפכו לסחורה המשמשת לקניית קולות ושלטון, בניגוד לרצון העם ותוך אפליה מגונה בין דם לדם.

אורי רגב הוא רב (רפורמי) ועורך דין, העומד בראש עמותת חדו"ש - לחופש דת ושוויון. הוא פעיל בזירה הציבורית, המשפטית והבינלאומית לחיזוק זהותה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, ולמימוש מלא של הבטחת מגילת העצמאות לחופש דת ומצפון ולשוויון זכויות וחובות ללא הבדל דת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 717 מילים

מסתמן: יער רמות ומצפה נפתוח ניצלו מפני תוכניות הבנייה

ייתכן שהשבוע הוכרע אחד המאבקים הסביבתיים החשובים שמתנהל בירושלים בשנים האחרונות, כשראש העירייה משה ליאון התחייב כי "לא תהיה שם שום בנייה בלי הסכמה של הירוקים" ● המדובר בריאה ירוקה, שוקקת חי-בר וצמחייה נדירה, המשמשת גם כאתר מבוקש של פעילות פנאי ונופש לתושבי עיר הבירה

עוד 752 מילים

אבו מאזן במסר לערביי ישראל: תנהרו לקלפיות

בלעדי בשיחה פרטית שנערכה בספטמבר, הפציר יו"ר הרשות הפלסטינית בערבים הישראלים להצביע בהמוניהם לכנסת: "יכולים להוות גורם עם השפעה גדולה" ● בהקלטה שהגיעה לידי כתבנו אדם רזגון, אבו מאזן תוקף את הח"כים מהרשימה המשותפת ("שמתווכחים על דברים טריוויאליים"), אומר כי יפר את ההסכמים עם ישראל אם בקעת הירדן תסופח (אבל ימשיך להילחם בטרור), ומעריך כי הקמת מדינה פלסטינית היא חזון רחוק ● במקביל, נרשמה התרחקות בינו לבין הח"כים הערבים ● איימן עודה סירב להגיב לדברים

עוד 943 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
3

בתוך שנה, יתקיימו בחירות שלישיות - ועוד בחודש השלישי - ורק בגלל שלראש הממשלה יש שלושה סעיפי אישום בשלוש פרשיות ● בתנ״ך, שלוש היה מה שהחוקרים מכנים "מספר טיפולוגי" ● וכל מה שיש לעם הספר היושב ברשתות החברתיות לומר, זה ״פעם שלישית גלידה״?

עוד 808 מילים

השר לבטחון פנים בדילמה - אולי אחת הקשות שליוותה אותו אי פעם ● ארדן, אחד הבכירים האהודים בליכוד, קרוע בין תמיכה בראש ממשלה שלא סובל אותו לבין תמיכה במועמד שהוא עצמו לא אוהב ● פרשנות

עוד 701 מילים
עודכן אתמול

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

"קשה לראות את מה שקורה במדינה ולשתוק"

לדברי מנכ"ל תנובה לשעבר, האיומים של יאיר נתניהו בחרם צרכנים על אסם בעקבות ההתבטאויות של יו״ר אסם אינם רציניים ● "אני יכול להבין את דן פרופר, אני מזדהה איתו"

יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה ופס ייצור של שערוריות רשת, הכריז השבוע חרם צרכנים על חברת המזון אסם. הסיבה: יו"ר חברת אסם, דן פרופר, כינה את ראש הממשלה נתניהו "גוליבר" ואת תומכיו "הגמדים". זאת, בשבוע שבו בכירים נוספים במשק החלו להניע קמפיין ביקורתי נגד המשך כהונתו של נתניהו.

הקריאה של יאיר נתניהו לחרם על אסם עוררה הדים ואהדה במעגלי התמיכה הקרובים של בנימין נתניהו, אבל (לפי בדיקת דה-מרקר) הציבור הרחב הגיב באדישות והמשיך לקנות בהמוניו את הבמבה והפסטה של החברה.

אין זו הפעם הראשונה שבה חברת מזון מובילה בישראל ניצבת בפני איום בחרם צרכנים בעקבות התבטאות פוליטית של אחד מראשיה.

דן פרופר (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
דן פרופר (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

ההתכתשות בין פרופר לאוהדי נתניהו נשמעה מוכרת מאוד למנכ"ל המיתולוגי של ענקית מזון אחרת – תנובה. רייכמן, חבר קיבוץ גליל-ים, שניהל את תנובה מ-1998 עד 2010 וכיום הוא פנסיונר, סיבך אותה בחרם צרכנים משלו ב-2004.

בראיון אצל כותב שורות אלה באתר ynet אמר רייכמן "ההתנתקות מסרטן הכיבוש טובה לכלכלה". בעקבות זאת, הכריזה מועצת יש"ע חרם על תנובה, ומוצריה כמעט נעלמו מהמדפים בהתנחלויות האידאולוגיות.

תנובה הצהירה אז שדבריו אינם מייצגים אותה כחברה – אבל רייכמן המשיך לעמוד מאחורי דבריו. התעשיינים איימו להפסיק לספק מזון בהתנחלויות, ולבסוף התקיימה "סולחה", שבה רייכמן הצהיר כי דבריו כוונו עניינית נגד מפעל ההתנחלויות ולא נגד המתנחלים עצמם, שאותם כינה "מלח הארץ", והבטיח לא להתבטא יותר בנושאים פוליטיים (אבל לא חזר בו מהתבטאותו), והחרם הוסר.

יאיר נתניהו (צילום: פלאש 90)
יאיר נתניהו (צילום: פלאש 90)

"כן, זה הזכיר לי נשכחות, מה שקורה עכשיו לדן (פרופר)", אמר רייכמן השבוע לזמן ישראל, "אני יכול להבין את דן, אני מזדהה איתו. אבל אני מניח שלא יקרה עם החרם הזה שום דבר. ימשיכו לקנות כרגיל".

לדברי רייכמן: "קשה מאוד לראות את מה שקורה היום במדינת ישראל ולשתוק. תעשיין הוא גם אזרח וזה לא קל לשתוק".

עוד 268 מילים

"קונים כאן אקדח במחיר של פלאפל"

הסיוט של שפרעם עאדל חטיב בן ה-17 היה פעיל בפרויקט "עיר ללא אלימות", שחלם להוציא רישיון ולמצוא אהבה ● בשבוע שעבר נמצאה גופתו בשטח פתוח בעיר שלו, שפרעם, ומאז המקום כמרקחה ● עומר שרביט יצא בעקבות סיפור חייו הקצרים של עאדל, והרצח שפתח את כל הפצעים בעיר הוותיקה: מהטבח שביצע שם חייל יהודי, דרך הקיצוצים בחינוך וברווחה, ועד התחושה הכללית שמדינה שלמה רואה את הקשיים במגזר הערבי - אבל מעדיפה להסיט את מבטה

עוד 2,270 מילים ו-1 תגובות

בתוך עשור זינק היקף הרכישות ברשת מ-1.5 מיליארד ל-22 מיליארד ש״ח ● את ההשלכות של המעבר לקניות באינטרנט ספגו ענפי הקמעונאות המסורתית ● בזו אחר זו קרסו רשתות אופנה ובערי המרכז נסגרות מדי חודש בין 50 ל-100 חנויות ● אבל כשבחוץ פקקי תנועה וללא תחבורה ציבורית, לצרכנים הרבה יותר נוח לפתוח אפליקציה ולהזמין שליחות עד הבית ● סוגרים עשור: כתבה שלישית

עוד 1,504 מילים

גנץ תקף את נתניהו: "הושטתי יד לפיוס אך ניסית להכיש, התרגלת לשקר ולשטות"

● בליכוד הגיבו: נתניהו הסכים לקבל כל ויתור ● סקר חדשות 12: 35 מנדטים לכחול לבן, 32 לליכוד ● מרכז הליכוד אישר פריימריז לראשות ב-26 בדצמבר● נתניהו יתמקד במעוזי הליכוד בהם לא יצאו להצביע ● חיים כץ נמנע מלהבטיח כי יתמוך בנתניהו ● ריבלין: "אסור שנאבד את האמון בשיטה הדמוקרטית" ● 'זהות' לא תרוץ בבחירות הקרובות ● גנץ על חנינה: "כשיהיה הדבר רלוונטי נשקול"

עוד 48 עדכונים

שלב ההכרעה של נתניהו עשוי להגיע הרבה לפני הבחירות במרץ

בשבועיים הקרובים, נתניהו צריך לצלוח שני מאבקים גורליים שעלולים להשפיע על עתידו אף יותר מהבחירות לכנסת ● בעוד שבועיים יתמודד על ראשות הליכוד ואף שהוא צפוי לנצח - תבוסה פושרת תפגע קשות במעמדו ● ובשבוע הבא יאלץ היועץ המשפטי לממשלה להשיב לבג״ץ מהי עמדתו באשר לכשירותו של נאשם בפלילים להקים ממשלה - תפוח אדמה לוהט שכולם מפחדים להתמודד איתו ● פרשנות

עוד 1,088 מילים

ברוב המדינות לא עובדים בבחירות, איפה שכן - מצביעים פחות

בעקבות הקריאות לביטול יום השבתון בבחירות, בדקנו מה נהוג במדינות אחרות בעולם ● ברוב המדינות מצביעים ביום המנוחה הרשמי, מה שלא אפשרי בישראל מסיבות דתיות ● בארה"ב אין שבתון בבחירות, ושיעורי ההצבעה שם נמוכים מאוד - במיוחד בקרב עניים שחייבים לעבוד

עוד 1,096 מילים

"העולים הקשישים יאיימו על שלום הילדים בשכונה"

מעקב זמן ישראל העולים הקשישים, שמתגוררים במלון דיפלומט בירושלים, הופתעו לשמוע בתקשורת כי שגרירות ארה"ב לא תועתק לשם ● אף אחד לא יצר איתם קשר, אבל כעת הם חולמים שיתאפשר להם להישאר במקום ● ניסיונות להקים בית עבורם בשכונת פסגת זאב נתקלו בהתנגדות של התושבים שם, שלא מוכנים לקבל את הקשישים כשכנים שלהם ● קסניה סבטלובה ממשיכה ללוות את העולים מבריה"מ שהמדינה לא סופרת

סוף לעמימות? בשנים האחרונות נרמז לא פעם כי מלון "דיפלומט" הממוקם בשכונת תלפיות בירושלים, ומשמש כבר שנים רבות כהוסטל לעולים קשישים ממדינות ברית המועצות לשעבר, יהפוך לחלק ממתחם שגרירות ארה"ב בעיר.

הבניין נרכש על ידי ממשלת ארה"ב בשנת 2014, ועל פי ההסכם שנחתם עם בעלי המלון, הוא אמור להיות מפונה בעוד כחצי שני, עד יוני 2020. כיום מתגוררים שם כ-350 עולים קשישים, שעבור רבים מהם זהו הבית היחיד שהם מכירים.

אולם השבוע דווח בחדשות 12 כי משכן הקבע של שגרירות ארצות הברית בעיר יוקם ככל הנראה באזור אחר – בסמוך לטיילת ארמון הנציב.

לקשישים לא נאמרה על כך מילה. "כששמענו על כך שהשגרירות תוקם במקום אחר, ולא במקום המלון כפי שחשבנו, הופתענו מאוד", אומרת לזמן ישראל מאיה דובובה (88), דיירת במלון ומנהלת ארגון ותיקי מלחמת העולם השנייה.

"חשבנו שמנסים לפנות אותנו מהמלון, כדי לפנות את השטח לטובת השגרירות. השאלה היא אם עכשיו נוכל להישאר בבית שלנו, ולשמור על הקהילה שנוצרה כאן? הלוואי. חבל שאף אחד לא מדבר אתנו ולא מעדכן אותנו במה שמתרחש".

בארבע השנים האחרונות הגיעה מאיה לכמה מהדיונים שהתקיימו בוועדת הקליטה של הכנסת על מלון "דיפלומט", וזאת למרות גילה המתקדם. אבל בכל פעם היא חזרה מהדיונים בוועדה בידיים ריקות.

מלון דיפלומט בירושלים, ארכיון, 2012 (צילום: Miriam Alster/FLASH90)
מלון דיפלומט בירושלים, ארכיון, 2012 (צילום: Miriam Alster/FLASH90)

שרת הקליטה, סופה לנדוור, ומנכ"ל משרד הקליטה, אלכס קושניר (כיום ח"כ בישראל ביתנו), הבטיחו כי העניין יבוא על פתרונו, אך לא פירטו מהו הפתרון.

בחודש ספטמבר דווח על כך שכ-100 מדיירי דיפלומט קיבלו הצעה לעבור למלון "חן" הנמצא בשכונת בית וגן בירושלים.

כ-50 דיירים נענו להצעה ועברו למלון "חן", אחרים טענו כי מדובר בהרעת תנאים, ודחו את הרעיון על הסף. מאז, איש לא בא במגע עם הדיירים.

"שמענו שזה מה שהם מתכוונים לבנות כאן. יכול להיות שהבנייה לא תצא לפועל מיד, ושייתנו לנו עוד כמה חודשים להישאר כאן בדיפלומט. אבל בסופו של דבר יפנו את כולנו"

ואולם מפרסום שהופיע ב-12 בנובמבר ב-mynet גילו הדיירים כי רשות מקרקעי ישראל החליטה להקים עבורם מבנה חדש, בצמוד לגדר ההפרדה עם מחנה הפליטים שועפט, אך תושבי פסגת זאב הסמוכה נאבקים בכך.

תושבי פסגת זאב טענו כי העברת מאות בני אדם לשכונה תכביד על התחבורה הציבורית באזור, והביעו חשש כי הדיירים הקשישים "יאיימו על הילדים הקטנים בשכונה". עם זאת, התושבים לא פירטו באיזה אופן עלולים ניצולי שואה וכן ותיקי מלחמת העולם השנייה, מבוגרים ועצמאיים, עלולים לאיים על ילדי השכונה.

מלון דיפלומט בירושלים, ארכיון, 2012 (צילום: Miriam Alster/FLASH90)
מלון דיפלומט בירושלים, ארכיון, 2012 (צילום: Miriam Alster/FLASH90)

מיכאל פרידמן, תושב דיפלומט, אמר לזמן ישראל כי יש כוונה להקים בית מגורים או מלון עבור אנשי השגרירות. "שמענו שזה מה שהם מתכוונים לבנות כאן.

"יכול להיות שהבנייה לא תצא לפועל מיד, ושייתנו לנו עוד כמה חודשים להישאר כאן בדיפלומט. אבל בסופו של דבר יפנו את כולנו. הלוואי שמישהו היה מעדכן אותנו במה שמתרחש. זה בהחלט היה מוריד את מפלס החרדה".

תגובת עיריית ירושלים טרם התקבלה.

עוד 416 מילים

האשמות מאחורי הקלעים של הטורניר היוקרתי בירושלים

מארגני טורניר השח היוקרתי שנפתח היום בירושלים מאשימים את ישראל בכך שהיא מסרבת להפוך את האירוע למסורת ● בממשלה אומרים בתגובה: "לא יכולים לתקצב תחרויות עתידיות - בגלל ממשלת המעבר" ● אבל ברקע עומדים גם איומים בחרם על המשתתפים, ביקורת על המלון המארח ויחסים עכורים עם ערב הסעודית

ישראל מארחת – לראשונה אי פעם – טורניר עילית של ענף השחמט. הטורניר מהווה חלק מסבב אליפות העולם, וכולל 16 משחקני השחמט הטובים בעולם.

אחד המתמודדים בטורניר הוא בוריס גלפנד הישראלי, שחקן ותיק ברמה עולמית, שכמעט הוכתר ב-2012 לאלוף עולם. 

הגראנד פרי של ירושלים ייפתח היום (רביעי) במלון נוטרדאם סנטר ירושלים,  המשקיף על העיר העתיקה, ויימשך עד ה-23 בדצמבר. אבל על החגיגה הספורטיבית מעיבה מתיחות מסוימת בין מארגני הטורניר לבין ממשלת ישראל.

בוריס גלפנד (צילום: AP/Misha Japaridze)
בוריס גלפנד (צילום: AP/Misha Japaridze)

1. הכסף שלא הגיע

הסיבה העיקרית למתיחות היא כלכלית, וזאת על רקע ניסיונם הכושל של המארגנים להפוך את האירוע בארץ למסורת – מסורת שעולה הרבה כסף.

חברת World Chess מלונדון, השותפה המסחרית של פדרציית השחמט העולמית (פיד"ה), מתחה השבוע ביקורת על סירובה של ממשלת ישראל להציע מימון שיסייע בהבאת האירוע הבינלאומי לישראל מדי שנתיים.

"קיווינו שאם תהיה תמיכה מהממשלה או מהעירייה, נקיים את הגראנד פרי בישראל לטווח הרחוק", אמר לזמן ישראל מנכ"ל World Chess, איליה מרנזון. "עם זאת, למרבה הצער לא התקבלה אף תמיכה כזו עד כה. זה מאוד מפתיע".

מרנזון אמר לנו עוד כי התקיימו מגעים ממושכים בין איגוד השחמט הישראלי לבין המשרד הממשלתי לענייני ירושלים ומורשת, שבראשו עומד השר זאב אלקין (ליכוד). ואולם בסיכומו של דבר המשרד נתן תשובה שלילית בסוגיית המימון.

ממשרד ירושלים ומורשת נמסר בתגובה כי הבקשה למימון נידונה ונדחתה, משום שישראל נשלטת כעת על ידי ממשלת מעבר, על רקע המשבר הפוליטי חסר התקדים.

"גורמי המקצוע התכנסו כדי לקדם את הבקשה, אך מכיוון שמדובר בתקופה שבה מכהנת ממשלת מעבר, כלומר, רגישה מבחינה משפטית ותקציבית, הוחלט שלא להמשיך", הסביר לנו דובר המשרד.

2. האיומים בחרם

מתיחות נוספת מאחורי הקלעים נובעת מעצם ההחלטה – הלא טריוויאלית בימים אלה – לקיים אירוע ספורטיבי עולמי בישראל, ועוד בירושלים.

בפדרציית השחמט העולמית אמרו לנו כי למרות שהמארגנים קיבלו כמה "אימיילים טעונים פוליטית", מצד אנשים התומכים בחרם על ישראל, "השחקנים, הפרשנים, הפוסקים ומנהלי פיד"ה מצפים לערוך אירוע מרהיב בירושלים".

3. המיקום השנוי במחלוקת

במקביל, כמה גורמים בישראל הביעו התנגדות למיקום הטורניר בנוטרדאם סנטר, וזאת משום שמדובר במלון נוצרי הנמצא בבעלות הוותיקן ומנוהל על ידי ארגון מקסיקני, שעל פי הדיווחים מתנגד להצגת דגל ישראל בשטח המלון.

אבל בפדרציית השחמט העולמית, בניהולו של הישראלי אמיל סוטובסקי, מדגישים כי דגל ישראל יוצג במהלך הטורניר, שייערך באודיטוריום הסמוך למלון.

המלון שבו ייערך טורניר השח בירושלים (צילום: Shmuel Bar-Am)
המלון שבו ייערך טורניר השח בירושלים (צילום: Shmuel Bar-Am)

"המארגנים בחרו את המיקום בנוטרדאם סנטר משום שהוא מצויד היטב לאירוע שחמט, ונמצא במיקום מרכזי", נמסר מהפדרציה. "על פי התקנות של פיד"ה, הוא יכלול את דגל פיד"ה ואת הדגל של המדינה המארחת, ישראל".

ממשרד ירושלים נמסר כי גורמים רשמיים במשרד הביעו ספקות בנוגע לעריכת הטורניר בנוטרדאם סנטר, אך מאחר שהמשרד לא מממן בסיכומו של דבר את האירוע, אין לו כל השפעה על המיקום הנבחר.

4. העבר הטעון

עם זאת, למיקום הטורניר ייתכנו משמעותיות פוליטיות נוספות.

ב-2017 נאסרה השתתפותם של שבעה שחקנים ישראלים באליפויות World Rapid ו-Blitz Chess בערב הסעודית, לאחר שהממלכה הערבית מנעה מהם את הוויזות הדרושות לטובת השתתפות בטורניר.

כתוצאה מכך העבירה פיד"ה את הטורניר של 2018 מערב הסעודית לרוסיה, ובכמה מהדיווחים שהופיעו בארץ על הטורניר הנוכחי, הוערך כי הוא הועתק לישראל כמעין פיצוי על מה שהתרחש באירוע בערב הסעודית.

מרנזון אמר לנו השבוע בתגובה: "זה פשוט לא נכון".

עוד 473 מילים

מאז הורשע רומן זדורוב ברצח הילדה תאיר ראדה לפני עשר שנים, הפכה הפרשה לתיק הפלילי המדובר ביותר בתולדות המדינה ● מאות אלפי אזרחים טרחו וקראו את חומרי החקירה, ניתחו ראיות פורנזיות, וחשפו ראיות משלהם ● אך מה שהחל כהתגייסות למען זיכוי זדורוב, הפך לסמל מובהק של חוסר אמון ברשויות המשפט ולמחאה נגד הממסד ● סוגרים עשור: כתבה שנייה בסדרה

עוד 1,217 מילים ו-2 תגובות

סופית: הבחירות לכנסת ה-23 יתקיימו ב-2 במרץ 2020

הישג למשותפת: חוק קמיניץ יוקפא במסגרת ההסתייגויות לחוק הקדמת הבחירות ● גדעון סער: מחר ח"כים נוספים יודיעו על תמיכה בי ● גנץ: "ההקשר של השימוש בחסינות יצא מכל פרופורציה" ● הפריימריז לראשות הליכוד ייערכו ב-26 בדצמבר ● ח"כ פורר: לבטל את השבתון בבחירות למי שלא מצביע ● ליברמן תקף בחריפות את נתניהו: "אולי אתה הסוכן של ג'יימס פאקר?" ● ח"כ זוהר על ליברמן: "נמאס לי להשקיע זמן באיש הזה"

עוד 60 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה