לקראת סיום המנדט של גנץ

נתניהו וגנץ נועדו במשך למעלה משעה במשרד ראש הממשלה

נתניהו לגנץ: להקים ממשלת אחדות שתספח את בקעת הירדן ● ריבלין נזף בנתניהו: "מגנה את הצגת הח"כים הערבים כאיום קיומי" ●ארדן: מתקרבים למתווה שיאפשר הקמת ממשלת אחדות ● צוותי המו"מ של הליכוד וכחול לבן נועדו הערב ● פרץ: לא נשב בשום ממשלה שנתניהו עומד בראשה

נתניהו וגנץ (צילום: פלאש 90)
פלאש 90
נתניהו וגנץ
07:09 עריכה

היום בשעה 9:00 ייפגשו ראש הממשלה נתניהו ויושב ראש ישראל ביתנו ליברמן בלשכת ראש הממשלה בירושלים. לאחרונה ניתנה הנחייה בקרב שותפיו של נתניהו שלא לתקוף את ליברמן בתקשורת.

07:12 עריכה

לראשונה מאז חודש ספטמבר שוחחו נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ וראש הממשלה נתניהו. האחרון התקשר כדי להודות לטראמפ על החלטתו – שלפיה ההתנחלויות אינן מפירות את החוק הבינלאומי. בשיחתם אמר נתניהו לנשיא ארצות הברית כי בהחלטתו הוא תיקן "עוול היסטורי".

07:19 עריכה

בעולם מגנים את החלטת ארצות הברית, שלפיה ההתנחלויות בגדה המערבית לא מנוגדות לחוק הבינלאומי.

האיחוד האירופי מסר שכל פעילות בהתנחלויות היא לא חוקית ופוגעת בסיכוי למימוש פתרון שתי המדינות. "האיחוד האירופי קורא לישראל לסיים את כל פעילויותיה בהתנחלויות, בהתאם למחויבויותיה ככוח כובש", אמרה שרת החוץ של האיחוד פדריקה מוגריני.

סגן נשיא ארצות הברית לשעבר, ג'ו ביידן, מהמתמודדים הבולטים בבחירות למועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות, אמר שההתנחלויות מהוות מכשול לשלום.

גם הסנאטורית אליזבת וורן, מועמדת בולטת נוספת במירוץ הדמוקרטי, מתנערת מההחלטה. וורן אמרה שאם תיבחר לנשיאה – תבטל את הצעד.

07:44 עריכה

נתניהו תוקף את גנץ – ונענה על ידי כחול לבן.

אגב, כשבכחול לבן כתבו "ביבי, תן לעם ישראל לראות את מסי בשקט" – ממש התכוונו לזה.

מסי מול סוארז? אני וגבי לוקחים את שניהם

פורסם על ידי ‏בני גנץ – Benny Gantz‏ ב- יום שני, 18 בנובמבר 2019

08:13 עריכה

כחלק מהמשא ומתן הקואליציוני הוצע לאביגדור ליברמן שהחרדים יוצאו ממוקדי הכוח שהם מאיישים במשך שנים – ראשות ועדת הכספים של הכנסת, משרד הפנים ואף משרד הבריאות. כך מדווח זאב קם בתאגיד השידור כאן.

באופן הזה תוכל מצד אחד ישראל ביתנו לרשום לעצמה הישג ומנגד החרדים לא יידרשו להתפשר בנושאים הלכתיים. בנוסף יאושר מתווה הגיוס שבו תומך ליברמן. מתווה זה עשוי להוביל את ישראל ביתנו לממשלת ימין של נתניהו.

08:37 עריכה

"צריך לבער את הנגע הזה של שיכרון הכוח בפרקליטות, של 'אני ואפסי עוד'. הם יכולים לעשות הכל. מי ייגע בהם?", כך שאל שר המשפטים אמיר אוחנה בכינוס תא הסטודנטים של הליכוד באוניברסיטה העברית. את ההקלטה חשף דורון קדוש בגלי צה"ל.

בטקס הפרידה ממנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור אמר אוחנה, שאך נכנס אז לתפקידו, כי אין מדובר בהדחה אלא בהליך שגרתי. בפני תא הסטודנטים של הליכוד שר המשפטים נשמע אחרת: "הרחקתי את מי שאני ראיתי כמנכ"לית של ציפי לבני" (פלמור מונתה על ידי שרת המשפטים לבני). "בעיניי היא לא הייתה גורם מסייע לשינויים הללו שאני מדבר עליהם".

פלמור (מימין) ואוחנה בטקס הפרידה שלה ממשרד המשפטים, אוגוסט 2019 (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
פלמור (מימין) ואוחנה בטקס הפרידה שלה ממשרד המשפטים, אוגוסט 2019 (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)

אוחנה גם העריך שאם תקום ממשלת ימין הוא יישאר בתפקידו, אך אם תוקם ממשלת אחדות, הוא יעזוב את משרד המשפטים.

אוחנה לא מסר תגובה לדברים.

09:26 עריכה

ראש הממשלה נתניהו ייפגש הבוקר בכפר עציון עם ראשי רשויות ביהודה ושומרון, על רקע ההכרזה האמריקאית אמש, שההתנחלויות בגדה המערבית לא מנוגדות לחוק הבינלאומי.

10:04 עריכה

הסתיימה פגישתם של ראש הממשלה נתניהו ויושב ראש ישראל ביתנו ליברמן בלשכת ראש הממשלה. הפגישה נמשכה קרוב לשעה.

10:31 עריכה

בעקבות הפרסום של תני גולדשטיין בזמן ישראל: ראש עיריית קריית שמונה לשעבר, ניסים מלכה, משך את העתירה שהגיש בבית הדין הפנימי של הליכוד נגד ראש העירייה הנוכחי, אביחי שטרן.

לאחר הפרסום, הנהלת הליכוד ביטלה את הדיון שאמור היה להיערך היום (שלישי) בבקשת מנכ"ל הליכוד, צורי סיסו, ועורך הדין של המפלגה, אבי הלוי, להדיח את שטרן מהליכוד וממרכז הליכוד.

שטרן התמודד בבחירות המקומיות בשנה שעברה ברשימה עצמאית שנתמכה בידי סיעת כולנו מול ניסים מלכה שרץ כמועמד הליכוד – ושטרן ניצח. שטרן, עורך דין בן 33, הוא חבר ותיק בליכוד. לדבריו, הוא רצה להפוך למועמד הליכוד, אך המפלגה העדיפה להריץ את ראש העיר הקודם, מלכה.

אביחי שטרן, ראש עיריית קריית שמונה (צילום: עיריית קרית שמונה)
אביחי שטרן, ראש עיריית קריית שמונה (צילום: עיריית קריית שמונה)

אחרי ששטרן נבחר לתפקיד, מלכה הגיש נגדו תביעה בבית הדין הפנימי של הליכוד. הליך ההדחה המדובר נפתח בהמשך לתביעה זו.

"שטרן התחייב שאם יפסיד בסקר של הליכוד הוא לא יתמודד על ראשות העיר. הוא הפסיד בסקר וגם לא קיבל את אישור ועדת ההיגוי של הליכוד להתמודד ברשימה עצמאית – אבל התמודד וזכה לתמיכת מפלגת כולנו בסיבוב השני", טען סיסו בבקשה להדחה שבוטלה לבסוף. "לא רק ששטרן שיקר לבית הדין של הליכוד, אלא הוא גם גרם למפלגה להוצאות כספיות ניכרות".

שטרן עצמו אמר לזמן ישראל אתמול: "כולנו הריצו מועמד אחר משלהם, והליכוד תמך בניסים (מלכה, ת"ג), בגלל שהם נצמדים לקיים, ומשריינים ראשי עיר מכהנים במקום לתת הזדמנות לאנשים חדשים. זאת בדיחה. זה פשוט מצחיק. מה הם נזכרים עכשיו? במקום להתאחד יחד נגד המתקפות על הליכוד, אנשים מהבית יורים בתוך הנגמ"ש וגורמים לאנשים לעזוב את הליכוד".

10:41 עריכה

הודעת הליכוד וישראל ביתנו בתום פגישת נתניהו-ליברמן.

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הבוקר עם יושב ראש ישראל ביתנו חבר הכנסת אביגדור ליברמן במשרד ראש הממשלה בירושלים.

הפגישה הייתה טובה ועניינית והשניים ימשיכו במאמצים להקמת ממשלת אחדות.

10:58 עריכה

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ייפגש היום עם יושב ראש הבית היהודי, השר רפי רפץ ב-13:45, עם יושב ראש המחנה הדמוקרטי, חבר הכנסת ניצן הורוביץ ב-18:00, ועם נציגי צוות המשא ומתן של הליכוד, ובהם ראש הממשלה נתניהו, ב-19:15.

11:54 עריכה

התנועה למשילות ודמוקרטיה הגישה לנציבות תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות תלונה נגד פרקליט המדינה שי ניצן. בפנייתה טענה התנועה כי שליחת הדואר האלקטרוני על ידי ניצן לבכירים לשעבר בפרקליטות, בהם שופטים מכהנים – מהווה הפרת משמעת לפי חוק נציבות שירות המדינה. בנציבות הודיעו שיבררו את העניין. כך פרסם אמוץ שפירא בתאגיד השידור כאן.

12:23 עריכה

"ידענו שאם יש משהו שרוצים לפרסם אז זה יהיה ב'וואלה!'" – כך העידה ד', ששימשה עוזרת של אשת ראש הממשלה שרה נתניהו. ד' אמרה ש'וואלה!' הוא "אתר מקורב למשפחת נתניהו, כמו ש'ישראל היום' הוא אמצעי תקשורת מקורב". את העדות, שנמסרה במסגרת חקירת תיק בזק-וואלה, פרסמו ליטל דוברוביצקי ותומר גנון ב"כלכליסט".

ד' סיפרה שכל כתבה בעניינה של נתניהו הודפסה, נוילנה ותויקה בקלסר. לדבריה, נתניהו הנחתה אותה ואת עמיתותיה לקרוא לה "הגברת".

12:51 עריכה

אחרי הביקורת של נתניהו על חברי הרשימה המשותפת – בוועדת הכספים של הכנסת שיבח יושב ראש דגל התורה משה גפני את פועלו של אחמד טיבי. החרה החזיק אחריו חבר הכנסת ינון אזולאי מש"ס שאמר: "עם הרשימה (המשותפת), עם אחמד, עם כולם – תמיד היה שיתופי פעולה ותמיד אפשר עוד לעשות".

13:28 עריכה

הליכוד וכחול לבן הודיעו שהלילה בשעה 22:00 בנימין נתניהו ובני גנץ יקיימו פגישה ביניהם במשרד ראש הממשלה בירושלים.

נתניהו וגנץ (צילום: אלעד מלכה, דוברות כחול לבן)
נתניהו וגנץ בקריה בחודש שעבר (צילום: אלעד מלכה, דוברות כחול לבן)
13:43 עריכה

אחרי ההכרזה אמש של מזכיר המדינה פומפאו כי ההתנחלויות אינן מנוגדות לחוק הבינלאומי ביקר נתניהו בגוש עציון שביהודה ושומרון.

13:52 עריכה

אחרי פגישתו עם יושב ראש ישראל ביתנו ליברמן, עדכן נתניהו את יושב ראש ש"ס דרעי, יושב ראש אגודת ישראל ליצמן ויושב ראש דגל התורה גפני בפרטי הפגישה – כך מדווח ארי קלמן ב"בחדרי חרדים".

דפנה ליאל מפרסמת שמי שעומד מאחורי פגישתם הלילה של נתניהו וגנץ הוא יושב ראש ישראל ביתנו. הפגישה בין השניים תיערך ב-22:00 במשרד ראש הממשלה.

14:04 עריכה

בשעה זו מקיימת ישראל ביתנו ישיבה סגורה בכנסת – כך מעדכן חיים לוינסון.

14:07 עריכה

גורמים בסיעת כחול לבן אומרים כי הם נכונים לקבל את מתווה הנשיא ריבלין לממשלת אחדות – כך מפרסם יובל קרני ב-ynet.

14:12 עריכה

על רקע האפשרות שגנץ יצטרף לממשלת אחדות עם נתניהו – משיא לו חבר הכנסת לשעבר עיסאווי פריג' עצה.

14:27 עריכה

הסתיימה ישיבת הסיעה הסגורה של ישראל ביתנו, שבמהלכה עדכן יושב הראש ליברמן את חבריו בתוכן פגישתו עם נתניהו.

14:34 עריכה

בית המשפט המחוזי בתל אביב התיר למשטרה לעיין בטלפונים של יועצי ראש הממשלה. שופט בית המשפט המחוזי אברהם הימן דחה את ערעורם של יונתן אוריך ועופר גולן על ההחלטה להתיר למשטרה לערוך חיפוש מוגבל בטלפונים הניידים שלהם במסגרת חקירת הטרדת עד המדינה שלמה פילבר.

בית המשפט עיכב את ביצוע ההחלטה עד שסנגוריהם של אוריך וגולן ימצו את אפשרות הערעור שלהם לבית המשפט העליון.

14:51 עריכה

אחמד טיבי מהרשימה המשותפת מודה לחבריו משה גפני מיהדות התורה וינון אזולאי מש"ס על דבריהם.

מי שמשבחת את ההרמוניה היא מרב מיכאלי מהעבודה-גשר.

מי שקצת פחות התלהב הוא עודד פורר מישראל ביתנו.

14:58 עריכה

עימות בין חברת הכנסת סתיו שפיר ליושב ראש ועדת הכספים משה גפני בדיון בהשתתפות החשב הכללי רוני חזקיהו.

15:04 עריכה

בפגישה בגוש עציון עם ראשי רשויות מיהודה ושומרון אמר ראש הממשלה נתניהו: "אנחנו בפני ממשלת מיעוט ואתם לא עוזרים לי. אני לא שומע אותכם. שכל אחד יחשוב מה הוא יכול לעשות" – כך דיווח ברק רביד בחדשות 13.

לאחר מכן קראו ראשי הרשויות לגנץ, אשכנזי ויעלון להקים ממשלת אחדות.

15:07 עריכה

נשיא המדינה ריבלין נועד עם יושב ראש הבית היהודי פרץ. בהמשך היום ייפגש עם יושב ראש המחנה הדמוקרטי הורוביץ ועם נציגי הליכוד, ובהם ראש הממשלה נתניהו.

מחר ייפגש הנשיא עם יושב ראש ש"ס דרעי, ראשי יהדות התורה ליצמן וגפני, ויושב ראש הימין החדש בנט.

15:12 עריכה

חברת הכנסת שרן השכל מהליכוד הגישה בקשה לפטור מחובת הנחה של הצעת החוק להחלת ריבונות על בקעת הירדן וצפון ים המלח. אם הבקשה תאושר – לא יהיה צורך להמתין 45 ימים עד לקיום הצבעה על החוק. כך דיווחה שירית אביטן כהן ב"מקור ראשון".

15:16 עריכה

גורמים בכחול לבן מבהירים שהם דבקים בתביעתם מנתניהו שייפרד מהבלוק שהקים – כך דיווח יובל קרני ב-ynet. הלילה ייוועדו נתניהו וגנץ במשרד ראש הממשלה בירושלים.

15:43 עריכה

פרשת הטרדת עד המדינה שלמה פילבר. יועציו של ראש הממשלה, עופר גולן ויונתן אוריך, התייחסו להחלטת בית המשפט המחוזי בתל אביב לדחות את ערעורים על ההחלטה לערוך חיפוש בטלפונים הניידים שלהם.

לטענתם ההחלטה "מעבירה למשטרה מסר ציבורי מזעזע. במקום שבית המשפט ייתן למשטרה סטירה, הוא נותן לה סוכריה. בית המשפט העליון חייב לשים סוף להתנהגות המערב הפרוע של המשטרה".

15:48 עריכה

לקראת פגישת נתניהו-גנץ הערב. ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח עם חברי גוש הימין ואמר כי הוא מנסה לגרום ליו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן להסכים לשמירה על הסטטוס קוו בנושא דת ומדינה.

כמו כן, אמר נתניהו כי המחלוקת סביב שאלת הרוטציה עודנה קיימת, והפגישה הערב בינו לבין יו"ר כחול לבן בני גנץ תעסוק בה.

16:21 עריכה

כחמש שעות לפני פגישת ראש הממשלה ויו"ר כחול לבן בני גנץ, נתניהו הורה לשרים שלא להתייחס להתקדמות במשא ומתן, כך דיווח עמית סגל בחדשות 12.

16:33 עריכה

צוותי המשא ומתן של מפלגות הליכוד וכחול לבן נפגשים כעת, זאת כמה שעות בלבד לפני פגישתם של נתניהו וגנץ שמתוכננת לשעה 22:00. מחר בחצות, ייפקע המנדט של גנץ.

16:48 עריכה

יו"ר המחנה הדמוקרטי, ניצן הורוביץ, תקף את בני גנץ ואת מפלגתו כחול לבן. 

"הבוחרים הוקסמו מהמילה אחדות ונידחו מהמילה ביבי. כחול לבן ניסו לגשר, ניסו להגיד אחדות, אבל כמו שאנחנו רואים אין אחדות בלי ביבי", כך הורוביץ בערוץ הכנסת. "לביבי יש בלוק ימין שלא עוזב אותו. או שהם יזחלו לביבי, או שהם יגידו סטופ עד כאן ובמקרה הזה עדיף בחירות".

עוד הוסיף הורוביץ כי לדעתו כחול לבן לא מצליחה להיות אלטנרטיבה לליכוד. "ראיתי את ההצהרות של כחול לבן אתמול סביב ההודעה על ההתנחלויות. זה היה מאוד דומה להודעות של הליכוד ואני חושב שזה בעוכריהם. אם הם רוצים להחליף את הליכוד, הם לא יכולים להיות כמו הליכוד. בן אדם שהוא מתלבט, כבר יצביע למקור ולא לחיקוי".

16:55 עריכה

גורמים המקורבים למשא ומתן מדווחים כי לראשונה מזה חודשיים, ישנם מגעים של ממש בין הליכוד וכחול לבן.

17:05 עריכה

יו"ר כחול לבן בני גנץ ומספר 2 ברשימה ח"כ יאיר לפיד צפויים להיפגש הערב  לפני פגישתם של גנץ וראש הממשלה בנימין נתניהו, כדי לדון במגעים להקמת ממשלה

17:23 עריכה

יו"ר כחול לבן בני גנץ עודכן מראש על הודעתו של שר החוץ החוק האמריקני מייק פומפאו בנושא מעמדן המשפטי של ההתנחלויות. בטרם ההודעה שוחח גנץ עם השגריר האמריקני בישראל דיוויד פרידמן, כך מדווח ברק רביד, עיתונאי חדשות 13.

מטרת העדכון המוקדם הייתה לוודא שהמהלך האמריקני לא מהווה התערבות בתהליכים הפוליטיים הפנימיים בישראל וכי הוא לא מפריע לגנץ בנסיונותיו להרכבת ממשלה. על פי גורמים המעורים בנושא גנץ לא הביע התגדות למהלך. 

"אם גנץ היה אומר לנו שתוך 24 שעות הוא עומד להקים ממשלה ומבקש שנמתין, קרוב לוודאי שלא היינו מפרסמים את ההודעה בעיתוי הנוכחי", אמר בכיר אמריקני שמעורה בתכני השיחה בין פרידמן לגנץ.

לאחר ההודעה האמריקנית ברך גנץ על המהלך בחשבון הטוויטר שלו: "אני מברך את הממשל האמריקאי על ההצהרה החשובה", כך כתב, "גורלם של היישובים והתושבים ביו"ש צריך להיקבע בהסדרים העומדים בדרישות הביטחון ושיוכלו לקדם את השלום, שישרתו את שני הצדדים, וישקפו גם את המציאות בשטח".

מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו
מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו

עיתוי הפרסום לא קשור כלל להתפתחויות הפוליטיות בישראל ולא נועד לסייע לנתניהו, כך טענו גורמים המעורים בהכנות האמריקניות להודעה, "אף פעם אין זמן מושלם ותמיד קורה משהו בישראל אבל במקרה הזה היה תהליך מסודר שנמשך זמן ארוך ופשוט הבשיל עכשיו".

17:40 עריכה

פגישתם של צוותי המשא ומתן של הליכוד וכחול לבן הסתיימה. הצוותים נפגשו במאמץ להשיג התקדמות לעבר ממשלת אחדות. היום בשעה 20:00, כשעתיים לפני תחילת הפגישה עם נתניהו, גנץ ייפגש עם יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן.

17:48 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, מתייחס לגזר הדין שניתן לשוטר שירה בצעיר האתיופי סלומון טקה: "אם הפרקליטות הייתה מגישה כתבי אישום נגד שוטרים אלימים בקצב שהם הורגים את יוצאי אתיופיה והאזרחים הערבים, היינו מונעים את המוות של סלומון טקה ואת הקורבן הבא".

18:16 עריכה

השר גלעד ארדן: "אנחנו מתקרבים למתווה שיאפשר הקמת ממשלת אחדות". 

בראיון לעודד בן עמי בחדשות 12, אמר השר כי השיחות היום על ליברמן התנהלו "באופן חיובי", וכך גם השיחות עם כחול לבן. "כשסוף סוף מתחילים לדון על התכנים והמהות של ממשלת אחדות רחבה, כזאת שגם כוללת את הציבור החרדי והדתי".

לטענת ארדן, גם אם עד מחר, פקיעת המנדט של גנץ, לא יגיעו להסכם, נראה כי עדיין יש מתווה שאפשר להתקדם איתו. "אז יש עוד עשרים ואחד ימים לדון בכל הפרטים. זה לא חייב להסתיים מחר בפיצוץ שאומר – אחדות או בחירות".

"ליברמן בתקופה מסוימת הלך באופן שהראה כי הוא לא רוצה שנתניהו יהיה ראש ממשלה, ודבק באיזושהי עמדה מאוד ברורה בעניין חוק הגיוס. היו דיונים ושיחות חיוביות בינו לבין ראש הממשלה ואני בטח לא מעוניין לגלגל את זה עם האשמות וסופרלטיבים אחרים".

18:17 עריכה

יו"ר העבודה-גשר, עמיר פרץ, במסר ברור: "הבטחנו לאזרחי ישראל שינוי ותקווה, ולכן לא נשב בשום ממשלה שנתניהו עומד בראשה". כלומר, מאותת לגנץ כי הוא לבד במערכה מול נתניהו.

18:37 עריכה

נתניהו אמנם הורה לשרי הליכוד שלא להתייחס למו"מ, אבל בכיר בליכוד אמר ל-ynet כי "הכדור במגרש כל כחול לבן. השאלה היחידה היא אם גנץיביא את כחול לבן איתלו או שייפרד מאלה שלא רוצים ממשלה אם נתניהו. ההערכה שלנו היא שגנץ לא מסכים להתפצל ולא מצליח לשכנע את כולם להצטרף".

19:56 עריכה

לפני הפגישה בין נתניהו לגנץ, נפגש ראש הממשלה עם נשיא המדינה ראובן ריבלין בבית הנשיא. בפגישה נכחו גם בשר יריב לוין והזאב אלקין.

19:58 עריכה

יום של פגישות גם עבור הנשיא ריבלין. גם ניצן הורוביץ, יו"ר המחנה הדמוקרטי הגיע היום לבית הנשיא, על מנת "לקרוא להפסקת ההסתה החולנית נגד הערבים".

הורוביץ: "אסור שדיברו 'האחדות' יהיו כסות לדה-לגיטימציה של המפלגות הערביות. ממשלת מרכז-שמאל היא אופציה לגיטימית וטובה מ'אחדות' משתקת". כמו כן הוסיף: "אסור בשום אופן שנתניהו ימשיך לכהן אפילו רגע אחד לחר שיוגשו כתבי האישום".

מחר צפויים להגיע לבית הנשיא גם ראשי המפלגות האחרות.

20:17 עריכה

בתום פגישת צוותי המשא ומתן של הליכוד וכחול לבן, התברר כי המקסימום של הליכוד עדיין לא פוגש את המינימום של כחול לבן, כך מדווחת דפנה ליאל, הכתבת הפוליטית של חדשות 12. לפי הדיווח, גנץ שמע "לא", גם מלפיד, גם מאשכנזי וגם מיעלון.

20:33 עריכה

החלה פגישתם של יו"ר כחול לבן ויו"ר ישראל ביתנו. בעוד כשעה וחצי ייפגשו נתניהו וגנץ.

21:03 עריכה

הסתיימה פגישתם של נשיא המדינה ראובן ריבלין וראש הממשלה בנימין נתניהו. 

ריבלין נזף בנתניהו: "אני מבקש להביע מחאה חריפה כלפי הדברים הנשמעים בימים האחרונים כנגד חברי הכנסת הערביים והציבור הערבי". ריבלין גינה בכל תוקף את "הצגת כלל נבחרי הציבור הערביים כ'איום' קיומי על מדינת ישראל או כ'גיס חמישי'".

במהלך הפגישה עודכן הנשיא בתמונת המצב הפוליטית. כמו כן הוא שב והדגיש כי הוא סבור שמדינת ישראל זקוקה לממשלת אחדות רחבה ככל שניתן. "אסור להגיע למצב שתוצאות הבחירות יובילו לכך שקהילות נהדרות שהן מבשר מבשרה של המדינה, יחושו שוב ושוב כי הלגיטימציה שלהן מחוללת".

22:12 עריכה

לפני פגישת המושכים בחוטים: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, קרא ליו"ר כחול לבן, בני גנץ, לחבור לממשלת אחדות במטרה לספח את בקעת הירדן.

"יש לנו הזדמנות חד פעמית לקבוע את גבולה המזרחי של ישראל. העם וההיסטוריה לא יסלחו למי שיחמיץ את ההזדמנות הזו".

22:28 עריכה

החלה פגישתם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ. הפגישה נערכת במשד ראש הממשלה בירושלים.

23:43 עריכה

לפני כמה רגעים, הסתיימה פגישת יו"ר כחול לבן בני גנץ וראש הממשלה בנימין נתניהו, במשרד ראש הממשלה בירושלים. טרם נמסרה הודעה מהצדדים לגבי תוצאותיה, אבל אם לשפוט לפי הציוצים חסרי התוכן של גנץ לאחר הפגישה – לא חלה בה שום התקדמות ממשית.

עוד 49 עדכונים
כל הזמן // יום שלישי, 10 בדצמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

תקציב מימון המפלגות יגדל ב-62 מיליון שקל, ומערכת הבחירות תהיה היקרה אי פעם

לפיד הודיע על ביטול הרוטציה עם גנץ ● נתניהו: יהיו פריימריז לראשות הליכוד ואני אנצח ● דיווח ב"מעריב": במשא ומתן הסכימו הליכוד וכחול לבן שנתניהו יכהן כראש ממשלה עד תחילת מאי ● בג"ץ הורה למנדלבליט לומר אם בכוונתו לפרסם חוות דעת לגבי האפשרות להטיל את הרכבת הממשלה על נתניהו ● מאבטח של נתניהו נפצע קל כשפלט כדור בבית בקיסריה

עוד 57 עדכונים

אני בשליטה

הנחיה לחיילות: לא לדבר בקשר עם החיילים החרדים

מעקב זמן ישראל ד׳, ששירתה כתצפיתנית בשטחים: "כאשר הגיע לשטח גדוד חרדי, קיבלנו הנחיה חד משמעית: אין יותר אימונים ואין בכלל קשר, למעט במקרה של מידע ודאי על חדירה, כי אסור שהחיילים ישמעו בקשר קול של אישה" ● "זה יצר סיכון בטחוני אמיתי, אבל סתמנו את הפה" ● דובר צה"ל בתגובה: "לא מוכרת לנו בעיה מהסוג המתואר"

בתחילת השבוע פרסמנו כאן כתבה על המחיר שמשלמות חיילות על המאמצים הכבירים שעושה צה"ל ליצור סביבת שירות מותאמת לחיילים חרדים.

אחת המרואיינות בכתבה, קצינה בצה"ל שבחרה להישאר בעילום שם, העלתה בפנינו את האפשרות ההיפותטית שחיילות לא יוכלו אפילו לדבר בקשר עם חיילים חרדים גם במקרה של חשש לאירוע בטחוני חריג.

בעקבות פרסום דבריה של הקצינה, הגיעה לידינו עדות מהשטח על מדיניות ברוח זו שהונהגה בצה"ל. לפי העדות, צה"ל אסר על תצפיתניות במוצבי שטח רגישים להתאמן בקשר עם חיילים חרדים שהתאמנו בסמוך, תוך פגיעה במוכנות של התצפיתניות והחיילים לחדירת מחבלים, והגדלת הסיכון לחיי אדם.

ד' (השם המלא שמור במערכת) שירתה לפני כשבע שנים כתצפיתנית במוצב בשטחים, שנמצא באזור רגיש שבו מתרחשים חדירות וניסיונות חדירה רבים של מחבלים. לדבריה של ד', פעילותם של חיילי החי"ר באזור הייתה תלויה לגמרי בהכוונה שקיבלו בקשר מהחיילות התצפיתניות.

"שירתי באזור הזה במשך כל השירות הסדיר ותמיד עבדנו צמוד עם חיילי החי"ר שהסתובבו בשטח", מספרת ד'. "כדי למנוע חדירות מחבלים היינו צריכות להתריע ולכוון את החיילים במהירות וביעילות, ולצורך זה היינו צריכות להתאמן על הקשר עם החיילים מדי יום. לא פגשנו אותם, אבל היינו צריכים לדבר איתם בקשר, גם בשביל להתאמן למקרים של חדירת מחבלים, וגם בשביל לדעת איפה הם ולזהות אותם בתצפית".

"דיברנו על זה בינינו וחשבנו להתלונן, אבל אף אחת לא התלוננה. אתה יודע איך זה צבא, אומרים לך לעשות משהו ואת אומרת לחברה שלך בשקט שזה הזוי וחסר אחריות, אבל בסוף את סותמת ועושה מה שאומרים לך"

לדברי ד', גדודי החי"ר בשטח התחלפו כל שלושה חודשים, ובאמת מהתקופות האלה הגיע לאזור גדוד של נח"ל חרדי, "נצח יהודה".

"כאשר הגיע הגדוד החרדי, קיבלנו הנחיה חד-משמעית: אין יותר אימונים ואין בכלל קשר, למעט במקרה של מידע ודאי על חדירה, כי אסור שהחיילים ישמעו בקשר קול של אישה.

"זה היה הזוי. קודם כל אין כאן מגע פיזי או אפילו מראה, זה רק לדבר בקשר, אז מה הסיפור? דבר שני, זה אמר שהכשירות המבצעית של החיילים האלה תהיה גרועה, ואנחנו חששנו שבזמן אמת הם לא ידעו מה לעשות. מזל שלא היו חדירות בשלושת החודשים האלה.

"אבל היו גם הרבה מצבי ביניים. למשל כשמישהו זז בשטח, ולא היה ברור אם זה מחבל, תושב, או החיילים עצמם. לא ידענו אם אנחנו יכולים לדבר עם החיילים בקשר כדי לבדוק איפה הם, ולדעתי זה יצר סיכון ביטחוני אמיתי".

התלוננתן בפני הממונים עליכן?

"לא. דיברנו על זה בינינו וחשבנו להתלונן, אבל אף אחת לא התלוננה בסוף. אתה יודע איך זה צבא, אומרים לך לעשות משהו ואת אומרת לחברה שלך בשקט שזה הזוי וחסר אחריות, אבל בסוף את סותמת ועושה מה שאומרים לך".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל, כצבא העם, מחויב להבטיח סביבת שירות בטוחה ומכבדת לכלל המשרתים בשורותיו. חיילים המקיימים אורח חיים חרדי זכאים לסביבת שירות המכבדת את אמונתם, תוך שמירה על כבודם של שאר המשרתים. אין בכך כדי למנוע מענה כנדרש לצרכים מבצעיים, ולא מוכרת בעיה מהסוג המתואר".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
מי הליצן שכתב את הכתבה? החודש פורסמו כתבות רבות שמתארות את הבלו של הגיוס החרדי,הם לא חרדים! שוחחו איתם. הוגשו תלונות ועתירה לבגץ! אתה באמת תמים מר כותב?? גוללו את מה שעמד מאחורי הבלוף ו... המשך קריאה

מי הליצן שכתב את הכתבה? החודש פורסמו כתבות רבות שמתארות את הבלו של הגיוס החרדי,הם לא חרדים! שוחחו איתם. הוגשו תלונות ועתירה לבגץ! אתה באמת תמים מר כותב?? גוללו את מה שעמד מאחורי הבלוף והגדירו את זה כבלוף! ד"ר ישי (כתב לענייני חרדים) פרסם כתבה נספת בנושא,וראיין אנשים בתוך המערכת. אין 1700 חרדים ולא נעליים! מדובר בחילונים שבעברם היו חרדים,אך פנו ללשכת גיוס כחילונים,ובעולים חדשים שהתנדבו והשלימו מכסות לחרדים כשהם למעשה חילונים,ועוד ועוד כיסויי תחת כאלה! אז לפרסם כתבה כזאת??? ועוד עכשיו?? אתה חי בסרט מר כתב!! לך,תעשה שיעורי בית ותחזור!! הבעיה שזה פוגע בשמך ואמינותך מפני שהקוראים קוראים ומשווים. אני לא מגלה לך סוד. אני בעצמי הופתעתי לקרוא את הכתבה! לפחות תמתים עד שישכחו מהכתבות שפורסמו החודש,ועוד שנה כשישכחו תעלה את הפרטים הללו שהם פשוט לא נכונים! אתה מוזמן לבדוק בעצמך.

עוד 444 מילים ו-1 תגובות

פרשנות כל השטיקים והטריקים ברפורמת סימון המוצרים

חברות המזון חוגגות את "רפורמת המדבקות האדומות" בבליץ יחצני, אבל מהפכת סימון המוצרים המזיקים לבריאות מלאה בחורים ● כמות הסוכר תסומן על האריזות, אבל ללא ציור של כפית ● שיעור החלבון נותר ללא מענה, וכך גם השימוש בממתיקים מלאכותיים ● באיגוד הרופאים בכלל לא מרוצים ● ועוד לא אמרנו מילה על המחירים

עוד 841 מילים

דמיאניוק לא לבד הנאצים שירדו למחתרת בארה"ב

הסדרה הדוקומנטרית על ג'ון דמיאניוק החזירה לכותרות את הקצינים האוקראינים שסייעו לגרמנים ונמלטו לארצות הברית ● העיתונאית החוקרת דבי צנזיפר יצאה למסע ספרותי בעקבות אחרוני הנאצים באמריקה - והניסיונות (הכושלים, ברובם) להעמיד אותם לדין ● "זה בלתי נתפס שהפושעים האלה יכלו לחיות בשלווה על אדמת ארצות הברית, לגדל משפחות, לקבל קצבאות ביטוח לאומי ולפרוש לגמלאות"

עוד 1,426 מילים

למקרה שפיספסת

הרגשה עמומה של שונות

אני לא יכול להגיד בוודאות שהיו אלה החיים שהובילו אותי לכאן, או שאולי כן. נולדתי ב-1982, בבית החולים "תל השומר" למשפחה פתח תקוואית רגילה לחלוטין – אבא, אמא ואחות גדולה.

הייתי הילד הרגיש, זה שבוכה וזה היה לגמרי בסדר, לא יותר מדי "גבריות רעילה" של שנות ה-80. הילד ששומע גור חתולים מיילל באמצע הלילה ורץ לחפש אותו ולראות שיש לו אוכל ואמא לא נטשה אותו.

הפכתי לנער די מעצבן, אני מודה, עם להט מהפכני נגד שיעורי בית וסחיבת ספרים כבדים, נגד לימודים עד שעה מאוחרת ונגד עונשים של מורים. לא היה שיעור אנגלית אחד בחטיבת הביניים שבו לא התווכחתי עם המורה על שיעורים, או שיעור אזרחות אחד בתיכון שבו לא ניהלתי ויכוח שוצף עם המורה – היא על ה"תשקורת" ואני על תקוות לשלום וכל מיני דברים שעוד היו אפשריים בשנות ה-90.

אז אתן יכולות לתאר לעצמכם, גבירותיי, רבותיי, כל מי שלא זה ולא זה ומי שגם וגם, במה מדובר. ילד ונער עם חוש צדק מפותח ויכולת התבטאות טובה שעסק רבות בחירפון צוות ההוראה בבתי הספר בו הוא למד עד-נוזיאום, כמו שאומרים.

מתישהו בסוף התקופה הזאת התווספה לעניין הזה גם הרגשה עמומה של שונות שהתחזקה עם הזמן, עד שניחתה עלי ההבנה שאני נמשך מינית לגברים. אני אומר ניחתה כאילו שהגוף, המוח והסביבה שלי לא היבהבו באורות אדומים (טוב, בצבעי הקשת) שאני הומו. 

מתישהו התווספה גם הרגשה עמומה של שונות שהתחזקה עם הזמן, עד שניחתה עלי ההבנה שאני נמשך מינית לגברים. אני אומר ניחתה כאילו שהגוף, המוח והסביבה שלי לא היבהבו שאני הומו

פה כבר נתקלתי בבעיה, כי להיות הומו זה קצת מביך. לא שאמרו לי את זה בבית או משהו, אבל ראיתי מספיק טלוויזיה בשביל להבין את זה לבד, ופה סיגלתי לעצמי כבר תודעת קרב.

לא פלא, אם כך, שהיציאה הסופית שלי מהארון הייתה בדיוק כשירושלים בערה סביב מצעד הגאווה העולמי שמעולם לא התרחש, ואני, כסטודנט באוניברסיטה העברית, ראיתי את המורה שלי לאנגלית בראש העיר אורי לופוליאנסקי, ולא יכולתי לשתוק.

אבל מכל המסביב הזה לא אמרתי מה זה ה"כאן" שהגעתי אליו, ואולי זה דורש ביאור – ה"כאן" הזה הוא המשיכה המוזרה הזאת להבין את החלקים המוחלשים יותר בחברה, ה"שקופים" כמו שהיה נהוג להגיד לפני שפוליטיקאי ציני אחד ניכס את זה לעצמו.

פה כבר נתקלתי בבעיה, כי להיות הומו זה קצת מביך. לא שאמרו לי את זה בבית או משהו, אבל ראיתי מספיק טלוויזיה בשביל להבין לבד, ופה סיגלתי לעצמי כבר תודעת קרב

ניסיתי להתעניין בנושא עם הפסיכולוגית שלי פעם, אבל אני לא חושב שהגענו לתשובה חד משמעית. אני נוטה לייחס את זה לחינוך מהבית, בן לאמא שחלום חייה היה להיות מורה לחינוך מיוחד עוד כשהייתה ילדה ועוסקת בכך עד היום גם אחרי שיצאה לפנסיה, ובן לאבא שהיה איש של עבודה ומוסר, אבא של פעם, עם שריון קשיח אבל עם לב של עוגת שוקולד חמה.

אין ספק, לעובדה שאני שייך לקבוצת אוכלוסיה שהיא מיעוט מופלה יש משמעות עצומה, אבל גם בתוך האפליה והשנאה יש מדרג, ואני יכול להגיד שבתור הומו יהודי שגר בישראל, ממוצא אשכנזי, ממעמד סוציואקונומי טוב מאוד וממשפחה "נורמלית", אני משקיף על הרבה מהקבוצות האחרות בישראל ממרחק – וייתכן שהמרחק הזה, בשילוב עם רגשות האשם שמקננים ברבים מבני עדתי באופן מסורתי, הוא זה שהוביל אותי ל"כאן" הזה.

לעובדה שאני שייך לקבוצת אוכלוסיה שהיא מיעוט מופלה יש משמעות עצומה, אבל גם בתוך האפליה והשנאה יש מדרג. כהומו יהודי אשכנזי ממעמד סוציואקונומי טוב ומשפחה "נורמלית", אני משקיף על הרבה מהקבוצות האחרות בישראל ממרחק

ואולי זה קשור לזה שאני מזל בתולה, למרות שאני לא באמת מאמין באסטרולוגיה.

בכל מקרה, אני פה כדי לנסות ולהביא את הקול של אחרים.ות בלי לדבר בשמם.ן, כדי לנסות להאיר בפנס לפינות שאנחנו אוהבים להתעלם מהם כי הן לא נוחות לנו ומשבשות לנו את הרווחה שלנו.

אני פה כדי לנסות לשנות תופעות שממשיכות להתקיים כאילו אנחנו לא אוטוטו מתחילים עשור חדש (עוד חודש או עוד שנה, זה כבר ויכוח למתמטיקאיות, אני מניח) לפחות באמצעות ייצור שיח עליהן, ואני פה כדי לכעוס בצורה פרודוקטיבית.

אני עמית לב-ברינקר, ואני שונא שיעורים באנגלית ולהט"בופוביה.

עמית לב-ברינקר, יליד 1982 ותל אביבי, נשוי ללוק ואב לראובן (השחור) ונחמה (הטריקולורית), הייטקיסט ביום ואקטיביסט בלילה, אבל לא אחרי 21:30

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 619 מילים
עודכן אתמול

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

במרכז הליכוד, נתניהו וסער קיבלו טעימה מהקרב שמחכה להם

לא בכדי הוחלט לסגור את ישיבת מרכז הליכוד אמש לסיקור תקשורתי ● סער נכנס לאולם לקריאות "בוגד" ו"חרפה" ● נתניהו עלה לבמה לקריאות "גדעון! גדעון!" ● ובינתיים, מאחורי הבמה, בשקט בשקט, מתארגנים מועמדים אחרים שמקווים להפוך לברירת המחדל ● פרשנות

עוד 632 מילים

לפי התחזית העונתית, ישראל הייתה אמורה ליהנות השנה מסתיו גשום במיוחד ● אבל בפועל, נובמבר היה אחד היבשים בהיסטוריה ● מומחה אקלים מסביר לזמן ישראל איך זה קרה ● "כל המודלים טעו. אי אפשר להתכחש לזה. חשבנו שנובמבר יהיה גשום, ובפועל הכל היה הפוך"

לא יזיק להחזיק אצבעות לכך שפרק הגשם הנוכחי יהיה עוצמתי ככל האפשר, אבל גם אם זה יקרה, וגם אם חודש דצמבר יהיה עתיר גשמי ברכה כפי שהתחזיות מנבאות – הסיכוי לסגירת הגירעון העמוק שנוצר במשק המים, באחת מעונות הסתיו השחונות בהיסטוריה של ישראל, קלוש למדי.

רשות המים פרסמה השבוע דוח הידרולוגי שמסכם את החלק הראשון של עונת הגשמים. הנתונים, בלשון המעטה, מטרידים. נכון לתחילת דצמבר, ירדה ברחבי הארץ פחות מרבע (!) מכמות הגשמים הממוצעת לתאריך הזה (ליתר דיוק – 24%). במבט כלל עונתי, הנתון מדאיג עוד יותר: עד תחילת דצמבר ירדה רק 3.5% מכמות הגשמים הממוצעת שאמורה לרדת עד סוף החורף.

סקירת תחנות איסוף מי הגשמים של השירות המטאורולוגי לא מעודדת יותר: בבית דגן נמדדו 22% מהגשמים שיורדים בממוצע עד 6 בדצמבר ו-5% מסך הגשם שאמור לרדת עד סוף החורף (25 מילימטר מתוך 524); בירושלים ירדו עד 6 בדצמבר 32% מהממוצע לתאריך, ורק 5% מהמכסה השנתית (26 מ"מ מתוך 537). גם בשאר חלקי הארץ המצב דומה.

מפת משקעים
מפת משקעים, מתוך הדוח ההידרולוגי של רשות המים

היובש הקיצוני הזה תפס את סוכנויות חיזוי האקלים בעולם מופתעות.

לפי התחזית העונתית שפורסמה כמדי שנה בקיץ, ישראל הייתה אמורה ליהנות מסתיו גשום, מה שעורר תקווה לרצף של שנתיים עתירות גשמים (אחרי החורף המוצלח של אשתקד).

האכזבה גדולה במיוחד, מפני שבשנים האחרונות התחזית העונתית שמבוססת על המודלים של סוכנויות האקלים באמריקה ובאירופה הצליחה לצפות כמעט במדויק את כמויות הגשמים.

ד"ר עמיר גבעתי, מומחה אקלים מחברת קלימסל ומרצה בבית הספר לסביבה באוניברסיטת תל אביב, מאשר: "המודלים טעו. אי אפשר להתכחש לזה. חשבנו שנובמבר יהיה גשום, ובפועל הכל היה הפוך. זה היה חודש נובמבר היבש ביותר בישראל מאז 2010 (אשר מיד אחריו פרצה השרפה הקטלנית בכרמל, א.ל.), ואחד מהשלושה היבשים אי פעם. יש מקומות בישראל שרגילים לקבל בנובמבר 100 מילימטר גשם, והשנה לא ירדה בהם אפילו טיפה".

"בשנה רגילה אמורים לרדת עד סוף חודש דצמבר 50%-60% מהגשם. אם כרגע אנחנו עומדים על 3.5% אז אין הרבה סיכוי שהפער ייסגר בתוך שלושה שבועות"

באופן אירוני, ד"ר גבעתי סבור שלטעות של המודלים והחזאים אחראי משבר האקלים עצמו: "המערכת הופכת הרבה יותר קשה לחיזוי, אפילו בטווח של חודש קדימה, בגלל תופעות שלא היו בעבר.

"כמות הקרח בקוטב הצפוני הגיעה בקיץ האחרון לשפל חסר תקדים בגלל הטמפרטורות הגבוהות, וכתוצאה מכך לא הצטבר מעל הקוטב מספיק אוויר קר שיכול להתניע תהליך התקררות שמגיע עד קו הרוחב שלנו, כפי שקורה בדרך כלל.

"כל האוויר הקר נשאר באזור הקוטב וזלג לאירופה וצפון אמריקה, ולכן בחלק מהאזורים החורף והשלגים התחילו מוקדם בהרבה מהרגיל. בשיקגו נמדדה הטמפרטורה הכי קרה ב-94 שנים האחרונות, ובהרבה ערים היו סופות שלגים בזמן שאצלנו נמדדו יותר מ-30 מעלות, וכולם הלכו לים".

בהנחה שבכל זאת עוד יש ערך לתחזיות, מה הצפי להמשך החורף?

"בשבועות הקרובים אמורה לרדת כמות יפה של גשמים, אבל קשה לבנות על זה שהם יצליחו לחפות על היובש הקיצוני שהיה עד עכשיו.

"בשנה רגילה אמורים לרדת עד סוף דצמבר 50%-60% מהגשם, אם כרגע אנחנו עומדים על 3.5%, אז אין הרבה סיכוי שהפער ייסגר בתוך 3 שבועות.

"הבעיה היא שלפי המודלים נראה שינואר ופברואר יהיו שוב די חלשים. כמובן שהתפניות הקיצוניות האלה, גשם שיורד במכות ואחר כך יובש, רעות מאוד לחקלאות ולמשק. אם לא יהיו הפתעות גדולות, בשורה התחתונה זו תהיה שנה עם הרבה פחות גשמים מהממוצע".

חדשות רעות.

"נכון. אבל זה מה שאמרנו בשנה שעברה, שחורף גשום אחד שבא אחרי רצף של שנים שחונות לא מבשר על שינוי מגמה. זה קרה גם באוסטרליה ובקליפורניה, שמתמודדות עכשיו עם שרפות חסרות תקדים. לצערנו, בתמונה הכללית המגמה ברורה – הולך להיות כאן הרבה יותר חם והרבה יותר יבש".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 541 מילים ו-1 תגובות

פרשת הצוללות מי שמכיר את האלוף צ'ייני לא מתפלא

מפקד חיל הים לשעבר הפגין נורמות מוסריות לקויות כאשר שימש דירקטור בכיר בחברה שזייפה תעודות למאבטחים ימיים, וביקר במועדון חשפנות ● החשדות החמורים המיוחסים לו בפרשת הצוללות לא הפתיעו אף אחד שעקב אחר הקריירה שלו מקרוב ● פרשנות

עוד 697 מילים ו-1 תגובות

גיוס חרדים לצה"ל "החיילות משלמות את המחיר האמיתי"

ד"ר עידית שפרן גיטלמן מהמכון הישראלי לדמוקרטיה אומרת כי פקודת השירות המשותף בצה"ל פוגעת בחיילות, ללא קשר למספר המתגייסים החרדים ● "זה על גבול ההזיה שצה"ל מאפשר קיום של מרחב ללא נשים" ● קצינה בצה"ל מוסיפה: "תאר לך שיש חדירה של מחבל, והתצפיתנית שמזהה אותו אפילו לא יכולה להזעיק את חייל הנח"ל החרדי בטלפון" ● צה"ל בתגובה: "שומרים על כבודם של כל המשרתים"

עוד 1,085 מילים ו-1 תגובות

מרכז הליכוד אישר את ביטול הפריימריז לרשימת המפלגה

עימות בין תומכי נתניהו לסער, שעדיין עשויים להתמודד על ראשות הליכוד ● שי ניצן: אין הפיכה שלטונית, זה מופרך ● ניל הנדל נבחר ליו"ר ועדת הבחירות ● בניגוד למסורת: הבחירות ביום שני ולא שלישי ● יוזמה בימין: פריימריז לרשימה אחת גדולה

עוד 54 עדכונים

הגיע הזמן לקרוא לנתניהו בשמו

בנימין נתניהו הוא פופוליסט - וזאת לא הבעת דעה אלא אבחנה ● מחקרים בעולם מצביעים על נתניהו כחלק משמעותי מעליית הפופוליזם הימני בעולם, אבל רק בארץ מתעקשים להמשיך להתייחס אל ראש הממשלה היוצא כדמוקרט ● הנסיון של גנץ להיות ממלכתי בכל מחיר חוטא לאמת ופוגע בסיכוייו ● פרשנות

עוד 1,412 מילים ו-1 תגובות

אוצר ספרותי המכתבים האבודים של אבא מימי הקמת המדינה

"ישבנו צפופים ומלאי חשש סביב הרדיו העצום במשרדי העיתון, ושמענו את ההצעה לדחות את ההצבעה על תכנית החלוקה. העיניים שלנו כבו והדם קפא בוורידים" ● מרדכי צ'רטוף עבד במערכת העיתון "פלסטיין פוסט" וכתב לחבריו בארה"ב על האירועים ההיסטוריים של הקמת המדינה ● אחרי מותו, בנו דניאל מצא את מכתביו והפך אותם לספר

עוד 1,099 מילים

נשים ו-HIV "היום, הסטיגמה כבר גרועה יותר מהמחלה"

הרופאה הישראלית נאורה פיק מנהלת מרפאת נשים ייחודית בקנדה, שמתמחה בטיפול בנשאיות HIV ● בשבוע שבו צוין יום האיידס הבינ"ל, ביקרנו בקליניקה שלה ושמענו ממנה מדוע היא מאמינה בקשר אישי עם המטופלות, ולמה הן נתקלות ביחס עוין מהסביבה ● "אני כמו משפחה בשבילן. אלה נשים שסבלו מאלימות, רבות מהן נדבקו במהלך אונס"

עוד 2,116 מילים

בחירה ישירה: נתניהו בעד, כחול-לבן נגד

הבחירות יתקיימו ב-3 במרץ ● קיש חושב ש"רק סער יוציא אותנו מהפלונטר" ● גנץ מתנגד לרוטציה עם לפיד ● אדלשטיין מתנער מיוזמת בר-לב ● גבאי מתחרט שלא נכנס לממשלת נתניהו ● ביטן פועל לביטול הפריימריז בליכוד ● פומפאו מכחיש שדן עם נתניהו על סיפוח הבקעה

עוד 29 עדכונים

טיול לשבת לגלות מחדש את שכונת פסגת זאב בירושלים

פארקים, אנדרטאות ושרידים ארכאולוגיים ● פינות חבויות בגבעת זאב חושפות את עברה העשיר של השכונה הירושלמית המעניינת

עוד 635 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה